FME-voorzitter Ter Hart: Uit jaarverslag blijkt: Selectiestrijd gehandicapten ’n Ei hoort erbij Suikerindustrie veel schoner De honderdste sollicitatiebrief in nieuw jasje Veel ontduiking claimregeling halvelite^delijk „Biedprijzen olieconcerns „Lengte van boot niets te maken met welstand” 1 zeer hoog” r liii r 11!®^ t In Amsterdam I tK 0 HE BJ B I I Wil (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Automatise ring met behulp van „chips” (een soort mini-computers) kan een oplossing betekenen voor groot aantal openstaande beidsplaatsen als gevolg van on aangenaam en eentonig werk, waardoor de hiermee samenhan gende produktie voor Nederland kan worden behouden. Dit zei voorzitter W. J. ter Hart van de vereniging voor de metaal- en elektronische industrie FME gis teren op de voorjaars-ledenver gadering, die in het teken stond van de „micro-elektronica”. Groeiende vraag Over chip wordt te (Van onze redactie economie) PTT-snelpost negatief geoordeeld (ADVERTENTIE) inkomensverdeling I Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. e if 56,33 laand (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vraag bij de PTT naar de zogenoemde snelpost is groeiend. Aan het einde van het jaar werden 1500 tot 2000 zendingen per week verwerkt. Dit blijkt uit het jaarverslag van de PTT. kking, opna- lutom. ulisch met t stof- att en en la- 3IAAL )FES- >5,34 laanc itvangsi jnspeler bouwde elektra- stop en boxen een ar- AMSTERDAM (ANP). In de meeste landen zijn de afgelopen jaren belangrij ke aanzetten gegeven tot vermindering van verontreiniging door suikerfabrie ken. De Nederlandse suikerfabrieken ver oorzaakten in 1969 nog een verontreini ging van het oppervlaktewater met 2,5 miljoen inwoner-equivalenten. Vorig jaar hadden ze dat, ondanks een groei van hun suikerpréduktie met dertig percent, ver minderd tot 260.000 inwoner-equivalen ten. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Miliehygiëne zei dit gisteren in Amster dam, waar hij het vierjaarlijks congres opende van de internationale technische commissie van de (Europese) suikerindu strie. Dat congres is deze keer gewijd aan de milieu-aspecten van de suikerfabrica- ge. Het duurt drie dagen en in die tijd zullen 36 inleiders uit veertien West- en Oosteuropese landen het woord voeren. Opvallend vond minister Ginjaar de re latie tussen de maatregelen tegen veront reiniging in de suikerindustrie en de ver betering in de totale bedrijfsvoering. Hij noemde daarvan drie voorbeelden: de bij de energie-opwekking vrijkomende afval warmte wordt nuttig gebruikt, het bij de produktie vrijkomende af val wordt her gebruikt en kan misschien eerder als bij- produkt dan als afvalstof worden aange duid en de suikerverliezen bij de fabrica ge worden beperkt. DOHA (ANP). Voor ruwe olie uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zijn de laatste tijd zeer hoge prijzen geboden maar tot dusver zijn ze afgewezen, zo heeft de minister van Olie van de VAE, Mana Al Qteiba, in een televisie-interview gezegd. Hij vertelde dat oliemaatschappij en voor op de vrije markt aangeboden olie bereid waren ruim tweemaal de officiële prijs van de OPEC te betalen. Sommige boden zelfs veertig dollar per vat (159 liter). De officiële prijs .van olie uit de OPEC-landen bedraagt op het ogenblik bijna achttien dollar per vat. Oteiba wees erop dat voor het eerst een dag 9.00I erciagavt I, ur. Zaten t- en. AMSTERDAM. De claimregeling voor Amsterdamse woningen van particu liere eigenaren wordt „op grote schaal” ontdoken. Zo’n'vijfhonderd woningen per maand komen terecht bij de afdeling vor dering en ontruiming van de Gemeentelij