Delegatieleider Lubbers: ETA ontkent bomaanslag Josiah Goemede Nederlandse soldaten beroofd Verdrag in Athene getekend in Noordwijkerhout Geen beslissingen achtergrond t president van Rhodesië Ongenoegen VS over Bokassa Rechtse extremisten voor Duitse rechter Miljardentekort Derde Wereld bij hogere olieprijs 1 Shirtreclame Goed doel Sportief Vandaar voorsprong Verstuikte premier 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 2 9 M E I DINSDAG 19 7 9 door Nico Scheepmaker st len ast (Van onze redactie buitenland) iten eid rd de- im- ak- de TV, i de 'ec- oeg van eni- >rdt end en (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. De Nederlandse delegatie bij de tweede interparlementaire Rijnconferentie, die vandaag en morgen in Straatsburg wordt gehouden, gaat een zo groot mogelijke politieke druk uitoefenen op Frankrijk, opdat dit land alsnog het zoutverdrag ratificeert. Dit verdrag werd in 1976 door de Rijnoeverstaten ondertekend, maar Frankrijk heeft het als enige nog steeds niet goedgekeurd. 4 Forse druk op Parijs tijdens Rijngesprek Griekenland nu geheel in het zwart in de rechtszaal verscheen. tiende EG-lid (Van onze redactie buitenland) De Nederlandse vertegenwoordiging op de conferentie wil dat een termijn wordt vastgesteld waarbinnen het zoutverdrag door het parlement moet zijn geratifi ceerd. Dit zei de voorzitter van de Neder landse delegatie, het Tweede-Kamerlid Lubbers (CDA) gisteren in een toelichting. Ons land zal in Straatsburg ook -aan- iorn -tbc van isen en- ege- leid zal der- isul- niet Ben nog net- Premier Aldolfo Suarez van Spanje heeft de steun gekregen van de müitaire leiders voor een campagne tegen de ge welddadigheid, zo werd gisteren officieel in Madrid meegedeeld. Bij de plechtige ondertekening waren tientaBen vertegenwoordigers van Euro pese regeringen aanwezig, onder wie de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw, zijn staatssecre taris Van der Mei en de Franse president Giscard d’Estaing wiens beurt het is een half jaar voorzitter van de gemeenschap te zijn. Premier Van Agt kon vanwege een zaterdag bij het voetbaUen opgelopen ver zwikte enkel niet bij de ondertekening aanwezig zijn. Deze in de oppositie verkerende partijen zijn het niet eens met de toetreding. Het Griekse parlement moet er zijn goedkeu ring nog over uitspreken, maar omdat de partij van premier Karamanlis met 172 van de 300 zetels een meerderheid heeft, is de kans van verwerping vrijwel niet aan wezig. De 72-jarige Karamanlis, die meer dan twintig jaar heeft gepleit voor Griekse deelneming aan de EG, zei in een toe spraak dat Griekenland „solidariteit en begrip” nodig zou hebben tijdens de aan- passingsfase die vijf jaar gaat duren. „Ze (de Grieken - red.) zullen die ook nodig hebben, omdat van hen wordt gevraagd in tien of twintig jaar te bereiken wat uw volken hebben bereikt in honderd of twee honderd jaar’, zo sprak de Griekse pre mier tot de EG-vertegenwoordigers. Het buurland Turkije heeft de Griekse toetreding tot de EG verwelkomd als een belangrijke ontwikkeling, zowel voor de Gemeenschap als voor Griekenland en Turkije. of, en dat ligt het meest voor de hand, gelijktijdig besluiten te gaan moderni seren en aan te bieden te onderhan delen. De Amerikaanse minister van De fensie, Harold Brown, verklaarde in Brussel dat de Verenigde Staten met „een aantal landen” besprekingen voe ren over de modernisering van kern wapens, en dat hij gegronde redenen had om aan te nemen dat „sommige staten, en niet alleen West-Duitsland” belangsteBing hebben voor het statio neren van deze wapens op hun