Lucas Bols handhaaft prognose Recreatiewater rond Haarlem is te vuil Schiphol verwerkte in maart recordhoeveelheid vracht Provincie geeft richtlijnen voor aanpak botulisme Statencommissie voor emancipatie I Statencommissie 'voor emancipatie Vragen over afspraken met Arabieren in ondernemingsraad Water in Spaarnwoude aanvaardbaar FRIENDSHIP GAAT HET OPNIEUW MAKEN, VERWACHT DIRECTEUR VLIEGTUIGFABRIEK 7 IJMOND 19 7 9 JUNI ZATERDAG f in Leeftocht Grote invloed Voor de bijl Friendship I 6 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Als een olifant gaat hij tekeer in Fokkers porcelein- kast, zeggen degenen die met weemoed terugdenken aan de tijd dat hij zich nog niet met vliegtuigen bemoeide. Met lede ogen zien zij, hoe president-directeur Frans Swarttouw sinds zijn benoeming vorig jaar met forse halen de bezem door de vliegtuigfabriek haalt. Zijn optre den noemen ze tactloos, zowel intern als buiten de deur, waar menig politiek gevoelige teen inmiddels pijnlijke plekken zou vertonen. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Garandeert de KLM al dan niet schriftelijk dat zich geen joden bevinden onder de uit vijftien mensen bestaande bemanning van de Boeing 747, die in november voor een half jaar uitgeleend wordt aan Saudi Arabian Airlines. Stewardess Gerry Bouma van de Vereniging van KLM-Kabinepersoneel stelde deze vraag deze week aan de di rectie van de vliegtuigmaatschap pij tijdens de vergadering van de ondernemingsraad. De KLM-lei- ding zei zich te moeten beraden op het antwoord. »n KLM ontkent bestaan van 5 en 16 rf- Gerrie Bouma (Van een onzer verslaggevers) Swarttouw haalt de bezem door Fokker (Van een onzer verslaggevers) CHIEL EVERS Met de F-28 Fellowship loopt het minder I Swarttouw hem nu, Fokker aan de rand van een ravijn te hebben gebracht. „Als ik op deze stoel zit, dan is het mijn taak om Fokkers positie veilig te stellen. Maar Klapwijk beschouwde Fokker als een ve hikel voor een politiek ideaal: een ver enigd Europa”. Als een enfant terrible („dat ben ik altijd al geweest”) verweert Swarttouw zich zowel tegen de grote Amerikaanse concurrenten als tegen de genationali seerde Europese vliegtuigindustire. Zo veel mogelijk te vriend houden en samen werken, is daarbij zijn uitgangspunt. „Een fascinerend spel”, noemt Swart touw de internationale vliegtuigindustrie en -politiek. Waarbij hij vooral de grote Europese vliegtuigbouwers met arguso gen waarneemt. „Die genationaliseerden denken heel anders. Daar staan politici aan de top, die met elkaar bespreken hoe ze met gemeenschapsgeld een bedrijf in stand kunnen houden. Tussen zulke men sen kan ik me niet handhaven. Men zou Fokker er dan ook geen dienst mee bewij zen, het bedrijf aan het Airbus-consorti um te koppelen”. vlot. Fokker is echter vast van plan om de ontwikkelingskosten er in elk geval uit te halen, wat betekent dat er nog zo’n hon derd verkocht moeten worden. De Fel lowship zal bovendien de tijd moeten overbruggen totdat er een nieuwe project op de lijn staat, vindt Swarttouw, die de oorzaak van het tegenvallen van het suc ces vooral zoekt in de beperkte omvang van het toestel. Het meest concrete toekomstproject is de F-29, ook wel Super F-28 genoemd. Gesprekken met luchtvaartmaatschappij en hebben volgens Swarttouw uitgewezen dat er beslist een markt voor een dergelijk toestel bestaat. Diezelfde gesprekken heb ben ook tot gevolg, dat de Fokker-ontwer- pers de plannen moeten bijschaven. De aanvankelijk gedachte 115 stoelen zullen er tussen de 125 en 165 worden, de body zal breder worden en de technische syste men meer geavanceerd. „Als je niet van meet af aan twee of drie grote luchtlijnen achter je hebt staan die zo’n toestel willen pousseren, dan wordt het niets”. Namen van maatschappijen noemt Fokkers topman nog niet, maar hij wil best verklappen dat de KLM grote invloed heeft op de ontwikkeling van het toestel. Voor Fokker is het nogal ongebruikelijk dat potentiële klanten zo nauw worden betrokken bij het ontwerp. „Het is onont beerlijk dat de ontwerpers naar de marke tingmensen luisteren”, vindt Swarttouw. ropa daalde daarentegen, met 65 procent, omdat er deze maand veel