Vermoedelijk militaire vliegtuigen Sandinisten Succes voor Zweden wil confentie Verkiezingsbelofte nagekomen Zoeken naar sporen zeer oude beschaving Vele doden door illegale abortus Britse topambtenaren gaan meer verdienen Luchtaanval op dorpen in Iran Lot Portugese regering aan zijden draad Pleidooi paus voor vrijheid gelovigen kernenergie Salto-kwartet 3 Skutina Ml Nachtmis Vier jaar Chicaneren Jongeren Masker 2 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 6 JUNI I Q7Q (Van onze redactie buitenland) fioud i I vaar feurs enhuis bij de aan- *n. Zij ie het Neder- Irijven vrou- onder- geble- in het e van wordt is van g van noeid dorp ^.BVA er en chting 'aarde ;e ma- i van 'ande- ;aarde and tsen door Nico Scheepmaker CAIRO. Egypte heeft een overeenkomst gesloten met China voor de levering van wapens, zo heeft president Sa dat van Egypte gisteren be kendgemaakt. Hij zei niet om wat voor wapens het gaat, maar westerse diplomatieke bronnen menen dat het mili taire vliegtuigen zullen worden. oom tnjfël f- China gaat Egypte wapens leveren i Expeditie naar Bermuda-driehoek BH (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Het Sandinisti- sche Bevrijdingsfront heeft in de strijd tegen president Somoza van de Middenamerikaanse republiek Nicaragua een belangrijk succes geboekt door het economisch le ven totaal te ontwrichten. Er is een andere zender, zei hij, die zonder beeld en met anonieme stemmen uitzendt. Wij doen dat anders! En hij zette zijn masker af, zei zijn naam (voor zover dat nog nodig was), waarna de camera ook de cameraman toonde, en daarna als con trast dat ene beeld van het Tsjechoslo- waakse wapen op een der monitoren De Russen hadden intussen ook een zender opgericht, maar die zond slechts één beeld uit: het wapen van Tsjecho- Slowakije, met daaronder een aantal ano nieme, slecht Tsjechisch sprekende Russi sche stemmen. Het was Vladimir Skutina die als commentator optrad voor de zoge heten „Zwarte Televisie”. De eerste keer verscheen hij met een masker op in beeld. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De nieuwe conservatieve regering van Engeland is gisteren een van haar verkiezingsbeloften nagekomen door topfunctionarissen een forse loonsverhoging te geven. Tweeduizend ambtenaren, rechters, art sen en tandartsen in dienst van de natio nale gezondheidszorg en mensen in lei dinggevende posities bij de industrie krij gen een loonsverhoging van ongeveer 25 procent. Sadat kondigde verder aan. dat hij de Verenigde Staten zal vragen, spoedig ver gunningen af te geven voor de bouw van zeer moderne wapens. Zoals bekend heb ben de VS in het kader van het Egyptisch- Israelische vredesverdrag omvangrijke militaire steun toegezegd aan Cairo. Saoedi-Arabië daarentegen kondigde eerder aan, dat per 1 juli de Arabische Organisatie voor Industrialisering (AOI) die met Saoedi’s kapitaal werkt, zal wor den opgeheven. Deze organisatie was be zig in Egypte een wapenindustrie op touw te zetten. In zijn toespraak gisteren zei Sadat dat de AOI „voortaan een geheel Egyptische onderneming zal zijn”. Overigens is gisteren in Egyptische re geringskringen vernomen dat de grens met Israel nog niet volledig zal opengaan. De Israëlische radio had gistermorgen gemeld dat dit binnen een paar weken het geval zou zijn. Morgen worden in Egypte algemene De expeditie bestaat uit zeven duikers, de Amerikaanse archeoloog Manson Va lentine, de Franse onderzoeker Jena- Pierre Petit en de Amerikaanse schrij ver Charles Berlitz, auteur van verschei dene boeken over de Bermuda-driehoek. Hij zegt in dit gebied met behulp van sonar een pyramide-vormig voorwerp te hebben ontdekt dat 200 meter hoog en 300 meter breed moet zijn. De onderzoekers hebben de beschik- verkiezingen gehouden. Verwacht wordt dat de door Sadat opgerichte Nationale Democratische Partij (NDP) het leeuwen deel van de 382 parlementszetels zal krij gen. Bovendien mag Sadat zelf tien extra leden voor het nieuwe parlement aanwij zen. Ook enkele andere partijen