film haarlem Landelijke proef jeugdfilmcircuit nr Amsterdamse agenda biedt geen grote premieres Brass Target: chaotische film amsterdcim Internationaal kwartet van grote cineasten in Filmhuizen WAND- EN VLOERTEGELS OPEN HAARDEN BADKAMERS HANDGEVORMDE STENEN EN STEENSTRIPS 3.698,- Jansweg BOSCH KEUKENSTUDIO zn OUW In onze nieuwe SHOWROOM kunnen wij u een uitge breide kollektie tonen van: Internationale belangstelling Poolse opstand Fantasie Psychiater Speciale effecten Niemandal Jetje 17 FILM 19 7 9 8 JUNI VRIJDAG Charles Boost □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□a Wie nog overtuigd moet worden van het nut en de betekenis van filmhuizen kunnen we sterk aan raden zich eens op de hoogte te stellen van wat er zich alleen al in en om Haarlem deze week in het „Vrije Cricuit” afspeelt. Daar komt men in de komende dagen namen tegen als De Sica, Berg- ma, Wajda en Erice, een interna tionaal kwartet van grote cineas ten, die in de afgelopen jaren het gezicht van de film mee hielpen bepalen. En achter iedere naam staat een film die het zien en herzien meer dan waard is. KOUDENHORN 54-56 Tel. 023-321212 - 322368 ’s maandags gesloten donderdag s avonds geopend tot 21.00 uur. Gratis advies en uitgebreide offerte .□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O ind. apparatuur vanaf i- r 26-28, OPENINGSTIJDEN: dl. t/m vr. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur zaterdags van 8.30-16.00 uur Geestig schouwspel Prins Tamino omringd door hofdames in een scene uit Ingmar Bergmans Die Zauberflöte De speurtocht van Agnieszka brengt (ADVERTENTIES) 4 Roger Coggio (links) en Elisabeth Huppert in „On peut le dire sans se facher' 4 KEUR BOUWMARKT Neem nu Filmhuis Zandvoort die aan komt met de hier sterk door het publiek onderschatte „Die Zauberflöte”, overal geprezen als de eerste geslaagde opera film. Op zichzelf is het al verwonderlijk dat de grote Ingmar Bergman zijn reeks cynische, droefgeestige en pessimistische drama’s onderbreekt om zijn krachten te meten met Mozarts poëtisch zangspel. Een onderbreking die hij zich met kennelijk plezier gegund heeft al was het alleen maar om te bewijzen dat je een vloeiend en geestig schouwspel kan maken van zo’n statisch en aan toneelwetten gebon den muziekdrama. Zonder Mozart iets te kort te doen laat Bergman ons een „Zauberflöte” zien zo levendig en zo vol geestige vondsten dat alle klassieke opvattingen en voor-oorde- len omtrent opera-film wegvallen en een poëtisch en lieflijk kijkspel vol geestige intermezzi overblijft. Om die andere en vernieuwde Bergman te leren kennen is een bezoek aan Filmhuis Zandvoort al leen al verplichtehd. De laatste film die Vittorio de Sica maakte en die hem met een klap terug bracht in de internationale belangstelling (Gouden Beer in Berlijn, de Oscar ’72 in Hollywood) die hij in de jaren ervoor verspeeld had met middelmatige produc ties als „Sunflower”, was „II Giardino dei Finzi Contini”. Het is een film over een aristocratische en in beslotenheid levende joofdse familie buiten Ferrara die de oorlog niet buiten hun welverzorgde tuinen en parken kan Zweden en Italië zijn dus op deze film- cyclus in stijl vertegenwoordigd, Filmcir cuit IJmond voegt op soortgelijke manier Polen toe met de vertoningen van Wajda’s „Mens uit Marmer”. Donderdag 7 juni gebeurde dat in Filmhuis Castricum, vrij dag 8 en zondag 10 heeft men nog de kans dit bijzondere en in zekere zin actuele werk nog te zien respecievelijk in Film huis Heemskerk en Filmhuis Velsen. Actueel is de film omdat hij iets vertelt over de onzekere houding en politieke richting die Polen na de opstand van 1956 (bloedig neergeslagen door Poolse en Rus sische troepen) heeft ingeslagen. Die onze kerheid blijkt al dadelijk uit de eerste beelden van „De Mens uit Marmer” als Agnieszka, een eindexamenleerlinge van Hutta. Dat betekent dat ze terug moet gaan in de geschiedenis