Bezetting 2 Straks geen enkele auto meer op Stationsplein Weps Bezetting 1 A jax-balkon Zonnig t SM I Varen Stadsbestuur geeft 20 jaar voorgeschiedenis aan de vuilnisman mee „Loeren in de lik” ia Nog twee jaar hinder van verbouwing k- k’?': I r l Niets beters St te l-V-tel f «lil j 14 15 AMSTERDAM 19 7 9 WOENSDAG JUNI ■fl 4 ■i We schrijven Amsterdam, 1959. Het gemeentebe stuur voert een belangrijke bespreking. Een strikt besloten zitting, gebruikelijk voor die dagen. Gast is ene Nicolaas Bouwes, 50 jaar, hoteleigenaar te Zandvoort en eigenaar van „Extase”, „de beste zaak van Amsterdam”. Bouwes ontvouwt een fan tastisch plan voor de grond op het Kleine Gartman plantsoen bij het Leidseplein, waar op dat moment de kerk van de Vrije Gemeente, het kantongerecht en het Huis van Bewaring nog volop in bedrijf zijn. onder redactie van Theo van der Kaaij i m/ I op het Leidseplein 8 r *g ?:A, 1 A De chaos voor voetgangers en alle andere verkeersdeelnemers duurt voort op het Leidseplein. Na de herindeling zal het nog moeilijker zijn het plein per auto te benaderen. A Het Kleine Gartmanplantsoen bij het Leidseplein, waar alles om draait. Van achter naar voor Paradiso en het voormalige kantongerecht met Huis van Bewaring. igingen ouden ingen n 27 fum 1979 Het gemeentebestuur reageert verrast: „Inderdaad, mijnheer Bouwes, die grond zal vrijkomen, omdat de kerk dicht gaat en gevangenis en Gerechtsgebouw nar elders verhuizen. Uw plan voor een appartementenhotel, winkels en parkeergarage is misschien toekomstmuziek, maar wij zullen u zeker alle mede werking verlenen voor de uitvoering daarvan”. Amsterdam, 20 jaar later. In maart van dit jaar presenteert het gemeentebestuur een nota van uitgangspunten voor het Leidseplein en directe omgeving. De kerk, jaren geleden omge doopt tot Paradiso, kantongerecht en gevangenis staan nog recht overeind. Voordat er maar één steen van de andere gaat, zal de Amsterdamse bevolking gehoord worden over de toe komst van dit stuk Leidseplein. Duidelijk laten B. en W. blijken dat er nog niets, maar dan ook niets vast ligt. Niemand heeft een claim op deze gemeentegrond en alles is nog mogelijk. In Zandvoort is iemand na lezing van dit bericht in woede ontsto ken: Nicolaas Bouwes, inmiddels 70 jaar, hotelmagnaat en projectontwikkelaar. Hij stapte naar de rechter om de hem toegezegde Amsterdamse grond op te eisen. Wat weinigen voor mogelijk hielden, is gebeurd. Het plan Bouwes is niet heilig meer voor het gemeentebestuur. Twintig jaar was ervoor nodig om het plan de voorrangspositie te ontnemen en gelijk te schakelen aan alle andere plannen die in de loop der jaren gemaakt zijn en nu door de bevolking en de gemeenteraad als een reeks van mogelijkheden kan worden bezien. Alles blijkt nog mogelijk op het Leidseplein en het Kleine Gartmanplantsoen. Zelfs over het al of niet slopen van het huis van bewaring is nog geen enkel besluit gevallen. Dat is wel eens anders geweest. Tot 1973, dus 14 jaar lang heeft het gemeentebestuur gezwegen over de toezeggingen die aan Bouwes werden gedaan. B. en W. moeten in die tijd volledig in de ban van zijn plannen geweest zijn, in de stellige overtuiging dat er niets beters kon komen op deze 10.000 vierkante meter binnenstad. Bouwes wist de zaak met verve te verkopen („Zo’n appartementenhotel op het Leidseplein wordt zeker een succes. - Reizigers met bestemming Centraal Station Amsterdam houden nog zeker twee jaar hinder van omleggingen, ver bouwingen en noodoplossingen op het Stationsplein. Na die tijd zal de situatie voor alle verkeersdeelnemers volledig veranderd zijn. Zo zal de auto worden geweerd van het Stationsplein. Open baar vervoer en voetgangers krijgen ruim baan. Aan de westkant van het station (bij de fietsenstallingen) komt de enige plaats waar automobilisten treinpassagiers kunnen halen of bren gen. Op dat punt komt ook de stand