nemen aan de verkiezingen deel maar hun poli? tieke activiteiten zijn aan banden gelegd. In de Libanese hoofdstèd Beiroet zijn gisteren besprekingen gevoerd tussen of ficieren van de VN-vredesmacht in Zuid- Libanon en vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Een VN-woordvoerder noemde de sfeer tijdens het gesprek positief, maar hij ging niet in op details. De nieuwe Canadese premier Joe Clark heeft gisteren bekendgemaakt dat de Ca nadese ambassade in Israel wordt ver plaatst van Tel Aviv naar Jeruzalem, in Israëlische ogen de enige en eeuwige hoofdstad van Israel. Clark wil hiermee een verkiezingsbelofte nakomen. Nadat gisteren honderdduizend mensen in Iran een rouwmanifestatie bijwoonden ter herdenking van slachtoffers van de strijd tegen het bewind van de sjah, is vanmorgen met de executie van zes „con trarevolutionairen” het totale aantal te rechtstellingen sedert februari op 291 gekomen. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft de Poolse bis schoppen aangespoord te streven naar meer vrijheid voor de roomskat holieke kerk in Polen. Hij deed dit gisteren tijdends de beslo ten conferentie van de zeventig Poolse bisschoppen in Czestochowa. De paus zei onder meer dat hij de pogingen van de Het ontslag van Jacinto Nunes brengt Mota Pinto’s kabinet nog extra in verle genheid. Maandag werden er door de soci alistische en de communistische partij moties van wantrouwen tegen de regering ingediend, waarvan de parlementaire be handeling morgen zal beginnen. Mogelijk De duikers van de expeditie zullen beginnen met het verrichten van borin gen en met maken van films. Specialis ten zullen trachten hun bevindingen te verklaren. Indien nodig kan een duik boot worden ingeschakeld om meer ge detailleerde waarnemingen te doen. De expeditie blijft twee weken ter plaatse. „Wij hebben niet de pretentie een derge lijk raadsel in die korte tijd te kunnen oplossen, maar wij willen nagaan of er inderdaad sprake is van een beschaving, De staking, waartoe de vrijheidsstrij ders hadden opgeroepen, is overal op gevolgd en heeft duidelijk meer succes dan twee eerdere stakingsoproepen. President Somoza heeft toegegeven dat de staking niet langer dan een dag of drie moet duren, omdat anders grote moeilijkheden ontstaan. Hij verzeker- bisschoppen om tot een verdergaander en duidelijker verhouding te komen met de communistische regering, krachtig zou steunen. „De inspanningen van het Poolse epis copaat laten duidelijk zien dat in een waarachtige dialoog met de communisti sche machthebbers de overtuiging van de gelovigen moet worden geëerbiedigd en dat alle burgerrechten moeten worden erkend en gewaarborgd”, aldus de paus. acht liver- ?fini- in de mi- idge- n de volda ingen drei- werk- e een toten, racht ht in ■damse m wet- dat zij ns me de mo- ad zou »r niets an der n paar ie jaar Wet- ar die Die jongeren gaan tegenwoordig, met de Poolse paus als moreel ruggesteuntje, ook naar de kerk, vertelde hij. Tijdens een recente nachtmis, die om vier uur ’s mid dags gehouden moest worden omdat de veiligheidspolitie ’s nachts wilde slapen, waren duizenden jongeren toegestroomd. Minder uit religieuze overtuiging, dan als provocatie van het regime, veronderstelde Vladimir Skutina. MEXICO-STAD (UPI). In Mexico zijn vorig jaar 25 duizend vrouwen omge komen door illegale abortus en moesten een miljoen vrouwen worden behandeld voor infecties en andere aandoeningen na een abortus-ingreep. Dit heeft een vereniging van vrouwen artsen in Mexico bekend gemaakt. Men pleit voor grotere aandacht aan seksuele voorlichting en geboorteplanning. Abor tus is in Mexico officieel verboden. De Russen hebben die Zwarte Televisie in die zes dagen niet kunnen vinden, maar ze hebben het Skutina ook nooit vergeven. In 1970 volgde de grote revanche: vier jaar en twee maanden gevangenisstraf. Hij zat alle vijftig maanden uit, waarvan twee jaar in eenzame opsluiting. Toen hij an derhalf jaar geleden op straat in Praag in elkaar werd geslagen, zogenaamd door