Newyorkse travestiegroep The Trocks komt naar Nederland 5? T i h Muziektheater in de Schuur Veel interesse verwacht voor Duitse prijs voor Franck concours Wim Rottinghuis en Paul Kuiper Yehudi Menuhin het geloof in de goede zaak Choreograaf Kurt Jooss in Heilbronn overleden Nerveuze spanningen rusteloosheid, examenvrees. I iiiiOtB' II II Zet koffie met O Uitlaten voor alle merken autoos, voor géén geld CARFIT Rozenstraat 15 Haarlem (023) 316' 15 Melitta Special 81: genieten van een verfijnd aroma. Verkeersongeluk bleek fataal te zijn as MARKER CULTUUR IN FOTO’S EN PENTEKENINGEN 1 door Conrad van de Weetering Imiteren W 4< ■i D I 2 9 12 KUNST 19 7 9 M E I DINSDAG X: fi NEW YORK. Natch Taylor danst als man onder de naam Alexis Lermontov en als vrouw onder de naam Suzina Lafuzzio- vitch. Hij stichtte met Peter Anas- tos in 1974 Les Ballets Trockade- ro de Monte Carlo (The Trocks). Voordien danste hij bij het Gloxi nia Ballet de Trockadero (The Gloxs) waar hij vertrok omdat ze daar weigerden zijn ballet „I Ne ver Promised You a Rose Ada gio” op te voeren. Hij werd vol gens zijn biografie ontdekt toen bleek dat hij zelfs in arabesque- positie kon slapen. Hij kreeg van de New Yorkse balletomanen de eretitel „Vrouwensjouwer van de twee Eeuwen”. FRANKFORT (AFP). De vredesprijs van de Duitse boek handel is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse violist Yehudi Menuhin. Z( wor vaa] dras begi mer hoo: zich den de klei; tuui nati kijk van eers pita ginr I Ook u kunt kalmer leven met Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. De nieuwe Melitta Special 81 zet binnen 8 minuten 2 tot 6 kopjes uitstekende koffie. Misschien wel de beste die u ooit proefde. Dankzij een vernieuwd filter (voor nóg fijner aroma) en de Melitta koffiezet- techniek. De Special 81 is er in geel en bruin. ^Adviesprijs S) f75,-. *31 i J i' We willen satire op ballet maken I 4 1 1 I E I (ADVERTENTIE) i Koffiemelk I in***1 Ik’ Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. (ADVERTENTIE) ■fr Wim Rottinghuis: Gezicht op de haven vanuit Buurt 3, pentekening. 5 Ij f I I t I fl ii geeftkleur 4 aan uw koffie. Uitsluitend bij apotheker en drogist. In de motivering werd gezegd dat met Menuhin een belangrijk vertolker is uitge kozen „die de muziek ais mogelijkheid ziet om vrede te stichten”. Het is voor het eerst dat de prijs, waar aan dit jaar een bedrag van 25.000 mark (ruim 25.000 gulden) is verbonden, is toe gekend aan een prominent kunstenaar. i t I I I het repertoire op zichzelf ook humoris tisch zijn. Als we Don Quichotte (Don Q.) brengen, is dat een persiflage op de Russi sche Don Q. Toen dat gemaakt werd heer ste in Moskou een rage om Spaans te dansen, een Russische versie van Spaans. Wij gaan gewoon een stap verder, na de stap van Spaans naar het Bolshoi Ballet, van het Bolshoi Ballet naar The Trocks”. „Die stap is vermoedelijk bijna net zo groot”, vertelt Natch Taylor, „maar men sen die die balletten als Don Q. kennen en weten hoe dwaas Russische ideeën over Spaanse dansen zijn, kunnen onze spot lust best waarderen. We spotten trouwens ook met Balanchine in „Go for Barocco" en met Jerome Robbins in „Yes Virginia, Another Piano Ballet” wat een persifla- ü- Scène uit het Zwa nenmeer in de versie van The Trocks. Links Alexis Lermontov (Natch Taylor) en Ta mara Boumdiyeva. (Tot 8 juni, open op werkdagen van 9-17 uur). CEES STRAUS (Van onze kunstredactie) HAARLEM. The Barney’s Pocket Show, muzikaal en visueel theater uit Engeland, geeft woensdagavond een op treden met mime, clowning