Poetsen op de Dam CAO-akkoord CAO-akkoord bij Unilever Akzo-concern Discussie gaswinning Waddenzee heropend Turkije krijgt grote lening Vragen over ijzergieterij Doesburg Nederland en België bestrijden zwartwerken 4 II „Hogere olieprijzen door hamsteren en winstbejag „Niet overtuigd van effect Van Aardenne: v Ook actie tegen koppelbazen girohouders OPEC-woordvoerder haalt uit naar industrielanden PvdA op bres voor Friese Chemische export standvastig Energiebesparing zorgt voor werk Banken krijgen meer armslag „Voorkomen dat micro-elektronica stoomwals wordt” „reserves aanmerkelijk” I 21 ECONOMIE 19 7 9 JUNI VRIJDAG 1 5 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Konink lijke Nederlandse Redersvere- niging (KNRV) kan slechts met twijfel instemmen met de aanvaarding van de UNC- TAD-code voor verdeling van vracht op lijndiensten door de EG-landen, de Sovjet-Unie en onder meer de Scandinavi sche landen. Reders twijfelen aan UNCTAD-code MINISTER VAN AARDENNE adsen eerd m, 1 rel *1,00 55,80 7,70 84,50 17,10 49,00e 29,20 32,90 58,20 46,50 30,00 52,20 34,70 30,00 36,50 58,60 22,70 16,00 0,18 6,52 DEN HAAG (ANP). „Er is allereerst dringend behoefte om te weten waar we aan toe zijn, zo veelomvattend zijn de potentiële mogelijkheden van micro-elek- tronica. Voorkomen moet worden dat mi- cro-elektronica als een stoomwals over ons heen komt”. Minister Van Trier van Wetenschapsbe leid heeft dit gisteren gezegd bij de ope ning van een studiebijeenkomst op de technische hogeschool in Delft, die onder de titel „Micro-elktronica, uitdaging voor allen” is georganiseerd door het Konink lijk Instituut van Ingenieurs. Sprekend over invloeden van micro- elektronica op de werkgelegenheid, waar schuwde hij tegen zowel te optimistische als te pessimistische verwachtingen. Vele arbeidsbesparende systemen die worden aangeprezen, hebben dikwijls nog weinig met de werkelijheid van' het werk in kan toor en industrie te maken, meende hij. Mensen die met deze systemen moeten werken of ervan afhankelijk zijn moeten in het ontwerp centraal worden gesteld en daadwerkelijk inspraak krijgen bij de ontwerpstudie, aldus minister Van Trier. dergelijke maatregelen volkomen overbo dig, omdat een verlader nu al de mogelijk heid heeft zijn lading door wie dan ook te laten vervoeren. De reders zien dit voor stel alleen als „een middel tot verdere politieke polarisatie”. Ze vertrouwen erop dat de Nederlandse delegatie bij de UNC- TAD-conferentie in Manilla aan zal drin gen op het op de lange baan schuiven van deze plannen, die overigens nog niet con creet zijn uitgewerkt. en de reders doen pogingen om tot een hechte, brede samenwerking te komen. Dat het tussen de overheid en de reders niet allemaal koek en ei is blijkt uit de kritiek van de KNRV op de onduidelijk heid rond de WIR. Om investeringen in de scheepsbouw te bevorderen heeft de rege ring naast de premie van vijftien procent een aanvulling van vijf maal 1,1 procent vastgesteld. Die maatregel blijkt echter verschillend te worden geïnterpreteerd. De regering gaat er vanuit dat schepen die met WIR-premies in Nederland gebouwd worden vijf procent duurder mogen zijn dan de buitenlandse offertes. Bovendien is het volgens de reders nog steeds niet zeker of de premies ook voor chartersche- pen gelden. Ze hebben negen maanden gewacht voor daar met de regering over gesproken kon worden hetgeen volgens de KNRV-voorzitter niet bevorderlijk was voor de investeringslust van de reders. Volgens Janabi hebben de OPEC-lan- den in het eerste kwartaal van dit jaar meer olie geproduceerd dan in die perio de van het vorige jaar, ondanks de on derbreking van de Iraanse produktie. De tekorten die zich nu voordoen zijn naar zijn mening kunstmatig veroor zaakt doordat de industrielanden grote voorraden willen aanleggen voor de ko mende winter. Dat heeft ook de prijzen opgejaagd. Tegelijk hebben de internationale olie maatschappijen miljarden winst ge