Somoza lijdt zware verliezen bij opstand Elfde formatie in 5 jaar Nieuwe joodse nederzetting bij Nabloes Schoolbus in meer gestort JOHANNES PAULUS IN AUSCHWITZ Velen dakloos na luchtaanval in West-Iran Iran bepleit duurdere olie Vervolging journalisten in zaak-Moro L J| L I „VERKIEZINGEN WAREN NIET EERLIJK OF VRIJ” Levenslang Absurd Gefluister Betonnen bergen 3 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 8 JUNI 19 7 9 2 door Nico Scheepmaker jerden (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. itrum onnis *zoek ijnen boek nina z >ren economische Zimbabwe handhaven, sancties (Rhodesië) omdat hij Presi dent Carter heeft gisteren be kendgemaakt dat zijn land de tegen zal niet heeft kunnen constateren dat de verkiezingen daar „eerlijk of vrij” waren. tnjfel Carter handhaaft sancties tegen Zimbabwe-Rhodesië Eanes aanvaardt ontslag Pinto Langzame terugtocht PLO uit Zuidlibanese dorpen I ft gis te kri- :en in itand- it van ouwe iteke- m het lingin ivaar- dking 'verijs- Hoge st von- e hem n hon- rstrek- r. Het liet in inhaar rdeeld al is er op e afde- /an het 'isteren jn over dat hij aange- 1de de imster- t recht fdeling vorden >kundi- en van deerden js is toe- et totaal idiejaar 1000 in procent. Wel zal Carter de ontwikkelingen in het Afrikaanse land blijven volgen, in de TEHERAN (AP). Meer dan zevenhon derd mensen zijn dakloos geworden na de luchtaanval van Iraakse troepen op vier dorpen in West-Iran, zo is bekendgemaakt door het Iraanse persbureau PARS. Zij zouden dringend behoefte hebben aan voedsel, dekens en eerste hulp. hoop dat verdere vooruitgang zal worden geboekt onder de regering-Moezorewa. Carter zei verder te beseffen dat hij voor zijn besluit niet kan rekenen op steun van een meerderheid in de Senaat en dat het twijfelachtig is of hij het Huis van Voor een miljoenenmenigte midden in het vroegere concentratiekamp Birkenau droeg hij gisteren samen met Poolse pries ters, die zelf in een van beide kampen Afgevaardigden ervoor kan winnen. De Senaat heeft zich in mei uitgesproken voor opheffing van de sancties. „Het staat voor mij als een paal boven water dat de beste belangen van de Ver enigde Staten niet worden gediend met het opheffen vansfle sancties. Ik ben er daarnaast van overtuigd dat de beste be langen van het volk van Zimbabwe-Rho desië niet gediend zijn met opheffing”, aldus Carter. Minister van Buitenlandse Zaken Varfce voegde aan deze verklaring toe dat de Amerikaanse regering een vertegenwoor diger naar Salisbury zal sturen om daar vanuit het Britse verbindingsbureau te werken. Volgens Vance is het dreigement van Nigeriaanse zijde, dat de olieleveran- Joodse kolonisten sloegen gisteren hun tenten op bij Eton Moreh. op de bezette westeh/ke Jordaanoever Om deze nieuwe nederzetting mogelijk te maken hebben de Arabieren in dat gebied tachtig bunder grond moeten afstaan (Van onze redactie buitenland) TYRUS. Guerrillastrijders van het Palestijnse bevrijdingsfront PLO zijn bezig zich langzaam terug te trek ken uit dorpen in Zuid-Libanon. Zij gaan naar nabijgelegen vluchtelin genkampen op het platteland. Ook de Palestijnse kantoren in de havenstad Tyrus zijn intussen gesloten. ties aan Amerika zouden worden gestopt als de sancties zouden worden opgeheven, „geen factor van grote betekenis geweest" in Carters overwegingen. In een eerste reactie op deze mededelin gen in Salisbury zei minister van Buiten landse Zaken Moekome dat Carter tot zijn besluit was gekomen „om enkele Afri kaanse landen zoals Nigeria te behagen en de steun van de Amerikaanse zwarten te behouden in de volgende presidentiële verkiezingscampagne". In Washington zei de republikeinse kan didaat voor het presidentschap in 1980, George Bush: „Wij moeten niet zo volhar dend bijdragen aan het helpen binnenha len van een marxistisch-leninistische stro ming in een