Openingscollage Holland Festival met aangrijpende film in Relache Internationaal georiënteerde schilder imponeert bij Galerie Klein Luis Fileer: verhevigd expressionisme Schwitters Ui gebracht met teveel ballast Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. eiac b.u I Rente vanaf 9,2%. nv Bouwfonds De 10% w zomerkorting is er weer. Nederlandse Gemeenten r Jaroslawa Dankowa I 9 KUNST 19 7 9 JUNI ZATERDAG 1 I Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. Effektieve rente 9,88%. Haarlem, Aneqanq 29. Tel.: (023) 31 38 52 en 3212 47. tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. iti HAARLEM. Zo af en toe is de schilder Luis Fileer in zijn woning in De Rijp te vinden, als kortstondig intermezzo tussen zijn veelvuldi ge reizen naar landen als Frankrijk en Mexico. Die korte verblijven in het Noordhollandse stadje vormen de enige binding die Fileer met ons land heeft. Ook in zijn werk is geen spoor terug te vinden van enige invloed die de toch zo rijke Nederlandse schilderkunst zou kunnen 1 i :r Chaim Levano Verantwoord beeld op jaren ’20 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JOHAN VAN KEMPEN JOHN OOMKES (20.15 (20.15 (20.15 (20.15 (20.15 (20.15 Jaroslawa Dankowa: paartje, brons. CEES STRAUS Luis Fileer: Erasmus, gemengde techniek. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM. Ergens hou je reke ning met de mogelijkheid dat de recon structie van Relache, een anti-kunst en anti-balletwerk uit 1924, evenals destijds bij de première de bezoekers met de neus zou drukken op de letterlijke betekenis van de titel. Relache betekent zoveel als afgelasting en het toeval wilde dat het stuk op 27 november 1924 niet kon wor den uitgevoerd door Les Ballets Suedois doordat sterchoreograaf Jean Börling in gestort was. Componist Eric Satie en scenarioschrijver Francis Picabia moes ten tot 4 december van dat jaar wachten voordat zij konden genieten van de ver warring die hun dadaïstisch stuk onder de bezoekers zaaide. Een produktie bovendien, die volmaakt past in de golf van retrospectieve aan dacht voor dat decennium van decadentie en omverwerping van conventies. Grote exposities in Parijs richten zich dezer ja ren niet voor niets op die tijdspanne en de daarin bestaande kruisbestuivingen tus sen Parijs, Berlijn en de toen nog jonge Sovjet-republiek. Ergo, een perfecte avond voor nostal gisch ingestelde geesten die er behagen in scheppen om te mijmeren over de gedurf de kunstuitingen van de jaren twintig. Ik ben ervan overtuigd dat een man als Satie de luchtigheid als dodelijke ernst heeft opgevat, de kolder als de neerslag van het werkelijke leven en ontregelings- technieken als een methode om dat beter te doorgronden. In Picabia had hij daarbij een kameraad met een zelfde, onalledaag se inslag. Over Relache valt dan ook wei- De laatste maanden legt de kunstwereld een vergrote aandacht aan de dag voor het zonder meer imponerende werk van Luis Fileer. Op het ogenblik rouleert zijn schilderwerk langs diverse galeries en musea, een trip die vorige maand werd begonnen met een verhaast ingezette ex positie bij Galerie K 276 in Amsterdam. Al op de openingsavond van het festival was dan ook in het Amsterdamse theater De Brakke Grond, Levano’s, in samen werking met de Theaterunie gemaakte toneelbewerking te zien van Schwitters’ „Die Zwiebel”, een sprookje over een ui die geslacht wordt. De maniakale manier Vanachter hun hoog opgetrokken balus trade vertonen ze zichzelf vrijelijk met een ongekende ongeremdheid, in een stijl van leven die overloopt van exuberantie. Niet zelden kiest Fileer voor zijn por tretten vrouwen uit die op een gevorderde leeftijd zijn gearriveerd en die in de mees te gevallen van een schokkende aftake ling, van een grenzeloos verval getuigen. Eveneens van Oost-Europese origine - geboren in Bulgarije, opgeleid