Hemmo Muntingh presenteert handvol sombere cijfers Ook in 1978 beraadde EIBA politienieuws Trouw beloond met serenade ilPERFECTIE zich op eigen identiteit II Rollenpatroon doorbroken met experimentele vakopleidingen k ■r IjmoncIniGuws JONGENS EN MEISJES WELKOM ZONDER TOELATINGSEIS CDA-telegram over streekplan naar Statenfractie BESTUURSWISSELING RODE KRUIS MINIMALE BELANGSTELLING VOOR THEMA „STAAL EN MILIEU” UIT JAARVERSLAG BLIJKT in allerijl Bezwaren DINSDAG 2 9 M E I VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 I J )- 4* a Seersucker zus, seersucker zo 't Ka» in uni, gestreept of geruit. In sportief: wikkelrok, blazer, pantalon, short en bermuda. Of in elegant: verfijnde mouwloze blouse op een cirkelrok. 't Kan zus, 't kan zo. Als het maar boeiend is in styling en interessant in prijs. En perfect verwerkt spreekt vanzelf! Claudia Strater Amsterdam, Alkmaar, Haarlem, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Nijmegen MB*— I V t I t 1 (Van een onzer verslaggevers) Jt e- L (ADVERTENTIE) Zandavond. In het gebouw Beréa aan de Patriciuslaan in Santpoort-Noord presenteert het zangkoort De Korachieten vrijdagavond acht uur een programma onder de titel „Een nieuwe ulereld”. Heemskerks afdelingsvoorzitter stamel de rond de klok van achten wat woorden van welkom en verontschuldiging. Hij was van mening dat de milieuspecialist Muntingh niet voor niets naar de IJmond was geroepen en verzocht hem het sum miere gezelschap toch deelgenoot te ma ken van de milieuboodschap die men zich voor een aanmerkelijk groter gezelschap had voorgesteld. Wat verloren rond een tafeltje in de grote zaal van het Cultureel Centrum be lichtte Hemmo Muntingh een paar drei gende milievaspekten. „Op deze wereld gaan er iedere minuut zo’n 20 hectare regenwoud verloren. En in datzelfde mini scule tijdsbestek valt er 10 hectare grond ten offer aan verwoestijning. Bovendien wordt twee-derde van alle kustgebieden bedreigd door vervuiling of vernietiging”. Hij" maakte er geen geheim van zich bewust te zijn dat de milieuproblematiek een mondiaal probleem is dat zich open baart in vrijwel alle sektoren van de sa menleving. Ter illustratie van zijn veront rusting haalde hij enige voorbeelden aan die de stille getuigen zijn van het gebrek aan belangstelling bij het publiek voor de rampzalige gevolgen van gebrek aan mi lieubewustzijn. „In 1000 van de 4800 me ren in Noorwegen is vis uitgestorven als Het kleine gezelschap zat toch wel even met de oren te klapperen. Zeker toen Muntingh verklapte dat met die verwoes ting niet minder dan 1000 dier- en 25.000 plantensoorten worden bedreigd. Maar Muntingh, die vooral bekendheid heeft gekregen als secretaris van de Lan delijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee, die bestuurslid is geweest van de werkgroepen Noordzee en Eemsmond, het Europees Milieubureau en de Europe se Stichting voor het Milieu, heeft als bedrijfseconoom ook een uitzonderlijke kennis van de milieuproblematiek van het bedrijfsleven. gevolg van de luchtverontreiniging in West-Europa”. Hoewel niet uitsluitend van de staalfa- bricage achtte hij het hoge zwaveldioxy- degehalte van de lucht mede veroorzaakt door de uitstoot van Hoogovens waarvan de produktiecijfers naar zijn idee eerder vraagscheppend waren geweest dan een beantwoording van de vraag. Voor Mun tingh tevens oorzaak van de overcapaci teit waarmee de staalproducenten zichzelf ten gronde richten. Om het kwaad te keren achtte hij het noodzakelijk dat het milieuprogramma van de Europese Com missie dient te worden ontwikkeld, er meer „Europees geld” moet komen voor milieubehoud en het verdrag van Rome zodanig dient te worden bijgesteld dat het accent binnen de Europese ontwikkeling meer gelegd dient te worden op het milieu. s i Contactochtend. Tot besluit van