coalitieregering". Gisteren hebben Israëlische kolonisten hun tenten opgeslagen op een heuvel bij Nabloes, een Arabische stad in het bezette gedeelte van de westelijke Jordaanoever. Daarmee is een begin gemaakt van Elon Moreh, de eerste nieuwe joodse nederzet ting in bezet gebied sinds de onderteke ning van het Egyptisch-Israelisch vredes verdrag. Het Israëlische kabinet ging zon dag akkoord met de vestiging van de nieuwe nederzetting. Drie ministers heb ben laten weten het niet eens te zijn met het besluit. Zij zien de nieuwe nederzet ting dicht bij Nabloes als een onnodige provocatie. Helicopters van de Israëlische luchtmacht hebben de driehonderd kolo nisten geholpen bij het overbrengen van tenten naar de plaats van de nieuwe jood se nederzetting. Intussen is in Cairo bekendgemaakt, dat in de loop van de volgende maand het overleg over Palestijnse autonomie op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook wordt hervat. Onderhandelaars van Egypte, Israel en de Verenigde Staten nooit ten koste van het andere mag ont wikkelen barstte de miljoenenmassa uit in een schier onophoudelijk applaus, dat een wereld van begrip uitdrukte bij zijn toe voeging: „Ik wil geen namen noemen”. Een keer eerder had de paus in zijn toespraak de Sovjet-Unie met name ge noemd. Dat was toen hij het. had over de inscripties op de monumenten in het vroe gere concentratiekamp Birkenau, die in 19 talen herinneren aan de vier miljoen nazi-slachtoffers in de kampen Auschwitz en Birkenau. Hij vroeg eerst aan dacht voor de tekst in het Hebreeuws, daarna voor die in het Pools en als laatste, of schoon niet opgenomen in de officieel door de Poolse regering goedgekeurde tekst van zijn rede, voor die in de Russi sche taal. nemen aan het overleg deel. Gisteren heeft premier Khalil van Egyp te anderhalf uur gesproken in Cairo met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Jossef Burg. Daarbij zijn echter geen fundamentele vraagstukken van de Palestijnse autonomie aan de orde ge weest, zo deelde Khalil na afloop van het gesprek mee. Als ik dat zo naga, heb ik in de loop der jaren toch met heel wat lieden op vriend schappelijke voet verkeerd die jarenlange gevangenisstraffen achter de rug hadden. Zo alles bij elkaar opgeteld schat ik dat ik geconverseerd, adressen uitgewisseld en handen geschud heb met één levenslange gevangene, verdeeld over een aantal Rus sische, Tsjechische en Griekse ex-politie- ke gevangenen. Zij kunnen altijd veel verhalen. Zo vertelde Vladimir Skutina, dat de ondertekenaars van Charta 77, waartoe hij uiteraard ook behoort, al had hij ruim vier jaar ontberingen in de ge vangenis achter de rug, bij officiële ge beurtenissen in Praag als de 1 mei-viering, of een bezoek van „Tsaar Leonid I”, auto matisch worden opgepakt. Er is een wetje, dat de autoriteiten machtigt om mensen gedurende 48 uur vast te houden zonder enig bevel van in hechtenisneming of ander papier, en daar wordt dankbaar gebruik van gemaakt. Is het handiger om ze langer dan 48 uur vast te houden, dan worden ze na twee dagen vrijgelaten, maar tien passen buiten de gevangenispoort weer gearresteerd, zodat de volgende 48 uur ingaan, - want ze houden zich natuurlijk strikt aan de wet, daar in Tsjechoslowakije. Iedere keer als er weer een of andere festiviteit op komst is, leggen zo’n 150 Charta-aanhangers in Praag (de harde kern, zal ik maar zeggen, Charta 77 werd door zo’n duizend Tsjechen ondertekend) hun pyama en tandenborstel klaar, we tend dat ze tussen 4 en 5 ’s morgens door de politie zullen worden opgehaald. De absurditeit van die hele ceremonie, komt aardig tot uiting in het volgende, geheel historische verhaal over professor Battek, dat Vladimir Skutina vertelde: Er viel weer zo’n razzia te verwachten. Professor Battek, een van de bekendste ondertekenaars van Charta 77, had de avond tevoren zijn bel afgezet, zodat de agenten genoodzaakt waren op de deur te bonken, toen zij hem om half vijf in de ochtend kwamen ophalen. Professor Bat tek sloop naar de deur en fluisterde, zon der open te doen: „Wie is daar?”