Ondanks vermaningen regering Vrije sprong STAND HYPOTHEEKRENTE brug open? motor af. I beurs deze week 'I 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Enquête onder OR-leden ’Inkomensverdeling niet rechtvaardig” Curasao is op benzinerantsoen 2 onvoldoende „Rapport Nefarma onderbouwd” Nieuwe commissie SER ingesteld Kom op voor EurQpa. )0 )0 igy 34, sit Banketbakkers klagen bij EG-gerechtshof 12 13 ECONOMIE 19 7 9 JUNI t ZATERDAG 3 bank 9,25 9,76 10,03 9,84 10,12 9,99 10,21 10,54 9,52 9,2 (Van onze redactie economie) ARNHEM. Ondanks de deze week in Arnhem herhaal de regeringsverzoeken om de vakantie in eigen land door te brengen, vertrekt de komende zomer een recordaantal Ne derlanders naar buitenlandse vakantiebestemmingen. Vol gens reisorganisatoren trek ken dit jaar zes miljoen van de 8,8 miljoen vakantiegangers de grens over. w m HK MM MM F 1 Vakantiebestemming buitenland favoriet (Van onze redactie economie) vöór dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 29 mei 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Olie houdt beurs in de ban Ned. Middenstandsbank af- En ook ditmaal stond het energievraag- en (ADVERTENTIE) sin oor ies, aar aan im. la's ■47 Dit is een half miljoen meer dan het oude record van vorig jaar. Na de eigen- land-oproep van minister Andriessen van Financiën kwam staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken in Arnhem Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Deze week heeft geen enkele bank de hypotheekrente gewijzigd. Publicatie verzorgd door vereniging eigen huis’ te Amersfoort. variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 onderzoek naar de juistheid van haar stel ling te doen. buitenlandse interesse voor Nederlandse obligaties. Hierdoor is het koerspeil gesta dig aan het teruglopen, terwijl buitenland se valuta als de Amerikaanse dollar, West- duitse mark en het Britse pond duurder worden. Deze week kon worden ingeschreven op een 9 procent-staatslening die, ondanks dit voor de massa van beleggers wel aan sprekend percentage, niet meer dan 400 miljoen gulden opleverde bij een emissie- koers van 100 procent. Direct daarna werd de lening op de beurs voor 99,4 procent verhandeld. De Nederlandsche Bank reageerde op deze ontwikkeling met een discontoverhoging van een half pro cent tot 7 procent, nadat België donder dag was voorgegaan met een verhoging van 7 of 8 procent. De verdere rentestijging kwam ook tot uiting op de pandbrievenmarkt, waar de hypotheekbanken met de afgifte begon nen van 9,5 procent-pandbrieven tegen voorlopig nog 100,5 procent. Als de obliga- tiemarkt zich niet stabiliseert, zal op korte termijn deze afgifteprijs zeker op 100 pro cent komen. Opvallend is echter dat in de Verenigde Staten de afgelopen week de obligatiemarkt juist sterk aan het stijgen is geslagen. Dit naar aanleiding van de kracht die de dollar de laatste tijd laat zien. De gestadige rentestijging die hier te lande de rente tot boven de 9 procent heeft gebracht, heeft het moreel op de aande lenmarkt duidelijk ondermijnd. De reeds geruime tijd aan de gang zijnde koersaf- brokkeling voor vooral de meer lokale handel en industrie, kreeg deze week op het Damrak een nieuwe impuls. Het op ruimen van debetposities werd erdoor versneld en vele aandelen, die eerder dit jaar weliswaar op de groei gekocht waren, maar met geleend geld betaald, kregen nu een versnelde verkoopbeurt. Doordat hier tegenover vrijwel geen vraag bestond, zakten de indexcijfers voor de lokale industrie en de handel, alsmede het cijfer voor de gehele lokale markt tot nieuwe laagtepunten van het jaar terug. Voor de lokale industrie is dat 72 tegen 86 als hoogste dit jaar, met een gemiddelde koerspeil voor 1970 als 100. De handel is dit jaar al teruggelopen van 128 op 110. belangrijkste te vinden. Op de tweede plaats komt het nemen van beslissingen. Met de kwestie van het informatie-geven aan OR-leden over het beloningsbeleid, blijkt het volgens de enquête niet zo best te zijn gesteld. Bijna een derde krijgt daarover nooit inlichtingen, bijna 18 pro cent zelden en ruim een kwart vindt dat het te weinig informatie krijgt. Nog geen kwart toont zich hierover tevreden. Meer dan 63 procent zegt er niet of ternauwenood in te zijn geslaagd invloed op het beloningsbeleid uit te oefenen, waardoor dit beleid zich