een plaats op Hinault ook treffers en missers SAAIE ETAPPE IN OLYMPIA’S RONDE Tenniscracks beginnen goed in tijdrit de beste tototips Koopmans behoudt titel moeiteloos de wereldkaart” „Wij gaven Malm0 WEDSTRIJD TEGEN ARGENTINIË n Toernooi in Parijs Samenvatting van Ajax-Twente op TV 7" I - 1 21 29 MEI DINSDAG 1979 SPORT C ra y Malm0 FF zal morgenavond als eerste Zweedse club in de geschie denis in een finale aantreden van een van de Europa Cuptoernooien, namelijk in dat van de landskampioenen. In München moet de voetbaldwerg, die zich tot nu als een stuntteam heeft gemanifesteerd aantreden tegen het Engelse Nottingham Forest. Onze correspondent in Zweden, Henk Ruyssenaars, heeft een portret getekend van het onbekende Mal0 en is onder meer tot de conclusie gekomen dat de ploeg niet zo amateuristisch is als zij er uitziet. M w Rudie Koopmans: op simpele wijze Europees kampioenschap geprolongeerd. in wereldselectie 77-78 2-0 1-0 3-0 3-0 0-3 Krol en Neeskens ANNECY (ANP). Na de beestachtige alpenrit van zondag stond al vast dat Bernard Hinault net als twee jaar gele den de Dauphiné Liberé zou winnen. Maandag was er nog een afsluitende tijd rit over bijna veertig kilometer over gol vend terrein. Zoals het de ware favoriet voor de ronde van Frankrijk betaamde, zegevierde de Breton ook in deze speciali teit. Met zijn vierde ritzege in deze gene rale repetitie voor de Tour distancieerde hij Henk Lubberding als tweede in het klassement op meer dan tien minuten. HILVERSUM. Van de bekerfinale- wedstrijd Ajax-FC Twente zal de VARA vanavond om 22.12 uur een samenvatting uitzenden via de televisie. De actualitei tenrubriek Varavisie wordt daarvoor ver schoven naar 22.30 uur (Nederland 2). ser niet ongestraft acht maanden niet in de ring kan komen. Het wanhoopsoffen sief van de Nederlandse kampioen in de laatste twee ronden maakte op twee van de drie juryleden kennelijk nog zoveel indruk, dat zij ten onrechte Huus- sen toch nog winnaar maakten. ■fr Jos Lammertink kreeg in St. Willebrord een nieuwe leiderstrui als grote dagprijs. Het wereldelftal wordt samengesteld door de Italiaanse bondscoach Bearzot. Hij selecteerde achttien spelers. Doel: Zoff (Ita), Maier (WD1) en Leao (Bra). Verdediging: Cabrini (Ita), Pezzey (Oos), Krol (Ned), Kaltz (WD1), Bonhof (Wdl) en Neeskens (Ned). Middenveld en aanval: Causio en Ross (Ita), Prohaska en Krankl (Oos), Zico (Bra), Keegan (Gbr), Simonsen (Den), Blochin (Sov) en Toeroecsik (Hon). Het Nederlandse jeugdelftal, samen gesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, heeft zich niet kunnen plaatsen voor de halve finale van het UEFA-jeugdtoernooi dat in De Amsterdammer Alex Blanchard bleef ook in zijn vierde profpartij onge slagen. Het slachtoffer was ditmaal de Fransman Jean Lamie, die in de tweede ronde na een links-rechtse combinatie gevolg door een rechtse hoek op het hoofd zwaar knock-out ging. Zonder verlies van een set wonnen de Amerikanen Arthur Ashe, negende op de plaatsingsranglijst, Brian Gottfried, die tiende staat, en Tim Gullikson, die als veertiende is geplaatst, maandag in het Roland Garros stadion hun partij. Ook de Italiaan Panatta (16e geplaatst) ging moei teloos over. De resultaten zijn: Gottfried (Vst)-Genois (Can) 7-5 6-2 6-4; Ashe (Vst)- Soler (Spa) 64 6-2 6-2; Tim Gullikson (Vst)-Andrew (Ven) 64 6-3 6-1; Panatta (Ita)-Gimenez (Sp.) 6-3, 6-3, 6-3. Bj0rn Borg, winnaar van vorig jaar, speelt vandaag, dinsdag, in de