maakt door olie te kopen voor de officië le OPEC-prijzen en op de wereldmarkt af te zetten tegen veel hogere prijzen. Vrijwel iedere handelaar in olie verrijkt zich op het ogenblik op kosten van' de een of de ander, aldus Janabi. Volgens de OPEC-econoom hebben de prijzen van ruwe olie op de zogeheten spot-market (zoals in Rotterdam) de af gelopen maanden een peil van dertig dollar per vat van 159 liter bereikt. De officiële prijzen van de OPEC liggen nog onder de zestien dollar. De prijzen van olieprodukten zijn nog buitensporiger gestegen. Janabi wees alle kritiek van de kant van de rijke landen af. Hij merkte op dat de OPEC-landen meer ontwikkelings hulp geven dan de industrielanden, dat ze meer olie produceren dan in verband met de stijging van hun inkomsten goed voor ze is en dat ze de voornaamste slachtoffers van de inflatie in de rijke landen zijn. Janabi wees er verder op dat de prij zen van ruwe olie tussen 1974 en 1978 niet zijn verhoogd, ondanks een aanzien lijke koersdaling van de dollar, het voor naamste betaalmiddel voor ruwe olie. De werkelijke opbrengst van de olie is in die periode dan ook met dertig procent verminderd. Door de prijsstijging van fabrieksprodukten in de industrielan den bedraagt de koopkracht van de olie nog maar een kwart of een derde van wat hij in 1973 was, aldus Janabi. Op een suggestie van WD-senator Zou tendijk zei Van Aardenne dat hij gaarne gevolg zou geven aan het verzoek om het gas onder de Waddenzee opnieuw in de energiesituatie te betrekken. Het is overi- De minister zegt dat elders ook nog wel gasvoorraden zitten. „Maar die zijn bedui dend minder dan de reserves in de Wad denzee”, zei hij in de Eerste Kamer. De gasreserves in de Waddenzee zijn „aan merkelijk en niet te verwaarlozen”. gepaard dient te gaan met ondermeer loonmatiging, vermindering van sociale lasten en uitbreiding van het personeel dat bij bedrijven in dienst is. In het begin van de UNCTAD-verga- dering is een Amerikaans rapport gepu bliceerd waarin onder meer stond dat een prijsstijging van ruwe olie met 24 procent in de eerste helft van 1979 zou zorgen voor een toeneming van het te kort op de handelsbalans van de arme landen met ongeveer vijf miljard dollar. Verder werd er in opgemerkt dat het overschot op de lopende rekening van de OPEC-landen dit jaar zal verdubbelen tot 29 miljard dollar. Janabi ging daarop in met de verkla ring dat sommige leden van de OPEC, Indonesië en Nigeria bijvoorbeeld, zelf arme landen zijn die met een groot te kort op hun handelsbalans kampen. De rijke leden van de organisatie besteden tenminste een deel van hun overschot voor economische hulpverlening, zo zei hij. Hij gaf verder als zijn mening dat de verhoging van de olieprijzen nauwelijks tot de inflatie in de wereld bijdraagt. 48,20 40,00 33,20 94,00 38,80 58,30 42,50 42,20 57,20 46,00 55,80 39,80 28,50 39,00 43,60 37,00 57,50 38,80 3,90 49,20 65,00 77,50 82,90 58,00 50,70 55,00 20,50 39,00 37,50 79,00 62,50 93,00 48,00 41,20 48,50 04,00 40,00e 54,50 81,00 34,00 75,50 38,00 44,60 46,00 35,10 50,50 10,00 88,00 49,00 69,00 DEN HAAG. Volgens de PvdA- fractie worden de girohouders die een Fries adres willen voeren, gedis crimineerd door de PTT. Jacob Vei lenga en Meinie Epema-Brugman la ten dit weten aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Nelie Smit-Kroes. De twee PvdA-Kamerleden willen door middel van antwoorden op een serie vra gen horen of de staatssecretaris van me ning is dat het principieel uitgangspunt moet zijn dat in het Koninkrijk der Neder landen het Nederlands en het Fries als gelijkberechtigd beschouwd dienen te worden. Volgens de Kamerleden moet dat uitgangspunt dan gelden voor alle depar tementen en alle rijksdiensten en daar mee te vergelijken organen, zoals bijvoor beeld de PTT. Volgens Veilenga en Epema getuigt het van discriminatie van Friese postgirohou- ders dat zij een Fries adres „mogen heb ben” en ondergebracht worden