EuroDeseCbinuiissie Goedverdienende Eurocraten in Brussel vol frustraties I R grijze middelmaat 1 L I I II i 1 9 1 MAANDAG 2 8 M E I 19 7 9 Giolitti (I) regionaal beleid ij in I ijk ker, Irukt. on n De scherpste veroordeling over de Eurocraten werd in 1975 uitgesproken door de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt, een man die als Hambur ger van afkomst op een natuurlijke manier over een grote mond beschikt. „Bespaar ons de meningen van mensen”, zo orakelde hij, „die niet langer dan twee jaar een tramvervoerbedrijf zouden kunnen leiden zonder verliezen te lijden”. de (door Jan Gerritsen) Vijf jaar geleden, in de zo mer van 1974, was er drie keer bomalarm in Berlaymont, het kantoor van de Europese Commissie in Brussel. Duizen den Europese ambtenaren ontvluchtten na de eerste schrille tonen van de sirenes hun bureaus en vergaderza len. Cafés en restaurants in de omgeving stroomden vol ter wijl politie en veiligheidsbe ambten op zoek gingen naar de bommen tevergeefs na tuurlijk. Na de derde keer werd de dader gepakt. Het bleek een glazenwasser te zijn, wiens da gelijks werk bestond in het reinigen van de ramen van Berlaymont 3276 ramen verdeeld over 1160 bureaus in het X-vormige, dertien verdie pingen hoge gebouw dat als een meteoriet is ingeslagen in wat eens een prettige woon wijk was. Dag in dag uit hing de glazenwasser in een vanaf het dak bediend platform voor die ramen. Daarachter werk ten dus de Eurocraten, de zeer duur betaalde dames en heren uit alle negen landen van de Europese Gemeenschap, wier energie en idealen aan Euro pese samenwerking en solida riteit zijn gewijd. Een tredmo len van vergaderen, bespre kingen, telefoneren, afwezig zijn wegens dienstreizen en een produktie van bedrukt pa pier, zo’n negenhonderd ton per jaar. K J i Cheysson (F) ontwikkelingszaken Brunner (BRD) energie Ortoli (F) financiën Tugendhat (GB) begroting Rinkelen der kassa vaajk enige troost ondsen oteerd k ll,1 Gundelach (DK) landbouw en visserij Burke (Ier.) transport Vouel (L) mededingingsbeleid Natali (I) uitbreiding iet Vredeling (NL) sociale zaken 1! 1 jens- daim, ten. 433,00 295,00 0,30 6,57 9,42 6,82 5,34 Duidelijker misprijzen werd zelden aan de dag gelegd voor de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur en uitvoerend orgaan van de Europese Gemeenschap. Sindsdien is in het Brusselse Eurocircuit een treffend bon mot in omloop: een Europees commissaris hoeft geen ruggegraat te hebben. Als zijn huid maar dik genoeg is, blijft hij wel overeind staan. Schmidts harde oordeel had betrekking, het zij eerlijkheidshalve vermeld, op het vorige dagelijkse EG-bestuur. In januari 1977 maakte dat plaats voor de huidige Europese Commissie. Die bestaat uit de Britten Jenkins (voorzitter) en Tugendhat (begroting), de Duitsers Haferkamp (buitenlandse betrekkingen) en Brunner (ener gie), de Franse Ortoli (financiën) en Cheysson (ontwikkelingszaken), de Italianen Giolitti (regionaal beleid) en Natali (uitbreiding), de Belg Davignon (industrie), de Luxemburger Vouel (mededingingsbeleid), de Ier Burke (transport), de Nederlander Vredeling (sociale zaken) en last but not least de Deen Gundelach (landbouw en visserij). Ook de huidige „dertien” hebben zich echter niet kunnen ontwikkelen tot een waarachtig college dat het Verenigd Europa bestuurt en tweede en nog belangrij- een kleine vierduizend medewerkers met de C-rang, voor het overgrote deel secre taresses. Een kleine vijfhonderd portiers, bodes en chauffeurs vormen tenslotte de bescheiden D-groep. Vanaf de rang A3 en hoger in totaal zo’n 550 posten wordt bij de benoemin gen een zorgvuldig