eerste ron de tegen de Tsjechoslowaak Tomas Smid Jimmy Connors, die als tweede is ge plaatst, ontmoet dan de Amerikaan Terry Moor. Hoewel de Zweedse voetbalsport de amateurstatus heeft, wordt er wel dege lijk betaald. Inge Danielsson, die in 1969 met Ajax in de Ëuropa-Cupfinale tegen AC Milaan uitkwam, zegt daarover: „De spelers van MFF verdienen ongeveer het zelfde wat ik destijds bij Ajax kreeg. Aan 2-2 1-0 75-76 1-0 0-0 3-3 3-0 76-77 2-1 2- 0 1-2 3- 0 achteruitgang momenteel van 42 goals. De laatste drie dagen leveren toen 78 goals op en het eindtotaal van 899. 9 Vitesse en MW bewegen zich op het zelfde niveau. De Maastrichtenaren duikelden door een periode van dertien wedstrijden zonder winst en de Arn hemmers door een serie van tien wed strijden. Men herstelde zich op tijd ge tuige de zes punten uit de niet verloren laatste vier wedstrijden. SINT-WILLEBRORD. Alleen Theo de Rooy, die een paar weken geleden de „zekere” winnaar Jos Lammertink in de ronde van Noord-Holland onttroonde, heeft maandag in Olympia’s Ronde durf getoond. De Rooy probeerde herhaalde lijk de macht van de ploeg van Lammer tink te doorbreken. Hij kreeg een belo ning in de vorm van een derde plaats na de langste etappe van Hulsberg tot Sint- Willebrord en een herovering van ruim anderhalve minuut op Lammertink, die zich opnieuw een overtuigend heerser toonde. 3-0 0-5 1-1 1-2 1-2 1 1 3 1 3 1 1 1 1 3 1 2 2 Ajax Haarlem GA Eagles PSV FC VW Vitesse Feyenoord Roda JC Volendam Heracles De Graafschap Veendam SC Cambuur -AZ '67 -FC Den Haag -Sparta R. -NEC -MW -FC Utrecht -PEC (Z.) -NAC -FC Twente -Excelsior -FC Groningen -Eindhoven -FC Amsterdam Het loon van het werk was eigenlijk maar karig voor De Rooy, want niet hij telde in de eerste plaats de winst, maar uitgerekend Lammertink en zijn ploeg- makkers. Theo Peeters won de rit, Ad Wijnands werd tweede, het zestal van Her man Krott won opnieuw het dagploegen- klassement, Jos Lammertink bleef leider in de algemene rangschikking en Ad Wij nands werd tweede op zes seconden. In het spoor van de heerser profiteren de vazallen. Het profijt werd hen echter min of meer in de schoot geworpen, want slechts zel den is geprobeerd hun gezag te ondermij nen. Dedenov van de Sovjet-Unie was in het begin even actief, maar zijn actie kwam niet uit boven de irritatie van een speldeprik in een olifantenhuid. Seuntjes heeft er een paar pogingen aan gewaagd en De Rooy een handvol, maar ook zij werden steeds teruggepakt. De ploeg van Lammertink, die als een hechte eenheid optreedt, maakt zich door het zuiver en uitsluitend verdedigend rijden ten gunste van Lammertink niet populair in de groep. De wrevel richt zich voornamelijk op de leider van het klassement, die zelf ook het werk niet schuwt. De Rooy was echter de enige van de echte concurren ten, die het vizier openzette om in de aanval te gaan. De anderen, en niet in de laatste plaats Van der Poel, zoeken veel meer het wiel van Lammertink dan het initiatief. Oostenrijk wordt gehouden. In de derde en laatste wedstrijd van Nederland voor groep A verloor het team van Ger Blok maandagavond in Linz met 1-2 van Frankrijk, dat overgaat naar de halve finales, die donderdag worden gespeeld. Glasgow Rangers heeft maandagavond de Schotse beker veroverd. Na verlenging zegevierden de Rangers in de voor de tweede maal overgespeelde eindstrijd van het bekertoernooi met 3-2 over Hibernian. Volgens goed gebruik van de laatste jaren heeft de