Biesheuvel op jaarvergadering Rabobank: Oefening met paarden Werkloosheid in geprezen West-D uitstand Zeer slecht Studie naar Energiebeleid Nederland jaar voor Heidemij ontwikkelings fonds Meer Belgische bedrijven failliet Omzetstijging Golden Tulip hotelketen achtergrond opnieuw minder „Opkomst landen met lage lonen gunstig” Minister De Koning: f s 1B !0 21 ECONOMIE 19 7 9 VRIJDAG 8 JUNI Él (Van onze redactie economie) UTRECHT. „Wanneer sommige werknemersorganisaties de indruk wekken dat het inkorten van de werkweek de werkloosheid een heel eind kan terugbrengen zonder dat de werknemers daarvoor veel behoeven op te offeren, dan is die stelling gebaseerd op drijfzand. De marge voor Nederland is hierbij nul komma nul”. Dit heeft mr. B. W. Biesheuvel gisteren gezegd op de algemene vergadering van de Centrale Rabobank in Utrecht. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De sterke opkomst van de lage-lonenlanden als Zuid- Korea en Taiwan, moet niet worden tegengegaan met beschermende (protec tionistische) maatregelen. Op de lange termijn zal de sterke groei-van deze nieuwe geïndustrialiseerde landen voordelen hebben. •Rr-JBF'. Ik Korter werken zonder drijfzand inleveren tü- BAREND BIESHEUVEL fondsen 276,00 oteerd ür MINISTER DE KONING Geloofwaardigheid FNV in geding I Hr ABVA-VOORZITTER DUTMAN den- 417,00 266,00 0,28 BRUSSEL (ANP). In de maand mei van dit jaar zijn 290 Belgische bedrijven failliet gegaan. Vorig jaar in dezelfde maand waren dat er 205. 122 Vlaamse bedrijven (89 vorig jaar mei) gingen ten onder, 100 (62) in het Waalse landsgedeelte en 68 (53) in het Brusselse gewest. Het grootste aantal bedrijven dat het niet kon bolwerken kwam voor in de bouwnijverheid. Maar ook in de horeca- sector, in de textielindustrie en in de leer- sector konden veel bedrijven zich niet op de been houden. Zelfs een Europese aanpak van werk tijdverkorting zoals die nu gepropageerd gaat worden, bergt grote gevaren in zich als daarbij geen rekening wordt gehouden met de ontwikkeling in Japan en Amerika en met de verbluffende snelle opmars van nieuwe industriële naties in Azië en Zuid- Amerika, aldus Biesheuvel. Indien we allemaal oprecht menen dat het scheppen ,Tan werkgelegenheid en het overeind houden van onze betalingsba lans nationale prioriteit nummer één zijn dan zullen we daarvan ook de consequen ties behoren te aanvaarden. „Wanneer we er in dit land niet in slagen de innerlijke veerkracht van onze volkshuishouding ook tot gelding te brengen dan gaan we jaren tegemoet waarin we steeds minder te besteden zullen hebben. En de ervaring leert dat zulk een ontwikkeling veelal de zwaksten in de samenleving eerder meer dan minder treft dan de sterken”, aldus mr. Biesheuvel. de jaarlijkse „examenronde” van het energiebeleid van de aangesloten landen. Die beoordeling geschiedde voor de twee de keer en had betrekking op een periode vanaf juli 1978. Het ministerie van Econo- De FNV is nog een stap verder gegaan. Er waren afspraken gemaakt dat werk gevers en vakbeweging in de Stichting van de Arbeid op 21 juni om de tafel zouden gaan zitten om met de regering te praten over het sociaal-economisch beleid voor 1980. Dit in het'kader van de opstelling van de rijksbegroting. De FNV heeft deze afspraak nu afgezegd met het motief, dat er in het licht van de maatregelen per 1 juli toch met deze regering niet te praten valt. De FNV haalt wel een aantal zaken door elkaar. Voor de meeste werkne mers hebben de bonden inmidels CAO’s afgesloten, waarbij bepaald niet aan alle bondsverlangens werd voldaan. Met na me de eis tot werkweekverkorting werd nergens gehonoreerd, maar wel werk tijdverkorting door middel van regelin gen tot vrijwillig vervroegd uittreden en extra vakantiedagen. Ook in de kredietvraag van het agrarisch bedrijfsleven en van de niet-agrarische bedrijven wordt een iets kalmere stijging van het groeitempo verwacht. Het niveau van de kredietverlening aan deze sectoren zal echter zeer hoog blijven. Als nieuwe recessieve ontwikkelingen in de wereld op gang