in een zogenaamd „heimweebestand”. Op hun kaarten staat een codenummer 4 voor de naam. Overschrijvingen zullen een aantal dagen langer dan normaal onderweg zijn. De griodienst moet niet alleen een „soe pel standpunt” innemen, zoals de staatsse cretaris had gezegd, de griodienst moet gewoon recht doen aan de verlangens van de Friese klanten die rechten hebben op de door hen gewenste adressering in een van de beide officiële talen die Nederland kent. Bovendien hebben de Friese giro houders recht op het normale tempo van afhandeling van hun opdrachten, aldus de PvdA. Vijfennegentig procent van de Nederlanders lijdt aan tandbederf en tandvleesziekten. Dit feit was voor een aantal mondhygiënisten van de tandheelkundige subfaculteitsvereniging Denti- mokum van de universiteit van Amsterdam aan leiding om gisteren op de Dam en het Leidse- plein een nationale poetsdag te houden. Op de foto krijgt een meisje op de Dam gratis les in tanden poetsen 9,15 6,61 5,04 0,30 1,19 5,00a 8,62 1.73... De reders zoeken momenteel in samen werking met de Nederlandse overheid en in sommige gevallen met de vakbonden naar mogelijkheden om de koopvaardij vloot weer op de goede weg te helpen. Er wordt onderzoek verricht naar de meest effectieve werkwijze op schepen (uitein delijk moet een bemanning van vijftien koppen voldoende zijn), de Commissie Nederlandse Zeevaart bekijkt de toe komstmogelijkheden van de koopvaardij gens geen beslissing die vandaag of mor gen genomen moet worden. PPR-Eerste Kamerlid Trip zei dat zulk overleg onder ministers het begin kan zijn van iets verdergaands. „Wat is nu een betere manier om het aardgas in reserve te houden dan het in de Waddenzee te laten zitten?”. Van Aardenne wees erop dat de voorbe reidingen eigenlijk wel nu zouden moeten beginnen want „het is niet zo dat ik maar een kraan hoef open te draaien, zodat het aardgas uit de Waddenzee komt”. Door de code wordt bepaald dat sche pen van het verzendende en het ontvan gende land elk veertig procent van de lading voor hun rekening mogen nemen en de overige twintig procent voor andere naties is. Maar de reders zijn niet overtuigd van de effectieve werking van de code die een evenwichtiger vrachtver deling beoogt. „Het is de grote vraag of met name de Zuidamerikaanse landen zich er aan zul len houden”, zei voorzitter van de reders- vereniging Muller woensdag tijdens de presentatie van het jaarverslag. „Met na me Argentinië voert de laatste jaren een beleid dat erop is gericht, zoveel mogelijk vracht door eigen schepen te laten vervoe ren. Daardoor komen ze boven hun per centage van veertig procent en blijft er voor de andere, onder wie de Nederlan ders, alleen de minder aantrekkelijke vracht over”, aldus Muller. De reders ho pen dat nu onder meer door Europese druk verandering in die situatie zal ko men, maar hoe dat precies zou moeten /erd nog niet duidelijk. De Nederlandse reders voelen niets voor een nieuw UNCTAD-voorstel om te komen tot afspraken voor vrachtverde ling voor charterschepen. De KNRV acht UTRECHT (ANP). Directie en vak bonden bij Unilever zijn het woensdag in principe eens geworden over de nieuwe cao die moet gelden voor ruim tiendui zend werknemers. Het ontwerpakkoord voorziet ondermeer in een eenjarige loop tijd, een extra vakantiedag plus een extra roostervrije, door de directie vast te stel len, dag voor alle werknemers. De werk nemers in de volcontinudiensten krijgen er bovendien nog eens een roostervrije dag bij. Evenals elders heeft de Indu striebond FNV ook bij Unilever dit jaar de eis voor een kortere werkweek laten vallen. Bestuurder Schermer van de Indu striebond FNV zei dat het onderhande lingsresultaat bij Unilever niet om te jui chen is, maar dat het in de lijn ligt van wat elders bij de CAO-onderhandelingen uit de bus is gekomen. Positief beoordeelt Schermer het dat bij Unilever ook goede afspraken zijn gemaakt over de kwaliteit van het werk. Bovendien krijgen de