KNVB bepaald dat de voet balwedstrijd in de ere en eerste divisie op de laatste twee speeldagen gelijktijdig zul len beginnen. In de eredivisie beginnen de wedstrijden op maandag 4 juni (tweede pinksterdag) derhalve alle om half drie. Dit geldt ook voor zondag 10 juni. Het is ook niet meer mogelijk wedstrijden naar zaterdag 9 juni te verschuiven. De KNVB heeft daar moeite voor gedaan, maar twee thuisspelende clubs verzetten zich hier tegen. In de eerste divisie beginnen alle wed strijden op 2 juni (pinksterzaterdag) om 16.00 uur. De laatste speeldag is op tweede pinksterdag. Aan vang van alle wedstrij den: half drie. Malmo FF behoort tot een van de rijk ste clubs van Zweden. De club heeft op de bank een half miljoen staan en beschikt over een aandelenpakket met een waarde van een kwart miljoen. Door de succes sen heeft de club een aantal sponsors, dat rijkelijk met de portefeuille wappert. Het ziet er naar uit dat Joop Zoetemelk in de komende Tour de France toch weer Hinaults voornaamste tegenstander zal zijn. De winnaar van de ronde van Spanje bleek maandag zijn enorme inzinking van zondag al weer volledig te hebben ver teerd. Zoetemelk beëindigde de tijdrit als tweede met slechts 23 seconden achter stand op de in topvorm verkerende Hi nault. Een Nederlandse openbaring in de ze Dauphiné was de vijfde plaats in het eindklassement van de Limburgse neo- prof Jo Maas. Hij is een „meesluiper”, die in de komende ronde van Frankrijk de kans krijgt zich verder te bewijzen. Eindklassement: 1. Hinault (Fra) 37 uur, 6 min. 26 sec.; 2. Lubberding (Ned op 10 min. 27 sec.; 3. Galdos (Spa) op 11 min. 56 sec.; 4. Baronchelli (Ita) op 12 min. 43 sec.; 5. Maas (Ned) op 14 min. 1 sec.; 6. Agostin- ho (Por) op 14 min. 5 sec.; 7. Bernaudeau (Fra) op 14 min. 44 sec.; 8. Mutter (Zwi) op 16 min. 23 sec.; 9. Alban (Fra) op 16 min. 51 sec.; 10. Martinez (Fra) op 16 min. 52 sec.; 13. Zoetemelk op 20 min. 24 sec.; 15. Pronk op 23 min. 22 sec.; 22. Van Vliet op 32 min. 55 sec.; 26. Van de Velde op 36 min. 56 sec.; 27. Kuiper op 36 min. 57 sec.; 49. Pirard op 1 uur, 8 min. 52 sec. De elfde etappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Zweed Bernt Johansson. Het algemeen klassement on derging geen wijzigingen. De Italiaan Giu seppe Saronni behield de leiding met 18 seconden voorsprong op de Noor Knut Knudsen. De uitslag van de elfde etappe: 1. Bernt Johansson (Zwe) 220 km in 6.03.45, 2. Silvano Contini z.t., 3. Giuseppe Perletto (Ita) op 15 sec., 4. Gody Schmutz (Zwi), 5. Francesco Moser (Ita), 6. Fausto Bertoglio (Ita), 7. Joseph Fuchs (Zwi), 8. Bruno Wolfer (Zwi), 9. Marino Amadori (Ita), 10. Amilcare Sgalbazzi (Ita), allen zelfde tijd als Schmutz. Algemeen klassement: 1. Giuseppe Sa ronni (Ita) 50.54.24, 2. Knut Knudsen (Noo) op 18 sec., 3. Francesco Moser op 1.40, 4. Michel Laurent (Fra) op 3.35, 5. Bernt Johansson op 3.49, 6. Mario Beccia (Ita) op 4.43, 7. Silvano Contini op 6.06, 8. Fausto Bertoglio op 7.43, 9 Joseph Fuchs op 9.04, 10. Gody Schmutz op 10.51. De Italiaanse bondscoach Bearzot die twee Nederlanders selecteerde voor de wedstrijd tegen Argentinië: Neeskens en Krol. MALM0. Op woensdagavond 25 april wist de halve wereld, dat een amateurclub uit Malmo in Zuid-Z weden met 1-0 van het Oostenrijkse Austria Wien had gewonnen. En dat kwam door een kopbal van de 23-jarige Tommy Hansson, die de Zweden hiermee 'een plaats in de finale van het toernooi om de Europa Cup voor Landskampi