T(r)ips I Straattekenen Nieuwe Transporter van VW Gouwzeetoer Indianendag Zaantocht Wildkansel wcckpuzzcl Nieuw model Nieuws in ’t kort prijswinnaars [zeepost FOCKE& MELTZER (f Schaapscheren Aangepast rijden met een beladen imperiaal op dak in 127-reeks 3.698,- Jansweg ILkLUlAJJ TT Souvenirs en geschenken! Brandstof op basis van alcohol 70 TT JT6' BOSCH KEUKENSTUDIO éven tusseni 18 19 VARIA 19 7 9 JUNI VRIJDAG I 29 ZANDVOORT '1 horbcckcstiaal 11 (Casino-passage) Focke Meltzer in Zandvoort biedt u in haar uitgebreide kollektie o.m. een keur van artikelen, die als souvenir en geschenk bijzonder zullen worden geappreciëerd! iiihiihiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ■■■O® De Porceleyne Fles Zenith Leerdam Makkum tegels e.v.a. Nationale produkten van internationale faam! ot»e S -o T5 incl. apparatuur ,J vanaf w*"'**^*** 26-28, Gratis advies en uitgebreide offerte I i --1 I-. 22 27 72 1 PUZZEL NUMMER 22 Oplossing puzzel nummer 21 3 5 1 2 4 7 9 6 8 10 12 11 14 15 13 17 16 18 19 20 21 23 28 30 35 60 65 71 66 70 76 77 81 82 83 84 86 (ADVERTENTIE) ■3^ z 74. geheel de uwe (afk.); 76. N.V. (Frans); 78. bouwkundig ingenieur (afk.); 80. soort onderwijs (afk.); 81. deel van een Franse ontkenning; 83. Verenigde Naties (afk.). Vertikaal: 1. erbarmen; 2. mannelijk dier; 4. voegwoord; 5. deel van de mond; 6. ouderloos kind; 7. viseter; 8. herkauwer; 9. lekkernij; 11. hetzelfde (afk.); 12. larve van een langpootmug; 14. vogel; 17. geleerd; 20. soldatenkost; 23. visbeen; 25. onmeet baar getal; 27. woede; 29. grond om een boerderij; 32. nieuw (Latijn); 34. waarde- briefje; 36. maanstand (afk.); 39. genodig de; 42. bestaat; 43. rustig; 44. nakomeling schap; 45. N.V. (Duits); 46. plan; 48. per soonlijk voornaamwoord; 49. vis; 51. vlak temaat; 52. sluitmiddel; 53. lantaarnplaa tje; 54. bosje haar; 55. geneesmiddel; 56. deel van de wet (afk.); 59. gemeen; 60. rijtuig; 61. losse naad; 63. huidopening; 65. meisjesnaam; 67. meisjesnaam; 69. clown; (afk.; 55. voor; 56. meisjesnaam; 57. meis jesnaam; 58. rivier in Italië; 59. telwoord; 60. vervallen woning; 62. berg; 64. haar- loos; 66. kleinst deelbare deeltje; 68. bo venste deel; 70. namelijk (afk.); 71. Frans lidwoord; 72. steek; 73. tocht; 75. vaartuig (afk.); 77. rivier in Siberië; 79. deel van een Franse ontkenning; 80. slingerplant; 82. groet; 84. Engelse titel; 85. snuivend bla zen; 86. de onbekende (afk.). Vertikaal: 1. steenbok, juni, ram; 2. cel lo, oeros, etage; 3. Heiloo, vangst, gei; 4. on, Eemnes, art., s.L, n.b.; 5. robber, tas, ala, A.T.O.; 6. pro, ogief, staal, Ko; 7. ik, Noach, oei, kreng; 8. ooi, gehakt, eg, vlas; 9. enerverend, leb, p.c.; 10. net, i.e., lens, aat, ach; 11. levant, matador, eu; 12. Erin, eed, tong, hert; 13. ekster, oost, re, kit; 14. u, Oran, acacia, esse; 15. weegschaal, stier. 25: B. de Haan-Botti Prof. v.d. Waal straat 24, Haarlem; 25: A. Mijs, Van Dalenlaan 362, Santpoort Zuid; 15: Mw. J. Boon-Stokman, De Ruijterplein 17, Haarlem; 15: A. B. Visser, Eenhoorn- straat 151, IJmuiden; 10: mw. W. M. Stouten, Gr. Krocht 35, Zandvoort; 10: mw. A. v.d. Lugt-Ouwerkerk, IJmuider- straatweg 80, IJmuiden. Deze zomer komt Lancia op de markt met een nieuw model: de Delta. Deze kleine middenklasser bezit voor- wielaandrijving en naar keuze een 1,3 liter of een 1,5 liter motor, die 75 pk levert. Op de 1300 versie zal Lancia met een automatische bak komen. De sa menwerking met Saab