SI Laura Dean kon slechts over helft mogelijkheden beschikken Exposities in Haarlem bieden spectrum van stijlen Beklemmende overdaad bij Dury’s Blockheads Koffiemelk in de koffie 11 n. Kleine moeite, groot verschil John Wayne Ij id Operazangeres met penning geëerd i Engelse band ruilt spontaniteit in tegen perfectie Robert Gordon Danswerkshop Peter Klapwijk Ongelijke strijd Ans Wortel 1 17 KUNST 19 7 9 1 2 JUNI DINSDAG meter. t 4 i SCHEVENINGEN. Bij het begin van de voorstelling van Laura Dean Dancers and Musicians, maandagavond in het Theater aan de Haven, kwam iemand namens de leiding van het Holland Festival vertellen, dat er een misverstand geweest was bij het omrekenen van voeten in meters. Laura Dean had om podia gevraagd van 35 bij 35 voet 10.50 bij 10.50 meter), het vloeroppervlak van het Theater aan de Haven telt echter maar 6 bij 8 W* W Ballet door misverstanden beknot (Foto Jaap Pieper) CONRAD VAN DE WEETERING Galerieën vinden eigen plaats (ADVERTENTIE) CEES STRAUS Het begin van dat draaien is (als con trast tot het voorgaande) wel even span nend, maar werkt na enige ogenblikken Een regelrechte afgang beleeft eerder op de avond de rockabillyzanger Robert Gordon, die na zijn breuk met gitarist Link Wray compensatie heeft gezocht bij de Engelse snarenheld Chris Spedding. En dat is een type, waarvan ik de laatste zou zijn om te beweren dat hij niet kan spelen. Voor de rechttoe, rechtaan rock ’n roll van Gordon mist hij evenwel bezie ling, vibrato en een messcherp vermogen tot begeleiden. Vooral in ouder repertoire slaat de vergelijking met Wray in het nadeel van Spedding uit. De grootste op winding ontstaat dan ook als Dury als gastsolist even mee komt zingen in I’m too tired to rock. techniek haar uitgangspunt. Ze werkte een poosje samen met Steve Reich, maar besloot na een paar jaar een andere weg te kiezen en zelf haar eigen muziek te gaan componeren om geluid en beweging tot een zo groot mogelijke eenheid te bren gen. Dat is nu 3 jaar geleden. Ze werkt uitsluitend met dansers die ook een in strument kunnen bespelen en kunnen zingen. JOHN OOMKES (Vanavond in Carré, morgenavond in De Doelen te Rotterdam) Galerie Tholen, slechts kortgeleden ge start, neemt in dit gezelschap een soort tussenpositie in. Met aan de ene kant Klein die zich richt op „waterdichte” kwa liteit en aan de andere zijde Piet van Leeuwen die zich alleen op de avant garde richt, wil Henk Tholen kunst brengen die naar eigen zeggen past „in de dagelijkse omgeving van de mensen”. Zijn openingsexpositie de twee meta- realisten Frans Erkelens en Victor Lin ford was geen onverdeeld succes. Artis tiek viel er genoeg te beleven maar de kopers bleven weg. toch ook slaapverwekkend, ook al staan de dansers geen moment stil. Na de pauze is er een veel interessanter werk, Dance, uitgevoerd door zes dansers die continue ritmes stampen bij een soort primitieve marsmuziek, gespeeld op twee autoharpen. Dit gecombineerd met steeds wisselende figuren, weet door zijn ver schuivingen van ritmes en zijn muziek die rt- Laura Dean in een fragment van haar voor stelling Music/Dance dat gisteren in het kader van het Holland Festival in Scheveningen was te zien. nu gebaseerd is op minstens vier verschil lende akkoorden, gemakkelijk de aan dacht vast te houden en zelfs wat energie uit te stralen, wat de bedoeling van Laura Dean was. Laura Dean Dancers and Musicians komt verder op 13 juni in Rotterdam (De Lantaren), op 14 juni in Amsterdam (De Brakke Grond, ook te klein), 15 juni in de Blauwe Zaal in Utrecht en op 16 juni in de Schouwburg in Middelburg. De groep is interessant genoeg om er kennis van te nemen, maar teleurstellend in zijn uitwer king. Voor vanavond staat Laura Dean Dan cers and Musicians ook in het Theater