Groot deel manifestaties in de randstad Toneelsector biedt hoge kwaliteit Jaren ’20 en Nono bij muziek en dans 2 5 Grote produktie Tristan und Isolde Hedendaags Grieks De Club Elitair Componist 13 M E I DINSDAG 2 9 KUNST 19 7 9 (Van onze kunstredactie) ZO EENS IN DE PAAR jaar worclt bij het Holland Festival op vaak abrupte wijze het roer drastisch omgewend. Toen in het begin van dit decennium de op merkingen steeds duidelijker hoorbaar werden dat het festival zich alleen in de drie grote ste den afspeelde, werd plotsklaps de „provincie” ontdekt. Tot in de kleinste gemeenten kon het cul- tuurminnend volkje naar inter nationale verrichtingen komen kijken als gold het de opvoeding van een analfabeet die voor het eerst met het lezen van Das Ka pital van Karl Marx moest be ginnen. Holland Festival: roer weer om Met het centrale thema gebeurde iets The weer met Schwitters Ttr Chaim Levano ri- Enk Satie (tekening Picasso, 1920) De Club, lang verwachte musical. iS /oor mge iter- ver- het igen vaar rden van van dat t en mse ach- ene- ten. Geen vast thema, wel losse thema's? Uit de programmering van het komende De jaren twintig komen we ook weer tegen bij uitvoeringen van opera's van Hindemith en Milhaud, een recital met weinig bekende en gangbare pianomuziek van Russische componisten door Geof frey Douglas Madge (7 juni in Haarlem), in een half autobiografisch toneelstukje van Satie, Le Piège de Meduse, in het waanzinnige ballet Relache, dat Satie des tijds zelfs bij weinig conventionele tijdge noten verdacht maakte. Ook uit de Berlijnse dada-periode in het begin van de jaren twintig zijn de Lautge- dichte van Raoul Hausmann te plaatsen, die van 19 tot en met 21 juni worden gebracht in het Mickery Theater in Am sterdam door Dieter Schnebel. Hausmann kun je het beste omschrijven als een dich ter die zich liet leiden door het visuele en muzikale resultaat van zijn composities, zodat zijn poëzie er sterk doorgecon- trueerd uitziet en blijk geeft van een scherp analyserende geest die de taal ont doet van zijn decoraties. In weerwil tot eerdere berichten als zou het steeds minder mogelijk zijn om grote produkties te ensceneren, geeft dit Hol land Festival de gelegenheid om kennis te nemen van de opera Al gran sole carico d'amore van de Italiaanse componist Lui gi Nono. Het is een zeer grote produktie van de opera van Frankfurt waaraan zo’n 300 zangers, dansers, musici en figuranten aan te pas komen. Het is een twee jaar oud werk van de vernieuwer Nono, dat aardig De meeste belangstelling zal in de sector ballet overigens wel uit gaan naar de voorstellingen van Merce Cunningham and Dance Company, die de moderne dans sterk beïnvloed heeft vanuit een principieel abstrakte benadering en door zijn destijds (jaren vijftig) opvallende sa menwerking met avant-garde componist John Cage. De laatste zal tijdens dit festi val bij de voorstellingen van Cunningham present zijn en samen met David Tudor verantwoordelijk voor de muziek. Ook uit Amerika komt tenslotte The London Con temporary Dance Theatre, een groep on der leiding van Robert Cohan, wiens op vattingen wortelen in de uitgangspunten van Martha Graham. Wel lijkt het zeker dat het bestuur zich een aantal zeer geldige argumenten uit handen heeft laten nemen ten aanzien van de bezwaren van de zijde van CRM. En dat mag gerust een onhandige zet worden genoemd. De Nederlandse Operastichting tenslot te, zag dit jaar geen kans om een groot’ aandeel in de produkties van het festival te leveren. De eigen produktie moest om financiële redenen beperkt blijven tot Wagners Tristan und Isolde, die voor een groot deel een reprise is en gaat in een regie van Götz Friedrich. Uit Engeland brengt Inter Action’s Bri tish American Repertory Company uit Londen