en magie in het Haarlems theater de Toneelschuur. De het tc Hollai gensti het v een v grami ken b tistieP i i Uit tish 1 Londe Lessoi regie van V Berm; kijk c Techn De Vr ling ir taal e< voor Koun duktie Stads; (ADVERTENTIES) I HAARLEM. In het expositiebeleid dat Gebouw Noord- Holland aan de J. J. Hamelinkstraat voorstaat, is de laatste jaren een duidelijke tendens waarneembaar die hieruit bestaat dat regelmatig wordt gekozen voor kunstenaars die in hun werk een grote voorliefde voor het schilderachtige in het Noordhol- landse landschap en dorpsgezicht tonen. Daarmee betuigt de dienst trouw aan het gestelde uitgangspunt namelijk een keuze voor werk dat het begrip ruimte in de breedste zin dekt maar in de sfeer van de planologen die in dit gebouw werkzaam zijn en wier visitekaartje de tentoonstellingshal immers is, kan deze keuze gemakkelijk als een vingerwijzing worden be schouwd. Vijf speeld pen ui bergisi men o: tuut n Engels Action tron I die zo' Frans; uit on; Het kwam in het seur C en art Stuttg niet-ge deling had O] gearre dieda tandai hofg^ Peyms de toe In i voorst te ziei Heilbr aardig fraai v wing succes werkt. Iphige vdórst zijn vi tiek te De onder (De n bij i Public centra tot eei men. i gen zi. Ibsen stuk c tergeb en ge busch er maar een voorstelling, aanvang 20.30 uur. pi»”" De groep, bestaande uit twee spelers en twee musici is een afsplitsing van het Footsbarn Theatre dat eerder dit seizoen in de Toneelschuur speelde. Daniel Rovai is als „Commedia dell’Arte” -aardige clown de hoofdpersoon in het snel gevari eerde entertainment dat de groep brengt. Margaret Biereye is zijn tegenspeelster als een soort Luiu L’Amour. Muziek, speciaal gecomponeerd en geïn tegreerd in de show, wordt gebracht door Thom Podgoretsky (gitaar, harmonika, percussie, zang) en Pete Berryman (gitaar en zang). Met hun voorstelling trachten de Ber- ney’s door middel van hun eigen gevoe lens en emoties meer contact te krijgen tussen spelers en zaal. Woensdagavond is nn nn Hr Margaret Biereye en Daniel Rovai in The Barney’s Pocket Show. AMSTERDAM. Op dinsdag 22 mei is de wereldberoemde Duitss choreograaf Kurt Jooss op 78-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Heilbron overleden. Hij was ruim vier weken daarvoor vanuit zijn laatste woonplaats Kreuth am Tegersee in een Volkswa genbusje op weg naar Holland toen hij bij een verkeersongeluk hersenletsel opliep. Sindsdien is hij nog maar af en toe bij bewustzijn geweest. Het bericht van zijn dood is pas zo laat bekend geworden omdat zijn familie, zijn dochters en hun echtgenoten, de eerste week van zijn heengaan in besloten kring en in alle stilte wilden doorbrengen. dat hij op de zwarte lijst kwam en de waarschuwing kreeg op staande voet Duitsland te verlaten om grote onaange naamheden te voorkomen”. Lemckert, Flor Peeters en Lpuis Toe- bosch. De eerste ronde vindt plaats op 17 oktober, de tweede op 19 oktober, en de finale op 20 oktober. 1 's 1 i 1 echt ballet brengen, maar dan van de grappige kant bekeken. Voor vrouwenrol len ontstaat die humor vanzelf als ze door mannen worden uitgevoerd, maar voor mannenrollen ligt dat anders. Ook bij gewoon ballet is het de man die de balleri na op een voetstuk zet. Hij houdt haar in evenwicht op de spitzen, tilt haar op, be reidt haar volgende stunt met haar voor, zorgt dat ze er altijd goed uitziet en draait haar eventueel wat bij. Dus in ons ballet gebeurt hetzelfde”. „De mannelijke partner zet zijn balleri na zodanig op het toneel dat ze humoris tisch werkt. Maar als hij een solo