Stoelen opnieuw bekleden spaart veel geld uit Kamerplanten die van frisse lucht houden Doorslijpen loopt wel eens uit de hand Raamkozijn van kunststof I I I I Vouwdeur wel handig, maar niet overal ts' :S:' Opvullen van zittingraam De bekleding WANNEER NAAR BUITEN WELKE PLANTEN INGRAVEN IS BETER WATER GEVEN achterkant de stof niet met de spijkers in een lijn 9/101 I. voorkant maar met de spijkers verspringend het bevestigen van een singel aan de stoel bevestigen 1- markerings- Jjjntje 57,50 70,- 76,50 .85 n Versleten en beschadigde stoelbe- kleding is nog wel degelijk te repare ren. Als u een aantal stoelen opnieuw laat stofferen, zult u een behoorlijke prijs moeten betalen, omdat dit karwei tje nogal arbeidsintensief is. U kunt het beter net zo goed zelf doen, wat aan zienlijk goedkoper is. 1 1 8 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiim X geleverd iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ E Sommige kamerplanten zijn net men sen; alle winterse kou en het binnenzitten beu. Ze willen naar buiten, eindelijk weer eens wat frisse lucht inademen en zich koesteren in het zonnetje. Helaas wordt lang niet altijd tegemoet gekomen aan dit verlangen. Veel planten moet zeer tegen hun zin de hele zomer binnen blij ven. Zet dit jaar behalve de geraniums en fuchsia’s ook die andere planten eens buiten en u zult zien hoe ze u hun dank baarheid tonen door rijker te bloeien en er veel gezonder uit te zien. De Passiflora is een sterke klimplant die zelfs een zachte winter buiten wel overleeft, mits u de voet goed afdekt met b.v. dennetakken Het beste kunnen de planten met pot en al in de volle grond ingegraven worden. worden. Hij wordt altijd iets te lang geleverd, zodat u hem zelf op maat kunt zagen. Vouw de vouw (dus nog niet inhangen) in elkaar, leg hem stevig neer (fixeer het „pak ket” desnoods met plankband) en zaag de deur met een scherpe, fijngetande zaag af. Eventuele rafeltjes kunt u met fijn schuurpapier verwijderen. Als de voorste poten van de stoel boven het zittingniveau uitsteken, dan snijdt u een stuk schuimplastic met een dikte van 2,5 cm naar de vorm van de stoel en leg deze zodanig dat het schuimrubber aan alle zijden 2 cm uitsteekt.Teken vervol gens op zittingranden én op het schuim plastic het midden van alle kanten aan. Maak vervolgens katoenen stroken, met een breedte van 15 cm, die later om de omtrek van de zitting worden bevestigd. De stroken voor de voorkant en de zijkan- midden van de voorkant van de zitting komt. Dan kunnen de spijkertjes op deze lijn worden geslagen. De singel kunt u afknippen een halve centimeter buiten de spijkertjeslijn. Niet alle kamerplanten kunnen zomers naar buiten, maar toch zullen het er waar schijnlijk meer zijn dan u denkt. Kijkt u dit lijstje maar eens na: abutilon, agave americana, azalea indica, bougainvillea, de meeste cactussen zoals de kogel- en zuilcactussen en de grote bladcactussen, camelia, citrus, fatshedera, fatsia, horten sia, fuchsia, pelargonium (geranium), pas siflora, oleander, yucca, solanum, zante- deschia. En op een heel beschut plaatsje kunnen zelfs de ananas, de tradescantia, asperagus en de Ster van Bethlehem de zomer buiten doorbrengen. Om dat te voorkomen, kunt u de pot regelmatig even opnemen en draaien. ten moeten zo lang zijn, dat ze op de hoeken ongeveer 10 cm over elkaar kun nen worden geslagen. De strook op de achterrand moet exact tussen de stijlen van de rugleuning passen. U vouwt ver volgens de strook over de gehele lengte dubbel, en bestrijkt een lange zijde tot aan de vouw met lijm. Op de bovenkant van het schuimplastic tekent u een rand van 8 cm af, die eveneens met lijm wordt inge smeerd (niet de stukjes waar de rugleu ning komt). Als de lijm bijna