grond gebied. Zoals bekend heeft West-Duits land laten weten, dat modernere of nieuwe wapens niet alleen op haar grondgebied, maar ook in de Benelux moeten worden opgeslagen. Volgens de NAVO zijn er aan War- schau-Pact-zijde thans ongeveer hon derd SS-20 raketten opgesteld. De in voering van dit nieuwe mobiele wapen met een draagwijdte van ruim 3.000 kilometer en uitgerust met meerdere kernkoppen, wordt in Den Haag en Brussel beschouwd als een nieuwe dreiging. Zij leidt volgens de NAVO (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Josiah Goemede is gis teren gekozen tot de eerste zwarte presi dent van Rhodesië. De voormalig school meester en ambtenaar behoort tot de Ma tabele stam, nazaten van de Zoeloe-strij- ders. De 60-jarige Goemede was de kandidaat van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad, de partij van de nieuw aangewezen premier bisschop Moezorewa. De nieuwe president kreeg zowel in het parlement als tot een zeer nadrukkelijke verande ring in de militaire krachtsverhoudin gen, waarop in het belang van het machtsevenwicht een westelijk ant woord moet komen. De SS-20 is onver gelijkelijk veel krachtiger dan de SS-4 en SS-5 raketten die hij vervangt. Het is overigens onduidelijk of de SS-20 al is opgeslagen in de landen van het pact dan wel nog alleen in de Sovjet-Unie staat opgesteld. Hoewel het politieke klimaat tussen Oost en West, de laatste tijd iets is verbeterd vooral door het tweede Amerikaans-Russische akkoord over beperking van de strategische bewape ning (SALT II) en, zoals men zegt, „beide partijen zich beijveren om tege moetkomende gebaren te maken”, is het Westen, aldus de NAVO, gedwon gen rekening te houden met de niet- aflatende versterking van de strijd krachten van het Warschau-Pact. En er zijn geen aanwijzingen dat de kwalita tieve niet numerieke versterking van de conventionele Warschau-Pact- strijdkrachten de voortdurende op bouw van de Russische vloot en de verbetering van de Russische tactische kernwapens de komende jaren zal worden vertraagd. Daarom staat men nogal sceptisch tegenover het voorstel van het War schau-Pact, nog dit jaar een conferen tie van alle Europese landen, de Vere nigde Staten en Canada te beleggen over ontwapening en wapenbeheer sing. In Den Haag wordt dit voorstel nog bestudeerd. Men vraagt zich daar af hoe het is te rijmen met de voortdu rende militaire opbouw. De twaalf afgevaardigden in het parle ment van de ZANU, de partij van Sithole, namen niet deel aan de presidentsverkie zingen. De ZANU-leden boycotten de ver kiezingen, omdat zich volgens hen onre gelmatigheden hebben voorgedaan bij de parlementsverkiezingen in aprü. Sithole steunt ook de regering van Moezorewa niet. De regering van Moezorewa, die mor gen wordt voorgesteld, zal alleen bestaan uit leden van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad en leden van het blanke Rhodesische Front onder leiding van lan Smith. De plechtige opening vindt morgen plaats in de Ridderzaal in Den Haag, met toespraken van premier Van Agt, de secretaris-generaal van de NAVO, oud-minister Luns, en de ere-voorzitter van de conferentie, ditmaal de Engelse minister lord Carrington. in de senaat de meerderheid van de stemmen. ZJll- van r ge rond n de Jelgi- was mdat is op rden :odat sport ‘USt en is ging aten litie- door roca- goed voor i de ite te eren ars en in /al ise iri- .ag oe- Terwijl dammen en schaken nog steeds niet als sport worden beschouwd door onze tv-sportverslaggevers, kreeg dit ge morrel aan de poorten van het voetbal- walhaHa blijkbaar wel het heilige kruis van sportgebeuren