symphonie-orkest Life" sociaal aspect dans accentueren Rudi van Dantzig wil met staan Ml Zieke Lademacher g Nieuwe dirigent voor Utrechts vervangen door Rob ten Bokum t Klaus Tennstedt: een volbloed romanticus Interimregeling voorgesteld voor Noordelijk toneel Ballet moet tussen de mensen Felison brengt op Beeckestijn actuele ontwikkeling in kaart r. 1 I I l Publiek dwingt Rostropovitch tot toegift door Conrad van de Weetering Godsdienst 10 DO s Symbool ■rai 17 KUNST VRIJDAG JUNI 1 19 7 9 IW s b7v. J 9^ s o> e o I r- r PI KLAUS TENNSTEDT vrouw wordt mens", i, int ;er CEES STRAUS 9 9 8185 Repetitiefragmetn van Life, een choreografie van Rudi van Dantzig (midden). (foto Jorge Fatauros) nt. Grond e. (20.15 '21 W en i Josephine Vast middelste van drieluik „De pentekening (1978). AMSTERDAM. Het ziet er naar uit, dat Rudi van Dantzig in de nieu we produktie die Het Nationale Bal let van 2 tot en met 8 juni in Carré brengt onder de titel Life, alles wil aanroeren, wat hij in dit leven be langrijk vindt. Hij maakt deze chore ografie, die tweeëneenhalf uur gaat duren samen met Toer van Schayk. Daarvóór komt er een stuk dansthea ter van Hans van Manen, dat een half uur zal duren en Live gaat heten. Hierin gaat het om de realiteit van twee mensen, die we levend op het toneel (de piste van Carré) zien of geprojecteerd op een groot filmdoek, terwijl ze zich buiten Carré ophou den, maar door een cameraman ge volgd worden. zeefdrukken, keramische beelden en re liëfs worden de nodige platbetreden pa den bewandeld zonder dat het leidt tot een nieuwe aanpak. (Tot en met 24 juni, geopend van 14-17 uur met uitzondering van de maandag iedere dag). Over de muziek: „Ik heb een schitteren de Requiem-mis met een jongenskoor van van Beethoven is overgeleverd, wordt niet alleen qua mimiek door de marionet-ach- tig gebarende Tennstedt gedekt, ook artis tiek kun je in de bijbehorende gemoeds gesteldheid die deze dirigent tentoon spreidt, wel geloven. Alleen; een orkest moet kennelijk de tijd hebben om aan diens slagtechniek en intenties te wennen. Exactheid van inzet ten, dynamische opbouw, evenals klank kleur en -balans, bleven al in de ter ope ning van de avond gespeelde Coriolan- ouverture vaak in goede bedoelingen ste ken, sqms werkelijk weleens bij het ge nante af. Toch weet Tennstedt deson danks bepaald indrukwekkende beelden op te’ roepen van een volbloed-romanti- sche benadering: alles omwille van een optimale expressiviteit van binnenuit. JOHAN VAN KEMPEN Een vrije ernstige ziekte dwingt Danny Lademacher, gitarist van Herman Broods Wild Romance het huis te houden. Mocht hij komend weekeinde niet mogen optre den, dan zal de Haarlemse gitarist Rob ten Bokum hem vervangen. Ten Bokum kent veel van het repertoire en werkte in het verleden verscheidene malen met Brood samen. Museumdirecteuren die in de verre toe komst deze ontwikkeling willen tonen, zijn gewaarschuwd: zelfs het symbolisme dat in hun officiële opvattingen voor ou derwets wordt versleten, heeft onder de feministen toegeslagen. Helaas voor al die museumdirecteuren behoort tot de aar digste inzendingen van deze tentoonstel ling een symbolisch drieluik van Josephi ne Vast dat een grote zeggingskracht heeft. Er is natuurlijk ook een avantgardisti- sche oriëntering binnen de feministische kunst. Zo is er van Lydia Schouten een emotioneel geladen performance te zien. Ze laat de vrouw zien als een half blind wezen dat in een web gevangen is en half jr n de ijgt N? O) 5 g o Q J I i 1 1 o J ait en alt it ier. die VELSEN. Het kon niet uitblijven dat een brede maatschappelijke beweging als het feminisme zich zou wenden tot de beeldende kunst om daarin een middel te vinden dat enerzijds zou kunnen dienen voor de verbetering van de identiteitsbe- wustwording en dat anderzijds nog een terrein was dat (vermeend) aan de man toebehoorde. Nadat er galeries ontston den die vanuit hun specifiek feministi sche opstelling alleen kunstenaars van het vrouwelijk geslacht brachten, lag het voor de hand dat de musea niet zouden achterblijven in het tonen