droog is, plakt u de katoenen strook op het schuim plastic. De bovenste laag van de stoffering be vestigt u volgens hetzelfde principe. Aan te raden is bij het vastspijkeren van de beide lagen bekleding de spijkertjes te laten verspringen. Dit ziet er weliswaar niet erg netjes uit, maar op deze manier bevestigd is de stof beter bestand tegen spanning. Zorg ervoor dat er plooien wor den gemaakt in de voorste hoeken. Als de bekleding maar over een deel van de zijkanten van de zitting gaat, knip dan de rand een halve centimeter binnen de spij- kerzone af, en bedek de stofrand met een band. De onderkant van de stoel werkt u af met een goedkoop stuk zwart jute. Deze zwarte jute kunt u het best afknippen op dezelfde grootte als de zitting; u slaat het een halve centimeter om en legt het in het midden onder de zitting. U spijkert het dan vast en vouwt de hoeken schuin om; op deze manier krijgt de stoel een net afgewerkte onderkant. Dan komt het moment waarop het schuimplastic op het zittingvlak van de stoel kan worden gelegd. Let er goed op dat de zittingranden telkens in het midden samenvallen. Het overstekende schuim plastic vouwt u naar binnen, waarna u de strook vastspijkert. Bij de rugleuning knipt u het schuimplastic schuin in en duwt het vervolgens vast. Als u dit stoelenkarwei op een mooie dag buiten doet, voorkomt u een aanzien lijke hoeveelheid stof in huis. worden geleverd in lichtgrijs of mahonie- bruin. Het kunststof li chaam is trekvrij en ziet er ook na jaren nog als nieuw uit. De planten die niet ingegraven zijn, moeten zeker elke dag water hebben. Ook als het regent geven we die water, omdat de regen vaak via de blaadjes langs de pot heen loopt. Elke dag dus even controle ren' Ook de ingegraven planten controle ren we in droge tijden regelmatig, omdat ze toch niet ten volle kunnen profiteren van het in de grond aanwezige voedsel en vocht doordat ze in potten staan. I De katoenen binnenbekleding wordt over het vulsel getrokken, voorlopig met enkele spijkertjes (half in het raamwerk geslagen) vastgehouden en later met bo venbekleding definitief bevestigd. Bij de rugleuning vouwt u de stof diagonaal te rug, zodat deze de rugleuning net raakt. Dan knipt u vanuit de teruggeslagen hoe ken tot op een cerntimeter van de vouw. De voorste hoeken van de bekleding kun nen worden afgewerkt door deze diago naal van uit de hoeken in te knippen tot de rand van het schuimplastic. Vouw elk stuk om de hoek heen, druk tegelijkertijd de stof zo plat mogelijk af en spijker deze meteen vast. De „doorslijpschijf” bestaat al jaren en het is voor bijna elke doe-het-zelver mogelijk er gebruik van te maken. Wie een boormachine of een elektrische cir kelzaag heeft (stationair of handmodel* kan in principe met de doorslijpschijf werken. Zo’n schijf ziet er uit als een soort „wafel" die, als je hem in de hand neemt, zeker niet de indruk wekt dat hij probleemloos door steen, dakpannen en zelfs metalen snijdt. Het lijkt een heel vriendelijk dingetje. Neem vervolgens de hele rol met singel- band en leg het eerste stuk op zijn plaats over de stoel. Het afgesneden uiteinde blijft binnen de achterkant van het zitting raam. De hoeveelheid band die niet effec tief wordt gebruikt, blijft op deze manier minimaal. U slaat het uiteinde op een halve centimeter van de achterzijde vast; de spijkertjes moeten op één rechte lijn liggen en vooral recht in het hout worden geslagen. De spijkerkoppen moeten een vlak vormen met het vlechtwerk. Anders snijden ze het band kapot. Óp elk stuk band moet nu op 0,9 van de maat van het zittingraam een lijntje wor den getekend, u moet het band dan flink uitrekken om de andere kant te bereiken. Daarbij moet erop gelet worden dat de opening tussen de singels