Oliedeskundige professor Odell: Symbolisch gebaar Iran zou order Zuiveren van Olieprijzen lopen uit de hand kerncentrales water wordt willen annuleren door te groot energieverbruik veel duurder Fondsverzekering ook in vakantie Kritiek op lening aan Nicaragua Westduits bedrijf kostte OGEM achtergrond Meer ombuigen noodzakelijk ruim 25 miljoen Toch produktie kartonnen huizen Kom op voor Eut^Jpa. Consumentenbond: kwaliteit filet zeer slecht Perquin (KNOV): ECONOMIE DINSDAG 2 9 MEI 19 7 9 1 ge energiebeleid van de rege ring gaat daar wel vanuit. Ten onrechte, meent Odell. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De rege ring is volkomen op de ver keerde weg met haar energie beleid. Het tekort aan olie en aardgas wordt er niet minder door, het speelt alleen de olie producerende landen, vere nigd in de OPEC, in de kaart. Tot deze conclusie komt de energiedeskundige prof. dr. Peter Odell in het blad Econo- misch-Statistische Berichten (ESB). Volgens hem is er hele maal geen sprake van dat er binnenkort een tekort zal zijn aan olie en aardgas. Het huidi- 19 (Van onze redactie economie) OPEC in de kaart ri- PRESIDENT SOMOZA dsen >erd (ADVERTENTIE) el m, (Van onze redactie economie) aSS--- TEHERAN (DPA). Iran overweegt om het contract voor de bouw van kern centrales met de Westduitse fabrikant van elektrische centrales, Kraftwerk-Union (KWU), een dochteronderneming van Sie mens, op te zeggen. Dit heeft de directeur van de Iraanse organisatie van kernener gie, Sahabi, volgens een dagblad in Tehe ran gezegd. Sahabi zou menen dat de bouw van twee kerncentrales aan de Per zische Golf te duur wordt en dat er zich te veel technische problemen zullen voor doen. Volgens Sahabi zou Iran ook van de overeenkomst met het Franse Framatome afwillen. De centrale die met behulp van deze Franse onderneming aan de rivier de Karoen wordt gebouwd is voor bijna de helft klaar. „Ieder vat olie en elke kubieke meter gas die de geïndustrialiseerde wereld na laat te produceren, heeft op twee manie ren nadelige gevolgen voor dat werelddeel zelf”, zo schrijft Odell in ESB. „In de eerste plaats vergroot deze de macht van het OPEC-kartel. De aangesloten landen daarvan worden zo in staat gesteld munt te slaan uit het aldus ontstane tekort. De prijzen kunnen erdoor weer omhoog, de produktie verder beperkt, zodat weer nieuwe prijsverhogingen mogelijk zijn. Zo wordt de crisis, die we zelf gemaakt hebben, steeds groter”, aldus Odell. Het feit dat meer dan de helft van de olie uit het Midden-Oosten komt, noemt Odell „een historische toevalligheid”. „De jacht op olie kon de afgelopen twintig jaar plaatsvinden in een politiek veilig klimaat DEN HAAG (ANP). Het nuttigen van kant en klaar gekochte filet améri- cain is niet aan te bevelen. Dit heeft de Consumentenbond geconcludeerd na een steekproef van tien produkten op het totale Nederlandse aanbod van fi let américain. In de onderzochte produkten werd een gemiddeld 'vetgehalte aangetroffen van negentien percent. In negen van de tien gevallen was varkensvlees ver werkt en in zes van de tien gevallen werd de verboden chemische stof sül- fiet aangetroffen. Geen enkel produkt voldeed aan de richtlijnen die zowel het ministerie van Volksgezondheid, het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding als de Keurigsdienst van Waren geven. Deze gegevens heeft de Consumen tenbond gepubliceerd in het juni-num- mer van de Consumentengids. Naar schatting wordt vijf procent van de in Rotterdam binnenkomende olie via deze markt verkocht. Het is overigens meer een beurs dan een markt. De han