in Praag - is de in ons land wonende beeldhouwster Jaroslawa Dankowa van wie bij Galerie Klein bronsplastieken te zien zijn. Ze maakt langgerekte, uiterst slanke mensfi guren die een broze en kwetsbare indruk maken. In haar werk speelt het afscheid waarop Levano op de scoiaalgerichte kunst van Kurt Schwitters teruggrijpt, bleek daarbij tamelijk overleefde kanten te hebben. De trucs, zoals het gebruik van reclameteksten en het inlassen van een „op de plaats rust”-pauze na de hier door Levano uitgesproken tekst „tien minuten kunnen zeer lang zijn”, missen vandaag de dag hun effect. De toepassing van de 19e eeuwse mu- ziekpotpourri „Les Cloches de Cornevil- le” van Plaquette, die door een tiental handig musicerende toneelspelers en han dig acterende muzikanten in het verhaal werd betrokken, is vervelend. En al zijn Levano’s eigen muzikale voortbrengselen in de geest van Kurt Weil bij andere delen van „De Ui” beslist acceptabeler; de be werker slaagt er in elk geval toch niet in om „de verborgen lading van het sprook je” aan te tonen, zoals zijn bedoeling was. Ondanks alle op zich soms wel aardige poespas, de kundige regie van Kees Hin en de functionele decors van Gjalt Wal stra, kan deze „Sunligt-opera” er in de praktijk niet aan ontkomen een buitenge woon rommelige indruk na te latgn. Mis schien dat juist het aanslepen van zóveel materiaal rond de toch al eindeloze hoe veelheid, door Chaim Levano vanuit de op het toneel gebouwde ui de zaal in gebrach te, overigens ook nog vaak moeilijk ver staanbare (Duitse) tekst, de overzichtelijk heid volkomen teniet doet. Als na ruim anderhalf uur de ui zich openvouwt en Levano in de schijnwerpers treedt om het sprookje samen te vatten, voel je bijna al het voorgaande als overbo dige ballast. Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 Deze korting geldt voor de gehele nieuwe kollektie. Amsterdam, van Baerlestraat 84 Haarlem, Barteljorisstraat 5 Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof &rank&Sont A natuurlijk beter f Want de Fileer van de grote acryl-olie- verven is een heel andere schilder dan die van de aquarellen op een bladformaat dat veel weg heeft van een vel A4-papier. Juist op die grote doeken leeft Fileer zich uit in monumentale figuren die kunnen oprij zen uit een spookachtige duisternis alsof ze zonet een reis vanuit de Middeleeuwen hebben gemaakt. In deze doeken heerst de mystiek, worden de figuren omgeven met talloze raadsels voor wat betreft hun afkomst. Daarentegen is Fileer op de kleine bla den de tekenaar die met een snel hand schrift de essentiële lijnen voor een tref fende scène neerzet. Opvallend kenmerk in Filcers stijl is het gegeven van de begrenzing. Zijn mensen bevinden zich vrijwel altijd in kaders. Compartimenten noemt hij ze zelf, maar ik wil ze liever loges noemen. Je kunt zijn mensen bespieden terwijl ze dat weten, maar ze doen alsof ze als enige bestaan. Met heel veel goede zin kon je akkoord gaan met het Luxor Theater in Rotter dam, waar gisteravond de première was van deze eigen Holland Festival-produk- tie, als substituut voor het destijds ver maarde Théatre des Champs-Elysées. Re lache vormt de hoofdmoot van een totaal- collage waarin de tijd letterlijk wordt te ruggedraaid en die verder drie opera’s- minutes van Milhaud en Hindemith en een theaterstuk van Satie omvat. Is zo’n reconstructieproces zinvol? Ja en nee. Als begaafde mensen als Satie-adept Als onderdeel van dit roulement is Fil eer thans bij Galerie Klein (Krocht 6 in Haarlem) te zien op een tentoonstelling die afwijkt van de andere omdat ze mede bepaald werd door de persoonlijke keuze van de galeriehoudster. Anders bijvoor beeld dan bij K 276 overwegen in de presentatie bij Christhilde Klein niet de demonische vrouweportretten. Ook is er door Klein’s keuze een evenwicht ont staan tussen