ke Dienst Herhuisvesting. Een jaar gele den, vóór de invoering van de regeling, waren dat er nog tweehonderd a driehon derd per maand. Dit vertelde directeur H. van der Ven van de dienst tijdens een vergadering van de raadscommissie voor herhuisvesting. Door de claimregeling, die vanaf 1 januari geldt, kan de Dienst Herhuisvesting de helft van de door particuliere eigenaren gemelde woningen claimen voor distribu tie onder woningzoekenden. De eigenaren hebben een meldingsplicht. Doel van de regeling is meer en vooral betere wonin gen ter beschikking van huisvesting te krijgen. Veel eigenaren hebben zowel praktische als emotionele bezwaren tegen de regeling, aldus Van der Ven. Tijdens de vergadering van de commis sie werd besloten, dat de proef met toewij zing van corporatiewoningen door de wo ningbouwverenigingen zelf zal worden voortgezet en uitgebreid. Drie verenigin gen startten een jaar geleden de proef: herhuisvesting vewees woningzoekenden naar hen. Twee weken geleden werd be kend, dat met het systeem goede resulta ten waren bereikt. De woningbouwvereni gingen hebben er bezwaar tegen, dat de claimregeling ook voor hen gaat gelden. watt, sterk- leden ide 1, -345. ao g I - OQ N) I z Inmiddels is de PTT begonnen aan een evaluatie van de proef, op grond waarvan zal worden beslist of deze dienst een per manent karakter zal krijgen. Proefnemingen met het gebruik van een computerterminal op 11 grote postkanto ren hebben uitgewezen dat op deze wijze de dienstverlening aan het publiek kan worden verbeterd en het dienstenpakket kan worden vergroot. Eind vorig jaar was van de totaal te bestellen post de helft voorzien van een adres met postcode, inclusief de zakelijke post van regelmatige, grote postverzen- ders. Het percentage in de brievenbussen aangetroffen (losse) post, voorzien van een adres met postcode lag eind vorig jaar op 40 procent. De Nederlanders gaan steeds meer de girobetaalkaart gebruiken voor hun beta lingen. Vorig jaar was het aantal gebruik te betaalkaarten 111 miljoen, een groei van 10 procent in vergelijking met 1977. tje. En een hiervan ten scheiding. „Ik zoek maxima.” Op de weg terug? „Nee, ik ben op de weg vooruit. Be vrijd van materie. Op weg naar mezelf. Bewustzijnsverruiming op een natuur lijke manier. Je eigen angsten ontmoe ten, er overheen, er doorheen stappen. Weer spontaan kunnen zijn.” „Nee, ik ben niet gek. Ik word het ook niet. En begrijp me goed. Ik wil best waardering voor hetgeen ik kan. Maar dat hoeft niet in financiën te worden uitgedrukt.” (Door Pieter van de Vliet) GRONINGEN. Meer geld is waanzin, vindt Cor Snoek. De 36- jarige werktuigkundige van het Elektriciteitsbedrijf Groningen- Drenthe (EGD) weigert periodieke verhogingen van zijn salaris. Zijn werkgever vindt dat onzin. De zaak wordt nu uitgevochten voor het ambtenarengerecht. „Het gemiddelde inkomen van een we reldburger is 1400 gulden per jaar. Dat verdien ik in twee weken. Tegen een zo onrechtvaardige moet je vechten.” „Ik wil minder doen, ook binnen eigen leven te spelen. Bijvoorbeeld de man die het bewijs zei te hebben gele verd dat kecncentrales veilig zijn.” Hij heeft een auto. Is dat conse quent? „Nee. Natuurlijk niet. Maar het is wel een klein, oud wagentje. Ik woon 25 kilometer van m’n werk. En ik zit in de ploegendienst. Om vijf uur ’s morgens' op de fiets is best als het mooi weer is. Maar met die sneeuw van afgelopen winter. Toen kon je ook met een auto niets beginnen. „Ook dat is waar.” Hij legt uit dat zijn overig bëzit ook schamel is. Wat kleren. Een schaaktafel- stoel. Al ligt de oorzaak dele in een recente echt- if 67.22 maano rf- In