In vijfde etappe Olympia’s Ronde Roger de Vlaeminck troeft Saronni af WV Almere lost problemen op ■I Butter weer op kop u i De Rooy treedt uit schaduw Lammertink F h r2»ft I Werkgroep moet badmintonbonden samenbrengen Niet te versmaden. Borg en Connors in tweede ronde NDR wijzigt tuchtrechtspraak Tien jaar geleden Echte boter is niet zo goedkoop als wat ik gemakshalve de concurrentie zou willen noemen. Maar dat proefje dan ookwèl,zeg- neem me niet kwalijk. ?n 335 V KNUT KNUDSEN: WK-FILM VERBODEN Racistische politiek v ipi \l „GOEDE MANIEREN” „MAFFIAPRAKTIJKEN” W U b N 3T t TC. A, F »erij V Wz am Tel, WWtM buitenspel >g 9, (ADVERTENTIE) i iaak IUW- ioeg ),50 l’r b in- lerpe ida, Van A Sjaak Swart: veelvoud aan nationale en internationale successen bij Ajax ende nden Tien seconden bonificatie stopte De Rooy na een krachtsprint in de knip. Maar wat misschien belangrijker is: er is hoop dat er voor hem toch wat meer in het vat zit dan een eindklassering ver in de scha duw van Lammertink en Wijnands. „Ik voel me op dit moment sterk”, zegt De Rooy, „en geloof dat de ronde nog niet verloren is. De kans dat ik hem win is niet groot, maar als ik vandaag in de tijdrit in Neede goed draai en bij Lammertink in de buurt kan blijven, geef ik me nog niet gewonnen. De winst die ik in deze twee dagen heb gepakt, geeft de burger moed”. Theo de Rooy heeft in Dieren zelfs de etappezege voor het grijpen gehad. Toen Henk Mutsaars op een paar honderd me ter van het finishdoek enkele tientallen meters op het peloton nam, weigerde De Rooy, die in tweede positie lag, de Braban der te volgen. „Ik dacht dat ik door ieder een voorbijgevlogen zou worden in de Volgens het Argentijnse persbureau Noticias Argentinas heeft de voorzitter van de wereldvoetbalbond (FIFA), de Braziliaan Joao Havelange, hoogst per soonlijk de verdere vertoning verboden van de officiële film van het wereldkam pioenschap 1978, omdat hij scenes daar uit beschouwt als een „stoot onder de gordel” ten opzichte van Argentinië. Het gaat om de film „De aqui en adelante” (van hieruit voorwaarts) van de Brazili aanse filmmaker Milton Reis. A Joao Havelange: WK-film stoot onder de gordel' pische zomerspelen van 1980 heeft ver klaard dat landen, die een racistische poli tiek voeren, niet welkom zijn in Moskou. Popov: „Alle landen met een racistische en of apartheidspolitiek zullen de poorten van Moskou gesloten vinden. Wij hebben er dan ook altijd voor gewaakt sportieve betrekkingen aan te knopen met landen als Zuid-Afrika en Rhodeslë, die door het IOC uit de Olympische beweging zijn ge stoten.” Het standpunt van de Sovjet-organisa- tie ligt geheel op één lijn met de letter en de geest van het Olympische Charta en wordt volledig onderschreven door IOC- voorzitter Lord Killanin. China heeft de intentie geuit de Olympische Zomerspe len door eigen verslaggevers te willen coveren. Op het congres van de Internati onale Sportpers (AIPS) in Moskou heeft Ksoe Kai, voorzitter van de Chinese dele gatie, de AIPS gevraagd te bemiddelen bij de aanvraag voor 24 accreditaties. Vol gens het Olympisch reglement komt Chi na niet in aanmerking om eigen sportjour nalisten naar Moskou te zenden. Daar staat tegenover dat het als lid van het