om te weten te komen wie deze Birkut eens was en wat er allemaal gebeurde om hem zo in de verge telheid te stoppen dat haar generatie der tig jaar later niets van de voormalige held meer weet, sterker nog zijn naam niet eens kent. DEN HAAG (ANP). De komende herfst wordt een proef genomen met een landelijk jeugdfilmcircuit. Het is de be doeling na te g„an of de toestand voor vertoning van goede „filmprogramma’s voor de jeugd kan worden verbeterd. Het initiatief hiertoe is genomen door de stichting Audiovisuele Vorming, voor heen het Instituut Film en Jeugd. allerlei zaken aan de opperbvlakte die voor sommige mensen en politieke macht hebbers weinig vleiend zijn, zodat haar uiteindelijk werkstuk niet in dank wordt afgenomen. Maar Wajda’s film is niet pes simistisch. Hij laat zien dat voor de moedi ge enkeling het mogelijk is de ongewenste waarheid uit het verleden en in het bijzon der uit de Stalinistische periode aan het licht te brengen. Inmiddels zijn drie filmpakketten sa mengesteld. Daarin zitten twaalf 16-mm- films die voor het grootste deel nog niet in ons land zijn uitgebracht. Ze zijn bedoeld voor de leeftijdsgroepen: 5 tot 8 jaar, 8 tot 12 jaar en 12 tot 16 jaar. De pakketten worden bij voldoende belangstelling be schikbaar gesteld voor vertoning in scho len, jeugd-, club- en buurthuizen, filmhui zen en dergelijke. In het cultureel centrum „De Meer vaart” in Amsterdam worden op 1 en 2 september landelijke jeugdfilmdagen ge houden. Daar worden alle films uit de pakketten gedraaid en wordt een studie gewijd aan de problemen van de kinder en jeugdfilm. Van filmmakers, producen ten, vertoners en pedagogen uit binnen- en buitenland wordt verwacht dat zij aan de discussies zullen deelnemen. Over de Spaanse film „De Geest van de Bijenkorf” die 12 en 13 juni in Velsen en de veertiende in Filmhuis Castricum te zien is, hebben we onlangs nog uitvoerig geschreven en toen proberen duidelijk te maken hoe het regisseur Victor Erice ge lukt is de fantasie van twee meisjes, de zusjes Ana en Isabel, die onder de indruk komen bij het zien van de film „Franken stein" te laten overvloeien in een werke lijkheid die bijn tragisch afloopt. Het ge heel speelt zich af in en om een Spaans dorp en geeft een gecompliceerd en tege lijk verhelderend beeld van de eenmaal op gang gebracht fantasiestroom bij de afgesloten levende meisjes. Tenslotte vinden op 12, 13 en 14 juni in de Amsterdamse Melkweg (Lijnbaans- gracht) drie speciale voorstellingen plaats van het complete filmproject „Renaldo en Clara” van dichter-zanger Bob Dylan. De film duurt 47a uur en het is niet uitgesloten dat de vertoningen in De Melkweg (res pectievelijk beginnend om 19.30, 21.00 en 20.00), mede georganiseerd door Kosmos, - voorlopig de laatste kansen zijn voor het Amsterdamse publiek om naar dit unieke werkstuk te luisteren en te kijken. houden en ten onder gaat in de politieke ontwikkelingen van het fascistische Italië. Een film die lieflijk en in pasteltinten inzet met de beschrijving van het familieleven der Finzi Contini en somberder van kleur wordt als de barbaren binnendringen in de beslotenheid van deze kwetsbare men sen die eerst langzamerhand tot de erken ning van de harde werkelijkheid gedwon gen worden. De Sica’s „De Tuin van de Finzi Contini's” is een sfeervolle en triesti ge film, een klaagzang waarmee de grote inspirator van het neo-realisme waardig afscheid heeft genomen. Men kan de film zien in het Witte Tejater (Liga voorstel ling) op vrijdag, 8 juni. De enige die precies weet welk gevaar het villadorp bedreigt is Michaels weinig snuggere psychiater Loomis (Donald Ple- asance) die bij niemand gehoor vindt en nu in z’n eentje probeert het dreigend kwaad zoveel mogelijk te beperken. Stof voor een goede thriller dus. Alleen heeft regisseur Carpenter geen maat geweten en toont hij zoveel meisjes-slachtoffers in gruwelijke details dat men