Uitgaven vallen hoger uit dan verwacht Haarlem geeft extra subsidie 130.506) voor kunstijsbaan ,Geen dwang bij herstructurering van SPECIALE AANBIEDINGEN FOUNDATIONS&LINGERIE r t H 1t ,n i^iömsolKiNG Haarlem 29 30 mei mei 5 bedrijfstak” FME-voorzitter Ter Hart in spreekbeurt voor VVD: I Personeelsmarkt ttutbitwi Elfde aanhouding in zaak van bouwfraude 2 Demonstratie tegen gebruik kernenergie Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923. I Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Nieuw U bent van harte welkom op onze 9 DINSDAG 29 MEI IJMOND 1979 II (Van een onzer verslaggevers) ’t ROODE HERT” maand: vrijdag mei juni zondag gesloten le pinkster dag gesloten HEEMSTEDE. De overheid mag ondernemers niet dwingen om mee te werken aan herstruc turering van hun bedrijfstak. Al leen wanneer alle betrokkenen ermee instemmen, mag „het glib berige pad van de herstructure ring” worden betreden, vindt ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de Vereniging voor de Metaal- en de Elektrotechnische Industrie FME. Het is de vraag wat onbillij ker is, aldus Ter Hart: gedwon gen inkrimping en fusie van be drijven in het kader van herstruc turering of een sanering volgens het vrije marktmechanisme. Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel 2e pinkster dag gesloten S MAANDAGS EN DINSDAGS GESLOTEN 17e-eeuwse herberg_ Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht bij de Velsertunnel op weg naar IJmuiden Zuiderdorpstraat IS Oud-Velsen. Tel. 02550-15797 zaterdag juni mei vrijdag mei donderdag 3i mei dinsdag[woensdag dinsdag juni (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De huisvesting van het teveel aan woningzoeken den in de Randstad in nieuwe wijken in Alkmaar, Hoorn, Pur- merend en Huizen (het zogeheten „groeikernenbeleid”) blijkt duur der dan was verwacht. De uitga ven van de groeikernen zijn ho ger gebleken, dan die van verge lijkbare gemeenten van dezelfde omvang. Door de hoge kosten, die de groeikernen moeten maken, dreigen begrotingstekorten te ontstaan. Deze tekorten zullen lei den tot vertraging bij het verkrij gen van goedkeuring van de raadskredieten. En daardoor “dreigt het groeikernenbeleid weer te stagneren. ts (ADVERTENTIE) Groeikernen maken veel extra kosten ri- Alkmaar een van de groeikernen in geldnood. Op de foto de overloopwijk Huiswaard. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Meubelfabriek Oisterwijk SKRCk in t WtRcK. I Overheidssteun aan in nood verkerende bedrijven moet tot het uiterste worden beperkt, meent Ter Hart. Daarbij moet bovendien worden voorkomen dat con currentievervalsing ontstaat ten opzichte van soortgelijke bedrijven die zulke steun niet ontvangen. Wanneer de overheid over de brug wil komen, moet dat volgens de FME-voorzitter bij voorkeur een totale bedrijfstak ten goede komen opdat de gezonde ondernemingen de mogelijkheid krijgen hun positie te versterken. Sanering volgens het marktmechanisme is bij voorbaat verdacht in sommige krin gen. Maar helaas maakt de ervaring het stellen van de vraag niet overbodig”, al dus de voorzitter van de metaalwerkge- vers gisteravond in een spreekbeurt voor de WD in Heemstede. In dit verband sprak Ter Hart zijn twij fel uit over de gisteren door de regering toegezegde steun aan de RSV-scheeps- werf VDSM. „Er wordt 375 miljoen gul den uitgegeven om de VDSM overeind te houden. Het gaat om nog geen vierdui- zo’n sector ondernemingen moeten kun nen ontstaan en uitbreiden, maar ook moeten kunnen inkrimpen en verdwijnen zonder dat de gevolgen daarvan op de sector geheel of gedeeltelijk kunnen wor den