o t Thijmen Jansen: I a Man de i voorzitter I ES I 1 I i I Goedkoop Discussie Beleidskwestie Volle breedte I - n: C Tekst: Kees Tops en Klaas Pieter Rieksen Foto’s: Peter Senteur Vandaag de zesde aflevering van onze serie interviews met de omroepvoorzitters. De beurt is aan drs. Thijmen D. Jansen van de NCRV. Uiteraard kwam in het langdurige gesprek dat wij met hem hadden de C in die NCRV uitvoerig ter sprake. In deze serie verschenen eerder vraaggesprekken met Jo Hendriks (KRO, 28 april), Henri Minderop (TROS, 5 mei), Tom Laus (VPRO, 12 mei), Wout Bordewijk (VOO, 19 mei) en André Kloos (VARA, 26 mei). tot NCRV-voorzitter. In zijn portefeuille: algehele coördinatie, dienst verenigingsactiviteiten, in- en externe betrekkingen, personeelszaken, planning en onderzoek, en wat in zijn vereniging wordt genoemd „de C van de NCRV”. Voorts is hij voorzitter van de O.R. en (dit jaar) van „de federatie (NCRV, KRO en VARA) en heeft hij zitting in het NOS- bestuur. Hij is 54 jaar oud en lid van het CDA (AR). u 13 c m V) Het mag misschien niet erg verrassend klinken, maar drs. Thijmen Jansen gelooft in de NCRV. „Ik ben gepokt en gemazeld in het christelijk onderwijs, ik ben van huis uit protestant: ik voel voor christelijke organisatie”. Een 25-jarige carrière in het onderwijs, waarvan de laatste jaren als directeur-generaal op het ministerie, sloot hij op 1 augustus van het vorig jaar af, toen hij werd benoemd *1 - - I gzF' 1 L, w receptenboek ■i. Aan zo’n spelletlesprogramma? Kunt u dat wat nader toelichten? Overheersen die „appetizers,, niet, vooral op tv? i r 'ij u Dat is ook niet wat we bedoelden. „Ah, goed”. Zoals gemeld is de NCRV tegen de verhoging van i De Bijbel is geen I en eet- aap- luxe jche arop traal thal, j A dam ïostkolk leweest 'oon- of ik. met leeg te Ie Drie- tectuur. i keuk., balkon. We vragen ons af of het altijd mogelijk is dat evangelie door te laten klinken in al die program maonderdelen. Binnen de NCRV is volgens Jansen een voortdu rende discussie gaande over dit soort vraagstuk ken: het uitwerken van de C van de NCRV in de programmering. Die C vormt dan ook de door de wet vereiste profilering van deze omroepvereni ging. „Kijk, ik vind kwalitatieve criteria veel belangrij- ker dan kwantitatieve criteria. Sterker nog: ik denk dat je het helemaal niet redt als je alleen maar naar getalscriteria kijkt. Neem nou minister Gardeniers. Die vergt nou van C-omroepen dat ze van 100 naar 150 duizend leden moeten. Nou, als een C-omroep werkelijk iets te bieden heeft waar ons volk zo’n „Ja, ik denk dat dat een punt is, waar we het allemaal wel eens moeilijk mee hebben. Ik denk dat we allemaal wel eens behoefte hebben zéker in een maatschappij die zo in beweging is, zo in discussie is ook, als de onze aan bepaalde zeker heden. En je merkt het aan brieven van luisteraars die vaak vragen: gééf me die zekerheid; zet me ergens neer, zodat ik me beschut voel. Nou, als dat verantwoord is willen we dat graag doen, maar soms is het gewoon niet verantwoord en dan moet je de verleiding weerstaan een goedkope oplossing te geven door de mensen maar wat aan te dragen, in de hoop dat ze daardoor wat zekerheid hebben. Zo mag het natuurlijk niet hè?” „Ja maar het is soms niet volstrekt duidelijk wat het evangelie zegt. Dat is die interpretatiekwestie. En dat vind ik nu juist fijn van het evangelie. Kijk, wij mensen zijn geen speelgoedtreintjes die je op windt en die dan op hun spoortje wel rondrijden. Naar mijn heilige overtuiging heeft God ons met verantwoordelijkheid in de wereld gezet. En die verantwoordelijkheid beleef je, doordat je over vraagstukken zelfstandig kunt nadenken. Je kunt er verschil van mening over hebben en dan krijg je er ook