Steeds meer jongeren in dienst Moeilijkheden episcopaat Door KLM en Martinair Problemen met DC-10 Honden richten Politiek Velsen verdeeld Protest tegen beleid Haars Bezetting juridische faculteit Amsterdam nijman lichlreklamc Vance volgend jaar weg het weer Metrobouw vanuit de lucht Zeker 14 doden in Nicarugua over benoeming Molendijk „Israëlische aanvallen slachtpartij aan in hertenkamp Bedrijfspand in brand gestoken op Libanon” het woord is aan... HAARLEM vandaag: i. An agenda pagina 7 N Vrij warm Milieu Doorbraak Kunstijsbaan En verder RB (ADVERTENTIE) DINSDAG 29 MEI 1979 24 Thomas van Kempen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 174 pagina's (Van onze redactie buitenland) wij -• ROME. Paus Johannes Paulus II zal aan het einde van dit jaar de Nederlandse bisschoppen in een speciale synode bij elkaar roepen. De bedoeling is dat op deze synode van bisschop pen de problemen binnen het Nederlands episcopaat worden besproken. I tie- Na 4- VERS GEGRILDE KIPPEN Achtergrond3,19 Beurs18 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Economie ■•■•■■■■■■■■••■■■■■■■■■■■•■a 19 Kunst12,13 Modejournaal17 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport21,23 Weerrapporten2 fj IJmuider Courant Paus wil einde dit jaar synode over Nederland 3,9 3,7 De telecommunicatie bleef met een re- Zie de kunstpagina minister zijn standpunt nog eens hebben bij hebben neergelegd. percent kon de lastenstijging van 10,7 kelde benzine aangetroffen. De brand- Vanavond uitslag onderzoek DC-10 zuiden A» n O I Zie de pagina economie. i. 1 3 4 I 70 3990 sfdagt 1- 9 ROME (UPI). De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cyrus Van ce, heeft president Carter laten weten dat hij zal aftreden na de verkiezingen van heeft een hoge functionaris uit zijn omge ving vandaag in Rome verklaard. De mi nister zat die ochtend aan bij een werkont- In die eigen partij is men overigens weinig tevreden over de toelichting die de burgemeester heeft gegeven. Met name het advies dat hij in Haagse PvdA-kringen zou hebben ingewonnen en dat hem zou hebben bewogen de benoeming te aan vaarden. Daarvoor lijkt in Den Haag geen bevestiging te verkrijgen. Burgemeester Molendijk heeft de frac tievoorzitters maandagavond op de man af gevraagd wat hij verder aan vragen of kritiek in het openbaar nog kan verwach ten. Niet alle vertegenwoordigers bleken in de gelegenheid hierop een antwoord te geven, omdat men zich intern nog wenst te beraden. De heer Molendijk zei zelf de reacties te hebben ervaren als positief tot gereserveerd. De maand juni en dus ook het Hol land Festival staan voor de deur. De kunstredaktie gaat vandaag op een speciale pagina in op het programma- aanbod van dit grootste meerdaagse Nederlandse cultuurfestival, dat zijn vaste thematiek heeft laten vallen Voorts een interview met Natch Tay lor, artistiek leider van Les Ballets Troc- kadero dat tijdens het festival ons land aandoet, van de hand van Conrad van de Weetering. De meeste weerstand komt vooralsnog uit de eigen PvdA-gelederen. De benoe ming zal ter discussie staan tijdens de ledenvergadering die donderdagavond wordt gehouden. Het lijkt niet uitgesloten d!at vanuit die hoek zal worden aange drongen op een openbare discussie. Bij voorbeeld door gebruik te maken van het reglement van orde dat raadsleden daar toe tijdens een raadsvergadering in de gelegenheid stelt. Over de toelaatbaarheid van het om streden commissariaat wordt uiteenlo pend gedacht. De filosofie van burge meester Molendijk dat zijn benoeming niet kan leiden tot een belangenconflict in de gemeente, wordt niet door iedereen gedeeld. De ontwikkelingen rond de Voor- havenproblematiek zouden, zo redeneert men in politieke kringen in Velsen, daar wel eens drastisch verandering in kunnen brengen. Burgemeester Molendijk merkte van ochtend desgevraagd op dat hij wel dege lijk reacties had verwacht, maar bevestig de een eerder gedane uitspraak zijn keuze zeer bewust te hebben gedaan om zijn nek uit te steken voor zaken waarop men in socialistische gelederen over het alge meen te weinig invloed kan uitoefenen. In de eerste reacties zoals die nu bekend zijn geworden, zei burgemeester Molen dijk geen enkele aanleiding te zien om op zijn genomen beslissing terug te komen. CYRUS VANCE Veel bewolking met af en toe regen of onweer Minimumtemperaturen onge veer 15 graden. Middagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Matige zuiden wind. id. if IMF Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: AMSTERDAM (ANP). Een groep van tachtig a negentig Turken, Marokka nen en Pakistani heeft vanmorgen de juri dische faculteit van de universiteit van Amsterdam bezet. De bezetters die zich „regularisatieslachtoffers” noemen pro testeren tegen het feit dat de staatssecre taris Haars van Justitie, hun situatie negeert. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgelegenheid bij de PTT is vorig jaar toegenomen met bijna vier percent. Dit hield werk in voor 94.500 personen, van wie ruim 21 duizend part-timers. In 1977 waren er gemiddeld 90 duizend mensen in dienst bij de PTT. Van deze werknemers was vorig jaar ruim 24 percent jonger dan vijfentwintig jaar. In 1977 was dit nog twintig percent. Verwacht wordt dat het aantal jeugdige werknemers in de eerstkomende jaren zal stijgen. Dit staat in het vandaag verschenen jaarverslag van de PTT. Het totale finan ciële resultaat blijkt met 800 miljoen gul den nauwelijks achter te blijven bij dat van een jaar eerder: 817 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat daalde met 73 mil joen gulden tot 487 miljoen. De post kwam met een exploitatietekort De omstandigheden maken de mens niet sterk, noch zwak, zij tonen slechts hoe hij is. Chicago zou blijken te zijn. Volgens de zegsman kan er ook geen sprake zijn van een „kettingreactie” in de zin, dat als een bout het begeeft, ook de andere bezwij ken. Men heeft uit voorzorg het „Fail/ Safety”-principe gehanteerd: om de nega tieve gevolgen van menselijk falen zo klein mogelijk te houden zijn zogenaamde parallel-constructies gebruikt. De totale constructie in dit geval van een vlieg tuigmotor kan daardoor ondanks een, gedeeltelijk, defect normaal verder func tioneren. Het besluit hiertoe heeft de paus deze week per brief meegedeeld aan kardinaal Willebrands in Utrecht. De bedoeling is dat de voorbereiding voor deze bijzondere bisschoppensynode in ons land plaats heeft en dat pas daarna de officiële zitting in Rome wordt ge houden. In de brief aan mgr. Willebrands die namens de paus door pro-staatssecretaris mgr. Agostino Casaroli is geschreven, meldt deze functionaris, dat de bijzondere synode van de bisschoppen zal worden gehouden „overeenkomstig de bepalingen zoals die zijn neergelegd in het zogeheten motu proprio apostolische zorg en het 271 mensen om het leven kwamen, bleek dat metaalmoeheid aan een van motor- - bouten een van de oorzaken van het onge- luk vormde. De KLM had vanmiddag nog geen aanwijzingen gevonden voor hetzelf de euvel bij de Nederlandse DC-10-toestel- len. In de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland en Zwitserland zijn ook onderzoeken naar de bevestiging van DC-10-motoren gehouden. In de gehele wereld vliegen 41 luchtvaartmaatschap pijen met in totaal 275 DC-10-vliegtuigen. Een woordvoerder van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium zei vanmorgen „hogelijk verbaasd” te zijn als de „vermoeide” bout inderdaad een van de oorzaken voor de vliegtuigramp bij MANAGUA. Bij felle gevechten tus sen guerrillastrijders van het Sandinisti- sche Nationale Bevrijdingsfront en de Na tionale Garde van president Somoza zijn gisteren in de Middenamerikaanse staat Nicaragua zeker veertien doden gevallen. Volgens schattingen heeft de strijd in Ni caragua in totaal aan zeker 3300 mensen i het leven gekost. koepels in het dak. Toen bekend werd dat op het bedrijfsterrein twaalf grote flessen met propaangas stonden, zijn de omwo nenden uit hun huizen gehaald en werd de Herenvest afgesloten voor alle verkeer. Om vijf uur kon het sein brand meester worden gegeven. De schade aan de gebou wen bleef beperkt. Over de toestand van de brandweerman kon de politie nog geen nadere mededelingen geven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester P. J. Molendijk van Velsen heeft maan dagavond de voorzitters van de ge- meenteraadsfracties uitgenodigd voor een besloten discussie over zijn benoeming tot commissaris bij de Shell. „Ik heb een toelichting gegeven op mijn brief, waarin ik die benoe ming heb bekend gemaakt en wilde de meningen daarover peilen, omdat ik die in feite - via de krant - alleen wist van mijn eigen partij,” aldus de heer