Stembussen wachten tot maandag Provinciale Staten Lage opkomst Europese verkiezingen Kritiek bij Costerprijs Pieter Menten uit ziekenhuis het weer Politiepistolen bij Hoogovens in de smeltpot vanderpol fö) zijn in meerderheid voor Groot-Hoofddorp L ■n het woord is aan... vandaag-. GOED airconditioning..? Ontdek het andere sieraad naaruw eigen idee gekreëerd door Ihnt Shues Ei*jxmiii In plaats van uitbouw Haarlem agenda pagina Krol blijft Dépendance Fotomontages L1 Vesting fietsen in prijs Mislukte stunt in Europa VELLINGA ASSURANTIËN Jtcu&n Elma Plast bv Strandverwachting Veel bewolking r VRIJDAG 8 JUNI 1979 (ADVERTENTIE) Ambrose Bierce: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 182 k 1 (Van onze redactie binnenland) alle verzekeringen pers, leningen hypotheken woningbemiddeling BIJ KRAB Bloemstraat 104, IJm 20 23 DEN HAAG. Winst voor CDA en D’66, verlies voor PvdA en VVD. Zo luidt de prognose voor de uitslag van de Europese verkiezingen, die gisteren in ons land zijn ge houden. De opkomst van de kiezers viel tegen: slechts 57,8 percent van alle kiesgerechtig den maakte de gang naar de stembus. Achtergrond Beurs Bibliotheek Binnen- en buitenland2,3 en 15 Economie21 Er even tussen uit13 Filmpagina17 Filatelie13 Gastenhoek9 Kunst19 Medische diensten9 Plaatselijk nieuws ..5,6, 7 en 9 Puzzel23 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport25 en 27 Weerrapporten2 Weg en wielj.23 Zee-viswijzer23 PERSPEX plexiglas /x f] Buis-staf-plaat h in a,,e I lTfc\ °'a' KLEVERLAAN 192 Zie voor meer nieuws en achtergrond over de Euro-ver- kiezingen pagina 15 Voor impressies van een dag stemmen de plaatselijke pagina’s. Veilinghuis „DE DAMIAATJES” IJmuider Courant Zie (ADVERTENTIES) J Warmoesstraat 2 Haarlem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiini Geopend: vrijdag, zaterdag, zondag van 20.45 - 04.00. Unieke video-disco presentatie d.oi.v. 2 kleuren t.v.'s. KI. Houtstraat 106 Haarlem tel. 023-317762 l In de drie andere EG-landen waar giste ren verkiezingen voor het Europese parle ment werden gehouden (Engeland, Ier land en Denemarken) was de opkomst nog kleiner. Daar bracht nauwelijks de helft van de kiesgerechtigden zijn stem uit. Op basis-van de Intomart/ANP-progno- se is het mogelijk een denkbeeldige zetel verdeling van de Tweede Kamer te ma ken. De PvdA zou daar 48 zetels behalen (nu is het 53), het CDA zou van 49 op 54 zetels komen. De VVD zou 3 van zijn 28 zetels moeten prijsgeven, terwijl D’66 van 8 op 12 zetels zou komen. De SGP zou op drie zetels blijven, de CPN op twee. De PPR zou één zetel verlie zen en op twee zetels komen. GPV en PSP zouden van één op twee zetels komen. Bij dit alles moet worden bedacht, dat de opkomst in ons land gisteren ongeveer dertig percent lager was dan bij de Twee- de-Kamerverkiezingen van 1977. Vrijwel alle lijsttrekkers lieten gisteren weten dat daarom geen consequenties uit deze verkiezingen getrokken mogen wor den voor de verhoudingen in de Neder landse politiek. Vooral veel jonge kiezers hebben giste ren de Europese stembus gemeden. Met name in de oude wijken van de grote steden was de opkomst laag. In Engeland was de belangstelling nog kleiner. Daar zou volgens schattingen in de meeste plaatsen nog geen een derde van de kiesgerechtigden zich hebben ge meld bij het stemlokaal. Voorspeld wordt, dat de Conservatieve Partij 58 zetels in het Europese parlement heeft veroverd en Labour 20. De Liberale Partij zou geen enkele zetel hébben bemachtigd. Zondag gaan de Westduitsers, Belgen, Luxemburgers, Italianen en Fransen be palen wie hun vertegenwoordigers in het Europese parlement worden. In het centrum van Haarlem ging gistermid dag alle aandacht naar het boek uit. In de feesttent op de