komen is het weer standsvermogen van de Nederlandse eco nomie nog volstrekt onvoldoende hersteld om dit op te vangen, aldus de Rabobank- topman. mische Zaken zegt dat sedert de beoorde ling werd afgesloten (eind 1978-begin 1979) belangrijke vorderingen zijn ge maakt op dit gebied. De stagnatie in de prijsstijging van wo ningen zal duidelijk van invloed zijn op de groei van de gevraagde geldbedragen in deze voor de bank zo belangrijke sector. Daar het internationale bankwezen thans reeds aan de grenzen van verantwoorde uitzettingen lijkt te zijn gekomen kan men vermoeden dat een nieuwe schok, zelfs al zou hij wat kleiner zijn dan 5 jaar geleden, moeilijker kan worden verwerkt omdat de rek van de risicospreiding en de aan vaardbare risico’s er uit is”, aldus Lardi- nois. Terecht zegt de FNV, dat wil men de huidige economische orde in betere ba nen leiden, eerste een inkomensbeleid moet worden gevoerd. Dat is nu juist het plan van de regering. Deze week nog komt de regering met een adviesaan vraag over dit te voeren inkomensbeleid aan de SER. De FNV krijgt de volle gelegenheid aan deze beleidsbepaling mee te doen, ware het niet dat de FNV zich bij monde van Frans Drabbe af vraagt of het nog wel zin heeft zoveel mankracht in het adviescollege SER te steken, als er toch niet naar de FNV wordt geluisterd. Hij zegt dit met het oog op de maatregelen die de regering wil nemen per 1 juli. Tien paarden trekken op Ameland tijdens een reddingsoefening een boot van de K'NZHRM in zee Jaarlijks oefenen vrijwilligers zes keer met het tiental, dat de boot eerst van Hollum in 20 minuten naar het strand trekt. Ameland is de enige plaats in Europa waar paarden nog voor dergelijk werk worden ingezet. Per jaar vaart men tien keer uit voor daadwerkelijke hulp, vooral naar pleziervaartuigen die in nood zijn geraakt. (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. De strenge winter en de daarop volgende natte maanden heb ben het binnenlands bedrijf van de Heide maatschappij een achterstand bezorgd die in de rest van het jaar niet meer goed is te maken. „We denken dan ook”, zo vertelde mr. H. J. Hellema, voorzitter van de raad van bestuur van de Heidemij tijdens een toelichting op het gisteren ver schenen jaarverslag, „dat het bedrijfsre sultaat dit jaar op plusminus nul zal uit komen”. In feite betekent dat dat de buitenlandse activiteiten van de Heidemij, die ook het afgelopen jaar sterk verbeterden, de win terstrop in het binnenland zullen moeten opvangen. Het afgelopen jaar boekte de Heidemij een resultaat na belastingen van 5,2 mil joen gulden, een fractie hoger dan in 19"7. De omzet bleef met 807 miljoen gulden aanzienlijk bij die in 1977 achter, toen de omzet 975 miljoen gulden bedroeg. Vooral bij het binnenlands bedrijf bleven de om- zetresultaten bij de verwachting achter. Foreco, internationale houthandel met vestigingen in Nederland, België en West- Duitsland, heeft in het bijzonder een slecht jaar achter de rug. De verliezen lopen, volgens mr. Hellema in de mil joenen. De activiteiten in het buitenland, voor namelijk gericht op advies- en ingenieurs- bureauwerkzaamheden, verbeterden aan merkelijk, waardoor de negatieve ontwik kelingen in Nederland werden gecompen seerd. 9,05 6,46 5,14 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft zich, evenals vorig jaar, lovend uitgelaten over het energiebesparingsbeleid in Neder land. Maar het IEA heeft ook aange spoord dit beleid te intensiveren. Bespa ringen in de industrie moeten volgens het Agentschap meer worden gestimuleerd; waar mogelijk moet de prijs van aardgas aan die van de olie worden gekoppeld; en in de energiedraaiboeken van de toe komst moet meer rekening worden gehou den met de invloed van besparingspro- gramma’s en energieprijsbeleid. Dit alles is gezegd bij het publiceren van 146, 55,00 7,80 89,21 16,10 49,90 143,00 33,00 59,00 47,70 72,00 29,50 53,80 118,40 110,00 91,00 38,20 104,20 60,80 124,50 aim, »n. AMSTERDAM (ANP). De omzet van Golden Tulip Hotels Holland, waarbij der tig Nederlandse