VLOOTSCHOUW OP ZICHZELF GROTE ATTRACTIE s Beumer pak de korte stukjes lopend. 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Spandoeken hart onder de riem tijdens zeskamp ziekenhuis Rommelige nacht zonder extreme vernielingen J 1 Wie nerveus is slaapt slechter! Zet koffie met plein 1945 deze week europese volkspartij Melitta Special 111: de beste zet voor vandaag. k JR A 0 it Vechtpartij na Troeven misverstand door Luilaktraditie ■t Inbraak in clubhuis van tennisclub Politie houdt automobilist aan na achtervolging Gewurztraminer A.C. .Ik- I W 1 A ga Frustrerend” I R I I I I I I I I I I I I I X i jttUt i Xi F h X I <- I 5 IJMOND 4 DINSDAG 5 JUNI 1979 Patiënten -leefden volop mee «U* I 1 1 1; -\ K .4' WMW 1 is een zuiver na- uit de valeriaan- u (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. IJmuiden stond zaterdag volop in de publieke belangstelling tijdens de in ere herstelde Vlaggetjesdag ook aange duid als „Dag van de Nederlandse Zeevisserij”. In een wat officieel sfeertje was ’s morgens om half elf de opening in de mijnzaal van de Visafslag. Woordvoerders waren hier de heer J. P. van Zutphen van het Ministerie van Landbouw en Visserij, burgemeester P. J. Molen dijk van Velsen en als hekkesluiter directeur J. Ooorebeek van het Staatsvissershavenbedrijf. Allen benadrukten in hun speech IJmui- dens betekenis als visserijcentrum. t Wie nerveus is verbruikt nutte loos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij- ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor s avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert tuurprodukt wortel. Valdispert brengt weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Val dispert. Uitsluitend bij apothe ker en drogist. Met de Melitta Special 111 zet u binnen 10 minuten 2 tot 8 kopjes beste koffie. Koffiezet- expert Melitta voor zag dit apparaat van een vernieuwd filter. Uw koffie krijgt zo doende een nog fijner aroma. De Special 111 is er in bruin en oranje. Adviesprijs f 87,50. IJmuidense Vlaggetjesdag ook □raak (ADVERTENTIE) vóór: Üiiihiiiil 11 (ADVERTENTIES) •a5#»w Import en 50 W is juni ver- irle- ron- nale ndt, wer die zit- ieke niet ben Dan rem- >n te wij- ir er □ben eren Van ons ictor Eén 30 50 50 70 50 75 lur jr Burgemeester P. J. Molendijk ging in zijn speech op dezelfde toer. Hij noemde als ijzersterke troeven voor IJmuiden als vissersplaats de „grootste vishallen”, de „grootste vissershaven” én de aanwezig heid van belangrijke afzetkanalen voor vis ook naar het buitenland. Na een inven tarisatie door het Permanent Overlegor gaan Visafslagers (POV) ligt sanering on der de Nederlandse visafslagen in de lijn der verwachtingen. Concentratie lijkt on vermijdelijk. In zo’n situatie achtte de heer Molendijk aanwijzing van IJmuiden als concentratiepunt volledig op zijn plaats gezien de beschikbare accdmmoda- tie en de know how op visserijgebied. Directeur Oorebeek van het Staatsvis- sershavenbedrijf benadrukte het belang van de IJmuidense havenaktiviteiten aan de hand van cijfers uit het jaarverslag 1978. Fel trok hij van leer tegen heersende opvattingen onder meer bij de gemeen te Velsen als zou de Haringhaven onvol doende benut worden. De huidige malaise binnen de visserij is aanleiding om met name deze haven naar een nieuwe be- Raadsvergadering. Op het vergader- programma voor het Velsense gemeente huis komende week zegge en schrijve één vergadering. De gemeenteraad vergadert donderdagavond om half acht. Op de agenda zo op het eerste gezicht uitsluitend routinezaken. Een kredietvoorstel ten be hoeve van herstellingen aan het dak van het bad De Heerenduinen en voorzienin gen op het sportcomplex Zeewijk. Daar naast onderwijsvoorstellen voor binnen het kader van de onderwijswet passende uitgaven en drie voorbereidingsbesluiten (artikel 19) voor veranderingen aan wo ningen dan wei nieuwbouw. Verkrijgbaar m de betere slijterij/wijnhandel bestrijding van armoede in de wereld een betere verdeling van werk een méér demokratisch Europa •k méér respekt voor mens en milieu vrede en veiligheid i, die nden en pas- rden Vest- zich- wer, lein- ielen blaf- t. Er itere t elk eeft. zich ma- en niet men land Muré-Ehrhard