Onzekerheid Amerika wil importeurs beschermen Spaans protest tegen onderzoek tl t Vernietiging Amazone gestroomlijnd achtergrond Dodental Lombok Lockheed geeft omkopen toe Onderzoek naar bloedvergiftiging Einde gijzelingen in El Saivador over afloop UNCTAD V Mogelijk steun voor boycot Zuid-Afrika Moeilijkheden genoeg rond Poolse reis paus „Tenerife” Als Namibië-overleg mislukt Russische opening naar China en VS 1: Terechtstellingen in Iran zijn „weerzinwekkend 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 9 JUNI ZATERDAG „schandelijk voor de strijd den. In alle belangrijke Europese landen is de maatregel van president Carter „egoïstisch” en tegen het olietekort” genoemd. (Van onze redactie buitenland) PARIJS-WASHINGTON. Er is door diverse westerse lan den woedend gereageerd op het Amerikaanse besluit op elk vat olie vijf dollar subsidie uit te keren aan Amerikaanse impor teurs. Voor de volgende week is door het Internationale Energiebu- reau (IEA), dat twintig westerse landen omvat, een spoedverga dering bijeengeroepen om zich op de nieuwe situatie te bera- 9 (Van onze redactie buitenland) I privé-ondernemingen (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/DEN HAAG. Wanneer de bemiddeling van de vijf westerse leden van de Veiligheidsraad in de kwestie Namibië definitief mislukt, zal Nederland dwangmaatregelen van de Veiligheidsraad tegen Zuid-Afrika ondersteunen. treu- vak- ver- nt en Za- n om igen. van l van [t de om a Be- wor- 5 na- inko- VKa- ipvol- aauw laties larbij pe is lieuw met ntieel on- ienst, cedu- •okje, scha- tissie, i vor- 1 van De kolonisten met hun hebzucht, de op snelle winst beluste multinationals en een regering die jaagt op economische groei zonder meer, hebben volgens des kundigen nu al de kaalslag op hun gewe ten van zo’n 12 percent van de Brazili aanse bossen. De hoop van tegenstanders van het Braziliaanse plan, de ontginning van een gebied vijftien keer zo groot als Neder land, is erop gericht, dat uit de discussies en de concrete resultaten van steeds omvangrijker onderzoek zal blijken hoe groot de schade eigenlijk wel is die op die manier zal worden toegebracht aan Want dat die ontbossing tot op ramp zalige schaal dreigt door te zetten, zal zelfs de grootste optimist niet meer dur ven ontkennen, in de wetenschap dat de commerciële waarde van het Amazone- oerwoud wel eens is geschat op 90 mil jard dollar. Strategische punten op de route van het vliegveld naar het centrum van Warschau, waarlangs paus Johannes Paulus II in een open wagen wordt vervoerd na zijn aan komst deze ochtend, zijn al weken afgezet door dranghekken. Op het Victoria-plein, waar hij een pontificale hoogmis in de openlucht celebreert, is een hoog altaar gebouwd uit stalen buizen en houten be timmering met daarachter een indruk wekkend ongeveer tien meter hoog hou ten kruis. De Poolse autoriteiten hebben de laatste tijd hoog opgegeven van de goede relaties tussen kerk en staat. Niettemin zitten zij tussen twee vuren. Tegenover het volk kan de Poolse regering zich niet veroorlo ven de paus een minderwaardige behan deling te geven. Aan de andere kant moet de staat zijn enthousiasme over het be zoek intomen uit angst voor scheve ogen Daarom moet volgens de kersverse minister een staatsmaatschappij wor den opgericht om „een flink deel” van ue Amazone te exploiteren. Vrij vertaald: als er nu toch geplunderd moet worden, doet de regering het liever zelf. Intussen gaat het met dollartekens ge lardeerde rapport van Brazilië’s beken de econoom Muthoo voorbij aan een gigantische stapel andere studies en uit spraken met een wellicht wat zwaarwe gender visie. De leider van de oppositiepartij MDB in de Braziliaanse senaat, Paulo Bros- sard, gaf als commentaar: „Het project heeft tot gevolg dat de Amazone wordt beroofd van zijn bossen. Dat is een mis daad tegen de nationale souvereiniteit”. JAKARTA (AFP). Bij de aardbeving van woensdag op het Indonesische eiland Lombok, ten oosten van Bali, zijn 34 men sen omgekomen, zo heeft het Indonesi sche persbureau Antara gemeld. Meer dan 11.000 mensen zijn dakloos. De mate riële schade wordt geraamd op acht mil joen gulden. an, of s uit- nage- i mo- let zo e on- t ver- rings- an de het in tl ver- n