afgeschoven,” aldus Ter Hart. Overwegingen van behoud van bestaande werkgelegenheid komen pas op de tweede plaats. Waarbij de FME-voorzitter bena drukte, dat krachtige en gezonde onderne mingen een optimale werkgelegenheid met zich brengen. concurrentieverhoudin- De ondernemer heeft als eerste 'taak, Er werd tijdens de vergadering van gis- Dit staat in een notitie van het Coördi- natiebureau Noordelijk Deel Randstad over de financiële positie van de groeiker nen in Noord-Holland. In dit stuk wordt aangedrongen op meer financiële armslag voor de groeikernen. De notitie is toege zonden aan de Minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordeningen en aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de betrokken gemeentebesturen heb ben hun instemming met het stuk betuigd. Als direkt gevolg van het groeikernen- beleid, zoals het Rijk dat onder meer heeft geformuleerd in de Verstedelijkingsnota, komen de gemeenten te staan voor nieu we, noodzakelijke uitgaven. Er moeten niet alleen nieuwe wijken worden ge bouwd, maar met het oog op de snelle groei moet nieuw en duur gemeenteperso- neel worden aangetrokken. Verder valt te denken aan verhoogde lasten in verband met uitbreiding van gebouwen (er is een groter stadhuis nodig maar ook een grote re brandweerkazerne en meer van dit soort dingen. (Ook stijgen de exploitatie- „Ik realiseer mij, dat ik met het opwer pen van deze vraag mijn nek uitsteek. Alle informaties over de personeelsmarkt in deze regio leest u in uw lijfblad. HAARLEM Ook vanuit Haarlem reist op zaterdag 2 juni een groep naar Gasselte om te protesteren tegen de voorgenomen proefboringen voor atoomafval in Drente en Groningen. Deze aktiedag wordt aan gegrepen om te demonstreren tegen alle vormen van kernenergie, wat in heel Eu ropa gebeurt op dat moment. De tocht vanuit Haarlem wordt gemaakt met bus- sen die langs de gemeenten zullen rijden waar proefboringen gepland zijn. advies van de stadhuisafdelingen finan ciën en algemene zaken, is door de ge meente Haarlem namens de garant staan de gemeenten een brief naar Velsen, Be verwijk en Bennebroek verstuurd met het verzoek tot meesubsidiëring. In Gasselte zelf is een manifestatie met toneel, muziek en uit de aard des zaak sprekers. Inlichtingen en opgaven bij de PSP, Olivierstraat 16, boekhandel Agora, Zijlstraat 100 of de heer K. Mekkelholt, L. van Dalenlaan 88, telefoon 240091. De aktie wordt gesteund door de Stroom- groep Haarlem/IJmond, PSPL Philiopij- nenwerkgroep, PvdA, Onderwijswinkel, IKB, Muljeuvarken PPR, Agora, Studie groep Onderwijs en Milieu, Rosenstock- Huessyhuis en Oecumenische Basisgroep de Opperzaal. de tekorten van de kunstijsbaan gespro ken, maar ook over de oorzaken, die, na een gesprek tussen vertegenwoordigers van de subsidiërende gemeenten en het bestuur van de ijsbaan, in het ambtelijk advies zijn neergelegd. Zo heeft het eerste exploitatiejaar, aldus het advies, te maken gehad met het „nieuweffect”, waardoor meer schaatsbezoekers verwacht moch ten worden dan gemiddeld. Pinkster show zaterdag Geopend vanaf 17.00 uur. reau. Artikel 12 betekent dat de gemeente onder rechtstreekse financiële zorg van het rijk komt. zend arbeidsplaatsen. Dat is haast een ton per arbeidsplaats. En dat terwijl in de regio Rotterdam-Dordrecht talloze bedrij ven in de metaalsector om vaklieden zit ten te springen.” Overigens hield de FME- voorzitter zich in zijn reactie op de overheidssteun aan de scheepswerf op de vlakte, omdat de vo'orwaarden die Den Haag daaraan stelt nog niet bekend zijn. Een economisch sectorbeleid is fraai, zo stelde Ter Hart, maar mag de