Elzas. Krachtige, zuivere witte wijn met een verfijnde droogheid Bij vis en zuurkool ware traktatie. SANTPOORT-ZUID. De gemeente politie van Velsen heeft zaterdagochtend rond twee uur na een wilde achtervolging een 18-jarige inwoner van Haarlem aange houden op de Hagelingerweg in Sant- poort-Zuid. Aanvankelijk werd de aan dacht van de politie getrokken doordat de bestuurder te hard reed, op het stopteken van de politie verhoogde de automobilist zijn snelheid nog verder waarna de politie met vier dienstauto’s de achtervolging in zette. Daarbij werden snelheden van 120 kilometer per uur bereikt. Toen het de politie gelukt was de automobilist tot stop pen te dwingen bleek deze niet in het bezit van een rijbewijs, bovendien was de auto niet verzekerd. Tegen de Haarlemmer is proces-verbaal opgemaakt. i stemming te zoeken. Nu over een toekom stig visserijbeleid in Europees verband- nog volslagen onduidelijkheid bestaat vond hij dat soort aanbevelingen wel wat al te ver gaan. VELSEN-NOORD. Een Turkse inwo ner van Velsen-Noord heeft zondagavond bij een vechtpartij op de Noorderlaan, waarbij acht Turken en twintig bezoekers van het buurthuis De Mei betrokken wa ren, een vinger gebroken nadat hij met een bromfietshelm een klap op zijn hand had gehad. Aanleiding tot de vechtpartij was de luilaknacht, waarbij een aantal kinderen herhaalde malen belletje trok ken bij een Turkse familie. De man had de kinderen diverse malen gewaarschuwd er mee op te houden, toen zij echter volhiel den joeg hij ze weg door stenen te gooien. Toen een aantal Turken zondagavond aan het voetballen was kwam de oudere broer van een van de kinderen verhaal halen waarbij de massale vechtpartij ontstond. Na ingrijpen van de politie bleek dat de betreffende Turkse man niets van de Lui laktraditie afwist en het belletje trekken voor gewone pesterij had gehouden. VELSEN. De luilaknacht in Velsen is rommelig geweest zonder dat er zich ex treme gevallen van baldadigheid of ver nielzucht hebben voorgedaan. De eerste melding van vernieling kwam al om half twaalf vrijdagavond bij de politie binnen toen een groepje jongelui een lichtmast omtrok op de hoek van de Planetenweg en de Zwaanstraat, in het verloop van de luilaknacht zouden op dezelfde manier nog enkele lichtmasten sneuvelen. Verder waren er talloze meldingen van ingegooi de ruiten en vernielingen aan auto’s. Ook een telefooncel op de Dennekoplaan en diverse tuinen van woonhuizen in de om geving van de Wolff en Dekenlaan moes ten het ontgelden. Ook werden verspreid door de gemeente diverse.malen brandjes gesticht met behulp van oude autobanden en werden straatnaambordjes in ’t Rode Hart in Velsen-Oost vernield. De meest in het oog lopende gevallen van baldadig heid waren dit jaar het in brand steken van een bromfiets op de Hagelingerweg, het openbreken van de Bialosterskilaan en het beschilderen van autos in de omge ving van de Johan Maurits van Nassau- laan in Santpoort-Noord. Deze laatste vorm van baldadigheid werd gepleegd door een groepje jongeren uit dit groepje is een dertienjarige Haarlemmer aange houden. De zon wist zaterdag van geen wijken en lokte drommen dagjesmensen richting havenkant. De vissersman bepaalde nog niet eens zo gek lang geleden het IJmui dense straatbeeld. Vijf procent van de beroepsbevolking verdient nog steeds in de visserij of in aanverwante bedrijven zijn boterham. De branche is nog steeds een steunpilaar in economisch opzicht. Op de druk bezochte visserijdag is daar zaterdag in vele toonaarden op gewezen. CDA 'smo- kelde iropa seller eerd, laan- □ben, af. Ik ngen van ’elin- eco- plos- lang- p de IJMUIDEN. Bij een inbraak in het clubgebouw op het tennispark aan de Heerenduinweg in de nacht van donder dag op vrijdag zijn uit de kantineopslag een versterker voor de omroepinstallatie, een tuner-versterker en een cassetterecor der gestolen. Ook werd een ruit van de bestuurskamer vernield. De inbrekers kwamen binnen door het slot van de toe gangsdeur te forceren. BEVERWIJK. Op de parkeerplaats voor het Rode Kruis Ziekenhuis aan de Beverwijkse Vondellaan ging het er vrijdagavond hard van langs tijdens een zeskamp waaraan door ziekenhuispersoneel