mee, want het mocht op voet van gelijkheid met Ajax-FC Den Haag in AVRO’s Sportpanorama op het scherm komen. Ik was er niet rouwig om, zoals ook het betaald voetbal er niet rou wig om zal zijn geweest, want wat zagen we, tot onze stomme verbazing? Dat al die Kamerleden (Terlouw, Van Thijn,t Keja, Kombrink, Brinkhorst, Berkhouwer, Van den Bergh, Ploeg, Hermans), die zo fel gekant zijn tegen shirtreclame, vooral als die ook nog door de tv wordt uitgezonden, doodgemoedereerd liepen te voetballen tegen Leidse hoogleraren die met grote letters MIDALGAN SPORT op hun blau we shirtjes hadden staan. Heeft dan nie mand van die reclamepreutse Kamerle den gezegd: „Nee jongens, sorry hoor, maar dat kan echt niet! De televisie staat er met z’n snufferd bovenop, dat kunnen wij echt niet maken, dat mogen jullie ons niet aandoen! De professorensalarissen zijn heus hoog genoeg om er een shirtje voor te kopen, wij gaan niet tegen Midal- gan Sport voetballen!” Blijkbaar heeft geen van die voetballen de Kamerleden dat gezegd, evenmin als de minister-president. Of hebben ze het wel gezegd en toen als antwoord gekregen (ik verzin maar even iets); „Ja hoor eens, het is dit keer niet voor een slecht doel, het betaalde voetbal, maar voor een goed doel, de gehandicaptensport, en hoe denk je anders dat we met 4000 toeschouwers de 100.000 gulden opbrengst bij elkaar krijgen, die de verslaggever straks zal noemen?”. >mst een 'aar- illen stan- reta- dat ka- ject- :stuk oca- per- De 1 op iple- ntie- en in >ewa- i hun jn er an de n ge- sting- ;rade. le-be- le dis- WASHINGTON (UPI). De Verenigde Staten hebben gisteren hun ambassadeur teruggeroepen uit het Centraalafrikaans Keizerrijk. Men wilde slechts zeggen dat de diplomaat „voor beraad” naar Was hington moet, maar in diplomatieke krin gen wordt aangenomen dat de VS hier mee hun ongenoegen wiBen uiten over de moord op tientallen schoolkinderen enke le weken geleden door soldaten van keizer Bokassa. nlo in te jor lan tse er in de mal oor en. De NAVO-landen die deelnemen aan de geïntegreerde militaire samenwer king (dat doen ze allemaal behalve Frankrijk en Griekenland) zijn het er vorige maand in beginsel over eens geworden, dat er een westelijk ant woord moet komen op, de volgens de NAVO, steeds voortgaande verster king van de strijdkrachten van het Warschau Pact, en in het bijzonder de extra nieuwe bedreiging van West-Eu- ropa die uitgaat van nieuwe Russische wapens als de SS-20 raket en de Back fire bommenwerper. De Nederlandse minister van Defen sie Scholten zei op de conferentie van NAVO-ministers van Defensie, twee weken geleden in Brussel, dat de aard van het westelijke antwoord nog niet vaststaat. Eerst nadat ook de wapenbe- heersingsaspecten zijn onderzocht, zal worden besloten hetzij tot modernise ring van de eigen tactische kernwa pens en dan vanuit een positie van kracht, tot onderhandeling met de sov jet Unie, hetzij tot pogingen eerst met de Russen tot een akkoord te komen en modernisering van eigen wapens als drukmiddel achter de hand te houden, Ik heb mijn lidmaatschap van de plaat selijke tennisclub dit jaar maar opgezegd. Vorig jaar had ik één partijtje getennist tegen mijn overbuurman (de uitslag laat ik in het midden), en één keer mijn plicht gedaan als baanveger. Ik kwam er niet toe, ook al woonde ik maar drie minuten van de tennisbaan, en heb ik de tijd aan mezelf. Te druk. Mijn vraag is derhalve: waar haalt die Van Agt, onze minister president, toch al die tijd vandaan voor zijn sportieve nevenactiviteiten? Zaterdag voetbalde hij als enige van het kabinet, mee