de stukken The Irish-Hebrew Lesson en Catechism voor Israel, onder regie van Ed Berman. Het eerste stuk is van Wolf Mankowitz, het tweede maakte Berman zelf. Een humoristisch-ironische kijk op oorlog en vrede geeft Theatron Technis uit Athene met een opvoering van De Vrede van Aristophanes. Een voorstel ling in het hedendaags Grieks, waarbij de taal echter zo gebruikt is, dat de produktie voor iedereen toegankelijk is. Karolos Koun heeft de regie van deze toneelpro- duktie, die op 6 juni in de Haarlemse Stadsschouwburg is te zien. 3er- voe- Igen d is 0.30 eïn- soor ika, ;aar de aet ge- ket uit op- in ir. nog op ir is •ken uru- 1. rt ;r a- P- is le i. en het oen >vai lige ari- ngt. als De sector opera en/of muziektheager is in vergelijking tot vorig jaar niet alleen uitgebreid, maar biedt ook eigen produk ties; een noodzakelijkheid indien je meer wilt bieden dan er tijdens het normale seizoen al als aanbod voor handen is. Zeer nadrukkelijk is het accent op de jaren twintig in het programma-aanbod in de sector muziek. Zo wordt de Ui van Kurt Schwitters door diens grootste adept, Chaïm Levano. Het is een muzikaal sprookje, dat door Levano werd bewerkt en in becommentariërende zin werd aan gevuld met andere teksten van de Berlijn se onconventionele dichter-componist. De Ui, oorspronkelijk „Merzgedicht die Zwie- bel” geheten, gaat op 1 juni in de Brakke Grond in Amsterdam in première. dienovereenkomstigs. Eerst werd uitge breide aandacht besteed aan fenomenen als het twee honderdjarig bestaan van de Verenigde Staten, de menselijke stem van de volkskunst, maar dit jaar ver dween het voorgenomen thema van de relatie tussen politiek en cultuur al snel onder de tafel. De goodwill die het festi val met zijn vaste thema’s heeft opge bouwd, bleek toch te weinig te kunnen - overtuigen om ze als zodanig te hand haven. Prends bien garde aux Zeppelins is een voorstelling van de nog jonge groep Le retour de Gulliver uit Parijs. Oorlogsge weld en de ondergang van de burgerij tijdens de eerste wereldoorlog, dat is het thema dat de regisseur, Didier Flamand hanteert. De Franse critici waren vol lof over deze produktie, die vooral visueel gericht is en waarbij tekst door handeling is vervangen. Le Monde sprak zelfs van een overweldigende voorstelling. Travestie in een kunstzinnige vorm is dubbel genieten, wordt er wel eens mees muilend gezegd. Zagen we twee jaar gele den in Cloxinia uit New York heren in tutu’s rondlopen, iets dergelijks staat ook te wachten als Les Ballets Trockadero de Monte Carlo uit dezelfde plaats hier zijn opwachting maakt. En om in hetzelfde chapiter te blijven, de maand juni en het Holland Festival brengen ook de langver wachte première van De Club (in de Am sterdamse Kleine Komedie), waarin vrou wen perfect de gedragingen van een ex quis groepje gentlemen nabootsen en pa- rodieëren. De traditionele kunstuitingen spelen in elk Holland Festival een rol van beteke nis, ook al kiezen de drie grootste nationa le orkesten (Concentgebouworkest, RPhO en Residentie-Orkest) en de twee vooraan staande dansgroepen (Nationaal Ballet en Nederlands Danstheater) bij voorkeur minder voor de hand liggende composi ties het Residentie met Schönberg bij voorbeeld en zo mogelijk nieuw choreo grafisch materiaal. Ook één van de kleine re Nederlandse dansgroepen, de Danspro- duktie van Bianca van Dillen, werd dit jaar uitgenodigd vanwege de verwant schap met het werk van Laura Dean. Balletkunst vanuit een minimal art-ver- trekpunt. Een paar jaar lang werden de onder ontwikkelde gebieden lekker gemaakt tot dan dit jaar werd besloten daar maar weer eens van af te stappen. Holland Festival 1079 betekent dat voor het overgrote deel de manifestaties weer te rug in de Randstad komen met Amster