Grote Markt en in de aanpalendë Grote Kerk ging de manifestatie Haarlem-Boe- kenstad van start. Daarvoor was al op het stadhuis aan de schrijfster Miep Diekmann door burgemeester Jan Reehorst (foto) de Lourens Janszoon Costerprijs 1979 uitgereikt, vanwege het feit dat zij zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het jeugd- en kinderboek Me vrouw Diekmann liet in haar dankwoord een fel protest horen. Naar haar mening leggen Neder landse schrijvers van kinderboeken zich zelf censuur op. ..Een kinderboek mag niet te moei lijk zijn en er moet zo weinig mogelijk dialoog instaan aldus de schrijfster, die ervoor pleitte dat de schrijvers uit de Derde Wereld in deze een voorrangspositie in zouden nemen Zie ook de kunstpagina. (en in de Velserbroekpolder) is maar een aspect van dit streekplan. Met dit plan willen Provinciale Staten nog vele andere hoofdlijnen uitzetten voor het ruimtelijke beleid voor de komende tien jaar. Het gaat daarbij om stuk voor stuk omstreden za ken als de beperking van Schiphol tot een capaciteit van 180.000 vliegbewegingen per jaar, uitbreiding van Hoogovens, ha venontwikkelingen aan de noordpier bij IJmuiden, de moeilijke situatie van de haven en zeehavenindustrie van Amster dam, de aanpak van de stadsvernieu- wingsproblemen in de hoofdstad en de aanleg van nog meer autosnelwegen. Over al deze zaken gaan de Staten komende maandag en donderdag nog met elkaar in de slag. Donderdagavond laat denkt men het streekplan te hebben vastgesteld. En dan moet worden afgewacht in hoeverre de regering het nog nodig vindt om het ruimtelijk beleid van de provincie door middel van een aanwijzing op het streek plan te corrigeren, (zie verder de plaatse lijke pagina’s). 3 JAPONNEN HALEN, 2 BETALEN 1 maten van 36 t.m. 54 Discussie is een methode om an deren in hun dwalingen te doen volharden. In het Witte Tejater aan de IJmuidense Kanaalstraat worden tot en met 13 juni voorbeelden getoond van politieke foto montages. De reizende tentoonstelling die hieraan is gewijd, bestrijkt de perio de 1974-1979 Voor vaak razendknap- pe montages is uitsluitend inspiratie gezocht binnen het rechtse politieke blok. Het gaat om een reizende exposi tie met uitsluitend werk van Nederland se grafici. Zie verder de plaatselijke pagina s De Flevumschool in IJmuiden-Oost beleeft dwars tegen de Velsense on derwijsontwikkelingen in een duidelijke groei. Het daaruit voortvloeiende ruim- tetekort wil de gemeente opvangen door vestiging van een dépendance in de voormalige Emmaschool. Schoollei der W. Kolkman en ook de oudercom- missie hebben daar weinig fiducie in om onderwijskundige redenen. Een tijdelij ke oplossing binnenshuis heeft de voor keur. Een oud discussiethema (keus spreiding dan wel centralisatie) komt daarmee weer boven tafel. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Bar-dancing-discotheek blo*m«nd«»l»«w»g 2>5/ov«rv«»n t«l (023 2S9491 n In totaal moeten tot 1990 in de bouw plaats Haarlemmermeer 15.000 woningen worden gebouwd. De politieke krachts verhouding in de Staten in aanmerking genomen, zal het er op uitdraaien dat het zwaartepunt van deze nieuwbouw bij Hoofddorp komt te liggen, waarbij dit dorp zelfs uitbreidingen zal ondergaan in de richting Nieuw-Vennep en Zwaans- hoek. In aansluiting op Haarlem, tussen Vijfhuizen en Cruquius, zal een aanzien lijk kleinere hoeveelheid woningen wor den gebouwd, om het draagvlak voor de Schalkwijkse voorzieningen te helpen verbreden. De woningbouw in de Haarlemmermeer gister- laat een opzienba- bekendma- gedaan. rr In de HAI werden gisteren in de loop van de avond de stembussen uit het stemdistnct Amsterdam aangevoerd met de in de hoofdstad uitgebrachte stemmen voor de Europese parlementsverkiezingen