je persoonlijke verantwoordelijkheid in”. omdat wij van meet af aan geprobeerd hebben en ik wil dat blijven proberen in de volle breedte van het protestantisme van Nederland te staan. Wij hebben ons nooit versmald, wat op zich gemakkelij ker zou zijn. Als je zegt: ik vorm een heel klein groepje van gelijkgezinden en die spreken af dat ze over tien kardinale vraagstukken exact gelijk den ken, dan heb je geen enkele moeite meer met je programmering. Maar wij zouden zo dolgraag be reiken dat binnen de NCRV het is tenslotte de grootste christelijke groepering in Nederland iedereen die zich op het protestantse erf verbonden weet, zich daarin met ons thuis zou voelen. Of hij nou hervormd is, gereformeerd, christelijk gerefor meerd, doopsgezind, remonstrants iedereen mag erbij komen. De mensen verwachten misschien, gezien de sta tuten, dat de NCRV in omstreden kwesties voor een visie vanuit het evangelie zal kiezen. „Nou, ik heb tot nog toe niet gemerkt dat bij de nieuwe zendgemachtigden direct belangrijke maat schappelijke, culturele of godsdienstige nieuwe verworvenheden als criterium zijn aangelegd. Eh, ik weet bijvoorbeeld niet hoe Veronica is binnenge komen maar ik heb het stille idee dat het weinig te maken had met een gans nieuwe stroming althans, ik heb hem nog niet kunnen vinden Kijk, ik zou zo graag willen dat we die wet serieus namen, en dan moeten we echt éérst gaan kijken naar de kwalitatieve criteria, want daar is ons bestel tenslotte op gebaseerd. Over de vraag of er daarnaast kwantitatieve criteria moeten worden gehanteerd, kun je twisten. Ik zie er wel voordelen in hoor; het biedt een zekere afscherming. Je kunt niet ieder groepje van 25 mensen-met-een-idee tot de ether toelaten. Maar aan de andere kant onder mijn je met die getallen het bestel, want je moet nu steeds kijken of wat je maakt je leden wel bevalt. Want stel je voor dat het verkeerd valt, dan schrij ven er weer zoveel-duizend af en dan zit je er weer mee. Met andere woorden: die getallen werken altijd de vervlakking in de hand en dat is nou precies het tegengestelde van wat we met dat bestel bedoelen”. „Volstrekt met u eens. Ik denk dat dat een van de grote problemen van ons bestel is. Laat ik eerlijk wezen: vaak zijn ze uitwisselbaar. Maar niet zonder meer. Wel qua soort. Politieserie - politieserie; to neelstuk - toneelstuk; quiz - quiz. Maar, ik neem een willekeurig voorbeeld, de TROS draait op zaterdag avond films die wij niet draaien. Een andere om roep zal bepaalde series geven, waarvan wij zeg gen: Sorry, hier is het geweld zo a-functioneel, zó duidelijk gericht op sensatie, dat doen we gewoon niet. Een kras voorbeeld: wij hebben Holocaust geweigerd. Goed, qua type zijn die programma’s dus wel uitwisselbaar, maar qua inhoud zonder meer niet”. Ja, je begint zo’n avond met een appetizer, die de mensen een bepaalde smaak geeft om naar je programma te blijven kijken. Dat geeft je op een later deel van de avond de gelegenheid diezelfde mensen te bereiken met die programma’s die je als NCRV wilt brengen”. En dat leidt ertoe dat zeven van de tien televisie programma’s van de verschillende omroepen on derling uitwisselbaar zijn. „Nee. Ik wil koste wat kost NCRV blijven. Als het ten koste van onze identiteit zou gaan A te blijven, dan mogen we dat niet doen. Ik heb goede hoop dat we A kunnen blijven, met steun van onze leden. Maar als we zulke vervlakkende programma’s moe ten gaan maken, dat ik me ga schamen dat ik NCRV ben, dan mogen ze het voor mij vergeten. Nee, daar voel ik niks voor! En niemand bij ons, hoor”. Als voorstander van het huidige omroepbestel kijkt Jansen met argusogen naar de toekomstige technische ontwikkelingen, maar hij weet er nog niet