mondig Optimisme in Amsterdamse Havennota door college Velsen ontzenuwd g Groentemannen Wandelen Jam Luilak s PvdA-fractie vanuit afdeling beticht van halfslachtigheid De meeste brillen ziet u niet. Petanque Naaimachine Mr. Opticien J.Gr it KUIFJE Opleving na aanleg Voorhaven twijfelachtig" WHB qeboorte? 3/N/ een lichtend voorbeeld van gezellig lampen-nieuws VELSEN-MMUIDEN 19 7 9 JUNI VRIJDAG 1 4 VERDEELDHEID OVER „OUD-IJMUIDEN-' imis- >f om i feit Onze collectie is uiteraard veel groter dan wij hier kunnen tonen. Daarom nodigen wij u graag uit om bij ons de laatste brillenmode in monturen en getinte glazen te komen bekijken. Ook als u niets in een bril ziet, loont een bezoek toch de moeite. Voor een deskundige ogentest met professionele apparatuur. Of voor contactlenzen. Tot kijk dus. Gedipt Contactlensspecialist A.N.V.C. Gedipl. Audicien F.I.D.A. Strijdig Twijfels Weinig verweer'” IJmuiden, Bril ”lnn", Kennemerlaan 92 Tel.: 02550 -1 50 72. Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwer kerk a/d IJssel en Zwijndrecht (2x). (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Amsterdamse verwachtingen van nieuwe havenontwikkelingen bij de mon ding van het Noordzeekanaal zijn zeker op het punt van de werkge legenheid al te hoog gespannen. Het gunstige effekt op de arbeids markt en het hoofdstedelijke ha vengebeuren als geheel kan ner gens met harde cijfers worden gestaafd en is dus op z’n minst twijfelachtig. B. en W. van Velsen laten dit negatieve geluid horen in een reaktie op de in maart verschenen Havennota van het Amsterdamse gemeentebestuur. Iggptiek Gedipl. Optometrist O.V. WK» beter WifiS DRUKWERK HMHI BESTELLEN? HE VERLOVING I HUWELIJK? VAN R,XEL I zo'n drukker v - Jt <i onder redactie van Eli Vlessing Toegangsprijs 1 piek! (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 50 „Over de rentabiliteit van investeringen daarvoor is pas na uitstippeling van een ie van gen in vuur bieren rer het evens, bij on- ranten ns be- meer inderd ■egime in de akan- orden name- aarbij loeten or de orden cantie k een rie of ini tot dacht n het calen- bleem i zou- i krij- 1 bui- e met en wel itwik- •wijs. 80 50 50 70 50 75 lur iir voorzieningen voor overslag van massa goed. Uitspraak hierover in de havennota: „Dit taakonderdeel is als draagvlak voor het Amsterdamse havengebeuren onmis baar geworden. Voor het voorzieningenni veau, de exploitatie en tevens het „inter nationale gezicht” van de haven. Punten waar B. en W. van Velsen vraagtekens achter zetten. De raadsleden en ook de socialistische wethouders werden hierin een halfslach tig standpunt verweten inzake Oud-IJ- muiden, agendapunt in de bewuste raads zitting. In de kritische brief, die overigens op verzoek van een meerderheid van de leden werd teruggenomen, waren de kern punten het huurniveau in deze renovatie- wijk (maximaal 300) en de plannen voor verkoop van huurhuizen die momenteel binnen B. en W. worden uitgebroed. In een gemeente met ruim drieduizend woning- HAARLEM Op Tweede Pinksterdag organiseert de Jeu de Boules vereniging ‘Kennemerland het internationale „Con cours de Paris”. Voor dit evenement zijn 36 Parijzenaars uitgenodigd. Zij kunnen hun krachten meten met rond 270 Neder landers die ook naar de hoogste eer din gen. Iedereen kan gratis komen kijken op het gemeentelijke sportterrein aan de Jan Prinslaan te Haarlem. De eerste bal wordt om tien uur 's-ochtends geworpen, om twaalf uur is er gelegenheid de maag te vullen, vanaf één uur ’s middags komt de finale in