Dubbele mening Handgranaat in gevraagd stemlokaal Opkomst 100% l Vier EG-landen stemden voor parlement Stembiljetten in brand gestoken achtergrond Poging tot misleiding Brabanders 1 Nijmeegs protest tegen verkiezingen Stem prikken in Zundert Meeste lijsttrekkers teleurgesteld: EG nog lang geen Verenigde Staten BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 8 19 7 9 JUNI i ur 45 procent bedraagt, terwijl voor Groot-Brittannië dat per centage vermoedelijk de 50 niet te boven zal komen. 'dt D- (Van onze redactie buitenland) LONDEN, DUBLIN, KO PENHAGEN, DEN HAAG. In geen van de vier Westeuro- pese landen waar gisteren voor het eerst verkiezingen zijn gehouden voor het Euro pese parlement, lijkt de geest drift om te gaan stemmen groot te zijn geweest. Zowel in ons land, als in Denemarken, Groot-Brittannië en Ierland bleven de kiezers massaal thuis. Nederland en Ierland scoorden, naar men thans ver wacht het hoogst, respectieve lijk zo’n 57 en 60 procent. In Denemarken neemt men aan dat maandag zal blijken dat het opkomstpercentage zo’n i. (Van onze redactie binnenland) Z*' - (Van onze redactie buitenland) rf- Een inwoonster van Tilburg leest een van de nepbrieven. Nergens geestdrift Vertekend beeld door jr (Van onze redactie binnenland) Niemand raakte gewond. Volgens veiligheidsfunctionarissen is de aan slag het werk van het Ierse Republi keinse Leger, het IRA is tegenstander van de Europese verkiezingen. BELFAST. Onbekenden hebben gisteren een handgranaat geworpen in een school in de Noordierse hoofd stad Belfast. De school werd gebruikt als stemlokaal voor de Europese par lementsverkiezingen. Ook werd door dezelfde onbekenden op de school geschoten. Het priksysteem in Zundert. Lekker snel, ook al is dat bij deze verkiezingen nergens voor nodig. De verkiezingen in Noord-Ierland von den plaats achter een zwaar cordon van gewapende Britse militairen en politie mannen. Uit overwegingen van Iers natio nalisme had het Ierse Republikeinse Le ger (IRA) een verkiezingsboycot uitgeroe pen en er werd gevreesd voor aanslagen gisteravond. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse lijsttrekkers voor het Europese parlement zijn vrijwel eensgezind in hun teleur stelling over de door het Bureau Intomart voorspelde lage opkomstpercentage van rond de 57 procent. Volgens Intomart zijn meer dan vier miljoen kiezers thuisgeble ven. Het lage opkomstpercentage heeft op de voorlopige uitslag, gebaseerd op Intomart-prognose, ook een verte kend beeld gegeven, zo menen de politici. De vier kiezers in Gilfach Goch, buren van elkaar, stemden alle vier. GRONINGEN. Het Groningse anti- verkiezingscomité heeft gisteravond op de Grote Markt in Groningen, tweehonderd stembiljetten verbrand. Leden van het actiecomité hadden de hele dag op de markt gedemonstreerd tegen de Europese verkiezingen. Gisteravond om zeven uur goten zij benzine over de stembiljetten en staken die in brand. BERGAMBACHT. Niet alleen konden gisteren de inwoners van het Zuidhollandse plaatsje Bergambacht hun stem uitbrengen op een kandidaat voor het Europese parlement, ook was er de gelegenheid hun mening te geven over de herindelingsplannen van de provincie Zuid-Holland. Het provinci aal bestuur wil Bergambacht indelen bij Schoonhoven; de gemeenteraad ziet meer in samenvoeging van Ber gambacht en Ammerstol. Bij een opkomst van 68,9 procent toonde 85 procent zich tegen de provin ciale plannen. Voorstander van samen voeging met Ammerstol toonde zich 67,8 procent. In Bergambacht wonen meer dan 5000 mensen. GILFACH GOCH. Was de op komst van de kiezers in Groot-Brittan nië nog een stuk lager dan in ons land, een dorp in Zuid-Wales scoorde een opkomstpercentage van 100 procent. (Van onze redactie binnenland) ZUNDERT. Ook in Zundert is gisteren niet op de gebruikelijke wijze gestemd voor het Europees parlement. In plaats van het traditionele rode pot lood, werd in deze Brabantse plaats een prikker gebruikt waarmee een gaatje moest worden gemaakt in een ponskaart. TILBURG/EINDHOVEN. In Eindh oven en Tilburg zijn in totaal vier ver dachten aangehouden op beschuldiging