aan de Haven aangekondigd met een ten dele ander programma dan dat van maandag avond. Door de zeer beperkte ruimte kan dat beloofde stuk niet uitgevoerd worden omdat het bestaat uit veel grote sprongen. De groep zal dus hetzelfde programma als maandag brengen. waarin ze zich nog wel wil (of kan?) ver nieuwen. Daarmee is voor het eerst met de pen ning een persoon geëerd, die de vereni ging grote diensten heeft bewezen, aldus Scarborough Fair. Marijke van der Lugt was destijds een vooraanstaand en bekend operazangeres. Zij stond ooit op de grote podia in Milaan, Wenen, Parijs en Londen. Sedert 1973 is ze aan de Scarborough Fair Vocal Group verbonden. Die expositie hield ook in dat zijn werk nu op museaal niveau werd erkend, zodat het van enige moed getuigt om er vervol gens weer van af te stappen door voor een stijl te kiezen die waarschijnlijk weer de nodige problemen voor de gemiddelde kijker zal oproepen. Klapwijk maakt op een fors formaat doeken met een lyrisch- abstracte inslag. Hij schildert volkomen intuïtief en heeft elke reëele vorm losgela ten. Af en toe duiken nog herkenbare symbolen op (zoals kruistekens in kleine series), maar ze zijn losgekoppeld van hun eigenlijke betekenis. het Frans Halsmuseum een expositie van zijn tekeningen. Het betekende een afslui ting van een techniek want Klapwijk is sindsdien gaan schilderen en maakt geen tekenwerk meer. Klapwijk doet een beroep op de toe schouwer, in zoverre dat deze zijn werk gevoelsmatig moet ondergaan. Met een fundamentele gerichtheid onderzoekt hij het effect van verf, toets en vorm en zet dat de kijker onomwonden, zonder enige terughoudendheid voor. Het verwijt dat Peter Klapwijk gemaakt kan worden, is misschien dat er al heel wat jaartjes abstract wordt geschilderd. De aansluiting echter bij de fundamenta listen onder meer resulterend in een aantrekkelijke textuur vormt een ei gentijds element. (Ans Wortel exposeert tot 22 juni in Galerie Tholen. Men kan er op dinsdag tot en met zaterdag van 11-17 uur terecht. De beide exposanten in Galerie Van blij ven tot 24 juni. Op woensdag, donderdag en vrijdag is de deur van 14-18 uur geo pend). DEN HAAG (ANP). De vereniging voor instrumentale en vocale muziek „Scarborough Fair” heeft haar dirigente Marijke van der Lugt onderscheiden met' de zilveren penning van de vereniging. Ans Wor tel: „en de maan was rood en de mist en de bodem en de groeisels deden als altijd hun best", gouache (1979). Christhilde Klein heeft zich in het eerste jaar van het bestaan van haar galerie in Haarlem vooral onderscheiden in het tonen van gerenommeerde kunstenaars. Ik schreef al eerder over Luis Fileer, een goed voorbeeld van haar wens om met kwaliteit èn met relatief betaalbare kunst naar buiten te treden. Wat niet wil zeggen dat Fileer goedkoop werk maakt; alle waar is nu eenmaal naar zijn prijs. Christhilde bouwt haar stal op met enerzijds kunstenaars die al elders faam maakten (Fileer, Remé, Verburg, Wunderlich), aan de andere kant heeft ze lef genoeg om hier in Haarlem volslagen onbekenden als Pozzi en Horak te introduceren, twee namen die grote verrassingen waren. hebben ook Norman Watt-Roy (bas), Charley Charles (drums), Davey Payne (sax), John Turnbull (gitaar), Chaz Jankei (gitaar, keyboards) en Mickey Gallagher (keyboards) gestreefd naar een zo homo geen mogelijk groepsgeluid. The Block heads zijn allang geen Blockheads in de ware zin van het woord, maar een forma tie waarop weinig valt aan te merken dan dat zij het in een continue muzikale pres sie zoekt. Hardzacht verhoudingen, een gelijknamige opbouw tussen ballade en steviger werk leidt daaronder. Juist die kwaliteiten straalt Dury’s tweede album, Do it Yourself, wel uit met voortreffelijk en fraai materiaal als