werk nemers van zestig jaar en ouder extra vrije tijd. De bonden en Unilever waren het eind vorig jaar al eens geworden over een regeling voor vervroegd uittreden. DEN HAAG (ANP). Energiebespa ring geeft werk. Dat is de stellige overtui ging van de Vereniging Milieudefensie, die dan ook zeer blij is dat de PvdA deze gedachte heeft overgenomen in de alter natieve bezuinigingsplannen van de oppo sitie voor Bestek ’81. Volgens de organisatie is het al lang niet meer zo, dat een hoger energieverbruik leidt tot meer werkgelegenheid. De aan landing van aardgas bijvoorbeeld, aldus Milieudefensie, biedt alleen werk aan een handjevol zeer gespecialiseerde technici. Milieudefensie ziet dan ook meer brood in een uitgebreide toepassing op kleine schaal van alternatieve vormen van ener giewinning, zoals wind- en zonne-energie. Milieudefensie begrijpt niet dat de rege ring streeft naar vijf procent beperking van de groei van het energieverbruik, terwijl het energieverbruik rond de eeuw wisseling toch verdubbeld zal zijn. „Stij ging van het energieverbruik tot 2000 is een heilige koe, die geen melk meer geeft”, aldus de vereniging. PARIJS (Reuter). Turkije krijgt le ningen tot ongeveer drie miljoen gulden, zo blijkt uit een verklaring van de OESO (Organisatie voor Economische Samen werking) die eergisteren in Parijs is uitge geven. Leden van de OESO stellen 1800 mil joen gulden ter beschikking om het nood lijdende Turkije in staat te stellen de meest noodzakelijke import te betalen. Verder wordt verwacht dat commerciële banken een bedrag van achthonderd mil joen gulden aan Turkije zullen lenen, ter wijl de Wereldbank driehonderd miljoen gulden zal bijdragen. De benodigde papie ren zullen in juni worden ondertekend. De secretaris-generaal van de OESO, Emile van Lennep, verklaarde in Parijs dat de toegezegde leningen beschikbaar worden gesteld als Turkije met het Inter nationale Monetaire Fonds overeenstem ming heeft bereikt. Het IMF wil Turkije een lening verschaffen als het land zijn munteenheid, het Turkse pond, devalu eert. Turkije voelt daar niet zo veel voor. i onJF löenjr ««dj Wl|k| ROTTERDAM (ANP). Er is voorals nog geen teruggang te verwachten in de export van de Nederlandse chemische industrie. Een aanzienlijk deel van die export staat zo vast als een huis, zei voor zitter ir E. W. ter Horst van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) gisteren op de ledenvergadering in Rotterdam. De totale export van de chemie schom melt al enkele jaren rond de 18 miljard gulden. Dat is een zesde van alle Neder landse industriële export, aldus Ter Horst. Volgens hem is om het constante deel van de chemie-export op te voeren in de eerste plaats een goed vestigingskli maat van belang. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aardgas onder de Waddenzee zal binnenkort weer in het vizier komen. Minister Van Aardenne van Economische Zaken gaat de exploitatie van het aardgas aankaarten bij zijn collega’s die bij de Waddenzee en de energievoorziening betrokken zijn. „Het kan best eens zijn dat we het. gas in 1985 nodig hebben. Maar voordat het onder de Waddenzee uitgehaald kan worden duurt het vijf jaar”, meent Van Aardenne. M Minister De Wulf heeft nog eens uiteengezet dat arbeidstdijdvermindering in de visie van de Belgische regering, Economen van de OPEC hebben bere kend dat een prijsverhoging van tien procent voor een toeneming van de in flatie met 0,4 a_0,7 zorgt. Dat geldt vol gens hen ook voor de landen met een groot olieverbruik. Loonmatiging in Nederland is bij de vakbonden een uitermate moeilijke zaak, aldus Albeda. De vakbewging in ons land zal, naar de visie van de minister, pas bereid zijn daaraan mee te werken als de uiterste noodzaak ervan is aangetoond. Albeda wees erop dat loonmatiging kan" leiden tot vorming van zwartloon „het geen de verloedering van de arbeidsmarkt zou betekenen”, zo zei hij. DEN HAAG. Het CDA-Tweede Ka merlid Piet