Krott heeft bedenkingen tegen profambities van winnaar Olympia's Ronde: Joop Waterreus trekt zich terug Indonesië sterk Grote verrassing in hockeytoernooi Tijdens open Franse kampioenschappen tennis in Parijs sportpuntiq IT. Zege Martinelli in de Giro Wade, Sanders en Jol: Twente Vessies buitenspel o J n- Club weigert zich neer te leggen bij arbitrale vonnis inzake Hendriks 65 I I I 15 SPORT o ZATERDAG JUNI 19 7 9 (Van onze sportredactie) „Stug" alleen prestaties bepalen of de Amsterdamse ploegleider „ja” knikt, als een van zijn coureurs te kennen geeft de sprong naar de beroepsrenners te willen maken. Krott laat de factor karakter zwaar meetellen als een van zijn ambitieuze protégés bij hem aanklopt voor advies. AMSTERDAM. Herman Krott heeft een neus je voor het moment, waarop amateurwielrenners die hij onder zijn hoede heeft het beste kunnen doorstromen naar de rijen der professionals. Niet eerste keer in deze etappekoers een ont spannen indruk. De oranjetrui zit nu vast om de schouders en misschien verklaart die wetenschap zijn optimistische visie op de toekomst. Lammer tink weet zich ri- Arthur Ashe: verlies Telstar naar de rechter r I letsel- e itelt ope s servict garantif Jos Lammertink (21 jaar), die met de eindoverwinning van Olympia’s Ronde zijn reputatie opnieuw heeft opgekrikt, is niet bang dat hij als kersverse professio nal de mist in zal gaan. Voor de start van de laatste (achtste) etappe van Olympia’s Ronde in Kijkduin maakt hij voor de Saronni blijft leider in het algemene klassement met achttien seconden voor sprong op de Noor Knut Knudsen. Dat Joop Zoetemelk’s de uipe al jaren het voorland vormt van Krotts beste ama teurs heeft overigens niet alles te maken met de voorzichtigheid waarmee jonge De Nederlandse Elly Vessies verloor in drie sets van de Amerikaanse Louise Al len. De setstanden waren: 2-6, 7-6 en 3-6. Nu de transfer van René van de Kerkhof door de extreem hoge vraag prijs van PSV afgesprongen is, heeft FC Köln zijn interesse verlegd naar John Robertson, de Schotse linkerspits van de Europa Cup-winnaar Notting ham Forest. De Engelse vereniging wil de speler laten vertrekken voor één miljoen mark, aldus een bericht in het Westduitse dagblad Bild. Volgens de zelfde bron heeft manager Thielen van de Keulse vereniging ook geïnfor meerd naar de transferprijs van Tony Woodcock, de andere spits van Not tingham. Deze speler is te koop voor drie miljoen mark. laatste rit een nare valpartij in petto waardoor hij vele minuten na Prinsen in de hoofdstad arriveerde en zijn eervolle positie in de rangschikking verspeelde. DEN HAAG (ANP). Joop Waterreus heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek L’nie. De vijf resterende partijen worden van daag gespeeld. In de enkelspelen won Ilie Sumirat met 11-15, 15-7, 15-10 van Svend Pri en Liem Swie King met 15-3, 15-6 van Morten Frost. DEN HAAG (ANP). Het toernooi om de Europese bekers voor landskampioe nen hockey is gisteren in Den Haag met een daverende verrassing begonnen. De bekerhouder bij de heren, Southgate, leed in een wedstrijd voor groep A direct al een nederlaag van 0-1 tegen Edinburgh Civil Service. Met als poulegenoot alleen nog het zwakke KKS Lech uit Pölen kan Southgate de hoop op een vierde achter eenvolgende triomf wel vergeten. JAKARTA (Reuter). In de eerste wedstrijd voor de finale van het toernooi om de Thomas Cup heeft Indonesië in Jakarta een voorsprong genomen van 4-0 tegen Denemarken. O. Bou» Bel: 02 TREVISO. In de laatste vlakke etap pe van de Giro hebben de Italiaanse knechten hun kansen benut om ook iets uit de prijzenpot te