Viljoen tijdelijk president EG vindt Nederland te 1 Nieuwe defecten gevonden Israëlische radio: Miljoenen mensen op de been 9? te Tegenspraak van Sithole progressief op UNCTAD’ Aantal DC-10’s moet aan de grond blijven ;n: «Kennedy moorden toch complot” ■1 Razzia Jachtinstinct Weekhartig Au! 3 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 5 JUNI 1979 2 door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD. De Zuid afrikaanse president John Vorster is gisteren af getreden, nadat de regeringscommissie onder leiding van rechter Er asmus hem had beschuldigd van het in de doofpot stoppen van een financieel schandaal rond het ministerie van Voor lichting, in de tijd dat Vorster premier was. 7 rw trijfël Schandaal leidt tot VORSTER 'getrouw de tweede, meer punten omvattende 'V ighederl randjes, Jarkeer- ebeurde mensen let luid de hui- Verder openge- litle, die vrijdag- ekomen ■Idingen n ver- ïrdoor m. Dit op de au. ijk pro- meende kabinet pen van ■rlandse tra last 2ommu- verster- 1 wordt Klaauw □veelste lingspo- met de die zich rek aan :i in een den po- duizend is naar t eerder he dou- ir deze topping uur te ie dood m beto- 1 van de politie- e bewe- Oogge- Venezo- ie zat te eslagen gisteren len. grootst I beroep I Voorlichting. Zoals bekend is Connie Mul der vanwege het schandaal uit het kabi net, het parlement en de regeringspartij (de National Party) gezet. De commissie verwijt Vorster, dat hij heeft ontkend op de hoogte te zijn geweest van onregelmatigheden op het ministerie van Voorlichting, zoals de operatie „An- nemarie”, hoewl hij al in 1977 hiervan kennis droeg. „Annemarie” was de code naam voor het financieren van de rechtse Engelstalige krant The Citizen. Evenals bij verscheidene andere „projekten” ging het hier om het „verfraaien” van het beeld dat men van Zuid-Afrika heeft. Hiervoor werden miljoenen guldens uitgegeven. De kommissie zegt verder, dat Vorster in november 1977 nationale verkiezingen uitschreef, zonder de regering of de rege ringspartij van de onregelmatigheden op de hoogte te stellen. Bij de verkiezingen haalde de National Party een grote overwinning. Het rapport van de kommissie-Erasmus zuivert overigens de leden van de huidige regering van iedere blaam in verband met het schandaal. In een toelichting zei pre mier Botha dat zijn regering de conclu- vrijheid van de kerk, onder meer door het recht op het geven van godsdienston derwijs. De paus wijst hierbij steeds op de duizend jaar oude geschiedenis van het katholicisme in Polen. Tijdens zijn reis per vliegtuig van Ro me naar Warschau afgelopen zaterdag zei de paus een Nederlandse journalist dat hij hoopt dat de Nederlandse katho- Het hengelseizoen is weer geopend. Twee miljoen Nederlanders zitten op twee miljoen stekkies met meer dan twee mil joen hengels op X miljoen vissen te jagen. Hoe zou u het vinden als twee miljoen zwaarbewapende, goed gepantserde poli tieagenten maandenlang razzia’s hielden op alle Nederlanders, zij het met het drin gende verzoek van de hengelredacteur om de mensen niet met de gummiknuppel op het hoofd, maar slechts op armen en be nen te timmeren, en met de welgemeende raad de kinderen onder de vijf jaar weer in hun huizen terug te duwen? heken hem wi» zullen uitnodigen naar Nederland te komen. Hij gaf tijdens deze reis toe dat zijn bezoek aan Polen een sterk emotionele lading voor hem had, maar voegde er aan toe dat paus Paulus jarenlang heeft yerlangd naar een bezoek aan dit land. De toenmalige partijleider Gomoelka had hem in 1966 echter openlijk de toe gang tot het land geweigerd. Het feit dat de