Lering trekken uit gebeurtenis CNV wil neen van Onderzoek begonnen I naar Tenerife-ramp sociale uitkering h Grens Israel- Aandeelhouders OGEM willen Boersma niet Referendum in Turken vertrekken niet uit Sint Jan Vredeling: incident met werkgevers Wethouder op de beëindigd vlucht voor IJmuider Courant scheldkanonnade Consument klaagt CDU benoemt Albrecht steeds meer over advertenties Onverwachte ontmoeting Egypte niet volledig open Te weinig olie voor centrales Vakbond dreigt Shell-Curacao met staking Iran in plaats van verkiezingen CDA tegen korting Damiate Pers tot lijstaanvoerder „Situatie kan alleen slechter worden” M I Kohl trekt kandidatuur in i ll I J D (Van onze redactie binnenland) al (Van een onzer verslaggevers) (Van onzer redactie buitenland) J I DEN HAAG. De ongeveer twee honderd Turken die sinds zes weken in de Sint Jan in Den Bosch bezet houden weigeren de kathedraal te verlaten voordat ze als groep in ons land als politieke vluchtelingen er kend zijn. AMSTERDAM. De massale op komst van buurtbewoners in het res taurant van het Olympisch stadion in Amsterdam heeft gisteravond een voorlichtingsbijeenkomst van de ge meente over drugverslaafden onmo gelijk gemaakt. i' i lï (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De christelij ke vakcentrale CNV zal de CDA-kamerleden gaan bewer ken om tegen de korting op de sociale uitkeringen te stem men. CNV-bestuurders heb ben donderdag een gesprek met de CDA’ers. „We zullen hen met alle kracht ervan pro beren te overtuigen dat ze te gen de voorstellen moeten stemmen”, aldus CNV-voorzit- ter Van der Meulen gisteren. (Van onze redactie buitenland) Zie ook pagina economie 1 147,50 i I i I ZWOLLE (ANP). „De Nederlandse elektriciteitscentrales moeten dit jaar re kenen op aanzienlijk minder olie dan ver wacht. Er was uitgegaan van een aanvoer van 4,7 miljoen ton, maar dit wordt slechts 3,5 miljoen ton”. Dit zei de directeur van de elektriciteits maatschappij IJsselcentrale Wijmans gis teren op een persbijeenkomst in Zwolle. Hij zei te verwachten dat de beschikbare olie in september of oktober op zal zijn, waardoor men moet terugvallen op aard gas. „Dat wilden we juist voorkomen, in ons streven naar het kweken van aardgas reserves voor de toekomst”, aldus Wij mans, die het belang van kolengestookte1' centrales onderstreepte. uit Turkije gevlucht te zijn omdat hun leven daar gevaar loopt. BONN. De Westduitse christen democraten hebben gisteren in Bonn in een vijf uur durende vergadering Ernst Albrecht tot hun lijstaanvoer der benoemd voor de Bondsdagver kiezingen in de herfst van het vol gend jaar. Albrecht is de huidige mi nister-president van de deelstaat Ne der saksen. genlijk nog maar over de 400 die uit de aftopping gefinancierd kunnen worden. Een uitzichtloze constatering”, aldus Van der Meulen. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken zal overigens de Sociaal-Economi- sche Raad om advies vragen over het plan van het kabinet om een onafhankelijk beheersorgaan in te stellen dat in de plaats zal komen van de Sociale Verzeke ringsraad. Dit om de sociale waarborgen beter te kunnen beheersen. De Graaf schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Hij heeft deze brief vergezeld la ten gaan van een rapport, opgesteld door een ambtelijke werkgroep. Die werkgroep geeft ook een belangrij ke richting aan waarlangs in de toekomst de uitvoering van onze sociale wetten moet gaan lopen. Zo denkt men aan het instellen van regionale kantoren waar ie dere burger voor ieder punt van de sociale wetgeving terecht kan. De Raden van Ar beid en de Bedrijfsverenigingen zouden hierin moeten worden ondergebracht. CSU-woordvoerders zeiden gisteren dat