plaats voor taxi’s. Het D’66-raadslid Rik ten Have heeft de suggestie gedaan de koninklijke in gang van het CS weg te halen om meer ruimte te krijgen voor de normale passa giersstromen. Els Agtsteribbe (PSP) wil dat er meer ruimte komt voor fietsers op het Stationsplein. ceerd uit in april 1977. Er wordt niet voor een van beide plannen gekozen, B. en W. dienen met een nota van uitgangspunten te komen voor het terrein. Bekeken moet worden in hoeverre er mogelijkheden zijn voor culturele voorzieningen, sociale wo ningbouw of andere zaken. In dit geheel zou Bouwes dan een stuk grond in erf pacht kunnen worden aangeboden. De maanden daarna gebeurt er nog altijd niets op het Kleine Gartmanplantsoen, maar een kleine formaliteit in Den Haag zorgt voor grote gevolgen. Het kerkge- De buitenlanders in een verklaring: „Het maakt geen indruk op de werke lijke machthebbers in dit land. Zij heb ben het kennelijk te druk met het ver delen van de welvaart. Maar dat ook wij daar al jarenlang aan meebouwen schijnt niemand zich te realiseren. Staatssecretaris Haars van Justitie wil niet met ons praten en de Tweede Kamer stopt de oren dicht. Niet dan met de grootste moeite lukt het nog de publieke opinie in onze zaak te interes seren.” Met hun ondersteunende organisa ties hebben de buitenlanders gekozen voor de bezetting van een universiteits gebouw, omdat zij alleen nog van de universitaire wereld en met name de genen die zich bezighouden met het recht verwachten de impasse te kun nen doorbreken. Het is op dit moment nog niet bekend hoe lang de bezetting zal voortduren. Dit wordt per dag aan de hand van de nieuwste ontwikkelin gen bekeken. De Werkgroep voor Ekologie, Paci fisme en Socialisme (WEPS) organi seert op zaterdag 9 juni in de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam een sympo sium over terrorisme. Van ’s morgens 10 tot ’s middags 17.30 zullen over de diverse aspekten van dit probleem spreken: mr. J. H. van Wijk uit Haar lem, advocaat en oud-lid van de eerste kamer, prof. H. T. van Maarsseveen, hoogleraar staatsrecht te Rotterdam, dr. Arthur Lehning, publicist, dr. H. Vos, ethicus verbonden aan de univer- siteit van Leiden, dr. Bram van der Lek, oud-lid van de tweede kamer, ’s Avonds vindt er een forum plaats o.l.v. prof. dr. J. de Graaf, oud-hoogle- raar theologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht. De inleidingen en een verslag van de forumdiscussie zullen in brochurevorm worden uitgegeven. Een kleine zestig Turken, Marokka nen en Pakistanen houden sinds an derhalve week een gedeelte van de Juridische Faculteit van de Universi- teit van Amsterdam aan de Kloveniers burgwal bezet. De buitenlanders doen dit uit protest tegen hun nu al vier jaar durende strijd voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Zij behoren tot de slachtoffers van de regularisatie- maatregel die in 1975 is genomen. Bui tenlandse arbeiders in Nederland wer den toen verplicht zich te laten regis treren. Wie geen werk had en na 1974 in Nederland was aangekomen zou het land uit moeten. De 182 Marokkanen die eind vorig jaar uit protest tegen deze maatregel in verschillende kerken in hongerstaking gingen hebben uitein delijk toch een verblijfsvergunning ge kregen. De buitenlanders die nu een gebouw van de universiteit bezetten willen ook die verblijfsvergunning. „Wij zijn het wachten moe. Wij zijn het procederen zat. Wij kunnen de slo pende onzekerheid niet meer aan. Wij willen ons recht en wij willen het nu”, zo zeggen de buitenlanders,die via kor te gedingen bij de rechter proberen aan verblijfsvergunningen te komen. De korte gedingen hebben succes. Er is vorig jaar geen enkel kort geding over de regularisatie door buitenlanders verloren. Gedurende het Holland Festival (tot 23 juni) is het schouwburgterras van de Stadsschouwburg in de volksmond het Ajax-balkon genoemd voor het publiek