Eis officier niet gevolgd Benzine 3 cent duurder Vakbondsleden Eén motor bijna van toestel gevallen mokkend achter oorlogsmisdaad Geen asiel bezetters El Salvador SUEDE NAPPA Veel gebreken bij motoren DC-10’s Toepassing van neutronenbom Hoogovens: geen dividend CAO-Hoogovens vanderpol MORRIS „Gouden tip” gamma 4g vandaag: f het weer GOED Kunststof tuinspot het woord is oon... agenda pagina 11 Schalen Kruisinga: Ruzie Vesting fietsen in prijs s Later meer zon airconditioning..? En verder „DE DAMIAATJES” K’W! J see before you buy In de55bouwmarkten van r~Cp bf i VRIJDAG 1 JUNI 1979 (ADVERTENTIE) Goethe: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 177 pagina s F i I s bont en lamsvacht ||(ook grote maten) I I I 5,6,7,8,9,13,15,17 35, 37 21 ..2 27 19 gisteren te ziek was om zich hiermee akkoord te verklaren, werd besloten hem te bewaken. Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 223596 - Beurs28 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Economie29 Eigenhandig33 Er even tussen uit27 Filatelie19 Gastenhoek9 Kunst23 Medische diensten6 Puzzel27 Schrijvende lezers19 Stad en regio Sport Toerisme. Weerrapporten Weg en wiel Zee-viswijzer... 7 'A JDrui pwaterdicht kleur zwart, porceleinen fitting. Verpakt in showdoos Gammaprijs inklusief 100 Watt persglas lamp (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten ligt in het academisch ziekenhuis van Utrecht en wordt bewaakt door re chercheurs. De Blaricumse miljonair mag na zijn behandeling naar huis op voorwaarde dat hij dat tot het komen de proces niet verlaat. Omdat Menten Veilinghuis I i i IJmuider Courant wel Zieke Menten mag naar huis terug (AD VER TENTIES) (ADVERTENTIE) Zie pagina 3. qifiiifi Eén week geldig. •r ft Pieter Menten wordt volledig ingepakt vervoerd naar het academisch ziekenhuis in Utrecht. r alle bekende merken o.a (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN. Hoogovens zal dit jaar geen dividend uitkeren. Weliswaar wordt verwacht dit jaar winst te kunnen maken, maar onvoldoende om dividendbetaling te hervatten. Een en ander is gisteren op de aandeelhoudersvergadering besloten. Of dit jaar winst zal worden gemaakt, hangt overigens voor een groot gedeelte af van de problemen rond de olie. Een ener giecrisis kan een streep door de rekening halen. Hoogovens voert besprekingen met de overheid, omdat oliemaatschappijen hun leveranties waarschijnlijk moeten be perken. UTRECHT (ANP). Een actie van een legertje van bijna dertig agenten in het Utrechtse levensmiddelenbe- drijf Tropa gisteren, heeft een berg uitgepakte bami en een woedende eigenaar opgeleverd. Na een tip uit „betrouwbare bron” deed de politie een inval in het bedrijf om zo’n 32.000 pakjes bami te onderzoeken op her oïne. Er was zojuist een container bami uit Singapore gearriveerd. Er werd echter niets gevonden. De zeven aanwezige personen die werden aan gehouden zijn met de nodige excuses weer door de politie vrijgelaten. De directeur van het levensmidde- lenbedrijf, R. Faire, heeft bij de poli tie een schadeclaim van twintigdui zend gulden ingediend. Volgens hem is de bami onverkoopbaar geworden, omdat de agenten de pakken uit de dozen hebben gehaald. Volgens de politie is de verpakking zelf niet aan getast, maar zal aantoonbare schade wel worden vergoed. De advocaat van de 80-jarige Menten, mr. L. van Heyningen, overweegt zich terug te trekken. De hele zaak is te inspannend aan het worden, zo liet hij gisteravond weten. Van Heyningen vindt dat de be slissing van de rechtbank in strijd met de wet is. Als zich geen nieuwe belastende feiten hebben voorgedaan mag men volgens de advocaat iemand niet gevangen nemen. Hij constateerde dat de geeste lijke en lichamelijke toestand van zijn cliënt echter zodanig is dat van gevangenneming geen sprake kan zijn. Mentens toestand is zeer slecht, aldus Van Heyningen. De gemeente Velsen slaagde er ver leden jaar in twee zilveren schalen te kopen die ooit hebben toebehoord aan voormalige bewoners van het land goed Beeckestijn, de familie Van Bo- reel. De schalen, waarvoor bijna tien mille