zicht. Een nieuwe aktiviteit van het dien stencentrum voor ouderen, gevestigd in de Nieuwe Slof te Beverwijk, is wandelen. De eerste tocht is 14 juni in de bosrijke omgeving van de „Johan- neshof” in Bakkum. Liefhebbers voor deze, ongeveer een uur durende, wan deltocht kunnen zich tot en met 8 juni opgeven bij het Dienstencentrum, de prijs bedraagt 5. Een gehuurde bus brengt de deelnemers naar het wandel gebied en vertrekt vanaf de Nieuwe Slof om kwgrt over negen en vanaf Huis ter Wijk om half tien. Van gemeentewege worden nog wel eens pogingen in het werk gesteld om „luilak” in goede banen te leiden. Op gelet! In Beverwijk wordt in de sport hal een sportinstuif georganiseerd die duurt van 5 tot 8 uur. Iedereen is wel kom. Deelname is gratis. Basketbal, volleybal, handbal en badminton kun nen naar hartelust worden gespeeld. In Velsen is ook iets leuks bedacht. Daar gaat om 5 uur de poort van het openluchtzwembad De Heereduinen open en mogen liefhebbers voor nop tot half negen in het water spartelen. „Er waren”, zo werd van gemeenteze de desgevraagd medegedeeld, geen particuliere initiatieven die konden worden ondersteund”. Af gezien van de vraag of een gemeente zelf zo’n initia tief kan nemen bestaat er natuurlijk nog de mogelijkheid dat een particu lier een helder moment krijgt. Er is nog een paar uur bedenktijd. De herrie en de overlast start al in de kleine uurtjes! Kuifje is zaterdagochtend in buurt huis De Brulboei. Natuurlijk niet in levenden lijve maar op het filmdoek. Dat maakt in wezen niets uit want het blijft een gekke vogel, die met zijn vaste vrienden Bobbie, kapitein Had dock en de heren Jansen en Jansen de meest onwaarschijnlijke avonturen be leeft. In het Nederlands gesproken wordt zaterdag om tien uur vertoond: „Kuifje en het haaienmeer”. De film is half twaalf afgelopen. Toegang voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. De recreatieassistenten moeten wel vroeg uit de veren. Die gaan vanaf vier uur oogjes in het zeil houden. Paviljoen Noordzee (op het strand bij de zuidpier) blijft vrijdagnacht open tot 5 uur. Dat is niet zo zeer voor de vroegoppers als wel voor de door- zakkers! De broers zijn van plan om na afloop van de plechtigheid er ook nog één te pakken bij Nelis om de hoek. Deze week als troostprijs voor burge meester P. J Molendijk. heeft n par- p alle antie- rege- an de door tellen ;undi- n met geme- rW’s, eratie >r het leder- ierne- Re- jhting srblij- Pétanque” is een ander woord voor het al even onuitspreekbare „Jeu de boule” (spreek uit: sjeu de boel). Een balspel wel te verstaan dat vanuit Gal lic (spreek uit Frankrijk) naar Neder land is overgewaaid. Óp 2e Pinkster dag dat is 4 juni organiseert PUK, de club die zich in Kennemer land met het balspel bezighoudt, een concours. Een internationaal concours op het gemeentelijk sportterrein aan de Jan Prinslaan (bij het Marsman plein). Aan de start verschijnen 270 Nederlandse „boulers” en 36 echte. uit Parijs. De toegang is gratis. Het concours duurt van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.30 uur. Daarna volgt de prijsuitreiking. wisker marktplein 18 - ijmuiden telefoon 02550 -1 73 50 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Binnen de PvdA-Afdeling IJmuiden-Velsen bestaat duidelijk verschil van mening over de te volgen taktiek inzake de nieuwbouw- en renovatieplannen in Oud-IJmuiden. In de donderdag gehouden ledenvergadering in Velserduin kwam een brief op tafel van het afdelingsbestuur waarin de benadering door de