BLAD DELFTSE STUDENTENBOND: Aantal rokers iets gedaald Defensie zoekt baan voor Libanongangers Commissie-Köbben in rapport: Koffie-export van Brazilië weer op gang n! FGH hypotheekbank was met een volle machine. 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Gezin besteedt helft Als u duizend gulden te beleggen had, maar niet op een riskante manier, met wie zou u dan gaan praten? budget in de winkel 1 A wir Schadeloosstelling aandeelhouders Iraanse banken S ONDERZOEKSRAPPORT EIM: "I QPFX Kort over de FGH-hypotheek. Kort over FGH-Vastgoed. Met de FGH bijvoorbeeld. Over pandbrieven. 21 ECONOMIE 1979 12 JUNI DINSDAG 1 4 i 4 Elke FGH-hypotheek is maatwerk. Wat zeggen wil,dat we zorgvuldig rekening houden met uw individuele omstandigheden. Een FGH-hypotheek past als een handschoen. En is aangepast aan uw financiële draagkracht. HARIS (ANP). Het ministe rie van Defensie gaat bemiddelen om dienstplichtige Libanongan gers bij hun terugkeer in Neder land aan een baan te helpen. Dat gebeurt via de Sectie Bemidde ling Overgang Burgermaatschap pij (BOB) van het ministerie in Den Haag. UTRECHT. Het ministerie van Onderwijs heeft de laatste zes jaar voor honderden miljoenen guldens bezuinigd op de Omdat u niet alleen een huis wilt, maar ook nog een leven. Interesse? Komt u dan ’s praten. Onze adressen vindt u onderaan deze advertentie. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur hierbij inschakelen. Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woning bouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk- heden, projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakelbungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, karakteristieke grachtenappartementen in Amsterdam. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. Allereerst is de FGH-pandbrief een veilige belegging. Daar staat de solide naam Friesch-Groningsche Hypotheekbank zonder mankeren borg voor. De FGH-pandbrief geeft een goed rendement. Bovendien kunt u onze pandbrieven altijd tussentijds verkopen. Uw geld staat niet onwrikbaar vast. FGH-pandbrieven luiden aan toonder. En u kunt ze overal kopen: bij onze acht kantoren in Nederland,of via uw bank of uw effectencommissionair. 4 studiefinanciering. Een deel van het geld dat op de achter eenvolgende begrotingen voor de studiefinanciering was uitge trokken, is niet uitgegeven. In totaal gaat het om een bedrag van 290 miljoen gulden of gemiddeld 1100 gulden per jaar voor elke beursstudent. Dit is berekend door het blad Orakel van de Delftse studentenbond. iiiiiiw w&ÉM*1*1111 sthjihwih r-- ihr -An - i|j, - U- 1 ■ft Ti Ministerie bezuinigt n' miljoenen op beurzen (ADVERTENTIE) Echt beleid minderheden ontbreekt (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) ■ENEN ek van jor De waarde van de buitenlandse belan gen in de Iraanse banken wordt geschat op ruim 220 miljoen gulden. Na een juri disch en financieel onderzoek zal het bui tenlands aandeel in het bankkapitaal wor den terugbetaald, aldus Moinfar. ?laim, ten. 413,00 267,00 0,20 6,57 Het is overigens bekend dat vanuit de afdleing studiefinanciering van het minis terie herhaalde malen aan de verantwoor delijke bewindslieden te verstaan is gege ven dat op het punt van de studiefinancie ring een onhoudbare situatie aan het on- staan is. DEN HAAG. Een duidelijke op vatting over de gewenste positie van minderheden in ons land heeft tot nu toe in het overheidsbeleid ontbroken. Dit staat in een rapport van de Adviescommissie Onderzoek Cultu rele Minderheden (ACOM), dat van middag is aangeboden aan minister