van deze actue le ontwikkeling. Keer op keer blijken musea echter logge instanties te zijn die liever kunst brengen als die volledig ge accepteerd is. Menig museumdirecteur denkt zich politieke problemen op de uitgestoken nek te halen als hij feministi sche kunst zou brengen. ten hele stukken in vol vrolijkheid, van een leger majoretten, dat dwars over die jongen heenloopt. Koningin Juliana en prins Bernhard komen in het geheel voor, die maken een grote entréé, terwijl een groep mensen als het AJC-volk van voor de oorlog voor hun koningin dansen.” „Die mensen kijken op naar een sym bool, dat als je het goed bekijkt, eigenlijk zo verouderd, zo verkalkt en zo ver van het leven verwijderd is, dat het wonder- Dumbraveanu is aangesteld voor een periode van drie jaar. Het orkest heeft ook geprobeerd een jonge Nederlandse diri gent aan te trekken als opvolger van Van Otterloo, maar geschikte kandidaten kon men niet vinden, aldus een mededeling van het USO. Voor het eerst sinds jaren gaat het USO weer op een buitenlandse tournee. Twee de Pinksterdag vliegt het orkest naar Spanje waar van 4 tot 14 juni een groot aantal concerten zal worden gegeven. UTRECHT (ANP). De Roemeen Cor- neliu Dumbraveanu is per 1 september benoemd tot chef-dirigent van het Utrechts Symphonie-Orkest als opvolger van Willem van Otterloo die vorig jaar plotseling om het- leven kwam hij een auto-ongeluk in Australië. baarlijk lijkt, dat men daar nog steeds zo kritiekloos tegenover staat. En dat bedoel ik helemaal niet zo zuur naar de koningin toe, ik bedoel daar ook vooral mee, wat wij zelf allemaal hier doen. Wij zijn zelf, als Nederland, toch ook een soort ko ningshuis in de wereld, waarin we ajles hebben wat we willen en geen enkele poging doen (en dat ben ik zelf ook) om afstand te doen van dingen én te zeggen: „dat gaat naar andere mensen toe”. Ik wil geen kleurentelevisie als iemand anders niet kan eten, maar ik heb wel een kleu- AMSTERDAM. Twee over-emotionele kunstenaars vallen elkaar voor een innige omhelzing in de armen, nadat zij gisteravond het publiek een artistieke belevenis hebben geboden, die een ovatie ontketent. Het applaus en gejoel zwelt eerder aan dan dat het afneemt. Vier keer zijn Mstislav Rostropovitch en Klaus Tennstedt hand in hand de podiumtrappen van het Amsterdams Concertgebouw op- en afgelopen, om de massaal gebrachte dank in ontvangst te kunnen nemen voor hun vertolking, samen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest, van Dvoraks Celloconcert. En nog is het niet genoeg; het geklap neemt een gescandeerde vorm aan. Het doel is duidelijk. Rostropo vitch moet gedwongen worden tot een toegift. DRACHTEN (ANP). De gezamenlij ke Noordelijke schouwburgdirecties en het oude bestuur van de Toneelgroep Noorder Compagnie hebben een interim regeling voorgesteld om voor een periode van maximaal twee jaar toneelproduk- ties in de Noordelijke provincies moge lijk te maken. De Toneelgroep Noorder Compagine krijgt van het ministerie van CRM geen subsidie meer, omdat volgens het ministerie geen garantie gegeven kan worden dat de gelden benut worden. Con flicten binnen de toneelgroep stonden een dergelijke garantie in de weg. En ja hoor, het was eigenlijk voorspel baar. Net als twee jaar geleden na zijn optreden met het Concertgebouworkest: daar komt de Russische grootmeester met zijn cello naar beneden om zijn lievelings- Bourrée uit een van Bachs solosuites toe te geven. Een speld kan je horen Vallen. En daardoor valt ook het luidruchtige vogeltje op, dat vanuit de dakgoot via een openstaand bovenraam brutaal even een' dialoog aangaat. Ademloos luistert een bijna volbezette zaal overigens weer naar een gevoeliger en meeslepender cantabiliteit op de cello, dan vaak in de zangkunst kan worden bereikt. Zó Bach, maar vooral zó Dvorak spelen, als Rostropovitch dat doet, dat kan geen ander. En de van hem bekende, contrastrijke expressiviteit: flitsend-vir- tuoos en daartegenover dan weer een een voud dikwijls ongekend resoluut, krachtig ritmisch, en dan weer overgaand in de breedst