WEINIG ANIMO VOOR TOEWIJZING EMMASCHOOL Transport eventueel naar andere haven Expositie in Witte Tejater van politieke fotomontages Vrouw gewond bij aanrijding Een zonnebril is óók een bril MEUBELEN □eSiGNO Mr.OpticienJ.Grit De politieke affiche zet zijn zegetocht voort I TB i i:w|i mH Hl t REIZENDE TENTOONSTELLING NOG TOT WOENSDAG TE ZIEN interbouw bv Voorlichting Geen alternatief Splitsing WK» BETER WWajS drukwerk BESTELLEN? I I 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 JUNI VRIJDAG 8 4 I 1 (Van een onzer verslaggevers) r Alleen verkrijgbaar bij: GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? VELSEN. De Flevumschool aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost ziet zich door groei van het leer lingental voor ruimteproblemen gesteld. Ten behoeve van 115 leer lingen, verwacht voor het leer jaar 1979-1980, zijn half augustus twee extra klaslokalen nodig. De heer W. Kolkman, hoofd van deze openbare L.O.M.-school, ziet een voorlopige oplossing in een inwendige verbouwing van de voormalige Franciscusschool, waarin de school sinds 1975 ge vestigd is. Santpoorterstraat 41 Kleverpark Haarlem 023-263463 die hun tijd vooruit zijn 1* JI11 L*j Gedipl. Optometrist 0V V Een zonnebril moet u I j met alleen staan, hij moet u II ook passen Daarom IJ verkopen wij u een zonnebril f als een gewone’bnl. Compleet met bijbehorende service. Als u een goed zittende zonnebril hebt, gaat u die ook vaker gebruiken En terecht if Denkt u maar eens aan de laagstaande zon in voor- en najaar. En aan de wintersport Kortom, onze zonnebrillen bieden werkelijk comfort (o.a zelfkieurende glazen!) en beschermen uw ogen écht. Tot kijk dus Gedipl. Contactlensspecialist A N V C Gedipl. Audicien F.l DA IJmuiden. Bril "Inn", Kennemerlaan 92. Tel0255Ü 1 50 72 Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel en Zwijndrecht (2x). WHM VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden i BANDEN SERVICE „DE WITTE PAAL A’ Reinier Claeszenstr. 2-4 h# Tel. (02550)-15161 Geopend: ma. t.m. vr k8.30-17.30 Zaterdags 8.30-14.00 uur, *1 ■i w w (ADVERTENTIE) Flevumschool wil ruimtekort het •x: (ADVERTENTIE) 4 gba- Minister af val is (ADVERTENTIE) 3 ten- (ADVERTENTIE) VELSEN. Te laat afremmen voor een stoplicht op de rijksweg aan de noord kant van de Veisertunnel veroorzaakte donderdagavond omstreeks tien minuten voor twaalf een aanrijding tussen twee auto’s. Hierbij werd een 64-jarige vrouw uit Amstelveen gewond. Zij is opgeno men in het Zeeweg Ziekenhuis in IJ- muiden. Door werkzaamheden in de westbuis van de Veisertunnel kon het autoverkeer donderdagavond alleen gebruik maken van de oostbuis. Een 64-jarige automobi list uit Amstelveen had te laat het stop licht voor de tunnel in de gaten en reed tegen de voor hem afremmende automo bilist aan. Beide auto’s werden zwaar be schadigd. De Amstelvener verkeerde on der invloed van sterke drank. de tot jral atie irer- nen Jen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tot en met woensdag 13 mei is in het Witte Jejater de reizende expositie „De Nederlandse Politieke Fo tomontage” te zien. In de foyer, de film zaal en de ruimte achter het projectie scherm hangen dan tientallen voorbeel den van politieke fotomontages in Neder land uit de periode 1974-1979, hoewel ook aan buitenlandse grafici die zich bezig hielden met politieke fotomontage aan dacht besteedt wordt. De expositie is Frank Beekers. Ook hangen er drie affi ches van de Duitser Klaus Staeck die hij speciaal voor de kamerverkiezingen van 1977 maakte. De politieke fotomontage bestaat al sinds de fotografie officeel werd geïntro duceerd, nu 140 jaar geleden. Een foto montage moet echter niet