dam als voornaamste kern. En tot de Randstand dient Haarlem niet te worden gerekend: waren er in 1978 nog acht produkties in de Bavo-stad te zien en te horen, in de komende weken is dat aantal tot een luttel tweetal teruggebracht. in T. Toe- >p 17 ■n de festival dat het komende weekeinde los barst, blijkt dat er binnen het festivalbes- tuur toch voorstanders van een dergelijk streven zijn. Veel toneel namelijk kan worden .samengevat onder het kopje „oorlog en geweld”. Iets dergelijks zie je ook in de muziek-sector. Het festival komt er daar trouwens rond voor uit: we gaan bijzondere aandacht besteden aan vernieuwende tendenzen, zo liet men weten. beziet zoals dat elders op deze pagina met enige informatie wordt begeleid, kan zich niet onttrekken aan het gevoel dat het Holland Festival 1979 na jaren weer in elitair vaarwater is terechtgekomen. De concentratie op Amsterdam waar „het allemaal moet gebeuren”, het losla te» van een nauw omschreven thema dat een groot aantal verschijnselen kan bun delen (waarmee duidelijkheid in een cul turele chaos kan worden geschapen), het zijn zaken waarmee het Holland Festival zich bewust tot een kleiner publiek wil richten dan tot nog toe het geval was. Liefhebbers van niet-westerse kunst vormen, die vorig jaar interesse voor an dere culturen hebben opgevat onder in vloed van het kolossale aanbod van het Holland Festival 1978 worden dit jaar gelukkig niet helemaal aan hun lot overgelaten. Het uit Tokio afkomstige en semble Gaku brengt Japanse kamermu ziek op originele instrumenten, zodat de Oostaziatische muziekcultuur ook tot klinken kan komen. Uit Afrika komen dan nog zang- en dansgroepen uit Mali, Madagaskar en Nigeria. jben kun- i bij surs, laar- 13 te in te Wie het programma in zijn totaliteit (Van onze kunstredactie) Het Holland Festival heeft in verge lijking tot voorgaande jaren niet de broekriem aangehaald, zoals je zou denken als je constateert dat het tota le aanbod aan premières en produk ties is teruggelopen en het zomerse festijn zich voornamelijk concen treert op Amsterdam, maar is op dieet gegaan. In tegenstelling van een duidelijke keus voor thematiek met alle nadelen van dien zijn er ditmaal programmeringslijnen uitge zet. Voor de sectoren muziek en dans werkt dat een noodzakelijke mate van overzicht in de hand. gepast zou hebben in het oorspronkelijk thema, conflict in de kunst, dat dit festival zou bieden. Nono, ongetwijfeld even toonaange vend als Berio of Stockhausen, koos zich je zou kunnen zeggen een feminis tisch uitgangspunt. Het gegeven handelt over de rol die vrouwen kunnen spelen in revolutionaire processen. De componist benutte hiervoor een groot aantal teksten van schrijvers als Brecht, Hugo, Guevara, Lenin, Rimbaud, Bloch en Gorki. Onge twijfeld een opzienbarende produktie. Minimal art krijgt ook in deze editie van het festival de nodige aandacht, niet al leen omdat de actualiteit van de stroming en haar opvattingen ook nu nog niet valt te negeren, maar omdat juist in Neder land de acceptatie vrij groot is geweest. Laura Dean en Merce Cunningham ko men met nieuw danswerk, terwijl de Ame rikaan Steve Reich en de belangrijkste Nederlandse vertegenwoordiger Louis Andriessen hun ontwikkeling in klinken de resultaten zullen om proberen te zetten respectievelijk Music for a Large Ensem ble en Mausoleum. De sombere verwachtingen voor het toneelaanbod voor het komende Holland Festival zijn volkomen gelo genstraft. Werd er aan het einde van het vorige festival gesproken over een verdere vermindering, het pro gramma voor de komende juni-we- ken belooft van een hoogstaande ar tistieke kwaliteit te zijn. Uit eigen land komt het Ro Theater met De Vorstenlikker onder regie van Franz Marijnen. Het stuk is geschreven