Gardeniers (CRM). De commissie, onder voorzitterschap van prof. A. J. F. Kobben, werd bijna een jaar geleden geïnstalleerd en heeft als eerste taak een opzet te maken voor een onderzoekprogramma naar de positie van culturele minderheden in ons land. De coördinatie tussen de ministeries, die elk op hun eigen terrein worden ge confronteerd met de effecten van immi gratie, laat dikwijls te wensen over. Soms zijn zelfs tegenstrijdige beleidsmaatrege len genomen, zo constateert de commissie. De huidige gang van zaken, waarbij niet van een duidelijk beleid voor de minder heidsgroepen sprake is, levert voor de toekomstige positie van de minderheden een weinig rooskleurig beeld op. Er zijn ontwikkelingen in de maatschappij gaan de die sterk negatief voor deze groepen werken. Zo schrijft de ACOM: „Er zijn aanwij zingen dat, met de toenemende omvang van de minderheidsgroeperingen en met het scherper worden van de maatschap pelijke selectieprocessen in het algemeen, vooroordeel en discriminatie jegens de minderheden in Nederland op grotere schaal optreden. De sombere sociaal-eco- nomische vooruitzichten in Nederland doen het ergste vrezen voor de werkgele genheid voor de minderheden”. Weliswaar moet men ervan uitgaan dat de meeste migranten in ons land perma nent hier zullen blijven, maar dat hoeft het bevorderen van retourmigratie niet uit te sluiten. Daarbij zijn de sociaal- economische en politieke ontwikkelingen in de landen van herkomst van belang. Hierover zegt het rapport: „De Neder landse overheid zou zich, voor zover dat in haar vermogen ligt, erop kunnen toeleg- Op de markt en aan de deur wordt slechts een be scheiden deel van het voor gen een bijdrage te leveren aan de verbe tering daarvan. Tegelijkertijd zou zij er voor zorg kunnen dragen, bijvoorbeeld via scholing, dat de kwaliteiten van hen die wensen terug te keren worden afge stemd op de behoeften in hun land van herkomst”. Tot dusver heeft BOB alleen bemiddeld voor kort-verband-vrijwilligers, technisch specialisten en vrijwillig nadienenden, al dus kapitein Schutte van de Militaire So ciale Dienst (MSD) in Libanon. De dienst plichtigen in Libanon krijgen nu een for mulier, waarop ze naast enkele persoonlij ke gegevens kunnen invullen welke oplei ding ze hebben in de burgermaatschappij en eventueel in het leger, en wat voor baan ze zouden willen hebben. Via de MSD in Libanon gaan de formu lieren naar Den Haag, waar BOB er een lijst van „aanbod" van maakt. De lijsten gaan naar ongeveer 1400 werkgevers in het hele land, en zijn anoniem: iedere sollicitant krijgt een nummer. Mocht een werkgever interesse hebben, dan neemt hij contact op met BOB, die hem in direct contact brengt met de sollicitant. u. R r l|l. t U„U 1 RIO DE JANEIRO (AP). De export van koffie uit Brazilië, het grootste koffie land ter wereld, is gisteren weer hervat tegen belangrijk hogere prijzen. De Brazi liaanse koffie, waarvan de prijs op drie gulden dertig lag, zal nu bijna vier gulden gaan kosten. 147, 55,21 8,«t 88,50 16,11 48, 141, M 33,00 59,50 49,00 73,00 29,50 54,20 120,00 109,00 92,00 36,20 106,50 60,00 127,50 49,50 40,00 34,00 102,001 97,50 61,00 42,00 164,00 41,20 58,00 47,50 58,10 45,50 135,50 40,00 43,60 58,00 43,50 4,00 51,50 67,50 78,80 65,00 162,50 51,20 57,10 119,00 39,50 40,60 87,50e 66,50 96,20 50,00 39,40 53,20 112,00 41,50 56,20 184,50 35,00 75,50 144,80 46.00 49,00 38,30 53,60 310,00 595,00 189,00 150,00 378,00 9,11 6,37 5,04 1,17 275,00 8,65 1,74 De uitvoer was vorige week gestaakt, nadat het koffiegebied plotseling door de vorst werd getroffen. In