van het feit in beide steden op grote schaal brieven te hebben verspreid waarin stond, dat de Europese verkie zingen waren uitgesteld en vandaag zou den plaatsvinden. Zowel de twee Eindh- ovense als de twee Tilburgse verdachten hebben geweigerd enigerlei verklaring af te leggen. De vier zijn na verhoor en voorgeleiding in vrijheid gesteld. Er is tegen hen proces-verbaal opgemaakt wegens valsheid in geschrifte. In Eindhoven ging de politie gister middag met twee geluidswagens de wij ken in om de bevolking te wijzen op de „nepbrieven”. Ook Omroep Brabant waarschuwde de luisteraars. Alleen irj Nederland werd nog op de dag van de verkiezingen een prognose van de einduitslag gegeven aan de hand van een Intomart-onderzoek bij 40 nauwkeurig ge selecteerde stembureaus. In de overige drie landen bleven de voorspellingen be perkt tot opiniepeilingen vóór de verkie zingen, die een veel minder precies beeld geven dan de Nederlandse steekproef. Van Franse zijde was tegen het Intomart- onderzoek geprotesteerd, omdat werd ge meend dat een nauwkeurige voorspelling van de einduitslag de kiezers in de vijf overige landen, die zondag naar de stem bus gaan, zou kunnen beïnvloeden. Maar dit Franse protest werd door de overige EG-landen niet overgenomen. In Ierland, waar door 15 partijen aan de verkiezingen werd deelgenomen, werd verwacht dat de regeringspartij Fianna Fail van premier Jack Lynch de verkie zingen zou winnen. Maar de onverwacht matige opkomst zou daarin verandering kunnen brengen. Hoewel ook oppositie partij Fine Gail een uitgesproken proi- Europees standpunt inneemt, werd aan genomen dat Lynch de plank heeft mis geslagen door in zijn campagne een stem voor Europa direct te koppelen aan het uitspreken van vertrouwen in zijn rege ringsbeleid. Het gegeven dat veel Ieren de stembus links lieten liggen, geeft grond aan de veronderstelling dat Fianna Fail een aanzienlijk slechter resultaat zal be halen dan werd verwacht. Aan de Ierse Republiek zijn 15 zetels in het Europese Parlement toegewezen. In tegenstelling tot de begin mei gehou den algemene verkiezingen in Groot-Brit tannië, waar zich toen al vroeg in de morgen rijen van kiezers voor de stemlo kalen vormden, was er in talrijke kiesdi- In Denemarken zou de opkomst lager dan ooit zijn geweest sinds Deense verkie zingen na de Tweede Wereldoorlog. Vol gens een gisterinorgen uitgevoerd verkie- zingsonderzoek zou minder dan de helft van de kiezers naar de stembus gaan. Zondag gaan de stembureaus open in België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland. Alleen de 25.000 kiezers van Groenland gaan zaterdag stemmen. Pas in de loop van maandagavond zullen de resultaten van alle negen EG-landen officieel bekend zijn. CDA-lijsttrekker Beumer betreurde het tegenvallende op- komstcijfer. De komende vijf jaren zullen naar zijn mening vooral moeten worden gebruikt om het Europese parlement meer gestalte te geven. Over de voorspelde winst van het CDA zei Beumer, dat de oproep van zijn partij, dat Europa nodig is voor het oplossen van problemen, is begrepen: „Uit de thans voorliggende prognose blijkt, dat die oproep is begrepen. Het CDA is erin geslaagd hiervoor de meeste kiezers naar de stembus te krijgen”, aldus Beumer. PvdA-lijsttrekker Vondeling zei gisteravond de uitslag van de prognose zeer teleurstellend te vinden. Hij zei ook niet verwacht te hebben, dat er zo’n groot verschil zou zijn tussen PvdA en CDA. Volgens de oud-Tweede-Kamervoorzitter is het een be kend verschijnsel, dat bij een lage opkomst het verkiezingsresul taat voor de PvdA slecht is. Berkhouwer, lijsttrekker van de WD, was vrijwel de enige die het opkomstpercentage niet teleurgesteld bezag. Hij noemde het van groot belang, dat bij de eerste Europese verkiezingen de opkomst bijna 60 procent was: „Dit betekent dat zes van de tien Nederlanders zich pro-Europa hebben getoond”, aldus de libe raal. D'66-lijsttrekker De Goede sprak van een „fantastische" uit slag voor zijn partij, omdat naar zijn berekening een stemmen percentage van 8,3 procent, dat volgens de voorspelling door de Democraten voor het