het seizoen houdt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen donderdag 31 mei een contactoch tend in het Chalet aan de Wüstelaan, aan vang elf uur. Gezinsdienst. In de kerk De Hoeksteen te Santpoort-Zuid wordt op eerste pink sterdag om tien uur ’s morgens de laatste gezinsdienst van dit seizoen gehouden. De leiding is in handen van ds. J. F. van Woerden. Het thema van de dienst is „Ta lenwonder”. Open huis. De Brederode-kleuter- school aan de Vinkenbaan in Santpoort- Zuid houdt vrijdagmorgen van half negen tot half twaalf open huis voor ouders op andere belangstellende. Er wordt onder meer een tentoonstelling van spelmateri aal ingericht. Inbraak bij politie. In het weekend blijkt te zijn ingebroken in de politiegara- ge aan de Raadhuisstraat. Men verschafte zich toegang via het platte dak van een aangrenzend perceel. Vermist wordt een versterker uit een politiewagen. Ingebro ken is er ook in het centraal administratie kantoor van de Stichting Kabeltelevisie Beverwijk aan de Koningstraat. Uit een bureaula is ƒ700.- gestolen. IJMUIDEN. Vrijdag 8 juni om 19.30 uur houdt het Nederlandse Rode Kruis, afdeling IJmuiden, een ledenvergadering in gebouw de Slingermuur aan de Zee weg 260 te IJmuiden. De agenda bevat onder anderen het aftreden van de niet herkiesbare heren W. Sepp en Th. B. v. Kleef en mevrouw C. Kegels-van der Neut. Het bestuur stelt de heer J. Voskamp kandidaat als voorzitter en mevrouw S. Rijke-Winkel kandidaat als bestuurslid. tataal van 108 leerlingen hiermee tot 126 worden opgevijzeld. Op eigen initiatief en op verzoek werden bezoeken afgelegd bij Hoogovens en Van Gelder Papier. Gesprekken werden ge Nu het geld voor de nieuwe opleidingen er is wacht de stuurgroep in een kórt tijdsbestek een groot aantal voorberei dende taken. Gelijk op met de inschrij ving die binnenkort van start kan gaan wordt gewerkt aan een lesprogramma en een overzicht van te verrichten praktij- kwerk per cursus. Daarnaast moet in alle rijl naar stage-adressen worden gezocht voor de cursussen die naast prijktijkwerk overigens ook veel algemeen vormende leervakken omvatten. De heer M. W. Blaasse maakt als direc teur van de Streekschool voor Beroepsbe geleidend Onderwijs deel uit van de stuur groep. Vanuit de vakbond voor onderwij zers en leraren (ABOP) is om twee rede nen tegen de experimentele vakopleidin gen bezwaar geopperd. Voor de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (AB OP) zijn de knelpunten de korte voorbe reidingstijd en de rechtspositie van de betrokken docenten. De benodigde leer krachten, bij een redelijke cursusbezet ting acht, zullen gerecruteerd worden uit het bestaan de docentenkorps van betrok ken scholen en vormingscentra. i t e u 1- le n h 3- id ig >n et )e m n, ie n, is is ■n ig 3- m LU i, >t n l 3 3 Na afloop van deze vergadering wordt in het Braambos een receptie gehouden vanaf 20.30 uur, waar men afscheid kan nemen van de afgetreden bestuursleden en kennis kan maken met het nieuwe bestuur en de nieuwe colonneleiding. vaart (IJmuiden), de vestiging Velsen- Noord van de Streekschool voor Beroeps begeleidend onderwijs, de scholenge meenschappen De Brink en De Die (vesti gingen te Beverwijk en Heemskerk), de vormingcentra „Alfons Ariëns”, en „De Vest” Kennemer Vormingscentrum (bei de te Velsen-Noord) en „De Vest te Heemskerk. In Beverwijk komen het Bak huis Roozeboom Instituut, de Wencke- bach-MTS en de scholengemeenschap De Blinkerd voor op de lijst van betrokken scholen en instituten. (Van één onzer verslaggevers) IJMOND „Wie of wat is nu eigenlijk de Eiba?” Die vraag stelt het bestuur van de Stichting Evangelie en Industrie IJmond zichzelf in het jaarverslag over 1978. „Het antwoord”, zo vervolgt het jaarverslag, „is moeilijk onder één noemer te vangen. Er komen in de EIBA lijnen