danst wordt het wat anders, daarin kan hij commentaar geven op de mannelijke hou ding en allure en ook dat kan humoris tisch werken. Als je sommige mannelijke dansers op het toneel bekijkt, hebben die vaak iets gemaniëreerds, iets elegants en ook iets van grootheid over zich”. „En als ik als man dans doe ik precies hetzelfde als zij, maar dan wel met bin nenpretjes, die door het publiek worden opgemerkt, zodat als ik de variatie in Het Zwanenmeer begin- het publiek al blauw ligt van het lachen als ik nog niets anders heb gedaan dan oplopen zoals de meeste dansers doen en mijn uitgangspositie in nemen. Wat ik dan dans zijn de oorspron kelijke passen, anders is het niet echt leuk. We willen in de eerste plaats serieuze dansers zijn, serieus met grappen en we werken hard aan onze kwinkslagen”. „Dat kun je ook terugvinden in onze namen: Tamara Boumdiyeva, Natalia Zlotmachinskya, Ida Neversayneva (ne ver say never) en Nadia Doumiafeyva (do me a favour) spreken voor zichzelf. Het dansen van vrouwenrollen door een man is natuurlijk leuk, maar daar ben je na tien minuten aan gewend, daarom moet Tot nu toe kwamen de prijsdragers overwegend voort uit kringen van litera tuur en wetenschap. ge is op „Dances at a Gathering”. Bij Robbins is dat een ballet waarin dansers zomaar voor zichzelf dansen bij muziek van Chopin die een pianist op de vleugel zit te spelen. Bij ons is de vleugel er wel, maar de pianist niet de pianomuziek komt uit de luidsprekers: doorprikken van verwachtingspatronen”! „De dansers van de grote groepen in New York, zoals het New York City Ballet en het American Ballet Theater, komen vaak naar ons kijken en zijn dol op ons, want wat wij doen geeft een goed beeld van waar zijzelf ook mee bezig zijn. On dertussen zijn we misschien wel het enige grote gezelschap dat ik ken, dat uitslui tend van de eigen inkomsten aan de kassa bestaat, we krijgen van niemand hulp”. Natch Taylor erkent dat de groep dan ook zichzelf goed moet verkopen. „Daar kun je gemakkelijk over praten, maar omdat we een visuele kunst vertonen moet je het eigenlijk laten zien. En omdat we op humor uit zijn moet het al meteen uit onze foto’s blijken dat je bij ons terecht kunt om te lachen. Daarom voegen we daar altijd een extra element aan toe, bijvoorbeeld mij, als prins, zittend op de knie van de zwanenkoningin. Dan zegt de toeschouwer: „Hé, dit moet ballet voor stellen, maar er is iels geks mee, waarom zou dat zijn? En misschien komen ze dan wel kijken”. „We hebben wel eens dansers in de groep gehad omdat ze op dat moment juist om een baantje verlegen zaten, maar in het algemeen komen onze dansers nu toch uitsluitend bij ons omdat ze bij The Trocks willen dansen. Ze kunnen meestal wel ander werk krijgen waar ze als man kunnen optreden, maar ze komen bij ons omdat ze willen doen wat wij doen, dan sen zoals The Trocks, dat wil zeggen, plezier in je werk hebben”. Rottinghuis hebben hun keus gemaakt en twijfelen daar niet aan. Wat ze de kijker te bieden hebben is hun geloof in de goede zaak. „Als ik mezelf op spitzen zie staan, ben ik twee meter lang en als zoiets dan pirou etten in een tutu uitvoert of licht probeert te wezen op spitzen, dan is dat zonder meer belachelijk en geeft dat een onver wacht commentaar op ballet”, zo legt Natch Taylor uit. „De vier kleine zwaan tjes zijn prachtig als je ze gewoon in „Het Zwanenmeer” ziet, maar als je een kijkje achter de schermen neemt en ook nog gevoel voor humor hebt, dan is het eigen lijk bespottelijk wat daar gebeurt. Dat wordt goed zichtbaar als je