evenwicht gehand haafd tussen politieke oriëntaties en nati onaliteiten. Het gaat hier vrijwel zonder uitzondering om politieke benoemingen die worden voorafgegaan door een lang durig en intensief touwtrekken. Nel Ba- rendregt, die lid van de Tweede Kamer was voor ze twee jaar geleden bij commis saris Henk Vredeling kabinetschef werd: „Er worden bij wijze van spreken hele veldslagen geleverd. Soms lijkt het wel of het vechten om de benoemingen belan- grijker is dan het werk op zo’n post zelf. Krachtige druk leidt er vaak toe dat de juiste man op de verkeerde plaats komt. Haferkamp (BRD) buitenlandse betrekkingen den per maand voor de laagst ingedeelde secretaresse (C 5) tot 17.600 gulden per maand voor een directeur-generaal (A 1) met twaalf dienstjaren. In beide categori eën is het aantal Eurocraten beperkt (1952 voor C 5 en een tiental voor A 1). Dat moge wat al te sarcastisch klinken, het valt niet te ontkennen dat talloze Euro craten alleen nog troost vinden in het maandelijks rinkelen van de kassa. Van de belangrijkste motivatie die bij de Euro pese ambtenaar mag worden veronder steld werken voor de idealen van de Europese eenwording komt al lange jaren niets meer terecht. De integratie gaat ongeveer gelijk op met de desintegra tie. De teleurstelling daarover wordt nog versterkt door de geringe carrièremoge lijkheden. duizend gulden per schooljaar per kind) kunnen de ouders evenwel putten uit een speciale toelage per studerend kind die de commissie verstrekt. De toelage is ruim genoeg om uitstapjes als een veertien daagse skivakantie (voor leerlingen vanaf de vierde klas lagere school) te kunnen dragen. De kosten daarvan bedroegen af gelopen seizoen 840 gulden per kind. Het gebrek aan doorstroming, de on gunstige leeftijdsopbouw, de rigide orga nisatie en de politieke konkelarij aan de top van het apparaat maken dat zeer veel Eurocraten hun frustraties in lijdzaam heid koesteren. De balsem van het Euro- salaris is voor velen nog niet voldoende. Over de bijverdiensten van sommigen hunner doen aardige apocriefe verhalen de ronde. Over een Fransman die in Co- missietijd zwembaden verkocht, over een directeur-generaal die struikelde bij het uit de lift stappen, waarop zijn koffer openbarstte en tientallen rollen wc-papier in de sfeerloze hal van Berlaymont rolden. Belangrijker aanwijzing voor grote on vrede is het ziektepercentage onder het C- personeel: met 25 percent ongeveer een record in de Europese Gemeenschap. Nel Barendregt: „De salarissen zijn zo ontzettend hoog, dat je er altijd op achter uit gaat als je van werkkring verandert. Dat betekent dat de meesten maar blijven zitten. Ik vind dat politiek onverstandig. Het werkt kliekvorming in de hand.” Dit laatste doet zich zelfs voor in het zelfde gebouw. In Berlaymont werken 1N18 300,00a 8,65 1,76 200,00 159,00 380,00 Davignon (B) industrie iche ten. dit euvel tan. ♦.50 5,00 8,00 5,00 7.20 0.00 7,50 3,70 8,50 7,70 2,00 0.70 2,50 0.00 6,50 0.00 5,50 3,50 0,50 4.50 0,00 10,00 12,80 19,50 >7,50 >2,00 >2,00 14.00 13,70 58,50 18,50 54,30 42,50 33,00 38,70 44.00 42,00 58.00 39,10 4,00 48,60 39.00 78,00 63,50 68,70 51,00 56,50 122,00 41.50 34.00 79,00 64,00 96,00 49,00 42,50 48,10 104,00 42,001 54,50 181,00 36,00e 78,00 138,60 46,10 48,00 35£0e 54,50e 305,00 ker functie als motor optreedt bij de verdere integratie van de EG-landen. Zeven van de dertien commissarissen rekenen zich tot democratisch links. In de praktijk van het Europese bestuur als de werkzaamheden van de Commissie al deze weidse naam verdienen is daarvan nooit iets gemerkt. De socialisten Giolitti en Vredeling zijn, om