resulteert in onder meer een goede anti-roestbehan- deling. Bij Daimler-Benz liep onlangs num mer twee miljoen van het dieselwagen- programma van de band. In 1935 be gon het concern met de produktie van dieselwagens. Het eerste miljoen werd bereikt in 1971. komen. Nieuw is een elastisch bagege- net, dat op de dubbele afmetingen van de oorspronkelijke vorm kan worden uitgerekt. Het voorkomt hinderlijk klapperen en eventueel scheuren van het zeil. Ten slotte nog even dit: er bestaan vele soorten imperiaals. Ga eerst na, waarvoor zo’n imperiaal nodig is. Er zijn bijvoorbeeld dakdragers met spe ciale houders om ski’s mee te voeren, of aangepaste houders voor het ver voer van fietsen. Hou er bij het rijden in elk geval rekening mee, dat er ook nog wat op het dak zit. Dat betekent geen al te scherpe bochten nemen en niet fors remmen of versnellen. direkteur van het gemeentelijk Bosbe- drijf. Voor deelname aan zo’n excursie dient men zich vooraf aan te melden om dat het aantal zitplaatsen in de wildkansel uiteraard beperkt is, nl. ten hoogste 35 personen per avond. Deelnamekosten zijn slechts 2,50 per persoon, kinderen t/m 16 jaar 1,50. Gratis folder over deze wildex- cursie aan te vragen bij Streek-VW Z.W. Veluwe te Ede, postbus 234, tel. 08380- 14444. In Brazilië worden proeven genomen met brandstoffen op basis van alcohol, zoals methanol en ethanol. Deze pro- dukten kunnen met benzine worden vermengd, of als de motoren daar voor zijn aangepast in zuivere vorm worden gebruikt. De Braziliaanse re gering wil nu het gebruik van deze middelen op alcoholbasis stimuleren, om zodoende te besparen op het olie- verbruik. Brazilië moet namelijk een groot deel van de aardolie importeren. In eerste instantie zullen in Brazilië de wagens van de overheidsdiensten moe ten overgaan op het gebruik van nieu we middelen. De auto-industrie in dat land wordt voorts verplicht om een bepaald deel van de geproduceerde auto’s zo af te leveren, dat ze geschikt zijn voor het gebruik van ethyl. Nog dit jaar zullen de eerste wagens met aan gepaste motoren op de markt komen. Op zaterdag 2 juni, beide Pinksterdagen en dinsdag 5 juni is er weer gelegenheid om met de „Czaar Peter” rondvaarten te maken over de Zaan vanaf de Zaanse Schans in ZAANDIJK. De boot vaart niet alleen langs de huizen van het Zaanse buurtje tussen Zaandijk en Zaandam, maar ook langs de voormalige koopmans huizen van Koog en Zaandijk en de fa briekscomplexen in Wormerveer. De trip in de verwarmde boot duurt ongeveer 50 minuten. Onderweg krijgt men een uiteenzetting van de Zaanse his torie en een toelichting van wat er is te zien. De normale prijs voor deze vaartocht is 3,50 voor volwassenen en 1,75 voor kinderen. De boot vertrekt ieder heel uur van 10 tot en met 5 uur uit het Zaanse buurtje. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De datum, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Thameshaven” 5 juni; Brazilië ms „Thameshaven” 5 juni; Cana da ms „C.P. Voyageur” 5 juni; India ms „Sturmfels” 7 juni; Israël ms „Neerlan- dia” 6 juni; Ver. Staten van Amerika ms „Atlantic Causeway” 5 juni, ms „Ameri can Alliance” 5 juni; Zuid-Afrika (Rep.) ms „Alphacca” 5 juni. Op woensdag 6 juni worden de schapen van de Stichting Edese Schaapskudde, met behulp van naburige scheerders, weer van hun winterse jasje ontdaan. Dit gebeurt in EDE altijd nog in de stijl van vroeger: de buren komen helpen, men scheert met de