mogelijke lyriek. De in aangepaste geest begeleidende 53- jarige dirigent Klaus Tennstedt heeft qua geaardheid veel gemeen met de een jaar jongere solist. Maar terwijl Rostropovitch al jarenlang wordt vereerd als de cello- virtuoos bij uitstek, is diens dirigerende collega ondanks zijn jaren toch nog een betrekkelijk nieuw licht aan het internati onale muziekfirmament. Zijn beslissing om het dirigentschap bij de Opera van Kiel, na Dresden als werk terrein vaarwel te zeggen, bleek aan het begin van de jaren zeventig een buitenge woon veerkrachtige springplank naar be- langrijker podia. Tennstedt werd „ont dekt” en maakt plaatopnamen met de beste orkesten van het romatisch repertoi re. En het mag een eer heten dat het RPhO deze dirigent heeft kunnen engageren voor de Rotterdamse Beethovencyclus, l waarvan het eerste concert dezer dagen heeft plaatsgehad. Een proeve van Tennstedts Beethoven interpretatie kreeg het Amsterdamse pu bliek op dit laatste concert in de jubileum- serie van het een halve eeuw bestaande impressariaat Interartists (je kunt je een bescheidener muziekfeestje voorstellen) met de uitvoering van de Vijfde Symfonie. Niet zomaar een Vijfde. Want het persoon- lijkheidsbeeld dat vanuit de 19de eeuw Het mag Felison tot eer strekken dat deze organisatrice nu het spits heeft afge beten door met een overzicht te komen dat de relatie tussen kunst en feminisme op een heel aardige wijze in kaart brengt. In het Noordelijke Koetshuis van Beecke- stijn in Velsen is het werk te zien van veertien kunstenaressen die op de een of andere manier met het feminisme in con tact staan. In enkele gevallen is dat aan hun werk niet te zien én viel de keuze alleen op hen omdat er sprake was van een sociale opstelling een van de zwak ke punten van deze expositie die een bete re begeleiding verdiende maar over het algemeen is de stellingname van de deel nemers overduidelijk in het werk terug te vinden. Wat ik vooral mis op Beeckestijn zijn een paar historische verwijzingen. In de begeleidende verklaring staat ergens ve- meld dat vrouwen in de beeldende kunst worden achtergesteld ten opzicht van hun mannelijke collega’s. Dat kan best waar zijn (maar kunstenaars hebben het alle maal slecht omdat het klimaat voor kunst- beoefenaren nu eenmaal miezerig is), maar het blijft een onbewezen kreét als je geen geldige argumenten levert. Wie over muziek in relatie tot het femi nisme spreekt, komt altijd tot de conclusie dat er zo weinig vrouwelijke componisten zijn geweest, die bovendien nog onbelang rijk werk schreven. Maar het aantal vrou wen in de beeldende kunst i§ zowel in het verleden als tegenwoordig enorm groot. Zouden al die vrouwen achtergesteld zijn geweest ten opzichte van de mannen? Zou de waardering voor het werk van Charlot te van Pallandt bijvoorbeeld, of van een Barbara Hep worth, van Kathe Kollwitz of Mary Cassatt groter zijn geweest als ze mannen waren geweest? Een heel ander punt is dat in veel rela tiepatronen de creativiteit van de vrouw als kunstenaar al in een heel vroeg stadi um in de kiem wordt gesmoord. De femi nisten stellen daarom terecht dat een -vrouw die kunst maakt al bij voorbaat een daad stelt. Om die reden, die dus ge- slachtsbepalend is, kan je concluderen dat er sprake is van vrouwelijke kunst. -Feministische kunst is per definitie vrou- lan 192, welijke kunst, die zich van de mannelijke ardenhou kunst onderscheidt door de stellingname, ingegeven door het biologische verschil. F Voor menig kunstcriticus kan dat wel eens vervelend worden als hij altijd be weerd heeft dat er geen sprake is van „vrouwelijke” of „mannelijke” kunst. Felison toont die stellingname aan de hand van overbekende en langzamerhand klassiek geworden voorbeelden. Lidie Veldhuizen verbeeldt in objecten wat al zovaak is aangetoond: de overheersende rol van de cosmetica-industrie in het stre ven om zich attractief te makeh voor de man. Frans Beelen wendt meer fanatasie aan als ze de vrouw laat opdienen als een smakelijk kippetje dat uit een en al vagina bestaat. Maar zowel bij Janke