Haarlem door twee zeges in Ajax alleen last van AZ I en be ll. 023- „dubbel” veilig Krol: „Snel weg” I 1 x k V F h. 1 :er I r. sik 1 ree.n Mysterieus Clarke I I 15 DINSDAG 5 JUNI 1979 SPORT >■1 h- )OP iur A K ■g «wwbf 1 t j«i (Van onze sportredactie) niet op te brengen SP0R1EF succesvol verlopen it. nweg (Van onze sportredactie) Ajax ook kampioen van roddel en achterklap trainer van Ajax, viert zijn succes op de schouders van de supporters •k Cor Brom, de omstreden de 23.000 toe- ï,- JAN PREENEN 9 igen en e prijs. ■stellen, euwen I Ton Wicket van Den Haag haalt Abe van den Ban onderuit. Uit de daarop volgen de penalty zou De Kip voor 2-0 zorgen. Hij heeft grote veranderingen aange- kondigd, er zouden opvallende voetbal lers worden aangetrokken, terwijl spe lers als Krol en Clarke ontheven zouden worden van hun contractuele verplich tingen. In tegenstelling tot Krol zou Clar ke echter het liefst willen blijven bij Ajax, al ziet hij verdere samenwerking met Harmsen bepaald niet zitten: „Die man is niet te vertrouwen. Als het het komend seizoen niet goed gaat, gooit hij misschien het hele elftal eruit.” FC Den Haag benadrukte die positieve spelopvatting vooral in de tweede helft door massaal voor de aanval te kiezen, Ajax, dat het afgelopen weekeinde via een overwinning op Volendam (3-1) en een gelijkspel tegen AZ’67 (1-1) het sterk ste team van Nederland werd, kroonde zich al eerder tot de kampioen van de geheimzinnigheid, de roddel en de ach terklap. Zelfs na de successen bleef er een mysterieus waas rond Ajax hangen, dat verwijderd had kunnen worden door Harmsen. De voorzitter die in de afgelopen maan den met halfslachtige antwoorden en ont kenningen volop ruimte heeft gelaten voor speculaties, liet dat echter na. Zich mogelijk realiserend dat er sprake is van een boemerang-effect wilde hij gisteren vooralsnog niets kwijt over de toekomst plannen van Ajax: „7 juni is er een verga dering van de ledenraad van Ajax. Die leden hebben er recht op als eersten te horen wat er gaat gebeuren. Pas daarna wordt de pers ingelicht”, aldus Harmsen, die vooral de laatste tijd voor de nodige verwarring heeft gezorgd en bepaald niet in staat is gebleken om voor een rustig werkklimaat zorg te dragen. Drie maanden geleden werd hij nog in het openbaar gecorrigeerd door voorzitter Ton Harmsen. Harmsen liet een door Brom ontworpen strafsysteem in de prul lenbak verdwijnen, damde de macht van de vorig jaar van Sparta overgekomen oefenmeester in door hulptrainer Bobby Haarms en aanvoerder Ruud Krol op ge lijke hoogte met hem te stellen en liet bovendien doorschemeren dat hij liever een andere trainer aan de top wilde. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Trainer Cor Brom en spits Ray Clarke, die in maart nog voorbestemd leken om te worden geëxporteerd, omdat ze niet zouden passen in de merkwaardige filosofie van Ajax, zijn bij de Amsterdammers de grote winnaars geworden. Clarke, omdat juist hij tegen AZ’67 op Tweede Pinksterdag voor het doelpunt zorgde dat goed bleek voor de 18e titel in de geschiedenis van Ajax en Brom, omdat hij er toch maar in slaagde om de club voor het eerst sinds 1972 aan de „dubbel” te helpen: de beker en de titel. Voor de supporters reden genoeg om hem op handen van het veld te dragen. Daartegenover staat dat Brom zijn aan vallende principes in de uitwedstrijd te gen Honved in het VEFA-Cuptoernooi overboord zette, waardoor hij voor Ajax de basis legde voor uitschakeling. Toen Ajax na de winterstop ook in de competi tie in een dal terechtkwam, leek Brom daarin zelf te verdwijnen. Zover is het echter niet gekomen. Ondanks de kritiek die bijvoorbeeld verdediger Wim Meut- stege over hem uitstortte. Meutstege liet weten dat „Ajax beter af is als het inderdaad een andere trainer zou nemen, omdat Brom bij het niveau en de uitstekend spelende Keith Masefield stonden een uitbouw van die score in de weg. Het va-banquespel van de Hage naars stelde Haarlem tenslotte in de gele genheid het eredivisieschap veilig te stel len via Joop Böckling, die voorbereidend werk van Wim Balm knap afrondde. Tegen Sparta bleek Haarlem aanzien lijk minder