Uiterste poging president Somoza duurt voort Gekaapt toestel landde op Cuba door alcohol aan benzinetekort Ongeregeldheden in parlement van Suriname Yorkshire rijfouten Partij Sadat krijgt hoogste zetelaantal Polshorloge voorkomt In Frankrijk 70.000 doden Opnieuw vrouw vermoord in Olieramp Mexico Motorophanging DC-10 mogelijk constructiefout Directeur handelscommissie: Oliemaatschappijen schuldig in de VS Geen vooruitgang bij autonomiegesprek Blijvende militaire steun VS aan Cairo 1 Hester Street 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 1 2 JUNI DINSDAG 2 door Nico Scheepmaker vuil en I I I in aas >en ‘len ijn ster la de gen ider- t be- srze- deze inde dat ?ven van zien ver- aan- 4ten i toe n de der- y er in (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. President Somoza van de Middenamerikaan- se staat Nicaragua heeft gisteravond zijn luchtmacht opdracht gegeven, de hoofdstad Managua te bombarderen. Het lijkt een uiterste poging van de president om de grote aanval van het Sandinistische Nationale Bevrijdingsfront op Managua af te slaan. 3. Mik trijfël Luchtmacht Nicaragua bombardeert hoofdstad (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Oliemaatschappijen hebben bijgedragen aan het huidi ge benzinetekort in de Verenigde Staten doordat zij ruwe olie hebben opgeslagen in plaats van te raffineren. De directeur van de afdeling concur rentie van de federale handelscommissie, Dogherty, heeft dit gisteren onthuld tijdens een hoorzitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Op de hoek van Hester Street en de Bowery was een stuk dode huismuur van onder tot boven volgeschilderd met een kleurrijke, sociaal-realistische afbeelding, getiteld: „The Wall of Respect for the Working People of Chinatown”, en pas toen we, steeds verder wandelend, Or chard Street bereikten, bleken we te zijn waar we wezen wilden. „David Deutsch” en „Chass S. Cohen” stond er nu op de uithangborden, en het was hier dat „The Underwear King” geflankeerd werd door andere kledingzaken, die hun geëtaleerde kledingstukken niet gewoon geprijsd had den, maar van code-aanduidingen hadden voorzien: Blazer P-4146, Blouse P4150. Allemaal groothandels, nam ik maar aan. int co op dij en g van je de d. Er imel, van werd ft on- m de ken. LONDEN (DPA). De meest gezochte vrouwenmoordenaar van Engeland, de „Yorkshire ripper”, heeft zo vreest de politie, inmiddels zijn twaalfde slachtof fer gemaakt. In de nacht van zondag op gisteren werd in de buurt van een uit- gaanswijk het lichaam van een vrouw van tegen de veertig jaar gevonden. De vrou wenmoordenaar, die sinds vier jaar het Noordengelse graafschap Yorkshire in zijn macht heeft, had tot op heden meestal prostituees vermoord. De recherche kon gisteren nog geen nadere mededelingen doen. Al jaren zoekt men zonder resultaat naar de „Yorkshire ripper”. De zoekactie is de tot nu toe duurste en omvangrijkste opsporing in Noord-Engeland. De onbekende steekt de draak met de politie. Zo schrijft hij brie ven waarin hij zijn daden meldt. Ook is hij in een geval op de plaats van de misdaad teruggekeerd om het lijk van zijn slachtof fer op een meer opvallende plaats te leg gen. Zijn voorganger, de oorpsronkelijke „Jack the ripper” bracht in de vorige eeuw vijf dames van lichte zeden om het leven en is nooit aangehouden. Gisteravond stegen grote rookkolom men op vanuit de zuidwestelijke buiten wijken van de hoofdstad. Terwijl de bom men neervielen vluchtten de inwoners overal heen, zo meldden verslaggevers. In andere delen van de stad werd hevig ge schoten. Volgens ooggetuigen zijn tiental len mensen omgekomen bij de gevechten. Somoza, die zich heeft teruggetrokken in een bunker, liet gisteren op een pers conferentie weten, dat de laatste dagen honderden mensen bij de gevechten zijn omgekomen. Door het laten springen van leidingen hebben de sandinisten de drink watervoorziening van Managua in gevaar gebracht, aldus Somoza. Het Nicaraguaanse staatshoofd gaf toe, dat ook elders in zijn land een hevige strijd woedt tussen leden van zijn Natio nale Garde en de sandinisten. Waarnemers hebben gemeld, dat de Na tionale Garde in die