de grootste kof- fiestaat Sao Paulo heeft de vorst het ge was voor dertig percent vernield en in Parana voor vijftien percent. Hoe groot de schade is in de staat Minas Gerais, het op een na belangrijkste koffiegebied van het land, is nog niet bekend. De aard van het rapport brengt met zich mee, dat het vooral vragen over, en weinig antwoorden geeft op de groeiende proble men rond de minderheden. Voorzichtig wordt wel retourmigratie als mogelijke oplossing genoemd. lom-. •n u „j,. l ...J. X J ■noteerd o o o 5 Deze administratieve besparingen ten bate van de schatkist moeten volgens het blad enerzijds worden toegeschreven aan de relatieve daling van het aantal beurs studenten. Sinds 1973 is dit aantal blijven schommelen rond 43.000, hoewel het tota le aantal studenten verder is gestegen. nog eens een bedrag van ongeveer 285 miljoen gulden uitgespaard. Bij elkaar opgeteld beslaan al deze administratieve besparingen een bedrag van meer dan een half miljard gulden, zo heeft Orakel bere kend. nische iten ersen. or dit en euvel s aan. Overigens is de bezuiniging op de stu diefinanciering in feite nog groter, aldus Orakel. Bij de uitkering van de studie beurzen wordt immers geen rekening ge houden met de prijsindex voor de studen- tencomsumptie. Als dit wel gebeurd zou zijn, hadden de begrotingsbedragen over de afgelopen jaren in totaal 22 procent hoger moeten liggen. In feite is hierdoor fondsa AMSTERDAM (ANP). Begin dit jaar rookte 46 percent van de Nederlanders van vijftien jaar en ouder. Dat is één percent minder dan vorig jaar. Dit cijfer heeft het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) gemeten na gesprekken met 15.000 mensen, zo deelt de Stichting Volksgezondheid en Roken mee. De daling van het aantal rokers doet zich alleen bij mannen voor, het percentage rokende vrouwen bleef gelijk op 39 percent. Volgens de enquête is 81 percent van de ex-rokers van de ene op de andere dag gestopt. Vijf percent kwam er af door therapieën, preparaten of acupunctuur. In de afgelopen zeven jaar is het aantal Nederlandse rokers met 11 percent gedaald, „een teken van de groeiende bewustwording van de risico’s van de rookgewoonte”, aldus de stichting. De Nederlandse cijfers liggen echter hoger dan die van andere Westerse landen: in de Verenigde Staten rookt nog maar eenderde van de bevolking. De enquête is gehouden in opdracht van de stichting. Deze opzet staat in het rapport Advies Onderzoek Minderheden, waarin een groot aantal aanbevelingen voor onder zoek wordt gedaan. Omdat deze aanbeve lingen zich ook op het werkterrein van andere ministeries bewegen, is de minis ter van CRM verzocht het werkstuk aan haar collega’s voor te leggen. Al die onderzoeken gaan „een veelvoud kosten van hetgeen tot dusverre in Neder land is besteed aan onderzoek naar de positie van minderheden”, beseft de groep. Maar dit geld moet er komen, in de verwachting dat hier de kost voor de baat uitgaat. Afgezien van het geldelijke probleem is er, aldus het rapport, nog de moeilijkheid dat ons land over maar weinig gekwalifi ceerde onderzoekers beschikt die iets van de minderhedenproblematiek afweten. Het zal dus onvermijdelijk zijn dat met het doen van de tientallen onderzoeken die de ACOM voorstelt, veel tijd heengaat. Er is volgens de commissie nog maar weinig bekend over de kinderen van de minderheidsgroepen in ons land, de zoge naamde Tweede Generatie, en over de betrekkingen tussen minderheden en de Nederlandse samenleving. Onderzoek hiernaar moet zo snel mogelijk worden gestart, zo staat in het rapport. Door deze en andere