Albrecht, die pas vijf jaar in de politiek is, niet in de schaduw kan staan van Strauss. Maar Kohl noemde Albrecht een man die aantrekkingskracht kan uitoefenen op on der meer de zwevende kiezers die de par tij voor zich moet winnen om weer te kunnen reageren. craten volgend jaar dus de verkiezings campagne in met ieder een eigen lijsttrek ker, tevens kandidaat-Bondskanselier. De 49-jarige Albrecht is econoom en heeft voor hij ministerpresident van Ne- dersaksen werd verscheidene hoge func ties in de EG vervuld. Door Albrecht te benoemen heeft de CDU in feite het aanbod van Strauss af geslagen om hem de gezamenlijke ehris- ten-democratische partijen te laten aan voeren tegen de SPD/FDP-coalitie van Helmut Schmidt. Van de 567 ingediende klachten werden er vorig jaar 253 gegrond verklaard. De Reclame Code Commissie kan in zo’n geval stappen ondernemen om verdere plaatsing van de advertenties tegen te gaan. Tweede op de ranglijst zijn consumptie artikelen en de derde plaats wordt ingeno men door automobieladvertenties. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG.,De Raad voor de Luchtvaart is gisteren begonnen met het onderzoek naar de toedracht van de vliegramp op het Spaanse eiland Tenerife waarbij op 27 maart 1977 583 mensen om het leven kwamen. De ramp gebeurde toen een Boeing-747 van de KLM botste op een Amerikaans PanAm-toestel van hetzelfde type. In de KLM-Boeing kwamen alle passa giers en bemanningsleden om. De Raad voor de Luchtvaart zal zith overigens niet buigen over de schuldvraag. Er wordt alleen geprobeerd lering te trekken uit de rampzalige gebeurtenissen van twee jaar geleden. Elf getuige-deskundigen zullen tijdens het onderzoek door de Raad voor de Luchtvaart worden gehoord, acht buiten landers en drie Nederlanders. Zowel de Amerikaanse luchtvaartauto riteiten als de PanAm-bemanning die de ramp heeft overleefd, hebben geweigerd aan het onderzoek mee te werken. Hetzelf de geldt voor andere Amerikaanse vlie- Boersma zelf vertrok onder de vele per soonlijke aanvallen geen spier en weiger de commentaar te geven. „Hoewel be stuur en commissarissen uit naam van de heer Boersma zijn uitlatingen hebben be treurd, geloven wij dat Boersma wel dege lijk achter zijn opmerkingen stond”, zei J. H. Bruggeman namens de Vereniging Ef fectenbescherming (VEB). In de vergadering werd verder felle kritiek uitgeoefend op de gang van zaken rond het inmiddels failliet verklaarde Duitse bedrijf Beton- en Monierbau. gers die niet direct bij „Tenerife” waren betrokken, maar uitleg hadden kunnen geven over de gebruikelijke communica tie tussen cockpit en verkeerstoren. Volgens Spaanse onderzoekers treft vooral de gezagvoerder van het KLM- vliegtuig schuld aan het ongeluk. De ver keersleiding op het vliegveld Los Rodeos trof volgens de Spanjaarden geen enkele blaam. Vlak na de ramp deed het verhaal de ronde, dat in de verkeerstoren op Tenerife tijdens de botsing tussen de twee Boeings naar een voetbalwedstrijd werd gekeken. In het Spaanse rapport werd hierover niet gerept. In het Vredespaleis in Den Haag werd gisteren uitvoerig gesproken over de pro cedures die er tussen het starten van de motoren en de vliegstart moeten worden afgewikkeld, het taalgebruik tussen ver keersleiders en vliegers en de mogelijkhe den tot optreden van storingen in het radioverkeer. De resultaten van het Spaanse onder zoekrapport werden gisteren slechts even zijdelings genoemd. Als de Raad voor de Luchtvaart tot een duidelijk andere con clusie komt dan die van de Spaanse on derzoekers, zullen de verzekeringsmaat schappijen zich tot de rechter kunnen wenden en deze om een beslissende uit spraak vragen. Naar aanleiding van het Spaanse