vis die aan de haak geslagen is het niet uitschreeuwt van de pijn, is natuurlijk een mooi alibi voor die twee miljoen hengelaars, en bevordert de opbloei van deze rustieke sport ten zeer ste. De mens is immers weekhartig. Ik zie die twee miljoen rustzoekers niet met de zelfde gemoedsrust overstappen op het hengelen naar eenden. Natuurlijk, er zijn duizenden jagers in ons land, maar het op afstand neerpaffen van een eend is een sinecure vergeleken met de minutenlange worsteling met een klapwiekende en kwa kende eend die met een stukje brood aan de haak is geslagen. (Van onze redaktie buitenland) SCHIPHOL. Minister De Koning voor Ontwikkelingssamenwerking is gisterochtend in Nederland terugge keerd uit Manilla waar hij heeft deel genomen aan de vijfde wereldhan delsconferentie UNCTAD. De minis ter verklaarde op Schiphol, dat de andere EG-landen niet altijd even gelukkig zijn geweest met het voor- uitsterrevende standpunt dat Neder land inneemt. „Wij vinden dat het Westen meer dan tot dusver rekening moet houden met de ge rechtvaardigde wensen van de ontwikke lingslanden”, aldus De Koning. Hij noem de West-Duitsland „de grootste dwarslig ger”. Volgens hem zou het van belang zijn als de Bondsrepubliek zijn positie ten aanzien van de ontwikkelingslanden zou willen verbeteren. De minister zei dat er door de houding van* Nederland en ook Noorwegen onge twijfeld waardering bij de ontwikkelings landen is gekweekt. „Maar wij zijn niet representatief voor de rijke landen. Toch zullen we proberen onze brugfunktie tus sen de arme en rijke landen zo goed mogelijk te vervullen”, aldus De Koning. De minister verklaarde maar half tevre den te zijn over de uitkomsten van UNC TAD V, die gedurende vier weken in Ma nilla is gehouden. Tevreden is hij over het feit, dat op enkele punten toch nog iets is bereikt. Met name vond hij het van be lang, dat de industrielanden en de ontwik kelingslanden het eens zijn geworden over een tekst, waarin de conferentie zich uitspreekt tegen het toenemeende protec tionisme in de wereldhandel en voor ver plaatsing van industrie naar ontwikke lingslanden als die het goedkoper kunnen doen. Ontevreden is de minister er over, dat de groep rijke landen niet heeft willen ingaan op de verlangens van de ontwikke lingslanden om te mogen meepraten over zaken op het terrein van de wereldhandel en het internationale monetaire beleid. Het moeilijke verloop van de conferen tie is volgens De Koning voor een deel ook toe te schrijven aan de harde opstelling van de OPEC-landen met betrekking tot de energiekwestie. Zij brachten de ont wikkelingslanden als groep er toe te wei geren in de opsomming van zaken die een door hen gewenste discussiegroep van deskundigen op hoog niveau zou moeten bespreken, energie op te nemen. Minister De Koning vond, dat de confe rentie aan beide kanten niet goed voorbe reid is geweest. De conferentie, meende hij verder, stond duidelijk in. het teken van de economische malaise, die de rijke landen weinig toeschietelijk maakte. Het Eerste-Kamerlid Bas de Gaay Fort man (PPR) heeft zaterdagmiddag bij aan komst uit Manilla op Schiphol verklaard „erg verdrietig” te zijn over de UNCTAD- conferentie. Hij noemde de bijeenkomst een aanfluiting van de armoede die er in de wereld heerst. „Ik heb het idee dat men nog ver verwijderd is van de aanpak van de armoede”, aldus De Gaay Fortman, die samen met het Tweede-Kamerlid Waal- kens (VVD) in ons land terugkeerde. Zij maakten als speciaal adviseurs deel uit van de Nederlandse delegatie naar de UNCTAD. Dat zou u heel vervelend en zelfs lastig