oenen bezorgde. Toto-Gelijk tips: 1-7-8-19-21-26. te zijn. Althans zo was de stemming in de kleedkamer, waar uitbundig feest werd gevierd. Toch zal Koopmans bij zichzelf de overwinning op Amory niet overschatten. „Ik heb het niet moeilijk gehad, hoewel ik in de derde ronde weer aan mijn rechterhand geblesseerd raak te,” zei hij. Hennie Thoonen, de nationale kam pioen in het zwaargewicht, heeft tegen de Franse oud-titelhouder Christian Poncelot acht ronden tevergeefs ge tracht zijn verwoestende eindstoot te plaatsen. De Eindhovenaar, die met zijn 105 kilogram maar liefst achttien kilo zwaarder was dan zijn opponent, moest meer met Poncelet rondsjouwen dan tegen hem boksen. De Fransman nam, nadat hij in de beginfase een paar maal linkse en rechtse hoeken op het lichaam kreeg, geen risico meer. Hij klemde zich voortdurend vast aan zijn tegenstander. Omdat Poncelet vrijwel niets deed en Thoonen tenminste aanvallend bokste, was de overwinning op punten van de Nederlandse kampioen dan ook volko men terecht. In strijd met het oordeel van jurylid Schulijn, die in dit bijzonder matige duel nog een onbeslist zag. Hij scoorde 78-78. De andere twee juryleden hadden respectievelijk 79-74 en 80-73. Adri Huussen, de nationale kampioen in he zwaarweltergewicht, bleef ook in zijn 20e partij als profbokser ongesla gen. De Utrechter had het zeer moeilijk tegen de broodmagere Bob Mays. De Engelsman, die in maart Stan van de Driessche uitschakelde, beheerste de partij in de eerste zes ronden bijna volle dig. Huussen merkte toen, dat een bok- Ove Kindvall, eens triomfen vierend bij Feyenoord, weet erover mee te praten. „Ook al wint MFF de Europa Cup, dan kan de ploeg toch niet doen wat Feyen oord destijds deed. Wij hielden een soort voetbalkruistocht door Europa, speelden een paar wedstrijden per week. Feyen oord heeft daarmee enorm veel geld ver diend. De spelers mochten trouwens ook niet klagen. Ik ontving premies van 12.500 gulden. Voorts kregen wij televisietoestel len, ijskasten en wasmachines”. Aan de overwinning op Austria Wien hielden de spelers van Malm0 FF 10.000 gulden per man over. „Maar nu we de finale hebben bereikt, gaan we pas echt geld verdienen”, zegt Tommy Hansson. Toch verdienen de spelers geen giganti sche bedragen. Neem bijvoorbeeld An ders Ljundberg, die een basissalaris heeft van 10.000 gulden. Aan premies kreeg hij het afgelopen seizoen 300 gulden voor een overwinning en 150 gulden voor een ge lijkspel. Die premies leverden hem in to taal 12.500 gulden op. Trainer Bob Houghton daarentegen heeft niet te klagen. Zijn vijfjarig contract levert hem een salaris op van 550.000 gulden. „Dat is meer dan ik in Engeland zou kunnen verdienen. Ik blijf daarom voorlopig maar in Zweden. Zeker nu de successen beginnen te komen”, aldus de Engelsman. De tactiek, in uitwedstrijden gelijk spe len en thuis winnen, was weer eens ge slaagd en de ruim 25.000 toeschouwers zetten eerst het stadion en vervolgens de binnenstad van Malm0 op stelten. Trainer Bob Houghton, een 32-jarige Brit, was opgetogen: „Eindelijk hebben we Malm0 een plaats op de wereldkaart gegeven”. Of de Zweden meer resultaat zullen behalen mag betwijfeld worden. De Zweedse club lijkt morgenavond in het Olympiastadion in München geen schijn van kans te hebben tegen de Engelse favoriet Nottingham Forest. Malmo FF, MFF zoals de club kortweg wordt genoemd, werd in 1910 opgericht onder de naam Balklub. Deze nogal een