strijd napalm ge bruikt. In Leon, de tweede stad van Nica ragua, vertelden inwoners dat de sandi nisten een tank van Somoza’s troepen hadden buit gemaakt en daarmee vervol gens de regeringstroepen bestookten. Intussen is de evacuatie van gezinnen van Amerikaanse diplomaten uit Nicara gua gisteravond opgeschort, omdat de sandinisten de enige weg naar het vlieg veld van Managua hebben geblokkeerd. De oppositie kwam de vergadering bin nen om te protesteren tegen de aanwezig heid van het nieuwe parlementslid Koorn- dijk van de regerende Nationale Partij Kombinatie (NPK), die tegen hun wil was toegelaten tot het parlement. De regeren de coalitie kan hierdoor weer rekenen op een meerderdheid van twintig zetels. De Vooruitstrevende Hindoenstaanse Partij noemde deze gang van zaken onwettig. De gemoederen liepen in de vergadering zo hoog op dat oppositieleden stoelen grepen en daarmee begonnen te gooien. Oppositieleider Lachmon zei na afloop van de ongeregeldheden dat hij een klacht zal indienen bij de procureur-generaal. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEL AVIV. De Verenigde Staten zullen Egypte steun blijven verlenen om in de defensiebehoeften van dat land te voorzien. Dit heeft president Carter gisteren in Washington meegedeeld aan de Egyptische vice-president Moebarak. De toezegging van Amerika moet wor den gezien in het licht van het besluit van Saoedi-Arabië, dat weigert zijn Arabische buurt nog langer hulp te verlenen. Zoals bekend hebben de VS reeds na de ondertekening van het Israelisch-Egypti- sche vredesverdrag drie miljard gulden militaire hulp toegezegd aan Cairo. Giste ren bespraken Carter en Moebarak op het Witte Huis hoe de VS Egypte kunnen helpen in zijn defensiebehoeften op lange re termijn. De delegaties van Egypte en Israel heb ben gisteren bij de hervatting van de autonomiebesprekingen in de Egyptische havenstad Alexandrië geen vooruitgang geboekt. De Israëlische minister van Bin nenlandse Zaken, Burg, hield bij het Hij baseerde zijn uitspraak op statisti sche gegevens van het Internationale Bu reau voor Energie (IEA) in Parijs. Uit deze gegevens blijkt dat de olie-invoer in de Verenigde Staten het afgelopen kwartaal normaal is geweest, ondanks de vermin derde uitvoer van Iran. Andere olie-ex- porterende naties hebben echter hun aan deel vergroot. Dougherty wees er op dat zijn uitspraak alleen gebaseerd is op gegevens van het IEA. Hij benadrukte dat veel met betrek king tot de tekorten niet duidelijk is en drong aan op een parlementair onder zoek. Intussen heeft de benzineschaarste in de Verenigde Staten een verontrustende golf van geweld teweeggebracht in New York, waar dit weekeinde voor de tweede maal in tien dagen een autmobilist is gedood na een woordenwisseling bij een benzinestation. De incidenten komen steeds meer voor aan het eind van de week. Tachtig percent De autoriteiten in New York hebben tot nu toe geen enkele maatregel genomen om de verkoop van brandstof te regelen, zoals in Califomië al een maand het geval is. Zij schijnen te hopen dat de situatie van de brandstofvoorziening zich langza merhand zal normaliseren. Als morgen de leden van de commissies voor defensie uit de Eerste en Tweede Kamer en van de Adviesraad Defensie Aangelegenheden (ADA) de grote interna tionale luchtvaarttentoonstelling op het vliegveld Le Bourget bij Parijs bezoeken, zullen zij niets merken van de gevolgen van de oliecrisis. MEXICO (UPI, DPA, AFP). Technici uit Mexico en uit andere landen trachten nog steeds het lek van de brandende olie bron in de Golf van Mexico te dichten. Uit de bron spuit dagelijks olie in hoeveelhe den gelijk aan dertigduizend vaten per dag, de zee in. De olielaag heeft zich verspreid over een zee-oppervlakte van ruim 1600 vierkante kilometer. Bij het bestrijden van de brand is blus- expert Red Adair uit Texas ingeschakeld. Volgens de directeur van het Mexicaanse staatsbedrijf Pemex, de eigenaar van de oliebron, kost het Adair zeker tien dagen om het lek te dichten. De directeur en de biologen van Pemex geloven dat „het effect van de oliewerking op het milieu nihil zal zijn”. President Fidel Castro van Cuba begaf