de grote schilderijen in ge mengde techniek en de aquarellen op Naarmate Fileer steeds meer oudere men sen uitkiest, groeit zijn inzicht in de men selijke psyche. De vrouwen worden krij sende heksen die zich met alle inzet be kommeren om hun laatste sprankje schoonheid. De mannen zijn tanig gehou den met een restant intellectualisme om zich nog aan vast te kunnen klampen. De keuze van de kleuren bepaalt in hoge mate de stemming en de sfeer in deze doeken. Fileer geeft veel aandacht aan een esthetisch zeer fraai soort rood dat met forse vlammen aan het doek licht om aldus de intensiteit van zijn figuren nog eens extra aan te zetten. Ook typisch expressionistische kleuren als bloedrood en paars worden vaak aangewend, waar bij het wit voor de tekening dient. Speelscène uit Le Piège de Méduse nig substantieels te melden dan dat het een opeenvolging van handelingen is die Fileer, in de Oekraine geboren, opge leid in Mexico, Rome en Amsterdam en vaak in Frankrijk zwervend, heeft zich internationaal georiënteerd, maar van de spreekwoordelijke koelheid en distantie die de kunst hier vaak hebben geken merkt, is in Filcers werk niets terug te vinden. Zijn stijl, een verhevigd expressionisme, sluit aan bij de Zuid- Europese traditie, waarin ook Goya, Ve lazquez en Saura passen. En zelfs bij de weinige „Britse" Engelsman Francis Ba con vindt Luis Fileer meer aansluiting dan bij het klimaat waarin een Mondri aan kon gedijen. Reindert de Leeuw, Centrumregisseur Eddy Habbema, choreograaf Jochen Ul rich en decorontwerper Rudolf Corens zich wijden aan een dergelijke onderne ming kun je er eigenlijk wel verzekerd van zijn dat het verleden inderdaad tot een tastbaar stuk heden gewekt kan wor den en dat zo’n brokje historische docu mentatie illustratief kan werken ten be hoeve van een nader begrip van de jaren twintig. Niets meer, maar ook niets min der dan dat. Begrip, interesse? Best. Ver heerlijking, idealisering? Gevaarlijk, op het heilig verklaren af. AMSTERDAM. Al zijn bij een componist als Eric Satie duidelijke Dada- tendensen aan te wijzen, bij Dada pur-sang denk je toch eerder aan de Duitse kunstenaar Kurt Schwitters. Diens veelzijdigheid was evidenter dan die van zijn Franse collega, maar de uitdrukking van het muzikale talent bleef bij Schwitters beperkt tot geraffineerd ritmisch en dynamisch geordende, betekenisloze woorden, waarin ook de kleur van de vocalen en de soort van articulaties van het grootste belang zijn. Een absurdistische kunst, die rond 1920 vorm kreeg in suggestieve klankgedich ten als „Symfonie in Urlauten”, waarin de menselijke stem op originele wijze wordt geëxploiteerd. Chaim Levano was de Nederlanse musi cus, die sinds de herleving van Dada in de jaren zestig via aanverwante richtingen als New-Dada, Nieuw Realisme en Pop- Art Schwitters’ „Lautgedichte” op nieuw in de aandacht bracht. En het lag enigszins voor de hand dat nu in het huidige Holland Festival de revolutionai re muziek als thema gegeven meespeelt, deze zelfde Levano ook weer op een of andere manier binnen dat kader van zich zou laten horen. een balletdanseres (Svenbjörg Alexan ders) als zijnde gestuurd-improviserend uitvoert. Dat alles in een bijna kitscherig decor met tientallen, oplichtende metalen ronde schijven. De handeling ervan kun je rustig accep terend ondergaan, is vandaag de dag niet schokkend meer, zou thans wellicht als surrealistisch worden uitgelegd. Het hoogtepunt in de multimedia-compositie betreft evenwel het filmisch intermezzo, het in een oorspronkelijke kopie gedraai de Entr'acte van cineast René Clair. Waanzinnige beeldentaal, die na ruim vijf tig jaar nog steeds aangrijpt, zonder dat je nu precies kunt zeggen waarom. Een schijnbaar scenario ontwikkelt zich haast spelenderwijs en brengt een onorthodoxe begrafenisstoet in beeld, waarbij een lijk wagen