del gaat daarbij geheel telefonisch of via de telex. Er is dus geen oliebeursgebouw waar de handelaren samenkomen. De handelaren wonen trouwens niet allen in Rotterdam. Er zijn er zo’n honderd in heel Wqst-Europa, twintig van hen geven de toon aan. Ze zijn nu het haasje en klagen dan ook steen en been. Frankrijk is het felst tegen de Rotter damse spot-market. Vorige week in de Europese ministerraad voor Energieza- ken probeerde dit EG-land al de zaak aan banden te leggen. Er zouden erken de makelaarscommissies moeten komen met een monopolie voor deze handel. Er zou een controlecommissie moeten ko men en de prijzen van elk verhandeld produkt zouden gepubliceerd moeten worden. Een maximumprijs zou ook ■vastgesteld moeten worden. Dit voorstel haalde het niet. De Duitsers wilden niet dat aan de vrije markt getornd werd. Het bleef bij een vage verklaring. Een gevaar is dat niet alleen de olie consumerende landen met argusogen naar de vrije markt kijken, maar ook de olieproducerende landen. Zij zouden er uit kunnen afleiden dat er nog wel een schepje op de officiële OPEC-prijs kan. De zeer sterk oplopende prijzen op de spot-market zijn het gevolg van de onze kerheid en chaos in de oliewereld. Om te beginnen levert Iran niet meer zoals voor de omwenteling aan een consorti um van grote oliemaatschappijen, waar onder de Shell, maar een dertig of veer tig kleine ondernemingen en dan tegen een marktprijs. HAARLEM In verband met de komende vakantieperiode heeft het ziekenfonds Spaarneland in Haar lem er nogmaals op gewezen dat vakantiegangers die niet over de grens gaan, in heel Nederland de zelfde rechten hebben als in hun woonplaats. In veel gevallen hoeft men wanneer men in Nederland hulp van een dokter nodig heeft of met een recept naar een apotheek gaat niet te betalen, mits men een geldig bewijs van lidmaatschap bij zich heeft. Moet men wel betalen, dan vergoedt het ziekenfonds deze kosten naderhand. Hierbij worden echter wel de zieken fondstarieven gerekend, zodat het moge lijk is dat men meer heeft betaald dan wordt vergoed. Bij vakantie in het buitenland kan in het algemeen gebruik worden gemaakt van de daar geldende ziekenfondsvoor zieningen. Met de volgende landen heeft Nederland een verdrag gesloten waar door Nederlanders die in dat land op vakantie zijn of op doorreis zijn, gebruik kunnen maken van dit voordeel: België, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittanië, Ierland, Italië Joego slavië, Luxemburg, Marokko, Oosten- Saoedi-Arabië heeft nu Iran weer pro duceert (de helft van vroeger) zijn pro duktie teruggebracht naar het oude peil van 8,5 itailjoen vaten per dag. Dit land heeft echter ook de levering aan de tra ditionele afnemers verlaagd, van 7,5 mil joen vaten per dag tot 7 miljoen vaten. Het halve miljoen vaten per dag gaat nu naar kleinere klanten, tegen hogere prijzen. t4- De Noordbrabantse gemeente Ooster- hout zou dolgraag een spoorwegstation hebben. Om uiting te geven aan dit verlan gen overhandigde burgemeester Mater (rechts) gisteren aan minister Tuynman van Verkeer, in het bijzijn van staatssecre taris Smit-Kroes een modeltreintje. 