voudige naam werd al na enkele overwin ningen in de competitie’ gewijzigd in Malm0 Fotbollfrening. De ploeg stelde weinig voor in vergelijking met plaatsge noot IFK Malm0, dat in de hoogste divisie uitkwam. Malm0 probeerde dan ook de beste spelers van IFK weg te kopen, het geen in Zweden waar de voetbalsport een amateurstatus heeft, verboden was. Malm0 betaalde zijn spelers in die be ginperiode een rijksdaalder voor een ge lijkspel en vijf gulden voor een overwin ning. Toen dit schandaal aan het licht kwam, werd Malm0 door de Zweedse voetbalbond naar de tweede divisie gede gradeerd. Twee jaar had de ploeg nodig om in de hoogste divisie terug te keren. In de loop der jaren veroverde Malm0 12 keer de landstitel. Weer vier nieuwe namen op de lijst der doelpuntenmakers. Wim Balm scoorde zijn eerste treffer voor Haarlem in zijn achtste eredivisie-wedstrijd voor de roodbroeken. Guus Hiddink (NEC) scoorde in dezelfde wedstrijd zijn eer ste sinds 11 april 1977 toen hij nog voor De Graafschap uitkwam. Joop Heezen (Vitesse) scoorde zijn laatste op 16 april 1978 en Nikola Budisic maakte zijn laat ste op 20 maart 1977. FC Dordrecht zal de schuld van 130.000 gulden aan de KNVB, die de in financiële problemen verkerende eerste divisie club heeft, het komende seizoen nog niet behoeven terug te betalen. Nu de financiën gesaneerd zijn bij de Dordtse club heeft de KNVB besloten pas na het volgend seizoen de schuld in te vorderen. PARIJS. Alle drie geplaatste spelers die op de openingsdag van het toernooi om de open Franse tenniskampioen schappen in Parijs in actie kwamen heb ben zich moeiteloos geplaatst voor de tweede ronde. Ondanks de pdsifieve resultaten van NAC sinds de „overname” door Jo Jan sen is het toch alweer lang geleden (voor het laatst 12 november) dat de Breda- naars een uitwedstrijd (0-1 bij FC VW) winnend afsloten. Daardoor bleef de vierde etappe uren lang verschrikkelijk vervelend, al werkte het hoge tempo (de wind blies de goede kant op en veroorzaakte mede een winst van bijna een half uur op het tijdschema) natuurlijk geen ontsnappingen in de hand. Pas diep in Brabant, met nog onge veer een uur voor de wielen, doorbraken Van Dongen en Damen de routine van plaagstootjes, gevolgd door de afweer van Lammertink’s maten. Ook zij kregen na tuurlijk een bewaker mee, de midden- Limburger Theo Peeters, die net als een dag eerder Ad Wijnands, rustig toekeek hoe anderen het werk opknapten. In St. Willebrord ging Peeters als eerste over de streep. De uitslag van de 4e etappe over 193 km van Hulsberg naar St. Willebrord luidt: 1. Peeters (Ams) 4.23.33, 2. Wijnands (Ams) op 15 sec., 3. De Rooy (Gaz), 4. De Waal (Tra), 5. Prinsen (Gaz), 6. C. van Dongen (Uni) allen zelfde tijd als Wij nands, 7. Damen (Dri) op 23 sec., 8. Den Besten (Mil) op 1.36, 9. Maas (Gaz) op 1.49, 10. Van Egmond (Mil). Algemeen klassement: 1. J. Lammer tink 14.53.18, 2. Wijnands op 6 sec., 3. Van der Poel op 1.51, 4. Prinsen op 2.01, 5. De Rooy op 2.06, 6. Stamsnijder (Uit) op 2.13, 7. Bierings (Erp) op 2.58, 8. Van Meer op 3.02, 9. Von Loeffelholz (Wdl) op 3.23, 10. Mutsaars (Dri) op 3.34. De laatste drie resultaten van Haar lem vertonen een duidelijke lijn getuige de cijfers: 0-0 1-1 en 2-2. Zeventien tegengoals voor Feye noord in 31 wedstrijden is erg weinig. Met nog drie wedstrijden te spelen moet het mogelijk zijn het record van de laatste seizoenen van PSV (Jan v. Beva ren) met 21 tegengoals te verbeteren. Ray Clarke is met twaalf goals de meest produktieve speler na de winter stop. Kees Kist met elf en de Feyenoor- ders Jan Peters en Petur Petersson vol gen met negen goals. FC Utrecht is sinds het seizoen ’73- ’74 in Eindhoven tegen PSV niet meer tot scoren gekomen. De Eindhovenaren haalden echter twaalf uit zes en scoor den 21 keer tegen de Utrechters. 