van Zeil heeft de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken vragen gesteld over herstructure ringsplannen van de Ijzergieterijen Does burg en Vulcanus. Hij verwijst de bewindslieden daarbij naar een rapport dat de Strucon 25 april heeft gepubliceerd. Strucon adviseert in het rapport una niem de herstructureringsplannen uit te voeren. Van Zeil wil van de ministers weten of deze bereid zijn alles te doen om het advies van Strucon op te volgen. In dat verband wijst de vragensteller erop dat uitvoering van de plannen past in het kader van de herstructurering van de bedrijfstak en uitvoering van de plannen uitzicht biedt op een redelijk rendement van deze bedrijven op afzienbare termijn. In een toelichting herinnert Van Zeil er de bewindslieden aan dat de commissie van de Strucon die het advies opstélde, bestond uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorganisaties en van de ministeries van economische zaken en van sociale zaken. De commissie werkte het advies uit onder leiding van de NEHEM. Desgevraagd bevestigde de Nederland se minister Albeda dat men hoop hierdoor in Nederland tot een effectief vervolgings beleid te komen ten aanzien van mensen die sociale voorzieningen misbruiken „om zich een gerieflijk inkomen te ver schaffen”. België en Nederland zullen daarom ook nauwer gaan samen werken bij de bestrij ding van koppelbazenpraktijken. Er zal over en weer meer informatie worden verstrekt en het is de bedoeling dat er een gemeenschappelijk waarschuwingssys teem komt. Ook zal worden nagegaan of de aansprakelijkheid van bijvoorbeeld een hoofdaannemer uitgebreid kan wor den tot werknemers die van over de grens komen. Gesproken is ook over de plannen die in de Beneluxlanden bestaan om tot werk tijdverkorting te komen. De Belgische mi nister van Tewerkstelling en Arbeid, De Wulf, heeft een uitzenzetting gegeven van wat de Belgische regering precies bedoelt met de arbeidstijdverkorting zoals die in het regeringsprogram is vermeld. Minis ter Albeda kwam tot de conclusie dat in ons land een „voorzichtiger” benadering van dit vraagstuk plaatsvindt, „maar dat was destijds ook al zo met de invoering van de vijfdaagse werkweek”, zo zei hij. terk AMSTERDAM (ANP). De Neder- landsche Bank heeft besloten de bestaan de regeling voor de positie van de Neder landse banken in het buitenland (het zoge naamde 5 miljoen voorschrift) te her zien, waardoor de banken met ingang van 1 juni van dit jaar meer armslag in hun buitenlandse bedrijf zullen krijgen. De centrale bank heeft dit besluit geno men na overleg met de representatieve organisaties van het bankwezen en de Directeur-Generaal van de PTT. BRUSSEL (ANP). Nederland en België hebben afgesproken dat ze el kaar meer gegevens zullen gaan ver schaffen over „zwartwerkers” die over de grens trekken. Die afspraak is gemaakt tijdens een bijeenkomst van ministers van Economische en van Sociale Zaken van de Benelux landen. (Van onze redactie economie) MANILLA. De hoge prijzen van olieprodukten en de tekorten op de oliemarkt zijn veroorzaakt door hamsteren in de industrielanden en winstbejag van de internationale oliemaatschappijen. Adnan al-Ja- nabi, hoofd van het economische en financiële bureau van de Organisa tie van Olie Exporterende Landen (OPEC), heeft dit gisteren verklaard in de Wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties in Manilla. ARNHEM (ANP). Ook de Vereniging van Hoger Personeel (VHP) bij Akzo Ne derland is gisteravond akkoord gegaan met de ruim twee weken geleden gesloten principe-overeenkomst over de CAO- voorwaarden bij Akzo dit jaar. De onderhandelingselegaties van de Industriebonden FNV en CNV, alsmede van de Unie BLHP, onderschreven het akkoord indertijd wel, maar de delegatie van de VHP verklaarde toen geen man daat te hebben. De ledenraad van de vere niging (ruim 2400 leden) heeft dat man daat nu wel gegeven.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21