Drost na verlies in bekerfinale Brom EXCELSIOR WEER AAN DE LEIDING Topsportnota’s ter discussie doel is bereikt BRUTALITEIT’ „Ons eerste „TWENTE MIST 59 Hulshof manager FSC Taktiek Storingen Vier miljoen Kat en muis tn? ie ijd 5B W» SSf! L k. nu 1 V Simon Tahamata is het middelpunt van een groot aantal feestvierende teamgenoten, nadat hij Ajax op een 2-0 voorsprong heeft gebracht. (Van onze sportredactie) I rf- Barry Hulshof: in dienst bij FSC ï)- Peter Shilton: bewondering voor Clough I 5gq Si*»- CM CO CD Ajax had van zijn fout geleerd. Brom daarover: „We hebben het nu anders aan gepakt; veel feller dan toen. We zijn van het begin af aan agressief gaan spelen. Nu hebben we niet één helft, maar de volle negentig minuten gedomineerd en de kansen benut”. Ajax vond het toen welletjes, richtte het oog op Volendam, dat als het laatste lastige obstakel in de race naar de titel wordt gezien, en schakelde twee versnel lingen terug. Pas toen kon Twente in de buurt van doelman Schrijvers komen. Thoresen werd zelfs tot twee keer toe in een ideale positie gemanoeuvreerd, maar beide keren moest hij in de Ajax-goalie, die later last kreeg van zijn knieblessure als gevolg van een botsing met Gritter, zijn meerdere erkennen. De oosterlingen verdienden ook geen treffer. Met de 3-0 nederlaag kwamen zij er nog niet eens zo slecht af. Het voetbalseizoen 1978-1979 krijgt een vroegtijdig einde voor Rob Rensen- brink. De Nederlandse linksbuiten van Anderlecht is aan een rustperiode van een maand toe, waardoor hij niet kan deelnemen aan de laatste ronden voor de beker van België en evenmin aan de uitwedstrijd voor de intercontinentale beker tegen Amerika uit Mexico City, die half juni in Midden-Amerika wordt gespeeld. Rensenbrink liep tien dagen middenvelder Archie Gemmill los te we ken bij Derby County en dit seizoen werd nog eens vier miljoen uitgetrokken voor Trevor Francis. Dat hij dat doel inderdaad lijkt te zullen bereiken, schrijft hij toe aan de twee- eenheid die hij met Taylor vormt, aan veel studie, ervaring en hard werken en aan het feit dat hij er een alternatieve werk dagen compleet te maken door ook de titel binnen te halen. Dat moet kunnen. We staan er riant voor en iedereen heeft vanavond kunnen zien in welke vorm we verkeren. De 3-0 is volgens mij nog een matige afspiegeling van het krachtsver schil. Het verschil met twee weken gele den was dat we toen tegen een achter stand moesten aanboksen. Ditmaal kwa men wij voor en konden wij het spel dicteren. Dat liep voortreffelijk.” Ook Spitz Kohn, de oefenmeester van FC Twente had weinig af te dingen op de winst van Ajax. „Iedereen heeft van avond het verschil kunnen zien. Wij kwamen duidelijk kracht en loopver mogen tekort. Volgens mij lieten ze na die 1-0 achterstand de kop ai hangen. Dan kun je in de rust wei praten, maar je ziet het aan die knapen al dat dat niet veel helpt. Die snelle tweede treffer na de pauze deed ons definitief de das om. Ze liepen rond alsof ze lood in hun benen hadden.” De Van Tuyll-beker, die elk jaar wordt toegekend aan de bond, waarvan de leden naar het oordeel van het bestuur van Nederlands Olympisch Comité de beste sportprestatie hebben geleverd, werd voor 1978 toegekend aan de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond. Wat betreft het comité Olympische spe len en mensenrechten, stelde de heer Idenburg duidelijk, dat er geen ruimte voor overleg is. „De Olympische Spelen moeten krachtens het Olympic Charter vrij gehouden worden van politiek”. kele clubs gaande, maar van Ajax heb ik na de interland niets meer gehoord. Mis schien dat er de komende weken zal worden gepraat”, zo verwoordde de klei ne Ajacied zijn gevoelens op deze voor hem zo triomfantelijke avond. De bekerwinst was ook een triomf voor trainer Cor Brom, de man die de laatste tijd ook van zijn spelers nogal wat kritiek heeft moeten slikken. „Voor lopig hebben we ons eerste doel, het winnen van de beker, bereikt en we zijn vast besloten om het succes de komende VLAARDINGEN. Excelsior heeft opnieuw de leiding genomen in de eer ste