straatslijpers, achtte hij de tijd gekomen het aanbod aan te nemen om, met verlies van zijn staatsburgerschap, naar Zwitser land te emigreren. Eind vorig jaar was het zover. Omdat het toch nog zo’n tijd duur de, had de president van de Zwitserse republiek in een brief aan zijn Tsjechi sche collega Husak gevraagd waar Skuti na toch bleef? De Zwitserse president kreeg een kort briefje van een ambtenaar terug, die schreef: „U vraagt waarom het zo lang duurt. Het antwoord is, dat alles bij ons zo lang duurt”. La- itrale lauw i een teren dwij- rs in vol- t So- i dat on- steld. ver- 1 van ■n de izend blijkt rzoek inolo- Het ach- loren :vuld. hine- Wat betreft de geheimzinnige verdwij ningen van vliegtuigen en schepen in de Bermuda-driehoek en het eventuele ver band hiervan met de oude beschaving, acht de Fransman het heel goed moge lijk dat die beschaving over vormen van energie beschikte die wij niet kennen en waarvan de gevolgen tot op heden nog steeds merkbaar zijn. Hij zegt in de wateren van de Bermuda’s „Grote op pervlakten waar alles verwoest is” te hebben gezien, volgens hem duidelijke sporen van het gebruik van die energie, waarvan de kracht vergelijkbaar zou zijn met die van de laserstralen van onze tijd. Hij acht het mogelijk dat die energie opgeslagen ligt in diep onder het zand bedolven batterijen en dat deze zich soms manifesteert in de vorm van radio activiteit, van elektromagnetische vel den of wellicht van anti-materievelden. Naar verwacht zal de aartsbisschop van de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag Tomasek, vandaag naar de Poolse stad Krakau reizen voor een ontmoeting met paus Johannes Paulus de Tweede. De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Wenen heeft dit gisteren bekend gemaakt. Eerder was in Westerse bladen gemeld dat de bisschop geen toestemming had gekregen voor een dergelijke reis. Vanavond zal de paus naar Krakau rei zen, waar hij aartsbisschop is geweest voordat hij in zijn huidige ambt werd gekozen. In Polen wordt verwacht dat de reis van de paus hier een hoogtepunt zal bereiken. De nieuwe Britse regering wil overigens ten opzichte van Europa een actiever be leid gaan voeren dan onder leiding van James Callaghan gebeurde. Dit verklaar de mevrouw Thatcher gisteren in Parijs bij gelegenheid van haar bezoek aan de Skutina woont nu in Zurich, hij hoopt dat zijn vrouw en dochter volgende maand toestemming krijgen hem te vol gen. Gisteren was hij een paar uur in Nieuwspoort, als pleitbezorger van zijn vriend Jiri Lederer, over wie morgen meer. Ik vroeg Skutina of hij niet bang was dat zijn publieke optreden ten behoe ve van Lederer de Tsjechische autoritei ten ertoe zou brengen te gaan chicaneren met de uitreisvisa voor zijn vrouw en dochter. Nee, zei hij, dat maakt geen enkel verschil. Als ze chicaneren willen, hebben ze geen aanleiding nodig copers n het an de n. La- meen- na de haald. meen- lezicht s aan- 1. De Fransman Mayol zegt dat hij een film heeft gezien die ter plaatse is opge nomen met behulp van een onderwater- camera. Op die film kon af en toe een gedeelte van een „gigantisch voorwerp” worden waargenomen. Aan een zijde ervan bevindt zich een opening waar door het water rustig naar binnen stroomt. Maar eenmaal binnen begint het water steeds sterker te kolken. Een uur later gebeurt aan de andere zijde hetzelfde, maar dan in omgekeerde vol gorde. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Iraakse jachtvliegtuigen hebben maandag in de Iraanse provincie Koerdistan twee dorpen aangevallen, waarbij tenminste zes mensen zijn omge komen. Dit is gisteren bekend geworden. Bij de aanval werden vier vliegtuigen in gezet, die vermoedelijk Koerdische guer rillastrijders vervolgden die de grens wa ren overgestoken. Er is, zei hij, een „nieuwe golf” van oppositionele jongeren in Tsjecho-Slowa- kije ontstaan, jongeren van 15 tot 18 jaar die 4 tot 9 jaar waren in 1968, maar die alles van de Praagse lente blijken af te weten. Als voorbeeld vertelde hij dat hij, kort