dezelfde breed te hebben als het singelband. Nadat de singels bevestigd zijn op de achterrand, meet u de eerder genoemde 0,9 af en rekt u de singel tot het streepje voorbij het Een handig produkt voor de wat meer onder nemende doe-het-zelver, die dan wat de maten betreft, nog de keuze heeft uit acht uitvoerin gen, van 60x40 tot 120x100 cm. De prijzen variëren van 85 tot ca 190 gulden. Zo voorkomt dat ze al te snel uitdrogen en dat u in het najaar met een veel te veel uit de „kluiten gewassen” wortelkluit zit. Als u de plant dan toch in een te kleine pot wilt zetten, zouden de wortels beschadi gen, hetgeen de plant zeker met ten goede komt. Zelfs als de planten met pot worden ingegraven, is het mogelijk dat de wortels over de pot heen en er onder uit groeien. In principe mogen we er pas na de IJsheiligen (11 tot en met 14 mei) over denken om de kamerplanten naar buiten te brengen. Verder zijn we toch altijd afhankelijk van het weer op dat moment (het kan ook na de IJsheiligen nog flink koud zijn) en in de tweede plaats hangt het van de planten zelf af. Voor de meeste planten is het prettiger als u ze langzaam went aan het buitenklimaat door ze de eerste weken alleen overdag buiten te laten staan. Het is immers een hele overgang, van de centraal verwarmde huiskamer naar de buitenlucht. Ook kan voor een opti male bescherming (tegen inbraak, vernieling, on gedierte) worden geko zen uit een afscherming van siergaas of speciaal zwaar gaas. Beide van staal, matzwart geplas- ticifeerd, dus eveneens volkomen onderhouds vrij. De kozijnen kunnen Toch moet je, wanneer je ermee gaat werken, op een aantal zaken bedacht zijn. Er zitten beslist wel gevaren aan, althans bij onjuist gebruik. Het lijkt erg aantrekkelijk om, zoals op de foto, een stalen profiel even door te slijpen, in plaats van lange tijd met een metaalbeu- gelzaag te staan worstelen.... met de kans op een scheve zaagsnede. Zo losjes uit de hand werkend, dus met de schijf in de boormachine gehan teerd, moet je echter oppassen. Wanneer je de snel draaiende schijf op het werk stuk zet en je doet dat iets te bruusk, kan de machine met ingespannen doorslijp schijf aardig „terugslaan” en daarbij zelfs stukjes verliezen die met grote snel heid wegvliegen. Dus: voorzichtig en met vaste hand werken, een bescherm- kap op de schijf en.... een veiligheidsbril opzetten. Liefst ook nog werkhand- schoenen aantrekken. Zo’n bescherm- kap is als compleet accessoire voor de boormachine verkrijgbaar. Een stuk veiliger werkt de doorslijp schijf in de cirkelzaagmachine. Het ge wone zaagblad losnemen en de schijf (van de juiste diameter) erin zetten. De handcirkelzaagmaöhine is wettelijk uit gerust met een beschermkap die zich aanpast aan het materiaal. De stationai re cirkelzaag („bouwzaag”) moet met de voorgeschreven Suva-beschermkap ge bruikt worden. En in beide gevallen is een veiligheids bril toch nog een verstandige voorzorg. De schijf produceert namelijk een „wolk" van fijn en scherp stof wanneer er steenachtige materialen mee gezaagd worden en bij het bewerken van metalen ontstaat een vonkenregen. Het lijkt misschien allemaal wat pessi mistisch, maar het is zeker niet de be- S' Voor mensen die ver bouw- en opknapplan- nen hebben, een ding om te onthouden: er zijn sinds kort raamkozijnen van kunststof verkrijg baar, compleet met beg lazing. direct gereed voor inbouw. Ze zijn vooral geschikt voor ga rages, schuurtjes, neven ruimten, kelders, bad- ruimten enz. Dus overal waar een veilig raam moet zijn, dat geen aan spraak maakt op onder houd. Als het binnenwerk van de stoel voor zien is van stalen veren, kunnen deze worden vervangen door rubber singels en schuimplastic. Allereerst het rubber vlechtwerk. Dit moet, rekening