Molendijk. SmÉm Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - Haarlem „Staal en milieu” blijkt de PvdA'ers in de IJmond niet noemenswaardig te kunnen boeien als gespreksthema. In De Schouw te Velsen-Noord behandel de partijgenoot Hemmo Muntingh maandagavond de milieuaspecten van de grootindustrie voor een handjevol aanwezigen. Een pessimistisch relaas over milieuaantastingen was bedoeld om het IJmondiale publiek wakker te schudden. Wie thuis bleef heeft het een en ander gemist. Jongens en meisjes zijn welkom bij vijf experimentele beroepsopleidingen die komend najaar in de IJmond van start gaan. Nieuw hieraan; het ontbre ken van toelatingseisen. Doorbreking van het overgeleverde rollenpartroon (onderscheid mannelijke en „typische” vrouwelijke beroepen) is daarbij als ne venaspect mooi meegenomen. Zie de plaatselijke pagina's De Haarlemse kunstijsbaan heeft het afgelopen seizoen minder goed ge draaid dan in het eerste jaar van zijn bestaan. Het bedrijfsresultaat vertoont een aanzienlijk tekort. Dat tekort moet worden afgedekt door vijf gemeenten. Haarlem, de grootste gemeente, betaalt het leeuwedeel. Hoe het komt dat het publiek wegbleef? Volgens de bewind voerders van de kunstijsbaan is het slechte weer er onder meer debet aan. Haarlemse raadsleden willen het naad je van de kous weten. Een verslag over cijfertjes en de consequenties. (Van onze redactie binnenland) Met de DC-10 van de Amerikaanse McDonnell Douglas-vliegtuigfabrie- ken zijn in het verleden al vaker pro blemen geweest. Op 3 maart 1974 ver loor een Turks toestel van dit type vlakbij Parijs een vrachtluik waarna het vliegtuig neerstortte. Alle 346 inzit tenden kwamen daarbij om het leven. In 1972 verloor een DC-10 na vertrek van de Canadese luchthaven Windsor ook al een vrachtluik. De gezagvoerder slaagde er toen in een noodlanding te maken op het vliegveld van Detroit. Een DC-10 van de KLM verloor enke le jaren geleden boven Amstelveen tij dens een oefenvlucht een beweegbaar vleugeldeel. Het verlies werd pas ge merkt nadat het vliegtuig was geland en had geen gevolgen voor de vlucht zelf. De regering zal het Rijn-Schelde- Verolmeconcem „onder bepaalde voorwaarden" een éénmalige steun verlenen. Wat die voorwaarden zijn krijgt de leiding van het concern morgen te horen. Vakbonden en directie toon den zich gisteren terughoudend vanwe ge de vaagheid van de regeringsverkla ring. (Van onze redactie binnenland) BOSSCHENHOOFD. Tien reeën en twee bokken in een hertenkamp in Bos- schenhoofd bij Roosendaal zijn gisteren door honden doodgebeten. De beheerder van het particuliere hertenkamp vond de kadavers van zeven reeën, een bok en een hertejong, dat enkele dagen tevoren was geboren. Uit de gevonden sporen bleek dat een of meer honden over de afraste ring zijn gekomen en de herten hebben opgejaagd en afgemaakt. Drie dieren wor den nog vermist, maar men neemt aan dat deze eveneens zijn omgekomen. Eén her tejong heeft de slachtpartij overleefd. de peil. Het totaal aantal telefoongesprek ken ging van ruim 1,9 miljard naar ruim 2,1 miljard. De postgiro zag het resultaat stijgen van 41 naar 81 miljoen gulden. Er werden 633 miljoen overschrijvingen, stortingen en cheques behandeld, tegen 612 miljoen het w x «wu* jaar ervoor. ken panden bestaat en eigendom is van De gemiddelde personeelskosten stegen een dakbedekkingsbedrijf, werd boven- 7 'V' vVCJt. ff, f XsZ- ,f ri’ Bij het Centraal Station in Amsterdam vordert de bouw van de metro gestadig. Op deze luchtfoto is te zien wat de gevolgen zijn voor het terrein dat voor het station ligt. Zie pagina 2. Nederlandse parlementariërs gaan bij de Rijnconferentie die vandaag en morgen in Straatsburg wordt gehouden, zo groot mogelijke druk uitoefenen op Frankrijk opdat dit land het zoutverdrag tekent. Het zoutgehalte in de Rijn blijkt dit jaar tot ongekende hoogte te zijn opgelopen. de orde te stellen en zo tot een veroorde- ling van de regularisatiemaatregelen te komen”, aldus een woordvoerder van de bezetters. Die regularisatiemaatregelen, in 1975 afgekondigd, maakten het voor buiten landse arbeiders onmogelijk om een ver blijfsvergunning te krijgen wanneer zij niet konden aantonen, dat ze vóór 1 no- i vember 1974 werk hadden in Nederland. Hiertegen protesteerden eind vorig jaar ook de 182 Kermarokkanen. In een brief aan de staatssecretaris, die