hotels zijn aangesloten, is vorig jaar met ƒ10 miljoen gestegen tot 135 miljoen. Het aandeel van de logies- verstrekking in de omzet nam toe van 44,6 percent tot 45,4 percent. Een gunstige ont wikkeling, omdat de verhuur van hotelka mers aanzienlijk meer bijdraagt tot de resultaten dan de verkoop van voedsel en dranken, zo zei de voorzitter van Golden Tulip Hotels Van der Veen in de jaarver gadering. De Golden Tulip Hotels boekten een omzetstijging van 8 percent. In acht hotels werd in 1978 en 1979 ƒ40 miljoen geïnves teerd. Het relatief grote aandeel van logies in de qmzet kan gehandhaafd blijven, ondanks het teruglopende toerisme in Ne derland en de harde gulden. Het groeien de marktaandeel in het zakelijk reizigers verkeer is hier verantwoordelijk voor naast de samenwerking met Golden Tulip World-Wide Hotels, waarin Golden Tulip en de KLM gelijkelijk deelnemen. In Nederland boekte de Golden Tulip- keten vorig jaar bijna 1 miljoen overnach tingen met een gemiddelde verbljfsduur per gast van bijna twee dagen. De keten beschikt thans over ruim 5000 bedden. 59,2» 40,00 33,50 102,00 97,20 62,30 167,50 41,80 58,00 45,50 58,70 44.00 136,00 39,80 43,70 140,00 58,00 43,30 3,90 52,50 68,00 80,80 64,90 162,00 51,20 58,20 119,00 40.00 42,50 86,30 65,00 95,70 49,10 40,50 51,00 111,50 42,40 56,00 182,50 35,50 76,50 145,30 45,40 48,30 38,00 53,50 310,00 189,00 150,00 388,00 sche en sen. dit i euvel aan. 1978, zo heeft ir. P. J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirectie gisteren gezegd op de algemene ledenvergadering. De FNV gaat bij de standpuntbepaling nog steeds uit van het reeds een aantal jaren oude beleidsprogram „Vier jaar vooruit”. Toen dit program werd vastge steld was bijvoorbeeld nog niet te overzien welke gevolgen de oliecrisis voor de wereldhandel en daarmee ook voor onze economie zou hebben. Vrijwel alle regeringen in de industrielanden hebben de afgelopen tijd eerder vastge stelde beleidsplannen moeten bijstellen Gewezen wordt op het feit dat de zoge noemde energietoeslag in het kader van de Wet Investeringsrekening (WIR) nu bij de Tweede Kamer in behandeling is. Mocht de inwerkingtreding van deze ex tra stimulering te lang op zich laten wach ten dan wordt een overgangsregeling overwogen. Er is een overeenkomst geslo ten tussen betrokken instanties, die voor ziet in een koppeling van de aardgasprij- zen voor het kleinverbruik aan de prijs van de huisbrandolie. „Wanneer West-Europa meent op dit terrein een geheel eigen weg te kunnen bewandelen dan stevent het regelrecht af op protectie en isolationisme”, zo zei Bies heuvel, die verder van mening was dat de ondernemers onvoldoende vindingrijk heid aan de dag leggen om in te spelen op het streven van de vakbeweging het aan tal arbeidsplaatsen zoveel mogelijk te be houden en als het even kan uit te breiden, al dan niet met deeltijdarbeid. „In de thans op gang gekomen sterke hernieuwde stijging van de olieprijzen zullen de betalingsbalansen in de wereld opnieuw uit het lood worden geslagen. de sociale uitkeringen. Bovendien stelt de regering voor de sociale uitkeringen met 0,2 tot 0,7 percent minder te laten stijgen. Ook wil de regering, om de laag ste inkomens niet alleen te treffen, een aftopping van de prijscompensatie van af een inkomen van 55.000 inclusief vakantiegeld en zijn er voorstellen om ook de inkomens in de vrije beroepen te laten matigen. Op 20 juni zal het parlement hierover debatteren. Voor 19 juni heeft de FNV dus de acties aangekondigd. Het CNV mag van de FNV hieraan wel meedoen, maar is daarvoor niet uitgenodigd. In middels heeft het CNV al laten weten wel tegen de te nemen maatregelen te zijn, maar daarvoor niet de straat op te willen gaan. wegens de verslechterde economische situatie. Maar niet de FNV, die blijft halsstarrig vasthouden aan „Vier jaar vooruit”, terwijl iedereen kan zien, dat we niet vooruit zijn gegaan, maar achte-r uit hebben geboerd. De vraag kan worden gesteld of de FNV nu niet bezig is om zich helemaal buiten spel te zetten. Of wil de FNV dit juist om de handen helemaal vrij te krijgen voor het voeren van acties, ge richt tegen het regeringsbeleid. Als men straks oók nog acties gaat voeren nadat het parlement besluiten heeft genomen, dan kan men zich afvragen of de FNV bezig is zich te ontpoppen tot een politie- COLOMBO. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de niet-gebonden landen buigen zich op het ogenblik over een voorstel van Irak om een fonds in te stellen waarmee ontwikkelingslanden eni germate schadeloos gesteld kunnen wor den voor de gevolgen van de inflatie die in die landen heerst als gevolg van het steeds duurder worden van importgoederen. Irak deed het voorstel ook verleden week in Manilla tijdens de Wereldhandelsconfe rentie van de Verenigde Naties. Op die dag houdt de FNV in Utrecht een grote protestdemonstratie tegen de regeringsplannen en zullen alle districtsbestuurders van alle bij de FNV aangesloten bonden in de bedrijven dis cussies organiseren. Een vorm van werkonderbreking waardoor wordt ver meden dat het woord staking wordt ge bruikt, maar in feite komt het er wel op neer. Door zijn ambtenarenacties van de afgelopen jaren is Dutman nu niet be paald een erg populaire figuur bij de Nederlandse bevolking. Nu hij oproept tot werkonderbreking in onze instellin gen van gezondheids- en bejaardenzorg, rijst de vraag of hij daarmee de FNV in zijn totaliteit niet meer kwaad dan goed doet. De FNV heeft zich van het begin af aan verzet tegen de bezuinigingsplannen van de regering. Het verzet werd feller, toen de regering via een noodwetgeving verbood om de gestegen schaalsalaris- sen in de bouw-CAO door te berekenen m de salarissen van de ambtenaren en in de sociale uitkeringen. De regering be sloot hiertoe, omdat de bouwvakkers in feite geen cent meer in hun loonzakje kregen. De schaalbedragen waren geste gen doordat reeds in de CAO aanwezige toeslagen nu in de loonschalen terecht kwamen. Een opschoning van het loon briefje, een zuiver administratieve han deling in de bouw, zou de ambtenaren en uitkeringstrekkers zo’n 1.5 percent meer inkomen opleveren. De vakbeweging, zowel FNV als CNV, is nu helemaal furieus over de door de regering per 1 juli aangekondigde bezui nigingsmaatregelen. Die houden in, dat ook per 1 juli de stijging van de bouw- CAO en nu ook de stijging van de CAO voor uitzendbureaus niet mogen door werken in de ambtenarensalarissen en ke macht. Hier en daar wordt nu al de vraag gesteld, of de acties van 19 juni al of niet politieke acties zijn. Bij grote delen van onze achterban groeit de weerstand tegen het regerings beleid, zegt de FNV. Dat is nog maar de vraag. Natuurlijk zijn er bepaalde delen van de achterban die staan te popelen om acties tegen het regeringsbeleid te ondernemen. Dat zijn ze altijd al ge weest. Het is wel zo, dat de bevolking heel goed beseft, dat het zo niet verder meer kan. „De goede tijden komen nooit meer terug”, zei toen nog minister-presi dent Joop den Uyl na het uitbreken van de eerste oliecrisis. En daarvaq is ieder een langzamerhand wel heel goed door drongen. Iedereen is er zich van bewust, dat er gematigd moet worden. Maar niemand wil de eerste zijn. Men vindt, dat de buurman maar moet beginnen. Het eni ge goede voorbeeld werd tot nu toe gege ven door een grote groep Friese prdi- kanten, die een loonsverlaging hebben voorgesteld, omdat zij meenden vanaf de kansel totaal ongeloofwaardig over te komen, als zij zouden oproepen tot mati ging, terwijl hun inkomens geïndexeerd worden aan de stijging van de ambtena rensalarissen. Misschien is het grote dilemma van de FNV, dat men tot nu toe nooit ergens verantoordelijkheid voor heeft willen dragen, om schone handen te kunnen houden. Dan is het wel heel gemakkelijk om hard te roepen wat er moet gebeu ren. En als de beslissing niet naar de zin is of niet geheel verloopt volgens de eisen die men heeft gesteld, kan men de straat op gaan. In het gecoördineerd arbeidsvoor waardenbeleid is de FNV via de bonden de cao-onderhandelingen ingegaan met de zogenaamde nullijn. Door