beslissings bevoegdheid en verantwoordelijkheid van de individuele ondernemer niet aan tasten. Een dergelijk beleid moet volgens hem dan ook niet door de overheid wor den opgelegd, maar een zaak zijn die de ondernemers zelf in een onderlinge ver trouwensrelatie uitstippelen. Daarbij mag de werking van de markteconomie niet worden aangetast. „Dat betekent dat in Een pittige discussie ontspon zich ver volgens over het toekomstige overleg met deze niet-participerende gemeenten. Bert Bruijn (PvdA) zag graag dat er snel zou worden gepraat, zodat het huidige exploi tatietekort van de ijsbaan ook aan de orde zou kunnen worden gesteld, voordat Haarlem hierover een besluit neemt. Hij vond in zijn betoog partijgenoot Vic Kerk- hoff aan zijn zijde, alsmede Jan Adelaar (PSP/PPR). Ton Thuis echter wilde het „uit oogpunt van elegantie” wat kalmer aan doen. „We moeten de deur niet opentrappen, dan loop je de kans dat je hem net zo hard weer dichttrapt”, aldus de liberaal. Bruijn ketste het punt elegant terug. Volgens hem zou het elegant van Velsen, Benne broek en Beverwijk zijn, als zij naar de cijfers van de steekproeven keken. Vic Kerkhoff wees eveneens op de cij fers van de steekproeven. „Zijn ze repre sentatief?”, zo vroeg hij zich af. Hij wilde graag weten hoe de steekproeven waren genomen en hoeveel mensen er geënquê teerd waren. P. Dirkse van de afdeling Algemene Zaken zegde de sociaal-demo- craat de gegevens toe. Naar aanleiding van de recente discus sie bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning in het parlement over de verhoging van de woningbouwproduktie met 3000 woningen in de sociale sfeer en in de Tweede Kamer - bij het debat over Bestek ’81 - gesuggereerde instelling van een „speciale actiepot” wordt het voorstel ge daan de actiepot voor meer sociale wo ningbouw te benutten in de groeikernen en groeisteden om de zaak efficiënt en doeltreffend te kunnen aanpakken. Beste* ding van de extra middelen juist in de groeikernen, zou tegemoet komen aan de bestaande financiële problematiek. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De leden van de raadscommissie sportzaken zijn tijdens de vergade ring van maandagmiddag akkoord gegaan met het advies van de afdelingen financiën en algemene zaken van het stadhuis om aan de stichting kunstijsbaan Kennemerland een extra subsidie van 130.506 te verstrekken ter dekking van het exploitatietekort van de ijsbaan van 183.500 over het seizoen 1978-1979. Het advies wordt, voordat het in de raad komt, ook nog besproken in de commissie financiën. (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Met de arrestatie van een 32-jarige aannemer uit Zaandam heeft de Haarlemse politie maandag de elfde aanhouding geregistreerd in de zaak van de miljoenenfraude in de bouw. De man heeft voor zes ton facturen vervalst en is ingesloten voor nader onderzoek. Bovendien werden een 31-jarige ijzer- vlechter en 32-jarige onderaannemer, bei den uit Beverwijk, aangehouden, maar na verhoor mochten ze weer naar huis. Veel keuze om al dan niet met het advies van de gemeentelijke afdelingen in te stemmen haddende commissieleden gis termiddag niet. Immers, zij zijn gebonden aan een raadsbesluit, waarin staat dat de gemeente Haarlem garant staat mèt de gemeenten Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarn- woude voor het exploitatietekort van de ijsbaan. De vergadering van gistermiddag spit ste zich voornamelijk toe op eventuele medesubsidiëring van de gemeenten Vel sen, Beverwijk en Bennebroek. Steek proeven in het afgelopen seizoen hebben namelijk uitgewezen, dat een kwart van de