met het Politici Elftal tegen de Medi sche Professoren in Leiden, en op de vraag wanneer het volk zijn volgende sportieve optreden tegemoet mocht zien, antwoordde hij: „Volgende week dinsdag, in Bolsward, dan fiets ik de elfstedentocht”. Dat is toch gauw een dagje fietsen, als het goed is. Zodra je kalm wilt gaan leven, moet je kennehjk naar de baan van minister-pre sident soBiciteren. Wel was de Nederlandse oud-minister Van der Stoel bij de ondertekening. Hij heeft lange tijd geijverd voor Griekse aan sluiting bij de EG. Niet aanwezig waren vertegenwoordigers van de socialistische en communistische partij in Griekenland. Een krijgsraad in Valencia heeft giste ren de generaal van de Guarida Civil Juan Atares Pena, vrijgesproken van beledi ging van de minister van Defensie, luite- nant-generaal MeBado. De generaal zou vorig jaar de minister van Defensie op een vergadering van officieren een verrader en bedrieger hebben genoemd; dit met betrekking tot de talloze terreuraanslagen en politieke moorden de afgelopen jaren in Spanje. (Van onze redactie buitenland) MANILLA. Als de olieprijzen in de tweede helft van dit jaar met tien percent worden verhoogd, zal het tekort op de handelsbalans van de ontwikkelingslan den die geen olie hebben met twaalf mil jard dollar toenemen. Een en ander staat in een Amerikaans regeringsrapport dat tijdens de UNC- TAD-conferentie in Mandia is bekendge maakt. Zelfs bij stabilisering van de huidi ge oheprijzen neemt het tekort met negen miljard doBar toe. Dit komt door de prijs stijging van olie die tot nu toe dit jaar 24 percent bedraagt. De landen van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen, hebben aan het eind van dit jaar vermoedelijk een overschot op de lopende rekening van hun betahngsbalans van 29 miljard doBar. De exportinkomsten van de OPEC-landen kunnen tot ongeveer 174 miljard dollar oplopen. Vorig jaar was dat nog 140 mil jard dollar. Een motie van de groep Afrikaanse lan den op de UNCTAD-bijeenkomst waarin om onderzoek en economische actie wordt gevraagd voor de „volkeren van Namibië, Palestina, Zuid-Afrika en Zim babwe (Rhodesië, red.) die nog steeds on der koloniale overheersing en/of buiten landse bezetting leven” zal waarschijnlijk worden aangenomen. De Nederlandse minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking heeft al aangekondigd dat Nederland zal tegen stemmen omdat dit zou neerkomen op erkenning van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO en erkenning dat Palesti na een bezet land is. Bovendien is ons land niet van mening dat Zuid-Afrika onder koloniale overheersing of buitenlandse bezetting staat. Als de motie wordt aanvaardt neemt de UNCTAD-conferentie voor het eerst stel- hng in een aangelegenheid van buiten landse politiek. De conferentie wordt gehouden in het centrum Leeuwenhorst, het vroe gere seminarie waar twee jaar geleden de bisschoppenconferentie werd ge houden, maar dat thans is ingericht als congrescentrum met een zaal voor 120 personen. king van de Rijn, zo wordt van Nederland se zijde opgemerkt. Overigens is voorzitter M. Schalekamp van de internationale organisatie voor drinkwaterleidingbedrijven IAWR, van mening dat de Rijn het afgelopen jaar op een aantal punten schoner is geworden, hoewel het rivierwater niet voldoet aan de normen om er betrouwbaar drinkwater van te maken. Een verheugende ontwik- kehng is volgens hem het feit dat de laatste jaren veel zuiveringsinstallaties langs de Rijn zijn geplaatst. trijfël De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien NAVO-landen die morgen en donderdag