minder toma tencharters van de Canarische Eilanden aankwamen dan vorig jaar. Vooral het ongeregelde goederenver voer op intercontinentale bestemmingen ging omhoog 74%), voornamelijk als gevolg van een sterke stijging van het chartervervoer van en naar Tel Aviv. Het ongeregelde goederenvervoer binnen Eu- Vergeleken met de eerste drie maanden van 1978 is het vrachtvervoer van en naar Schiphol in het eerste kwartaal van dit jaar met acht procent toegenomen; het geregelde goederenvervoer ging met tien procent omhoog en het ongeregelde met drie procent. rig jaar. Dat kwam niet alleen door het weer (maart was de eerste maand, waarin het winterweer geen invloed had op de verkeers- en vervoerscijfers), maar ook doordat Pasen dit jaar in april viel en vorig jaar in maart. een stevige positie op de internationale markt verschafte. Nog altijd verkoopt dit propellervliegtuig best, niet in de laatste plaats door toenemende energieproble men (een „turboprop” verbruikt minder brandstof dan een straalvliegtuig). Ko mend jaar wil Swarttouw de productie van de F-27 van twaalf tot zestien opvoe ren, het jaar daarop zelfs tot 25. „Er is geen enkele reden te veronderstellen dat dit toestel niet nog ruim een decennium meegaat. We hebben er nu zevenhonderd verkocht, ik ben ervan overtuigd dat we de duizend zullen halen. Dit is een les om nooit te vergeten. Drie maal is overwogen om de productie te staken, maar telkens weer bloeide de vraag op. We zullen dit project nog lange tijd aan ons hart koeste ren”, zegt Swarttouw. Het ondernemingsraadlid beseft dat er weinig te controleren valt. „Wat moet je als de KLM heel erg Arisch uitziende ■A President-directeur Frans Swarttouw: ..Fok ker de strot afsnijden kunnen we zelf ook Een tweede toekomstproject („Mijn vi sie is dat een bedrijf als Fokker altijd een stuk of drie nieuwe projecten in studie moet hebben om tijdig over te kunnen stappen”) gaat binnenkort van start. Fok ker zal bestuderen of er brood zit in een nieuw propellervliegtuig, groter en mo derner dan de Friendschip. „De ontwikke ling van de brandstofprijzen zou kunnen leiden tot een tweede jeugd van de turbo prop”, veronderstelt Swarttouw. „Daarbij is het wel van belang dat er een stillere motor op de markt verschijnt. Dat is voor alsnog de bottleneck, denken wij, om een Uit eigen portemonnee kan Fokker de grote sprong voorwaarts niet betalen. Voor de ontwikkeling van de F-29 (kosten circa 1,2 miljard gulden) wordt een rijks- lening van vijftig percent nodig geacht. Maar bovendien heeft Fokker de komen de drie a vier jaar extra steun nodig, in de vorm van verkoop subsidies op de F-28 die in prijs niet meer tegen de concurren tie opkan (er zal ongeveer 16% af moeten). „We beschouwen dat als leeftocht om de winter door te komen”, zegt Swarttouw. Hij wil die wintermaanden benutten om Fokker gezonder te maken door het op voeren van de interne sterkte en door een nieuw project op de lijn te zetten. De provincie vraagt de gemeenten, recreatie- en waterschappen ondermeer dode watervogels onmiddellijk te verwij deren en geeft aanwijzingen voor het on derzoek en voor de destructie van de kadavers. De gebieden waar vermoedelijk botulisme voorkomt moeten zo veel moge lijk worden geïnspecteerd. Alle gevallen van botulisme moeten worden gemeld aan de provinciale waterstaat van Zuid-Hol- land. Zo is ook in het collegeprogram een passa ge over emancipatie opgenomen. GS ach ten het gewenst, dat de emancipatiecom- missie uit de Staten wordt ingeschakeld bij de voorbereiding van het in het colle geprogram geformuleerde emancipatie beleid. GS menen, dat de provincie in dit verband een taak heeft als overheid en als werkgeefster in de ruimste zin. In het passagiersvervoer werd een veel minder sterke toename geconstateerd. In de eerste drie maanden van 1979 reisden slechts twee procent méér passagiers via Schiphol dan in dezelfde periode van vo- „Maar je door die groten niet in de hoek laten zetten. Ik ben niet bereid om ander mans fuik in te zwemmen. Voor het om- zeephelpen van Fokker hebben we echt geen steun nodig. Dat kunnen we zelf ook wel”. NIEUW VENNEP (ANP). In de eerste I maanden van 