van arden a een eling zich weer aakt sche >n. irkie- t het n als euwe ntko- argu- ump- ikke- iktief t het itsen, ROME-TEHERAN (AP/UPI). Inter nationale juristen hebben in Siracuse op Sicilië, de gerechtelijke praktijken en te rechtstellingen in Iran veroordeeld als „een ernstige schending van de mensen rechten en van de islamitische wetge ving”. Onder de juristen bevinden zich ook islamieten. Professor Bassiouni van de* Depaul-universiteit van Chicago, om schreef de processen als „weerzinwek kend”. De juristen zijn drie dagen bijeen voor een eerste internationale conferentie over mensenrechten en het islamitische strafrecht. In de Iraanse hoofdstad Teheran heb ben islamitische rechtbanken gisteren vijf politie-officieren ter dood veroordeeld. Ze werden beschuldigd van vergrijpen tegen de staat. nder n de ■rgie- band voor 1. koord iedge- voor,l lus de Indu verk- jaar vast- lende ngen inde rtijd- voor :e ge- n vis- edrij- zerto- r ver- ische :otaal nder- ■mers rzoek taald. min- augd- it van leden eren, lande oenut k om BOEDAPEST. Tijdens zijn bezoek aan Hongarije heeft de Russische partij leider en president Leonid Brezjnjev gis teren gezegd, dat hij voorstander is van en bereid tot een „actief en opbouwend ge sprek met de Amerikaanse president Car ter”. Hij zei ook, dat de Sovjet-Unie bereid is gesprekken te voeren met China, „als van Chinese zijde werkelijk tekenen van nuchter verstand worden getoond.” Vol gens de Russische president is ontwape ning het eerste agendapunt bij een ge sprek met Carter. Het SALT-II-akkoord, dat in Wenen moet worden getekend door beide grootmachten, omschreef de partij leider als „de belangrijkste stap die ooit is genomen bij het beperken van de nucleai re bewapeningswedloop”. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De gijzelingen in de hoofdstad van San Salvador, El Salva dor, zijn sinds gisteravond teneinde. De Franse ambassadeur Michel Don- denne en zijn vijf medewerkers die al geruime tijd door leden van het Revolutio nair Volksblok in de Franse ambassade gevangen werden gehouden, zijn vrijgela ten en ook de bezetting van de ambassade van Venezuela in El Salvador is beëin digd. De vrijlatingen geschiedden na het aanbod van Mexico de 25 bezetters asiel te verlenen. De gijzelaars zijn gisteravond vertrokken naar Mexico-City. WASHINGTON (DPA/AFP/Reuter). De Amerikaanse vliegtuigmaatschappij Lockheed heeft gisteren toegegeven in de jaren 1972 tot 1974 in verschillende landen steekpenningen te hebben betaald, waar onder 1,8 miljoen dollar (3,7 miljoen gul den) aan de oud-premier van Japan, Ka- kuei Tanaka. De Amerikaanse regering had Lock heed beschuldigd van 8 gevallen van om koperijen. De maatschappij erkende dit en verklaarde zich schuldig aan het ge bruik van communicatiemiddelen om be drog te plegen en het verstrekken van onjuiste verklaringen aan de regering ten einde betalingen te verhullen, die de maat schappij in Japan had gedaan om con tracten te krijgen voor de verkoop van vliegtuigen. Lockheed werd door een rechtbank in Washington veroordeeld tot het betalen van een boete van 647.000 dollar (1,3 mil joen gulden). De beslissing van Lockheed om schuldig te pleiten, maakt een eind aan het officiële onderzoek dat twee jaar geleden werd ingesteld naar betalingen van de maatschappij in het buitenland. Het Worldwatch Institute in Washing ton heeft een onderzoek gepubliceerd, waaruit blijkt dat honderdduizenden soorten planten en dieren massaal uit sterven in de biologisch rijke, maar we tenschappelijk nog nauwelijks in kaart gebracht vochtige tropische gebieden van de Amazone. Oorzaak: de stelselma tige vernietiging van de regenwouden. Een recente verklaring van ecologen van de Verenigde Naties stelt ongerust vast, „dat de Brazilianen wel eens bezig kunnen zijn een nieuwe Sahara te ma ken als de ontbossing in het huidige tempo doorgaat”. Niet alleen vrezen de deskundigen mogelijke klimaatsveran deringen, die daar het gevolg van kun nen zijn, maar ook dat de vernietiging zo snel gaat, dat mogelijk alle oerwouden op de wereld binnen een eeuw zijn ver dwenen. Ook zal de voorgenomen ontbossing desastreuze gevolgen hebben voor de oorspronkelijke bewoners van deze bos sen, de indianen. „Het Amazonegebied