. De agenten, overrompeld door het on verwachte gefluister, fluisterden terug: „De politie”. De professor vroeg, heel zachtjes: „Wat komt u doen?”. De agenten fluisterden door de deur: „We komen u arresteren”. De professor antwoordde (nog steeds fluisterend): „Dat kan nu niet, mijn schoonmoeder is er, en dat is een hele kwaaie. Kom om half acht maar terug”. „O.K.”, fluisterden de politieagenten. Toen ze om half acht terug kwamen, stond professor Battek. fris geschoren en wel, al met zijn vluchtkoffertje klaar. .ucht- ;e ter- >plos- in de gveld eld is ver- ucht- sgen- :gtui- irden bben ïehe- ïentrum ht. Bur- sterdam ’initieve januari kan het sr vorig srpark” xploita- n grote Bureau ministe- teren in t aantal s „maat- Paus: Meer eerbied voor mensenrechten Canada heeft de verhuizing van zijn ambassade in Israel van Tel Aviv naar Jeruzalem verdaagd om het vredesover leg tussen Egypte en Israel niet in de wielen te rijden, zo liet de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken Flora McDo nald gisteren weten. „Maar het uitstel betekent geen afstel”, zo voegde de Can- dese bewindsvrouwe hieraan toe. De am bassadeurs van de Arabische landen heb ben gisteren bij de Canadese regering geprotesteerd tegen de verplaatsing van de ambassade. Volgens hen betekent die verhuizing dat Canada Jeruzalem erkent als hoofdstad van Israel. In een verklaring die hij persoonlijk aan verslaggevers voorlas zei Carter onder meer dat de verkiezingen van mei in Zim babwe weliswaar schijnen te hebben plaatsgehad op een eerlijke manier de omstandigheden in aanmerking genomen, maar volgens een grondwet die werd op gesteld door en daarna ter goedkeuring voorgelegd aan een blanke minderheid, waarvan slechts zestig percent haar goed keurde. (Door onze speciale verslaggevers, Anton Koene en Hein ten Kortenaar) KRAKAU. Paus Johannes Pau lus II heeft in een emotionele preek een krachtige oproep gedaan een ein de te maken aan het schenden van de mensenrechten. Voor het uitspreken van deze oproep koos de paus de plaats uit waar een van de zwaarste gevallen van schending van de men senrechten in de wereldgeschiedenis heeft plaatsgevonden: Auschwitz en Birkenau. (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. Voor de elfde keer in vijf jaar wordt in Portugal aan een nieuwe kabinetsformatie gewerkt. President Eanes aanvaardde gisteren het ontslag van premier Mota Pinto en zal vandaag nog besprekingen met de politieke partijen beginnen „over een oplossing van de regeringscrisis”. Het kabinet van premier Mota Pinto blijft intussen de lopende zaken waarnemen. se ge- politie- 1 heeft sou vo- -‘rovin- I n Arn- bank- i onbe- I srd ge- nologi- i op de □olitie- erzoek ROME (Reuter). In de zaak van de moord op de Italiaanse premier Aldo Mo ro zijn gisteren drie journalisten in staat van beschuldiging gesteld, zo deelt de politie mee. Het drietal, woensdag aangehouden in het pand van het tijdschrift Metropoli, wordt beschuldigd van gewapend verzet tegen het staatsgezag, het vormen van een gewapende bende en ondermijnende acti viteit. Er zijn nu in de zaak-Moro 30 aanhou dingen verricht. Geen van allen is nog berecht. Moro werd vorig jaar door leden van de Rode Brigades vermoord, nadat zij hem 54 dagen gevangen hadden gehouden. TEHERAN (AP en Reuter). Op de conferentie van olieproducerende landen (OPEC) op 26 juni in Genève zal Iran aansturen op verhoging van de prijs voor ruwe olie, zo heeft de voorzitter van de Iraanse oliemaatschappij NIOC, Hassan Nazih, gisteren verklaard. Hij zei verder dat Iran van plan is de olieproduktie op het huidige peil te hou den. Dit betekent dat