samen die discussiërend en corrigerend op elkaar inwerken waarmee gepoogd wordt een zo genuanceerd mogelijk beleid uit te stippelen waarmee recht wordt gedaan aan de verschillende visies.” IJMOND Jongeren in de leeftijd groep 16-18 jaar worden de komende we ken per advertentie geattendeerd op een vijftal gloednieuwe vakopleidingen in het gebied IJmond. Zeven scholen en een drietal vormingscentra gaan komend na jaar van start met experimentele cursus sen bankwerker, elektricien, een aantal kantoorfuncties, iririchtings kok (of-kok- kin) en als laatste een opleiding scheeps gezel te geven aan de IJmuidense School- voor Visserij en Scheepvaart. Met deze (dag) opleidingen wordt voorzien in een duidelijke leemte binnen de bestaande voorzieningen voor vakonderwijs. Nieuw is het totaaal ontbreken van toelatingsei sen en ook de toegankelijkheid voor jon gens zowel als meisjes hadden gehoor gegeven aan de oproep voor de bijeenkomst die werd belegd door de afdelingen Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen/IJmuiden van de PvdA. De openvallende plaatsen zullen als het even kan door vaste benoemingen worden opgevuld. „Bij onverhoopt ontslag kan daarmee de in onderwijskringen gunstig ste afvloeiingsregeling gehanteerd wor den”. Voor de heer Blaasse zijn daarmee de bezwaren uit vakbondskring afdoende beantwoord. Aanmerkingen over de grote haast bij de voorbereidingen aan de dag gelegd weerlegt hij met verwijzing naar de categorie waaruit deelname aan het nieuwe cursuspakket wordt verwacht. Het gaat om jongelui die door afgebroken opleidingen en aansluitingsproblemen tussen de wal en het schip dreigen te raken bij hun toch min of meer definitieve beroepskeus. „Elk jaar is voor die groep meegenomen. Een minder perfecte voor bereiding nemen wij daartegenover graag voor lief”. De bij het experiment betrokken scho len en vormingscentra zijn: eerderge noemde School voor Visserij en Scheep- Paardestal. Op een bouwterrein in het plan-Meerestein stond nog een oude paardestal. De gemeente stak er maandag de brand in, met toestemming uiteraard van de Heemskerkse brandweer. Maar er ontstond een flinke rookontwikkeling en omwonenden van de Van Riemsdijklaan waarschuwden de Beverwijkse brand weer, die prompt ter plaatse verscheen. Grensconflict. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Als de belangstelling van de socialisten voor milieuzaken in Euro pees erband even groot is als die voor de inleiding die PvdA-kandidaat voor het Europarlement gisteravond over dat on derwerp hield in De Schouw in Velsen- noord, is het met datzelfde milieu droevig gesteld. Welgeteld zes belangstellenden De vorige maand ingestelde stuurgroep met vertegenwoordigers van alle betrok ken scholen en vormingscentra zag een tot het minsterie van Onderwijs en Weten schappen gerichte aanvraag voor de nieu we opleidingsmogelijkheid al na enkele weken gehonoreerd. Voor alle vijf vakop leidingen is inmiddels door het ministerie financiële steun toegezegd. Een breek punt was na een voorlopige mondelinge toezegging voor rijkssteun nog even het de koksopleiding. Bij het ministerie gold de afwezigheid van hiervoor geschikte (keuken) outillage als motief voor aanvan kelijke afwijzing van deze opleiding. Uit eindelijk wordt de koksopleiding toch in het lesprogramma meegenomen. Veel praktijk voor dit onderdeel wordt opge daan op stage-adressen. De leden van de stuurgroep kregen met die aanvullende informatie de funtionarissen over de streep die het op het ministerie op het punt van onderwijssubsidies voor het zeg gen hebben. Verdeeld over zes cursus groepen kan het aanvankelijke genoemde Het bestuur van de Stichting zegt er zich van bewust te zijn dat deze wijze van werken het noodzakelijk maakt om af en toe eens halt te houden en te vragen „waar staan