kon ontwikkelen in een richting die de ondernemingsraad wenste. Maar 2 procent zei daarin wel te zijn geslaagd. Ruim een kwart zei eniger mate succes te hebben gehad op dit ge bied. Het merendeel vindt ook dat er bin nen de OR geen enkele of maar weinig overeenstemming bestaat over de vraag hoe het beloningsbeleid er zou moeten uitzien. Driekwart van de ondervraagden vindt het wenselijk dat in de onderneming waar men werkt openbaarheid van inkomens bestaat. Vijftien procent vindt dat dit niet gewenst is. Op dit moment is onvoldoende sprake van openheid over inkomens, is de mening van driekwart der ondervraag den. Zodra de wet inzake openbaarheid van inkomens van kracht is, wil een zeer grote meerderheid van OR-leden (88,7 procent) een afschrift vragen van de inko mensverdeling en de beloningsmethoden. sitief effect werd verondersteld van de nieuwe oliecrisis. De oliemaatschappijen boeken, zo is de veronderstelling, ook in het tweede kwartaal forse winsten. De aandelen liepen deze week dan ook op van 137 tot 141 om daarna iets af te zwak ken. De ook in de Rotterdamse haven opgestoken olie-rush deed eveneens aan delen Pakhoed een viertal guldens stijgen, waarna zich later in de week nieuwe winstnemingen meldden. De redelijk gunstige verwachtingen die Van Ommeren voor dit jaar heeft, werden evenwel niet gehonoreerd. Wel daarente gen het besluit van de regering het Rijn- Schelde-Verolme-concern nog eens, maar dan voor de laatste keer, forse steunbe dragen toe te spelen. Het aandeel schoot daardoor van ƒ26 op ƒ32, maar kon dit verhoogde niveau niet geheel behouden. EG-regeling voor het wegwerken van de boteroverschotten boter voor 3,75 gulden per kilo kopen wanneer het 5.000 kilo per maand neemt. Die 5.000 kilo moeten dan in één maand tot eindprodukt worden verwerkt. Volgens Haen is dat voor een ambachtelijke banketbakker een onmo gelijke eis. Veel ambachtelijke banket bakkers halen volgens hem niet eens 5.000 kilo per jaar. „Al tien jaar hebben wij in Burssel gezeurd om een andere regeling, maar steeds zijn we met een kluitje in het riet gestuurd. Gezamenlijk inkopen door een combinatie van banketbakkers zou niet 8,9 8,9 9,25 9,5 9,2 9,5 9,25 9,25 9,25 9,25 9,25 9,2 9,6 9,2 9,2 9,84 10,11 9,98 10,32 9,62 9,62 9,62 9,58 9,58 10,05 10,50 150 cc 1974. Tel. i 75, ikenin- 50 H. itstraal ?0643 L KA- voot 023- Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 8,9 8,9 9,25 9,5 9,2 9.5 9,25 9,25 9,25 9,25 9,25 9,4 - 9,8 9,2 9,2 9,84 10,11 9,98 10,32 9,62 9,62 9,62 9,58 9,58 10,27 10,72 9,5 9,25 9,5 9,3 9,5 9,8 9,2 8,9 □heera 'cass. - 50. KI. 1 lijk 9,76 10,03 9,57 9,84 9,99 10,21 10,54 9,52 9,2 DEN HAAG (ANP). Het Bedrijf schap banketbakkersbedrijf beraadt zich over de beste manier waarop het een klacht over concurrentievervalsing door verschil in de boterprijs voor grote en kleine afnemers bij het Europees hof in Luxemburg kan presenteren. De secretaris van het Bedrijfschap, P. W. M. Haen, is er van overtuigd dat de banketbakkers gelijk zullen krijgen na tien jaar strijd voor een gelijke, inkoops prijs van boter voor industriële banket bakkersbedrijven en de ambachtelijke banketbakker. Nu betallen grote afne mers 3,75 gulden Voor een kilo boter uit de EG-boteroverschotten en de „kleine” bak ker moet acht gulden per kilo neertellen. Een bedrijf kan in het kader van een met een opwekking om met zijn allen veel meer te gaan genieten van al het moois dat Nederland heeft te bieden. Er valt hier in de vakantie immers machtig veel te beleven, pleitte Hazekamp op een congres van toeristische journalis ten. De opwekking van de staatssecretaris kwam echter als mosterd na de maaltijd. Net zo goed als Andriessen in april ook al voor dovemansoren heeft gesproken. De Nederlandse vakantiegangers begin nen dit pinksterweekeinde aan een uit tocht naar het buitenland die zijn weerga niet kent. De grote touroperators spreken over spectaculaire omzetstijgingen. Een aantal van hen heeft 30 procent meer vliegcharters verkocht dan vorig jaar. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) meldt dat het aantal touringcar- en treinreizen naar het buitenland met 11 procent is gestegen. Het is altijd pas later bekend hoeveel mensen IOBIE- auto's I ledige plaats. >urger- Jerstr. 