halen. De 121 kilome ter lange rit van Verona naar Treviso werd gewonnen door Giuseppe Martinel li in een massale eindsprint. fw nel in u» afspraak ’3. als zesde geplaatste Sue Barker verloor met 7-6, 2-6, 6-1 van Hana Mandlikova, een van de vele jonge Tsjechische speelsters, die momenteel naam maken. loeilijkhi tollet i' ao B V, 296 Telstar heeft zijn belangen in deze moeilijke kwestie in handen gegeven van juridische specialisten. De hele zaak is nu onder de rechter. Hierdoor is de arbitraire uitspraak opgeschort. Peter Hendriks ontving van zijn ver eniging Telstar een nieuwe verbintenis voor het seizoen 1978/79 op 16 mei.' Volgens de reglementen had de schrif telijke aanbieding voor 15 mei bij de speler in de bus moeten liggen. Hen driks claimde daarop transfervrij te zijn. Telstar ging daarmee niet ak koord en vroeg om een uitspraak van de KNVB, omdat de club het aangete kende schrijven aan Hendriks op 12 mei had aangeboden aan het postkan toor. Door vertraging van de PTT-be zorging door de Pinksterdagen was de aanbieding niet op tijd bij de betreffen de speler gearriveerd. De arbitraire uitspraak stelde Hendriks in het gelijk. Telstar weigert zich bij dit vonnis neer te leggen en schakelt nu de rech ter in. Voor Fortuna SC en eventueel Volendam een strohalm, omdat beide verenigingen met soortgelijke gevallen geconfronteerd worden. Hoewel de af- Hij heeft dat schriftelijk laten weten aan KNAU-voorzitter Wim de Beer, die er zich sterk voor had ingezet om Waterreus opnieuw in het bestuur van de Unie te krijgen. Bij de laatste Unieraadsvergade- ring werd de kandidatuur van Waterreus, en Jan Thijssen, die in augustus van het vorig jaar ook bedankte als bestuurslid, door de vergadering aangehouden. Waterreus: „Ik heb mij teruggetrokken, omdat men mij in de districten west 1 eri west 2 kennelijk niet pruimt. Sjouke Tel is. als tegenkandidaat gesteld. Ik durf een eventuele stemming best aan, maar als ik die marginaal zou winnen is er toch geen basis om er weer eens flink tegenaan te gaan.” ER WAF :ing, sar loodgle >lete bat •n. Geb 'illebrord Jmuider Bij Gerard Vianen, Gerrie Knetemann, Leo van Vliet en Frits Pirard bijvoorbeeld kende Krott geen twijfels. Zij gingen, hun ex-ploegleider met een gerust hart achter latend. Maar nu Jos Lammertink giste ren in Amsterdam de vierde amateur van Krott op rij die Olympia’s Ronde op zijn naam bracht Leo van Vliet en Arie Hassink (twee keer) gingen Lammertink voor van plan is dit najaar toe te treden tot het profcircus koestert Krott ineens bedenkingen tegen de profambities van zijn pupil. Ook het feit dat Lammertink straks zijn handtekening zet onder een contract bij de ploeg waarvoor ook Joop Zoetemelk rijdt doet Krott niet overstag gaan. Zo op het oog merkwaardig, omdat Krott drom mels goed weet dat een neo-prof bij Zoete melk (ook de winnaar van de Ronde van Spanje leerde bij Krott als amateur de kneepjes van het wielervak) een ideale stagetijd als broodcoureur tegemoet gaat. „Gek”, verklaart Krott, „maar met Jos zie ik het nog niet zo een-twee-drie zitten als prof. Zijn klasse staat buiten kijf, maar ik geloof dat zijn stugge karakter niet in zijn voordeel zal werken als hij de overstap maakt. Het is een stille jongen die zich nog niet weet te verkopen. De profwielrennerij vereist een andere in stelling dan wanneer je amateur bent. Dan hoef je alleen maar hard te fietsen, bij de beroeps moet je ook met je bekkie kunnen werken wil je slagen in dit vak. kaanse voetballiga. De betrokken jour nalisten noemden Bruce Wilson van de Chicago Sting als beste verdediger. De voetbaltrainer