zijn film nau welijks gezonde sensatie kan noemen en hem alleen kan prijzen om zijn vinding rijkheid in het bedenken van de nodige schrikeffecten. Maar gelukkig is er ook minder opwin dend amusement in de Amsterdamse bio scopen. Ik denk aan „Juliana” die kranig voor de zevende week stand houdt, aan Twee Vrouwen van Sluizen en „La Cage aus Folies” met Ugo Tognazzi. Waarbij zich als leerzame historie voegt „De lang ste Dag” die weer naar voren is gehaald nu we op 7 juni D-Day, de dag van de grote invasie herdenken. Een goed idee van het City concern. Het project Kinder- en jeugdfilm is met medewerking van de commissie voor het Jaar van het Kind voorbereid door een stuurgroep. Daarin zaten vertegenwoordi gers van het Centraal Filmberaad, de Ne derlandse Filmkeuring, de Nederlandse Federatie Jeugd- en Jongerenwerk, de Vereniging Cultureel Jongeren Paspoort, de vereniging het Vrij Circuit, het werk verband van provinciale servicebureaus en de stichting Audiovisuele Vorming. worden helpt niet) van regisseur Roger Coggio die gewerkt heeft naar een scena rio van Elisabeth Huppert die ook de vrouwelijke hoofdrol speelt. In de film heet ze Pauline die op zekere dag tot de ontdekking komt dat het leven haar verveelt. Ze is mooi en rijk en nog veel meer, maar ze heeft er genoeg van en op haar. 29ste wil ze er een einde aan maken. Hoe al haar pogingen om dit een voudige doel te bereiken telkens onder broken worden door toevallige omstan digheden en hoe ze in die chaotische toe stand Peppo leert kennen (gespeeld door regisseur Roger Coggio), een levenslustige man die haar in korte tijd de vreugde van het leven bij brengt, wordt in deze wat al te gemakkelijke filmkomedie levendig maar oppervlakkig uit de doeken gedaan. de filmschool getuige is van het verwijde ren van een gigantisch beeld in marmer op het marktplein van Nowa Hutta en daaruit moet concluderen dat de afgebeel- de arbeider in ongenade is gevallen. Ze vraagt en krijgt uiteindelijk per missie van haar leraar een filmportret te maken van deze eens hoog vereerde voor- man-metselaar bij de opbouw van Nowa Het filmhuis van het Haarlemse jonge rencentrum DAC aan de Ripperdastraat 13a komt tenslotte vrijdagavond (20.45 uur) met de Amerikaanse B-film The Night of the Living Dead, een produktie die niet zozeer opvalt door een indruk wekkend scenario of een artistieke film wijze, maar door de horror die door speci ale effecten wordt opgeroepen. In deze film van regisseur en camera man George Romero wekt radio-actieve straling overledenen weer tot leven. De gruwelijke ex-lijken blijken er kannibalis tische neigingen op na te houden en vor men een directe levensbedreiging voor een aantal toevallige passanten op een begraafplaats. Ternauwernood weten de vluchtenden zich in een huis in veiligheid te stellen, maar een langdurige beangsti gende belegering is het gevolg. Romero kreeg met deze film grove kri tiek van de Amerikaanse pers naar het hoofd geslingerd omdat hij bloederige scènes detailmatig in beeld brengt. In Amerika maken ze veel werk van Halloween, een kinderfeest op de voora vond van allerheiligen dat de bedoeling heeft elkaar voor de gek te houden en aan het schrikken te bregen, onder andere door het lopen met grote pompoenen waarin ogen en mond uitgesneden zijn en een kaarsje binnenin voor fantastische effecten zorgt, zhet is leuk bedacht door regisseur John Carpenter en producente Debra Hill om op deze verwarrende avond in een Amerikaans villa-stadje een pathologische moordenaar te laten rond lopen die zich niet onderscheidt van de Opnieuw geen grote gebeurtenissen op het Amsterdamse filmfront. Maar liefst twee theaters, Calypso en Cinema Inter national hebben bijvoorbeeld „Brass Tar get” op het programma staan, een ver ward product van de Engelse regisseur John Hough die zich in het verwoeste Duitsland van direct na de oorlog af speelt. De film begint met