geopend van 9.30 tot 17.00 uur. Het schouwburgterras is bereikbaar via de hoofdingang van de Stads schouwburg. Op het schouwburgter ras kan het publiek tegen normale prij zen koffie, drankjes en belegde brood jes kopen. Onder het motto „loeren in de lik” gaat op 9, 10, 16 en 17 juni het ontruimde Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen bij het Leidseplein open voor publiek. Dit gebeurt in het kader van een grootscheepse tneningspeiling onder de bevolking over de toekomst van dit stuk binnenstad. Wie erin is geïnteresseerd krijgt de vraag voorgelegd of het lege gevangenisgebouw geheel of gedeeltelijk moet blijven staan,, dan wel gesloopt moet worden. Het publiek krijgt tot 1 juli gelegenheid zijn mening te geven over de toekomst van dit deel van het Leidseplein. Bestaande plannen kunnen worden gesteund, nieuwe plannen mogen worden ingediend. In het oude gebouw van het kantongerecht naast de gevangenis is een informatiecentrum ingericht dat elke dag zowel ’s middags als ’s avonds geopend is. Op verzoek van het gemeentebestuur wordt de meningspeiling begeleid door een groep van vertegenwoordigers uit de theaterwereld, de horeca, scholen,winkeliers, wijkcentrum, de groeperingen „Leidse in last” en Bouw-es-wat- anders. Hulp is ingeroepen van de inspraakorganisaties Werkgroep 2000 en Nederlands Centrum voor Democratische Burgerschapsvorming. In september van dit jaar moet de gemeenteraad beslissen over de uitgangspunten voor dit stuk Leidseplein en in het voorjaar van 1880 beslist de raad definitief. In mei 1975 zei de gemeenteraad bijna ja tegen het plan-Bouwes, een handjevol raadsleden wist het te verhinderen. Voor al de toenmalige wethouder Lammers was verantwoordelijk voor het feit dat Bouwes zelf zich geen enkele zorg maakte over de haalbaarheid van zijn hotelcrea- tie. Lammers heeft zich tijdens een van de vele raadsvergaderingen over het Leidse plein aldus uitgelaten: „Wanneer men nu zou besluiten om de toezeggingen aan Bouwes naast zich neer te leggen, vind ik dit de grofst denkbare, meest abjecte es-wat-anders mislukten en de gemeente raad krijgt in de zoveelste sessie twee plannen voorgeschoteld, waaruit een keus moet worden gemaakt. De verschillen zijn overduidelijk. Er ligt een plan Bouwes voor „dure mensen”, gemaakt zonder eni ge vorm van inspraak en bedoeld als pure geldbelegging (Bouwes: „Geld verdienen is toch geen vies woord?”) en een plan Bewa „voor iedereen”, met inspraak waarbij financiers gecontroleerd en spe culatie teruggedrongen worden. De gemeenteraad spreekt zich genuan- op hun huidige plaats voor het station, waarschijnlijk uitgebreid met een baan. Het opnieuw laten vollopen met water van het open havenfront voor het station behoort ook tot de plannen. Het water moest wijken voor de aanleg van de metro. Het kopstation van de metro bij CS zal overigens eerder klaar zijn dan de bovengrondse inrichting van het Sta tionsplein. Ook het Noord-Zuidhol- landsch Koffiehuis, dat voor de metro werd afgebroken en als een bouwdoos opgeborgen, zal worden herbouwd. Ik mik op kleine zakenlieden, die een combinatie in de binnen stad zoeken van een hotel, kantoor en service”) maar de kritiek was niet mals toen de plannen eindelijk openbaar gemaakt werden. De werkgroep Bouw-es-wat-anders (BEWA) vond het project „monotoon, grootschalig, puur commercieel, associaal, discriminerend, elitair en speculatief”. vorm van onbehoorlijk bestuur”. In de loop van 1975 kwam Bewa met vier alter natieven voor het plan-Bouwes. Architec ten van naam (Hertzberger, Van Eyck, Van Klingeren) tekenden voor de projek- ten waarin de kleinschaligheid troef was. Aan het Leidseplein zouden woningen, winkels en horeca kunnen komen, een creatief centrum, een jeugdhotel, Paradi so, radio Stad, de opera, repetitieruimtes, cafés, theaters, musea, maar geen appar tementenhotel, en geen