zich in allerijl naar de luchthaven toen de Tristar landde. Het is evenwel niet bekend of hij rechtstreeks betrokken is geweest bij mogelijke onderhandelingen met de kaper. De kaping geschiedde toen het. driemo- torige vliegtuig op weg was van New York naar Fort Lauderdale in Florida. Het toe stel is inmiddels naar de VS teruggekeerd. sule in de contracten die per 1 juli ingaan. Die komt er op neer dat de olieprijzen worden verhoogd, aldus een mededeling van de Middle East Economy Survey. hoofdstad, met het doel het aantal ver keersongelukken te verminderen”. Volgens deskundigen kan men met behulp van acupunctuur automobilis ten afhelpen van onregelmatigheden in het zenuwstelsel die hun weggedrag negatief beïnvloeden. Volgens de theorie van het bioritme staan alle menselijke wezens onder in vloed van drie regelmatige cycli fy de fysieke, de emotionele en de intel lectuele cyclus en zijn zij minder oplettend en meer prikkelbaar wan neer één van de cycli verandert van een positieve in een negatieve toestand. Om dus te voorkomen dat we het zon dagse Manhattan in al te grote rust zou den aantreffen, besloten we naar Hester Street te gaan. Een paar jaar geleden was de gelijknamige film nog op de televisie, verhalend over het lot van de joodse im migranten in het begin van deze eeuw. Prachtige film! Hester Street was daarin de Jodenbreestraat van New York, brui send van leven, een aaneenschakeling van kledingzaakjes, naaiateliers en overbevol king, terwijl de middenweg één grote op stopping was van paard-en-wagens, ven tende sinaasappelverkopers en gehaaste voetgangers. Daar wilden we heen, op zondagmorgen, want waar elders op zon dag een gezapige rust heerst, is het leven in de jodenbuurt in volle gang. We besloten het meteen goed aan te pakken en ons ontbijt niet te nuttigen in de omgeving van ons hotel, maar ons met een taxi naar Hester Street te laten rijden om daar, ter plekke, het ontbijt te gebrui ken, „Hester Street?”, vroeg de taxichauf feur gepuzzeld. Daar had hij nou nog nooit van gehoord. We legden hem uit dat hij Broadway af moest, plus nog wat details, en toen veinsde hij het te weten, maar we moesten hem er zelf op opmerk zaam maken dat hij er al voorbij was. Uitgestapt. Een van deze zijstraten moest het toch zijn, maar kijk, daar had je op de hoek al een gelegenheid waar je kon ont bijten. slis- fieu- lijn- mer rza- 1 en (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN. Frankrijk telt twee mil joen alcoholisten en daarnaast nog eens drie miljoen zware drinkers die nog niet als verslaafd kunnen worden beschouwd. Jaarlijks overlijden 70.000 Fransen als gevolg van overmatig drankgebruik. Dit schrijft het Westduitse medische tijdschrift Selecta, dat wordt uitgegeven in de Beierse bierstad München. Volgens het blad bevindt Frankrijk zich in de voorste gelederen wat het alcoholisme betreft. Omgerekend in zuivere alcohol wordt in Frankrijk jaarlijks 16,1 liter gedronken. In West-Duitsland is dat 12,4 liter, in Groot-Brittannië 8,2 liter. Overigens is in Frankrijk het alcoholge bruik in twintig jaar gedaald met twintig procent, aldus Selecta. PARAMARIBO (SNA en ANP). Tij dens een vergadering van het Surinaamse parlement zijn gisteren alle negentien op positieleden van de Vooruitstrevende Hin- doestaanse Partij (VHP) door de politie de vergadering uitgezet. Dit gebeurde op last van parlementsvoorzitter Wijntuin. Op zondag laat de stad de mensen met rust, dan kunnen zij op hun gemak het grote geheel bekijken terwijl het een beet je sluimert, nauwelijks beweegt en hele maal geen eisen stelt. Er komen onver moede perspectieven te voorschijn en waar op werkdagen alles beheerst werd door actie, overweegt op zondag de aan blik. Zo is het in Amsterdam en op precies dezelfde manier is het zo in New York (Als ik over Manhattan schrijf, denk ik wel eens, ga ik automatisch beter formuleren). Am- ;lijk zal sten ït al ex- oor- de slis- □ar- sge- gen nek wil leid WASHINGTON/STRAATSBURG. De Amerikaanse federale lucht vaartdienst FAA heeft het vermoe den, dat de motorophanging van de DC-10 verkeerd is ontworpen. Deze trend (dat de joden vervangen waren door de