maar een voorbeeld te noemen, volkomen vreemden voor elkaar gebleven. Van de huidige ploeg Europese commissarissen is er niet één die het volledig heeft laten zitten, zoals bijvoorbeeld Vredelings voorganger, de inmiddels tot het presi dentschap van Ierland geroepen Hillery, die ooit in de Irish Times werd omschreven als „een nat biscuitje”. Maar de grijze middelmaat voert wel de boventoon, zoals blijkt uit het teleurstellende voorzitterschap van Roy Jenkins. Vele Eurocraten laten zich in de buiten wereld onderscheiden door het nummer bord EUR op hun auto, een prerogatief dat niets oplevert, behalve af én toe een extra bekeuring van de Brusselse politie. Want volgens een Belgisch gevleugeld woord staat „EUR” voor profiteur. Ande ren citeren een woord van Bertold Brecht: Nur der in Wohlstand lebt, lebt angenehm. Een strofe trouwens uit de Ballade der Zuhalter (souteneurs) uit de Driestuiver- sopera. Voor wie nog twijfeld: ook glazenwas sers kunnen daarovej meepraten. Tegenover deze last, alsmede de premie betaling voor de uitstekende pensioen- en ziektekostenverzekeringen staan de toe slagen die het leven van mening Euro- craat vergulden. De niet-Belg krijgt als tegemoetkoming in het verdriet van zijn Brussels verblijf een „ontheemdingstoela- ge” van zestien percent van het basissala ris. Kostwinners krijgen vijf percent toes lag. Per kind wordt een kinderbijslag ge geven van 255 gulden per maand. Dan zijn er nog kleine vergoedingen, bijvoorbeeld voor de geboorte van een kind (560 gulden), onderhoudstoelage voor de pas aangenomen Eurocraat die nog een huis moet zoeken, een installe- ringsvergoeding van één maandsalaris als hij verhuist, bij welke gelegenheid hij zich ook belastingvrij een automobiel kan aan schaffen. Twee maal per jaar kunnen de Euro-ambtenaren een colli met zo’n vijf tien flessen whisky voor het spotprijsje van 63 gulden kopen. Een belangrijke voorziening zijn ook de Europese scholen (er zijn er twee in Brus sel). Duizenden Eurocraten-kinderen ge nieten hier kosteloos kleuter-, lager en middelbaar onderwijs. De ouders behoe ven slechts de leerboeken aan te schaffen. Voor het transport per schoolbus (kosten Zeker is wel dat de tolk- en vertaaldien sten van de Europese Comissie nu reeds een derde van alle Europese perso neel andermaal forse uitbreiding zullen ondergaan. Een Nederlandse tolk (A 5, 36 jaar, getrouwd, drie kinderen, netto- maandsalaris 8000) die vanwege zijn werk als geen ander de bureaucratie van nabij kent, laat ten behoeve van gegadig den voor de Europese ambtenarij wel een waarschuwing horen: „Hoe lager de ran gen, hoe harder er gewerkt moet worden”. Gaulle. Het volstaat een inventaris op te maken van hun ideële en materiële wel stand. Ze vormen een gideonsbende, die Eurocraten. Het zijn er ruim tienduizend (stand eind oktober 1978). Nog altijd ruim minder dan het ambtenarenbestand van het Haagse ministerie van Landbouw (12.00 man). Hun kantoor Berlaymont, vernoemd naar een klooster dat hier lang geleden was gevestigd, is al vele jaren te klein, zodat ook talrijke kleine en grote gebouwen in de omgeving in Europese kantoorruimten zijn herschapen. Je wordt het niet gemakkelijk, Euro craat. Voor de honderd tot honderdvijftig vacatures die jaarlijks bij de Europese Comissie ontstaan, melden zich zes tot achtduizend gegadigden. Na een eerste selectie worden vele honderden kandida ten uitgenodigd voor een vergelijkend on derzoek concours, in het Brusselse jar gon dat een definitieve schifting tot stand moet brengen. Wie slaagt wordt aangenomen (voor het leven) of komt op een reservelijst die wordt aangesproken