ouderwetse handschaar en als het karwei achter de rug is, wordt de schaapskooi ingericht voor de gezamenlij ke scheerdersmaaltijd. Het scheerders- feest vindt plaats op de Ginkelse hei bij de schaapskooi tegenover de Herberg „Zuid Ginkel” en begint ’s morgens om 9 uur. EXLOO (ten noorden van Emmen) viert zaterdag 2 juni zijn jaarlijkse schaap- scheerdersfeest. Het scheren en wassen van de kudde voltrekt zich tussen 1.25 en 4.15 uur, maar het bijgebeuren begint al om 10 uur en duurt tot na middernacht. Er staan o.a. een folkloristische optocht (12.15 uur) en het oplaten van een hete luchtschip (13.10 uur) op het programma. Traditiegetrouw wordt op pinkster- Alle kinderen die op beide Pinksterda gen als indiaan verkleed Flevohof binnen komen, hoeven geen kaartje te kopen. Beide dagen worden er in het Indianen dorp van Flevohof in DRONTEN spelen georganiseerd door de Stichting Kreatie- ve Rekreatie, waarbij zeven beroemde in dianen aanwezig zullen zijn. Er worden schatgraafwedstrijden gehouden en er vindt een verkiezing plaats: „Wie is de mooiste indiaan?” Klukkluk, Nederlands bekendste indi aan, is voorzitter van de jury en zal de prijzen aan de winnaars uitreiken. maandag van 12 tot 5 uur een schaap- scheerdag gehouden in de Tongerlose Hoef in TILBURG. Het scheepscheren gaat vergezeld van demonstraties spin nen, weven, hoedemaken, breien, tapijt- weven, zeefdrukken en volksdansen. Horizontaal: 1. schorpioen, leeuw; 2. teen, ork, oneer, koe; 3. Eli, eboniet, vis, re; 4. ellenoog, riant, A.G.; 5. n.o., omega, eveneens; 6. boom, richel, ter, a.c.; 7. oe, vete, harem, doch; 8. kras, af, oke, Nato, aa; 9. jonas, set, NS, Tosca; 10. US, gratie, Daan, til; 11. nest, lak, glad, ras; 12. it., tsaar, veto, heet; 13. raglan, Elba, rek, si; 14. agent, knap, cerise; 15. mei, boog schutter. Evenals vorig jaar zullen windsurfers (plankzeilers) beide pinksterdagen beslag leggen op een deel van de Gouwzee bij VOLENDAM. Drie verenigingen uit Vo lendam, Monnickendam en Wormer heb ben dan de Gouwzeetoertocht uitgeschre ven, waarvoor 300 deelnemers worden verwacht. Zij vertrekken om 12.00 uur uit Volen dam (vanaf het Slobbeland) om dan tus sen 13.00 en 14.00 uur op het terrein van het Mirror-paviljoen in Monnickendam een eerste stop te houden. Op Marken worden de deelnemers verwacht tussen 15.00 en 16.00 uur, waarna de aankomst in Volendam rond 17.00 uur is gepland. Met 1 enige fantasie kan men zich voorstellen j hoe het zal zijn: honderden vrolijk ge kleurde zeiltjes gelijktijdig over de mooie 1 Gouwzee te zien varen. De deelnemers 1 zijn verplicht een isolerend pak te dragen, alsmede geschikt schoeisel. Niet verplicht, 1 maar wel sterk aanbevolen is een zwem- vest. Overigens heeft de organisatie ge zorgd voor voldoende begeleiding op het 1 water via met portofoons uitgeruste volg boten. Ook is er zorg gedragen voor medi sche begeleiding. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: Damiate Pers B.V., Postbus 18, 1970 AA IJmuiden. DEN HAAG. Boven het strand van Scheveningen vindt beide pinksterdagen een internationaal vliegerfeest plaats. Het programma begint om 10 uur. Tot de I hoogtepunten horen: 3 juni, 14 uur: po- ging tot verbetering van het wereldrecord van aaneengekoppelde flexifoil-vliegers en 17 uur: vechtvliegeren. SOEST. In het kader van de viering van het 950-jarig bestaan van Soest wordt daar op 2e pinksterdag van 10 uur ’s morgens tot 9 uur ’s