AIPS, die organisatie kan verzoeken om een bemiddelingspoging bij het NOC en het organisatiecomité om de aanvraag te honoreren. SAN VINCENTE. De Belg Roger de Vlaeminck heeft dinsdag de twaalfde etappe van de ronde van Italië gewon nen. De rit ging over 198 kilometer van Alessandria naar San Vincente. De Itali anen Giuseppe Saronni en Francesco Mo ser eindigden als tweede en derde. Saron ni behield de leiding in het algemeen klassement. Het was de derde etappezege van De Vlaeminck in deze ronde van Italië en zijn tweeëntwintigste in totaal. ALMERE. De crisis binnen de water sportvereniging Almere, verantwoorde lijk voor de organisatie van vier topzeile- venementen op het Usselmeer dit jaar, is uit de wereld. Tijdens een buitengewone algemene le denvergadering werden de problemen dinsdagavond uitgepraat. Al tien jaar wa ren er kleine en grote strubbelingen bin nen de vereniging. Dat had tot gevolg dat de wedstrijdcommissie een eigen leven ging leiden. Dit dreigde deze week in een rel uit te monden. Dinsdagavond werd er door de partijen naar een oplossing gezocht. Het voor naamste besluit was dat alle geplande wedstrijden zullen doorgaan. Door zijn overwinning in de Dauphiné Libéré heeft Bernard Hinault 55 punten aan zijn totaal voor het klassement om de trofee Super Prestige toegevoegd. Henk Lubberding kreeg 40 punten. Deze zouden „normaal” voor Zoetemelk zijn geweest. Knut Knudsen, de Noorse wielrenner, die tweede staat in het algemeen klasse ment van de ronde van Italië, verklaarde dat hij vijf kilometer voor het einde van de twaalfde etappe opzettelijk ten val is gebracht. Knudsen kondigde aan de be treffende Italiaan voor de start van de dertiende etappe woensdag van repliek te dienen. Volgens ooggetuigen van de val partij is Alessio Antonini de beschuldig de. Het is de tweede keer dat Knudsen over „maffiapraktijken” sprak. DJAKARTA. Vijftien leiders van badmintonbonden uit 11 landen zijn het er maandag op een conferentie gehouden in Bandoeng over eens geworden een werkgroep te vormen die moet trachten de twee badmintonbonden in de wereld te bundelen. Dat zijn de Internationale Badminton- Bond (IBF) en de Wereld Badminton- Bond (WBF). China, Hongkong, Thailand en Singapore zijn lid van de WBF en Zweden, Denemarken, Nederland, Schot land, Maleisië, India en Indonesië van de IBF. Nederland werd op de bijeenkomst te Bandoeng vertegenwoordigd door de heren Herman Valken en Emile Termetz. rS met liefst 3. Tur- ihinatie 098. isen !455 Vladimir Popov, eerste vice-president van het organisatie-comité voor de Olym- Ook dit seizoen lag er voor de eerzuch tige Swart een titel met VVGA in het .verschiet. Op het laatste moment ging dat feest echter niet door. Swart: „Er liep bij ons een speler rond die ook nog een andere club trainde. Dat is bij de KNVB verlinkt want dat mag niet. Nou, toen zijn we al onze punten kwijtgeraakt en konden weer opnieuw beginnen. Ik heb toen behoorlijk de smoor ingehad.” meer een lam dan een leeuw. Hoewel Borg nog twee keer zijn opslaggame verspeelde kon hij toch de derde set winnen met 6-4. Smid vocht nog wel tot het laatste punt, maar Borg liet zijn greep op de winst niet echt meer verslappen: weer 6-4 in de vier de set. Jimmy Connors, die