moest worden betaald, kunnen worden bezichtigd op de plek van herkomst. Daar werd gisteren een ten toonstelling van waaiers geopend. Wie de moeite neemt deze uitzonderlijk fraaie expositie te bezoeken kan gelijk een blik op de peperdure schalen werpen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. „Zij die verantwoor delijkheid dragen voor de toepassing van de neutronenbom, begaan dezelfde mis daad als zij die in de oorlog hun tegenstan ders met gas om het leven brachten.'Het zijn oorlogsmisdadigers”. Dit zei oud-mi- nister van Defensie Kruisinga gister avond tijdens een spreekbeurt voor Gro ningse studenten. Volgens de ex-bewindsman is de neutro nenbom een biologisch wapen, verboden in het zogeheten Protocol van Genève van 1925. (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN. De leden van de Indu striebonden NW en NKV hebben giste ren enigszins mokkend hun instemming betuigd met het principe-akkoord dat hun vertegenwoordigers op 15 mei bereikten met de directie van Hoogovens over een nieuwe CAO. Deze CAO heeft een loop tijd van 1 januari 1979 tot 1 april 1980. Enkele honderden georganiseerde le den van de bonden bezochten gisteren de drie vergaderingen, die in Beverwijk wa ren belegd om zich uit te spreken over het akkoord. Hoewel de meerderheid haar fiat gaf aan het onderhandelingsresultaat, was er kritiek op de wijze waarop de CAO tot stand is gekomen. De leiding van de bonden werd beschuldigd van onduide lijkheid en interne verdeeldheid, waar door het totstandkomen van de CAO te veel tijd in beslag heeft genomen. Middels een motie hebben de leden ge tracht een dergelijke gang van zaken voor de toekomst te voorkomen. Eerst nog enkele buien. Overdag zonni ge perioden. Minimumtemperaturen omstreeks 13 graden. Middagtempera- turen rond 20 graden. Matige wind tussen noord en oost. bloemendaalseweg 275/overvaen tal (023 259491 Een DC-10 van National Airlines is gis teravond behouden naar Kennedy Air port teruggekeerd nadat de linker motor van het toestel was uitgevallen. De DC-10 was op weg naar Schiphol. Een woordvoerder van de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst heeft verklaard dat dit voorval niet ongewoon is en niet alleen bij DC-10’s voorkomt. Sinds 1974 blijken zich al- problemen met de motörophan- ging van de DC-10 voor te doen. Het ongeluk met de Amerikaanse DC-10 bij Chicago is volgens deskundigen niet te wijten aan metaalmoeheid van een motor- bout, maar aan de te grote spanning die deze bout door nog onbekende oorzaak te verwerken heeft gekregen. De inspecties die onder andere de KLM heeft uitgevoerd op uitdrukkelijk advies van de Amerikaanse McDonnell Douglas- vliegtuigfabriek, zullen, voor zover het om eigen toestellen gaat, door de KLM moe ten worden bekostigd. Wanneer het niet Oorzaak van deze forse verhoging, die ook voor andere produkten geldt, is voor al gelegen in de prijsstijgingen van ruwe olie per 1 april, waartoe de olie-exporte- rende landen hebben besloten. Dat de consumenten deze ontwikkeling in de prijzen gaan voelen kan niet langer uitblijven. In het overleg tussen ministerie van Economische Zaken en betrokken producenten en handelaren is besloten de vereiste prijsverhoging over de gehele lijn van produkten om te slaan. De sterke kostenverhoging heeft er ditmaal ook toe geleid dat het maximum voor prijsverho ging, zoals dat indertijd werd af gespro ken, wordt doorbroken. In het prijsbeheersingssysteem dat Ne derland hanteert wordt uitgegaan van een maximaal verhoging van de consumen tenprijs van 2 cent per liter benzine. Het zal van de marktverhoudingen afhangen of dit volgende malen weer gebeurt. Zeker is wel dat verdere prijsaanpassingen kun nen worden verwacht. gaat om ingrijpende aanpassingen draai en de respectievelijke luchtvaartmaat schappijen hiervoor op. De bedragen die er mee zijn gemoeid zijn aanzienlijk. Bij omvangrijke reparaties worden de bedra gen geheel of gedeeltelijk op de fabrikant verhaald. De Amerikaanse Boeingfabriek heeft haar afnemers laten weten dat aan de hand van constructietekeningen de beves tiging van de Boeingvliegtuigmotoren nauwkeurig zal worden onderzocht. In specties bij de toestellen zelf, wordt op dit moment niet nodig geacht. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De regering van Panama heeft op het laatste moment ge weigerd politiek asiel te verlenen aan link se militanten, die reeds geruime tijd de Franse en Venezolaanse ambassades in de Middenamerikaanse staat El Salvador bezetten en vijf gijzelaars vasthouden. Panama heeft de onderhandelingen met het tegen de regering van El Salvador gerichte Revolutionair Volksblok afge broken. De Panamese bekendmaking kwam enkele uren, nadat de bezetters in de hoofdstad San Salvador hadden laten weten, dat zij vanochtend de bezetting van de ambassades zouden opheffen na aan komst van een vliegtuig, dat hen naar Panama zou brengen en als zij daar poli tiek asiel zouden krijgen. Het bestuur van de afdeling Velsen van de PvdA heeft in een briefde eigen fractie een halfslachtig beleid verweten inzake oud-IJmuiden. Door die brief is de fractie danig verrast. De reacties variëren van pijnlijk verrast" tot „ver beneden peil". Maar partijen zijn eens gezind in hun voornemen om de controverse door middel van intern be raad zo snel mogelijk op te lossen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De gevolgen van de olieproblemen worden nu merk baar in de prijzen van de aardoliepro- dukten. Morgen wordt de benzine 3 cent per liter duurder. Voor super mag dan een maximumprijs van 119,2 cent worden berekend voor nor maal 115,8 cent. (Van onze redaktie buitenland) WASHINGTON-NEW YORK-SCHIPHOL. Het onderzoek naar eventuele gebreken bij de verankering van DC-10-vliegtuigen heeft alleen al in de Verenigde Staten aangetoond dat zeker 37 toestellen gebreken hadden die varieerden van haarscheurtjes tot losse bouten en ontbrekende onderdelen. Dit heeft een topfunktionaris van de Federale Luchtvaartdienst in Washing ton verklaard. Bij een machine van United Airlines zat een motor zo los, dat deze er zou zijn afgevallen als hiermee nog zou zijn doorgevlogen. Menten raakte gisteren bewusteloos vlak nadat kapitein Van Helsdingen van de rijkspolitie in Am sterdam de familie Menten op de hoogte stelde van de gerechtelijke beslissing de Blaricummer voor dertig dagen fti hechtenis te nemen. Dit had tot gevolg dat aan het bevel tot inhechtenis neming een „schorsende werking” werd gegeven. Met het besluit om Menten hangende het proces in zijn woning te laten gaat de rechtbank in tegen de vordering van de officier van justitie die had geëist dat de miljonair onmiddellijk in hechtenis moet wor den genomen. Niemand mag de mens uit lachen, behalve degene die hem liefheeft. Voor een iets ouder publiek, wat ook nog een dansje wil maken Ba r-dandng-grill Openingstijden: Iedere dag van 21.00-5.00 uur Spaame 78 Tel. 322528 Daarbij een alleszins aan te bevelen steakcomer. De PvdA wil matiging van hogere I inkomens bereiken door loon- en in- komstenbelasting voor inkomens boven I vijftig mille te verzwaren. Hiertoe heb- ben de socialisten gisteren een wets- voorstel ingediend. Aftopping van de prijscompensatie, een methode die I vooral het CDA voorstaat, haalt volgens de PvdA onvoldoende uit. Zie pagina 2. I Nederland is op geen enkele manier I gebonden aan de mtroduktie van nieu- we kernwapens, zo blijkt uit het ant- I woord van minister Schotten van De- fensie op vragen uit de Tweede Kamer. I Volgens de minister worden besluiten I over dit soort zaken in de NAVO niet bij I meerderheid van stemmen, maar één- I stemmig genomen. In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schilderijen, klokken, antieke meubelen en andere interessante verzamelaarsob- jecten onder aantrekkelijke yd^r^aardén. SPAARNE 86, HAARLSR^fe' v Tel. 023-321730 (322008) r (na 19.00 uur 023-330636/325273) De onderhandelingsdelegatle van NVV en NKV die gisteren in De Nieuwe Slof verantwoording aflegde over het resultaat van de CAO-discussies met Hoogovens. Van links naar rechts: de heren Cornelissen, Mathot. Krul en Duits w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1