divisie. De Rotterdamse formatie won gisteravond de inhaalwedstrijd in en van Vlaardingen met 1-4 en passeer de derhalve FC Groningen op de rang lijst. Het verschil tussen beide teams is nu één punt in het voordeel van Excel sior. Dat was niet in de laatste plaats het gevolg van enkele arbitrale blunders. Scheids rechter Jan Keizer presteerde het name lijk een nog slechtere prestatie af te leve ren dan zijn collega Jonker twee weken geleden had gedaan. De Volendammer liet zich weer eens als een angsthaas ken nen. Hij durfde niet alleen geen harde maatregelen te nemen tegen grove overtredingen alleen Ajax-voorstopper Wijnberg werd na de hervatting wegens vasthouden van Gritter geboekt maar wanneer een speler hem van zijn ongenoe gen over een foutieve beslissing wilde laten blijken, liep hij ook zo hard mogelijk naar de andere kant van het veld. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Amsterdamse doelpuntenmachine, die in het uitduel met Roda JC weer soepel was gaan draaien, opnieuw met storingen had te kampen. Liefst vier pogingen om Twen- te-doelman Van Gerven te passeren mis lukten. En tussen de Amsterdamse bedrij vigheid door kopte door de terugkeer van Strijdveen weer in de punt van de aanval opererende Gritter Twente bijna op 0-1. Met veel moeite wist doelman Schrijvers zijn team voor een achterstand te behoe den. In de 26e minuut werden de krachts verhoudingen dan eindelijk op het elek tronische scorebord tot uitdrukking ge bracht. Een gave combinatie tussen Krol, Tahamata en Lerby die drie uitblinkers bij Ajax resulteerde in een lage voorzet, die door de attent reagerende Clarke (de Brit weet zich eindelijk op een acceptabel niveau te manifesteren) knap achter Van Gerwen werd gegleden. Twente had zich in feite toen al gewon nen gegeven, maar het lukte Ajax voor rust toch niet om de zege veilig te stellen. Clough voert daarbij aan dat hij dat geld eerst zelf voor de club heeft verdiend. Zoals dat ook nu weer het geval is. Onder meer dankzij successen in competitie (tweede plaats), League Cup (voor de tweede maal in successie veroverd) en Europa Cup heeft Nottingham alweer vier miljoen gulden bijeen gevoetbald. Een be drag, waarmee Clough het middenveld weer wil versterken. Binnen twee a drie weken hoopt de club rond te komen met de Schotse inter national Asa Hartford, die nu nog bij Manchester City speelt, of met de jeugdi ge Andy King van Everton. Op die ma nier wil Nottingham Forest in navolging van Liverpool minstens twee jaar de Eu ropa Cup als zijn eigendom beschouwen. Voor Clough is dat geen punt. Vorig jaar oktober liet hij al weten dat Nottingham dit jaar de cup zou veroveren. Clough voelt zich op die momenten ge roepen om de teugels wat strakker aan te trekken, een tactiek die zijn pupillen uit stekend lijkt te bevallen. McGovern: „Clough en ik zijn min of meer eikaars tegenpolen. Ik ben erg rustig, terwijl hij juist erg extravert is. Buiten voetbal zou ik dan ook niet graag met hem willen (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Kleine Simon Ta hamata genoot met volle teugen van de triomf die Ajax ten deel viel. De spreek koren op de tribunes scandeerden luid keels zijn naam en hij nam na afloop van het duel de hulde in alle rust in ontvangst. Als laatste van de Ajax-spe- lers verliet hij de grasmat om na een verkwikkende douche opnieuw gecon fronteerd te worden met de loftuitingen die vriend en vijand hem toezwaaiden. Voor Simon Tahamata was het ook een persoonlijke triomf. Een aantal we ken geleden had hij van het Ajax-be- stuur te horen gekregen dat hij weg mocht, ondanks het feit dat hij nog een jaar onder contract stond bij de Amster damse club. Hij voelde het als een mis kenning van zijn talenten. Niet door de trainers Brom en Haarms, die hem graag voor Ajax willen behouden, maar door het bestuur, dat hem een vrijbrief geleden een knieblessure op in de wed strijd tegen Luik. Omdat die blessure niet herstelde, vertrok hij gisteren naar Barcelona, waar hij de befaamde Spaanse chirurg dr. Cabot raadpleeg den. De wonden aan de ge wrichtsbanden