voor het eerst op Roland Garros speelde sinds hij in 1973 al in de eerste ronde verloor, liet tegen Terry Moor zien in uitstekende vorm te verke ren. Connors speelde alsof zijn leven er van afhing en zegevierde met 6-1 6-2 6-3. Moor, die voor het eerst tegenover zijn illustere landgenoot stond, had weinig meer in te brengen dan zijn enthousiasme. >1.95 9.50 I3.95 I9.95 >8.95 10.95 57.95 77.95 33.95 14.95 53.95 14.95 14.95 50.95 75.95 37.95 DEN HAAG (ANP). De strafcommis- sie van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport gaat verdwijnen. Voor haar in de plaats komt een onafhankelijk tucht college, waarvan de leden die door het hoofdbestuur worden benoemd, geen en kele functie mogen bekleden, die recht streeks verband houdt met de wedstrijd sport. Alleen de secretaris van het tucht college mag een functie hebben in de wedstrijdsport. Op 1 juni gaat deze ingrijpende wijzi ging in. Het college dat onder voorzitter schap staat van de heer P. Binsbergen is voor een periode van zes jaar benoemd. I en cas- •- beluiste- J1 -9, bi| ),50 1,50 i,00 1,00 1,50 1,95 1,00 1,00 1,50 ),00 Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Daniel Willems (Bel) 183 punten, 2. Bernard Hinault (Fra) 176, 3. Giuseppe Saronni (Ita) 170, 4. Joop Zoetemelk (Ned) 165, 5. Francesco Moser (Ita) 155, 6. Roger de Vlaeminck (Bel) 150, 7. Jan Raas (Ned) 140, 8. Henk Lubberding (Ned) 128, 9. Marc de Meyer (Bel) 93, 10. Gianbattista Baron- chelli (Ita) en Francisco Galdos (Spa) ieder 68 De uitslag van de 12e etappe: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 5 uur, 17 min., 31 sec., 2. Saron ni (Ita) op 3 sec., 3. Moser (Ita) z.t., 4. Gavazzi (Ita) z.t., 5. Algeri (Ita) z.t., 6. Bortolotto (Ita) z.t., 7. Knudsen (Noo) z.t., 8. Wolfer (Zwi) z.t., 9. Johans son (Zwe) z.t., 10. Roberto Ceruti (Ita) z.t. Alge meen klassement: 1. Saronni (Ita) 56 uur, 11 min., 58 sec., 2. Knudsen (Noo) op 18 sec., 3. Moser (Ita) op 1 min. 40 sec. mens het AZ-bestuur Van Hanegem me tersdiep de grond heeft ingeboord. Na jaren lang aanzienlijk aan hem te hebben verdiend... Goed, De Vos komt in zijn rubriek op voor een Belgische benadering van ons betaalde voetbal. „Niet zeuren om shirtre clame, om vakbondsbestuurders die de belangen van hun voetballers en trainers verkwanselen ter vermeerdering van ei gen gewin (de Belgen vinden het voetbal len belangrijker dan het zeuren om CA- O’s), om Oranje enz.” En voorts roept hij uit: „Maar het wordt tijd voor een nieuwe mentaliteit. Tijd om de bezem door de stal te halen. Weg met het pistool-achter-de- voetballerij Sport Kring Beveren be wijst dat topvoetbal anno 1979 nog steeds samen kan gaan met vriendschap, plezier en goede manieren.” Natuurlijk, niet zeuren om CAO’s. Want als de voetballers eindelijk in grote trek ken weten waar ze financieel aan toe zijn is er voor De yds c.s. via IF veel minder te verdienen. In een-„Belgisch klimaat” valt veel meer te rommelen. Dit nog tot daar aan toe. Maar als de grote voetbalvoor- vechter spreekt van „verkwanselen” en „goede manieren” mag zacht uitge drukt aan zijn goede bedoelingen wor den getwijfeld. Zou de column niet beter „Vosseklemmen” kunnen heten? hoop randschijven zitten. Marian Foppen bouwde een