moet geen mu seum blijven", zo liet de Braziliaanse regering recentelijk weten. Het lijkt ech ter op z’n minst aanvechtbaar dat het alternatief een kale Sahara moet zijn, achtergebleven na al dan niet van staats wege gepleegde roofbouw. Europa razend over olie-subsidie VS Dit heeft de Nederlandse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Hugo Scheltema, verklaard bij de stemming over een resolutie, waarin de algemene vergadering zich met 118 tegen nul stem men en bij zestien onthoudingen uitsprak voor een handelsembargo tegen Zuid-Af rika. Nederland behoorde, met de overige leden van de Europese Gemeenschap, tot de zestien landen die zich van stemming onthielden. De resolutie, zo zette mr. Scheltema uiteen, bevatte uitspraken die (Van onze speciale verslaggever Anton Koene) WARSCHAU. De Poolse autoriteiten tobben al dagenlang over de groeiende stroom pelgrims die van heinde en verre naar Warschau komen om een glimp op te vangen van de eerste Poolse paus in de historie. Er is onvoldoende logiesruimte, ondanks het feit dat de Poolse kerk alle gelovigen in vooral de hoofdstad maanden geleden heeft opgeroepen gastvrijheid te verlenen aan belangstellenden uit andere delen van het land. Het Amerikaanse besluit heeft tot doel de eigen oliekopers te steunen in de con currentie met de steeds hoger wordende olieprijzen op de Rotterdamse markt. Vol gens de Amerikanen is de Rotterdamse markt de laatste tijd zo lucratief gewor den, dat het de moeite waard is voor Europese oliekopers ook de olie op te kopen die normaal naar de VS zou zijn gegaan. Europese energiedeskundigen hebben er al op gewezen dat de subsidie- maatregel alleen maar tot gevolg zal heb ben, dat de Rotterdamse prijzen met vijf dollar zullen worden verhoogd. „Carter heeft de olieoorlog uitgeroe pen” was in grote opmaak de kop gisteren van de Londense Daily Mirror, terwijl het Parijse dagblad Le Matin meldde, dat „het gewijde principe ieder voor zich, thans in werking is”. Het Franse dagblad Le Figaro verweet Washington het recht van de sterkste toe te passen. De Britse minister van Energie, Howell, liet gisteren weten zijn Franse collega te hebben gevraagd zijn „diepe zorg” over te De meningen lopen over een aantal pun ten nog zozeer uiteen, dat gisteravond besloten werd de conferentie, die eigenlijk deze dag zou eindigen, voor een dag te verlengen en uiterlijk in de vroege ochtenduren, morgen, uiteen te gaan. Zou de conferentie toch nog voor een tweede dag worden verlengd, dan zal minister De Koning het einde niet meer mee kunnen maken, want hij moet morgenavond naar Nederland terugvliegen, waar hij afspra ken heeft in verband met de verkiezing van het Europese parlement. Nederland blijft opereren binnen de Eu ropese Gemeenschap, waarbij het echter niet uitgesloten is, dat Nederland anders stemt in de slotzitting dan de EG-partners voor het geval een resolutie al te zeer tegen de zin is. Van initiatieven met de groep gelijkgezinde landen zal geen spra ke meer kunnen zijn, want die landen denken al geruime tijd niet meer gelijk. Deze groep functioneert eigenlijk niet meer. Alleen Noorwegen neemt onder de rijke landen een ongeveer even vooruitge schoven positie in als Nederland: voor initiatieven is een Nederlands-Noorse combinatie echter te gering van gewicht. Belangrijke punten, waarover de rijke en de arme landen lijnrecht tegenover elkaar staan en waarover geen compro mis in zicht is, liggen op het terrein van de hervorming van het internationale mone taire bestel en op dat van de bulkscheep- vaart, waar de ontwikkelingslanden tot ladingyerdeling willen komen. Qp dit laat ste purtt heeft Nederland een „cosmeti sche” behandeling aanbevolen: de Neder landse delegatie heeft vgorgesteld de kwestie later in de scheepvaartcommissie van de UNCTAD te bespreken. Op die manier wordt bereikt, dat de conferentie niet eindigt in onenigheid op dit punt. Men kan de kwestie dan beter voor zich uit schuiven, meent de Neder landse delegatie. De secretaris-generaal van de UNC- TAD-organisatie, Corea, heeft in uitlatin gen tegenover journalisten in Manilla reeds laten uitkomen, dat hij weinig con creets van deze conferentie verwacht. Waar het volgens hem op aan komt is, dat gepraat