dat nummer door vier grote mannen laat uitvoeren”. „Toen we begonnen, bestond de groep uit vrienden die we kenden van balletles sen met zeer uiteenlopende kwaliteiten, maar later hebben we echte audities uitge schreven en kregen we de beste dansers die er beschikbaar waren. Nu bestaat de groep helemaal uit dansers die eerder in Amerika en Europa bij grote gezelschap pen hebben opgetreden. Ons technische niveau groeit nog steeds waardoor onze humor subtieler kan worden en niet alleen maar van grove grappen en slapsticks aan mekaar hangt”. „We kunnen nu ook de kleine maniëris tische trekjes van de grote ballerina’s imi teren, want al onze mensen hebben die ballerina's van dichtbij meegemaakt, zo dat ze alle maniertjes kennen. De meeste dansers hadden toen ze bij ons kwamen geen enkele ervaring op spitzen. Soms hebben we een maand om ons op een toemee voor te bereiden en soms hebben we maar twee weken. Als je een goede mannen-techniek hebt is die omschake ling alleen maar een kwestie van wennen aan de pijn en het vinden van een enigs zins ander evenwicht. Die pijn hou je altijd. Er zijn altijd eksterogen, blaren, afbrekende nagels, kortom het is net als bij echte ballerina’s. Ons uitgangspunt is een satire op ballet maken. Dat was ook zo bij het Gloxinia Ballet, waar ik gedurende anderhalf jaar heb gedanst, maar ik had daar niet het gevoel dat ze echt met ballet bezig waren, ik het het idee dat ze aan zelfverheerlij king deden. Peter Anastos en ik wilden Binnen dit kader past ook de expositie op het thema „Marken”, waaraan Wim Rottinghuis en Paul Kuiper meewerken. Het zijn twee kunstenaars, wonend en werkend op het voormalige Zuid- erzee-eiland, die op niet misverstane wijze hun keuze al hebben gemaakt: voor de conservering van het oude en huns inziens waardevolle en tegen de aantasting van natuur en cultuur. Van iemand die voor het behoud van het verleden kiest en daar zo onomwonden voor strijdt in zijn werk, kan je niet geheel en al verwachten dat hij zich in een progressieve taal uit. Met name geldt dat voor Wim Rottinghuis die zijn pentekeningen in een zeer behoudende stijl uitvoert. Met een fotografische precisie tekent hij boereschuren en oude houten woningen zonder daar nog iets persoonlijks aan toe te voegen. Hij bouwt zijn tekenin gen in sterk lineaire vlakken op, met een goed gevoel voor detailleringen. Weinig doet hij met de toon: het is steeds bijna geheel zuiver zwart en .wit. Een grotere behoefte dan het vastleggen van de Marker leefgemeenschap is niet in zijn werk terug te vinden: de ambitie om de oude cultuur 4e behouden wordt niet gestoord door nieuwlichterij. Het is een beheerst soort naturalisme dat weinig pretenties kent; de keuze voor de schoonheid van het overganke lijke moet genoeg zijn. In de foto’s van Paul Kuiper is veel meer de wens terug te vinden om met zijn beeldtaal verder te gaan en toch ontkomt hij ook niet'aan een nogal traditionele opstelling. Wat Rottinghuis tekent, legt Kuiper in foto’s vast, zij het dat hij op vaak fraaie manier het licht in zijn beelden wil inbrengen. De scène die hij daar voor uitkiest, hebben een vaak onwezenlijke stemming. Met de zon hoog aan de horizon of een vaal strijklichtje in de winter ontstaat een sfeer die veel specifieker eigen is aan de kunstenaar. Traditioneel is Kuiper dan in zoverre dat hij weinig experimen teert met zijn fotografisch materiaal. Vooral in een serie opge bouwd rond het gegeven zwaan zoekt hij voortdurend naar een gave en evenwichtige compositie die een oogstrelend effekt moet