goedogende aanvalspositie op en verkreeg daarmee compensatie voor haar verloren schijf. In een boeiende late middenspelfase zag Ciska echter toch kans de compensatie van haar tegen standster te neutraliseren en boekte een verdiende overwinning. laatste meters”, aldus De Rooy. „Maar toen niemand het initiatief nam om achter Mutsaars aan te gaan ben ik maar wegge sprongen. Het verbaasde me dat ik aan kop van de groep bleef. Ik kan kennelijk toch aardig sprinten. Als ik dat geweten had, zou ik het wiel van Mutsaars hebben gepakt. Ik geloof dat ik de etappe had kunnen winnen”. De 190 kilometer van St. Willebrord naar Dieren kenmerkte zich behalve een ernstige valpartij pal na de start waarbij internationaal kampioen op de weg Piet Kuys zijn arm brak, door een hoge graad van oplettendheid bij Lammertink en Ad Wijnands en hun waterdragers. Door het tempo aan kop van de karavaan hoog te houden werden demarrages die eventueel gevaar zouden kunnen inhouden voor de posities van de beste mannen van ploeg leider Herman Krott, bij voorbaat de kop ingedrukt. Slechts een enkele ontsnap ping werd getolereerd. Daarvan was de enige met wat inhoud een vlucht van Gerard Schipper, Hans Plugers, Peer Maas, Matje Dohmen en Piet van der Kruys. De mindere broeders in het pelo ton mochten even hun gang gaan. Maar na 95 kilometer koersen - de groep had de maximale voorsprong van 2.20 minuten - werd deze kopgroep weer terug gepakt. Tot grote teleurstelling overigens van de 31-jarige Piet van der Kruys die met deze Olympia’s Ronde afscheid neemt van de wielersport en zijn afzwaai en graag met een ritzege had willen vieren. Olympia’s Rondeleider Jos Lammer tink: „De etappe naar St. Willebrord is voor ons een waarschuwing geweest. Het mag niet meer gebeuren dat bijvoorbeeld een jongen als De Rooy er tussenuit knijpt.” Theo de Rooy ervaart de activiteiten van Lammertink en zijn ploegmakkers als uiterst vervelend. „Lammertink heeft de hele dag in mijn spoor gereden. Van wegfietsen was geen sprake. Maar aan de andere kant moet ook ik uitkijken dat er geen mannetje vlucht die mijn plaats in het klassement in gevaar kan brengen”. (Van onze dammedewerker) LENT. In een sensationele zevende ronde heeft Ciska Butter de koppositie heroverd. Zelf had zij de grootste moeite met Marian Foppen, terwijl koploopster tot dan toe Lenie Geurts een verrassende nederlaag leed tegen Pietje Veenboer. Butter heeft nu elf punten en dat is één meer dan Geurts. Titelverdedigster Bar bara Graas stelde haar partij tegen Pol man uit. Ciska Butter won al in de opening een schijf, maar bleef daardoor wel met een En dat was natuurlijk bij lange na niet genoeg. Louk Sanders, de Nederlandse kampi oen, kwam tot de tweede ronde. De Aus traliër McNamara verloor met 6-3, 2-6, 6-1, 3-6 en 6-3. De Mexicaan Raul Ramirez, altijd goed voor een plaats in de kwartfinales werd in de eerste ronde verrassend uitgeschakeld door de Amerikaan Sandy Mayer, 7-6, 6-4, 6-0. Overige uitslagen: Corrado Barazzutti (Ita)- Eric Deblicker (Fra) 6-4 6-2 7-5: Dominique Bedel (Fra)-Jiri Hrebec (Tsj) 7-5 6-2 6-3; Hans Gildemeister (Chi)-Hank Pfister (Vst) 6-4 6-4 7- 6; José Luis Clerc (Arg)-Dick Stockton (VSt) 5-7 6-3 3-6 6-2 6-3; Yannick Lloyd (Eng)-Bernard Fritz (Fra) 6-3 3-6 6-2 6-7 6-3: Ricardo Gonzales (Porto RicoHBernie Mitton (ZAF) 6-2 7-6 7-6; Guillermo Vilas (Arg)-Phil Dent (Aus) 6-1 6-0 5- 7 6-1: Stan Smith (VSt)-Zeljko Franulovic (JSL) 6-3 6-2 7-6: Balasz Taroczy (Hon)-Paolo Berto lucci (Ita) 6-0 6-2 opgegeven; Buster Mottram (Eng)-Kjell Johansson (Zwe) 1-6 6-1 6-1 7-6. Maarten de Vos is er een liefhebber van mensen of clubs die toevallig bij hem, met wat voor bedoelingen dan ook, in een goed blaadje staan, onmiddellijk huizenhoog op te hemelen. Een bekeken taktiek. Wént dan kan je ze tenminste als het zo uit komt van zo hoog laten vallen dat ze knalhard neerkomen. Informaties over pijn, daardoor veroorzaakt, kunnen wor den ingewonnen bij Willem van Hanegem die nu pas goed heeft leren inzien in hoeverre je zelfs je allerbeste vrienden na een tijdperk van gezamenlijke sportglorie kunt vertrouwen. Want het is inmiddels duidelijk geworden en Hugo Hoven kamp heeft dat in een sportuitzending voor de radio bevestigd dat het inder daad Maarten de Vos is geweest die na heb ik nooit gehaald - ben ik op 8 augustus 1973 gestopt. Daarna heb ik gespeeld bij Blauw Wit, en daarmee promoveerden we in drie jaar tijd van de tweede klasse AVB naar de derde klasse KNVB. De succes senreeks werd dus eigenlijk gewoon voortgezet. Daarna ben ik een jaartje ge stopt, maar speelde incidenteel natuurlijk nog wel een partijtje. Op een gegeven moment werd ik echter door Ajax 3 ge vraagd mee te spelen in een erg belangrijk degradatieduel tegen Haarlem. We won nen dat en een jaar later werd ik met Ajax 3 kampioen.” Voor Ajax doet Sjaak Swart regelmatig scouting-werk en verder gaat hij zo vaak mogelijk naar het eerste kijken. Reden ook waarom Swart gestopt is met het voetballen in Ajax 3, dat hem maar al te vaak belette de hoofdmacht te bezoeken. „Ik speel nu voor mijn plezier bij WGA”, zegt Sjaak Swart, „en vorig jaaf zijn we weer kampioen geworden.” De uitslag van de vijfde etappe: 1. Mutsaars (Dri) 4 uur, 6 min. 48 sec. (met tijdverg. 4.06.33), 2. De Rooy (Gaz) z.t., (met tijdverg. 4.06.38), 3. Van der Poel (Erp) z.t. (met tijdverg. 4.06.43), 4. Logvin (Sov) z.t., 5. Lammertink (Ams) z.t., 6. Koersen (Bat) z.t., 7. Nieuwdorp (Dri) z.t., 8. Maas (Gaz) op 17 sec., 9. Van de Velden (Bos) z.t., 10. Van de Broek (Dri) z.t. Het algemeen klassement: 1. Lammertink (Ams) 19 uur, 6 sec., 2. Wijnands (Ams) op 23 sec., 3. Van der Poel (Erp) op 1 min. 46 sec., 4. De Rooy (Gaz) op 1 min. 56 sec., 5. Prinsen (Gaz) op 2 min. 18 sec., 6. Stamsnijder (Uit) op 2 min. 30 sec., 7. Bierings (Erp) op 3 min. 15 sec., 8. Mutsaars (Dri) op 3 min. 19 sec., 9. Van Meer (Gaz) z.t., 10. Von Löffelholz (Wdl) op 3 min. 40 sec. Uitslagen: Veenboer-Geurts 2-0, Polman- Graas uitg., Butter-Foppen 2-0, Nieuwenhuizen- Van Setten 2-0, Poepjes-Vermeer 2-0, Heitmeier- Van de Sande 2-0. Stand: 1. Butter 7-11, 2. Geurts 7-10, 3. Poepjes 7-9, 4. Graas 6-8. Volgens Eugenio Paillet, een van de verslaggevers van Noticias Argentinas, zouden Argentijnse autoriteiten onder aanvoering van schout bij nacht Carlos Lacoste hebben geprotesteerd tegen delen uit de film, die andere facetten uit de Argentijnse samenleving belichtten dan alleen het voetbal. Die protesten zouden