Klein Zwitserland maakt einde aan buitenlandse overheersing HSV heeft aan 0-0 voldoende Atletiekprestaties aan lopende band Veel beste seizoenprestaties 3 Verrassing van Victor Pecci 3 I Vier minuten 17 1979 DINSDAG 5 JUNI SPORT r 3 OF ■HM t. 4 J Hockeybeker eindelijk naar Nederland Michels: eindelijk tevreden. D naar ccel- >mo- Köln Marita Koch op weg naar haar wereldprestatie op de 200 meter. Drie nationale jeugdrecords L Wereldtijd Marita Koch op 200 meter ho- las- Amerika heeft kennis gemaakt met een glunderende Rinus Michels. Voor de eerste maal sinds zijn tocht over de grote plas was de „Generaal” tevre den. Los Angeles Aztecs behaalde een 5-1 overwinning op Portland Timbers en sloeg daarmee een gat van 12 pun ten met de concurrent in de poule, diezelfde Timbers. De Aztecs speelden de beste wedstrijd van het seizoen en kreeg een ovatie van het publiek. Die eer kregen vooral Johan Cruijff en Leo van Veen, die 10 minuten voor het einde rust kregen van de meester. De aanwezigheid van Cruijff heeft geleid tot een verdubbeling van het aantal toeschouwers. Zaterdagavond passeerden zo’n 17.000 toeschouwers de kassa, het gemiddelde lag tussen de 8 en 9000. Strasbourg is in Frankrijk kampi oen geworden door een 0-3 zege op Lyon. Het Argentijnse voetbalelftal, heeft zaterdag in Glasgow met 3-1 gezege vierd over Schotland. Bij de rust leidde Argentinië met 1-0. Wales heeft zaterdag op Malta de wedstrijd uit groep 7 van de voorron den om het Europese landenkampioen- schap tegen Malta met 2-0 (1-0) ge wonnen. In Boekarest liep Ileana Silai (Roe) de snelste 1500 meter dames in vier minuten precies. Bij de Amerikaanse studenten kampioenschappen in Champaign zorgde Don Paige voor een indrukwekkende dubbel door in een tijdsbestek van enkele uren de 800 en 1500 meter te winnen in resp. 1.45,16 en 3.39,20. De 800 meter tijd was de beste dit seizoen gelopen. De laatste man die een middenafstand-dub- bel bij de Amerikaanse studentenkam- poioenschappen won was in 1958 de Ier Ron Delaney. Beste wereldseizoenprestaties kwamen in Champaign verder op naam van de Keniaan Henry Rono (3000 m steeple cha se in 8.17,92) en de Soedanees Hassan el Khassief, die op de 400 meter 45,18 secon den liet afdrukken. Het Amerikaanse fe nomeen Renaldo Nehemiah kwam op de 110 meter horden tot 12,91 seconden maar werd in die race gesteund door een niet toelaatbare rugwind van 3,45 meter per seconde. De 10,10 seconden van 'Jerome Deal op de 100 meter en de 20.22 seconden van hordenloper Greg Foster op de 200 De vorm van Kruize was mede bepalend voor het succes van K.Z.-veteraan Edo Buma (33): „Barcelona bracht even veel routine mee, wellicht zelfs nog iets meer, maar doorslaggevend was de kwaliteit van het individu”. Barcelona speelde het spel tactisch zelfs beter dan K.Z., schakel den. Maandag won Els Vader bij de internationale wedstrij den op Papendal opnieuw de 100 meter. Dit maal met een hand tijd van 11.3 seconden. Zij had viertiende seconde voorsprong op provinciegeno- te Lilian Gillissen, die tweede werd. de de sterkste pionnen uit en probeerde Jorge Fabregas via strafcorners tot het vellen van het vonnis te laten komen. Een opzet die leek te slagen, totdat Hans Krui ze dat foefje voor zijn broer uithaalde en Ties zelf na rust een pass van Maarten van Heeswijk op weergaloze wijze afrondde. meter (3.48.1) voor Evert Ho ving (NOP) met 3.48.6. Gerard Nijboer (Daventria) liep de 5000 meter in 13.56.2. Ton Lut- tikhold (ASV) en Rudie Ver- riet (Nijmegen) werden tweede en derde in resp. 13.57.0 en 13.57.9. In deze race verbeter de Marc Boghans het Neder landse jeugdrecord tot 14.19.3. Hij eindigde als zevende. Dat geldt ook voor de dames van Am sterdam, de oude en nieuwe Europa-Cup- houdster. De finale tegen het Belgische Royal Uccle kon niet verloren worden, aangezien de door Nico Spits