voor zijn vertrek uit Praag, een to neelvoorstelling bezocht. De zaal was voornamelijk gevuld met jongeren. Hij was wat laat, betrad de zaal, iemand riep toen: „Vladimir Skutina is er!”, zo’n drie honderd jongens en meisjes stonden op en bleven stilzwijgend staan (applaus of zoiets zou als provocatie zijn beschouwd), totdat hij zijn plaats gevonden had en was gaan zitten. In 1966 maakte Dick Verkijk in Praag voor de VPRO een televisie-interview met de Tsjechische dissident Vladimir Skuti na. Hij wist de film via sluipwegen naar Nederland te krijgen, en vroeg bij zijn terugkeer in Hilversum wanneer het inter view was uitgezonden. Jan Blokker, zijn toenmalige chef, sprak toen de historische woorden: „Dat hebben we helemaal niet uitgezonden Ik ken die Skutina hele maal niet Volgens de gisteren aangekondigde loonsverhoging verdient een rechter van het Hooggerechtshof nu jaarlijks 100.000 gulden en een dokter ongeveer 48.000 gul den. Het gemiddelde loon in Engeland bedraagt 16.000 gulden. echter dient de regering nog vóór de stem ming haar ontslag in naar aanleiding van de wijzigingen die de regeringsbegroting heeft moeten ondergaan. De begroting, die in maart werd afgekeurd, werd in tweede instantie vorige week door het parlement gehaald, dankzij de onthoudin gen van de socialistische en sociaal-demo- cratische partij. Na de goedkeuring in zijn algemeen heid, is het begrotingsvoorstel zo zwaar gewijzigd, dat het voor de regering eigen lijk onaanvaardbaar is geworden. Boven dien werd het bijbehorende plan door het parlement afgewezen. Daardoor ging on der meer een plafond in de loonsverhogin gen niet door. De Tsjechen kenden hem wèl. Twee door Skutina geschreven tv-amusements- programma’s kregen in Montreux in 1961 en 1963 de Bronzen en Zilveren Roos. In 1961 kreeg hij dit vreugdevolle bericht in de gevangenis, waarin hij zat opgesloten wegens belediging van president Novot ny. Maar nog beter leerden de Tsjechen hem kennen in 1968, na de Russische inval in Praag. In één dag tijd hadden de Tsje chische televisien^edewerkers zoveel mo gelijk technische apparatuur naar enkele onbewoonde huizen overgebracht, en van daaruit verzorgden zij zes dagen lang „il legale” legale tv-uitzendingen. Een uitgesproken staaltje van waaghalzerij, deze waterski-salto van vier Amerika nen in Flroorida. Met een snel heid van vijftig kilometer verwis selden ze het water tijdelijk voor het luchtruim. De hele onderne ming is echt zó riskant, dat de heren na afloop verklaarden niet voor een herhaling van de stunt te voelen China heeft geen voorwaarden voor de levering gesteld, zo liet Sadat weten. De bekendmaking was een volslagen verras sing omdat er tussen Peking en Cairo de laatste tijd voor zover bekend geen con tacten op hoog niveau zijn geweest. (Van onze redactie buitenland) MARSEILLE. Een Frans-Itali- aans-Amerikaanse wetenschappe lijke expeditie vertrekt vandaag uit Europa naar de Bermuda-eilanden om daar op de bodem van de Atlan tische Oceaan in het gebied van de beruchte „Bermuda-drie'hoek” te zoeken naar sporen van een zeer oude beschaving. Deze zou nog ou der zijn dan die van de Egyptenaren of van de Maya’s en door een grote ramp ten onder zijn gegaan. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM. Zweden heeft voor gesteld een internationale conferentie over de veiligheid van kernreactoren te organiseren. In een brief aan het interna tionaal bureau voor kernenergie (IEAE) van de Verenigde Naties zegt de Zweedse regering dat men graag als gastheer wil optreden voor een dergelijke bijeen komst. De Amerikaanse voorvechter voor con sumentenbelangen Ralph Nader heeft gis teren bij het Ccrhgres aangedrongen op sluiting van alle kerncentrales in de Ver enigde Staten en ontslag van de leden van de commissie die normen voor het ge bruik van kernenergie opstelt en vergun ningen af geeft, de NRC. In de Zuidfranse stad Cadarache is gis teren een kernreactor automatisch buiten werking gesteld nadat radioactief koelwa ter was ontsnapt. Volgens