in Noordwijkerhout bijeenkomen, zullen niet bijzonder uitvoerig spreken over modernisering van bestaande, of invoering van nieuwe, westelijke tactische kernwapens. Beslissingen zullen pas tegen het einde van het jaar worden genomen, zo is al eerder in Brussel en Den Haag verklaard. Hij en vier andere verdachten worden beschuldigd van roofovervallen en ge weldpleging en zouden Nederlandse sol daten van hun wapens hebben beroofd. De hoofdverdachte in het proces werd twee jaar geleden uit het Duitse leger gezet wegens zijn pro-nazi-houding. Vol gens de landsadvocaat was het de bedoe ling van de verdachten zoveel mogehjk gewelddaden te plegen en die in de schoe nen te schuiven van linkse groeperingen. De groep was van plan aanslagen met springstof op de Berlijnse muur te plegen, het gedenkteken in het voormahge nazi- concentratiekamp Bergen Belsen op te blazen en de laatste Duitse oorlogsmisda- ATHENE. De Griekse premier Karamanlis heeft gisteravond in Athene het toetredingsverdrag van Griekenland tot de Europese Gemeenschap getekend. Het actieve lidmaatschap van Griekenland gaat in op 1 januari 1981. Het land is de tiende lidstraat van de EG. dringen op vermindering van de zoutlo- zingen door Frankrijk. Uit gegevens blijkt dat het zoutgehalte van de Rijn tot onge kende hoogte is opgelopen. Volgens me tingen van de Stichting Reinwater in Am sterdam kwam in de eerste drie maanden van dit jaar 5,8 miljoen ton zout via de Rijn ons land binnen. Hiervan is ongeveer veertig percent afkomstig uit Frankrijk. De zoutvracht veroorzaakt in ons land een schade van vele miljoenen guldens aan de Westlandse tuinbouw, door corro sie van de waterleidingen, en bederft te vens de smaak van het drinkwater. Rein water noemt dit „een misdadige zaak”, vooral omdat al in 1972 is afgesproken dat Frankrijk vóór 1 januari 1975 de helft van het afvalzout zou opslaan. En hoewel Ne derland in 1976 24 miljoen gulden neertel de als bijdrage in de kosten van opslag, zijn er van Franse zijde nog steeds geen maatregelen genomen, aldus Reinwater. Delegatieleider Lubbers zei gisteren dat hij in Straatsburg, zal aandringen op open baarmaking van lozingsgegevens. Vooral de Westduitse industrie loost talloze che- micahën in de Rijn. Tijdens een Rijnsym posium begin dit jaar in het Westduitse Düsseldorf bleek echter dat de Bondsre publiek niets voelt voor openbaarmaking van de lozingsgegevens. De Nederlandse delegatie zal voorts de noodzaak onderstrepen van een verdrag ter bescherming van het Rijnwater tegen opwarming door energiecentrales. Tenslotte moet de Internationale Rijn commissie volgens de Nederlandse dele gatie worden uitgebreid en grotere be voegdheden krijgen. Ook het nieuw te kiezen Europees parlement kan een belangrijke rol spelen bij de gezondma- In de rust werd premier Van Agt geïn terviewd. Verslaggever: „U hebt het spits- spelersprobleem van bondscoach Zwart kruis nog niet opgelost?”. Van Agt: „Het schot kwam er niet uit, maar de spelverdehng...”. Verslaggever: „U bleef angstvallig in het midden...” Van Agt: „Soms uitzwermend naar links, maar dan even vaak weer naar rechts...”. Verslaggever: „Maar wel in de aanval?”. Van Agt (nog niet uitgeoreerd): „....het gulden evenwicht”. Verslaggever: „Maar wel in de aanval!”. Van Agt: „en voortdurend in de aanval, vandaar voor sprong!”