gehoor hebben gevonden bij Havelange, die volgens Paillet de film zou hebben veroordeeld als een „stoot onder de gor del” ten opzichte van Argentinië met een ideologische, niet-sportieve inhoud. Onder het kopje „Terug van wegge weest” introduceert de redactie van de AZ-krant met vreugde de terugkeer van Maarten de Vos als columnist, die onder het vaste vignet „Vossestreken” weer zijn kritische kijk op het (betaalde) voet- balgebeuren ten beste gaat geven. En hij begint meteen maar fris van de lever toestanden in Nederland aan de kaak te stellen door vergelijkingen te trekken met de situatie in België. PARIJS (ANP). Björn Borg moest dinsdag in de eerste ronde herenenkel spel van het tennistoernooi om de open Franse titels in Parijs een set afgeven tegen de Tsjechoslowaak Tomas Smid (6- 1 5-7 6-4 6-4). Borg speelde voor het eerst sinds hij twaalf dagen eerder in Ham burg tijdens het toernooi om de open Westduitse Kampioenschappen een spierblessure opliep. Aanvankelijk leek Borg, die in Parijs al drie keer zegevierde, een zeer snelle overwinning te behalen. De eerste set greep hij binnen twintig minuten om di rect daarna in de tweede set tot 4-1 uit te lopen. Op'dat moment ging Borg evenwel fouten maken. Smid had dat snel in de gaten, greep steeds vaker naar het wapen van de lob en won de tweede set nog met 7- 5. Toen de Tsjechoslowaak in de eerste game van de derde set meteen dpor de service van de Zweed brak leek Borg (Van onze sportredactie) DIEREN. Theo de Rooy lijkt in Olympia’s Ronde het juiste ritme gevon den te hebben. Maandag in St. Willebrord (de vierde etappe) pakte de ronderenner bij uitstek van ploegleider Wim van Erp via zijn derde plaats ruim anderhalve s~ radio minuut (5 seconden bonificatie inbegre- :enstraa pen) op oranjetruidrager Jos Lammer tink. Gisteren in de vijfde rit van St. Willebrord naar Dieren lukte het Theo de Rooy dan niet aan het loerende oog van Lammertink en zijn pioegmakker Ad Wijnands, die op zes seconden tweede staat in het algemeen klassement, te ont snappen, maar door achter etappewin- naar Henk Mutsaars als tweede te eindi gen is de wereldkampioen bij de studen ten op minder dan twee minuten van Lammertink en Wijnands gekomen. Toen: Heel voetbalminnend Nederland leefde tien jaar geleden mee met het Ajax-elftal dat in Madrid moest aantreden tegen het sterke AC Milaan. Inzet van het duel was de Europa Cup I. Voor het eerst in de voetbalgeschiedenis had een Nederlandse vereniging de cup-finale bereikt. Ajax verloor die gedenkwaardige wedstrijd met 4-1 en Sjaak Swart was een van de velen die het erg moeilijk had met dat resultaat. „Dit is voor mij het einde”, reageerde Swart toen teleurgesteld, „na tuurlijk speel ik nog wel verder, maar zo’n finale haal ik nooit meer.” Het liep echter allemaal anders. Sjaak Swart zou met Ajax nog een veelvoud aan nationale- en internationale successen meemaken. Nu: Nog altijd heeft Sjaak Swart be moeienissen met Ajax en nog altijd is Swart zelf actief als voetballer. Swart: „Nadat ik in de profvoetballerij praktisch alles had meegemaakt - alleen de eind rondes van het wereldkampioenschap A Theo de Rooy: tweede plaats in vijfde etappe

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25