als kunstvoor werp maar als gebruiksvoorwerp gezien worden; het origineel is gemaakt om ver menigvuldigd en verspreid te worden zo dat de gedachte erachter uitgedragen kan worden. De techniek is ook wel gebruikt in de reclame en voor het maken van boekomslagen maar deze beeldtaal is toch het meest toegepast op a-commerciële wij ze: als politiek propagandamiddel om een bepaald ideaal te verkondigen en om de gedragingen van bepaalde politici aan de kaak te stellen wanneer zij hun eigen belang laten provaleren boven het alge meen belang dat zij geacht worden te dienen. In dat licht bezien is het wellicht ook niet zo verwonderlijk dat de politieke fo tomontage altijd een wapen van links is geweest. Dat blijkt ook duidelijk uit de geëxposeerde affiches waarop met name het driemanschap Van Agt, Van Veen en Wiegel figureert, al dan niet manipule rend met het grote geld. Voor de liefheb bers: de zaal gaat zaterdag om acht uur open, de film begint om negen uur. Zowel voor als na de voorstelling kunnen de affiches bekeken worden, enkele van de geëxposeerde affiches zijn bovendien te koop. havenplaats. Zwitserland heeft intussen laten weten geen prijs meer te stellen op vervoer van het Zwitserse afval via Ne derland. Zij hebben een contract gesloten met België, dat de vaten met radioactief afval via Zeebrugge verscheept. Vorig jaar ontstond grote onrust in IJ- muiden, toen bleek dat enkele van de per spoor uit Zwitserland aangevoerde vaten licht radio-actief besmet waren. Op het ministerie van Volksgezondheid kon men niet meedelen of de problemen rond de ngs- ■and imi- oge- iren aak- ■res- die a in i de On- jmi- den de ie is -INTERNATIONAL Ginjaar liet er geen twijfel over bestaan dat het transport hoe dan ook doorgang moet vinden. Blijven de werknemers bij hun standpunt dan wil hij „naar andere mogelijkheden zoeken”. Daarmee bedoelt hij waarschijnlijk de verhuizing naar een andere haven in IJmuiden of een andere Een meer permanente oplossing noemt hij verhuizing naar de voormalige Da Costaschool aan de Noorderlaan in Vel- sen-Noord. Die voorkeur heeft recht streeks te maken met de verdere groei kansen die hij voor deze specifieke streekschool wel degelijk aanwezig acht. Noordzeekanaal. In die situatie is de school weinig plaatsgebonden. De voormalige Da Costaschool in Vel- sen-Noord wordt nu gebruikt door de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs, die vergevorderde plannen heeft voor de bouw van een geheel nieuw schoolgebouw elders in het IJmondge- bied. Het gebouw aan de Noorderlaan bevat elf lokalen en biedt daarmee volop ruimte voor de Flevumschool. De streek school verwacht het gebouw over twee jaar te kunnen ontruimen. Tot dan wil Kolkman zich aan de Zeeweg nog graag even behelpen. „De Emmaschool biedt een snelle oplossing”, geeft hij toe. „Maar bepaald niet de beste”. samengesteld door programmator Matty Austen van het Schaffytheater in Am sterdam, de eerste zes weken is al het werk ook daar geëxposeerd. Voor de ex positie van Amsterdam naar Velsen kwam is hij nog in Utrecht geweest, na dinsdag verhuist de expositie wederom naar elders. Radio-actief ongevaarlijk zending van vorig jaar de Zwitsers van gedachten hebben doen veranderen. Na die rel, beloofde minister Ginjaar de Tweede Kamer in het vervolg meer aan voorlichting te doen. Om de angst bij de mensen weg te nemen. Hij heeft daarom voorlichtingsbijeenkomsten belegd, een informatiekrant je uitgegeven en de pers ingelicht. Na overleg met vertegenwoordi gers van de Industriebonden wordt nu geprobeerd nog een extra-voorlichtings- bijeenkomst te houden voor de werkers bij Hoogovens. „Meer kan ik niet doen”, aldus Ginjaar, „het