parkeergarage. Gesprekken tussen Bouwes en Bouw- l 257456 377 •1 626 6227 Onder het motto, dat het gebruik van zonne-energie nu maar eens uit de sfeer van kneuterigheid gehaald moet worden, houdt de Vereniging Milieude fensie deze zomer een reeks zonne- aktiviteiten. De kerngroep Amsterdam levert een bijdrage tot de landelijke aktie met de verkiezing van de zonnig ste Amsterdammer 1979 op zaterdag 23 juni. Het gaat volgens Milieudefensie om het bedenken van het leukste, maf ste, origineelste, meest fantastische maar vooral zonnigste idee. Inschrij ving voor de verkiezingen is mogelijk tot 15 juni. Bij aanmelding graag een omschrijving van het zonnige idee, in leveren kan tot 23 juni. Nadere infor matie: 020-721218 of 862982. (te De Akersluis bij de Plesmanlaan en de Slotermeerschutsluis bij de Van Tienhovengracht en Erasmusgracht zijn deze zqjner in het weekend open gesteld voor de pleziervaart. Plezier- vaarders kunnen daardoor vanaf de Sloterplas richting de Kaag varen. De Sloterplas is verder bereikbaar vanaf het Nieuwe Meer en vanaf de noordzij de. Door openstelling van de sluizen is het mogelijk in het weekend een rond vaart te maken via de route: Nieuwe Meer-Akersluis-Sloterplas-Sloter- meersluis-Admiralengracht-Kostver- lorenvaart-Nieuwe Meer. De vaste bruggen op deze route beperken de vaarhoogte tot 2,10 meter. De Akers luis wordt op zaterdag en zondag be diend van 09.00 tot 10.00 uur, van 12.30 tot 14.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. De Slotermeerschutsluis wordt be diend van 10.30 tot 12.00 uur en van 14.30 tot 15.30 uur. De raadscommissies verkeer en ver voer en openbare werken zijn met deze plannen akkoord gegaan. Er moest een keuze worden gemaakt tussen een groot aantal varianten. De trambanen blijven V Alles is nog mogelijk A Uit dit bordenstelsel blijkt, dat het metrostation CS in oktober 1980 open gaat. Op dat moment zal het Stationsplein nog niet gereed zijn. bouw waarin Paradiso is gehuisvest komt op de voorlopige monumentenlijst te staan. Sloop van het gebouw kan worden vergeten. De gebeurtenissen volgen zich nu snel op. Voorjaar 1978 lanceerden Jasperina de Jong en Eric Herfst een plan voor theaters, studio’s, winkels en cafés op de berucht geworden grond, een jaar later trekken zij zich terug, de Amsterdamse gemeenteraad heeft Paradiso inmiddels op de definitieve monumentenlijst gezet en wethouder Jan Schaefer in eigen per soon presenteert een radicaal nieuw plan waarbij de gevangenis blijft staan. Het moet een passage met glazen dak worden, waarbij de cellen worden ingericht als boetiekjes. Verder geeft ook Schaefer vrij baan voor winkels, ateliers cafés, thea ters, woningen, hotelletjes en kantoor. En dan is het plotseling voorjaar 1979. B. en W presenteren de langverwachte nota van uitgangsputnen en tot verrassing van vriend en vijand is de situatie aan het Kleine Gartmanplantsoen teruggebracht tot nul. Het stadsbestuur geeft twintig jaar voorgeschiedenis aan de vuilnisman mee, zet alle ooit ingediende plannen in de ijskast en heeft een blanco vel papier voor zich genomen met slechts een paar aante keningen. Wat er ook voor gebouwen ko men (bestaande of nieuwe), er moeten veel verschillende dingen in gebeuren. Er moet heel veel te beleven zijn voor verschillen de soorten mensen, jong en oud, rijk en arm, sjiek en sjofel, en dat 24 uur per etmaal. Een parkeergarage mag er niet komen en van Paradiso moet iedereen afblijven. Dat het de gemeente menens is moge blijken uit het feit dat de Theater Unie alvast toestemming heeft gekregen om vanaf 1 september theatervoorstellingen te geven in het Aantongerechtsgebouw naast de gevangenis. Deze groep moet tijdelijk uit de Brakke Grond vanwege verbouwingen. Ook het bureau voor thea- terinformatie CISKA krijgt ruimte toege wezen in het oude gerechtsgebouw -1 w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15