eigen fractie tentoongespreid in de raadszitting van 17 mei van kritisch commentaar werd voorzien. lijkheden voor ertsoverslag in relatie met Hoogovens (noodzaak van goede bereik baarheid per schip om locatievoordeel uit te buiten) worden aan Velsense kant wat scheef genoemd zonder dat ook het aspekt voorraad in deze beschouwing wordt be trokken. De bewering over uitbreiding van overslagfaciliteiten bij de Noordpier („een te grote investering voor Hoogovens alleen”) wordt gelijk gesteld met „de zaak op z’n kop zetten”. Over de noodzaak van een kolenterminal aan de kust bij IJmui- den, waarover de Havennota spreekt, worden eveneens twijfels uitgesproken. De duidelijke scheve verhouding tussen fractie en bestuur kon donderdagavond weer wat worden rechtgebreid door for mulering van het toch eensluidende standpunt aangaande Oud-IJmuiden (be taalbare nieuwbouw waar de wijkbewo ner zelf mee geholpen is). De PvdA-afde- ling wijdt binnenkort een aparte ledenver gadering aan het punt „Oud-IJmuiden”. Het plan voor verkoop van huurhuizen, strijdig met het PvdA verkiezingspro- gram, zou alleen op panden in de renova- tiezone betrekking moeten hebben. Dit punt komt nog in de raad. De PvdA gaat zich hier met meer principezaken met betrekking tot Oud-IJmuiden eerst in ei gen kring nog eens over beraden. ndien maat- djs de anties irwijs. lie de :imaal i het n toe- :antie- K landelijk energiebeleid een beslissing mo gelijk”, zo wordt gesteld. Aan het commentaar op de havennota, alleen over de punten het IJmondbelang rakend, wordt de aankondiging gekop peld van een Velsense beleidsnota over I het haven- en industriegebied IJmuiden- West. Uitgangspunt daarbij is voor B. en W. onder meer het feit dat de Haringha- ven op dit moment onvoldoende wordt benut. Met enige verwondering wordt vastgesteld dat over vestiging van een vrachtterminal voor rij-op/rij-afverkeer in deze haven in de Havennota geen letter voorkomt. Dit terwijl het Open Beraad deze mogelijkheid, op verzoek van Am sterdam nog wel, serieus bestudeert. De Nederlandse huisvrouwen hebben de smaak van jam maken te pakken. Verleden jaar fabriceerden de dames drie miljoen kilo vruchtenjam. Dat is een kwak die met een klein beetje goeie wil in 6 miljoen potten gaat. Flipje, ’t fruitbaas- je van Tiel, laat een traan. Uitlatingen in de havennota over moge- In de Velsense reaktie worden allereerst twijfels uitgesproken over het gunstige effekt van een voorhaven op de hoofdste delijke havenontwikkeling. Wat van jaar op jaar geringere havenbedrijvigheid kampt Amsterdam met ongunstige facto ren als groeiende internationale concur rentie waartegen bij nagenoeg ontbreken van internationale coördinatie weinig ver weer tegen is. De kans dat een voorhaven dit getij ten goede kan keren moet volgens Velsen uiterst gering worden geacht. De drie aangevoerde motieven voor voorzieningen ten behoeve van massa- goedoverslag (onmisbaar voor het voor zieningenniveau en de exploitatie en be vorderlijk voor het „internationale ge zicht”) worden als zwak bestempeld. Vel sen spreekt hier van „een weinig heldere argumentatie”. Gevraagd wordt wat in dit verband moet worden verstaan onder voorzieningenniveau. Dienstverlenende aktiviteiten als afmeren en slepen in hun huidige omvang of enkel en alleen het voortbestaan van deze bedrijvigheid? In hoeverre de niet geringe investeringen voor overslagfaciliteiten hier opwegen te gen groei van de goederenstroom naar of via Amsterdam (gunstig effekt op de havenexploitatie) laat Velsen