de Vries als bij Marjoke Kuiper worden de bekende naakt in een corset hangend met een zweep naar ballonnen slaat waarin een dikke vloeistof blijkt te zitten. Tegen de muur is de tekst „How does it feel to be a sex-object” geschreven. De vrouw in kwestie heeft een half uur nodig om alle ballonnen te raken en ziet er dan geha vend en bebloed uit. Zo’n video-performance zegt meer over de positie van de vrouw dan in welke traditionele beelden verteld kan worden, de feministische kunst zou in deze tech niek een geijkt middel kunnen vindt om op de ingeslagen weg voort te gaan. De vele performances in Galerie De Appel in Amsterdam hebben daarvoor trouwens al tal van bewijzen geleverd. vooroordelen omtrent het uiterlijk wel wat al te simplistisch en clichématig aan geduid. Uit het grote aantal stijlen en technie ken dat op deze tentoonstelling te zien is, mag geconcludeerd worden dat feministi sche kunst zich niet in een bepaalde stijl uitdrukt. Sterker nog, feministische kunst dekt in grote lijnen alleen een inhoudelijk begrip en hanteert daarvoor geen eigen ontwikkelde taal. Van de feministische ontwikkeling in de beeldende kunst is misschien wel het meest teleurstellende aspect dat vrouwen zich toch afhankelijk moeten tonen van door mannen ontwik kelde stijlen. Als Brigitte Janssen en Til Schaap voor de inmiddels uitgemolken abstracte-geometrie kiezen, dan hebben ze daar niet veel meer aan toe te voegen dan wat al die jongens in de jaren '60 in het voetspoor van Mondriaan veel beter hebben gedaan. Ook op het gebied van de vijftiende-eeuwse Spaanse componist Tomas Luis de Victoria en we zingen zelf een lied van Charles Ives. Ook dat is een geestelijk lied en ook al komt dat niet zo in het ballet tot uiting, ik hou me daar toch erg mee bezig. Godsdienst is iets heel essentieels in mensen en je kunt ze iets geestelijks niet afnemen als je daar niet iets heel goeds voor in de plaats zet. Men heeft geprobeerd de godsdienst weg té duwen en te verwaarlozen, maar ik vind communisme en Christenheid, als het goed beleden wordt, in wezen hetzelfde. In essentie moet het precies hetzelfde zijn.” Vorig jaar wilde Van Dantzig een ballet maken op muziek van David Bowie. We vragen hem of dat van de baan is. Rudi: „Dat ballet is van de baan, maar ik ge bruik die muziek van David Bowie hier en daar in deze produktie. In het algemeen is popmuziek niet iets waar ik veel affiniteit mee heb, maar met zijn muziek nog wel. Ik vind hem ook een heel menselijke en intrigerende persoon met een grote diepte en intelligentie en daar hou ik van.” Hoe is het om zo’n grote produktie te maken en er dan een week lang mee in hetzelfde theater te kunnen staan? Van Dantzig: „Het is heerlijk om zoiets te kunnen voorbereiden en om echt een periode lang één ding te doen en dan te hopen, dat je er erg veel mensen mee bereikt en vooral erg veel verschillende mensen. Dat hoop ik echt.” rentelevisie. Dat is ook voor mezelf een enorm probleem.” Is het mogelijk deze problematiek in een ballet zichtbaar te maken? Rudi: „Dat weet ik niet, het is aan jou om dat te gaan zien. Waarschijnlijk niet helemaal. Ik heb het in ieder geval gepro beerd en Toer heeft het geprobeerd en het is heel moeilijk geweest en ook ontzettend fijn. Rudi, over de reacties bij de dansers op het ballet: „In het begin moeilijk. We had den ook mensen die de Internationale niet wilden zingen en die heel erg vreemd stonden te kijken toe ze in een revolutie moesten meehollen. Vooral de Amerika nen in de groep, maar ook de Nederlan ders, die zeiden: „Hé, wat moeten we daarmee?” En dat is toch langzaam maar zeker bij de meeste mensen opgelost. Alle Amerikanen zingen nu mee in de Interna tionale, terwijl ze eerst dachten, dat dat alleen maar een communistisch lied was en dat wij communistische propaganda maakten. Daar heb ik heel wat gesprek ken voor moeten hebben om te vertellen dat dat gewoon een lied is voor de onder drukten over de hele wereld en niet alleen iets dat met Rusland en het communisme te maken heeft. In de studio van Het Nationale Ballet in