en Hans Jorritsma getrainde dames een klasse apart vormen. De enige concurrentie viel te duchten van oud-Nederlands kampioen Were Di uit Tilburg. Omdat men op bevel van de internationale hockeyfederatie in één poule moet worden ondergebracht, werd „de finale” dus zondag al gespeeld. Een wanvertoning in optima forma. Tweeëntwintig doodnerveuze actrices, die geen moment kans zagen enige lijn in de ijverig ingestudeerde patronen aan te brengen. Zelfs niet toen Amsterdam (dat aan 0-0 genoeg had dank zij de 10-3 en 3-0- overwinning) door Liesbeth Zegers de lei ding had genomen en Mirjam Gerritse bij 2-0 aan alle onzekerheid een einde maak te. De 3-0-overwinning in de laatste com- petitieconfrontatie had Amsterdam geen enkel zelfvertrouwen gegeven en toen Ma- delon Bellen vier minuten voor tijd 2-1 op het bord schoot, snelde de paniek weer binnen, zodat van de slechtste „finale” aller tijden kon worden gesproken. In de echte eindstrijd werd het niveau iets opgevijzeld. Zeker na rust, toen Am sterdam een voorsprong van 1-0 zag ver dwijnen. De kleine spits Mirjam Gerritse bracht de cup terug in de kast, maar erg overtuigend gebeurde dat niet, slechts de echte clubfanatici bleven juichen. Bonds coach Huib Timmermans heeft in die vier dagen alleen kunnen constateren dat Marjolein Bianchi een aalvlugge spits is die terecht een nieuw oranje shirt heeft gekregen. De andere geselecteerden lij ken, twee maanden voor de wereldkam pioenschappen in Canada, alleen maar aan rust toe. Dank zij het „land der blin- den”-principe bleef de Europa Cup be- houden. Toch iets om over na te denken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Met een routinegebaar nipten Amsterdamse meisjes aan de met champagne gevulde glaasjes, terwijl Haagse heren het schuimende vocht als in trance door de dorstige kelen smeten. De hoofdstedelijke hockeysters waren blij dat de Europa Cup voor landskampi oenen voor de vijfde maal in successie terug kan naar de eigen prijzenkast, voor de spelers van Klein Zwitserland is het een absoluut hoogtepunt uit de carrière. Ze genoten er met volle teugen van. Nog niet eerder was het een vaderlandse club gelukt zich op het hoogste Europese ni veau te manifesteren. Vorig jaar zette Southgate de „Zwitsers” de voet dwars, waarna een ware veldslag met Real Polo Barcelona om het brons volgde. Gisteren in Den Haag wensten de Spanjaarden wraak voor de vernedering in eigen huis. Het lukte niet. De Europa Cup komt vanuit Londen naar Den Haag. PARIJS. Victor Pecci zorgde in het pinksterweekeinde tijdens de strijd om de open Franse tenniskampioenschappen in Parijs voor de grootste verrassing. De speler uit Paraguay schakelde in de acht ste finales de als zesde geplaatste Ameri kaan Harold Solomon uit met duidelijke cijfers: 6-1 6-4 6-3. In de kwartfinales met Pecci spelen tegen de winnaar van de partij tussen Guillermo Vilas en Gene Mayer. Dit duel moest gisteren wegens de invallende duisternis worden onderbro ken. Op dat moment leidde Mayer met 5-7 6-1 7-6. 7- 3 0- 7 9- 8 5- 4 9- 7 a SC FC n-De r 0-2, star- Den 0-2. 1-3, itesse Den I 0-1, ia JC Den PSV- >e-FC 2 3-1, vente FC JEC- jcht- fAC- 85-30 59-18 64-22 81-43 57-32 46- 47 47- 46 35- 45 41- 54 53-50 42- 52 25-42 36- 50 11-62 31-48 31- 61 11-58 32- 75 rke Bij de laatste acht plaatsten zich voorts Björn Borg, Jimmy Connors, José Higue ras, Hans Gildemeister, Vitas Gerulaitis en Eddie Dibbs. Naast Pecci wonnen ook Borg en Gerulaitis in drie sets. Borg ver sloeg de laatste Franse deelnemer, Moret- ton, met 7-5 6-4 6-2 en Gerulaitis wees de jonge Tsjechoslowaakse Lendl terug met 6-2 6-1 6-3. Connors gaf de eerste set nog af aan de Spanjaard Manuel Orantes, maar hij sloeg daarna onbarmhartig toe. Met indrukwekkend spel gaf Connors zijn te genstander geen enkele kans meer (4-6 6-1 6-3 en 6-1). In het damesenkelspel