daarbij zorgvuldig in het midden. Met de uitlating over het „internationale gezicht” voor Amsterdam als havenstad weet Velsen evenmin goed raad. K. J. C. Meerestein organiseert don derdag 7 juni een 12 weken durende klaverjasdrive. Deze wedstrijden wor den gehouden in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden en be ginnen ’s avonds om acht uur. Men moet minstens acht van de twaalf wed strijden spelen om in aanmerking te komen voor de hoofdprijseen naaimachine! wisker zoekenden was vooral het laatste een har de noot in een wat warrige discussie tus sen bestuur en leden. De aanwezige frac tieleden, wethouder H. J. Scheeper, C. A. Kleywegt, C. Kranendonk en A. Schilt- meijer, toonden zich zeer gebelgd over de frontale aanval vanuit het bestuur in briefvorm. De reacties varieerden van „pijnlijk verrast” tot „ver beneden peil voor socialisten onder elkaar”. Schiltmeij- er ging het verst in zijn verontwaardiging. De briefschrijverij is terug te voeren tot toch wel duidelijke interne tegenstellin gen. De fractie met haar kennis van zaken over wat wel en politiek gezien absoluut niet haalbaar is met daartegenover het afdelingsbestuur dat volgens de aanwezi ge fractieleden met het „schotschrift” wel erg hoog van de toren blies. Directe aan leiding voor dit tumult was de opdracht aan de fractieleden vlak voor de gewraak te raadszitting vanuit het bestuur een mo tie in stemming te brengen over de maxi maal toelaatbare huurprijs binnen de re- novatiewijk. Ook de wens wethouder Bijl van volkshuisvesting bij gesprekken op het ministerie door de Velsense fractie voorzitter te doen vergezellen had, ver pakt in een motie, in stemming moeten komen. Amsterdam presenteerde de havennota als bijdrage tot een verdere gedachten wisseling over het punt havenontwikke ling zoals die nu in het kader van het ontwerpstreekplan Amsterdam-Noord- zeekanaal aan de gang is. Louter een praatstuk dus waar Velsen nochtans een hartig brok kritiek aan vastknoopt. In de schriftelijke reaktie blijft weinig heel van de motieven die voor Amsterdam ten grondslag liggen aan een pleidooi voor voorhavenfaciliteiten dat in de havennota overigens met een wat pessimistische on dertoon opklinkt. De hoofdstad droomt nog steeds van een toekomst als volledig toegeruste haven. Een voorhaven met voorzieningen voor stukgoed (containers) en massagoed (kolen, ijzererts) wordt in dat kader van levensbelang geacht. In heel direkte zin wordt tussen nieuwe voor zieningen (in IJmuiden) voor container vervoer en de werkgelegenheid verband gelegd. Een stuk vager is de argumentatie achter de eveneens in Ijmuiden te treffen Bij de oprichtingsvergadering van het Wijkcomité Velserbeek werd spon taan de idee geboren om „iets” te doen voor de heren A. en K. Honk. De broers die zo’n mensenleeftijd in Velsen-zuid hun groente- en fruitwaren aan de da mes en heren hebben gesleten. Wel, zo’n wijkcomité blijkt toch wel nut te hebben. Want het „iets” staat zaterdag te gebeuren. Om twaalf uur in de Thee- schenkerij van het park Velserbeek. De monding van het Noordzeekanaal. Terzijde van de Noordpier (links) is een diepzeehaven met overslagvoor- zieningen gedacht. Van deze beschei den versie van het oorspronkelijke Voorhavenplan, ter discussie in het ka der van het ont werpstreekplan Amsterdam/Noord- zeekanaalgebied, verwacht Amster dam een gunstig ef fect. Velsen deelt dat optimisme niet. B Oosterduinweg 29 TIHIMHI tel. 14768 IJmuiden r-. Ia*/.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5