voldoende vanaf om zich enigszins de gevolgen voor te stellen van bijvoorbeeld satelliet-omroep. „We moeten daar grondig op gaan studeren. Daar kunnen we niet genoeg aan doen. Misschien zitten er best uitstekende dingen in wie zal het zeggen? Maar zoals die satelliet gepresenteerd wordt waarbij een hoop commercie over ons zal worden uitgestort a la Amerika ben ik er helemaal niet gecharmeerd van. Maar ik heb er echt te weinig gegevens over”. Zal de NCRV in geval van nood koste wat kost trachten A-omroep te blijven? (Na een pauze) „Eh, het zou een wonderlijke zaak zijn, als zij dat zouden gaan doen, want dan doen ze precies hetzelfde als wij. En zij hebben zich juist opgericht omdat ze grote bezwaren tegen de NCRV hadden. Wat ik overigens ernstig betreur, hoor”. De EO kan, met meer zendtijd, óók een totaalpro gramma gaan brengen. „Eh? O, dat is meneer P. K. Dommisse, de eigen lijke stichter van de NCRV. Hij was de initiatiefne mer van de groep die in 1924 de NCRV heeft opgericht. Hij was een grote idealist, die wat zag in de opkomst van de radio, voor een evangelische zender. De vroegere NCRV-voorzitter mr. Roosjen heeft altijd de stelling verdedigd: De NCRV is gestart op 1 pk, haha! Tja Dommisse. Hij kijkt beschouwend op mij neer Wie is die meneer eigenlijk, die daar boven u hangt? „Televisie is een massamedium; dat is het nou eenmaal geworden, of je het nou leuk vindt of niet, het is een feit: het is een medium gericht op een zeer groot publiek”. o.a. be- I via X r O fH V) r O m V) en op maandag een actualiteitenprogramma over Zuid-Amerika te brengen, waarin je het niet meer merkt. Dat kan niet. Dat heeft een innerlijke tegen strijdigheid. Ik zou het heel graag in die totaliteit willen zien en niet in de flauwekulsfeer van het harken in je tuin. Dat voelt u daar gaat het niet om”, om”. weinig mensen er ook naar kijken. Dat zijn dan ook de typische NCRV-onderdelen. Jansen: „De kijkcij fers gaan natuurlijk wél meespelen als je een pro gramma maakt dat bewust is bedoeld, om een groot publiek te trekken. Een Ted de Braak-show die maar tienduizend kijkers trektdaarmee zit je er gewoon naast. En we proberen nu eenmaal over de hoofden van onze leden heen het hele Nederlandse volk te bereiken. Mede omdat we via die program ma’s proberen iets te laten doordringen van wat wij menen als een boodschap te hebben. En als je dat alleen aan je leden geeft, dan bereik je toch maar een beperkte groep. We willen ook niet-leden berei ken in de hoop dat die er iets aan hebben”. U maakt zich bezorgd over vervlakkende tenden- zen in het omroepbestel, nietwaar? „Ik vind dat de enige zin van het zeer typische omroepbestel dat wij in Nederland hebben, juist die profilering is. Als dit bestel érgens zinvol voor is, dan is dat omdat we op deze wijze omroepen hebben die gedwongen zijn hun eigen identiteit zo scherp mogelijk te laten uitkomen en daar ben ik glad vóór. Anders heeft het geen zin, dan moet je naar een staatsomroep toe. We zijn dus erg voor profilering, en voor dat betreffende wetsontwerp 14351, waarin het artikel 13 is aangescherpt, zodat die profilering weer een nieuwe aanzet heeft ge kregen. „Als een aspirant-omroep werkelijk iets kwalita tief nieuws te bieden heeft, zoals het nieuwe artikel 13 eist, dan zeg ik: akkoord, dan moet hij binnenko men. Maar zo’n omroep moet dan wel gecheckt worden, of hij dat nieuwe ook werkelijk biedt. Daarop moeten trouwens ook de bestaande omroe pen constant worden gechekt, want dat wordt vaak vergeten: artikel 13 geldt niet alleen voor nieuwe omroepen, maar evenzeer voor de bestaande. Kijkcijfers zijn volgens Jansen bij de NCRV in zoverre niet van belang dat bepaalde programma- i onderdelen altijd zullen worden