vinden, zegt u, maar de vergelijking is onzindelijk. Een dier is geen mens, en een vis is geen dier. Officieel wel natuurlijk, maar niet in de praktijk: de vis voelt geen pijn, zoals de poes, de hond en de eend, ik heb een vis nog nooit au horen roepen. Dat laatste zei de voorzitter van een grote hengelaarsclub tijdens een radio-uitzen- ding op 1 juni en het leek me niet zijn sterkste argument, want ik heb een paard ook nooit au horen roepen. Ik heb vissen wel vaak zien tegenspartelen als zij aan de haak geslagen waren, en ik heb toen nooit de indruk gekregen dat zij hoera riepen, of applaudisseerden op hun manier. Hoe zou een vis pijn kunnen voelen (zegt de hengelaar dan weer), als hij ondanks een weerhaak in zijn bek soms urenlang, met alle kracht die in hem is, verzet pleegt en tegenstribbelt, voordat hij zich, uitgeput, op de kant laat trekken? Tja, dat weet ik ook niet, maar misschien is hij wel heel moedig, veel moediger dan de gemiddelde mens, en misschien hecht hij ontzettend aan het leven, en aan zijn vrijheid, veel meer dan de gemiddelde hengelaar. >77: 216. ivas. De meestal tig man >or in de jrban en SALISBURY (DPA). Beschuldigin gen van de nieuwe regering van Zimbab- we-Rhodesië onder leiding van bisschop Abel Moezorewa, als zou in kringen van de „Afrikaanse Nationale Unie van Zim babwe” (ZANU) een moordaanslag op de premier en vooraanstaande leden van diens partij zijn beraamd, zijn gisteren door de ZANU-leider dominee Sithole als „absolute onzin” van de hand gewezen. Zondag had de nieuwe bewindsman voor recht en orde, Francis Zindoga, de aanhouding van 14 ZANU-leden gemoti veerd met de verklaring dat de politie een samenzwering van die kant had ontdekt. Sithole wil de zetels in het parlement en de regering waarop zijn partij op grond van de uitslag de recente verkiezingen recht heeft, niet innemen omdat het vol gens hem bij de verkiezingen niet onberis pelijk is toegegaan. In Salisbury sluiten politieke waarnemers de mogelijkheid vlucht te kampen gekregen gekregen met mechanische problemen, terwijl voor een derde, zondag, een (loos) bomalarm werd gegeven, eveneens toen het toestel onder weg was. Dit derde vliegtuig, met ruim 200 passagiers onderweg van New York naar San Francisco, keerde zoals gebruikelijk direkt’ terug, maar bij de evacuatie na de landing liepen zestien inzittende builen, schrammen en blauwe plekken op. Tijdens een vlucht met 152 passagiers van Los Angeles naar Boston ontstond een ongebruikelijk getril in een vleugel. Het toestel maakte een tussenlanding in Cleveland, waarbij een band klapte. Geen van de inzittenden liep bij deze evacuatie verwondingen op, evenmin als in het an dere geval, toen een American Airlines DC-10, met 152 passagiers onderweg van Chicago naar San Fransisco, plotseling olie begon te verliezen uit een van de hydraulische systemen. De Amerikaanse „vereniging van vlieg tuigpassagiers” heeft zondag in de hoofd stad Washington een kort geding verloren dat zij had aangespannen tegen de federa le regering, om te bereiken dat voor alle DC-10’s een vliegverbod zou worden uit gevaardigd totdat alle problemen met dit vliegtuigtype zouden zijn verholpen”. Heb ik recht van spreken? Heb ik ooit zelf gehengeld? Jazeker, op Wieringen, toen ik een jaar of dertien was. Ik had een zo lange hengel dat ik, om met Godfried Bomans te spreken, net zo goed met een kort hengeltje aan de overkant had kun nen gaan zitten, en ik viste met brood. Aldert, mijn iets oudere vriend, viste met wurmen, maar hij was van de boeren stand, dan liggen die dingen veel duidelij ker. Toen ik na vijf