Rome is gisteren de selectiestrijd ontbrand voor de Olympische Spelen voor gehandicapten die volgend jaar in Nederland worden gehouden. Op de foto draaien de deelnëmers hun rondje tijdens de openingsceremonie. Dit staat in het jaarverslag van de PTT over het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat het aantal in Nederland op de postkantoren verzilverde betaalkaarten vorig jaar is gestegen tot bijna 25 miljoen stuks, ruim 32 procent meer dan een jaar ervoor. Het aantal postgirorekeningen is met 159.000 gegroeid. Het gemiddelde totale tegoed van de rekeninghouders steeg met twaalf procent tot 14 miljard gulden, een verhoging, die voor het grootste deel bij de particuliere rekeninghouders werd ge realiseerd. De Nederlanders gaan meer schrijven, zo blijkt uit het PTT-jaarverslag. Per ge zin worden op het ogenblik 170 poststuk ken per jaar verzonden met een binnen landse bestemming tegenover 150 post stukken vijf jaar geleden. De popularisering van de telefoon zet zich in de particuliere sector in snel tempo voort, hetgeen vooral tot uiting komt in de grote vraag naar nieuwe telefoonaanslui tingen. Deze bleef het vorig jaar met 402.000 maar weinig onder het hoge ni veau van 1977. Dank zij een recordproduktie (422.000 nieuwe aansluitingen en 243.000 verhui zingen) was het toch mogelijk de wacht lijst met 26.000 aansluitingen te vermin deren. Op het ogenblik heeft bijna 80 procent van de particuliere huishoudens een tele foonaansluiting. Het telefoonbezit bij al leenstaanden blijft echter nog achter bij dat van gezinnen. De PTT werkt aan de ontwikkeling van een telefoon voor gehoorgestoorden. In het jaarverslag van de PTT wordt hiero ver gezegd dat de ontwikkeling van een teksttelefoon, een telefoontoestel met een beeldschermpje, speciaal voor gehoorgestoorden, betere communicatie mogelijkheden biedt. De afgelopen twee jaar is reeds een aantal overplaatsingen naar Groningen van de centrale directie van de PTT gerea liseerd. Eind vorig jaar waren ongeveer 300 functies naar Groningen overge bracht. De volgende overplaatsingen zul len leiden tot overbrenging van 100 tot 200 functies. op FU I If, eer ijkheid r. ge- imeter adeelte chake- kt voor (ADVERTENTIE) 59 verdienen en meer het bedrijf waar ik werk. Ik probeer uit te leggen waarom kringlooppapier moet worden gebruikt, waarom kantoorafval gescheiden moet worden opgehaald. En dat we glazen en stenen bekers moeten gebruiken in plaats van plastic. Maar ’t wordt lastig gevonden, weggewimpeld. Ze zoeken constant naar argumenten om het niét te doen.” Hij laat een geschrift van de leiding van het elektriciteitsbedrijf zien. Een fotokopie. „Dat fotokopiëren gebeurt op benzeen-achtige basis. Dat is kankerver wekkend. In de Verenigde Staten is er een rel over aan de gang. Bij ons lijkt niemand zich er druk over te maken.” Op die vermaledijde fotokopie licht de de er niet op ingaan, ook omdat een van overheidswege ingestelde adviesgroep daarover met een studie bezig is. Er zijn ook positieve kanten, zoals de oplossing van het probleem der openstaande vaca tures. Bovendien kunnen de ontwikkelings hulp en de toepassing van micro-elektro- nipa werk opleveren voor het groeiende overschot aan hoger geschoolde en acade mici. Volgens Ter Hart kunnen negatieve werkgelegenheidskwesties worden ge compenseerd door toepassing van nieuwe produkten. Wel is het zo dat, als de Neder landse metaal-elektro-industrie het ver schijnsel micro-elektronica bij produkt- vernieuwing zou verwaarlozen, er ar beidsplaatsen verloren zouden gaan. „De concurrenten in het buitenland zitten niet stil”. De FME-voorzitter verweerde zich