10862. ipé ’3 met Tel. z g st 17.0C Als „zeer onrechtvaardig” wordt de in komensverdeling betiteld door 8,1 procent van de betrokkenen. ALdus enkele uit komsten van een vorig jaar gehouden onderzoek onder 657 ondernemingsraads leden over het beloningsbeleid. Twee me dewerkers van de Interuniversitaire In terfaculteit Bedrijfskunde in Delft, drs. J. Hoogendoorn en H. A. Smink, hadden hiertoe het initiatief genomen. De bedoeling was de mening van de OR- leden te vernemen over het beloningsbe leid en in het bijzonder de plaats van de ondernemingsraad in de totstandkoming van dit beleid dan wel de instemming met het in de onderneming te voeren beleid. Ruim 60 procent van de OR-leden blijkt voor inkomensnivellering te zijn, voor noch tegen 31 procent en tegen 5 procent. Ruim 82 procent van de ondervraagden vindt dat als er door de economische situatie geen ruimte is voor een algemene inkomensstijging, de lagere groepen er toch iets op vooruit moeten gaan en wel ten koste van de hogere. Minder dan 10 procent is daar tegen. Ruim twee derde meent dat er een maximum-inkomen moet bestaan. Iets minder dan een kwart meent dat de verhouding maximum-mini- mumloon 5 tot 1 moet zijn. Minder dan 15 procent voelt voor een verhouding van 4 tegen 1 en ruim 15 procent spreekt zich uit voor 3 tegen 1. Bij het bepalen van de hoogte van het inkomen blijkt men het leiding-geven het it. Pr. 422 radio, st, pr 434. sdrijfs- jottrai- entra lerkeri, •ringen stuks, i finan- io Stet goed- \leder- d. Tel. 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrum bank Westland Utrecht/standaard no-risk den die concurrentievervalsing in de hand j werkt.” Volgens hem mag er helemaal geen EG-regeling bestaan die discrimi- neert. De gevolgen van het grote verschil in de inkoopsprijs van boter voor banketbakke rij bedrijven zijn volgens de secretaris van het bedrijfschap weer duidelijk gebleken in de maanden november en december van het vorig jaar de „oogstmaanden voor de banketbakkerij”, aldus Haen toen de omzet van de kleine banketbak kers twee procent lager was dan werd verwacht. „Bij de industrie is van een lagere omzet niets gebleken”, aldus Haen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De meerderheid van ruim 600 geënquêteerde leden van ondernemingsraden vindt dat de inkomensverdeling in ons land noch recht vaardig is te noemen, noch onrechtvaardig. Geen van de ondervraagden vindt dat de inkomensverdeling zeer rechtvaardig is. Een klein percentage (4,4 procent) noemt de verdeling rechtvaardig. Ruim een kwart van de onder vraagden vindt de verdeling onrechtvaardig (26,6 procent). stuk centraal bij de koersvorming, zowel in New York als Amsterdam. Wall Street schrok nogal van het sterk opgelopen te kort op de Amerikaanse handelsbalans in april, dat bijna vier miljard gulden hoger was dan in maart en ook nog twee miljard gulden hoger dan was verwacht. De ver snelde invoer van duurdere olie en de snel stijgende import in de Verenigde Staten van de goedkoop in benzineverbruik rij dende Japanse auto’s, worden als de twee voornaamste veroorzakers gezien van de ze verslechtering. Toch bleef de nadelige invloed van deze ontwikkeling op de dollar beperkt, want de veel duurdere ruwe olie vergt thans aanzienlijk meer dollars als betalings- munt. Wel wordt het vraagstuk van het dollaroverschot op deze wijze weer naar de toekomst verschoven, want juist door de sterk gestegen olieprijzen vergaren de olielanden enorme hoeveelheden dollars. En waar dat toe kan leiden, hebben de talrijke dollarcrises van vorig jaar wel geleerd. Bovendien nam de bezorgdheid over de stijgende binnenlandse spannin gen in Iran toe, omdat opnieuw de oliepro- duktie als wapen wordt gehanteerd. Maar ook het Damrak kreeg te maken met het olievraagstuk, zij het meer indi rect, want zo moet de achtergrond van de rentestijging wel enigszins worden gezien. Onze gulden is al geruime tijd minder hard, hetgeen zich uit in de afgenomen mogelijk zijn omdat de uitvoering van de regeling dan veel te duur zou worden”. Volgens Haen is het „jrudiisch volsla- i gen absurd een regeling in stand te hou- j bouwd en, pr. 7434. linker jespo- 7434.r 200 D, Bouw- vraag- 023- n vele nautic, Haar- >0. HAR- 50 cc, :ement vr.pr. slftlaan >1 023- den, heeft Nefarma besloten een onafhan- kelijk organisatiebureau op te dragen een j Benz. ssette, 3250. Voor de rest was het vrijwel allemaal verlies