Inbe- tweenies, Ouiet, Waiting for your Taxi en Dance of the Screamers. In een lang con cert komt vrijwel het hele repertoire dan ook aan bod, zij het dan op een weinig verrassende en door en door gedegen ma nier. Dury en the Bockheads zijn dan ook rijp voor de grote zalen in de VS. Volgens de programmatoelichting is het initiatief genomen om Holland-Festival- voorstellingen van buitenlandse groepen minder geïsoleerd van de Nederlandse danskunst te laten plaatsvinden. Aange kondigd stond een dansworkshop met de dansers van de Stichting Dansproductie waarbij Laura Dean een nieuw stuk voor hen zal maken of een bestaand stuk zal instuderen. Dat bleek het zoveelste mis verstand: Laura Dean heeft die dansers wel een paar uur les gegeven, maar wist absoluut niets van het instuderen van een stuk en voelde daar ook niets voor. rf- lan Dury: moeilijk om act te vernieuwen. (Foto Lex van Rossen) Dinsdag, 12 juni Rotterdam. De Lantaren (20.30 uur): De Ui. Schouwburg (20.30 uur): Iphigenie auf Tauris. De Doelen (20.15 uur): Poetry Inter national. Amsterdam. De Kleine Komedie (20.15 uur): De Club. Waalse Kerk (20.15 uur): ASKO- koor. Den Haag. ’s-Gravenhaagse Manege (20.22 uur: Bewth. Scheveningen. Theater aan de Ha- ven(20.30 uur): Laura Dean Dancers and Musicians. Woensdag, 13 juni Den Haag. Koninklijke Schouw burg (20.15 uur): Les Eléments etc.. ’s-Gravenhaagse Manege (20, 22 uur): Bewth. Scheveningen. Appel Theater (20.30 uur): De Ui. Amsterdam. De Kleine Komedie (20.15 uur): De Club. Centrum Bellevue (12.30 uur): Cate chism for Israel. Centrum Bellevue (20.30 uur): The Irish-Hebrew Lesson, Catechism for Israel. Waalse Kerk (20.15 uur): ASKO- koor. Theater Carré (20.15 uur): Mali, Nati onaal Ensemble I. Rotterdam. De Lantaren (20.30 uur): Laura Dean Dancers and Musicians. De Doelen (20.15 uur): Poetry Inter national. Utrecht. Geertekerk (20.15 uur): Ra dio Kamer Orkest II. baande paden gaat. Evers, die oorspron kelijk uit Haarlem komt, is een aantal jaren geleden met fotografie begonnen en ontplooit zich op een steeds positievere wijze. Je zou zijn werk fundamentele kunst kunnen noemen als die term niet aan de schilderkunst was voorbehouden. Evers gebruikt het licht immers het meest essentiële gegeven in de fotografie zoals eigenlijk elke fotograaf dat zou moeten doen. Licht is in zijn bladen aan wezig om het donker op te heffen, maar hij doet dat tevens zo knap dat je je voortdurend afvraagt hoe zijn techniek werkt. Soms ontstaat het bekende Blooker-ca- cao effect als hij foto’s van foto’s van foto’s maakt en daar het licht een heel eigen rol in laat spelen. (Vervolg van onze voorpagina) Wayne was een groot aanhanger van president Nixon en lid van het ultrarecht se American Legion. Dat leidde onder meer tot zijn rol in „De Groene baretten” een film die het Amerikaanse optreden in Vietnam verdedigde. Deze rol bezorgde hem internationaal kritiek, maar kort daarna kreeg hij de begeerde Oscar en de „Gouden Globe” van de pers voor „True Grit” waarin hij terugkeerde naar zijn vanouds bekende manier van werken. Wayne werd geboren in 1907 als Marion Michael Morrison en groeide op nabij de filmstad Hollywood. In de schoolvakantie werkte hij als requisiteur bij Fox Film Corporation en later als zingende cowboy met de geleende stem van Gene Autry in een reeks onbekende films. Pas in 1939 kwam zijn eerste succes, als Ringo Kid in „Stagecoach”, dat gevolgd werd door talloze andere hoofdrollen als de ideale cowboy. Wayne maakte vooral naam in de na-oorlogse films Rio Bravo, The Man Who Shot Liberty Valance, El Dorado en Back to Bataan. Wayne’s laatste openbare optreden had plaats in april van dit jaar als presentator van de 51ste Academy Awards. In Scheveningen zagen we het beknotte nummer Music (1979), deel I. De muziek voor piano, synthesizer en viool is op één enkel akkoord gebaseerd en werkt als een slaapliedje. Het eerste stuk van de dans bestaat uit steeds weer herhaalde series van uiterst ontspannen bewegingen do pen en armzwaaien), door de vier dansers parallel uitgevoerd. Het laatste gedeelte daarvan omvat langdurig ronddraaien op twee voeten. Het eerste nummer moest nu drastisch verkleind worden, er werd met vier in plaats van met zes dansers opgetreden en die stootten zich bij het langdurig rond draaien, wat specifiek is voor dit ballet nog steeds tegen de muur. Een tweede misverstand was de toezegging van het Holland Festival (naar het zeggen van Laura Dean) dat er in ieder theater waar ze zou optreden een geluidsinstallatie zou staan. Die ontbrak in Scheveningen zodat de uiterst simplistische muziek van Laura Dean zelf maar ten dele (te zacht) hoor baar werd en dit terwijl die muziek het juist van zijn sterkteverschillen moet heb ben. Laura Deen was tot overmaat van ramp ook nog ziek en tijdens het tweede nummer knapte de elastiek van haar ha- rembroek. Verder verliep de voorstelling vrij aardig. Laura Dean heeft een volledig klassieke dansopleiding op de School of American Ballet en tevens een muziekopleiding. Ze danste bij Merce Cunningham en bij Paul Taylor, maar kwam door de technische benadering van hun werk niet meer aan een eigen interpretatie toe. Om zichzelf terug te vinden vluchtte ze weg uit New York en sloot zich op in een studio in San Francisco. Na twee jaar had ze ontdekt wat haar bleef boeien; langdurig ronddraaien en stamppatronen (ritmes). Dit werd in com- binatie met klassiek ballet en moderne HAARLEM. In Haarlem bestaan nu drie galerieën waar een regulier en professio neel expositiebeleid wordt gevoerd. In vergelijking met voorgaande jaren is dat een verbetering van vele tientallen procenten; er zijn perioden geweest dat er nauwelijks of geen kunsthandel in Haarlem was te vinden waar aaneensluitende tentoonstellingen werden gehouden. Omdat dat aantal van drie zich voorlopig lijkt te stabiliseren, is er alle reden om nu, aan het einde van het seizoen, een onderling vergelijk te maken aan de hand van de lopende exposities. Waarbij als belangrijkste feit valt te constateren dat alle drie galeries (Klein in de Krocht, Tholen in de Anegang en Van in de Hagestraat) zich behoorlijk blijken te profileren en over een heel eigen publiek beschikken dat zich waarschijnlijk elders wel niet zal laten zien. voornaamste attractie van het eens zo idealistische Engelse Stiff-label en één van de belangrijkste troeven die de new wave ons heeft opgeleverd, bleek in vergelijking tot eerdere ontmoetingen zijn geluidsinstallatie aan Amerikaanse maatstaven te hebben aangepast. Niet dat het merendeel van de goege meente daar erg door gehinderd wordt, want anders verlaat je de zaal wel op tijd, maar toch een duidelijk teken aan de wand. Vooral de frequentie waarop de pompende bas van Norman Watt-Roy wordt uitgestuurd, is niet bepaald bevor derlijk voor de gemoedsrust. In het mid denrif van deze bezoeker wordt allengs duidelijker een zelfde pulserende bewe ging opgeroepen, waardoor op den duur de lol in het podiumgebeuren verdwijnt. Nou zijn mijn waarnemingen allesbe halve maatgevend voor wat het publiek ondergaat, daarvoor blijft een recensent als het goed is teveel individu, maar ik moet bekennen dat het optreden van lan Dury me dit keer in lichte mate heeft teleurgesteld. De halververlamde perfor mer boet weliswaar weinig in aan amuse mentswaarde. Nog steeds beheerst hij als geen ander de gave om de dubieuze of dubbelzinnige bedoelingen van zijn in rock omgezette pubsongs te visualiseren, omringt hij zich met een hele santekraam van sjaaltjes, toetertjes