Europarlement is gehaald, gelijk staat aan twaalf Kamerzetwls, meer dan D’66 ooit haalde. Maar ook De (Van onze redactie buitenland) De Europese verkiezingen zijn een aanleiding even stil te staan bij wat de Europese gemeenschap voorstelt. De EG is ontstaan bij het Fusieverdarg van 1965 uit drie Eu ropese. organisaties, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese Economische Gemeen schap en de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie. In de preambule van het Fusieverdrag toonden de lidstaten zich vastbeslo ten voort te gaan op de weg naar de Europese eenheid. De „vaders” van deze Europese orga nisatie, Jean Monnet, Robert Schumann, Konrad Adenauer en Alcide de Gasperi, zouden echter hun nakomeling in 1979 nauwelijks herkennen. Zij streefden naar een federaal en supranationaal Eu ropa. Supranationaal wil zeggen dat de deelnemende staten bereid zijn een ge meenschappelijk en boven de staten staand gezag te aanvaarden, dat bepaal de gemeenschappelijke doeleinden moet nastreven. De grondleggers van de Eu- lage opkomst kiezers Goede blijkt teleurgesteld over de voorspelde opkomst: „Die anti-Europa-campagne heeft zijn uitwerking op de kiezers blijk baar niet gemist", zo meende deze lijsttrekker. Bijna 42 procent van de Nederlandse kiezers is niet naar de stembus gegaan en heeft daarmee zijn afkeer getoond van de huidige EG-politiek. Aldus het commentaar van de lijsttrekker van de Communistische Parij van Nederland, Haks. Volgens Haks is die afkeer ook tot uitdrukking gekomen in de lichte vooruitgang die de CPN en de PSP zouden hebben geboekt. De CPN-voorman voegde daaraan toe, dat ook het verlies dat de PvdA heeft geleden duidelijk maakt, dat de kiezer de EG niet moet. PPR-lijsttrekker Leo Jansen stelde aan de ene kant vast, dat het geen „lekker gevoel” is om na een half jaar hard werken geen zetel te halen in het Europese parlement, maar vond het aan de ander kant verheugend, dat zijn partij zich onder uiterst moeilij ke omstandigheden lijkt te hebben gehandhaafd. Met die moeilij ke omstandigheden bedoelde Jansen het lage opkomstpercenta ge, ook onder de jeugd, en een kiesstelsel dat naar zijn mening mensen naar andere partijen jaagt. Kalma, voorman op de PSP-lijst voor het Europese parlement, vertaalde de veronderstelde uitslag van de verkiezingen als een stuk toenemende belangstelling voor zijn partij. Er is bijna een verdubbeling van ons resultaat van 1977, aldus Kalma gister avond. Ook vond de oud-hoofdinspecteur van politie het verheu gend, dat zoveel mensen waren thuisgebleven. Hiermee geeft de Nederlandse burger aan, zo meent Kalma, dat het niets van de EG in deze vorm moet hebben. Het Tweede Kamerlid voor de GPV, Verbrugh, zei zich te kunnen voorstellen, dat de regeringspartijen in ons land verlicht ademhalen. Indien CDA en WD sterk achteruit zouden zijn gegaan, zou dat koren op de molen zijn geweest van de oppositie, aldus Verbrugh. Tweede Kamerfractie van de SGP, dominee Abma, vond daarentegen dat aan de voorspelde uitslag geen gevolgen voor de Nederlandse politiek mogen worden verbonden. Dit omdat de cijfers zullen aantonen, dat „vooral links het heeft laten af weten”. De burgemeester van Zundert, mr. A. Kievits, zag dit systeem voor het eerst in de Verenigde Staten, geraakte daarvan danig onder de indruk en nam het initiatief om het ook in Zundert ingevoerd te krijgen. Voordeel is, aldus mr. Kievits, dat de uitslag van de stem ming zeer snel is te geven. Maar ook voor Zundert, prikken of niet, blijft tot maandag de bus dicht. stricten in de vroege uren nog geen kiezer te bekennen. Dat was vooral het geval in het noordwestelijk deel van Engejand en in Schotland. Slechts de voormalige Brit se premier Edward Heath leek naar de verkiezingen te hebben toegeleefd. „Ik kan me geen grotere stap voostellen, die tijdens het leven van een generatie geno men wordt”, zei hij. „Europa is geschiede nis aan het maken en de wereld ziet toe”. De opkomst was het grootst in Londen en in Noord-Ierland. In Belfast waren tegen de middag zelfs al 40.000 stembriefjes afgegeven en er werd gerekend op een opkomst van 60 procent. In Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland doen naast Labour, con servatieven en liberalen enkele onafhan kelijke kandidaten mee aan de verkiezin gen, die Groot-Brittannië 81 zetels in het Europarlement opleveren. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. In Nijmegen is op ver schillende manieren tegen de Europese parlementsverkiezingen geprotesteerd. Gisternacht werden verkiezingsborden in brand gestoken en andere met behang beplakt. Ook werden verkiezingsbureaus beklad met leuzen, waaronder „Wir haben es nicht gewusst”. Gisteren werden ongeveer 250 oproe- pingskaarten aan ballonnen de lucht in gestuurd onder het motto „Het Europees parlement de lucht in”. melkprodukten, dreigt de gehele Euro pese politiek in gevaar te brengen, door dat het de EG een te zware financiële last oplegt. Iedereen is het over één ding eens: de landbouw van de jaren tachtig is niet dezelfde als die van de jaren zestig. Men ziet nauwelijks oplossingen, vooral omdat Engeland principieel vij andig blijft staan tegenover de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, die het niettemin mede heeft onderschreven. Bij deze moeilijkheden komt sinds 4 jaar de stijging van de werkeloosheid. Het Europa van de Negen telt op het ogenblik meer dan 6 miljoen werkelo zen, waaronder 40 procent vrouwen. Door de stijging van de produktiviteit kan geen snelle afname Van het aantal verwacht worden, zelfs in geval van een duidelijk economisch herstel. Ook andere gebieden binnen de Ge meenschap zijn zorgelijk. Ondanks de oliecrisis heeft de EG nog steeds geen gemeenschappelijke energiepolitiek. Op het terrein van de vital industrieën is weinig vooruitgang geboekt, met uitzon dering van de vliegtuigindustrie, waar het succes van de Airbus te danken is aan Europese samenwerking, die een voorbeeld kan zijn voor andere sectoren. ropese gedachte hadden gehoopt en mis schien verwacht dat Europa zich zou ontwikkelen tot een federatie, vergelijk baar met de Verenigde Staten van Ame rika. In dat geval zouden de organen van de EG alle bevoegdheden van de „deel staten” van de gemeenschap op buiten lands terrein hebben overgenomen, het geen de EG van een internationale tot een supranationale organisatie had gemaakt. De negen lidstaten hebben zich echter niet laten omvormen tot deelstaten en het ziet er niet naar uit dat het binnen afzienbare tijd zal gebeuren. Hoewel zij bepaalde organen van de EG verregaan de bevoegdheden hebben verleend, is de Gemeenschap in feite een intergouver nementele organisatie en de lidstaten willen bepaald niet dat hun eigen zelf standig gezag in de kern wordt aange tast. Ondanks het feit dat de EG niet aan "(■"’’WCTBWWv v.-.-.w ü- De voorspelde winnaar en verliezer naast elkaar: de winnende CDA-lijsttrekker Beumer (rechts) naast PvdA-voorman Vondeling die verlies moest incasseren. voor verkiezingen bepaalde wellicht te hoge verwachtin gen heeft voldaan, kan men niet ontken nen dat deze pragmatische constructie, oude vijanden in Europa niet alleen met elkaar heeft verzoend, maar ook nauw met elkaar heeft verbonden. De Europese constructie steunt sinds 21 april op een aanzienlijk uitbreiding van het verkeer binnen de Gemeen schap, dankzij de afschaffing van de douanerechten en het aanvaarden van en gemeenschappelijk tarief ten opzich te van andere landen. De groei van de industriële produktie is tot 1975 constant geweest. De dollarcrisis en de verhoging van de olieprijzen hebben de EG sinds dien weliswaar zwaar geraakt, maar „het Europa van de handelaars en de industriëlen” heeft niettemin in 20 jaar bijgedragen tot de huidige Europese welvaart. Daarnaast heeft zich sinds 1962 het agrarisch Europa ontwikkeld, dat geba seerd is op de enige gemeenschappelijke politiek van de EG, de beruchte land bouwpolitiek. Deze heeft de EG in staat gesteld een situatie te bereiken waarin zij in de eigen behoeften kan voorzien wat betreft de meeste landbouwsecto ren. Het grootste succes echter, op een gecompliceerd terrein, nl. dat van de i f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15