is onmogelijk om elke Nederlander persoonlijk te gaan vertellen wat er aan de hand is”. De bewindsman greep daarom gisteren de gelegenheid aan om zijn boodschap via de pers uit te dragen. Hij bracht met klem naar voren dat het hier niet gaat om afval uit kern energiecentrales, maar uit laboratoria en ziekenhuizen. „Ook al zouden er helemaal geen kerncentrales bestaan, dan zouden deze transporten nog plaats meoten vin den”, aldus de minister. In de betonnen vaten zitten voornamelijk spullen als schoenen, watten, handschoenen enzo voorts die het personeel in de ziekenhui zen en laboratoria gebruikt heeft bij het werken met radioactieve spullen. Niette min worden er zeer stringente veiligheids voorschriften nageleefd. „Op geen enkel terrein worden de veiligheidseisen zo ver doorgevoerd als bij radio-actieve stoffen. Maar juist daardoor ontstaat bij het pu bliek de indruk dat er wel iets heel gevaar lijks aan de hand zal zijn”, aldus Ginjaar De dumping in het zeewater levert vol gens hem geen gevaar op. Er is geen enkele aternatief voor dum ping in de zee, aldus de bewindsman. Zou dat niet meer mogen, dan kan het Energie onderzoek Centrum Nederland het niet meer ophalen en moeten de laboratoria en ziekenhuizen het werken met radio-actie ve materialen staken. Voor zover het afval afkomstig is van de terreinen van de kern centrales, wordt het geproduceerd door de laboratoria daar en niet door de centra les zelf, zo liet de minister weten. Het afval van de reactoren gaat naar een opwer kingsfabriek. Ginjaar: „Daar is niets ge- heims aan. Er zit beslist geen dubbele bodem in”. Hij peinst er niet over om de mensen van Hoogovens over te halen met een „gevarenpremie”. Ginjaar: „Die zou ik hoogstens kunnen geven omdat ze gevaar lopen een ton op hun tenen te krijgen. Want gevaar voor radio-actieve bestraling is er niet”. Ook de vaten waaraan vorig jaar gebreken werden geconstateerd had den toen zonder bezwaar geloosd kunnen worden, volgens Ginjaar. Maar om verde re onrust te voorkomen heeft men die eerst maar weer van een nieuw omhulsel voorzien. Ze gaan nu op 18 juni met een nieuwe zending mee. Minister Ginjaar toonde zich duidelijk geïrriteerd door de motie van de Velser gemeenteraad, waarin hem gebrekkige voorlichting wordt verweten. „En dat ter wijl ze wisten dat er vandaag nog een persconferentie over deze kwestie zou worden gegeven”, merkte hij bitter op, „ik zeg er maar vast bij dat het transport van Petten naar de verschepingsplaats deels ’s nachts zal plaatsvinden, omdat er op de weg die de auto’s gebruiken maar één baan vrij is. Ook daar is dus helemaal niets geheimzinnigs aan (Van onze Haagse redacteur) DEN HA A G/I JMUIDEN. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft gisteren op een persconfe rentie in Den Haag nogmaals benadrukt dat er geen enkel gevaar kleeft aan het transport van radio-actief afval via de IJmuider haven. Volgens de bewindsman maakt de bevolking in de IJmond zich ten onrechte ongerust. Hij wees de be schuldiging van de Velser gemeenteraad dat hij te weinig aan voorlichting had gedaan van de hand. De minister is van plan om een dezer dagen opnieuw een voorlichtingsbijeenkomst te beleggen voor het Hoogovenspersoneel. Vorige week maakte veertig werknemers van het bedrijf bekend dat zij weigeren mee te werken aan het transport en de overslag van het afval, dat in de Atlanti sche Oceaan moet worden gedumpt. Voor de 100 leerlingen van dit moment zijn bij elkaar negen lokalen aan de Zee weg in gebruik. Het volledige schoolge bouw aan de Zeeweg, dat van ver voor de oorlog dateert, en de drie noodlokalen die daar in 1976 aan werden toegevoegd. Bij de gemeente komt