1 /paarbank nuy I 750 CONGRES IN LISSABON: modejournaal fer ?4'r uua/t n«d«r!ond een bonkvon deze tijd 17 VARIA I k inleg van f 25,- (die 2 maanden moet blijven staan) ontvangt u een spaar- premie van f 7,50. Met de zomer in het vooruitzicht: dagje uit, weekendje weg, uurtje toeren? Het boek’Uit in Nederland’ bespaart u gezoek. Handig in de auto, boordevol foto’s en informatie. Exclusieve uitgave van de Nutsspaarbank West Nederland HET BEHOEFT weinig verbeel dingskracht om vast te stellen dat het voorjaar grotendeels in het water is gevallen. Mensen, mensen, wat een treurnis! Toch heeft het en zal het ook geen mens weerhouden (ook mij niet) de zomergarderobe een gezellige en kleurrijke aanvulling te geven. Zonder enige twijfel zal zulks opgaan voor de bikini’s en de badpakken eri alle daar bij behorende modieuze zaken. Wat het laatste betreft, u kunt ook dit seizoen weer een uitgebreide en kostelijke strand- en flaneergarderobe samen stellen. .r (Door Jan Halkes) Oost-Timor is om geven door een muur van stilte terwijl het volk dreigt te worden uitgemoord. Dat was de belangrijkste con clusie van een onlangs in Lissabon gehouden congres over de situa tie in deze uithoek van de wereld. Oost-Ti mor, een eiland tussen Indonesië en Austra lië, was tot eind 1975 een Portugese kolo nie. Begin december van dat jaar viel het Indonesische leger vanuit het westelijke (Indonesische) deel van het eiland en de zee Oost-Timor bin nen. Kort daarvoor had de bevrijdingsbe weging Fretilin een zijdig de onafhanke lijkheid uitgeroepen. Voor nieuwe en bestaande spaarders. Nu te koop 7,50. Als u voor 1 augustus 1979 een spaarrekening opent met een minimum j 4 I p$5S$«®»SSSSS$aWW«S«^^ 8 Fraaie badpakken met jak en badmantel uit de collectie van Triumph International. In stilte wordt (ADVERTENTIE) 'l zon, o, ton, bevolking Oost- Timor uitgemoord melijk 6. Toch wel even belangrijk om te weten voordat u zich met een, volkomen begrijpelijk, intens genot aan die zo weldadige zonnestralen overgeeft. NU KAN HET OOK NOG zó zijn dat, als die zon zich uiteindelijk langdurig blootgeeft, u er door werkzaamheden of misschien door andere vervelende omstandigheden, niet van kunt profi- EVEN ADVIES INWINNEN bij de huisarts is altijd goed als u enige aarzeling mocht tonen ten aanzien van het gebruik van een zonnebank en - hemel. En voor diegenen die het naadloze brui nen al aan c|en lijve hebben ondervonden geldt zonder meer precies hetzelfde als voor de consu menten van zovele andere genotmiddelen, dat matige mensen hun vrijheid waard zijn. Hopelijk beleven we met elkaar nog eens een echte fijne zomer. Geniet met volle teugen van uw vakantie en maak er iets moois van. Ik doe graag met u mee. bruin kunt worden. Per slot van rekening zijn we niet allemaal zo geporteerd van een nudisten- strand. ik Het optreden van de Indonesische troepen leidde aanvankelijk tot protesten. De Australi sche Elizabeth Elliott verwondde zichzelf op het Indonesisch consultaat in Sydney uit protest tegen de dood van twee Timorese vrienden van haar, als gevolg van de vijandelijkheden op Oost-Timor. De laatste jaren echter, de foto dateert van 1975, heeft de publieke opinie over de gang van zaken op oost-Timor gezwegen. TWEE VOORAANSTAANDE internationals, Triumph en Schiesser, weten uit ervaring maar al te goed, dat wij vrouwen het hogelijk appreciëren om bij gelegenheid de bikini of het badpak char mant te kunnen verhullen. Niet zo verwonderlijk dus, dat zij in hun nieuwe collecties in ruime mate hebben gezorgd voor bijpassende rokken, hessen en korte of lange jurken waarmee u, bij wijze van spreken, zo van het strand de bar in kunt stappen. Misschien vindt u zo’n overstapje in het geheel niet aantrekkelijk en flaneert u veel liever over de boulevard. Wel, wat let u, want ook dat kan .bijzonder plezierig zijn en wees er bovendien van overtuigd, dat u ook dan vele bewonderende blikken zult trekken. OM ECHTER DE KLEURIGE zomerse kleed jes in al hun glorie te doen laten uitkomen, zult u stellig het onontbeerlijke, fijne bruine tintje bo ven alles begeren. Wilt u dat alleen bereiken door de enige echte, onvervalste zon volop haar kans te geven, neem dan vooral de nodige voorzorgen met een beschermend laagje van een goed zonne- produkt. Voor de uiterst gevoelige huidjes zijn hiervoor twee nieuwe preparaten in roulatie ge bracht: een van Helena Rubinstein en een van Biotherm met een hoge beschermingsfactor, na- UITERAARD ZULT U begrijpen dat er in deze „zonne-apparatuur” allerlei gradaties zijn, in de orde van goed tot beter en best, hetgeen evenzeer van toepassing is op de adressen waar u zo’n kuur wilt ondergaan. Een plezierige bijkomstigheid vind ik nog, zoals ik dat ook zo prachtig in een folder zag omschreven, dat je werkelijk naadloos Bij de Indonesische invasie vielen er volgens schattingen op het congres vele tienduizen den slachtoffers. Een groot deel daarvan werd moedwillig neergeschoten door Indonesi sche soldaten, die daarna de bezittingen van de slachtoffers Bikini met bijpassende kaftan in een fleurig dessin uit de collectie van Schiesser International. Gestreepte beha 's en slipjes blijken het ook ais bikini erv leuk te doen (collectie Schiesser Internati onal). ik Piepkleine geruite bikini met bijpassende blouse uit de collectie van Triumph International. 