minuten ophaalde om te kijken of er al een snoekbaars aan hing, zag ik met voldoening dat het balletje brood van het haakje was afgeweekt. Pijlsnel legde ik weer in, voordat Aldert het merkte, en zo heb ik enkele uren in grote gemoedsrust zonder aas aan mijn haakje zitten vissen. De volgende dag heb ik mijn hengel met Dirk Lont geruild voor het boek „Griekse Goden- en Heldensagen”, dus veel praktijkervaring in het hengelen heb ik inderdaad niet. Maar ik ken de mensen, en hun schijnargumenten. En ik heb vol macht om te spreken namens een van de hoogste autoriteiten op het gebied van het vissen, namelijk de vis zelf. In dit geval de goudvis in het aquarium van de peuter speelzaal, die van de winter, toen het zo vroor, zich op maandagmorgen nog net bleek te kunnen wenden en keren in een vuistgrote holte die in het rechthoekige blok ijs van zijn aquarium was uitgesp aard: de verwarming bleek in het week einde te zijn uitgevallen. Ondanks zijn benarde positie in een aquarium was hem er blijkbaar veel aan gelegen geweest te blijven leven en hij leeft nog steeds! en op zijn gezag kan ik hier verklaren dat dit voor alle vissen geldt. Dus even los van de vraag of ze al dan niet pijn lijden, is het belangrijker de vraag te stellen of het tolerabel is je recreatie in de natuur te verlevendigen met het loeren en jagen op vissen. Men spreekt van ontspanning, maar het is natuurlijk spanning. Ik ken het gevoel, denk ik. Ik was nog steeds dertien jaar. We plukten aardbeien. Aan de rand van het veldje liepen kippen. Ik gooide een kluitje aarde naar een kip, die stoof weg, ik gooide het volgende kluitje, ze stoof weer weg, en een vreemde, onbe kende opwinding begon zich van mij meester te maken. Jachtinstinct! Mikken en verschrikken! Ik gooide nog een kluit je, en nog een, en toen kwam er een gevoel van gêne voor in de plaats. De kip gooide niets terug. Dit is geen kosjere opwinding, dacht ik, en ik heb nooit meer op vis, kip of eend gejaagd. Ik eet ze nu alleen nog maar. sies in het rapport aanvaardt, maar dat die conclusies volgens hem „op geen en kele wijze afbreuk doen aan de eer en integriteit van de heer Vorster”. John Vorster, 63 jaar oud, heeft een politieke carrière van 26 jaar achter de rug. Sinds 1965 was hij premier. In sep tember vorig jaar legde hij die funktie neer, officieel vanwege zijn zwakke ge zondheid, en werd tot president benoemd. Intussen heeft het Internationale Pers instituut in Londen, waarbij ongeveer 2000 vooraanstaande uitgevers en redac teuren zijn aangesloten, gisteren scherp geprotesteerd tegen het wetsontwerp over de invoering van perscensuur in Zuid- Afrika. Het voorstel is al in tweede lezing door het Zuidafrikaanse parlement be handeld. Den Uyl iet met een van anse fa- orde te desbe- I .'weging lals met et erop, I i feiten I it moge- van het rughou- energie, I TÜr SITHOLE niet uit, dat de regering-Moezorewa scherp zal optreden tegen Sithole en diens partij zal verbieden. De plaatsvervanger van Sithole, Nyem- ba, had in het afgelopen weekeinde ver klaard, dat „achter de zwarte namen van de regering-Moezorewa de hardnekkige blanke politici van Ian Smith zich ver bergen”. in het gekost adis del ich ver- mplona Spanje j 60.000 rnener- DEN HAAG. Bij 59 van de 134 DC-10 verkeersvliegtuigen die in gebruik zijn bij Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, zijn meer of minder ernstige gebreken aan het licht gekomen bij inspektie van het vliegtuig. Bij een van de toestellen werd een niet nader aangeduid scheurtje gevonden, dat op den duur tot een soortgelijk ongeluk had kunnen leiden