haalden Chris Lloyd-Evert en Dianne Fromholtz de hal ve finales gemakkelijk. Beide speelsters wonnen met 6-0 6-4. Betty Stöve draait op de Roland Garros- banen nog wel volop mee in het dames- dubbelspel en het gemengd dubbelspel. In beide onderdelen, respectievelijk met Wendy Turnball en Patrice Beust, bereik te de Nederlandse in het pinksterweekein de de derde ronde. Tom Okker, die zich volledig op het dubbelspel met zijn Poolse partner Wojtek Fibak had geconcen treerd, ging in de tweede ronde ten onder tegen McNamara en John Lloyd (61 5-7 5- 7). Zes anti-apartheidsbetogers drongen zaterdag tijdens de open Franse kampi oenschappen de kantoren binnen van de Franse tennisbond en ketenden zich daar aan elkaar vast uit protest tegen de sport- betrekkingen, die Frankrijk nog steeds heeft met Zuid-Afrika. Tegelijk lieten an dere betogers op het druk bezette centre court een regen van pamfletten neerko men, waarin werd geprotesteerd tegen de raciale politiek van Zuid-Afrika. De Roemeense tennisser Ilie Nastase heeft aangekondigd in verband met een liesblessure dit jaar niet aan het toernooi van Wimbledon deel te nemen. Volgende week zal hij wel in de Davis Cup-wed- strijd tegen West-Duitsland uitkomen en daarna zal de Roemeen, die in Wimble don tweemaal als tweede eindigde, een maand rust nemen. Helemaal verrassend kwam de overwin ning van K.Z. niet. In de voorronden was op indrukwekkende wijze huis gehouden met de concurrentie. Engels kampioen Guilford werd een 3-1 gegund, omdat op dezelfde dag nogmaals moest worden ge speeld. Stade Francais begreep dat het naar Den Haag was gekomen om zowel speltechnisch als organisatorisch te leren. De 5-1 namen ze berustend in ontvangst en verdiepten zich verder in andere zaken, omdat men de volgende Europa-Cupedi- tie in Parijs wil hebben. Zondag hebben de ruim 5000 toeschou wers het fraaiste spektakelstuk beleefd. Edinburgh, dat bekerhouder Southgate al vroeg had geëlimineerd, liet Ties Kruize en Ron Steens vrolijk ronddartelen. Ge volg was dat de Hagenaars het gemakke lijker kregen tegen de Schotse kampioen dan tegen de zwakste Nederlandse hoofd klasser. Zes schoonheden van doelpunten leverde het op, waarbij Hidde Kruize, de jongste telg uit de befaamde hockey-fami- lie, zijn eerste aandeel in de score leverde. Een mooie eindstrijd lag niet in de lijn der verwachting. Barcelona bracht maar liefst tien door interlandwedstrijden ge louterde krachten in het veld. Topspelers, die de ware kracht van K.Z. kennen. Het laten spelen van Ties en Hans Kruize en de broers Ron en Tim Steens, betekent zoveel als zelfmoord, omdat zij een serie van 330 interlands hebben opgebouwd. Coach Juan Prat vroeg, naast een brok discipline ten opzichte van de Haagse spelbepalers, nog een dosis inzet. Aan Nederlandse zijde ontstond een In Bielefeld stonden de gezichten van de 35.500 supporters zeer tevreden. Niet dat Arminia zo blij was met het kampioenschap van de Hamburger SV, maar door het 0-0 resultaat ontliep de ploeg de dreigende degradatie. Ar minia is nu buiten het bereik van FC Nürnberg en van Darmstadt’98, die terug moeten keren naar de tweede klasse. VFB Stuttgart, de enige ploeg die de Hamburger SV nog even van de titel had kunnen afhouden, werd op eigen veld met 4-1 verslagen door oud-lands- kampioen FC Köln. Nog niet eerder had Stuttgart thuis verloren. Na één helft leidde Köln al met 2-0 en toen Stuttgart onstuimig de aanval koos om de opgelopen schade ongedaan te ma ken, counterden de Keulenaren zeer geslepen. FC Kaiserslautern is len slotte derde geworden met zeven punten achter stand op Hamburger SV. Ook de een na laatste wedstrijd kon Kaiserslau tern niet winnen. Werder Bremen zege vierde met 3-1 van het ontluisterde Kaiserslautern. Bayern München (1-1 tegen Fortuna Düsseldorf) bezet de vierde plaats en bezit een punt meer dan