als onverwacht nieuwe plaatsen open vallen. Italianen en Belgen zijn in de meerder heid onder de Eurocraten. Respectievelijk 2588 en 2474 Europese ambtenaren komen uit deze twee landen. Er zijn maar een kleine zevenhonderd Nederlanders, rela tief veel minder dan het aantal, vooral in de hogere rangen, waarop Nederland recht heeft. Nederlanders willen geen exa mens afleggen als ze menen hun kwalitei ten al te hebben bewezen, bijvoorbeeld in de vorm van een universitair diploma. Ze willen evenmin drie of vier jaar wachten tot een plaats beschikbaar is, hetgeen in Brussel eerder regel dan uitzondering is. Tot de hoge kwaliteitseisen die aan de Eurocraat van hoge rang worden gesteld behoren grondige kennis Van een EG-taal, alsmede redelijke kennis van een tweede vreemde taal. Ook dat levert in toenemen de mate problemen op voor Nederlandse sollicitanten. Toch is het beruchte con cours (dat uit een schriftelijk en monde ling examen bestaat) het enige middel om de prestaties van enige tientallen Neder landers met die van drieduizend Italiaan se gegadigden te vergelijken -r- want zo liggen de verhoudingen in de belangstel ling voor de Eurocratië. De Europese ambtenaren worden ingedeeld in drie sa larisklassen A, B en C. „A 1” zijn bijvoorbeeld de directeuren- generaal en directeuren die de leiders zijn van de twintig directoraten-generaal (te vergelijken met departementen) waarin de Europese Comissie is opgedeeld. Na ruim 2800 A-ambtenaren de ragen lo pen van Al tot A7 volgen ruim 2500 B- Eurocraten, het middenkader en tenslotte Slechts een enkeling ontstijgt aan dit Normaal Brussels Peil, met de Belgische burggraaf Etienne Davignon in de wandeling beter bekend als Stevie Wonder als de grote uitschieter. De dertien commissarissen houden kantoor op de dertiende verdieping van het Berlaymontgebouw aan de Brusselse Wetstraat. Tot de luxe die hen omgeeft, behoren vier snelle liften, die twaalf verdiepingen overslaan als ze naar de begane grond afdalen. Ze stoppen nergens, deze liften, en de commissarissen gebruiken ze gretig om Berlaymont te verlaten en doorgaans ver van Brussel de Europese idealen te gaan uitdragen. De reislust van het gezelschap heeft wel tot minder gepaste vergelijkingen met een duivetil geleid, hetgeen overdreven is, omdat commissarissen om maar een ding te noemen niet geringd worden. Hun macht is weliswaar zeer beperkt, maar buiten Brussel en de andere hoofdsteden van de lidstaten van de Gemeenschap is dat veel minder bekend. Een arm land in Azië of Afrika dat zijn export van overhemden naar de Europese Gemeenschap wil opvoeren, legt zijn dikste loper uit voor een lid van het dagelijks bestuur van het grootste handelsblok ter wereld. Een minister van een (kleine) lidstaat die zijn veto kan uitspreken over de overhemdeninvoer, wordt vaak met minder plichtplegingen ontvangen. Europese commissarissen worden voor vier jaar door de regeringen van de Negen benoemd, al kan die termijn wel worden verlengd. Maar wie er ook komen en gaan, de Europese ambtenaren blijven bestaan. Over de ruim tienduizend Eurocraten die de ambtelijke diensten van de Europese Commissie bemannen, gaat bijgaande reportage van onze redacteur in België Jan Gerritsen. Het is dan ook interessanter naar grote re groepen te kijken. Naar de 1450 ambte naren met de rang C 2 - merendeels secretaressen die salarissen mogen smaken van 3200 tot 4300 gulden per maand. Of naar de kleine 3000 A-Eurocra- ten, omdat het laagst A-salaris al 4500 gulden per maand is, maar er dik vijftien honderd Euro-ambtenaren zijn wier maandsalaris zich tussen de ruim zeven duizend tot