1979 zijn de verkopen en omzetontwikkeling bij Lucas Bols gunstig geweest, zo heeft de heer J. A. Bouwens, voorzitter van de raad van bestuur, in de jaarvergadering meegedeeld. Hij zei, dat hij voor dit eerste kwartaal dezelfde woor den zou kunnen gebruiken als voor 1978. Vorig jaar groeide de omzet met ongeveer vijftien percent en de winst met 25 per cent. De Bols-topman bleef op grond van de resultaten van dit moment bij de voor spelling, dat 1979 een verdere groei te zien zou kunnen geven. Een uitzondering op het gunstige beeld vormde nog steeds de situatie in Brazilië en Branderij de Koning te Schiedam, die nog steeds een zorgenkindje is. De toe stand in Argentinië ontwikkelde zich een stuk beter. De opleving in Duitsland geeft moed voor het hele jaar. Een en ander blijkt uit een onderzoek van hoogheemraadschap Rijnland naar de bacteriologische vervuiling van recrea tiewater, vorig jaar. pet gaat om veront reiniging door huishoudelijk afvalwater. (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Op de luchthaven Schiphol is in maart een record hoeveel heid vracht verwerkt: 29.845 ton. Dat was ruim 2.500 ton méér dan het vorige record van 27.269 ton dat dateerde uit maart 1976. Ten opzichte van de maand maart van 1978 betekent het dit jaar geboekte resultaat een stijging van 16 procent. De vraag van Gerry Bouma sluit aan op de bekendmaking dat de KLM tot die Nederlandse bedrijven behoort, die toege ven aan de Arabische boycoteisen tegen Israel. De luchtvaartmaatschappij ver strekt op verzoek van verzenders van goe deren naar het Midden-Oosten zogenaam- HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen Provinciale Staten voor een Statencommissie voor emancipatie in te stellen. Zoals overal, is de emancipatie (van de vrouw) ook in de Staten onderwerp van gesprek. Zo bood de PvdA-fractie bij de behandeling van de begroting 1978 de nota „Emancipatie ook een provinciale taak" aan. Zo wees D’66 bij de begrotingsbehandeling voor 1979 op het verband tussen Ruimtelijke Ordening en de mogelijkheden voor emancipatie. De marsroute waarlangs Fokker zich de komende jaren zal voortbewegen, tekent zich in Swarttouws gedachten steeds scherper af. Allereerst is daar de oude vertrouwde F-27 Friendship, het toestel dat Fokker na de Tweede Wereldoorlog Zo is ook in het collegeprogram een passa- ge over emancipatie opgenomen. GS ach ten het gewenst, dat de emancipatiecom- missie uit de Staten wordt ingeschakeld bij de voorbereiding van het in het colle geprogram geformuleerde emancipatie beleid. GS menen, dat de provincie in dit verband een taak heeft als overheid en als werkgeefster in de ruimste zin. In tegenstelling tot de situatie in Haarlem is de kwaliteit van het recreatiewater in en om Amsterdam volgens dit onderzoek van een aanvaardbare kwaliteit, zodat verbe tering wel wenselijk, maar niet dringend noodzakelijk is. Een uitzondering vormt een monsterpunt bij de Ringvaart, waar het water van een ongewenste kwaliteit was. Het Oosterduinse Meer bij Noordwij- kerhout had vorig jaar water van een aanvaardbare kwaliteit. Hetzelfde was het geval in recreatiegebied Spaarnwou de. In het Haarlemmermeerse Bos, dat vorig jaar voor het eerst bij het onderzoek werd betrokken, was de kwaliteit goed. DEN HAAG (ANP) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verwachten, dat het botulisme de komende maanden weer de kop zal opsteken. Ze hebben daarom i onlangs in een circulaire aan alle gemeen ten, recreatie- en waterschappen in de kustprovincie ricntlijnen gegeven voor de bestrijding van het botulisme, dat vooral onder de watervogels slachtoffers maakt. De afgelopen jaren zijn gevallen van botulisme gemeld uit 98 van de 151 Zuid- hollandse gemeenten. In 1978 was het aan- j de jaren daarvoor. De belangrijkste oor- i zaak van die daling was de relatief lage zomertemperatuur, zo staat in een persbe richt van de provincie. Het publiek wordt geadviseerd, water vogels niet te voederen. De kans op het optreden of uitbreiden van botulisme is namelijk op dergelijke voederplaatsen groter dan elders. Ook Nederlandse deelneming voor een percent of twee in het nieuwe Airbus project zou voor Fokker van belang kun nen zijn, al was het maar om de buren te vriend te houden. Maar dan mogen de Fransen en de Duitsers (die de Airbus de hoofrollen vertolken) Fokker niet het le ven zuur maken door ontwikkeling van een nieuw eigen project te verbieden. En ook mag het er niet toe leiden dat de regering straks geen geld meer over heeft voor Fokker zelf. „Wij verdommen het voor een Airbus-deelneming de rekening gepresenteerd te krijgen”, zegt Swart touw. Waarna hij herhaalt: „We hebben van niemand hulp nodig om ons zelf de strot af te snijden”. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen Provinciale Staten voor een Statencommissie voor i emancipatie in te stellen. Zoals overal, is de emancipatie (van de vrouw) ook in de Staten onderwerp van gesprek. Zo bood de PvdA-fractie bij de behandeling van de begroting 1978 de nota „Emancipatie ook een provinciale taak" aan. Zo wees D'66 bij de begrotingsbehandeling voor 1979 op het verband tussen Ruimtelijke Ordening en de mogelijkheden voor emancipatie. de non-Israel-verklaringen. Daarin staat dat het vliegtuig waarmee de vracht ver voerd wordt geen Israëlische luchthaven zal aan doen. Gerry Bouma: „Als de Arabieren voor goederen dergelijke papieren eisen, waar om zouden ze dan geen eisen stellen als het om mensen gaat? En als bouwmaat schappijen voor hun werknemers in het Midden-Oosten doopcertificaten of niet- joodverklaringen moeten afgeven, waar om zou de KLM dat dan niet hoeven te doen?” De KLM-stewardess, die al eerder het bestaan onthulde van een lijst met de namen van veertig collega’s die vanwege hun huidskleur niet op Zuid-Afrika moch ten vliegen, zegt uit betrouwbare bron te weten dat een soortgelijke maatregel voor joods KLM-personeel bestaat. „Bewijzen kan ik het niet. Maar het schijnt dat joods of joods ogende bemanningsleden tijdens de Tom Kimpoer in 1973 uit veiligheidso verwegingen niet ingezet zijn op de Arabi sche lijnen. Ik vraag me af hoe dat in vredesnaam gerealiseerd is door de KLM. Hoe weten ze wie joods is?” Persvoorlichter N. Harmse noemt dit „volslagen onzin”. Volgens hem is bij de Zelf maakt Swarttouw zich hierover al lerminst ongerust. „Ik ben hier als contai- nerboer niet geparachuteerd omdat het met Fokker zo goed ging”, zegt hij. „Een reorganisatie, eigenlijk zou je moeten zeg gen een organisatie van het bedrijf was bittere noodzaak. Daar ben- ik druk mee bezig. Tot mijn verbazing ondervind ik daarbij veel minder weerstand dan ik verwachtte. In de Rotterdamse haven was dat wel anders. Daar zou iedereen met een ijzerzaag op zak lopen om de poten onder mijn stoel vandaag te zagen”. Organisatorisch gezien is Fokker uiterst zwak, vindt Swarttouw. Wanneer het tech nisch talent en de traditionele Hollandse koopmansgeest er niet waren geweest, zou het bedrijf al veel eerder in onnoeme lijke problemen verzeild zijn geraakt. „Opvoering van de interne sterkte” luidt het parool van Swarttouw. Dat betekent een betere procesbeheersing, meer effi ciëntie, en uitmesting van een aantal afde lingen. „Fokker was wat aangeslagen”, aldus Swarttouw. „Daarom ben ik nu be zig de top opnieuw te bemannen. Met zijn allen moeten we voor het bedrijf een marsroute uitstippelen, want we zullen weer op veldtocht moeten om onze positie op de wereldmarkt te kunnen hand haven”. indeling van de vliegtuigbemanningen nooit sprake geweest van enige instructie om rekening te houden met joods perso neel. Harmse vertelt dat het wel is voorge- komen dat personeelsleden vroegen om op bepaalde lijnen niet te hoeven vliegen. Over de verhuur van een Boeing 747 met bemanning aan Saudi Arabian Airli nes wil de KLM-voorlichter zich niet uitla ten. Hij bevestigt wel dat er „zakelijke contacten” zijn met verschillende maat schappijen, waarvan hij het niet nodig vindt de namen te noemen. De heer Had dad van Saudi Arabian Airlines-Neder- land, laat, zonder te weten waar het over gaat, melden geen tijd te hebben om vra gen te beantwoorden. „Het is moeilijk na te gaan”, zegt Gerry Bouma, „op welke manier de KLM zaken doet met de Arabische maatschappijen. Het hoeft helemaal niet zo te zijn dat de bemanningsleden van de Boeing