De stemmen worden overal in het land opgeslagen tot de telling maandag Het CDA kreeg gisteren volgens de pro gnose 34,9 percent van de stemmen, goed voor tien zetels in het Europese parle ment. De Partij van de Arbeid, die 31,4 percent behaalde, kan rekenen op negen zetels in Straatsburg. De VVD veroverde met 16,5 percent vier zetels, D’66 met 8,3 percent twee zetels. Geen van de andere partijen wist een zetel te behalen. Overigens kunnen de percentages maandag, wanneer de stembussen open gaan voor de telling, kleine wijzigingen ondergaan. Volgens het onderzoekbureau Intomart, dat gisteren in samenwerking met het ANP een „schaduwverkiezing” hield bij veertig zorgvuldig geselecteerde stembu reaus, kunnen de percentages maximaal anderhalf percent hoger of lager uit vallen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij Hoogovens gaan 35.000 politiepistolen van het verouderde FN-type in de smeltpot. Met de vernieti ging van deze handvuurwapens wordt binnenkort begonnen na vervanging hier van door de nieuwe Walther P 5-pistolen van Duits fabrikaat. De regering wil uitreiking van de nieu we pistolen bij de rijkspolitie en de ge meentelijke politiekorpsen over vier jaar spreiden. Met de nieuwe bewapening, waartoe onlangs werd besloten, is een bedrag van 30 miljoen gulden gemoeid. Bij Hoogovens worden vaker vuurwapens voor vernietiging aangeboden. De minis teries van Justitie en Defensie verstrek ken hiervoor geregeld opdrachten. y/W maten-dikten en kleuren k j leverbaar, Dubbele beglazing TllIllikH Boot- en Caravanruiten Plakletters Naamplaten en tekstborden Plexiglas - Polystyreen Nylon en PVC Kunststofverwerkende industrie Spaarnwouderstraat 36 tel. 023-322220 Kloosterstraat 7 tel. 023-261502 Haarlem - Tel 258411* Het geheim houden van de uitslag der Europese verkiezingen in dat deel van de landen die eerder stemden is een farce .gebleken, vooral omdat juist het element van opkomstcijfers, dat zö’n belangrijke invloedsfactor kon vormen voor later stemmende landen, onmiddellijk na het sluiten der bussen aan de openbaarheid kwam. Geen Belg of Italiaan zal zijn stem gedrag laten beïnvloeden door het feit dat een Nederlandse politieke club wat per- I centen meer of minder kreeg, maar waar- schijnlijk wel door de constatering dat de Nederlanders deze Europese verkiezing niet de moeite waard vonden om er warm voor te lopen. Intussen is wel gebleken dat het door drammen van de Europese „parlements verkiezingen” een verkeerde zet is ge weest. Tegen beter weten in hebben de propagandisten voor een verenigd Euro pa geprobeerd een vis binnen te palmen voordat hij gebeten had. Die propagandis ten zijn voor een deel zeer oprechte en enthousiaste idealisten, voor een ander deel opportunisten die er voor hun politie ke, commerciële of maatschappelijke voordeel brood in zagen een wapperende overwinningsvlag te planten op een kra kend bouwsel. Het voorbarige van deze i verkiezingen werd duidelijk geïllustreerd door de gebezigde slagzinnen tijdens de campagne: bijna zonder uitzondering ga ven die slogans een veel te rooskleurig beeld van zowel de bereikte als de bereik bare resultaten der Europese samen wer- king. Het mag de zeer kundige reclame- I makers in Nederland, die dat varkentje I wel eens even zouden wassen, tot naden ken stemmen -wat betreft de feitelijke uit- werking van overtrokken aanbevelingen en niet door de realiteit gedekte juichkre- ten: de Nederlandse consument is niet zo I dom als hij er in de dossiers van de promotion-experts uitziet. Een tweede constatering: de Europese eenheid is geen consumptie-artikel, dat omwille van een prachtige verpakking en een bijgemengde kleurstof braaf wordt gekocht en geslikt. Er is geen twijfel aan dat