Henk van Neck heeft gisteren via een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank getracht zijn voormalige werkgever, de Amster damse voetbalclub WA, te dwingen hem weer in dienst te nemen. Hij meent dat het bestuur van de club onrechtmatig heeft gehandeld door hem op 12 april j.l. op staande voet te ontslaan. Van Neck, voorheen trainer van de Wormerveerse voetbalclub WFC, heeft twee seizoenen bij WA gewerkt. Een optie voor het komende seizoen was al in kannen en kruiken. Het WA-bestuur wil Van Neck niet langer hebben omdat door „een reeks van incidenten rond zijn persoon” een onhoudbare situatie zou zijn gerezen. De trainer wordt onder meer verweten dat hij zijn elftal menigmaal buiten het clubterrein heeft laten verzamelen (dat mag niet), dat hij zelf eens heeft mee gespeeld in het veteranenelftal (dat is contractueel verboden) en dat hij op eigen houtje een gymnastiekzaal heeft afgehuurd voor de wintertraining (ei genmachtig optreden). Voorts is er on der zijn leiding enkele malen getraind op een daarvoor niet bestemd veld, en gedouched in de kleedkamers van een naburige club. President mr. Borgerhoff-Mulder zal op 7 juni vonnis wijzen. Het Franse sportblad But (doel punt) heeft op basis van de gegevens, die de clubs hebben verstrekt, een lijst opgesteld van de meest betaalde aan valsleiders van Europa. Veruit de duurste is de Italiaan Paolo Rossi, die bij Vicenza voor 5,5 miljoen dollar (elf miljoen gulden) te boek staat. Ook de tweede plaats is voor een Italiaan, namelijk Savoldi van Napoli, die is opgevoerd voor 2,3 miljoen dollar (4,6 miljoen gulden. D twee Nederlandse ploegen bij de da mes, Amsterdam en Were Di, deden wat van hen werd verwacht. Amsterdam, dat een week geleden eerste werd in de extra competitie om het landskampioenschap, maakte er tegen het bijzonder zwakke Stade Francais een doelpuntenfestijn van: 10-0. De Franchises droegen wel bij zonder elegante hockeykledij (een don kerblauwe overgooier met pikant rood lint), maar van een juiste sticktechniek hadden zij nog nooit gehoord. Bij de rust stond Amsterdam voor met 4-0 door tref fers van Toos Bax (2x) uit strafcorners, Liesbeth Zeegers uit een strafbal en Mar jolein Bianchi. In de tweede helft kwamen daar nog doelpunten bij van Bianchi, Bax (weer twee strafcorners), Zeegers, Mirjam Gerritse en Lisette Sevens (strafbal). Bij de stand 6-0 miste Liesbeth Zeegers overi gens nog een strafbal. professionals daar worden aangepakt. „Mannen als Van Vliet en Pirard”, aldus Krott, „zouden vermoedelijk best bij Pe ter Post uit de verf kunnen komen, maar met hem doe ik geen zaken meer. Ik heb vroeger prima met Peter opgeschoten, maar er zijn in het persoonlijke vlak tus sen ons dingen gebeurd die mij ervan weerhouden nog jongens naar hem te sturen”. De winst in Olympia’s Ronde legt Lam mertink, die eerder dit jaar ondpr meer de Ronde van Drente en de Ronde van Mid den-Nederland won, de verplichting op om1 ook iets te laten zien op het wereld kampioenschap over twee maanden in Limburg. „Ik weet niet hoe het er met de selectie van wegcoach Wagtmans voor staat. Hij heeft zich nog nergens over uitgelaten, maar het liefst fiets ik in au gustus in de individuele wegwedstrijd mee De 100-km-ploegentijdrit vind ik ook best maar niet alle twee. Zo’n tijdrit sloopt je krachten. Als je twee dagen daarna nog een keer in het zadel moet ondervind je daarvan onherroepelijk de terugslag. Bert Oosterbosch is vorig jaar in Duitsland tweemaal voor dql regenboogtrui in actie geweest. Volgens mij beleeft hij nou de nasleep daarvan”. Ook Herman Krott acht het onverant