te gen de kritiek die van allerlei kanten de laatste tijd op met name de metaalindus trie is uitgeoefend vanwege het achterblij ven met produktvernieuwing. De onder nemingen zouden een verouderd produk- tenpakket bieden, maar Ter Hart meende dat dit een te somber geschetst beeld is. Volgens hem wordt er, evenals in andere landen, grote voorrang verleend aan de zogenaamde innovatie (vernieuwing). Ondernemers hebben volgens Ter Hart altijd aan produktvernieuwing gedaan. Dat moeten ze wel, op straffe van het verdwijnen van hun bedrijf, zei de FME- voorzitter. Voor succesvolle vernieu wingsactiviteiten is wel een goed klimaat (Van onze redactie economie) STADSKANAAL. Een vrouw uit En schede heeft een ambtenaar van de ge meente Stadskanaal hogelijk verbaasd door haar honderdste sollicitatiebrief voor de functie van onderwijzeres in een opvallende stijl te schrijven. Op een kleurige envelop vermeldde ze: „Deze eerst openen”. In de brief verklaar de ze haar gedrag met de woorden: „Dit is mijn honderdste sollicitatiebrief en om dit feit te „vieren” heb ik hem in een bepaald jasje gestoken. Het is tegenwoordig toch wel erg dat je na honderd brieven nog geen baan hebt. Ondanks je goede voorne mens moet je naar de sociale dienst. Ik hoop dat ik dit niet hoef mee te maken”, aldus de briefschrijfster. Het is nog niet bekend of ze voor de functie van onderwijzeres in aanmerking komt. AMSTERDAM (ANP). Er is geen aantoonbaar verband tussen de welstand --van botenbezitters en de lengte van hun boot. Dit staat in het rapport „De wel- stand van botenbezitters”, dat de Econo- misch-Technologische Dienst van Noord- Holland heeft uitgebracht. Het onderzoek dat vooraf ging aan het rapport, had als doel het verband tussen het soort boot en de mate van welstand van botenbezitters in Noord-Holland te onderzoeken. Hoewel de lengte van de boot niets met •de welstand van de bezitter te maken heeft, blijkt dat het beschikken over een winterstalling dat wel heeft: bijna 62 per- cent van de winterstallers verdient 2200 gulden of meer netto per maand. Van de mensen die alleen een zomerstalling heb- 1 ben, verdient slechts 16,5 percent zoveel. Volgens het rapport zijn de mensen die in Noord-Holland een boot buiten een jachthaven hebben liggen niet overwe gend „rijke lui”. Zij vormen waarschijn lijk een dwarsdoorsnee van de totale be volking. Zij beoefenen de watersport min der intensief, maar knutselen meer aan hun boot dan bijvoorbeeld zeilers. pende contracten aan de internationale^ oliemaatschappijen. Daarvoor gelden vaste prijzen die de ministers van olie van de OPEC vaststellen. De weigering van de VAE om de buitensporig hoge biedprijzen te accepteren houdt verband met de geva ren die dat oplevert voor de wereldecono mie, aldus Oteiba. De OPEC streeft .er naar de economische ontwikkeling van de wereld te bevorderen en een eind te ma- (ken aan de macht van de internationale olieconcerns die voor de sterke stijging van de prijzen van olie op de wereldmarkt hebben gezorgd, aldus de minister, die op het ogenblik voorzitter van de OPEC is. minder gas, minder elektra en minder benzine is gaan gebruiken. Dat lijkt mooi. Maar als ze van het bespaarde geld een knots van een bankstel kopen is het lood om oud ijzer. Want een bankstel is ook energie.” Hij bedoelt dat het bankstel niet als een wonder uit de hemel op aarde is komen neerdalen. Om het in de huiska mer te krijgen zijn naast grondstoffen ook gas, elektra en benzine nodig geweest. „Het is hetzelfde als mensen die tegen kernenérgie zijn en verder niets doen. Een plakkaat op je raam tegen deze misdadige vorm van energie is mis