de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk een gruwelijke hekel i heeft aan de grensbelemmeringen en bu reaucratische rompslomp in het verdeel de Europa, maar men heeft bijzonder goed begrepen dat de op gang zijnde pro cedure van samenwerking der negen lan den die rompslomp eerder ingewikkelder dan minder maakt en dat men, door een stem uit te brengen op een onbekende heer of dame uit een bepaalde politieke hoek, in dat opzicht geen stap verder komt. Juist de’ suggestie dat met deze verkiezing aan alle lijden een eind zou komen, heeft de kiezer kopschuw ge maakt. Een twijfelaar kan niet worden overtuigd door hem bij de neus te nemen. Er is genoeg gewaarschuwd tegen het averechtse effect dat deze verkiezingen zouden hebben. Nu hoort men nota bene in commentaren verwijten aan het kie zerscorps over „lauwheid”, „gebrek aan belangstelling", „gemis aan Europese soli dariteit”, „te weinig toekomstvisie” enzo voort. Het zijn echter onze politieke lei ders die een grove fout hebben gemaakt: zij hebben geprobeerd ons enthousiast te doen binnengaan in een Europees huis dat nog slechts uit een toneeldecor bestond. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na een langduri ge bespreking tus sen het bestuur van Ajax en de le denraad van de Amsterdamse club werden avond aantal rende kingen Niet alleen blijven Brom en Clarke bij de landskampioen, ook Ruud Krol is UTRECHT. De van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten heeft het Academisch Ziekenhuis in Utrecht verlaten. Gisteren is hij naar het koetshuis naast zijn villa in Blari cum teruggekeerd. Hij mag het huis niet uit in afwachting van het nieuwe proces, waarin hij zich voor zijn da den tijdens de oorlog in Polen zal moeten verantwoorden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De discussie over het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied is donderdag in Provinciale Staten van Noord-Hol- land in alle hevigheid begonnen. Nu al staat praktisch vast, dat een meerder heid in de Staten kiest voor een grote uitbreiding van Hoofddorp. De PvdA heeft namelijk geen meerderheid om zich heen kunnen verzamelen voor de oorspronkelijke bedoeling van nieuwbouwplannen tussen Haarlem en Hoofd dorp: het aaneen laten groeien van Haarlem en Hoofddorp in een geconcen treerde uitbouw van het stadsgewest Haarlem. Een kleine storing trekt van Ierland naar de Noordzee Morgen tijdelijk veel bewolking, mogelijk wat motregen. Ma tige zeewind. Te koel, 14 tot 16 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: in het weekeinde weer iets beter met opklaringen en matig tot vrij goed strandweer De kunsthandelaar werd 31 mei bewus teloos in het ziekenhuis opgenomen, na het vernemen van de beslissing van de Hoge Raad om een eerder vonnis van de Haagse rechtbank te vernietigen. In het ziekenhuis werd hij door de politie be waakt. Menten heeft toestemming van de officier van justitie nodig om zich buiten zijn villa te begeven. Mocht hij zich hier niet aan houden dan wordt hij, aldus een woordvoerder van het ministerie van Jus titie onmiddellijk gearresteerd. In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schilderijen, klokken, antieke meubelen en andere interessante verzamelaarsob- jecten onder aantrekkelijke voorwaarden SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) van zijn voornemen de club te verlaten teruggekomen. verder de sportpagina's Flinke winst D’66, CDA grootste partij Veel bewolking met vannacht mogelijk regen, voornamelijk ten zuiden van de grote rivieren. Morgen overdag in het noorden ook zonnige perioden. Mini mumtemperaturen omstreeks 11 gra den Middagtemperaturen circa 17 gra den. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1