alleen toewijzing van een deel van de Emmaschool als oplossing in aanmerking. Dit gebouw komt in au gustus leeg en zou volgens de inzichten van wethouder Scheeper als dependance van de Flevumschool ingericht moeten worden. Bezwaren daartegen bij de heer Kolkman berusten op praktische, didacti sche en pedagogische overwegingen. „Vóór toevoeging van de huidige noodlo kalen zal op niet al te lange termijn het gebouw aan de Zeeweg ongetwijfeld weer toereikend zijn voor het leerlingenbe stand”. Toewijzing van het schoolgebouw aan de Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw Velsen) maakt op dit moment wei nig kans meer. Het dagelijks bestuur van deze stichting koos onlangs definitief voor het leegstaande pand Kanaalstraat 234 als nieuwe huisvesting. Scheeper zegt deze bestemming nooit serieus overwogen te hebben voor het schoolgebouw aan de Beukenstraat. ■•TT I In het kader van deze expositie wordt zaterdagavond in het Witte Tejater een film vertoond over John Heartfield, die in het algemeen als de pionier van de politie ke f fotomontage beschouwd wordt. Deze Duitser ontwikkelde in de jaren twintig de fotomontage tot een nieuw politiek wapen waarmee bepaalde maatschappelijke ont wikkelingen genadeloos werden doorge prikt in een voor de grote massa begrijpe lijke beeldtaal. Voorafgaand aan deze film worden alle zes tot nog toe door het Haarlemse collectief het Jute-project ge maakte animatiefilmpjes vertoond. Deze voorstelling komt in de plaats van het toneelstuk „De Getermineerden” dat door ziekte van enkele acteurs afgelast moest worden. Behalve het beknopte historische overzicht, van politieke fotomontages van buitenlandse artisten hangt er vrijwel uit sluitend Nederlands werk van de laatste vijf jaar. Affiches van Anthon Beeke, Rob Blomjous, Egbert Bomers, Pieter Hilde- ring, Max Kisman en Ronald Timmer mans, Edwin de Leewerk en de groepen Limburg Express Pinkpop, Profoot, Tstort en Lies Ros, Rob Schröder en j4- De noodlokalen achter de voormalige Franciscusschool. Een oplossing waarvoor in 1976 werd gekozen voor opvang van een groeiend aantal leerlingen. Vestiging van een dépendance werd toen na vee! discussies van de hand gewezen. De geschiedenis lijkt zich nu te herhalen ïl- Een van de affiches van de grafisch ontwerpers Max Kisman en Ronald Timmermans, ook te zien op de expositie in het Witte Tejater hoofd bieden door verbouwing De Flevumschool valt onder het voort gezet buitengewoon onderwijs. Er wordt momenteel in tien groepen gewerkt (vier eerste klassen, drie tweede klassen, twee derde klassen en een vierde klas). De heer Kolkman weet zich volledig gesteund door de oudercommissie bij het huisves tingsplan dat hem voor ogen staat. Om binnen het schoolgebouw de benodigde extra ruimte te creëren is hij best bereid de aula boven in twee leslokalen op te splitsen door plaatsing van een tussen wand. In feite herstel van een vroegere situatie. Een handenarbeidlokaal, bene den aan de straatkant, en eventueel een lerarenkamer noemt hij ook uitstekend bruikbaar als ruimten voor theoretische leervakken. De lessen handvaardigheid zouden bij zo’n oplossing, alweer tijdelijk, uitbesteed kunnen worden aan de techni sche school aan de Troelstralaan. „Alles is ons liever dan inrichting van de depen dance die wethouder Scheeper voor ons in gedachten heeft”, zo besluit hij. De Flevumschool wordt bezocht door leerlingen uit de IJmondgemeenten Vel sen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. De helft komt van benoorden het IU, Voor al uw banden, uitlijnenX balanceren, schokbrekers, uitlaten en accu’s J IJMUIDEN B.V.” W M

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5