Eintracht Frankfurt. Als Bayern dat verschil vol gende week kan handhaven, zijn zij toch verzekerd van Europees voetbal. (Van onze sportredactie) Het Westduits kampioenschap is, zo als werd verwacht, naar de Hambur ger SV gegaan. Op de voorlaatste com- petitiedag was het niet overtuigende 0-0 gelijkspel op Arminia Bielefeld genoeg om voor de vierde maal in de geschiedenis van de Hamburgse Sportverein de titel binnen te halen. Eerder in 1923, 1928 (toen het betaald voetbal nog niet eens bestond) en recenter in 1960 bleken de Hambur gers ook al de sterkste voetbalvereni ging van West-Duitsland. DEN HAAG (ANP). Het pinksterweekeinde heeft in de internationale atletiek een vloed van uitstekende prestaties opgeleverd. Er sneuvelde één wereldrecord maar dat was dan ook van zeer goed gehalte. In Leipzig verbeterde Marita Koch haar eigen wereldrecord op de 200 meter tot 22.03 seconden. Zij was daarmee driehonderdste seconde sneller dan een jaar geleden toen zij tweemaal tot 22.06 seconden kwam. 36-32 30-31 30-32 34-36 33-32 >8-45 >8-43 30-47 >2-40 15- 45 14- 46 >1-67 16- 49 12- 47 13- 54 15- 54 >2-71 14- 78 3-88 De 22-jarige Oostduitse studente in de medicijnen, die vorig jaar Irena Szewins ka de wereldrecords op de 200 en 400 meter ontnam, leverde haar prestatie in Leipzig met een tegenwind van 1,6 meter per seconde. Een week geleden kwam de Oostduitse op de 200 meter tot 2,185 secon den maar tijdens die race werd zij ge steund door een niet toelaatbare rugwind. Het lijkt een kwestie van enkele weken voordat Marita Koch de barrière van 22 seconden doorbreekt. Naast het wereldrecord van Marita Koch werden in Leipzig nog enkele bij zondere prestaties geleverd. De 23-jarige Detlev Michel kwam met de speer tot 89.74 meter. Marianne Adam stootte 21.25 me ter met de kogel en hetzelfde nummer werd bij de heren gewonnen door Olym pisch kampioen Udo Beyer (21.21 m). Mar lies Goehr won de 100 meter dames in 11.15 en verwees Marita Koch (11.19) naar de tweede plaats. Beste wereldseizoen prestaties kwamen op naam van Rolf Beilschmidt met 2,30 meter bij het hoog springen en de 800-meter loopsters Totka Petrova (Bul) en Christine Wartenberg (Odl), die tot 1.58,6 kwamen. De -Wa- 4-2, SC cles- SC Zaterdag in Ludwigshafen maakte Harry Schulting op nieuw indruk. De Brabander won de 400 meter horden in 50,07 seconden en dat was op nieuw een verbetering van zijn beste Nederlandse seizoen prestaties. In Ludwigshafen behaalde Els Vader (Zeeland Sport) een dubbele overwin ning op de 100 en 200 meter met resp. 11.59 en 23,53 secon- Bij de dames lieten Edine van Heezik en Sylvia Barlag (beiden ADA) 6,19 meter bij het verspringen opnemen. Ju- niore Edine van Heezik zege vierde door een betere tweede sprong. Op de 100 meter hor den liep Sylvia Barlag resp. 13.9 (serie) en 14.0 (finale). Connie Vermazen (Sparta) werd eerste op de 400 meter in 54.7 seconden. W-Duitsland: Bayern MünchenFortuna Düsseldorf 1- 1, VFL BochumDarmstadt’98 1-2, Schal- ke’04MSV Duisburg 2-1, Werder Bremen FC Kaiserslautern 3-1, Arminia Bielefeld Hamburger SV 0-0, Borussia Mönchen Glad bachFC Nürnberg 3-1, VFB StuttgartFC 1-4, Eintracht FrankfurtBorussia Dortmund 3-1, Hertha BSCEintracht Braunschweig 2-2. De stand: Hamburger SV 49, SVB Stuttgart 46, FC Kaiserslautern 42, Bayern München 38, Eintracht Frankfurt 37, Fortuna Düsseldorf 36, FC Köln 36, VFL Bochum 32, Borussia M-Gladb. 31, Elntr. Braunshweig 31, MSV Duisburg 30, Werder Bremen 30, Hertha BSC 29, Borussia Dort mund 29, Schalke’04 28, Arminia Bielefeld 26, FC Nürnberg 23, Darmstadt’98 21. (Ham burger SV kampioen, FC Nürnberg en Darmstadt’98 degraderen). Henk Brouwer (Ciko ’66), die vorige week in Nijmegen de 100 meter in 10.3 seconden liep, maakte op Papendal op nieuw indruk. De Arnhemmer kwam in de serie tot 10.4 se conden en liep in de halve fina le en de eindstrijd 10.5. Ray mond Heerenveen (Argo) werd in de finale tweede (10.7) en Sammy Monsels, tegen woordig startend voor Hollan- dia uit Hoorn, eindigde als der de: 10.9. Cor Louws (De Gem zen) was de snelste op de 100 strijd tussen corner-koning Paul Litjens en K.Z.