9,22 6,80 5,32 I, 18 II, 00 8,65 1,76 Sahabi zou verder hebben gezegd dat het werken met de kerncentrales voor Iraanse technici alleen te moeilijk is. Het wordt volgens hem ook te duur. Aanvan kelijk zouden de twee centrales ongeveer acht miljard mark kosten; onlangs werd bekend dat het meer dan dertien miljard mark zal worden. Iran heeft al zes miljard mark betaald aan Kraftwerk-Union. De twee centrales zijn al voor respectievelijk 85 en 70 percent gereed. In 1981 zouden ze alletwee moeten werken. >o !0 10 10 >0 10 50 70 >0b 10 00 70 50 00 00 00 50 50 50 90 12,00 15,00 0,25 6.57 00 50 50 50 10 00 00 50 50 50 00 ,30 00b ,70 ,60 ,00 ,00 ,10 ,00 ,60 ,20 ,00 ,50 ,50 ,00 ,50 ,00 ,20 ,20 ',00e 1,10 1,00 >.00 !,50 1,50 1,00 1,00e 1,50 1,10 1,00 7,30 3,10 3,00 5,50 4,50 0,00 8,00 0,00 rijk, Portugal, Spanje, Turkije en West- Duitsland. In Griekenland, Marokko en Turkije zijn verplicht verzekerden die een WAO- /of AWW-uitkering ontvangen echter niet verzekerd. Met een WW-Z of ZW- uitkering is men daar wel verzekerd. De bejaarden- en vrijwillige verzekering gelden niet in Griekènland, Marokko, Oostenrijk, Portugal en Turkije. In de meeste landen heeft men een speciaal formulier nodig, dat men bij het ziekenfondskantoor in Nederland af kan halen. Hier kan men ook informatiefor mulieren over deze kwestie verkrijgen. Men dient wel een bewijs van lidmaat schap mede te nemen. Men wijst er overigens op dat de zie kenfondsverzekering in Nederland een van de beste in de wereld is, zodat men in het buitenland rekening moet houden met verschillende nadelen. Het afsluiten van een reisverzekering wordt daarom vrijwel algemeen geadviseerd. De premie moet op tijd zijn betaald; anders kan het recht op hulp in het buitenland vervallen. Verder verzoekt het ziekenfonds Spaarneland voor be grip wanneer men wordt geconfron teerd met lange wachttijden of vertra ging bij de behandeling van een bepaal de zaak. Dit kan het geval zijn door vakantie van personeel. Wat er op de spot-market gebeurt is van dit alles een symptoom, een gevolg dat men niet met de oorzaak moet ver warren. onder zulke omstandigheden als elders ter wereld niet bestonden. En toen men daar zoveel goedkope olie had gevonden, ontbrak het de oliemaat schappijen grotendeels aan motieven om elders naar andere bronnen te zoeken. De rest van de wereld werd nauwelijks on derzocht. Door de nalatigheid echter van de geïndustrialiseerde landen om hun in middels ontdekte olie- en aardgasvelden te ontginnen, daalt de waarschijnlijkheid van extra olie- en aardgasvondsten. Het simpelweg blijven zitten op ontdekte olie en aardgas staat.gelijk aan het moedwillig verwaarlozen van de kansen die er zijn en vergroot de onzekerheid over de toekom stige energievoorraden.” „Zo onlogisch als ze zijn”, zo vervolgt Odell, „geloven de ontwerpers van ons energiebeleid helaas in de juistheid van precies het tegenovergestelde. Hun ver keerde opvattingen leiden tot het creëren van de schaarste, die ze vrezen en tot het verergeren van de problemen die ze bewe ren op te lossen. Odell contateert dat de energiecrisis de uitvinding is van dergelijke „policy-ma- kers” wier „vertroebelde opvattingen een gevaar vormen voor het voortbestaan van het gehele westerse economische sy steem”. Als oplossing van het energiepro bleem beveelt hij drie maatregelen aan: het opvoeren van de produktie van de nu bekende en exploiteerbare voorraden tot het maximaal mogelijke om zo de wereldvraag naar olie uit de OPEC-lan- den te beperken; het daadwerkelijk, overgaan op een strategie, gericht op een laag olieverbruik om zowel het „politieke olietekort” op de korte termijn te verminderen als de onze kerheid ten aanzien van het energieaan- bod op de lange termijn te beperken en het komen tot een overeenkomst tus sen alle westerse landen om zich gezamen lijk in te spannen om olie en gasbronnen te zoeken en te exploiteren in zoveel moge lijk verschillende landen en streken. „Als men op deze drie punten tot daden overgaat”, aldus Odell, „kunnen ten min ste drie