de beheerders van de centrale is de hoeveelheid vrijge komen staling onschadelijk. De Sovjet-Unie gaat in Turkije een kerncentrale bouwen als onderdeel van een akkoord op het gebied van economi sche en culturele samenwerking. Het wordt de tweede Turkse centrale die op kernenergie draait. de echter dat de Nationale Garde zal zorgen dat de zaken weer aan het rol len komen. Op verscheidene plaatsen in het land wordt zwaar gevochten. In een groot scheeps offensief tot omverwerping van het bewind van Somoza vechten guerrilleros in heel Nicaragua met een verbazingwekkend grote militaire kracht. Het vliegveld nabij Leon zou zijn ingenomen. Somoza heeft gezegd dat de opstand van de afgelopen acht dagen groter is dan die welke in sep tember vorig jaar door zijn troepen werd neergeslagen. Gewapende mannen, vermoedelijk Sandinisten, hebben gisteren in Nica ragua een diplomaat uit Guatemala ontvoerd. Vakbondsleiders en afgevaardigden van de Labourpartij hebben woedend ge reageerd op het besluit van de regering. Sidney Weighel, leider van de vakbond voor spoorwegpersoneel, verklaarde dat de loonsverhoging de bonden voor grote problemen zal stellen. ■rste- scho- tan- bio- o£>- ienis LISSABON. Het voortbestaan van de Portugese regering hangt aan minder dan een zijden draad, nu vice-premier en te vens minister van Financiën, Planning en Economische Zaken, Jacinto Nunes, zijn ontslag heeft genomen. Jacinto Nunes was een van de gematigde leden van het conservatieve, maar partijloze kabinet van Mota Pinto. Eerder al hadden zich spanningen tussen Nunes en Pinto voor gedaan, onder meer over de begroting en de benoeming vanbankdirecteuren. Vol gens Nunes waren dat op zichzelf echter nog geen „voldoende redenen” voor zijn ontslag. De werkelijke reden wilde hij nog niet bekendmaken, maar heeft te maken met het nationaal belang, dat, aldus Nu nes, „voorrang moet hebben op de per soonlijke belangen”. waarvan men sporen terugvindt in vele historische geschriften, zonder dat iemand ooit heeft kunnen vaststellen waar de leden van die beschaving heb ben geleefd”, aldus Mayol. jeving d een zeten. trans- erzor- j rking. ervol- I adden g last Hij wees er verder op dat onderhande- lingen met de regering niet gemakkelijk zijn „omdat ze worden gevoerd tussen twee wereldbeschouwingen die lijnrecht tegenover elkaar staan”. De toespraak werd door de bisschoppen bestudeerd al vorens deze werd vrijgegeven. Volgens welingelichte kringen zijn de Poolse autoriteiten en het ministerie van Buitenlandse Zaken van het Vaticaan be vreesd, dat de paus zich voorbereidt op een directe aanval op de Sovjet-Unie. Hij wees er gisteren overigens op, dat het Vaticaan diplomatieke betrekkingen wenst met alle landen, wat wordt gezien als een duidelijke uitnodiging aan de rege ring in Warschau betrekkingen met het Vaticaan aan te knopen. king over een veertig meter lang jacht, dat is uitgerust met wetenschappelijk materiaal en alle benodigdheden voor de duikers. Een van de duikers, de Fransman Jac ques Mayol, zegt dat in het gebied van de Bermuda’s een beschaving heeft be staan die de bron was van beschavingen die zijn uitgezwermd naar Egypte en Amerika. Het gebied is in de zee verdwe nen toen het niveau bij het einde van het ijstijdperk sterk was gestegen. Mayol herinnert eraan dat de Egyptenaren zeg gen dat hun voorouders uit het westen kwamen, terwijl de Maya’s in dit ver band over het oosten spreken. Vooralsnog zijn er geen tastbare be wijzen dat deze beschaving inderdaad heeft bestaan. Wel hebben chemische analyses aangetoond dat het zand vreemde magnetische verschijnselen vertoont, dat zoetwaterbronnen een hoog gehalte lithium bevatten en tenslot te is er de jongste vondst van de „pyra- mide”. Soortgelijke structuren zijn ook door duikboten van de Amerikaanse marine waargenomen. Franse president Giscard d’Estaing. Naast Europese vraagstukken vormden wereldproblemen en het energievraag stuk onderwerp van gesprek.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3