van de knie maken voor alsnog geen ingreep noodzakelijk, maar spelen mag hij tijdens de komende vier weken in geen geval. Is Rensenbrink, ondanks verzorging en rust voor 1 juli niet fit dan moet hij terug naar de (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het moet voor zowel Ajax-trainer Cor Brom als Ajax-voorzitter Ton Harmsen een pijnlijk moment zijn geweest. Het Amsterdamse feest naar aanleiding van de afgetekende 3-0 bekerwinst op FCTwente kon eigenlijk ook pas na die noodgedwongen confrontatie tussen beide omstreden figuren in de Meer-club goed op gang komen. De felicitatie van de praeses aan het adres van de coach had iets weg van een Judaskus. Vooral Brom verkeerde daarbij in een bevoorrechte positie. Hij had alle gelegenheid zijn opponent te kijk te zetten. Maar de oefenmeester bewaarde zijn fatsoen. De rust in en rond zijn team diende hoe dan ook te worden gehandhaafd. Slechts één deel van de opdracht, die hij zichzelf had gesteld, was succesvol uitgevoerd. Nu rest nog het behalen van de titel. Keizer bofte dat Ajax al in de tweede minuut na rust de veilige haven wist te bereiken. Een fraai, maar zeker niet on houdbaar afstandsschot van Tahamata bracht de Amsterdammers op 2-0 met als logisch gevolg, dat de scherpe kantjes van de strijd waren verdwenen. Het werd steeds meer kat-en-muis-spel, waarbij de formatie van Brom zich kon uitleven in zeer fraaie aanvalspatroon. Ling, die elf minuten voor tijd geblesseerd het veld moest ruimen voor Erkens en Tahamata draaiden de Twentse afweer werkelijk helemaal dol. Beide spitsen waren in de twintigste minuut ook betrokken bij de aanval, die Ajax’ derde treffer opleverde. Arnesen was bij die wonderschone actie de derde schakel. Zijn lage voortzet werd door de weer onvermoeibare Schoenaker vallend met het hoofd afgerond. Clough werd daarmee de tweede trainer na Herbert Chapman (kampioen in de jaren ’20 met Huddersfield en Arsenal), die met twee verschillende teams beslag heeft gelegd op het landskampioenschap. Met Derby County bleek daarmee het plafond bereikt. Nottingham staat daar entegen op het punt ook de Europa Cup in te palmen en daarmee een opzienbarende zegereeks af te ronden. Toen Clough vier jaar geleden in Not tingham opdook, leidde het team een on opvallend bestaan in de tweede divisie, waarin het al 12 maanden geen uitwed strijd meer had gewonnen. Met Taylor, met wie hij ook al had samengewerkt bij Derby County („wij vormen een onver slaanbare tandem”) zorgde Clough ervoor dat Nottingham uit de anonimiteit te voor schijn kwam. Dat ging dan gepaard met imponerende investeringen. Eerst werd door Nottingham vier miljoen uitgegeven om onder andere doelman Peter Shilton („de beste ter wereld”) te laten overkomen van Stoke City en om de geroutineerde wijze op na houdt. Hij is de man van de harde lijn, die het begrip discipline met kapitale letters schrijft, maar hij is ook degene die het als niet ongewoon be schouwt dat zijn spelers daags voor een belangrijke wedstrijd nog champagne kunnen drinken. Middenvelder John McGovern: „Toen wij de eerste wedstrijd in de Europa Cup moesten spelen tegen Liverpool dronken we in de bus een paar biertjes op de gezondheid van de trainer en werd er bij het eten wijn geschonken. Ik ken geen ander team waar zoiets gebeurt”. Daar staat tegenover dat centrale verde diger Larry Lloyd vorig jaar na de uitwed strijd tegen AEK Athene een boete van 800 gulden kreeg, alleen omdat hij zijn Forest-blazer niet had aangetrokken maar in zijn koffer had gestopt. Assistent- trainer Taylor: „Goede gewoontes zorgen voor goede resultaten”. DEN HAAG (ANP). „De Olympische Spelen van 1980 naderen en ofschoon de algemene belangstelling voor de topsport daardoor maar betrekkelijk weinig wordt aangewakkerd, zal deze niettemin de komende maanden alle aandacht van ons vragen. In de aanloop naar Moskou zullen wij namelijk met twee aan de topsport gewijde nota’s te maken krijgen en daarmee is de verbinding met de Olympische topsport spoedig gelegd”, al dus mr. J. D. J. Idenburg in zijn openings woord op