de Stadsschouwburg in Amsterdam vindt Rudi van Dantzig even tijd om me iets over zijn ballet te vertellen. Rudi: „We werken met enorm, grote massa’s, niet de hele tijd, maar ér zijn scènes waar 80 mensen aan meedoen en die worden dan doorsneden met heel klei ne intieme dingen. Ons ballet heeft een sterke sociale strekking^ houdt zich bezig met vandaag, zoals wij vandaag zien. Het staat in ieder geval midden in de realiteit, midden tussen de mensen en dat vind ik belangrijk, want dat is het gevaar van dans, dat het zo ver van de gewone men sen afstaat en van het gewone leven.” „Het is nodig dat we, juist nu in Carré, laten zien, dat we niet alleen maar de groep zijn die de klassieken en Balanchi ne brengt, maar dat we ook eens iets volkomen anders doen. Ik weet niet of het lukt, maar ik vind in ieder geval, als je in deze tijd je stem laat horen en zegt wat je denkt over de toestanden, erg belangrijk. Waar Toer en ik mee bezig zijn, dat is met jonge mensen, die goeie dingen willen in het leven en eigenlijk helemaal misbegre pen worden en daardoor tot agressieve dingen komen.” Hoe laat je dat zien in dans? Rudi: „Er zijn scènes van een uitbreken de revolutie die ontaardt in een soort gedrild sportfeest waarin iedereen, die in de revolutie geloofde, opeens moet laten zien dat ze gelukkig zijn ook al zijn ze helemaal niet gelukkig. Dat is één onder werp. Er is een lange geschiedenis door het hele ballet heen van een jongen die zoiets als een RAF-lid is, een terrorist. Hij is met hele goeie idealen begonnen en wordt misbegrepen.” „Op een gegeven moment komt hij in isolatie en, terwijl er voor veel mensen geen eten in de wereld is, weigert hij het I eten dat er wel is, tot zich te nemen I waardoor hij tot zelfmoord komt. Er zit- Feministen missen nog eigen taal De interimregeling is bedoeld als overbrugging naar een nieuwe toneel- voorziening in Noord-Nederland. Het mi- nisterie van CRM is bereid aan de regeling mee te werken, mits de overige subsidiën- ten (de provinciale besturen) zich kunnen vinden in het plan. Het geld dat CRM voor de Noordelijke toneelvoorziening be schikbaar heeft, kan dan voor de interim regeling aangewend worden. Het plan voorziet in die oprichting van een interimstichting die zich zal belasten met het produceren en doen spelen van toneel. Gedacht wordt aan maximaal vier produkties per seizoen. Voor die produk- ties worden contractueel op ad-hoc basis medewerkers aangetrokken. Dit kunnen in principe medewerkers van de Noorder Compagnie zijn. De subsidiëring van de stichting kan per project geschieden. De schouwburgdirec- ties stellen zich garant voor de afname van een aantal van deze produkties. Een commissie van deskundigen, met verte genwoordigers van CRM, de lagere overheid, schouwburgdirecties, de Ver eniging van Nederlandse Toneelgezel schappen en het bestuur van de Noorder Compagnie moet intussen een advies op stellen voor een nieuwe toneelvoorziening in het noorden. A Marianne Smits en Elly Rietveld: objecten behorend bij de performan ce „Beeldend Theater". (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Weer dreigde het Zwaard van Damocles de Haarlemse Lui- laknacht als spektakelstuk om zeep te helpen. Nadat eerder deze week Greg Kihn en The Rubinoos moesten worden vervangen door The Bishops en The Streetbeats, leek het festijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn belangrijk ste attractie te verliezen. Vrijdag 1 juni Rotterdam. Luxor Theater (20.15 uur): opening concert. Amsterdam. De Brakke (20.30 uur): De Ui. Zaterdag 2 juni Amsterdam. De Brakke Grond (- 20.30 uur): De Ui. Oude Kerk (20.15 uur): The Martyrdom of Saint Magnus. Stadsschouwburg (20.15 uur): De Vre de. Theater Carré (20.15 uur): Het Nati onale Ballet. Scheveningen. Circustheater (18.30 uur): Tristan und Isolde. Rotterdam. Schouwburg uur): De Vorstenlikker. Den Haag. Nederlands Congresge bouw (20.15 uur): Merce Cunningham and Dance Company. Utrecht, Geertekerk (20.15 uur): Radio Kamer Orkest I. #5 s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17