door de Zweedse hedendaagse schrijver-dichter Lars Noren. Het handelt over een compo nist en zijn verbinder} van woorden aan muziek. Dan is er nog He première van De Club, de musical van Eva Merriam, in een bewerking van Hugo Heinen. De Club speelt zich af in een herensociëteit waar het mannelijk chauvinisme hoogtij viert. De mannenrollen worden allemaal ge speeld door vrouwen. Deze produktie door de Newyorkse critici uitgeroepen tot de beste musical van het jaar wordt geregisseerd door Johan Greter. Dan is er nog een heel bijzondere Neder landse bijdrage en wel van het Bewe gingstheater (BEWTH), dat in de Haagse Manege een spel van licht en beweging laat zien. De voorstellingen van BEWTH kunnen altijd maar door een beperkt aan tal toeschouwers worden bezocht in ver band met de bijzondere aard ervan, zodat reserveren wel noodzakelijk zal zijn (zie de door het Holland Festival in alle thea ters en VW-kantoren etc. verspreide fol ders). Hans de Witte, tot voor kort festivaldi recteur, heeft zich ten tijde van zijn af scheid eens laten ontvallen dat de overheid op korte termijn zou moeten bijspringen omdat anders het huidige peil in gevaar zou kunnen komen. De overheid heeft dat tot op heden niet ge daan. Het HF heeft op die ontwikkeling willen anticiperen door contacten te zoe ken met het bedrijfsleven om zodoende een betere financiële onderbouw te krij gen. In hoeverre er al sprake is van invloecK’an de sponsoring op het festival, is een vraag die door het festivalbestuur voorshands nog niet beantwoord wordt. ij- Het Württembergische Staatstheater komt met Die Gerechten, De Rechtvaardigen van Albert Camus Vijf Duitstalige produkties, alle ge speeld door een der allerbeste gezelschap pen uit de Bondsrepubliek: het Würtem- bergische Staatstheater uit Stuttgart, ko men onder auspiciën van het Goethe Insti tuut naar ons land. Dan zijn er nog twee Engelstalige toneelprodukties van Inter Action uit Londen, één Griekse van Thea tron Technis de enige toneelproduktie die zowaar ook naar Haarlem komt een Franse, vooral visuele, produktie en drie uit ons eigen land. Het Würtembergische Staatstheater kwam go’n anderhalf jaar geleden vooral in het nieuws door de hulpactie van regis seur Cjaus Peymann, toen ook directeur en artistiek leider van het gezelschap uit Stuttgart. Peymann raakte in conflict met niet-geestverwanten toen hij op het mede delingenbord van zijn theater een oproep had opgehangen van de moeder van het gearresteerde RAF-lid Gudrun Ensslin, die. daarin verzocht om giften voor een tandartsbehandeling voor Baader-Mein- hofgevangenen. CDU-geluiden riepen om Peymanns ontslag en de regisseur kondig de toen zelf aan te zullen vertrekken In het Holland Festival zijn nog drie voorstellingen onder regie van Peymann te zien. De eerste is Das Kathchen von Heilbronn (Heinrich von Kleist), een boos aardig sprookje waarmee Peymann een fraai voorbeeld geeft van de vormvernieu wing waarmee deze groep uit Stuttgart succesvol heeft geëxperimenteerd en wérkt. Claus Peymann regisseerde ook Iphigenie auf Tauris van Goethe, een voorstelling die de regisseur in staat stelt zijn visie op het gebruik van geweld artis tiek te vertalen. De derde Holland Festival produktie onder Peymanns regie is Die Gerechten (De rechtvaardigen) van Albert Camus, bij ons ook gespeeld door het Publiekstheater. Daarin staat de vraag centraal of het geoorloofd is te doden om tot een meer sociale maatschappij te ko men. De twee andere Duitse voorstellin gen zijn Die Wildente (De wilde eend) van Ibsen (regie Alfred Kirhner) en Ella, een stuk over sociale misstanden in een ach tergebleven gebied in Beieren, geschreven en geregisseerd door Herbert Achter- busch.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13