opleveren. Het zijn beelden net als de tekeningen van Rotting huis die een mening bevestigen en haar hoogstens verstevigen, maar die niet aanzetten tot een bewust nadenken. Kuiper en (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De organisatoren van het tweede César Franck concours dat plaats zal hebben van woensdag 17 tot en met zaterdag 20 oktober in de Haarlemse kathedraal aan de Leidsevaart, verwach ten ook dit jaar weer een geslaagd evene ment dat veel belangstelling zal trekken. Het concours hanteert in hoofdzaak nog dezelfde opzet met het hoofdaccent op orgelcomposities van Franck. Dit jaar is er een keuze in de categorie vrije werken uit orgelwerken van Tournemire, Duru flé, Vierne, Dupré, Messiaen en Alain. In oktober 1976 werd het concours voor de eerste maal georganiseerd om jonge organisten te stimuleren zich in de inter pretatie van Francks orgelwerken te ver diepen. De grote belangstelling die het concours toen trok, leidde tot studiedagen van Francks werken in oktober 1978 waar speciale interpretatieproblemen werden bestudeerd. Winnaar werd toen Piet van der Steen. Organisten die belangstelling hebben om aan dit concours deel te nemen kun- 1 nen een inschrijfformulier aanvragen bij het secretariaat César Franck Concours, Kromme Elleboogsteeg 28, 2011 TS Haar lem. Zij dienen na 31 december 1943 te zijn geboren en voor 1 september in -te schrijven. j De jury bestaat dit jaar uit Johann T. Kurt Jooss kreeg zijn grootste bekend heid met het ballet „De groene tafel”, waarmee hij in 1932 op een internationaal dansconcours in Parijs de eerste prijs won. Het is een duideljk politiek ballet, dat zich tegen de oorlog met al zijn ver schrikkingen richt. Het werd in 1965 door Kurt Jooss ook bij het Nationale Ballet ingestudeerd en staat daar nog steeds op het repertoire evenals bij een groot aantal andere gezelschappen over de hele wereld. Jooss richtte in 1930 in Essen de Folk- wang Schule op, waar ook veel Neder landse dansers hebben gestudeerd. Na 1933 verliet hij Duitsland als reactie op het naziregime. Hij vestigde toen met zijn groep een school even buiten Londen. Pas na de oorlog kwam hij weer treug in Duitsland. De toernees die hij toen ook in ons land maakte, lieten zien dat „De groe ne tafel” waarin Jooss zelf een indruk wekkende dood danste, nog niets van zijn overtuigingskracht had verloren. De laatste jaren deed Kurt Jooss het rustiger aan en studeerde zijn dochter, Anna Markard, zijn belangrijkste werken bij verschillende groepen in. De nog be staande werken van zijn hand zijn „De groene tafel”, „Wereldstad”, „Bouw in het oude Wenen” en „Pavane pour un enfant défunte”. Anna Markard omschreef zijn stijl als volgt: „Geen decor, alleen belichting, twee piano’s, nooit orkest, dat maakte de groep wendbaar, daar kon je tenminste mee reizen en dat werd ook zijn handelsmerk. Zijn balletten worden nog steeds zo uitge voerd”. En over zijn karakter zei Anna Mar kard: „Toen ds autoriteiten hem in 1933 wilden dwingen de joodse leden van de groep te ontslaan, was hij daardoor zoda nig geschokt, dat hij heel duidelijk zei wat hij over dit idee dacht met het resultaat, De New York se dansgroep Les Ballets Trockadero de Monte Carlo zal van 13 tot en met 22 juni optreden in Eindhoven, Nijmegen, Tiel, Amsterdam, Hil versum, Utrecht, Den Haag en Rotterdam in het kader van het Holland Fes tival 1979. Het is de eerste keer dat deze Ameri kaanse traves tiegroep een tournee door Eu ropa maakt. jlliJ&L jirtl ffll

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 12