uitgezonden hoe behoefte aan heeft, dan krijgt-ie die 50 duizend extra-leden óók wel!” ,:Sk| Laatste onderwerp: de verhouding NCRV-EO. Jansen en EO-directeur Bert Dorenbos kwamen nog niet zo lang geleden in het nieuws, toen ze na jaren van opvallende zwijgzaamheid plotseling publiekelijk aan het kibbelen sloegen. Dorenbos - schreef in EO-Visie dat de NCRV de EO) in de wielen had gereden bij de zenderkleuring en de NCRV reageerde daarop middels een vinnig pers communiqué. „Dat heeft natuurlijk op de buiten staander een érg misselijke indruk gemaakt”, zegt Jansen nu, „maar we waren het verplicht tegenover onze leden, omdat Dorenbos die beschuldiging ging gebruiken in zijn argumentatie om leden te werven”. In EO-Visie schreef Dorenbos evenwel ook dat het hoog tijd wordt dat de EO B-omroep wordt, en dat was voor de NCRV een opmerking van ernsti ger aard. Jansen: „De heer Dorenbos een beetje inschat tend, ga ik ervan uit dat hij zoiets niet voor de grap zegt. Dus heb ik hem serieus genomen en de analyse gemaakt van wat dat zou betekenen. Wel, als de EO B-omroep wil worden, moeten ze de leden bij óns vandaan halen, zodat ook de NCRV B-omroep wordt. Nu heeft de EO altijd gezegd: meer zendtijd voor het evangelie, en dat kun je volhouden als je zegt: een C naast een A geeft samen meer zendtijd. Maar zodra die A-omroep B wordt, en je dus twee B-omroepen naast elkaar hebt, gaat dat niet meer op, want in de huidige regeling is B+B precies gelijk aan A+C. Nou, tóen heb ik gezegd: dan gaat het evangelie erop achteruit, omdat de NCRV veel meer mensen bereikt dan de EO”. In een aflevering van het radioprogramma „In 't Zilver” van enkele maanden geleden beantwoorde u vragen van luisteraars. Een vrouw zei bij die gelegenheid dat ze het maar raar vond dat er binnen de NCRV met dat ene duidelijke uitgangs punt het evangelie zoveel verschillende meningen zijn vertegenwoordigd. Die zag daar een tegenstrijdigheid in en had het er maar moeilijk mee. Jansens „grote verdriet”, zoals hij het uitdrukt, is dat er nog steeds geen invoeringsdatum is bepaald van dat bewuste nieuwe artikel 13, (dat paal en perk moet gaan stellen aan de komst van omroepen die niets nieuws brengen en geen bepaalde stroming vertegenwoordigen). Denkt hij dat bestaande om roepen bij die invoering in moeilijkheden komen? Jansen: „Eh, in de eerste plaats hóóp ik, dat de minister de politieke moed zal opbrengen om arti kel 13 nog eens te gaan toepassen. Tot op heden heb ik ‘daar nog niet bar veel van gemerkt, als ik het even voorzichtig mag zeggen Wat Jansen „de C van de NCRV” noemt, houdt direct verband met de doelstellingen van de christe lijke radiovereniging, zoals vermeld in artikel 2 van de statuten. Daarin staat dat de NCRV een totaal programma wil brengen, dat alle terreinen van het leven bestrijkt, wat inhoudt dat de mensen niet alleen worden tegemoet getreden met godsdiensti ge programma’s in directe zin, maar dat tevens ruime aandacht wordt besteed aan maatschappelij ke, sociale, economische, culturele en politieke as pecten van het leven ontspanning en plezier inbegrepen waarvoor evenwel als uitgangspunt nadrukkelijk het evangelie wordt gehanteerd. Jansen: „Als men denkt aan een christelijke omroep, dan kan men gemakkelijk denken: dat is een omroep die dus kerkdiensten wil brengen en een koor wil laten zingen. Dat is, ook naar onze statuten, een wat simpele benadering van de zaak. Wij willen dat totaalporgramma bewust brengen nog los van het feit dat de wet het van ons eist omdat wij van oordeel zijn, dat je christen zijn niet alleen voor de zondag van betekenis is, maar dat je dat in de totaliteit van je leven moet uitstralen. En nu willen wij als NCRV laten zien wat een