allerlei oorzaken, die o.a. nog in het vorig jaar liggen, maar ook door tijdens het overleg gehonoreerde eisen, zullen de loonkosten dit jaar toch met zo’n 7,5 a 8,5 procent stijgen. Hierin is begrepen een reële loonstijging van 2,2 percent. Als verzet tegen het matigingsbeleid van de regering kwam de FNV nog met de aanvullende looneis van 20 per maand voor iedereen. En door de aangekondige acties èn door het wegblijven uit het overleg met de regering, maar ook door de onder streping van de acties door Jan Dutman, wordt de FNV er bepaald niet geloof waardiger op bij de bevolking. (Van onze redactie economie) Jan Dutman, de voorzitter van de ABVA vindt het helemaal niet erg als verpleegkundigen in de ziekenhuizen, verzorgingstehuizen en bejaarden centra een half uur voor en een half uur na het bezoekuur in de middag van 19 juni het werk stil leggen om te dicussiëren over de door de regering voorgenomen bezuinigingen per 1 juli. De Centrale Rabobank verwacht dit jaar in de groei van de kredietverlening enige matiging ten opzichte van de voor gaande jaren. De winstontwikkeling be hoeft echter niet achter te blijven bij de geraamde groei van het balanstotaal ,te weten zo’n 17 pet. boven de eindstand van (Van onze redactie economie) BONN. Het aantal werklozen in West- Duitsland is in mei teruggelopen met 11,5 percent tot 775.100, het laagste cijfer sinds vijf jaar. Het werkloosheidspercentage bedraagt nu 3,4. Vorig jaar mei was dit nog 4,0 percent. De president van het federale arbeids bureau in Neurenberg, dr. Stingl, zei dat „dit een stand is die we nauwelijks nog kennen”. Hij voegde daar echter aan toe dat het aantal werklozen nog altijd te hoog is. De Bondsregering beschouwt de jongste ontwikkelingen met betrekking tot de werkloosheid als „toenemend gun stig”. In maart van dit jaar kwam het aantal werklozen voor de eerste keer sinds november 1978 weer onder de grens van 1 miljoen. Het aantal vacatures nam in mei sterk toe en wel met 5,8 percent. In totaal zijn er nu ruim 331.000 vacante banen. Er is met name een groot gebrek aan geschoolde arbeiders in bepaalde takken van indu strie, zoals de metaal. De christen-democratische oppositie verklaarde dat de „huidige positieve trend” op de arbeidsmarkt niet blijvend is. Volgens de CDU-CSU is het niet uit te sluiten dat er in 1985 twee miljoen geregi streerde werklozen zullen zijn. Dat is de kern van de toespraak die minister De Koning van Ontwikkelingssa menwerking gisteren in Rotterdam heeft gehouden. Hij opende daar een symposi um over het marcro-economische onder werp „Industrial systems”. De bewindsman zei dat de opkomst van de nieuwe geïndustrialiseerde landen ten koste is gegaan van alle traditionele indu strielanden, met uitzondering van Japan. Het aandeel van de nieuwkomers in de wereldhandel steeg tussen 1963 en 1977 van 5,6 procent tot 9,7 procent. Hun aan deel in de wereldexport van industriegoe deren steeg in diezelfde periode van 2,6 procent tot 7,2 procent. Deze stijging was veel groter dan die van hun gezamenlijke aandeel in de totale wereldproduktie. Deze cijfers haalde De Koning uit een nog ongepubliceerd rapport van de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. De nieuwe industrielanden zouden, als hun afzet stagneert, hun kredietwaardig heid verliezen en hun relatief grote en groeiende invoer moeten beperken. Bo vendien dreigt het gevaar dat zij hun enorme schulden aan het buitenland niet meer kunnen aflossen. Tenslotte zou pro tectionisme van de oude industrielanden ernstige gevolgen hebben voor de ontwik kelingslanden, met inbegrip van die lan den die grondstoffen uitvoeren. De Koning vindt dat het internationale open handelssysteem niet moet worden ondergraven op een moment dat het de Westerse landen, die tot nu toe veel profijt hebben gehad van dit systeem, zo uitkomt. Volgens de minister kunnen de oude indu strielanden de prikkel goed gebruiken, die uitgaat van de concurrentie uit „goedko pe” landen. ..Z.B

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21