we nu?” Daarom werd een aantal evaluatiedagen gehouden waar intensief werd gesproken óver de doelstellingen en de inhoud en methode van het indu- striepastoraat/bedrijfsapostolaat. De EIBA-werkers komen vanuit de ker ken naar de industrie en de industriële samenleving. In 1978 werd veel aandacht besteed aan de gevolgen voor de mensen van de Strukturele Kostenverlaging (SKV) bij Hoogovens en de reorganisatie plannen bij Van Gelder Papier. Er waren kontakten met de Hoogoven-direktie en met leden van de ondernemingsraad. Ook werden ledenvergaderingen van de vak bonden bezocht om mee te denken over zaken die de gemoederen bezig hielden. IJMOND. De CDA-fracties in de vijf IJmondgemeenten hebben in een tele gram aan de CDA-Statenfractie in Noord-Holland hun teleurstelling uitge sproken over de recente standpuntbepa- ling van Gedeputeerde Staten aangaande het ontwerpstreekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Jaarvergadering. Dinsdag 29 mei houdt de voetbalafdeling van Terrasvo gels haar jaarvergadering in de kantine op De Elta in Santpoort-Zuid. Aan de orde komt een bestuursverkiezing wegens het periodieke aftreden van A. J. M. Selhorst, secretaris, Ph. Venniker en J. Dortmundt, commissarissen. Allen zijn herkiesbaar. Er is een vacature wegens het tussentijds aftreden van B. Th. Rienstra; het bestuur heeft J. Visser kanditaat gesteld. Knus rond één tafeltje in de grote schaal van De Schouw babbelen een paar journalisten en zes belangstellenden over de Europese milieuproblematiek. voerd met kader en op de werkvloer. Geheel in overeenstemming met de begin selen werd ook in 1978 geprobeerd om mee te denken in het zoeken naar betere arbeidsomstandigheden en onderlinge verhoudingen. Ook de bestaande kontak- ui tén met het kerkelijk industriewerk in het buitenland werden voortgezet. Er werd een bezoek gebracht aan Dortmund en een deputatie uit het Engelse Scunthorpe kwam naar de IJmond. Bij deze ontmoe ting waren behalve mensen van de werk vloer ook vertegenwoordigers van de on dernemingsraad en de industriebonden betrokken. Ook de relatie met de Europe se Contactgroep van Industrial Mission en met Oost-Duitsland bleef onderhouden. Het jaar 1978 betekende voor voorzitter E. Dubbel en penningmeester A. Mostert afscheid uit het bestuur. Beiden maakten daar circa tien jaar deel van uit. Vice- voorzitter Haasbroek werd bereid gevon- den het voorzitterschap waar te nemen. Het zoeken naar een definitieve kandidaat voor die functie baart de nodige zorgen. - Zij verklaren het volstrekt oneens te zijn met het GS-standpunt vastgelegd in 1 het eindverslag van de Commissie van Onderzoek over het ontwerp-streekplan. De CDA-Statenfractie wordt opgeroe- pen geen steun te verlenen aan het hierin opgenomen voorstel. Verwezen wordt in dit verband naar het duidelijke standpunt door de CDA-fracties in de vijf IJmondge meenten ingenomen over de planologi sche ontwikkelingen in het bewuste streekplangebied. Tot de vele traditionele gebeurtenissen waar de Umuider Harmonie haar opwachting komt maken behoort zo langzamerhand ook het huwelijkslustrum van het echtpaar Willem van den Braber en Elisabeth Prins. Zondag waren zij 60 jaar getrouwd. Dat werd maandagochtend gevierd met een feestelijke receptie voor de bewoners van Breezicht waar de twee 82-jarigen wonen, ’s Middags waren het familieleden, vrienden en bekenden die even kwamen aanwippen. En ’s avonds was daar natuurlijk (traditie getrouw) de Umuider Harmonie waarvan Willem en Elisabeth de oudste en dus trouwste donateurs zijn. Een feestelijke muzikale serenade. Hartelijke woorden van de1 voorzitter van de Umuider Harmonie G. Schutte. Veel bloemen en cadeaus waaronder een uit de kluiten gewassen taart van het gemeentebestuur.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5