schien goed om je geweten te sussen maar is volstrekt onvoldoende.” „Bij het elektriciteitsbedrijf, waar ik werk, heb ik gevraagd om intern een energiebalans op te stellen. Alle voor werpen kan je vertalen in energie-eenhe- den. Ook kantoormeubelen. Je gaat dan wat bewuster op je kantoorkruk zitten. Maar ook in dat geval werd ik behandeld als iemand die niet helemaal in orde is, als een doordrammer. Als ze vriendelijk willen zijn vinden ze je een idealist. Ze bedoelen dat je niet reëel bent. Niet reëel omdat je de waardering niet accepteert van een maatschappij vol oorlog, kanker en auto’s die mensen doodrijden. Een maatschappij waarin je wordt geleerd te denkeh dat je meer waard bent dan een ander. Laat zien wat je waard bent! Om dat te laten zien zijn mensen bereid met levens van anderen en zelfs met hun Volgens Ter Hart overweegt in de dis cussie over de „chips” tot dusver het nega tieve aspect: de vermindering van ar beidsplaatsen. Dit is een belangrijke kant van de zaak, maar de FME* oorzitter wil- nodig. Daarbij behoort een goede wissel werking tussen het bedrijfsleven en het hoger technisch 'onderwijs. Terecht biedt de overheid ook de helpende hand, onder andere via de zogenaamde ontwikkelings- kredieten. Gezien de snelle ontwikkelingen van de micro-elektronica weten veel onderne mers nog niet hoe zij hun organisatie hierbij moeten aanpassen. In het kader van haar innovatiebeleid zou de overheid een meer op het bedrijfsleven toegespitste „chips”-voorziening moeten opbouwen. Zo zou bijvoorbeeld een instantie als TNO moeten beoordelen of een bedrijf micro- elektronica in zijn produkt kan toepassen. Is het oordeel positief, dan zouden fi nanciële mogelijkheden moeten worden gecreëerd. Een adviesbureau zou voor na dere uitwerking moeten zorgen en zou een aanzet kunnen geven om tot een nieuw of vernieuwd produkt te komen. Tijdens deze bijeenkomst werd door middel van inleidingen nader ingegaan op het hoe en waarom van het invoeren van microprocessors in de bedrijvèn. olieproducerend land heeft geweigerd olie te verkopen tegen de prijzen die er op de zogenoemde „spot market” voor worden geboden. De VAE verkopen het grootste deel van hun olie uit hoofde van langlo- Cor Snoek: Meer geld? Waanzin! leiding van de EGD toe waarom ze niets ziet in het gebruik van kringlooppapier. Ze voert een verbijsterend argument aan: „Voor nieuw papier worden speci aal bomen aangeplant.” „Bossen invoe ren”, zegt Snoek, betekeng verslechte ring van de betalingsbalans. Bossen en dat is een veel belangrij- ker argument zijn er niet voorname lijk om papier van te maken. Net zo min' als tarwe voornamelijk mag worden be stemd voor een uit de hand gelopen vleesproduktie. Terwijl suikerrietplan- tages piet voornamelijk mogen dienen om auto’s van de „nieuwe” brandstof alcohol te voorzien. Al dit soort zaken staan in het teken van een ziekelijke consumptie. „Het is typerend dat consumentenbelangen in ons land een centrale plaats innemen. Terwijl toch gevoelens als liefde en ge luk centraal zouden moeten staan.” „Omdat de niensen steeds minder de kans krijgen gelukkig te zijn zoeken ze het in het materiële. Geluk wordt ge kocht. Of beter gezegd: dingen worden als geluk verkocht. Maar het is geen echt geluk. Want het gaat ten koste van an deren.” „We halen via materie energie of geld dat is hetzelfde uit de Derde We reld. Door onze inflatie sterven daar mensen. Doordat wij zoveel verdienen worden onze produkten zo duur dat de arme landen ze niet kunnen kopen.” „Je hebt een gering aantal mensen dat naar minima, niet naar JÉ*-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17