een aanslag op de trein waarmee een miljoenenschat aan goudstaven vervoerd wordt die de gealli eerden kort tevoren opgediept hadden uit een Beiers meer, waar de vluchtende Deutsche Reichsbank haar bezit gedropt had in de hoop te redden wat er nog fe redden viel. Wie nu mocht denken dat er zich een gezellige speurderfilm zal ont wikkelen die zich met de daders van de aanslag zal bezighouden, komt bedrogen uit. Bij een eerste onderzoek stuit majoor Joe de Luca (John Cassavetes) op plannen die erop wijzen dat een aanslag óp gene raal George Patton (George Kennedy) in voorbereiding is. De beide thema’s wor den door elkaar gehusseld met veel niets zeggende achtervolgingen en wille keuri ge schietpartijen die de verwarring alleen maar groter maken. En alle activiteiten van John Cassavetes hebben bovendien geen enkele resultaat. De aanslag op Pat ton lukt en het geld blijft weg. Veel leven om niets dus. Voornamelijk reprises ook deze keer met enkele uitschietende nachtvoorstel- lingen. Nieuw is „De Prijsvechter” in Luxor, een door Clint Eastwoodfs pro- ductiefirma Malpasso Company gemaak te „road-film” met als hoofdthema de speurtocht van vrachtrijder Philo Bed doe (Clint Eastwood) naar een zangeresje op wie hij verliefd is geworden en dat zonder iets te zeggen vertrokken is. Als reisgenoten heeft Clint een wijze orang-oetang. zijn lievelingshuisgenoot. en enige vrienden meegenomen en onder weg verdient hij zijn geld met op te treden als illegale prijsvechter. Er is spanning en avontuur voldoende onderweg. Clint, minder moorddadig dan anders blijkt een acteur met voldoende cynische humor om het hele geval dat uiteindelijk op niets uitdraait, tot een opgewekte avonturen film te maken. Wie op de uitzinnig en volkomen kolder- hij verliefd is op een vredelievende hoer. Op de dag bijvoorbeeld dat hij van plan is Mussolini te doden en Italië van een tiran te bevrijden, wekt zij hem ’s ochtens te laat, waardoor het feest niet kan door gaan. Wat hem niet belet door te gaan verdere anarchistische plannen uit te broeden hoewel een mislukkig ervan bij voorbaat op zijn gezicht staat te lezen. In ieder geval een voortreffelijk voorbeeld van het originele talent van Lina Wertmül- ler van wie men zich ongetwijfeld „De Verleiding van Mimi de Bankwerker” (Mi mi metallurgico”) zal herinneren. De Nederlandse film „Twee Vrouwen van George Sluizer die na een wat moeilij ke start zijn achterstand schijnt te zullen inlopen, is nu in Studio te zien en voor de jeugd staat zowel „Tarzan’s grootste ge vecht” in Palace als Disney’s „Lady en de Vagebond” in Studio klaar voor wat zo- meramusement. achtige humor van de Engelsen gesteld is kan terecht in Palace waar Monte Py thon en de Heilige Graal” draait, een waanzinnige parodie op een van Enge- lands oudste legendes. Een wie van de slapstick-grappigheid van de Italiaanse Lma Wertmüller houdt met haar onverwachte uitbarstingen van zwarte humor en erotische grofheden moet naar „Liefde en Anarchie” waarin de bekende underdog uit haar films, Gian carlo Giannini een aspirant politieke moordenaar speelt die steeds aarzelt tot moorddadige daden over te gaan omdat in Zauberflöte feestvierende kinderen en overal makke lijk binnen kan komen om zijn bloedig werk te doen. De moordenaar heet Michael Meyers en hij is op Halloween ontsnapt uit een psy chiatrische inrichting waarin hij vijftien jaar geleden is opgenomen nadat hij als zesjarig jongetje, eveneens op Halloween, zijn zusje zonder enige aanwijsbare reden met een vleesmes vermoord heeft. Sinds dien heeft hij zonder een woord te zeggen in zijn cel gezeten maar nu gaat hij zich wreken op de maatschappij door op de avond van de angstd zoveel mogelijk slachtoffers te maken. Dan kan men zich beter laten amuseren in De Uitkijk met het Franse niemandalle tje „On peut le dire sans se facher” (Boos

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17