woord dat Jos Lammertink of wie ook tweemaal in de week een topprestatie moet leveren op een WK. „Daar ga je kapot aan”, meent hij. „En als ik het voor Lammertink mag zeggen: ik zou hem graag willen zien rijden op de baan in de faire bij Volendam niet zo’n vaart zal lopen als bij Fortuna waar de betrok ken spelers al verklaard hebben voor de volle honderd procent te willen pro fiteren van dit „buitenkansje”. „Ach, ik ben dan weliswaar geen vlotte prater en kijk misschien niet altijd even vrolijk na de wedstrijd, dat hoeft toch niet te betekenen dat het bij de profs mis zal gaan. Ik kan op het vlakke goed uit de weg, ga redelijk tegen een berg op en rijd een goede tijdrit. Wat dat betreft maak ik mij geen zorgen en ik denk dat ik nog wel zal leren me wat losser op te stellen. Maar ik ben nu eenmaal gespannen in een ron de. Dat is de aard van het beestje”. Lammertinks vertrouwen in een prof- carrière wordt mede veroorzaakt door de ploeg waarin hij volgend jaar zo goed als zeker zal uitkomen. Wat dat betreft zit hij met Krott op één lijn als Joop Zoetemelk ter sprake komt. Olympia’s Tourwinnaar heeft in dit verband al eerder gewezen op de roofbouw die o.a. op een Bert Ooster bosch wordt gepleegd in de formatie van Peter Post. „Ik moet bij de profs niet te vlug van stapel hoeven lopen”, aldus Lammertink, „en bij Zoetemelk krijg ik de gelegenheid om langzaam aan het beroepsmilieu te wennen". dan een formidabele forehand-passing als Wade het in het hoofd haalde naar het net j te komen. De Britse oud-kampioene van Wimbledon en Forest Hills heeft in Parijs nooit veel te betekenen gehad. Haar beste resultaten dateerden van 1970 en 1972, toen zij de kwartfinales bereikte. Toma- nova drong drie jaar geleden door tot de finale. Ze zei na afloop: „Ik dacht van tevoren dat ik een kans had. Virginia speelde haar normale spel, maar op gra vel heeft ze daar niet zoveel profijt van als op gras of tapijt”. In de volgende ronde ontmoet Tomanova de Roemeense Roma nov. Deze won verrassend van de als tiende geplaatste Amerikaanse Kathe May-Teacher (6-1, 6-4). Het werd een slechte dag voor Engeland, want ook de Eindigde Olympia’s 28ste Ronde (een weinig aantrekkelijke) voor Jos Lammer tink in Amsterdam glorieus met Ad Prinsen die de slotetappe won boekte hij een winst van enkele seconden op de eerste groep van het uiteengeslagen pelo ton voor Theo de Rooy, nummer vijf van het klassement tot gisteren, had de j<- Elly Vessies: uitgeschakeld Noah kreeg bij de verliezers onder an dere gezelschap van Adriano Panatta (6- 3, 6-3, 2-6, 4-6, 3-6 tegen Teltscher), Sandy Mayer (1-6, 1-6, 2-6 tegen Gerulaitis) en van Louk Sanders, die in de late avondu ren aan de kant werd gezet door de Chi leen Hans Gildemeister. Sanders verloor in de derde ronde met 3-6, 2-6, 3-6. Were Di, dat in dezelfde poule is inge deeld als Amsterdam (waardoor een Ne-, derlandse finale niet mogelijk is), kwam laat op dreef tegen Pegasus uit Noord- lerland: 4-0. Ook bij de dames kon een verrassing worden genoteerd. Braunschweig, dat zichzelf tevoren kansen had toebedacht tenminste de finale te halen, verloor met 0-1 van Glasgow. Jos Lammertink: overtuigend winnaar individuele achtervolging. Op een zware piste als die van het Olympisch Stadion staat hij zijn mannetje. Als je ziet hoe hij in Olympia’s Ronde de tijdritten heeft gereden Hij pakte op de zware gedeel ten van de trajecten seconden op zijn tegenstanders. Jos is een pure kracht- rijder”. V’"” l PARIJS (AFP). Betty Stöve is in Parijs verder gekomen dan Virginia Wa de, aan wie zij twee jaar geleden de Wimbledontitel moest