wordt voortgetrokken door een kameel en de stoet zich springerig ver plaatst. Als de kist er als een onbestuur baar geworden voertuig van door gaat, krijgt de handeling een enorme versnel ling, die je door Satie’s repeterende, ge jaagde toonreeksen beslist naar de strot grijpt. Zijn muziek past ook perfect bij Le Piège de Méduse, een half-autobiografi- sche komische opera zonder zang, waarin flitsend absurd spel van Carol van Her- wijnen, Serge-Henri Valcke en Jimmy Berghout zorgt voor plezierige kolder vol met dwaze dubbelzinnigheden. Ook pri ma voor de pauze was Hindemiths Hin und Zuruck, een korte opera, waarvan het tragische einde op filmische wijze onge daan wordt gemaakt door halverwege de handelingen achterstevoren af te draaien en uiteindelijk het gegeven op te lossen in het niets. Dankzij een perfect-kleurig de cor en goed spel en zang van sopraan Anne Haenen en tenor Wouter Goedhart een heerlijkheid voor oog en oor. Wat minder boeiden eerder L’abandon d’ariane en La Délivrance de Thésée, twee mini-operaatjes van Milhaud, waarin de enscenering wat te gewild-drakerig het tempo van de handeling beïnvloedde. Als geheel echter een avond die een verant woorde terugblik op de jaren twintig wil bieden. een zekere rol, met als voornaamste sug gestie een naderend onheil. Uitgeteerde figuren die elkaar ondersteunen, uitge strekte lichamen in de couchettes van een trein en wuivende handen die uit een treinraam steken, zorgen voor een con- centratiekamp-achtige sfeer die voor straks het allerergste doet vrezen. Naarmate Jaroslawa Dankowa haar beelden figuratiever maakt, verdwijnt die sfeer aanzienlijk, maar dat zijn ook de minste beelden. Juist de bijna abstracte mensfiguren die gedachten aan de beel den van Giacometti oproepen, zijn het sterkst door de bewogenheid voor hun lot. (Tot 26 juni, geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 12-17.30 uur, op zaterdag van 12-17 uur en bovendien op donderdag avond van 19-21 uur. Over het werk van Luis Fileer is bij uitgeverij Van Spijk BV in Venlo een monografie verschenen met veel illustraties in kleur en zwart-wit, van de hand van Joep Monnikendam, Dirk de Herder en Hans Woestenburg. Prijs 59,50 gulden). klein formaat. Daardoor is een beter ver gelijk mogelijk tussen twee geheel ver schillende manieren van aanpak. Zaterdag 2 juni Amsterdam. De Brakke Grond (20.30 uur): De Ui. Oude Kerk (20.15 uur): The Martyrdom of Saint Magnus. Stadsschouwburg (20.15 uur): De Vre de. Theater Carré (20.15 uur): Het Nati onale Ballet. Scheveningen. Circustheater (18.30 uur): Tristan und Isolde. Rotterdam. Schouwburg uur): De Vorstenlikker. Den Haag. Nederlands Congresge bouw (20.15 uur): Merce Cunningham and Dance Company. Utrecht. Geertekerk (20.15 uur): Ra dio Kamer Orkest I. Zondag 3 juni Den Haag. Nieuwe kerk (20.15 uur): The Martyrdom of Saint Magnus. Ne derlands Congresgebouw (14.30, 20.15 uur): Merce Cunningham and Dance Company. Scheveningen. Circustheater uur): De Vrede. Rotterdam. Schouwburg uur): De Vorstenlikker. Maandag 4 juni Rotterdam. Schouwburg uur): De Vorstenlikker. Amsterdam. Theater Carré uur): Het Nationale Ballet. Scheveningen. Circustheater uur): De Vrede. Dinsdag 5 juni Utrecht. Stadsschouwburg-grote zaal (20 uur): De Vrede. Centrum ’t Hoogt (20.30 uur): Waterland Big Band. Amsterdam. Stadsschouwburg (18.30 uur): Tristan und Isolde. De Brakke Grond (20.30 uur): De Ui. De Kleine Komedie (20.15 uur): De Club. Theater Carré (20.15 uur): Het Nationa le Ballet. Tropeninstituut. Grote Aula (20.30, 23 uur): La Voix des Voies. Rotterdam. Luxor Theater (20.15 uur): L’Abandon d’Ariane etc., Schouwburg (20.15 uur): De Vorsten likker. Scheveningen. Theater aan de Ha ven (20.30 uur): The Irish-Hebrew Les son, Catechism for Israel. :S»S S®:«

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9