9 Men moest tot 28 april 1974 terug gaan om Roda JC vijf goals op eigen veld te zien scoren. Toen wonnen de Kerkraders met 5-2 van FC» Utrecht. Frappant blijft het echter dat zij in uitwedstrijden wel regelmatig tot een grote produktie komen getuige de 2-6 tegen FC Utrecht, 0-5 bij FC VW en 2-5 bij Vitesse. 9 Met nog drie volledige competitieda- gen voor de boeg blijkt de produktie achter te blijven. In de eredivisie heeft men tot op heden 779 keer gedoelpunt tegen 821 maal het vorig seizoen. Een 9 Voor PEC was er weer winst in een uitwedstrijd en weer in het Zuiden. De tweede van dit seizoen. Eerst 0-1 bij PSV en nu 2-3 bij FC WV. FLORENCE. Ruud Krol en Johan Neeskens zijn opgenomen in de selectie van het „wereldelftal” dat op 25 juni in Buenos Aires uitkomt tegen wereldkampioen Argentinië. De Argentijnse voetbalbond herdenkt op die datum de overwinning in de finale van het wereldkampioenschap op Nederland. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. „Slim, sterk en dynamisch," aldus omschrijft Horice Tafer zijn aanstaande tegenstander Rudie Koopmans. De Franse bokskampioen, die door de EBl is aangewezen als officiële uitdager, bekeek de Friese halfzwaargewicht gisteravond met angstige blikken. Geen wonder, want Koopmans verdedigde in de Amsterdamse Jaap Edenhal voor de eerste keer zijn Europese titel glansvol en overtuigend. Robert Amory, uit de landstreek Compiègne en vorig jaar nog verliezer van Tafer om de Franse titel, heeft niets in te brengen gehad. In de tiende ronde stopte de Belgische arbiter Robert Desgain het ongelijke ge vecht, omdat Amory nauwelijks nog weerstand kon bieden. Nog geen 2500 toeschouwers (een strop, vond organisa tor Henk Rühling) staken hun bewonde ring voor Koopmans niet onder stoelen of banken, ofschoon Robert Amory ei genlijk nauwelijks het predikaat „tegen stander” verdiende. De rechts voor staande Fransman, die van zijn 49 eer der geleverde gevechten er 34 won, twee onbeslist maakte en er 131 van verloor, acteerde zo zwak en zonder enige kracht, dat de kijkers zich afvroegen of deze man werkelijk de voormalige Fran se kampioen was met 24 knock-out- overwinningen. Van de tien gebokste ronden heeft Amory er niet één op zijn naam weten te brengen. „Een bokser zonder handen”, werd hij gekscherend genoemd en Koopmans kon daar best om glimla chen. Tenslotte hoefde de man, die enke le maanden terug de felbegeerde Euro pese kroon overnam van de Italiaan Aldo Traversaro, zich niet in te spannen om zijn weg naar geld (roem heeft hij al) te plaveien. Op 22 juli wacht eerst de tot Spanjaard genaturaliseerde Argentijn Avenamar Peralta in Monaco. Koop mans zet dat zijn titel vrijwillig op het spel om vervolgens de winnaar van Mat thew Franklin (wereldkampioen WPC- versie) en John Conteh te kunnen uitda gen. Vóór half september is hij van de EBU verplicht te boksen tegen Horice Tafer. Gaat Koopmans zo door als giste- ravnd, dan hoeft hij voor niemand bang de Europa-Cupfinale zullen ze vermoede- lijk 30.000 gulden per speler overhouden”. 'i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21