als dat, dat ruim een week geleden bij Chicago het leven heeft gekost aan 271 inzittenden van een DC-10 van American Airlines. De Amerikaanse Raad voor de Lucht macht (FAA) heeft gisteravond bevolen, dat een aantal DC-10 toestellen niet meer mag opstijgen. Een woordvoerder van de RLD, waar onder de luchtvaartinspectie resorteert, heeft gisteravond verklaard dat de tweede inspektie ook is uitgevoerd aan de elf Nederlandse DC-10’s (zeven KLM en vier Martinair), maar dat ook toen geen gebre ken aan het licht gekomen zijn. National Airlines, die dagelijks met DC-10’s tussen Amsterdam en de VS vliegt, heeft bij geen van zijn vliegtuigen mankementen aange troffen, zo heeft een woordvoerder van die maatschappij maandag meegedeeld. National bezit 16 DC-10 vliegtuigen, waar van zes voor lange afstanden en tien voor het binnen-Amerikaanse verkeer over middellange afstanden. Twee DC-10 vliegtuigen van American Airlines hebben .zaterdagavond in de Grens met Egypte helemaal open (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO. De Israëlische radio heeft vanmorgen gemeld, dat Israel en Egypte tijdens besprekingen in Cairo hebben besloten hun gemeen schappelijke grens over een paar weken open te stellen. De open grens betekent vrij en onbeperkt toeristenverkeer tussen de twee landen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palesina van George Habasj heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de moord op de Iman van Gaza, sheik Has- jem Khoezandar. De geestelijk leider werd vrijdag bij zijn woning in Gaza doodgestoken. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Dajan, die momenteel een be zoek brengt aan Egypte, en zijn Egypti sche collega Ghali hebben besloten twee commissies in te stellen die de bijzonder heden van de grensopenstelling zullen uit werken, aldus de Israëlische radio. Dajan onderstreepte gisteren in Cairo, dat Israel „op basis van de akkoorden van Camp David het recht heeft, nederzettin gen te vestigen op de westelijke Jordaan- oever”. Hij negeerde daamee herhaalde verzoeken van president Sadat van Egyp te om dergelijke verklaringen achterwege te laten. Eergisteren gaf het Israëlische kabinet toestemming voor de vestiging van een nieuwe joodse nederzetting bij de. stad Nabloes op de westelijke Jordaanoever. Vice-premier Jadin sprak zich uit tegen het besluit. Volgens de Israëlische radio zouden ook Dajan en minister van Defen sie Weizman hebben tegengestemd. Het Israëlische opperbevel maakte gis ter bekend, dat zondagnacht een boot met Palestijnse guerrillastrijders tot zinken is gebracht. De boot was op weg van Liba non naar de Israëlische kust, aldus de mededeling. Gisteren is in Libanon Pierre Gemayel, de leider van de rechtse Falange-partij, licht gewond geraakt bij een bomaanslag. De 74-jarige Gemayel was op weg van het westelijke stadsdeel van Beiroet, dat in rechtse handen is, naar een plaats ten noorden van de hoofdstad, toen de tijdbomontplofte. WASHINGTON (UPI). Het is meer dan waarschijnlijk dat in het rapport van de commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die een onderzoek ‘heeft ingesteld naar politieke moorden in de Verenigde Staten, zal staan dat presi dent John F. Kennedy vermoedelijk is vermoord als gevolg van een samenzwe ring. Het rapport wordt in juli gepubliceerd. Volgens NBC-news wordt er uitvoerig in besproken hoe de aanslag het werk kan zijn geweest van de georganiseerde mis daad in de Verenigde Staten. De commissie heeft aan de hand van een bestudering van het geluid van de schoten, de conclusie getrokken dat er naar alle