houdend met de zittinghoogte, aan de bovenkant van de zitting worden vastgemaakt. U geeft op elk van de vier zijden aan waar de singels moeten komen; dan schuurt u de binnenkanten van het raamwerk, exact daar waar de singels komen, wat rond. Op deze manier kan het hout niet in het vlechtwerk snijden. doeling om de doorslijpschijf als dhz- gereedschap uit te bannen. Integendeel, je kunt er uitstekend mee werken. Wie een metselkarwéi doet en daarbij veel stenen moet halveren of tot „drieklezoor verwerken, kan van de schijf erg veel gemak hebben. Hij werkt snel, zuiver en levert een gave „kapkant” af. Iets wat met een kaphamer nauwlijks te berei ken is. Het geldt ook voor dakpannen, vloer- en wandtegels, mataalprofielen enz. Maar houd de hierboven opgesomde veiligheidsaspecten goed in het oog... en zorg dat u niets in uw ogen krijgt! Steenachtige materialen kunt u het best buiten verwerken, want de schijf produ ceert een immense hoop fijn gruis. Geen werk voor uw dhz-werkplaatsje. Voor metaalbewerking is dat probleem niet zo zeer aan de orde. Houd bij het werken met de doorslijpschijf beslist altijd kin deren er uit de buurt. Werk geconcen treerd en laat u niet afleiden. En ten slotte: de schijf wordt na ver loop van tijd kleiner van diameter; hij slijt vrij snel af. U kunt hem dan nog wel gebruiken in de boormachine, maar de beschermkap zal dan in de weg gaan zitten. In de handcirkelzaagmachine is hij na verloop van tijd niet meer bruik baar, omdat hij niet meer onder de zool uitsteekt. De soort beglazing kan naar keus bepaald worden: helder glas, thermoglas of matglas. De vouwdeur heeft een aantal aantrekkelijke eigenschap pen, die de populariteit van zo’n „binnendoorgang" geves tigd hebben. Een deur die je, om hem te openen, op kunt vouwen, neemt aanzienlijk minder ruimte in beslag dan een gewone draaiende deur. Het is bovendien vrij eenvoudig om zo’n vouwdeur zelf te monteren (er wordt meestal een duidelijke handleiding bij geleverd) en tenslotte is zo’n ding ook nog redelijk betaalbaar. Er zijn heel mooie exemplaren te koop voor minder dan 200 gulden. Voordat u de gewone deur eruit gooit en een vouwdeur aanbrengt, moet u toch even een paar dingen in overweging nemen. Het is nl. niet in alle gevallen een ideale oplossing. In de eerste plaats: een smalle doorgang, dus minder dan 80 cm wordt nog extra vernauwd door het pakket lamellen dat de opgevouwen deur in het kozijn vormt. Toch altijd wel zo’n centimeter of tien. Ten tweede: op plaatsen waar veel tocht is, hangt de gesloten vouwdeur (wanneer het een licht exemplaar is, bijvoorbeeld van kunststof) dikwijls hinder lijk te „wapperen”. En de afsluiting tussen deur en drempel is vaak minder goed dan van een gewone deur; een tocht- profiel aanbrengen is onmogelijk. Ten derde: voor kleine kinderen is een vouwdeur lastig te openen. Houd die dingen in de gaten, wanneer u een vouwdeur wilt monteren. Wanneer die bezwaren niet aan de orde zijn, of niet zo sterk meespelen, is er niets tegen om op de vouwdeur over te gaan, maar raadpleeg dan eerst de handleiding alvorens u aan de slag gaat. Breng de vouwdeur bij voorkeur aan op die kant van het kozijn waar de scharnieren van de oude deur zaten. Dan zijn de uitsparingen in het kozijn meteen onzichtbaar. Wilt u de deur om praktische redenen aan de andere kant zetten, vul die scharnieruitsparingen dan met op maat gezaagde stukjes triplex (inlijmen) en schilder die in de kleur van het kozijn. Helemaal gemakkelijk wanneer u toch van plan was het hele kozijn opnieuw te schilderen. Monteer eerst de schuifrail boven in het kozijn, breng de runners aan en meet dan pas hoe lang de deur exact moet Informatie Q)«

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23