laten. De als zesde geplaatste Nederlandse stootte ondanks heftige tegenstand van de voor eigen pu bliek spelende Brigitte Simon door naar de laatst acht va de open Franse tennis kampioenschappen (7-6, 4-6, 6-3). Virginia Wade daarentegen was het ge sprek van de dag. De 33-jarige Britse, die nota bene als tweede was geplaatst, liet j zich met 6-2, 4-6, 6-2 uitschakelen door de 24-jarige Tsjechische Renata Tomanova. j Deze maakte geheel in overeenstemming i met haar delicate verschijning gebruik van „zachte” middelen: plaatsballen en j stopvolleys. Met als verrassing zo nu en Het lijstje ziet er als volgt uit: 1 Paolo Rossi (Vincenza) 5,5 miljoen dollar, 2 Savoldi (Napoli) 2,3 miljoen dollar, 3 Trevor Francis (Nottingham) 2,2 mil joen dollar, 4 Kevin Keegan (HSV Hamburg) 1,9 miljoen dollar, 5 Hansi Krankl (Barcelona) 1,5 miljoen dollar, 6 Gerry Francis (Crystal Palace) 900.000 dollar, 7 Alan Simonsen (Bar celona) 830.000 dollar. bemiddk 4ERCEI duurzar, it de m, <en that satie vt ten. Vo. ogelijkh en, waa uitv. in Kantoc lem: Pe- de Ra$ Bost >n. Te ipersnell Gisteren kwam de Enschedese club tot overeenstemming met Bayern München, dat vorig jaar verdediger Jol overnam van FC Den Haag. Jol gaat een verbintenis van drie jaar aan met FC Twente. iburg da of los® teel in ui ten doe i wil al: etrert ha' irobleem orgd. Be jstraat 5 5462 re De uitslag van de laatste etappe, Kijkduin- Amsterdam over 120 kilometer, is: 1 Prinsen (Gaz) 2 uur 39 minuten en 51 seconden (met tijdverg. 2.39.36, 2 Lammertink (Ams) z.t. (met tijdverg. 2.39.41), 3 Bierings (Erp) 2.40.02 (met tijdverg. 2.39.57), 4 Van de Broek (Dri) op 11 seconden, 5 Huveneers (Bik) op 15 sec., 6 Kop- pert (Mil), 7 Moons (Erp), 8 Plugers (Dri), 9 Jonkers (Uni), 10 Mutsaars (Dri). Eindklassement: 1 Lammertink (Ams) 29 uur 58 minuten en 02 seconden, 2 Wijnands (Ams) op 2.27, 3 Jonkers (Uni) op 2.33, 4 Van der Poel (Erp) op 3.05, 5 Prinsen (Gaz) op 3.19, 6 Bierings (Erp) op 3.55, 7 Stamsnljder (Uit) op 4.41, 8 Mutsaars (Dri) op 5.15, 9 Van Lamoen (Bat) op 5.59, 10 Broers (Erp) op 6.17. Volgens Guillermo Canedo, de Mexicaanse vice-voorzitter van de Fifa zullen de wedstrijden om het wereld kampioenschap voetbal 1982 worden bekeken door zo’n 1500 miljoen kij kers. Die schatting ligt 500 miljoen lager dan de een miljard mensen, die naar het wereldkampioenschap van vorig jaar in Argentinië keken. Johan Cruijff is voor de twee doel punten, die hij in zeven minuten scoor de voor de Aztecs tegen Roche Ster uitgeroepen tot de meest aanvallende speler van de week in de Noordameri- De Schotse international Stobbie maak te het enige doelpunt acht minuten voóf rust. Hoe de Engelsen, onder de bezielen de leiding van de 37-jarige Corby, ook vochten, zij slaagden er niet in doelman Smith te passeren. Het resultaat van deze wedstrijd was ook van groot belang voor Klein Zwitserland, de nationale titelhou der, die gisteren nog niet in actie kwam. Als de gastheren zaterdag via overwinnin gen op Stade Francais en Guildford groepswinnaars worden spelen zij een dag later hoogstwaarschijnlijk tegen Edinburgh. neerijde Olympic WerKtij 10 u. Te Jan Rab, de trainer van FC Dor- - drecht, zal de eerste divisiecl^b met ingang van 1 juli gaan verlaten. Het dienstverband is op verzoek van Rab na overleg met het interim-bestuur van FC Dordrecht beëindigd. De Zweedse voetbalbond heeft Bob Houghton, de manager van Malm FF voor drie weken geschorst, omdat hij vorige maand bij een wedstrijd tegen Norrkoping ruzie met de scheidsrech ter had gezocht. De Zweedse voetbal bond had de beslissing in verband met de Europa