Chinezen), zette zich voort in geheel Hester Street, een lange, rechte, verpauperde, betrekkelijk smalle straat, waar alle joodse namen in de loop der decennia vervangen bleken te zijn door Chinese: Ho Ho Florist, Ping Kuen Dri ving School, Oversea Chinese Mission. Af en toe had zich er een Italiaans aandoende naam tussen weten te wringen, zoals op de koperen gedenkplaat aan de muur: „In memory of P. F. C. Frank Vallone, USMC, who gave his life for God and country in Vietnam september 11, 1968. Dedicated bij his friends and neighbours, november 11, 1968”. ren ■er- de Jrg dt. de 100 len len en, [en >en iar len i het 3.000 win- Ro- s de 3.000 zzel- i. De 1978 het bus- nder 'are- •vo bij >or- het ioe- zan eet snt est ies an de uit en rc- 3e- Ze ro- ier n| van de benzinestations is zaterdag en zon dag gesloten, zodat automobilisten die voor het weekeinde hun tank willen vol gooien, lange tijd in de rij voor de pompen staan. In deze sfeer van nervositeit kwam zaterdagavond een 29-jarige man door messteken om het leven. Je kreeg een kop koffie, een jus d’oran- ge, twee eieren sunny side up met bacon, twee toasts en een handjevol gebakken aardappelen voor, als ik me goed herin ner, 1 dollar alias twee gulden, maar dat belette een van origine Japans echtpaar naast ons niet, om zonder de minste gêne (hij las intussen een goed boek) één zo’n ontbijt met hun tweeën te delen. De koffie was, zoals op een bordje gemeld werd, „the finest coffee in the world”, maar daaruit bleek toch duidelijk dat de Chine se eigenaar (het restaurantje werd door een omvangrijke Chinese familie gerund) weinig gereisd had in zijn leven. Het is trouwens toch verwonderlijk, hoe een na tie een man op de maan kan zetten zonder in staat te zijn een kop behoorlijke koffie te zetten. overleg vast aan de opvatting, dat Israel het recht heeft nederzettingen te stichten op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Premier Khalil bestreed dit. Gisteren hebben Israehsche veiligheids troepen drie Palestijnse guerrillacellen opgerold na recente bomaanslagen in Is rael. De guerrilleros beschikten over ex plosiever! en wapens, zo werd meege deeld. Om hoeveel arrestanten het gaat werd niet gezegd. Vanmiddag is de Veiligheidsraad van de VN opnieuw bijeengekomen om zich te beraden over de toestand in Zuid-Liba non. Secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft de Veiligheidsraad voorge steld, het mandaat van de VN-troepen in Zuid-Libanon (dat volgende week dinsdag afloopt) met een half jaar te verlengen. Toch begint men zich in kringen van exposanten zorgen te maken over de in vloed van die crisis op de luchtvaart. Stijgende prijzen zullen onder meer gevol gen hebben voor de paraatheid van de luchtmacht, zo wordt gezegd. Irak heeft zijn afnemers van ruwe olie op de hoogte gesteld van een nieuwe clau- De levendigheid van Hester Street in de film bereikte Orchard Street nu ook weer niet, maar met zo hier en daar een rabbijn die de bagageruimte van een Oldsmobile vol kleren hielp uitladen (of is niet ieder een die zo’n zwarte hoed zo hoog op zijn hoofd heeft staan dat hij daarmee auto matisch een hoog en wijs voorhoofd creëert een rabbi?) kwam het toch een aardig eind in de richting. En het beeld was compleet, toen we de sinaasappelver- koper tegenkwamen. Of verkocht hij niet de sinaasappels, maar de schillen, die hij eerst met een ingenieus apparaatje in lan ge smalle reepjes van de vrucht ontdeed, zodat hij een witte sinaasappel overhield? De ontblote sinaasappels gooide hij in de ene bak, de oranje schillesliertjes in de andere, en ik moest geruime tijd wachten voordat ik wist dat hij toch de geschilde sinaasappels verkocht, die je dan, via een inkeping bovenin, soepel knijpend, in je mond kon uitpersen. Maar dat dit nu typisch joods-Amerikaans is, zou ik niet i durven beweren. CAIRO (AFP). De Democratische Nationale Partij van president Anwar Sa dat heeft in de eerste ronde van de Egypti sche parlementsverkiezingen 176 van de 199 op het spel staande zetels gewonnen. Dit is gisteren door het ministerie van Binnenlandse Zaken in Cairo bekendge maakt. De Socialistische Arbeidspartij (cen- trum-rechts) kreeg 17 zetels en de rechtse liberaal-socialisten verwierven 1 zetel. De „onafhankelijken” behaalden vijf zetels. Na de eerste ronde op vorige week don derdag, volgt donderdag de tweede ronde. Dan gaat het om 139 zetels, waarvoor 286 gegadigden zijn. Wie de 30 voor vrouwen bestemde zetels zullen innemen, wordt later bekendgemaakt. Op 18 juli zal er nog worden gestemd in de twee districten in de Sinai. Egypte telt 176 kiesdistricten die elk twee afgevaardigden kiezen. Behalve de 30 zetels voor vrouwen zijn er nog 10 zegels waarover de president mag beslis sen. De zittingstermijn van het parlement is vijf jaar. GENÈVE (UPI). In het centrum voor veilig verkeer in de Roemeense hoofdstad Boekarest is een bioritmisch polshorloge ontwikkeld om ervoor te zorgen, dat automobilisten hun wagen laten staan op dagen dat zij een ver hoogd risico lopen, fouten te maken. Dit heeft de Internationale Arbeidsor ganisatie (ILO) te Genève meegedeeld. Mensen van deze organisatie hebben aan het onderzoek meegedaan. Diverse luchtvaartmaatschappijen maken reeds van de theorie van het bioritme gebruik bij het vaststellen van de vliegtijden van piloten en in Japan houdt men er rekening mee bij het bepalen van de werkroosters van treinbestuurders. „In het project is een bioritmisch polshorloge ontwikkeld dat de chauf feur de kritieke dagen aangëeft waar op hij „ongeluk-gevoelig” kan zijn”, aldus een ILO-medewerker. „Nu wordt er gewerkt aan een acupunctuur-be- handeling die de chauffeur kan onder gaan tijdens een koffiepauze. Proeven met de behandeling worden genomen met taxichauffeurs in de Roemeense FAA-directeur Langhorne Bond zei dat gisteren in Washington tijdens een hoor zitting tegenover een commissie van het Huis van Afgevaardigden. De commissie onderzoekt het ongeluk met een DC-10 vorige maand in Chicago. Bond zei overigens geen idee te hebben wanneer zal worden besloten het vliegver bod voor de DC-10 op te heffen: „We moeten er zeker van zijn, dat de machines veilig zijn”, aldus de FAA-directeur. In Straatsburg hebben gistermiddag vertegenwoordigers van dertien Europese luchtvaartmaatschappijen, waaronder KLM en Martinair, hun ongewijzigde ver trouwen in de DC-10 uitgesproken. De dertien maatschappijen die allemaal vliegtuigen van het type DC-10 gebruiken, willen graag dat de FAA het vliegverbod zo snel mogelijk opheft, vooral voor de Europese DC-10-30. Het toestel dat in Chi cago verongelukte was van het type DC- 10-10. Het bericht dat de in Straatsburg bij eengekomen maatschappijen tot de overtuiging zouden zijn gekomen, dat de moeilijkheden met de DC-10 uitsluitend een kwestie van onderhoud zijn, werd later niet bevestigd. Een woordvoerder: „Wij zijn aan het slot van een gedachten wisseling eenstemmig tot een analyse ge komen”. Volgens een lid van de bemanning gaf de kaper zich over aan de Cubaanse auto riteiten, kort nadat het toestel van de Delta Airlines, een Lockheed L-1011, op de internationale luchthaven José Marti in Havanna was geland. HAVANNA (Reuter). Alle 206 inzit tenden van een Amerikaans Tristar straalvliegtuig zijn vandaag ongedeerd vrijgelaten nadat een kaper de piloot tij dens een binnenlandse vlucht in de VS had gedwongen, koers te zetten naar Cuba. In ons land hebben FNV, CNV en CLAT-Nederland (een beweging die op komt voor de mensenrechten in Latijns- Amerika) in Rotterdam een petitie aange boden aan de consul-generaal van Nicara gua. Daarin wordt aangedrongen op de volledige erkenning van de democratische rechten van het Nicaraguaanse volk en spoedige vrije verkiezingen. De organisa ties spreken tegelijk hun afschuw uit over „de vele moorden, arrestaties, martelin gen en verdwijningen van vakbondsmen sen in Nicaragua die opkomen voor hun democratische rechten”. De onderdruk king moet worden beëindigd, en de vak bondsleiders moeten onmiddellijk op vrije voeten komen, aldus de petitie. ■fr Een moeder kruipt met haar huilende dochtertje weg achter een auto om te ontkomen aan de hevige schietpartijen tussen de Sandinisten en de Nationale Garde in Managua, de hoofdstad van Nicaragua.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3