nieuwe gegadigden voor Iraanse olie niet meer aan bod ko men. Iran produceert momenteel 3,2 mil jard vaten per dag, de helft van de pro- duktie in de tijd van de sjah. Olie wordt nu aan zestien landen geleverd, waaronder de VS en verscheidene Europese landen. Nazih verklaarde ook dat Iran vrijwel zeker zal afzien van de uitvoer van gas naar de Sovjet-Unie via een pijpleiding die nog in aanbouw is. De Sovjet-Unie zou in ruil voor dit gas zelf gas uitvoeren naar het Westen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten heeft laten weten ongerust te zijn over een mogelijke „bui tenlandse interventie in Nicaragua”. Men zei niet van welk land men een ingrijpen verwachtte. Tijdens de persconferentie die Amnesty International in aanwezigheid van Vladi mir Skutina in Nieuwspoort hield, werd ook de opname van een telefoongesprek met mevrouw Lederer ten gehore ge bracht. De vertaling werd rondgedeeld. Eén fragment, gaf Dick Verkijk eerlijk toe, was een beetje raadselachtig geble ven, misschien door de slechte verbin ding. Mevrouw Lederer vertelt dat haar man, die gevangen zit omdat hij Tsjechi sche literatuur naar het buitenland ver stuurd had, klachten had over zijn wande lingen in de bergen. Sinds zijn voorarrest was er wat dat betreft niets veranderd. Op de vraag wat ze bedoelde, antwoordde ze, volgens de vertaling: „Nou, in de bergen. Dat zijn betonnen bergen. Ik heb het gezien hier in Ruzyne op de binnenplaats en daar is het het zelfde”. Ze vertelt dan dat die wandelingen in de betonnen bergen hem nog vermoeider maakten dan hij daarvoor al was. Nie mand begreep wat hij van die „betonnen bergen” moest denken. Een der aanwezi gen veronderstelde, dat de gevangenisau toriteiten op de binnenplaats een kunst matig berglandschap hadden geschapen van beton, een soort apenrots, met slinge rende paadjes, om de gevangenen tijdens het luchten extra af te matten. Skutina kon zich dat niet voorstellen. Later luisterde hij het bandje af, en ont dekte toen dat men „kopec” (berg) ver staan had in plaats van „kotec”, wat let terlijk een kleine vierkante afgeschermde ruimte is waar boeren hun kalveren in onderbrengen. In dit geval betrof het (wist hij uit ervaring) een betonnen ruimte van twee bij twee meter, omgeven door hoge muren, waarin Lederer in zijn eentje dus eindeloos rondjes moest lopen. Geen won der dat hij daar doodmoe van werd. Hij zou het, denk ik, graag inruilen voor een wandeling door die betonnen bergen. halve leder- :t ge- ijinski sterk dras- an de e ont- steller A. H. ivisch ■it in Met hun terugtocht willen de Palestij- nen bereiken dat de Israëlische aanvallen op doelen in Zuid-Libanon worden ge staakt. Bovendien zeggen de guerillastrij- ders dat hun vertrek de betrekkingen met de bewoners van het zuiden van Libanon ten goede komt. Israel heeft overigens gisteren een kwartier lang het Palestijnse kamp Nahr el Bared in het noorden van Libanon gebombardeerd, zo deelde de Israëlische legerleiding mee in een communiqué. Er zijn slachtoffers, maar hoeveel is niet bekend. Verwacht wordt dat de socialistische partij de president zal voorstellen op nieuw een partijloos kabinet te vormen, deze keer echter op basis van een duidelij ke parlementaire steun. De socialisten en de onafhankelijke sociaal-democraten zouden daartoe een akkoord willen slui ten. De vraag is echter of president Eanes een dergelijk akkoord voldoende vind om de rit tot het einde - oktober 1980 - vol te maken. Zo niet, dan zal dit kabinet slechts de lopende zaken waar kunnen nemen tot er komende oktober tussentijdse verkie zingen gehouden zullen worden. hebben gezeten, een plechtige hoogmis op. „De verklaring van de mensenrechten”, zei de paus, „is een plechtige erkenning van de persoonlijke waardigheid van ie der menselijk wezen: een bevestiging van het recht van iedereen om in vrijheid de