en maskertjes. In vergelijking met de eerdere optre dens in Amsterdam en Dury’s deelname aan een Alkmaars festival vorig jaar zo mer is evenwel het verrassingselement uit zijn act verdwenen. Je weet ongeveer van tevoren wat hij zal doen met een micro- foonstandaard, welke bekken hij trekt tijdens de zotte intermezzi tussen de num mers en met welke opmerkingen hij het publiek schoffeert. Nu is het moeilijk om je act telkens te vernieuwen en zolang nieuwe groepen toeschouwers zich om zijn gedrag kunnen vermaken zal het me ook een zorg zijn. Onheilspellender vind ik evenwel de be klemmende overdaad die The Blockheads in muzikaal opzicht ten toon spreiden en dan heb ik het niet alleen over het volume waarmee dat gebeurt. In kennelijke navolging van Graham Parker’s Rumour AMSTERDAM. Op driekwart van het optreden dat Ian Dury and The Blockheads ■maandagavond in het Amsterdamse Theater Carré gaven, hield ik het maar voor gezien. Gehóórd, zou misschien beter aangeven waar het voornaamste euvel lag. De De tweede exposant bij Galerie Van is Peter Klapwijk. Anderhalf jaar geleden had Klapwijk in het Prentenkabinet van Geografisch gezien is de strijd die Piet van Leeuwen voert een marginaal gebeu ren. Verweg van de loop van het publiek, moet hij het met zijn dubbele galerie heb ben van de doorgewinterde liefhebber van avant garde kunst In de moeilijk bereikbare Hagestraat is dat een ongelij ke strijd ten aanzien van de meeste andere expositiegelegenheden die tenminste nog een attractieve omgeving te bieden hebben. Ik heb op deze plaats al vaker een lans willen breken voor het beleid dat Van Leeuwen voorstaat. Van de drie hier ge noemde galeriehouders is hij de enige die zijn hoofdinkomsten van elders haalt en daarom zijn galerie als een hobby kan beschouwen. Maar dan een bezigheid waaraan hij het grootste deel van zijn tijd geeft met alle prettige gevolgen voor zin exposanten van dien. Veel van zijn kun stenaars maken trouwens werk dat in alle andere galerieën met een meewarige glim lach als zijnde onverkoopbaar wordt afge daan. Als Wink van Kempen een humoris tisch environment maakt rond het ver schijnsel Haarlem-Bloemenstad is dat in de eerste plaats interessant voor een voor uitstrevende museumdirecteur (als die be staan) die de bewuste kunstenaar een kans wil geven. Voor het publiek is het een goede mogelijkheid om bij te blijven, maar inkomsten brengt het voor Van Leeuwen niet op. Winfred Evers Ook zijn huidige exposanten zijn van hetzelfde laken een pak. In de voorzaal hangen nu foto’s van Winfred Evers uit Amsterdam die lange volslagen onge- De nieuwe exposante bij Tholen is he laas een teleurstelling. Uit zijn woonplaats Bergen nam Tholen Ans Wortel mee die haar zoveelste expositie vult met goua ches. Wie het werk van deze schilderes van tien jaar geleden kent, zal nu weinig nieuws vinden. Bij Ans Wortel staat mo menteel elke ontwikkeling stil. Ze heeft een stijl gevonden die altijd goed is voor een schare liefhebbers, maar die artistiek gezien zo dood als een pier is. Ans Wortel maakt verhalende kunst: ze beeldt scènes uit relaties uit die ze aanvult met diepzinnige poëzie. Mannetjes, vrouwtjes en poezelig ogende kindertjes met bolle wangen en dito oogjes staren je in opperste verbazing aan, alsof het tijd perk van de bloemen en de bijen nog tientallen jaren kan voortduren. Niet voor niets heeft de schilderes deze stijl in de jaren zestig ontwikkeld, maar er is sinds dien natuurlijk wel het een en ander ge-1 beurd. Daarover is in haar werk echter niets te vinden met als gevolg dat het alle spanning mist. Jammer is ook dat ze bij Tholen niet haar grote olieverfschilderij en laat zien, een van de weinige richtingen B W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17