onderzoekrapport besloten de verzekeraars een verdeelsleutel te hante ren waarbij de maatschappij van de KLM het grootste deel van het uit te keren bedrag aan getroffenen en nabestaanden voor haar rekening nam. seiz del wer ten< van BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning schi Zui. tot and met aal aan pres vriji ond J hou gels op I kon peri secr com Er i aftr heel te S ster gez: leid Wot lem „De situatie zal voor ons alleen nog maar verslechteren als we de kathedraal verlaten”, aldus een woordvoerder van de syrisch-orthodoxe christenen die zeggen AMSTERDAM (ANP). Bij de Recla me Code Commissie, waar de Nederland se consument kan protesteren tegen on verantwoorde \reclame-uitingen, komen steeds meer klachten binnen. Vorig jaar kwamen er 567 binnen tegen 433 in 1977; in 1975 waren dat er slechts 122. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de commissie van vorig jaar. De meeste klachten van consumenten hebben be trekking op advertenties op het gebied van onroerend goed en kredietverlening. (Van onze redactie binnenland) WILLEMSTAD. De petroleum- werkersfederatie Curasao (PWFC) dreigt haar leden op te roepen tot een staking bij Shell-Curacao als de di rectie van de oliemaatschappij de ei sen van de vakbond voor een nieuwe CAO niet voor morgen inwilligt. Dat heeft de vakbond de directie van Shell op het Antilliaanse eiland giste ren in een telegram laten weten. De directie heeft duidelijk gemaakt dit ultimatum naast zich neer te zul len leggen en heeft de bond uitgeno digd vandaag te komen praten. Eind vorige week liepen de onder- handelingen over een nieuwe CAO vast. De Nederlandse hoogleraar De Galan, die door Willemstad was aan gezocht om te proberen de partijen tot elkaar te brengen, gaf die op dracht aan de Antilliaanse regering terug. De vakbond wil een loonsverho ging van vijf percent, een zogenoemd wachtloperspremie van 30 percent van het salaris (zonder aftopping), twee percent extra vakantie-uitke- ring en twee extra vakantiedagen. TEHERAN. De nieuwe machtheb bers in Iran hebben besloten geen verkie zingen te houden voor een grondwetge vende vergadering, maar een volksstem ming te houden over de grondwet. De minister van Binnenlandse Zaken, Javadi, die dit bekendmaakte, zei niet waarom de autoriteiten van gedachten zijn veranderd. De belofte van verkiezin gen voor een grondwetgevende vergade ring was een van de kernpunten van het oorspronkelijke revolutionaire program ma. Zowel ayatollah Khomeini als pre mier Bazargan hebben deze belofte meer malen herhaald. Aangenomen wordt dat Khomeini nu aanstuurt op snelle behandeling en goed keuring van een grondwet, gezien de groeiende golf kritiek op het streven van de geestelijkheid een exclusief islamitisch stempel te drukken op de Iraanse revo lutie. Vanochtend vroeg zijn in Iran overigens vijf militairen terechtgesteld, die waren veroordeeld wegens massaslachting vorig jaar van betogers tegen de sjah. Het aan tal terechtstellingen sinds het begin van de revolutie op 15 februari bedraagt nu 277. Het hoofd van de Iraanse overgangsre gering, premier Bazargan, heeft gister avond voor de radio zijn ontevredenheid uitgesproken over de machtsuitoefening in het land. Er wordt door te veel groepen macht uitgeoefend, zei hij. De macht moet uitsluitend bij de regering berusten. De premier klaagde ook over het gebrek aan discipline. Het is goed, aldus Bazargan, dat de volksmilitie geen leden van de strijdkrachten meer mag arresteren, maar of zij zich aan dat verbod houdt, is de vraag. De vijfjarige Taos Carson uit het Australische Melbourne kijkt wat pips naar een bijna twee meter lange python. Het reptiel was uit een hok ontsnapt tijdens een reptielententoonstelling in de woonplaats van de kleuter. De confrontatie had geen vervelende gevolgen EINDHOVEN (ANP). Henk Vrede- ling, vice-voorzitter van de Europese Commissie is blij, „dat het ongelukkig incident met de Nederlandse werkgevers vertegenwoordiger in het Permanent Co mité voor de Werkgelegenheid in Brussel ten goede is gekeerd.” Hij zei dat gister avond in Eindhoven tijdens een bijeen komst in het kader van de Europese ver kiezing. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal CAIRO. Egyptische functionarissen hebben gisteren verklaard, dat er geen sprake zal zijn van onbeperkt grensver keer tussen Egypte en Israel. Zij bevestig den opmerkingen van premier Khalil die tegen het semi-officiële dagblad Al Achram had gezegd, dat het grensverkeer beperkt zal blijven tot officiële missies. De besprekingen over Palestijnse auto nomie, die op zes juni in Alexandrië zou den worden hervat, zijn op verzoek van premier Begin enkele dagen uitgesteld, omdat de Israëlische premier rond die tijd verplichtingen heeft tegenover zijn Li- koed-partij. Israel liet overigens gisteren zestien Arabieren vrij, die waren veroordeeld we gens vergrijpen tegen de staatsveiligheid. De maatregel wordt gezien als gebaar van goede wil tegenover Egypte. Een militaire woordvoerder van de Pa- lestijnen deelde gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet mee, dat bij een Pales tijnse aanslag in de Israëlische havenstad Haifa een aantal Israëlische militairen is gedood. Israel maakte melding van één lichtgewonde. 1 ll ROTTERDAM (ANP). Tijdens een chaotische aandeelhoudersvergadering van OGEM Holding NV (bouw, energie, handel) gisteren, hebben aandeelhouders zich fel verzet tegen de benoeming van oud-minister Boersma tot lid van de raad van bestuur. De woede van de aanwezigen richtte zich vooral op uitlatingen van Boersma in een interview, waarin hij .pleitte voor beperking van de zeggen schap van aandeelhouders. Vredeling doelde daarmee op de weige ring vorige week van die Nederlandse werkgeversvertegenwoordiger om op Eu ropees niveau te komen tot een overleg tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties. Die weigering leidde ertoe dat de vertegenwoordigers van de vakbonden weg liepen uit het Permanent Comité. „Nu de Nederlandse werkgeversorgani saties inmiddels hebben laten weten dat ze wel bereid zijn een open overleg te voeren, kan ik niet anders concluderen dat ze die Nederlandse veretegenwoordi- ger volledig hebben gedesavoueerd. Ik hoop dat de Nederlandse werkgeversor ganisaties hun standpunt nu ook zullen verdedigen op Europees vlak”, aldus Vre deling. Toen het incident zich voordeed sprak het Permanent Comité over de concrete voorstellen die de Europese Commissie gaat formuleren met betrekking tot werk tijdverkorting. „De Europese ministers en de vakorganisaties zijn voorstander van een Europees gesprek over dit onderwerp. Het woord is nu aan de werkgevers.” Vredeling sprak ook nog over de proble men ten aanzien van de gelijke beloning en het gelijke recht op werk voor vrou- wen. „Het valt me op dat er bij de Europe se commissie dienaangaande zo weinig klachten uit Nederland binnenkomen. Er komen wel klachten uit Engeland. Daar zijn de vrouwenbewegingen dan ook veel actiever", aldus Vredeling. Na afloop van de verbondsraad ver klaarde hij dat het CNV korting op de sociale uitkeringen pertinent van de hand wijst. „Er is namelijk geen motief te vin den om tot een nieuwe korting over te gaan. Het is een kwestie van eenvoudig „incasseren” waartegen het CNV zich na drukkelijk verzet”, zo zei hij. Het CNV vindt verder de voorgestelde aftoppingsgrens van ƒ55.000 aan de te hoge kant. Hij vindt