productief. Het bleef in die van de spelers is achtergebleven”. Meut stege werd daardoor de boeman en tege lijkertijd de bliksemafleider, die het (ver deelde) bestuur zo hard nodig had. De Leidenaar handhaaft zijn bezwaren nog altijd, maar heeft inmiddels wel laten we ten dat een aan hem toegeschreven initia tief voor een enquête, waaruit zou blijken dat ook de spelers Brom massaal zouden hebben laten vallen, helemaal niet van hem afkomstig is. Het desbetreffende „onderzoek” blijkt achteraf ook niet zoveel te hebben inge houden. Tenminste vier spelers, de Denen Lerby en Arnesen, Krol en Clarke zijn niet gepolst en vooral Krol heeft al laten weten dat Ajax eigenlijk helemaal niet zo In ieder geval kan Brom geen gebrek aan veelzijdigheid en enthousiasme wor den verweten. Des te verrassender was het dan ook dat Volendam vijf minuten na rust toch nog wat dichterbij kwam toen Guyt door Krol onderuit werd gehaald en De Boer vanaf elf meter voor 1-2 wist te zorgen. Acht minuten later was het duel al beslist, toen doelman Hoek even aarzelde met uitlopen en Lerby simpel 1-3 aantekende. Daarna kwamen de gebreken van Vo lendam echter snel aan het licht. In verde digend opzicht bleek iedere vorm van organisatie zoek, waardoor Ajax nog voor rust via kopballen van Lerby en Clarke op 0-2 kwam en aanvallend miste Volendam snelheid en verrassing. Er zijn op dit moment drie buitenlandse gegadigden voor me, onder andere uit Frankrijk en Spanje. Ik hoop dat ik deze week overeenstemming met een van deze clubs kan bereiken. Hier bij Ajax ben ik tenminste uitgekeken. Ik zou het geeste lijk niet kunnen opbrengen om hier nog een seizoen te spelen. Het is teveel een sleur voor mé geworden”, aldus Krol, die nog twee jaar onder contract staat bij Ajax en voor ruim een miljoen gulden kan vertrekken. Nadat Volendam, met uitzondering van verdediger De Boer, zaterdag even ontwa penend was gebleken als de PSP, bleek AZ gisteren juist extra bewapend. Wa pens, die te pas en te onpas werden ge bruikt en dan ook gele kaarten oplever den voor Reynders en Amtz en een boe king voor Peters. Het geïrriteerde Ajax antwoordde met charges van onder meer Ling, die eveneens geel kreeg. Ajax werd bovendien geconfronteerd met een tegen stander die nadrukkelijk het accent op de verdediging legde, nadat Kist in de 36ste minuut voor 0-1 had gezorgd. Pas zes minuten voor tijd werd het via Clark 1-1, nadat Meutstege voor Ajax twee maal op de doellijn had moeten redden. n, lis Riole- Beek imende sktrisch □nspui- ruk en •iolerin- 54. >ot J T ium den kunnen bewaren, dat is gelukt met als resultaat twee overwinningen en drie ge lijke spelen (Utrecht, MW- en NEC-red.) uit de laatste vijf wedstrijden.” Voor Haarlem bevredigende resultaten, dat wel, maar bepaald niet via oogstrelend voetbal bereikt. Zowel tegen Sparta als tegen FC Den Haag manifesteerde het kwaliteitsgebrek zich zeer nadrukkelijk. Omdat de trendvolgers van Hughes be reid waren een en ander te compenseren met werklust, werden beide ploegen, die zich overigens reeds lang in veiligheid wisten, opzij gezet. In tegenstelling tot Sparta bleek FC Den Haag, dat zaterdag zijn goede vorm nog eens etaleerde Via een 3-2 overwinning op AZ, wel bereid zijn sportieve plicht zo goed mogelijk te vervullen. FC Den Haag-trainer Piet de Visser: „Ik houd van een sportief competitiever- loop en daarom heb ik ook tegen de spelers gezegd, dat zij tot het uiterste moesten gaan. Dat hebben ze gedaan, maar het liep duidelijk minder dan tegen AZ. Er was totaal geen sprake van goed samenspel en ook de scherpte ontbrak. Misschien hebben enkele spelers tegen AZ toch te veel krachten gebruikt. Ik had gehoopt, dat de ploeg tot twee maal toe tot een dergelijke goede prestatie in staat was geweest. Het is jammer, dat we die lijn niet hebben kunnen continueren. In elk geval is het wel zo, dat Haarlem niet kan zeggen dat ze het cadeau hebben gekregen.” Het Haarlem-bestuur heeft daar de ko mende twee maanden alle tijd voor. Hug hes heeft dan alle gelegenheid alle zaken die het afgelopen seizoen niet naar wens zijn verlopen, nog eens op een rijtje te zetten. En dat zijn er