generaties over de olie en het aardgas beschikken op basis waarvan on ze samenleving is ingericht en die in de toekomst zullen kunnen worden gebruikt, om dè schokken te minimaliseren die onze samenleving anders op energiegebied krijgt te verwerken, met een geringe kans op een goede afloop.” ZEIST. „Een verdere ombuiging dan in Bestek ’81' is aangegeven, is dringend gewenst. Een matiging van de loonontwik keling is daarnaast onontbeerlijk”, aldus voorzitter Perquin van het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond (KNOV) op een ledenvergadering van deze organi satie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in Zeist. Men mag volgens Perquin in een maat regel als verplichte aftopping van de prijs compensatie geen alibi zoeken om de om buiging achterwege te laten. Maar het is ook levensgevaarlijk, aldus Perquin, zon der meer aan het spel van vrije maat schappelijke krachten de verdere inko mensontwikkeling over te laten. Hij meent dat we er op deze wijze niet in zullen slagen de inkomensontwikkeling binnen verantwoorde grenzen te houden. Daarom wijst voorzitter Perquin op nieuw op de noodzakelijkheid om nu voor het komend jaar loonmaatregelen te ne men. In zo’n maatregel zou bijvoorbeeld verkorting van de werkweek moeten wor den tegengegaan, aldus Perquin. DEN HAAG. De verwachting is ge wettigd, dat de investeringen in zuiveringstechnische werken in ons land in de jaren 1979 tot en met 1985 aanzien lijk zullen stijgen boven de eerder ge raamde 3,4 miljard. Er hebben zich in tussen nieuwe ontwikkelingen voorge daan, die betrekking hebben op vervan- gings- en revisie-investeringen, investerin gen ter voorkoming van stank- en geluids overlast, voor defosfatering en investerin gen voortvloeiend uit de strengere eisen op het gebied van ruimtelijke ordening en miliehygiëne. Dit schrijft de directie van de Nederlandse Waterschapsbank in haar verslag. Waterschappen en provincies legden vo rig jaar voor ruim 525 miljoen aan ver- ontreinigingsheffingen op tegen 462,5 miljoen in 1977. Daarnaast wordt ook nog door het rijk en een aantal gemeenten heffing opgelegd. De door de waterschap pen opgelegde omslag voor de traditionele waterschapstaken steeg vorig jaar van 326 miljoen tot 348 miljoen. De op brengst vorig jaar is 222 percent van die in 1970. Uitgedrukt in geldswaarde van 1970 blijkt de omslag in 1977 13 percent hoger te liggen dan in dat jaar. eens 2 miljoen verloren. Dit heeft drs. Udink, voorzitter van de raad van bestuur van OGEM meegedeeld in de jaarverga dering. Nadrukkelijk zei Udink dat BUM geheel uit de boeken is verdwenen, zodat de resultaten van OGEM van dit jaar af hierdoor niet meer zullen worden beïn vloed. „Na het drama blijft de teleurstelling en zij is ons een les om in de toekomst nog scherper toe te zien of er ook een kloof gaapt tussen schijn en werkelijkheid, zo als bij BUM helaas het geval was”, aldus Udink. Dit soort zaken verstoren de traditio nele handelsstromen ernstig. Raffinade rijen krijgen daardoor schommelingen en/of tekorten in de aan voer van hun grondstof. Hun planning klopt niet meer, hetgeen duur is, en ze hebben leveringsverplichtingen. Ze zoeken dus begrijpelijk een uitweg via de vrije markt. Het gaat dan meer om hoeveelhe den dan om de prijs. Ook bij marginale hoeveelheden vliegt de prijs omhoog. De chaos op de internationale olie- markt, de officiële en de vrije, wordt vergroot, zo men wil ten principale in stand gehouden, door het (vermoede) onvermogen hier om inderdaad nu op energie te bezuinigen en door het verzet tegen de plannen van Carter in