de gisteravond in Den Haag gehouden jaarlijkse ledenvergadering van het Nederlands Olympisch Comité. gaf om te onderhandelen. De uitverkie zing in Oranje was zijn eerste persoonlij ke triomf, het winnen van de beker de volgende. Tahamata was immers gister avond in het Feyenoordstadion de grote smaakmaker van dit beslissende beker duel. „Ik ben enorm blij met het resultaat. Het was een fijne wedstrijd, vooral als je nog een goaltje mee kunt pikken. Ik geloof dat ik nu wel heb laten zien wat ik kan. Of ik bij Ajax wegga valt nog niet te zeggen. Er zijn nog gesprekken met en- „Nog voor de zomervakantie mogen wij de inlossing verwachten van de toezeg ging van staatssecretaris Wallis de Vries om departementaal licht te doen schijnen over het onderwerp „topsport”. Het Natio naal Sport Overleg heeft besloten top sport te plaatsen op de agenda van de komende, najaarsvergadering. Als be stuur en als leden van de Nederlandse Sport Federatie zullen wij ten zeerste be trokken zijn bij de uitkomsten van de op deze nota’s ongetwijfeld volgende dis cussie”. Tussen de besturen van het NOC en de NSF loopt al geruime tijd een gesprek over topsport, dat vruchtdragend is. Hier mee wordt voorkomen, dat er te veel af zonderlijke opvattingen over topsport tot uitdrukking komen. De gedachte leeft, dat de nota topsport zal leiden tot een her nieuwde discussie over de grenzen in de sport. Het scoreverloop was als volgt: ie: Piasmans 0-1; 21: Van Tour 0-2; 41: Struis 0-3; 75: Tijl 1-4. Aantal toeschou wers 2600, scheidsrechter was de heer Van Laar. Barry Hulshoff wordt de nieuwe ma nager van Fortuna SC. Met ingang van 1 juli volgt de thans in Eijsden woonachti ge MW-speler en ex-Ajacied de naar het bankwezen terugkerende Joop Boekhorst op. Hulshof en Fortuna SC hebben een overeenkomst gesloten van voorlopig één jaar. De opstellingen: Ajax: Schrijvers; Meutstege, Wijnberg, Krol, Everse; Schoenaker, Lerby, Ar nesen; Ling, (Erkens) Clarke en Tahamata. FC Twente: Van Gerven; Strijdveen, (Clind- sted) Drost, Overweg, Zondervan; Van der Vall, Otto, Pahlplatz; Bos, Gritter en Thoresen. optrekken. In het veld loop ik me echter kapot voor hem. Als trainer is hij even arrogant als geweldig. Hij kent de spelers door en door, zowel lichamelijk en geeste lijk. Bovendien ken ik niemand die zijn spelers zo kan begeesteren als Clough”, aldus Nottinghams aanvoerder, die in die mening bepaald niet alleen staat. Doelman Peter Shilton bijvoorbeeld heeft zo’n grote bewondering voor Clough dat hij aan zijn contract een clau sule heeft laten verbinden die inhoudt dat wanneer Clough vertrekt Shilton eveneens zonder problemen kan opstap pen. Clough heeft alleen het publiek, al thans niet de massa, niet in zijn ban kunnen krijgen. Weliswaar heeft hij er voor gezorgd dat het gemiddelde aantal toeschouwers bij thuiswedstrijden is ge stegen van 10.000 tot 30.000, maar in ver gelijking met bijvoorbeeld Liverpool, dat een klantenkring heeft van bijna 50.000, stelt het nog weinig voor. Het ergert Clough, die onlangs dan ook op merkte: „Nottingham verdient geen kampioensploeg”. JAN PREENEN De waarschijnlijke opstellingen zijn: Nottingham Forest: Shilton., Anderson, Clark, McGovern, Lloyd., Burns, O’Neill, Bowyer.^ Birtles, Woodcock en Robertson. Malmp: Moller., Roland Andersson, Roy An dersson, Jonsson, Erlandsson., Tapper, Ljun- berg, Magnus Andersson., Cervin, Hansson en Kindvall. Spaanse arts die dan mogelijk tot opere ren zal overgaan. Door de inhaalwedstrijd bij Borussia Mönchengladbach met 0-2 te winnen heeft MSV Duisburg zich verzekerd van behoud in de Bundesliga. Borussia heeft nog één punt nodig om de degradatie te ontlopen. De onderhandelingen tussen PSV en FC Köln over een mogelijke transfer van René van de Kerkhof naar de West- duitse club zijn voorlopig opgeschort. De vraagprijs van PSV, twee miljoen gulden, vormt voor Köln een onoverko melijk struikelblok. Het voetbalelftal van de Ierse vrijs taat is er gisteravond in Dublin in ge slaagd wereldkampioen Argentinië in een vriendschappelijk duel een gelijk spel van 0-0 af te