-aanvoerder Ties Kruize, die zich met zeven goals topscorer mocht noemen. Kruize is lang verstoken gebleven van de supervorm die hij demonstreerde voor zijn auto-ongeluk. Vanaf dat moment heeft Litjens 150 goals geproduceerd, maar nu Kruize terug is, ontbrandt de strijd nog deze maand in Moskou, waar Kruize de strafcorners gaat nemen, omdat Litjens vakantie houdt. Daarom interes sant, dat hij in de finale uit zes straf- en vijf lange corners maar één keer scoorde. In het veld deed Kruize echter zó veel, dat de spiedende bondscoach Wim van Heu- men wordt opgezadeld met een voor een coach ideaal probleem. meter, waren voor Amerikaanse begrip pen normaal te noemen. Nat Page sprong 2,25 meter hoog en Larry Myricks sprong 8,11 meter ver. Nate Copper hinkte, stapte en sprong 17,10 meter waarmee hij op de tweede plaats op de wereldranglijst kwam achter wereldrecordhouder Joao Carlos de Oliveira (17.24 m). Bij de Aziatische kampioenschappen in Tokio maakte de Chinees Tsou Chen- Hsien indruk met 17,02 meter hinkstap. Een andere Chinees Shel Mao-Mao wierp 86.60 meter met de speer. In Warschau sprong Europese recordhouder Wladis-. law Kozakiewicz met de polsstok over 5,50 meter en won Irene Szewinska de 200 meter in 23,18 seconden. In Ludwigshafen werd Brigitte Kraus Westduitse kampioe ne en recordhöudster op de 3000 meter in 8.54.4. In Lage Detmold won Koen Gijsbers (De Bataven) de 800 meter in 1.49.6, de beste Neder landse seizoenprestatie. Ook de 800 meter-tijd van Elly van Hulst (Olympia’48) was met 2.06.8 de beste van dit seizoen. Martha Derby (Sparta) en Lili- ane Mandema (Olympia’48) zorgden voor Nederlandse overwinning op de 100 en 200 meter met resp. 11.6 en 23.9 seconden. Momenten die beslissend zijn voor een wedstrijd die verder evenwichtig verliep, al had doelman Joost Claushuis maar drie schoten te verwerken gehad. Voordelig was ook de poule-indeling. Met Alma Ata (1-0) en Uccle (2-0) had Barcelona sterkere opponenten dan K.Z. met Guilford en Stade Francais. De halve finale tegen Russelsheim (1-1, winst na strafballen) was een slopende affaire voor de Spanjaarden, terwijl Joost Bellaart zijn reserves kon inzetten tegen Edin burgh (6-0). Aspecten die in een vierdaags evene ment belangrijk blijven, omdat één simpe le nederlaag gelijk staat aan uitschake ling. Een opiniepeiling heeft uitgewezen dat de deelnemende landen (op Russen, Polen en Tsjechen na) er niets voor voelen - het aantal speeldagen uit te breiden. De dames van Glasgow gaven het voorbeeld. Na het behalen van het brons op Were Di spoedden ze zich naar Schiphol, zich niet bekommerend om medailles. Dinsdag is immers werkdag. DEN HAAG (ANP). Het pinksterweekeinde heeft me de dankzij het uitstekende weer de Nederlandse atletiek drie nieuwe Nederlandse jeugdrecords en een aantal beste Nederlandse seizoen prestaties opgeleverd. In het Westduitse Lage Detmold kwam de 4x100 meter jongensploeg van Sparta (Den Haag) voor de tweede maal dit seizoen tot een nieuw jeug drecord. Het Haagse kwartet noteerde nu 41.9 seconden, eentiende seconde sneller dan enkele weken geleden. Erik de Bruin (Typhoon) verbeterde in Kerkrade (zondag) zijn jeugdrecord kogelstoten met één centimeter tot 16,59 me ter. Mare Borghans tenslotte stelde op Papendal het jeug drecord op de 5000 meter scherper met een tijd van 14.19.3. ü- Terwijl de heren van KZ moesten wennen aan het drinken van champagne na een Europa Cup-toemooi, bleek het voor de dames van Amsterdam niet meer dan een routine-kwestie i-iz' t O 4»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17