avonds een blaaska- - pellenfeest gehouden. Daarna sluit een vuurwerk de feestelijkheden af. NIJMEGEN. De Nijmeegse Kynologen J. Club houdt het pinksterweekeinde een S' clubmatch in de Rijnhal in Arnhem: aan- vang 10 uur. VORDEN. De rhododendrons in de tuin van kasteel „De Wiersse” in Vorden (Achterhoek) staan in volle bloei. De tui- nen zijn beide pinksterdagen van 10 tot 5 uur voor het publiek geopend. DELFZIJL. Delfzijl viert zijn Neptu- nusfeesten ’79 met internationale roei- wedstrijden (zaterdag 2 juni) provinciale sliksleekampioenschappen (le pinkster dag) en internationale zeilwedstrijden (2e pinksterdag). DIESSEN. De opvoering van een open luchtspel op zaterdag 2 juni (2.30 uur) en op beide pinksterdagen (resp. om 2.30 en 3.30 uur) is het belangrijkste onderdeel van het programma waarmee het dorpje Diessen (ten zuiden van Tilburg) drie da gen feest viert. Maandag is er verder om 12.30 uur een folkloristische optocht. VEENENDAAL. Harmonie „St. Caeci- lia” herdenkt haar 75-jarig bestaan zater dag 2 juni met een mars-, drum-, show- en majorettenconcours in het sportpark „Panhuis” in Veenendaal (halverwege Utrecht en Arnhem). Een imperiaal op de auto heeft vóór- en nadelen. Het voordeel is natuurlijk, dat er meer bagage kan worden meegenomen, daaronder ook bagage met afwijkende afmetingen, zoals fietsen, een niet te grote boot, ski’s enz. De nadelen zijn dat de auto extra windgevoelig wordt, meer brandstof gaat verbruiken en minder stabiel wordt. Deze nadelen kunnen tot op zekere hoogte worden verminderd. De bagage op de imperiaal zal niet te hoog mogen worden opgestapeld. En de gezamenlijke zwaarte van deze bagage man beslist niet de voorgeschreven dakbelasting overschrijden. Op de meeste auto’s is een gewicht van vijftig a zestig kg op het dak toegestaan. Raadpleeg voor alle zekerheid altijd even het instructieboekje bij de wagen Een zeer belangrijk punt is de beves tiging van de imperiaal. De steunen in de dakgoot moeten voldoende breed zijn en afgeschermd met rubber of een kunststof. Ook de klemstukken dienen met dergelijk materiaal te zijn afge schermd, opdat de lak niet wordt be schadigd. Voor het aanklemmen wor den soms gewone moeren gebruikt, die dus met een sleutel moeten worden aangedraaid. Ook vindt men nog steeds vleugelmoeren en sterknoppen. Voorop staat, dat de knoppen gemak kelijk aangedraaid moeten kunnen worden. Als men onder de rit pauzeert, moet altijd even de bevestiging gecon troleerd worden. Dit is zeker noodza kelijk na een rit over een slecht wegdek omdat de imperiaal al vrij snel door stoten en hobbelen losser gaat zitten. Van belang is, dat de voeten die in de dakgoot rusten, voldoende breed zijn, zeker tien centimeter, zodat de vrach ten behoorlijk worden verdeeld. Al het metaal van de imperiaal dient roestvrij te zijn en zo glad mogelijk afgewerkt. Zodat geen koffers, tassen of andere voorwerpen beschadigd worden. Een andere eis is, dat het eigen gewicht van de imperiaal niet te groot mag zijn. Dit gewicht wordt immers afgetrokken van het totaal toelaatbaar gewicht op het dak van de auto. Dus hoe zwaarder een imperiaal, hoe min der je bovenop mee kunt nemen. Voor al caravanbezitters dienen er rekening mee te houden, dat zowel de dakbelas ting als de belasting op de trekhaak samen deel uitmaken van de totaal toegestane belasting. De gebruikelijke manier om de baga ge op de imperiaal vast te zetten, is de zogenaamde