is over en de aandacht is geves tigd op de verlangens van de Derde We reld, die in hoofdzaak neerkomen op een structurele hervorming van de economi sche wereldorde. De conferentie draagt ertoe bij, dat de discussie hierover door gaat, wat volgens Corèa tenslotte toch resultaten zal opleveren. brengen aan Amerikaanse functiona rissen. Giraud brengt de volgende week een bezoek aan de VS. Volgens het West- duitse dagblad Stuttgarter Zeitung heeft MADRID (Reuter). Spanje heeft bij de Nederlandse regering geprotesteerd over het onderzoek dat de Nederlandse Raad voor de Luchtvaart heeft ingesteld naar de vliegramp op Tenerife, de ergste in-de geschiedenis van de burgerlucht vaart. Dit hebben bronnen binnen het Spaanse ministerie van Luchtvaart giste ren meegedeeld. De Spaanse en de Nederlandse autori teiten zijn het niet eens over de oorzaken van de botsing in dichte mist tussen de twee Boeings 747 van de PanAm en de KLM. Maandag en dinsdag vond in Den Haag het onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart plaats. Tijdens de zitting, waarvan het verslag binnen zes weken zal verschijnen, heeft een verkeersleider ge zegd dat het taalgebruik van de verkeers torens in verschillende landen anders kan zijn, hetgeen soms misverstanden veroor zaakt. De Spaanse autoriteiten hebben hun volledige vertrouwen gesteld in een rap port dat in oktober in Spanje is versche nen en dat zegt dat de piloot van het KLM- toestel zonder toestemming is gestart, al dus de bronnen. van buurlanden als de DDR en de grote broer in het Kremlin. Het plotselinge afbreken van de tele foonverbindingen met de meeste westerse landen gisteravond veroorzaakte grote opwinding omdat het juist de telefooncen trale in de DDR was, die het als tussen schakel liet afweten. De Polen zelf fluis terden daarom over sabotage door de Oostduitsers. Een ander nog onopgelost probleem was gisteren de kwestie welk deel van het tiendaagse bezoek van de paus wel of niet door de televisie mag worden uitgezon den, omdat deze programma’s door bijna alle Oostbloklanden ontvangen worden, inclusief een deel van de Sovjet-Unie. De Poolse regering is zich uitermate goed bewust dat toen zij de inwijding van de paus in Rome rechtstreeks liet uitzenden, ook de straten in de buurlanden nagenoeg leeg waren. het oerwoud en daarmee aan het totale wereldmilieu. Maar in Brazilië wordt nog steeds met zevenmijlslaarzen heengestapt over waarschuwingen dat de zuurstofvoor ziening van de hele wereld gevaar loopt als het Amazonegebied definitief ver dwijnt en de „groene long van de wereld ophoudt te ademen”. Aan de visie van minister Andreazza, die niet nalaat te wijzen op de slechte positie van de Brazi liaanse economie en de pure noodzaak om te profiteren van de natuurlijke rijk dommen van het land, ligt overigens een onderzoek ten grondslag dat is verricht door de in Brazilië nogal bekende eco noom Maharj Muthoo. Volgens Muthoo verdwijnt er elk jaar in het Amazonegebied een miljoen hec tare bos. Elke hectare kan 4500 kubieke meter verkoopbaar hout opleveren en een kubieke meter is al gauw 100 dollar waard. Dit betekent, aldus Muthoo, dat met het jaarlijks gekapte hout een winst gemaakt kan worden die gelijk is aan de waarde van eenderde van de Braziliaan se uitvoer in 1977. Een geweldige smak geld, die, zo vindt Andreazza, in elk geval niet in handen moet vallen van „gewetenloze die het gebied „zullen leegplunderen” als de regering niet ingrijpt. (door Kees Klaasse) Toen de nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken van Brazilië, Ma rio Andreazza, tweeëneenhalve maand terug, na zijn beëdiging, energiek zijn werkkamer op het sta tige departement binnenstapte, vond hij op z’n bureau onder meer het onzalige plan van de vorige re gering om ongeveer eenvijfde deel van het kolossale tropische regen woud in het Amazonegebied te kappen. Nederland „onmogelijk” kon ondersteu nen, en „in afwachting van verdere stap- pèn die de vijf westelijke mogendheden zouden willen nemen, gelooft Nederland nog niet dat het tijdstip is aangebroken voor het nemen van stappen om de beslui ten van de Veiligheidsraad af te dwingen”. Mr. Scheltema zei wel dat het Zuidafri- kaanse optreden „als gevaarlijk voor de internationale