wat de klok sloeg. Elsevier-NDU daalde bijvoorbeeld van 270 op 255, Océ van der Grinten van 162 op 155, Westland-Utrecht Hypotheekbank van 375 op 360 en BOG van 186 gulden op 180. Braat Bouwstoffen, die na de stren ge winter voor de rest van dit jaar ook niet erg optimistisch bleek, daalde van ƒ201 op ƒ175, en de Arnhemse Scheepsbouw maatschappij viel terug van 880 op 830. Verder waren er talrijke aandelen met verliezen van ƒ3 tot 5. met eigen vervoer gaan, maar ook hierin verwachten we deze zomer een duidelijke stijging, aldus het ANVR over de uittocht. De regering moet met meer dan alleen maar propagandataal over de binnen landse vakanties komen, zeggen de tour operators. De ANWB meent dat ook Haze- kamps pleidooi 'wel niets zal uithalen. De meeste vakantiegangers vinden Neder land te duur, het dienstbetoon te matig en het weer te slecht en onbetrouwbaar, al dus de ANWB. Ook de komende zomer ligt de top van de vakantiedrukte in binnen- en buiten land in de tweede helft van juli. Volgens de Stichting Recreatie is van de negen miljoen Nederlandse vakantiegangers meer dan zes miljoen aan het hoogseizoen gebonden door de school en collectieve vakanties. Van de 2,9 miljoen Nederlan ders die vrij kunnen kiezen, prefereert toch de helft de vakantie in het hoogsei zoen. <1 /s? ierstel, goed, slecht, er BV, 10, 023- /erktijd Een trieste ontwikkeling, waar deze week een versnelde voortzetting aan werd gegeven. Alleen aandelen Koninklijke Petroleum lagen gevraagd, doordat hiervoor een po- (ADVERTENTIE) AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens j AMSTERDAM. Ook deze week stond de beurs weer in het teken van de koersdalingen. Voor Wall Street begon de handel een dag later, maar dat verhinderde niet om de eerste twee behandelingsdagen al een koersdaling te veroorzaken van 15 punten. Met uitzondering van aande len Koninklijke Petroleum, die nog altijd profiteren van de olie-rush, bleef ook het Damrak gedrukt en vervolgde de afbrokkeling van de vo rige weken, waardoor de lokale markt nieuwe laagtepunten van dit jaar aansloeg. zonder Gem. gar. 1 Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 9,25 9,5 9,0 9,25 9,3 9,5 9,8 9,2 8,9 (Van onze redactie economie) UTRECHT. Nefarma, de Nederland se associatie van de farmaceutische indu strie, is verwonderd over de reaktie van het kabinet op haar „bezuinigingsrap- port”. Het kabinet vindt dat rapport on- voldoende cijfermatig onderbouwd, In het rapport had Nefarma voorstellen I gedaan tot bezuiniging op de verstrekking van geneesmiddelen. Met name was ge- steld, dat overgaan op kleine industriële g|g verpakkingen jaarlijks vele tientallen mil joenen kan besparen. Maar nu het kabinet te kennen heeft gegeven het rapport onvoldoende te vin- I Vol spanning kijkt brigadier De Vries van de gemeentepolitie Nijmegen toe, als zijn hond Friso een moeilijke hindernis neemt in de categorie vrije sprong. Friso werd op dit onderdeel nummer één tijdens het Nederlandse kampioenschap voor ge certificeerde diensthonden in Hilversum. Rente vast Afsluitprov. Rentepercentages gedurende: in proc.: met Gem.gar. DEN HAAG (ANP). Tijdens een spe ciale vergadering in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad (SER) in Den Haag is de nieuwe SER-Commissie voor Ontwikkelingsproblematiek van Bedrij ven (COB/SER) van start gegaan. Deze komt in de plaats van de Commissie Op voering Produktiviteit (COP), die 29 jaar heeft bestaan. De nieuwe commissie, onder onafhan kelijk voorzitterschap van J. A. Hendriks, gaat zich geheel richten op beleidsonder- bouwend onderzoek, daarbij gesteund door werkgevers en werknemers, aldus gisteren een mededeling van de SER. Bij dat onderzoek wordt uitgegaan van een evenwichtige economische, sociale en al- gemeën-maatschappelijke benadering van de ondernemingsvraagstukken, meldt de SER. WILLEMSTAD (ANP). Het bestuurs college van Curasao heeft de benzine- voorziening op het eiland aan banden gelegd. Naar het zegt heeft het deze maat regel genomen uit voorzorg in verband met de staking bij de Shellbedrijven. De maatregel houdt in, dat met ingang van donderdag 5 pompen per dag van benzine worden voorzien. De staking verloopt overigens rustig, maar dreigt wel over te slaan naar andere sectoren. Nog 4 dagen en dan... H I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13