. Een betrekkelijk nieuw punt op de agenda van de ministers morgen en overmorgen, is wat in NAVO-jargon de „rapid reinforcement” wordt ge- npemd, de mogelijkheid om in tijden van internationale spanning of in geval van oorlog snel Amerikaanse, Canade se en Engelse troepen naar het vaste land van Europa over te brengen. Om dat militaire transportmiddelen niet voldoende zijn, zullen passagiersvlieg tuigen en vracht- en passagiersschepen moeten wordeh ingeschakeld. MADRID (AFP, DPA en Reuter). De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren ontkend dat zij verantwoor delijk is voor de bomaanslag in een café in Madrid zaterdag. De ontploffing kostte het leven aan acht mensen, 39 raakten gewond. De bomexplosie in het café is tot dusver door geen enkele groepering op geëist. De ETA gaf wel toe dat zij verant woordelijk is voor het doden van drie hoge legerofficieren en hun chauffeur af gelopen vrijdag in Madrid. Voortdurend in de aanval, vandaar voorsprong... Telegramstijl, vandaar zwartepietentaal. Gelukkig lachend het de minister-president zijn omzwachtelde en kel zien, die hem, zo verzekerde hij gerust stellend, niet hoefde te beletten de elfste dentocht mee te rijden. Maar hij ontbrak gisteren wel op het appèl in Athene, waar hij zijn handtekening had moeten zetten op het verdrag waarin de toetreding van Griekenland tot de Europese Gemeen schap werd geregeld! Reden van verhin dering: een verstuikte enkel! Nu weet ik daar toevallig alles van, want vorige maand heb ik ook mijn enkel deer lijk verstuikt. Minimaal vijf dagen rust, ried de huisarts aan. Daar had ik geen tijd voor, bovendien wilde ik in New York, waar ik naar toe ging, wel gewoon kunnen lopen. Ik heb me dus tot Wim Cr ouwel gewend, in voetbalkringen bekend als „agressief genezer” van sportblessures. Met behulp van ijs om de enkel, daarna hete paraffine gepaard gaand met verant woord getrek en geduw eraan, elektrische schokken waarvan mijn grote teen buiten mij om op en neer bewoog, en 1 miljoen geluidsgolven per seconde uit een soort scheerapparaat, plus nog wat massage, een zwachtel, en de raad om vooral door te blijven lopen en de voet steeds normaal af te blijven wikkelen, kon ik normaal door blijven lopen, en had ik een week later in New York geen last meer. Ik bedoel maar: verstuikte enkel, bejaarden voetbal, elfstedentocht, niet naar Athe ne... Wat voor vak loopt die man nu eigen lijk uit te oefenen? diger in de geaBieerde gevangenis in Ber- lijn-Spandau, de 84-jarige Rudolf Hess te bevrijden. Deze daden zouden de inzet zijn voor een grootscheepse ledenwer ving, met als doel de oprichting van een „revolutionaire nationaal-socialistische partij”. Een overval op Nederlandse NAVO-sol- daten in Bergen-Hohne in Noord-Duits- land op 5 januari van dit jaar, waarbij automatische machinepistolen werden buitgemaakt, leidde tot opsporing en aan houding van de neo-nazi’s. De grote rellen die de pohtie op de eerste dag van het proces gevreesd had, zijn gisteren overi gens uitgebleven. (Van onze redactie buitenland) HANNOVER. In Bückeburg in de Westduitse deelstaat Nedersaksen is gisteren een groot proces begonnen tegen rechtse extremisten die terroristische aanslagen op hun geweten zouden hebben. Een van de verdachten is de leider van de neo-nazistische beweging „Aktiefront Nationale Socialisten” (ANS), een 23-jarige Westduitser die Rhodesische troepen hebben gisteren overigens bij botsingen 15 zwarte nationa listische guerrülastrijders en 7 „collabora teurs” gedood. Twee Rhodesische militai ren kwamen om bij de gevechten die ook het leven kostten aan twee zwarte burgers. Het nieuwe Rhodesische staatshoofd, Josiah Goemede (rechts) wordt gefeliciteerd door bisschop Abel Moezorewa, die morgen benoemd wordt tot de eerste zwarte premier van Rhodesië

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3