christe lijk uitgangspunt kan betekenen, niet alleen voor een kerkdienst en een koor het is er natuurlijk wél bij maar bijvoorbeeld ook voor de wijze waarop je informatie geeft, mensen benadert, ont spanning bedrijft, en voor je culturele pro gramma's. „Dat is een vrij moeilijke opgave, moet ik u zeggen. Hét is helemaal niet zo moeilijk om een koor te laten zingen. Laten we eerlijk wezen: je zoekt een redelijk koor uit en je hebt een program ma. Het is oneindig veel moeilijker om met mensen te gaan praten over pakweg bewapenings vraagstukken, abortus, euthanasie enfin, noemt u maar op welke vragen op het ogenblik ons chris telijk volksdeel erg beroeren. En dan te probe ren een verantwoord programma te geven, waar van je het idee hebt dat je toch wat evangelische notities redelijk verwerkt hebt”. de ledendrempels, die minister Gardeniers voor- I staat. Jansen noemt de veronderstelling van een I gunstig effect daarvan voorbarig. Wat we wèl bedoelden, is dat het ons erg moeilijk lijkt om juist in zo’n praatprogramma, of in een actualiteitenrubriek, het evangelie als leidraad te hanteren. Zeker wanneer je, zoals in het laatste geval, haast hebt. „Dat ben ik helemaal met u eens. Dat is ontzaglijk moeilijk. Laten we eerlijk wezen. De Bijbel is geen receptenboek. Het is niet zó eenvoudig dat je maar een Bijbelboek hoeft op te slaan om te lezen hoe je moet denken over een dictatuur in Zuid- Amerika. Zo simpel is het leven niet, dat weet u ook. Dat betekent dat je moet proberen vanuit bepaalde noties die je meent uit het evangelie op te rapen, de maatschappij te benaderen. „Nou, precies. All right, all right, dat begrijp ik. En soms krijgen we die vragen van de eigen leden ook. Dat is duidelijk, daar kun je óók over twisten. Dat is een beleidskwestie: doe je het wel, of doe je het niet? Ik ken het verleden natuurlijk niet, omdat ik hier toen nog niet zat. Ik heb begrepen dat er jaren zijn geweest dat men het niet gedaan heeft. Op een gegeven moment zei men: nou, misschien is het tóch wel verantwoord, mits het aan die en die criteria voldoet. Nou, met de criteria blijven we bezig, we hopen ze te vinden. Je kunt natuurlijk niet ontkennen dat geweld een element uit de realiteit is. Het wórdt afgewogen hoor, u moet niet denken van: ze doen maar wat. En we kijken niet alleen of zo’n série we! verantwoord is, nee, we kijken óók nog of I de verschillende afleveringen van die serie verant- woord zijn. Bepaalde afleveringen van Kojak heb ben we niet uitgezonden”. Jansen (ineens tamelijk fel): „Hoe bedoelt u dat? Het is natuurlijk een bekend flauw verhaal om dan te zeggen: kijk, nou gaan we christelijk rekenen en christelijk aardappelen schillen dat is een erg goedkope benadering van de problematiek, waar mee je, dacht ik, ook het uitgangspunt niet weer legt. Het christen zijn heeft wezenlijk te maken met onze gedragingen, met ons ethisch patroon, met de 1 wijze waarop we in de samenleving onderling met elkaar bezig zijn dat soort dingen. Nou, daar moet je het duidelijk in kunnen merken, omdat naar ons geloof de Bijbel nogmaals niet alleen iets voor de zondag zegt, maar even hard iets voor de hele werkweek er achter aan. En naar mijn idee is het erg goedkoop om op zondag christelijk te zijn „Nou, daar zit al direct de moeilijkheid in dat daar ook door christenen onderling verschillend over wordt gedacht. En dat levert binnen een orga nisatie als de NCRV een zekere problematiek op, U zendt Kojak uit. Dat is niet bepaald de minst gewelddadige politieserie. Trouwens, móet een omroep als de NCRV per se een politieserie heb ben? Het lijkt wel of het een verplicht nummer is, zo langzamerhand. J, w: Si,.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23