nogal wat, met als dramatisch hoogtepunt de tweede helft van de competitie, waarin wisselvallig heid wat betreft de prestaties troef was. ar. Vrij- /e Tel. „Dinsdag, of uiterlijk woensdag wil ik een gesprek met Harmsen om te weten waar ik nu eigenlijk aan toe ben bij deze club. Dat weet ik niet, omdat Harmsen de laatste vier a vijf maanden geen woord met me heeft gewisseld. Ik heb alleen in de pers kunnen lezen dat Ajax belangstel ling heeft voor allerlei spitsen en dat het mij kwijt wil. Zo kun je toch niet werken. Ik ben mijn eigen gang gegaan. Wat moest ik anders? Ik heb steeds tegen mezelf gezegd: je moet goed spelen, je moet spe len. Foutjes zijn niet erg, zo heb ik het kunnen volhouden.” Op die manier ook kwam Clarke aan een totaal van 37 treffers, waaronder 25 doelpunten in de competitie. Of het vol doende is, zal deze week blijken. Wordt hij toch nog te licht bevonden, dan kan hij altijd terecht bij Straatsburg of RWDM. Cor Brom, die altijd achter Clarke is blijven staan, doet er in tegenstelling tot zijn protégé nog altijd het zwijgen toe: „Ik wil niet natrappen of ongecontroleerd iets zeggen. Ik maak mijn contract bij Ajax af en dat betekent dat ik hier nog twee jaar werk”, aldus de man die alle reden zou hebben met de vuist op tafel te slaan, maar die ook nu nog rustig afwacht. Hij gaat ervan uit dat hij zijn doel heeft bereikt. Daarnaast kan hij wijzen op het feit dat hij zijn ploeg in de competitie steeds aanvallend heeft durven laten spe len, dat hij de van huis-uit met grove middelen uitgeruste Everse heeft omge turnd tot een vrij beheerste voetballer, dat hij het talent Piet Wijnberg onlangs soepel in het team heeft weten in te passen en dat hij ook niet in paniek is geraakt toen voorstopper Van Dord weg viel en ook Krol nog eens negen duels afwezig was. Hughes slaagde er echter in ondanks veel puntenverlies in de slotfase, het moreel op peil te houden, met als resultaat een goede afsluiting van het seizoen. De basis daar voor werd in het afgelopen weekeinde gelegd door het maximale rendement uit de „dubbel” te halen. Hughes: „Ik heb de grootste bewonde ring voor de prestaties van mijn ploeg. Ondanks het feit, dat zij psychisch enorm onder druk stonden, hebben zij toch kans gezien uit verloren positie terug te komen. Ik was er van overtuigd, dat we het zou den redden, wanneer we de eenheid zou- AMSTERDAM. Ruud Krol, voor wie het bestuur van Ajax in maart het licht op groen zette, wil deze week uitsluitsel hebben over zijn voetbaltoekomst: „Vol gende week ga ik met Ajax naar Zuid- Amerika. Na die trip blijf ik daar nog eens paar dagen om een wedstrijd met het wereldelftal te spelen in Buenos Ai res. Voor mij is het dus belangrijk dat ik voor die toernee weet waar ik aan toe ben”. Brom, die onder alle omstandigheden zichzelf is gebleven, zichzelf niet heeft laten kennen en Meutstege ondanks diens protestactie gewoon heeft gehandhaafd, lijkt dan ook in tegenstelling wellicht tot Harmsen bij Ajax te blijven. slecht af is met Brom: „Trouwens, iedere trainer die Brom zou moeten vervangen zou het verschrikkelijk moeilijk krijgen, omdat hij onder zware druk zou moeten werken.” Toen een groot deel van schouwers na de treffer van Clarke zes minuten voor tijd in de wedstrijd tegen AZ’67 het veld opstroomde, wierp Brom zich op als suppoost, die ertoe bijdroeg dat het veld binnen enkele minuten weer werd schoongeveegd. Aan Brom lag het dan ook niet dat het succes een wrange bijsmaak kreeg. Krol: „Een titel verove ren is altijd leuk, maar door de hele rompslomp vooraf zal ik dit kampioen schap gauw vergeten. Er was ook weinig vreugde onder de spelers omdat het be stuur had vergeten de champagne koud te zetten.” „De huidige situatie is voor niemand gezond, niet voor mij als trainer, niet voor de club en niet voor het Haarlem-pu- bliek”, zo verduidelijkte de Haarlem-oe- fenmeester. „Een seizoen als dit is dan ook niet meer op te brengen. Er moet gewoon iets gebeuren. In elk geval dient de spe lersgroep uitgebreid en versterkt te wor den. Iedereen is ontzettend blij dat we het weer gehaald hebben, maar nu moeten we het verstand eens laten werken