een doopcertificaat op zak hoeven te hebben. Misschien zijn op andere wijze garanties gegeven aan Saoedi-Arabië”. „Wie niet loyaal is, gaat voor de bijl”, zegt Fokkers veldmaarschalk beslist. Een paar koppen zijn er al gerold, zoals die van verkoopdirecteur Buley, die naar een bijkantoor is overgeplaatst. Maar vooral de kop van Swarttouws voorganger Klap wijk. Nadat deze door de Westduitsers al was aangewezen als zondebok voor het mislukken van de samenwerking tussen Fokker en fusiepartner VFW, verwijt Rijnland trof vorig jaar in het algemeen een tendens aan tot verbetering van de kwaliteit van het recreatiewater. Het hoogheemraadschap waarschuwt er voor, dat op plaatsen waar het water te vuil is niet alleen ziektekiemen een gevaar voor de gezondheid van zwemmers vormen, maar ook de ziekte van Weil, die door ratten wordt verspreid. Wie op eigen ver antwoordelijkheid in oppervlaktewater wil zwemmen, kan dat volgens Rijnland het beste op voldoende afstand doen van woonboten en jachthavens, aangezien op die plaatsen geregeld ongezuiverd afval water in het „zwem”-water terechtkomt. Dat was vooral te merken in het charter- verkeer binnen Europa. Vergeleken met maart 1978 werden er in maart op de Europese bestemmingen drie procent minder passagiersbewegingen geregi streerd en 16 procent minder vliegtuigbe wegingen. In het geregelde verkeer ging het aantal passagiers en vluchten echter omhoog, met respectievelijk zeven en zes procent. Opvallend was, dat het aantal vluchten in het ongeregelde intercontinentale ver keer in maart met 18 procent toenam, maar dat het aantal passagiers met één procent daalde. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn drie procent minder vliegtuigen aan gekomen en vertrokken via Schiphol dan in het eerste kwartaal van 1978. In dezelf de periode werd er elf procent méér post vervoerd. (Van onze streekredactie) LEIDEN. Vrijwel al het recreatiewater in en rond Haarlem is te vuil. Oorzaken zijn ondermeer de aanwezigheid van rioolzuiveringsinstallaties, die niet volstrekt schoon water lozen, en de invloed van het verstedelijkte Haarlemse gebied. Bovendien dragen „overstorten” hun steentje bij tot de vervuiling van het recreatiewater. Een overstort is bedoeld om tijdens extreem zware regenval een deel van het rioolwater niet naar de zuiveringsinstallatie te leiden, maar rechtstreeks in oppervlaktewater te lozen. fabrikant zo ver te krijgen dat hij een geavanceerde turboprop ontwikkelt” Voor de bouw van de nieuwe toestellen zal Fokker niet alleen partners zoeken in i tal meldingen overigens veel lager dan in Amerika, Europa en Japan, maar zo mo- I gelijk ook in de derde wereld. Indonesië heeft al belangstelling voor de turboprop getoond. „Tegenwoordig is het niet meer verstandig de productiekosten op één plaats te concentreren”, zegt Swarttouw. „Met de val van de dollar zijn we daardoor behoorlijk op de koffie gekomen”. Van daar Swarttouws voorspelling dat de om zet van zijn bedrijf in de toekomst welis waar zal stijgen, maar het aantal werkne mers veel minder. een niet-Joodverklaring bemanningsleden naar Saoedi stuurt: blonde stewardessen met heel blauwe ogen. Je kan dan toch niet zeggen: zie je wel, er worden geen joden ingezet. Misschien zijn die mensen op dat mo ment gewoon niet vrij. En bovendien, ik weet niet hoe ik moet zien of te weten kan komen wie wel of niet van joodse afkomst is”. Wat voor Gerry Bouma vast staat, is dat de KLM niet in zee zou moeten gaan met Saudi Arabian Airlines, indien een ge deelte van het personeel niet ingezet mag worden. Zij wordt hierin gesteund door de fractie van de Vervoersfederatie FNV, die in de ondernemingsraad de meerderheid bezit. Stuitend vindt Gerry Bouma de bewe ringen van de KLM-directie dat het be drijf niet aan politiek doet en zich er evenmin mee bemoeit. Met name tijdens de discussies over de handelsbetrekkin- gen met Zuid-Afrika is dat nogal eens als argument gehanteerd. „Het afgeven van certificaten voor goederen is toch ook politiek? En dan zie je dat de KLM alles doet, mits het maar geld in het laatje brengt". WEERT SCHENK

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7