spinbinder. De haken hiervan moeten ook geplastificeerd zijn, alweer om beschadiging te voor- tedere zondag geopend van 1 - 6 uur! Eind juli, begin augustus zal Volkswagen met een nieuwe bestelwagen op de markt komen. Het gaat hier om een nieuwe Transporter, die volgens het beproefde concept werd gebouwd. Dat betekent dus frontstuurcarrosserie en motor achterin. De carrosserie is breder geworden, zodat nu drie personen naast elkaar kunnen zitten. De achterklep is eveneens vergroot. De wagen heeft een dubbel remsysteem met rembekrachtiger: vóór zijn schijfremmen gemonteerd, achter trommelremmen. Reservewiel en brandstoftank van zestig liter inhoud zijn naar voren verplaatst. Op de traditionele plaats achterin is tenslotte de luchtgekoelde viercilinder krachtbron gemonteerd. Naar keuze kan een 1,6 liter boxermotor van 37 kW (50 pk) of een twee liter motor van 51 kW (70 pk). Voor deze laatste motor kan desgewenst een automatische transmissie worden geleverd. De foto toont de nieuwe Transporter. Deze zomer komt een speciale uit voering van de Fiat 127 op de markt: de zogenoemde 127 Top. In de uitgebreide 127-reeks neemt deze „Top” een aparte plaats in. De wagen, evenals de rest van de reeks is uitgerust met een 1050 cc motor, bezit vele extra’s, zoals bij voorbeeld getint glas, achterruitwisser met sproeier, bredere velgen en een interieur, dat meer luxe vertoont. De prijs zal naar verwachting rond de twaalf mille liggen. De foto toont de 127 Top. HORIZONTAAL: 1. titel (afk.); 3. woordsoort; 10. aanwijzend voornaam woord; 13. water in Utrecht; 15. nihil; 16. godsdienst (afk.); 18. lengtemaat (afk.); 19. kostbaar; 21. hoofddeksel; 22. inwendig orgaan; 24. vruchtennat; 26. sportterm; 28. kostbaar kleinood; 30. de lezer heil (Lat. afk.); 31. metaal; 33. zeehond; 35. deel; 36. verlaagde toon; 37. vogelprodukt; 38. deel van het hoofd; 40. klaar; 41. gezet; 43. jongensnaam; 44. volle uitrusting, ambts- gewaad; 47. vlagzalm; 48. bevestiging; 49. - lust; 50. natuurkundeterm (afk.); 51. anno (afk.); 52. deel van een huis; 54. militair nvA ER even tussen UITis een rubriek met t(r)ips voor onze J lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen. De wildkansel in EDE gaat in juni weer open en op dinsdag en donderdag worden excursies gehouden naar het natuurge bied „De Hindekamp”. Dit wild bespieden gebeurt vanaf de zgn. wildkansel - een hoogzit, waar deskundige uitleg wordt ge geven door de heer J. Versteeg sr., oud- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiim In het strandpark van rekreatie-oord de Beekse Bergen (tussen Tilburg en HIL- VARENBEEK) zullen op 2, 3 en 4 juni straattekenwedstrijden worden gehouden met als onderwerp „dieren”. Alle kinde ren tot en met 12 jaar mogen meedoen en kunnen zich aanmelden bij de rolschaats baan in het strandpark. Er zijn verschil lende leeftijdsgroepen. Alle straattekenin- gen worden dagelijks om 16.30 uur door een jury beoordeeld, die in elke leeftijds groep een winnaar zal aanwijzen. Mocht het regenen dan wordt een „overdekte straat” gecreëerd in het strandrestaurant. De entreeprijs voor Beekse Bergen is 7,- per persoon, maar dan zijn alle attrakties gratis, behalve de kabelbaan. Het strand park is dagelijks, dus ook met Pinksteren, geopend van 10.00 tot 18.00 uur. G P "O .5 P 3 O h u. G ”O G 24 25 26 33 32 34 31 62 61 64 63 67 68 69 74 75 78 79 80 85

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19