en rond de tafel gaan zitten om te bekijken wat de mogelijkheden zijn”. Die noodkreet van Barry Hughes is overigens niet nieuw. Het is echter de vraag of het Haarlem-bestuur, dat jaar lijks erg veel moeite heeft de begroting sluitend te krijgen, bereid is het verzoek van zijn trainer te honoreren. Voorzitter Henk Hut: „Haarlem is geen club, die zich grote aankopen kan veroorloven. Daar is domweg geen geld voor. Voor de eerste keer hoeven we dit jaar geen spelers te verkopen. Met Hughes is dan ook af ge sproken dat we zouden proberen om deze spelersgroep bij elkaar te houden en dat is aardig gelukt. Alleen Böckling en Lensen hebben nog niet getekend, maar met de rest van de groep (De Vries en Beek uitgezonderd, omdat zij een punt zetten achter him voetbalcarrière-red.) zijn we rond. We zoeken nog wel een spits. Het probleem is echter zo’n speler te vinden, die bovendien voor ons betaalbaar is.” (Van onze sportredactie) HAARLEM/ROTTERDAM. De vreugde over de prolonga tie van het eredivisieschap maakte na afloop van de confronta tie tegen FC Den Haag bij Haarlem-trainer Barry Hughes al weer snel plaats voor nuchterheid. De Brit liet er in zijn nabeschouwing op het voor zijn club zo Pinksterweekeinde (zaterdag een 0-1 winst op Sparta en giste ren een 3-1 overwinning op FC Den Haag) geen enkel misver stand over bestaan, dat met het oog op de nieuwe competitie wat betreft de samenstelling van zijn selectie actie moet worden ondernomen om volgend seizoen aan het einde van de rit niet opnieuw in degradatiemoeilijkheden te komen. uiterst vervelende ontmoeting bij een minimale overwinning, al waren er voor Haarlem uitstekende mogelijkheden - on der meer voor Wim Balm - om de via Rob de Kip opgebouwde 1-0 marge verder op te voeren. Waarmee nog eens duidelijk werd aangetoond, dat een schotvaardige puntspeler het komende seizoen geen overbodige luxe zou zijn. AD HEESBEEN AMSTERDAM. De laatste twee etap pes, die Ajax heeft moeten afleggen op weg naar de titel zijn totaal verschillend verlopen. Zaterdag bleek Volendam slechts een half uur een volwaardige te genstander. In die periode liet de Volen- damse spits Plat het vrij voor doelman Schrijvers volledig afweten en knalde dezelfde speler de bal uit een vrije trap op de lat. „Nog zoWcöiipB^ t De Haarlem-praeses zegt er van overtuigd te zijn dat Barry Hughes ook zonder versterking een positieve ombui ging van de prestatiecurve zou moeten kunnen realiseren. Daarover: „Qua ploeg zullen we het nieuwe seizoen sowieso ster ker voor de dag komen. We kunnen dan namelijk weer beschikken over Reuser en Van Leen, die beiden halverwege de com petitie geblesseerd zijn geraakt en verder niet meer hebben gespeeld. Verder ont wikkelt Wim Balm zich erg goed, dus Hughes beschikt volgend seizoen in elk geval over beter materiaal.” Voor Barry Hughes is aanvulling van zijn kwaliteitsarme selectie echter een ab solute voorwaarde. De oefenmeester heeft al diverse spelers op zijn voorkeurslijstje staan - onder wie Terry Hendriks van Vitesse - maar de vraag is of er voldoende financiële middelen aanwezig zijn om de ze transfers tot stand te brengen. Hughes: „Het bestuur is eigenlijk niet echt met dit probleem bezig. Men zou veel meer moeten proberen om van bui tenaf interesse te kweken voor Haarlem, bijvoorbeeld via meer financiële steun van de gemeente of via andere geldschie ters. Om iets te kunnen doen, is zeker 2% a 3 ton nodig en zoveel geld is natuurlijk moeilijk vrij te maken. Daarom zou het wenselijk zijn, dat het bestuur wat meer de boer op gaat." Barry Hughes gaat op de schouders van supporters van Haarlem: het eredivisieschap is veilig gesteld. toen de ploeg door twee treffers van Rob de Kip - eerst scoorde hij in de 16e minuut van de eerste helft uit een slecht wegge werkte inzet van Huyg en in de vijfde minuut na rust benutte hij een door de falende Ton Wickel veroorzaakte straf schop - met een 2-0 achterstand werd geconfronteerd. Dat resulteerde welis waar in een tegentreffer, maar solide ver dedigingswerk van met name Piet Huyg Hl Tel. en on- W -X Br '“M: 'Ml

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15