de VS. (Van onze redactie economie) Het' Internationaal Energie Agent schap (IEA) in Parijs onderzoekt het functioneren van de Rotterdamse vrije oliemarkt, de zogenaamde spot-market. Dit als uitvloeisel van de vorige week gehouden conferentie van deze organi satie van twintig olie consumerende industrielanden. Een week eerder waren in Rotterdam de vrije olieprijzen „volko men uit de hand gelopen”, tot dertig dollar per vat ofwel het dubbele van de officiële olieprijs. Er moet zelfs een bod van 33 dollar zijn geweest. Op de Rotterdamse spot-market wor den olieprodukten verhandeld buiten de contractleveringen tussen de olielanden en de grote oliemaatschappijen om. DEN HAAG (ANP). Het Wereldver- bond van de Arbeid heeft kritiek op de lening van 130 miljoen gulden van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aan Nicaragua. In protesttelegrammen aan president Carter van de VS, wiens regering heeft ingestemd met de lening, en aan de direc- teur-generaal van het IMF wijst het ver bond erop „dat Somoza, die verantwoor delijk is voor vele massamoorden, zijn fortuin bijeen heeft geraapt ten koste van de nationale rijkdom”. Het Wereldverbond van de Arbeid roept alle democratische krachten in de wereld op het regime van Somoza te boycotten en solidair te zijn met het volk en De Centra le van Werknemers (CNT) van Nicaragua. CNT is aangesloten bij het wereldver bond. ROTTERDAM (ANP). De deelne ming van OGEM Holding NV in het in middels ingestorte Westduitse concern Beton- und Monierbau AG (BUM) heeft per saldo 24,3 miljoen gekost. Daarnaast is uit een latere afschrijvingsoperatie nog GRONINGEN. De kans is groot dat de produktie van kartonnen woningen in Oost-Groningen toch van de grond komt. De Kartonbouw BV heeft de financiering van het project, dat op langere termijn werk kan bieden aan 200 mensen, zo goed als rond. De besprekingen met de geld schieters worden volgende week afge rond. De Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) wilde vorig jaar geen geld in het project steken, omdat er volgens de NOM geen markt voor kartonnen huizen was. Het project zou aanvankelijk moeten zorgen voor een deel van de 200 nieuwe arbeidsplaatsen om het verlies aan ar beidsplaatsen door de herstructurering van de kartonindustrie op te vangen, maar de Hermas (stichting die de karton- sanering begeleidt) heeft onlangs laten weten dat de 200 arbeidsplaatsen niet meer nodig zijn. Kartonbouw BV heeft haar activiteiten tot nu toe moeten beperken tot de bouw van enkele proefwoningen. Een woning bij Spijk wordt al langer dan ?een jaar bewoond. Er zijn uiteraard andere vrije olie- markten, onder meer in Genua. De Rot terdamse spot-market is echter uitge groeid tot de belangrijkste voor Europa, althans Noordwest-Europa. Oorspronkelijk ging het vooral om de handel in partijen olie(produkten) die via de Rijn naar Duitsland gingen, later breidden de handelaren hun activiteiten uit tot het invoeren van produkten van niet-Westeuropese raffinaderijen, tot uit Zuid-Amerika en Oost-Europa. De grote oliemaatschappijen opereren op de spot-market, als zij bij hun eigen produktie overschotten of, zoals nu, te korten hebben. Voor de oliecrisis van 1973 werkte de Rotterdamse vrije oliemarkt via het spel van vraag en aanbod nogal eens prijs- drukkend. Niemand protesteerde toen, integendeel. De Zweden met name profi teerden van deze situatie. Zij kochten alles op de vrije markt omdat de prijzen er lager waren dan op de officiële markt. Nog 8 dagen en dan. M „Energiebeleid speelt

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19