maar ook door buitenstaanders werd deelgenomen. Lopende patiënten staken de eigen personeelsleden een hart onder de riem door aanmoedigingen neergekalkt op spandoeken tegen de ziekenhuis- ramen. De traditionele haringrace blijft dit jaar achterwege als voor velen wezenlijk onderdeel van het dagprogramma voor Vlaggetjesdag. Oorzaak zijn de vangst- contingenteringen in welk kader de ha ring dit jaar ongemoeid moet worden gelaten. Doel is de in voorgaande jaren drastisch uitgedunde haringstand kans op herstel te geven. De heer Van Zutphen signaleerde het gemis van de altijd zo enerverende jacht op de nieuwe haring als eerste en sprak daar zijn spijt over uit. Over de kansen op toekomstige vangstverruiming hield hij zich bewust op de vlakte. Het punt visse rijbeleid prijkt voor eind deze maand op de agenda van de Europese Ministerraad. Als het onder de visafslagen landelijk en in Europees verband ooit tot een sanering komt gunde hij IJmuiden graag een blij vende sleutelrol. „De historische ontwik keling tot het visserijcentrum van dit mo ment is daarvoor een heel redelijk mo tief”, zo besloot hij. De reder L. Ouwehand voor de Vereni ging van Nederlandse Visserijreders deel nemer in de voorbereidende werkgroep voor Vlaggetjesdag 1979. In optimistische toon sprak hij van een haringstand die na jaren van vangstbeperkingen duidelijk over een dieptepunt heen is. „In de Noord zee zwemt kwaliteitsharing in redelijke aantallen. Onder zekere beperkingen zou haringvangst op dit moment best verant woord zijn”. Het wegvallen van de haring race noemde hij in dat licht een erg frus trerende zaak. Na het openingsceremonieel was zater dag het spektakel van Vlaggetjesdag al direkt in vol bedrijf te zien. Langs de Trawlerkade lagen de met vlaggetjes uit gedoste kotters en hektrawlers als blik vangers. Van de uit IJmuiden, maar ook uit Katwijk, Vlaardingen en Schevenin- gen afkomstige schepen was een aantal toegankelijk voor publiek dat daar mas saal gebruik van maakte. Ook op enige afstand van de waterkant werd volop ver tier geboden. Om te beginnen in de visaf slag. Achter kraampjes vertelde hier le den van de plaatselijke Sleepvaarthobby- club geïnteresseerden over hun favoriete liefhebberij. Wijsmuller bezette een eigen stand. Staaltjes van bewonderenswaardig vakmanschap werden getoond door een uit Katwijk afkomstige kuiper en twee visfileerders die haarscherp precisiewerk ten beste gaven. De behandelde zeewolf en kabeljauw werd grif verkocht aan de bewonderend toekijkende omstanders. Geroutineerd, maar met minder flair werd eenzelfde showt je opgebouwd door een vishandelaar buiten aan de Halkade. Met een rijkelijke omzet vergeleken met gewone zaterdagen was Vlaggetjesdag 1979 hier ook zakelijk gezien een topper. Ook aan de Trawlerkade en verder lan dinwaarts (stadscentrum IJmuiden) ver zette de winkelstand een dagje de bakens en richtte kraampjes in buiten de winkel deur. Aan de havenkant deden veel speci fieke havenbedrijven (scheepsbenodigd- heden, victualiën en natuurlijk het Haven restaurant) op die manier uitstekende zaken. Er waren in totaal 24 deelnemende ploegen waaronder teams van een naburig aannemingsbedrijf, de gemeente Beverwijk en tenslotte de plaatselijke brandweer die voor spektakel zorgde door met een stokoude ladderwagen ten tonele te verschijnen. De organisatie berustte bij de personeelsvereniging van het Beverwijk se ziekenhuis. Na een enerverende strijd, kwam de ploeg van „Taxi 3000” als winnaar uit de bus. Verdere uitslagen: 2. Gemeente Beverwijk, 3. ziekenhuisafdeling Intern, 4. afdeling Technische Dienst. De prijs voor de origineelste uitmonstering ging naar de ploeg van de ziekenhuisreceptie. I Alsace confr»/ muré-ehrharo ^uiurztraTni*lfir distributie Telefoon W 015-569324* zonder haringrace trekpleister Hr Mr. J. P. van Zutphen, zaterdag woordvoer der voor het ministerie- IJmuiden verdient sleutelrol ir Visfileren, een van de ambachtelijke bezigheden die op de Visserijdag binnen de visafslag gedemonstreerd werden. Dit flitsende en trefzekere handwerk trok de hele dag veel bekijks. 'M'S Icuzahteit JV'V' y

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5