Cup-finale uitgesteld. VELSEN (ANP). Telstar heeft zich niet neergelegd bij het arbitrale vonnis, waardoor Peter Hendriks in februari van dit jaar transfervrij ver klaard werd. De speler tekende daar op bij NEC een contract dat hem tot medio 1980 aan de Nijmeegse club verbond. Internationaal schaak-grootmeester Genna Sosonko zal in het komende sei zoen uitkomen voor de eersteklasser SVI/ Utrecht. Hij zal aan het eerste bord gaan spelen. Het tweede bord zal worden bezet door internationaal meester, Cor van Wij- gerden. Het internationale sprinttoernooi voor schaatsers, dat van 17 tot 22 december op vijf Nederlandse ijsbanen zou worden ge houden, is van de baan. De sponsor heeft namelijk laten weten van deelneming af te zien, omdat de Amerikaanse sprinters, onder wie wereldkampioen Eric Heiden, hebben laten weten niet te kunnen mee doen, aangezien het toernooi niet in hun trainingsprogramma past. Oud-Feyenoordtrainer Vujadin Bos- kov heeft gisteren zijn activiteiten bij Za ragoza met onmiddellijke ingang ge staakt. Dit op verzoek van het bestuur van de Spaanse bekerfinalist, die de techni sche leiding vanaf heden overlaat aan Manoio Villanova. Boskov, traint, zoals bekend, in het nieuwe seizoen kampioen Real Madrid en het toeval wil dat Zarago za op 6 en 10 juni de nieuwe club van Boskov ontmoet in de strijd om de Spaan se beker. Het bestuur van Zaragoza vond het derhalve niet verantwoord om trai ning en coaching onder deze omstandig heden langer toe te vertrouwen aan de Joegoslaaf. Jos Her mens en Gerard Tebroke zijn door de internationale amateur-atletiekfe- deratie uitgenodigd om uit te komen op de z-& „gouden tien kilometer”, die op 4 september in Brussel wordt gehouden. PEC Zwolle heeft een nieuwe midden velder aangetrokken. Het is de 18-jarige Alex Booy van de zondag-eerste klasser Hattem. Booy tekende voor twee jaar bij de Zwolse eredivisieclub. ENSCHEDE. FC Twente, afgelopen dinsdag verliezend finalist in de strijd om de KNVB-beker, heeft zich versterkt met Martin Jol (Bayern München). Bij de heren was het derde optreden van Björn Borg aanzienlijk overtuigender dan de eerste twee. De Zweed ontdeed zich met 6-3, 6-1, 6-0 van de Zuidafrikaan Ray Moore, een van de weinige spelers, die Borg ooit een nederlaag hebben toege bracht. De titelhouder, die te kampen had met aanpassingsmoeilijkheden, nadat hij een dag of tien wegens een dijbeenblessu re niet had kunnen trainen, toonde zich redelijk tevreden: „Ik speelde veel, veel beter vandaag. Het gevoel voor de bal was er weer en ik bewoog me ook beter”. Hoewel niet minder dan veertien Ameri kanen doordrongen tot de derde ronde, leed hun afvaardiging een geducht ver lies. Arthur Ashe, met zijn 36 jaar, de oudste deelnemer, verloor met 5-7, 7-6, 6-2, 6-3 van de J 9-jarige Ivan Lendl, die vorig jaar op grond van zijn jeugdtitels van Wimbledon, Rome en Parijs werd uitge roepen tot de beste jeugdspeler ter we reld. Ashe redde in de vierde set Vier matchpoints, maar ging op het vijfde ten onder. Hij was de eerste geplaatste speler (negende) die werd uitgeschakeld. Vilas, die derde staat, handhaafde zich met een overwinning in drie sets op de Fransman Christophe Roger-Vasselin: 6-4, 7-5, 6-3. Opmerkelijk was dat hij zesmaal zijn ser vice verloor. Tot grote teleurstelling van de volgepake tribunes kon Yannick Noah de uitstekende positie, die hij de vorige avond tegen de Amerikaan Gene Mayer had veroverd, niet handhaven. De in Ka meroen geboren Fransman verloor in vijf sets: 3-6, 0-6, 6-3, 6-4, 6-3. nog niet te verkopen” 1 '"i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15