1 1 1 door Bé ter Maat wezigheid van een vertegen- teren. Wel, een kuur op de zonnebank, al of niet met zonnehemel, kan dan wellicht uitkomst bie den. Overigens kan men van die kunstmatige zon het hele jaar door genieten, zodat bleekneusjes vrijwel niet meer hoeven te bestaan. Een kantte kening is hier evenwel op haar plaats. Zo’n kuur heeft alleen zin voor degenen die normaliter ook in de zon lekker bruinen. ik (Slecht) bewapende guerrilla 's van het Fretilin. De foto werd naar het Australische Darwin gesmoK- keld en daar voor het eerst gepu bliceerd. plunderden. Volgens de Aus tralische parlementariër, lid van de sociaal-democratische partij, Ken Fry, zijn er tot op heden minstens 100.000 Timo- rezen door wreedheden van de Indonesische bezetter om het leven gekomen. Op een totale bevolking van 600.000 personen is dat veel meer dan 10 procent, een per centage dat zelfs het wrede Pol Pot-regime in Cambodja niet gehaald heeft. De Amerikaan se filosoof en letterkundige Noam Chomsky noemde op het congres de Indonesische invasie en bezetting van Oost- Timor een „Holocaust” die door de internationale pers verzwegen wordt. „Niemand heeft weet van wat er in Timor gebeurt en daarom bestaat er geen be langstelling voor”, verweet hij de journalisten. „De cirkel is rond en Indonesië gaat rustig door met het uitmoorden van een onbekend volk”. Het Indonesische leger ver klaarde vorige maand dat de strijd op Oost-Timor afgelo pen zou zijn en de „speciale militaire operaties” zouden worden beëindigd. Fretilin- woordvoerders in Portugal zeggen echter dat de strijd nog steeds doorgaat, maar dat de nadruk ligt op de voedselpro- duktie om de gevolgen van de chemische oorlogvoering van het Indonesische leger tegen te gaan. Eind vorig jaar kwamen veel weigeren tot journalisten en VN-missies. Volgens vorige maand in Lissabon gearriveerde Chine se vluchtelingen werden van uit de hoofdstad Dili nog voortdurend bombardemen ten uitgevoerd op de berg streken. De Chinezen hebben voor hun overkomst naar Por tugal veel steekpenningen moeten betalen aan corrupte Indonesische militairen. Hun winkels en onderneminkjes zijn in handen van de Javanen overgegaan. Behalve Noam Chomsky, Ken Fry en het Fretilin spra ken op het congres ook een parlementariër van de Zweed se sociaal-democratische par tij, een woordvoerder van de internationale liga voor men senrechten en vertegenwoor digers van de vroegere Portu gese koloniën in Afrika. Ook Portugese socialistische en so ciaal-democratische parle mentariërs spraken zich op het congres uit tegen de Indo nesische invasie en voor bet recht op zelfbeschikking van het Oosttimorese volk. In de slotconclusies werd na druk gelegd op diplomatieke acties van Portugal bij de Ver enigde Naties en de openstel- woordigster van de RMS, de regering in ballingschap van de Zuidmolukse republiek. Sa men met solidariteitsgroepen uit Engeland, West-Duitsland, Spanje en de Verenigde Staten werd actie aangekondigd te gen wapenleveranties aan het Indonesische generaalsbe- wind. T mensen uit de bergstreken naar de steden om zich over te geven aan de Indonesische mi litairen. Zij waren volkomen uitgehongerd ten gevolge van de vernietiging van de oogsten door Indonesische ontblade- ringsmiddelen. Eerder al had Indonesië verklaard heer en meester te zijn in het gebied. Maar steeds werden later weer nieuwe overwinningen op het Fretilin gemeld. In elk geval blijft Indonesië de toegang ling van Oost-Timor voor VN- I onderzoekscommissies. Ook zou Portugal een officiële dele- I gatie van het Fretilin in Lisa- bon moeten toestaan. Officieel j heeft de Portugese regering noch de Indonesische invasie, J noch de door het Fretilin uit- I geroepen onafhankelijkheid erkend. Nederland was met een gro- I te delegatie op het congres ver- j tegenwoordigd. Behalve leden I van een onlangs opgericht Ne- derlands Oost-Timor Comité waren ook het Indonesië Co- I mité, de Mondlane-stichting, de X min Y-beweging, en het I Nederlands Fhilippijnen Co- I mité vertegenwoordigd. Op merkelijk was tevens de aan- K s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17