waarheid te zoeken, om morele principes te volgen, om de plichten van de wet na te leven en een volledig mensenleven te lei den. Dit zijn de rechten van ieder mens”. De paus benadrukte dat hij niet alleen opriep tot het eerbiedigen van de mensen rechten, maar ook tot het respecteren van de rechten van hele naties. „Hun recht op bestaan, op vrijheid, op onafhankelijk heid, op hun eigen cultuur en op een eerlijke ontwikkeling moet worden verze kerd”, aldus de paus. Toen hij vervolgde met de uitspraak dat het ene volk zich Mota Pinto van zijn kant bleef tot het laatste moment de schuld van zijn falen in de schoenen van de linkse meerderheid van socialisten en communisten schuiven. De oppositie van deze meerderheid in het parlement noemde de premier „systemati sche obstructie”, waardoor hem het rege ren onmogelijk werd gemaakt. In dezelfde lijn doordenkend had Mota Pinto de presi dent zelfs laten weten bereid te zijn verder te regeren wanneer het parlement ontbon den zou worden. Tot de vervroegde ver kiezingen in oktober zou Mota Pinto dan zijn gang kunnen gaan, niet gehinderd door „de onverantwoordelijke linkse meerderheid”. Het kabinet van Mota Pintó was hard op weg de parlementaire democratie in dis- crediet te brengen. Mota Pinto en ook zijn minister van Pers, Radio en Televisie - Proenca do Carvalho - toonden zich her haaldelijk voorstanders van een sterk „presidentieel regime”. Een dergelijk re gime zou het midden moeten houden tus sen een regelrechte dictatuur en een par lementaire democratie. De houding van president Eanes ten aanzien van deze opvattingen is nog steeds niet helemaal duidelijk. Het ontslag van Mota Pinto lijkt een stap tot het behoud van de Portugese democratie. Maar het is mogelijk dat Eanes zich tot deze stap gedwongen zag door de revoluti onaire raad, zonder wiens toestemming hij het parlement niet mag ontbinden. Tweehonderd soldaten zouden in de af gelopen dagen zijn gedood. De Sandinis ten hebben nu volgens ooggetuigen vijf steden in handen, waaronder Leon en Diriamba. De gardisten zouden in hun kazernes zijn teruggedreven. De staat van beleg en de algemene staking duren nog altijd voort. KUCHING (AP). In Maleisië zijn gis teren bij een verkeersramp dertig school kinderen en hun onderwijzer om het leven gekomen, terwijl gevreesd wordt voor de levens van nog eens veertien kinderen. De ramp geschiedde doordat een 1 schoolbus met 68 passagiers in het Bau- meer stortte, ongeveer 35 kilometer van Kuching. Drieëntwintig inzittenden overleefden het ongeluk, veertien worden vermist en reddingsteams slaagden erin om de lijken van negentien meisjes, elf jongens en een onderwijzer te bergen. Het voertuig bracht de kinderen van hun school, gelegen aan het Bau-meer, naar de stad Bau. De politie onderzoekt de oorzaak van de ramp. MANAGUA, WASHINGTON (Reuter, UPI). President Somoza van de Middenamerikaanse staat Nicaragua heeft voor het eerst toegegeven dat zijn Nationale Garde zware verliezen heeft geleden in de strijd tegen de Sandinisti- sche opstandelingen. De paus merkte op dat hij niet alleen sprak als hoofd van de rooms-katholieke kerk, maar ook als zoon van een land dat in het verre en recente verleden veel heeft moeten lijden. Hij sprak, zei hij, „niet om te beschuldigen maar om te herinneren”. „En ik spreek ook uit naam van de bevol kingen in alle landen ter wereld waar de rechten worden verkracht en vergeten”, aldus Johannes Paulus. De pauselijke oproep kwam aan het eind van een lange, warme en bewogen dag. In de loop van de ochtend ging hij terug naar Walowice, de stad waar hij is geboren en getogen. Behalve de 15.000 inwoners van het kleine industriestadje waren vele duizenden pelgrims naar Wa lowice gereisd, te voet, te paard en waar mogelijk met gemotoriseerde trans portmiddelen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3