waarschijnlijkheid twee schut ters waren. Uit het rapport zal volgens NBC-news blijken dat de rancune tussen John Kennedy en zijn broer Robert en de georganiseerde misdaad, teruggaat tot de hoorzittingen van de congrescommissie- McClellan over de georganiseerde mis daad in de jaren vijftig. In het rapport valt ook de naam van Jimmy Hoffa, de later zelf vermoorde ex- president van de Amerikaanse vervoers- bond, die net als Trafficante en Marcello John en Robert Kennedy apart of samen zou hebben bedreigd. ri- In Gniezno waren meer dan anderhalf miljoen mensen op de been om de Poolse paus te zien kau. Vandaar zal hij onder meer naar zijn geboorteplaats Wadowice gaan en het voormalige concentratiekamp Auschwitz bezoeken. Het bezoek van de paus gaat met span ningen gepaard, die voornamelijk te ma ken hebben met de kloof tussen het katholieke geloof en het staatsateïsme van Polen. Zowel openlijk als meer be dekt roept de paus telkens weer op tot kaanse Senaat, Marais Viljoen, die tijde lijk het presidentschap zal waarnemen. De nieuwe president zal worden gekozen door de beide Kamers van het parlement. In de Zuidafrikaanse pers wordt de huidi ge minister van Transport, Louwrens Muller, genoemd als de meest waarschijn lijke kandidaat voor het presidentschap. Het besluit van Vorster om af te treden werd gisteren in het parlement bekend gemaakt door premier Pieter Botha, de man die Vorster in september als premier was opgevolgd. In het rapport-Erasmus, dat Botha aan het parlement voorlegde, staat dat Vorster door het verhullen van het schandaal rond het (inmiddels öpge- heven) ministerie van Voorlichting mede verantwoordelijk is voor de onjuiste han delingen van ex-minister Mulder van Zegetocht” paus door Polen (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Toegejuichd door miljoenen landgenoten reist Paus Jo hannes Paulus de Tweede sinds zater dag door Polen. Op het vliegveld van Warschau werd hij ontvangen door de Poolse president Jablonsky en de leider van de communistische partij Gierek. Na een welkomstcerempnie reed de paus in een auto door de Poolse hoofd stad, waar een ordedienst van het Poolse episcopaat de grootste moeite had de honderdduizenden mensen in toom te houden. Op de tweede dag van zijn bezoek ging de paus met een witte helicopter naar de stad Gniezno, centrum van het katholi cisme in Polen. Op een terrein buiten deze stad wachtten naar schatting meer dan anderhalf miljoen mensen in de hitte op de geestelijke leider. In deze stad hield de paus een toe spraak waarin hij de nadruk legde op het belang van godsdienstige opvoeding voor de jeugd en de rol van radio en televisie hierin. De paus zei onder meer dat hij vindt dët ook jongere kinderen in Polen godsdienstonderwijs moeten krijgen. Verder week de paus af van zijn offi ciële tekst toen hij een groep Tsjeco- Slowaken met een spandoek zag. Hij verwelkomde hen en i;iep op tot solidari teit met de roomskatholieke bevolking in Tsjecho-Slowakije. De urenlange toe spraak werd door de Poolse televisie uitgezonden waarbij, zoals in alle uitzen dingen, de mensenmassa’s overwegend buiten beeld werden gehouden. Na ontmoetingen met de jeugd en priesters ging de paus op Tweede Pink sterdag naar de zuidelijke stad Czesto chowa, een belangrijk Maria-bedevaart- soort, waar hij opnieuw door honderd duizenden mensen werd opgewacht. In de avonduren van de Tweede Pink sterdag ging de paus naar de stad Kra- vertrek John Vorster Vorster zal onmiddellijk worden opge volgd door de voorzitter van de Zuidafri-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3