dat aftopping bij 50.000 moet plaatsvinden. „De op brengst is te klein, van solidariteit blijft weinig over en de grens van ƒ55.000 is bovendien onrechtvaardig ten opzichte van de ambtenaren. Per 1 januari 1980 moeten de ambtenaren opnieuw een be slissing nemen over „hun” aftopping. Het zou mij niets verbazen”, aldus Van der Meulen, „als de aftopping bij de ambtena ren zou verwateren”. Over de bestemming van het geld dat vrijkomt via de aftopping heeft Van der Meulen weinig vertrouwen. „De heer Van Agt wil, als ik hem goed heb begrepen, dat bedrag in de bedrijven laten in de hoop dat die bedrijven zelf nieuwe arbeids plaatsen scheppen. Daar heb ik weinig vertrouwen in. We hebben 200.000 ar beidsplaatsen nodig en nu praten we ei- De huidige CDU-voorzitter Helmut Kohl heeft gisteren in een verklaring laten weten dat hij zich heeft teruggetrokken ten gunste van Albrecht. Zoals bekend heeft Franz-Josef Strauss zich eerder beschikbaar gesteld als lijst aanvoerder van de CSU, de Beierse zus terpartij van de CDU. Als geen van beide partijen toegeeft, gaan de christen-demo- Zeker duizend mensen waren komen opdagen op uitnodiging van het stadsbe stuur om te praten over de eventuele vestiging van een slaapplaats voor 60 jun kies in het oude Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg. Wethouder Irene Vor- rink was al voor het begin van de vergade ring weggevlucht. Ze zei niet tegen de onophoudelijke scheldkanonnades te kunnen die over haar werden uitgestort. Meer dan een uur koelden de buurtbewo ners hun woede in de microfoons over het voornemen van de gemeente een deel van de verslaafden uit het gekraakte Doelen- gebouw over te brengen naar dit stukje Amsterdam-Zuid. Later op de avond trokken honderden bewoners naar het gevangenisgebouw, omdat het gerucht de ronde deed dat er al verslaafden aanwezig waren. Een afvaar diging van hen kreeg van de directie toe stemming om te zien dat dit gerucht volle dig uit de lucht gegrepen was. Een dertig tal bewoners van Amsterdam-Zuid heeft een verklaring ondertekend, waarin zij zeggen „geschokt te zijn door het racis tisch gebeuren waarin de hoorzitting van de gemeente ontaardde. Wij schamen ons voor de gebeurtenissen”. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 f 0,75 Veel aandeelhouders meenden dat Boersma diende te verdwijnen, omdat hij volgens hem „weinig verstand van bouw zaken heeft”. Het bestuur handhaafde echter de voorgenomen benoeming tegen de uitdrukkelijke wil van de meerderheid van de aandeelhouders in. Het verzoek om de Sint Jan Kathedraal te verlaten was afkomstig van bisschop Bluyssen van Den Bosch. Volgens hem worden zijn bemiddelingspogingen ern stig belemmerd door het collectieve ver blijf van de Turken in de kerk in het hartje van Den Bosch. De Turken voelen daar echter niets voor. Ongeveer dertig mensen uit de groep van tweehonderd worden met directe uitwijzing bedreigd. Volgens Bisschop Bluyssen hoeven ze hier echter niet bang voor te zijn. De Turken hopen dat de Raad van Sta te, die over enkele weken uitspraak moet doen in een beroepszaak aangespannen door een gevluchte Turkse christen, dit rapport in de overwegingen zal betrekken en de groep de status van politiek vluchte ling zal toekennen. Om te bekijken of de situatie in Turkije zo is dat inderdaad van vervolging van de syrisch-orthodixe min derheidsgroep gesproken kan worden zul len in de tweede week van juni drie Neder landse parlementariërs het land bezoe ken. De reis van de Tweede-Kamerleden Van den Bergh, Voogd (PvdA) en Schol ten (CDA) wordt gemaakt op uitnodiging van de Turkse regering. IJ de i pee: inle Eur den noo gest i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4