dwingen. In de Amerikaanse voetbalcompetitie heeft Chicago Stings voor een verras sing gezorgd door New York ^Cosmos een 3-1 nederlaag toe te brengen. Het doet allemaal wat onwezenlijk aan bij Ajax. De club staat bol van interne strubbelingen; er heerst niet alleen een zeer gespannen sfeer tussen de bestuurlij ke en technische leiding, maar ook de spelersgroep staat op gespannen voet met zijn trainer. En toch loopt het prestatief gezien bij de Amsterdammers op rolletjes. Op rij werden Roda JC, Sparta en FC Twente op overtuigende wijze opzij gezet. Nu het door Brom gedicteerde aanvallen de voetbal weer vrij veel treffers oplevert, is Ajax niet meer te stuiten. Twente merk te dat gisteravond tijdens de herhaling van de bekerwedstrijd in het opnieuw met bijna 30.000 toeschouwers gevulde Rotter damse Feyenoord-stadion. Kon Twente zich veertien dagen gele den dankzij enerzijds de eigen inzet en anderzijds de falende afwerking van Ajax nog staande houden, gisteravond bleek overduidelijk dat de Enschedeërs op alle belangrijke onderdelen van het voetbal spel voor hun Amsterdamse opponenten door de knieën moesten. Het onvoldoende loopvermogen op het middenveld vormde de hoofdoorzaak van de afstraffing, die Drost en de zijnen te incasseren kregen. „Daarnaast”, zo ver weet de Twente-aanvoerder zijn ploegge noten, „hebben we niet fel genoeg ge speeld. Als je Ajax ziet trekken en schop pen, zelfs als het al 3-0 is en je ziet dan ons spelen, dan kan je alleen maar conclude ren dat wij te lief zijn. Dat wij gewoon de brutaliteit missen, die Ajax wel heeft. Door deze tekortkoming komen wij altijd achter de grote clubs aan”. De door Drost gememoreerde felheid speelde een zeer belangrijke rol. In het eerste finaletreffen ontbrak het bij Ajax in de eerste helft immers aan die gebeten heid. De toen gemaakte afspraak om be houdend van start te gaan, kreeg in het veld een verkeerde vertaling. De Ajacie- den speelden veel te rustig en gaven het initiatief zelfs uit handen. Dat werd hun bijna fataal. Twente wist er slechts ge deeltelijk van te profiteren. Het kreeg de kans met twee, drie treffers de tegenstre ver op een praktisch onoverbrugbare ach terstand te zetten, maar scoorde slechts één keer. Nottingham Forest afhankelijk van manager Clough (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN. De politie van München lijkt meer op te zien tegen de finale van het Europa-Cup-I-toernooi vanavond dan manager Brian Clough van Nottingham Forest. Terwijl maar liefst 2000 agenten zijn opgetrommeld om het voetbalverkeer in goede banen te leiden, vindt de arrogante schreeuwlelijk Clough het nauwelijks de moeite waard om zijn vakantie met zijn gezin op Kreta te onderbreken. De voorbereiding op het duel tegen het in de ogen van de Engelsen zelfs op papier nauwelijks zichtbare Malmo uit Zweden heeft hij overgelaten aan zijn assistent Peter Taylor. Clough is zelf gisteren pas in München gearriveerd om zo snel mogelijk na de wedstrijd weer terug te keren naar Kreta. De 44-jarige regisseur, die zichzelf ook vorig jaar oktober midden in de competi tie een vakantie op Mallorca gunde, gaat ervan uit dat hij recht heeft op zijn ont spanning, op welk tijdstip dan ook. Iedere andere trainer zou met dergelijke uitstap jes zichzelf buitenspel zetten, maar Brian Clough kan het zich permitteren omdat hij alles wat hij in zijn voetbalcarrière tot nu toe heeft aangepakt, heeft omgezet in goud. Of liever gezegd bijna alles. Alleen Leeds United bleek in 1973 niet gechar meerd van zijn alternatieve aanpak. Vier enveertig dagen nadat hij als opvolger was aangetrokken van Don Revie', werd Clough door Leeds alweer op straat gezet. Daarvoor en daarna heeft hij echter volop de gelegenheid gehad en gegrepen om zich waar te maken en te bewijzen dat hij niet zozeer afhankelijk is van een elftal maar dat een elftal afhankelijk is van hem. Zowel Derby County in het begin van de jaren '70 als Nottingham Forest heeft hij uit de tweede divisie gehaald en naar de landstitel gevoerd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23