ijsbaanbezoekers uit deze gemeenten afkomstig was. Inmiddels, zo blijkt uit het groenvoorzieningen, onderwijs en die kos ten, die nog niet in de verfijning zijn opgenomen. Voorts zou het bijzonder re gionaal welzijnsbeleid na 1980 moeten worden voortgezet en de exploitatiever goedingen moeten worden uitgebreid. De subsidie voor de hoofdinfrastructuur moet blijven en uitgebreid worden met een tegemoetkoming voor onregelmatige kostenfactoren. Voorts wordt meer duide lijkheid van de kant van het rijk verlangd over subsidies. Er zullen principetoezeg- gingen moeten worden gedaan. Voorts moeten tijdig regelingen worden getrof fen voor de geleidelijke vermindering van de groeikerntaak, zodat niet plotseling allerlei extra inkomsten zullen wegvallen. Als dat alles niet kan leiden tot sluitende begrotingen, dan is een artikel-12-situatie onvermijdelijk, aldus het Coördinatiebu- lasten voor plaatselijke wegen, straten, pleinen, vaarten, bruggen enzovoorts), dat zijn allemaal kosten, die in een snel groei ende gemeente hoger zijn, dan in gemeen ten die niet als speciale taak hebben ge kregen de huisvesting van mensen van elders. In de notitie wordt gesteld, dat de finan ciële paragraaf in de Verstedelijkingsnota nu in de groeikernen ernstig wordt ge mist. Men vreest dat het verschil tussen inkomsten en uitgaven in de komende jaren in de groeikernen nog zal toenemen, door een stijging van de extra uitgaven, waarbij de extra inkomsten ver dreigen achter te blijven. Het Coördinatiebureau Noordelijk Deel Randstad voorziet deze financiële problemen, na de meerjarenbe grotingen van de gemeenten in kwestie te hebben nageplozen. In die meerjarenbegrotingen is overi gens al rekening gehouden met de extra uitkeringen, waar de groeikernen recht op hebben en de te verwachfen rijkssubsi- dies en bijdragen volgens bestaande alge mene regelingen. Momenteel wordt de hoofdinfrastructuur binnen de groeiker nen (dat wil zeggen wegen, rioleringsbui- zen, en dergelijke) voor honderd procent vergoed. Verder zijn er voor de groeiker nen locatiesubsidies, subsidies in het ka der van het bijzonder regionaal welzijns- I beleid en de verfijningsregeling groeiker- nen uit het gemeentefonds. Aan deze regelingen hebben de groei- i kernen niet genoeg om het hoofd te kun nen bieden aan financiële problemen. In een aantal gevallen zou een verhoging van de gemeentelijke belasting nog een drup pel op een gloeiende plaat kunnen beteke nen. In hoofdzaak komt het er toch op neer, dat het Rijk zal moeten bijspringen. Dat is trouwens logisch, want de gemeen ten komen in moeilijkheden als gevolg van een taak, die hen door het Rijk is opgelegd. Volgens de notities van het Coördinatie bureau moet de uitkering per woning, nu 300, per 1 januari 1980 worden verhoogd tot 375 per woning. Daarin zouden dan de hogere kosten zijn verwerkt voor de Eerste vereiste voor het Nederlandse bedrijfsleven is volgens Ter Hart de mo gelijkheid om flexibel te reageren op de I internationale concurrentieverhoudin- j termiddag niet alleen over de dekking van gen. EELEE- - in dat krachtenveld zijn positie te kiezen. LISSE. Staatssecretaris A. J. Her mes van Onderwijs en Wetenschappen laat donderdagavond 31 mei in De Nach tegaal in Lisse zijn licht schijnen over het Nederlandse onderwijs, mede in het per spectief van een verenigd Europa. Hij doet dat op een CDA-vergadering, die ieder kan bijwonen. Om acht uur steekt de heer Hermes van wal. Na zijn inleiding is er volop gelegenheid om vragen te stel len en te discussiëren, zo deelt het CDA mee 5^:. te de te

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9