oorzaken dreigt er een „etnisch subproletariaat” te ontstaan, met alle spanningen die daaruit kunnen voortvloeien tussen minderheden en de ontvangende samenleving, aldus de ACOM. Wil men dit proces keren, dan is in de eerste plaats een goed inzicht nodig, zodat „op strategische punten passende beleidsmaatregelen kunnen worden geno men”. Dat versterkt alleen maar de nood zaak van onderzoek, aldus het rapport. Aan de andere kant is de besparing toe te schrijven aan de gedeeltelijke beurzen, die in koopkracht steeds kleiner werden, zo meldt Orakel. Volgens het studenten blad is een en ander te verklaren uit de gebrekkige normering bij de toekenning, waardoor onvoldoende rekening wordt gehouden met de welvaartsstijging bij de berekening van het ouderlijk inkomen. detailhandelsaankopen ge reserveerde deel van het gezinsbudget besteed. Iets meer dan 5 percent van alle detailhandelsuitgaven vindt zijn weg via deze dis- tributiekanelen. Duidelijk hoger ligt het percentage wanneer het gaat om zui vel, brood, vis, groente, fruit kaas, weefsels, bloe men en planten. De rest van de detailhan- delsbestedingen bijna 10 percent komt terecht bij postorderbedrijven, cam pingshows, boekenclubs, agrarische bedrijven, meu- beltoonzalen enz. Mensen met hogere inkomens boven de ziekenfonds grens blijken iets meer voorkeur te hebben voor dit „elders” kopen dan mensen met lagere inko mens. Van alle bestedingen in de winkel wordt 75 a 80 percent binnen een straal van twee kilometer van de woning uitgegeven. In het algemeen geldt daarbij, dat de afstand tussen wo ning en winkel kleiner is naarmate het om eenvou diger artikelen gaat. Van de niet-dagelijkse artike len wordt 67 percent ver der dan 500 meter van de woning, doch binnen de woonplaats, gekocht en 20 tot 25 percent wordt zelfs buiten de woonplaats aan- geschafl. Mensen met lagere inko mens kopen over het alge meen dichter bij huis dan mensen met hogere inko mens. De mate, waarin men de beschikking heeft over een auto, kan hierbij een rol spelen. De fase waarin een gezin met be trekking tot de leeftijd van de kinderen verkeert, is niet van invloed op de mo biliteit. Dit is wel het geval met het niveau van de be stedingen aan voedings middelen en kinderkle ding, zo blijkt uit het on derzoek. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Nederlandse gezin be steedt de helft van zijn budget in de winkel. De andere helft gaat naar de overige detailhandel, zoals de markt, het pos torderbedrijf enz. en naar bestemmingen buiten de detailhandel, waarvan de zogenoem de vaste lasten, huur verzekeringen, een groot deel van uitma ken. Van de totale de- tailhandelsbestedingen komt 85 percent in de winkel terecht. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). TEHERAN (Reuter). Buitenlandse aandeelhouders in de vrijdag genational- sieerde Iraanse banken zullen hiervoor schadeloos worden gesteld, zo heeft het hoofd van het Bureau voor Planning en Begroting, Ali Moinfar, verklaard. FRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV. Hoofdkantoor: Amsterdam.Herengracht 433,<020 221272). KANTOREN: Amsterdam. Herengracht 468.(020 2625151 Arnhem.Zijpendaalseweg 59. (085 427348» Eindhoven.Ten Hagestraat 11.(040 4468551 Enschede. M H.Tromplaan 12,(053 -312445).' Den Haag. Lange Vijverberg 9. (070 605900) Groningen. Ubbo Emmiussingel 75.(050 183183) Rotterdam. Schiedamse Vest 89, (010 -115550) Utrecht. Gilden kwartier 43.(030 310344) FGH-VASTGOED. Amsterdam. Herengracht 468. (020 262515). IODE ari J#*?"’

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21