vrede en veiligheid” moet worden beschouwd, woorden die de Fran se afgevaardigde, die namens de negen landen van de Europese Gemeenschap sprak, zorgvuldig vermeed. De veiligheidsraad kan namelijk slechts besluiten tot sancties indien hij meent dat „internationale vrede en veiligheid” wor den bedreigd. Volgens de Algemene Ver gadering is dit reeds het geval: in de aangenomen resolutie heet het dat „Zuid- Afrika’s onwettige bezetting van Namibië, zijn voortdurend uitdagen van de Ver enigde Naties, zijn onderdrukkingsoorlog tegen de Namibiërs, zijn niet-aflatende agressie tegen onafhankelijke Afrikaanse landen, zijn kolonialistisch expansionis me en zijn apartheidspolitiek een ernstige bedreiging van de internationale vrede en veiligheid vormen”. Nederland, aldus mr. Scheltema, verzet zich tegen het gebruik van woorden die er op neerkomen dat de Verenigde Naties het gebruik van geweld aanmoedigen en meent dat het aanduiden van de SWAPO (South West African People’s Association) als enige en authentieke vertegenwoordi ger van het volk van Namibië, vooruit loopt op de verkiezingsuitslag. Nederland beschouwt de SWAPO als „een belang rijke politieke factor”. Het bestaan van plannen om de „hou- treserves van het Amazonegebied te gaan exploiteren” werd eind vorig jaar door de internationale pets onthuld en begin dit jaar na veel tegensputteren door de regering bevestigd. Mario An dreazza besloot een paar maandjes op het plan te broeden en kwam een dezer dagen met krachtige taal voor de dag, toen hij verzekerde dat er geen grote stukken grond in het Amazonebekken meer zullen worden verpacht of ver kocht aan buitenlandse ondernemingen. Wie echter mocht denken dat daarmee een sprankje hoop gloort voor het voort bestaan van dit grootste biologische fe nomeen op aarde en van zijn bewoners, de indianen, komt bedrogen uit. Immers het warme pleidooi van de nieuwe be windsman hield geen steek meer in dan de intentie tot oprichting van een staats maatschappij, die zoals Andreazza het zei, „toezicht moet houden op de exploi tatie” van de enorme wouden in het Amazonegebied. De vernietiging van het oerwoud „de schatkamer van de evolutie”, wordt dus (Van onze redactie buitenland) MANILLA. Het was minister De Koning (Ontwikkelingssamenwer king) gisteravond, na afloop van een eerste zitting van de plenaire verga dering van de vijfde wereldhandels conferentie (UNCTAD V) in Manilla, nog niet duidelijk of de conferentie al dan niet zal eindigen met een voor Nederland bevredigend resultaat. De Nederlandse delegatie blijft probe ren oplossingen, formules en com promissen te vinden, die zover moge lijk in de richting van de wensen der ontwikkelingslanden gaan. slechts in een wat gestroomlijnder jasje gestoken, want op de keeper beschouwd zal het de tegenstanders een zorg zijn of de tropische bossen nu worden vernie tigd door een particuliere buitenlandse onderneming, zoals nu op forse schaal gebeurt, of door een staatsmaat schappij. w Het Victorieplein in Warschau krijgt nog eens een goede beurt voordat de paus vandaag de plavuizen zal betreden. Op de achtergrond, een in communistische landen wat ongebruikelijk symbool: een meters hoog houten kruis. de Westduitse minister van Economische Zaken. Lambsdorff, scherpe kritiek gele verd tegenover de Amerikaanse ambassa deur in Bonn. Ook de Nederlandse regering liet giste ren in Den Haag haar ongenoegen over de Amerikaanse stap blijken, terwijl de Deense voorzitter van de IEA, Niels Er- boell zei, dat de maatregel neerkomt op „het gappen van geld uit onze deviezen voorraden”. Bondskanselier Schmidt en de Franse premier Barre hebben gisteren over de kwestie gesproken. Over dat beraad is verder niets bekengemaakt. Het met ener- giezaken belaste lid van de Europese Commissie, Guido Brunner, heeft de Amerikaanse ambassadeur bij de EG, Dean Hinton, een formeel protest overhandigd. PARIJS (Reuter). In het Parijse Pitie- Salpetieree ziekenhuis wordt een onder zoek ingesteld naar de dood van acht patiënten, die elk kort na de operatie overleden aan bloedvergiftiging. Acht an dere patiënten die ernstig ziek werden na de operatie, bleken ook te lijden aan bloedvergiftiging. F»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3