dinsdag werd verstuurd, eist de groep een verblijfsvergunning voor alle regulari satieslachtoffers in Nederland. Dit zijn er ongeveer vierhonderd. „Wij hebben speciaal de juridische fa culteit bezet omdat wij verwachten dat de staf en de studenten ons steun zullen geven door in colleges en werkgroepen de positie van de buitenlandse arbeiders aan reglement voor de bisschoppensynode.” Dat betekent dat de synode in het Vati- caan als bijzonder zwaarwichtig en be langrijk wordt beschouwd. Aan de synode zullen deelnemen: zeven Nederlandse bisschoppen, twee vertegen woordigers van Nederlandse religieuzen, j dreottie. een kardinaal van de Romeinse curie, de I secretaris-generaal van de bisschoppen synode, mrg. Lubin, en een technisch se cretaris. De paus is formeel voorzitter van de synode, maar zal dat voorzitterschap ver- (ADVERTENTIE) T elef oonbeant woorders KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4564S6 Zie pagina 3. Ohe en aardgas worden door het energiebeleid van de regering niet be spaard. Het enige dat ermee wordt bereikt is dat we de olieproducerende wereld in de kaart spelen, zo stelt de energiedeskundige prof. dr. Odeel. De OPEC slaat naar zijn inzicht munt uit het feit dat de geïndustrialiseerde we reld zelf te weinig olie en gas produ ceert. I Werkgelegenheid PTT toegenomen De bonden verwachten dat de vijftien honderd tot tweeduizend werknemers die door invoering van de postcode hun baan dreigen kwijt te raken, elders in het be drijf een plaats kunnen vinden. Door af name van het overwerk zouden duizend nieuwe arbeidsplaatsen kunnen worden geschapen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vanmorgen om half vijf is brand uitgebroken in een pand aan de Lange Herenvest. Tijdens de blussingswerkzaamheden raakte een 37-jarige Haarlemse brandweerman gewond. Hij moest naar het Elisabeth Gasthuis worden overgebracht. Om dat op drie plaatsen vuurhaarden werden aangetroffen, moet de brand volgens de politie zijn aangestoken. In het gebouw, dat uit vijf doorgebro- volgend jaar, ongeacht de resultaten, zo rode cijfers I terecht. Dit hoewel het aantal verzonden poststukken steeg van 3,7 naar bijt.met de Italiaanse premier Giulio An- i miljoen. J Volgens de genoemde Amerikaanse I ^at hoofdambtenaar heeft Vance al bij het I aanvaarden van zijn functie gezegd, dat hij zich slechts voor één ambtstermijn i beschikbaar stelde. De laatste tijd zou de synoae, maar zaï aar voorznterscnap ver- minister zijn standpunt nog eens hebben moedelijk delegeren aan twee functiona- benadrukt. President Carter zou zich hier- rissen. Vermoed wordt dat mrg. Wille brands een van die twee zal zijn. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL-AMSTERDAM. De KLM en Martinair hebben een onder- zoek laten instellen naar de bouten waarmee de motoren van hun DC-10- vliegtuigen zijn opgehangen aan de vleugels. Het onderzoek zal waarschijnlijk j vanavond zijn afgerond. Na de ramp met een DC-10 van Ameri can Airlines, vrijdag bij Chicago, waarbij (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Volgens de Libanese ra dio hebben Israëlische schepen vanmor gen artillerie-aanvallen uitgevoerd op Pa lestijnse doelen in het zuiden van Libanon. Er werden raketten afgevuurd op de havenstad Tyrus, terwijl 12 dorpen in het zuiden vanaf Israëlisch grondgebied zijn beschoten, aldus het radiostation. De VN-vredesmacht in het gebied is in staat van hoogste paraatheid gebracht. Duizenden mensen zouden inmiddels uit het zuiden van Libanon zijn weggevlucht. I Israel heeft het bericht over de aanvallen „absolute onzin” genoemd. Zie ook pagina 4 A - i ue gemiaueiae personeeisKosien stegen j «ciu uwvu- i met één percent. De batenstijging van 8,7 dien op verschillende plaatsen gespren- percent kon de lastenstijging van 10,7 kelde benzine aangetroffen. De brand- 1 percent niet geheel opvangen. stichters zijn binnengekomen via licht- j Imnrxnlc m nnlznn xi rz-»v»/4 z4»-»4 De samen werkende FNV-ambtenaren- I bonden ABVA/KABO hebben in een eer- ste reactie gezegd blij te zijn met de toe- i genomen activiteit bij de PTT, omdat men I verwacht dat deze de werkgelegenheid i ten goede zal komen. Volgens de bonden moet de PTT zich echter toch sterk maken om de werkgelegenheid, vooral bij de i gelddiensten, te behouden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1