bijna twaalfduizend gulden per maand beweegt. Kom daar eens om bij Jan Modaal <jie het met 2500 gulden per maand moet stellen. Het interessante van de vele Euro-sala- rissen is dat ze netto aanmerkelijk hoger zijn dan het bruto basissalaris. Daarvoor zorgen het milde belastingregime en een geriefelijk stelsel van toeslagen. De belas ting die de Eurocraat aan de Europese Comissie afdraagt, volgens het vestzak- broekzaksysteem, wordt berekend vol gens een schijventarief: acht percent voor de eerste duizend gulden en vervolgens oplopend tot 45 percept boven de 3400 gulden. De gemiddeld geheven belasting bedraagt echter slechts vijftien percent. Maar na veel gehang en gewurg, om met Nel Barendregt te spreken, is er ook nog altijd het fameuze artikel 50 van het sta tuut voor de Europese ambtenaar. Dat maakt het mogelijk directeur of directeur- generaal „in het belang van de dienst” uit de Eurocratië te verwijderen. De getroffe ne krijgt als vergoeding de nog fameuzer gouden handdruk: 3 maanden volledig salaris, 85 percent tijdens de volgende drie jaar, 60 percent voor de vijf daarop volgende jaren en 60 percent tot je zestig ste jaar. De betekenis van deze elegante regeling wordt pas duidelijk bij kennisname van de riante salarissen van de Eurocraten. De basissalarissen variëren van 2400 gul- zo’n 700 mensen, lager personeel, die op tijdelijke basis zijn aangenomen en voor -■ het zelfde werk soms minder dan de helft krijgen betaald van hetgeen de Euro-col- t lega ontvangt. Een schrijnend probleem, - zegt mevrouw Barendert. Het Berlaymont-gebouw eigendom van het pensioenfonds van de ambtena ren van het voormalig Belgisch Congo 7X gonst altijd van de intriges. Helaas liggen tal van aspecten die het leven van de Eurocraat veraangenamen vast in onaan tastbare reglementen. Wie over een kunst stof dan wel lederen stoel mag beschik- ken, ligt even vast als het aantal ramen dat kan worden opgeëist. Zes voor com-. missievooriztter Jenkins, vijf voor een „gewone” commissaris, vier voor een di recteur-generaal, drie voor een directeur en twee voor een afdelingshoofd. Veel concurrentie richt zich op de relatie tot vrouwelijke medewerkers. Nel Baren dregt: „De hanerigheid van de mannen hier is nog een graadje erger dan wat ik uit Nederland ken. Er zijn slechts drie vrouwen directeur (op een aantal van - ruim veertig): Nel Barendregt, het hoofd van de bijna 300 mensen tellende tolken dienst, de Belgische Renee van Hoof, en de Deense mevrouw Nilsen, die voor de Gemeenschap de onderhandelingen met Athene over de Griekse toetreding tot de EEG leidde. In de laagste twee A-rangen maken vrouwen slechts een derde van het totaal uit, in de C-rangen bijna tweederde Het hoeft geen betoog dat in de Europese burelen regelmatig tal van A-C-verhou- dingen opbloeien. Als Griekenland, en later Portugal en Spanje tot de Gemeenschap toetreden, ontstaan nieuwe mogelijkheden om met overdadige afvloeiingsregelingen naar het vaderland terug te keren. Dit perspec tief houdt menig ambtenaar, die nu zijn leed in Luxemburg verbijt, op de been. Een strooptocht naar „gouden handdruk ken”, zoals in 1973 plaatsvond, toen Enge- land, Ierland en Denemarken tegelijker tijd lid werden, wil men echter voor komen. Jenkins (GB) voorzitter Met zijn bomalarm had de glazenwasser wraak genomen op deze schemerachtige wereld. De wraak van een gewoon mens op de Eurocraten, die immers geen gewo ne mensen zijn. Daarvoor behoeft men niet te herinneren aan de misprijzende en wantrouwige betiteling „apatrides” va- derlandslozen van generaal Charles de

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9