Beetje verwennerij: 60 VLIJMSCHERP! WEES ER VLUG BIJ!!! Ruigoord -r eer ea tie is een illusie Als CDA-motie wordt aangenomen Opleidingen Bovenkerkerpolder wellicht bebouwd ISW, betrouwbare bron van kennis Bedrijfstrainingen 5 W Uw Kunstgebit de gehele dag Gedeputeerde Van der Knoop: B r E Scholingsavonden over derde wereld in Wereldwinkel DINSDAG 1 2 JUNI 19 7 9 8 B H 11 V Zolang de voorraad strektkrijgt U deze boeken voor: grote houtstraat 120 HAARLEM willems- beekweg 4 IJMUIDEN in super velours Links: Met sjaalkraag Rechts: Judo model, 1 schitterende velours I Boordevol gangbare mode-modellen met leuke ideeën voor macramé, breien, tapijtknopen, haken en borduren. Trakteer uzelf en ga genieten van prachtige kleur-illustraties. Zo doe je nog eens ideeën op! Ha, Ha, voor f.1,— per boek..! Vf Dat zijn de prijzen van Omar Khayam - Nederlands grootste speciaalzaak in Oosterse-Tapijten - I Iet scheelt u echt honderden, soms zelfs duizenden guldens. Loop eens vrijblijvend binnen. Zie het enorme assortiment en ontdek het vlijmscherpe voordeel! 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De CDA-fractie in de Noordhollandse Staten wil de bouw van flats mogelijk ma ken tussen Hoofddorp en Nieuw- Vennep. De flats, waarvoor de toegestane bouwhoogte van 12 meter in het streekplan zou moe ten worden verhoogd tot 20, wat overeenkomt met ongeveer zeven woonlagen, zouden moeten wor den gebouwd als uitbreiding van Hoofddorp. In deze uitbreiding zouden minstens 10.000 woningen een plaats moeten krijgen. Dit blijkt uit een motie, die bij de streekplanbehandeling door de CDA-fractie is ingediend. Marketing Overige Opleidingen Rechten NEDERLANDS GROOTSTE SPECI AALZAAK IN OOSTERSE TAPIJTEN Beverwijk - Utrecht- Hilversum - Den Haag Laat z’n vaderdag zó beginnen: Kook eitjes. Radio zachtjes aan. Verse bloemen op de ontbijttafel. Koffie, thee, sinaasappelsap. Brood warm maken Daarna vader wakker maken en ’m de huis-badjas voorhouden. Wat ’n verwennerij zeg! onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, dat Uw kunstgebit ce ge hele dag door gemakkelijk, ste. g cr> zeker zit. neem dan Dentoflx - het speciale moderne poeder - en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle onge makken van Uvj kunstgebit vergeten, want U kunt lachen, spreken e-. eten zoals U wilt! Dentohx is daarb ver frissend en is een weldaad voor Uw ge hemelte Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen Economie Openbaar bestuur Management per stuk De huis-badjas voor Pa R20 (Van een onzer verslaggevers) Adre>: Postcode plaats. Ik zou graag nadere informatie ontvangen over de hieronder aangekruiste avondopleidingen, die in september beginnen. Instituut voor Sociale Wetenschappen. Wassenaarseweg 39-41. 2596 CG Den Haag. l el. (070) 26 40 81. CHD-143 Deze Wereldwinkel organiseert deze maand twee scholingsavonden. De eerste is op vrijdag 15 juni. Gesproken zal wor den over de Braziliaanse pedagoog Paola Freire. Deze heeft een methode bedacht om analfabeten binnen enkele weken te leren lezen en schrijven. Uitgangspunt daarbij is dat ze het eerst woorden leren uit hun naaste leef- en woonwereld. De tweede avond is gepland op dinsdag 26 juni. Dan wordt de film „Wie betaalt de hoogste prijs” vertoond. Een titel die al helemaal voor zichzelf spreekt. Na afloop van de filmvertoning kan er over de pro blematiek van „wel of geen handelswaar kopen uit derde-wereldlanden” worden nagepraat onder het genot van een kopje echte onvervalsteindiaanse koffie! IJMUIDEN. Niet iedereen lijkt er van overtuigd dat verkoop van produk- ten van ontwikkelingslanden nut heeft voor de arme bevolking van die landen. Of, en op welke manier, de opbrengsten van cultures en handnijverheidsproduk- ten ten goede komen aan bijvoorbeeld arme koffieboeren en handwerkslieden is niet helemaal duidelijk. De Wereldwin kel in IJmuiden gaat daarover duidelijk heid verschaffen. Hc Sr l D. i ja. HAARLEM. Gedeputeerde Van der Knoop heeft maandag zijn standpunt herhaald, dat het „volstrekt illusoir” is dat Ruigoord zou kunnen worden opge nomen in het recreatiegebied Spaam- woude. Wel wilde hij toezeggen dat voor de bewoners van het dorp zekerheid zou worden geschapen omtrent de termijn dat zij in Ruigoord zouden blijven kun nen wonen. BK C din: ziet W din: bije G sc A IJ bi E M T A k m ai d Vl si tf o: h rr Cl o di D „1 gi V( di ja ui w di Cl z< d. L V( P' K w Z( d< V( kl st hi G d. b. hi b Sv M. ke Be ru: bu K. D. z.v 1 Ti M. en M. St i P. jai ja: V< D’66 maakt daarmee een overwinning van CDA en WD mogelijk maar - para doxaal genoeg - ook een situatie die het zelf niet wil: een uitvlekken van Hoofd dorp richting Nieuw-Vennep. De demo craten doen dat echter, omdat ze al even min voorstander zijn van het dichtgroeien van het gat tussen Haarlem en Hoofd dorp, waarvan, zoals bekend, de PvdA voorstander is. Ze bevinden zich tussen twee vuren en die situatie noopt tot een verklaring. Die werd maandag uiteraard gegeven in de vorm van een motie. D’66 overweegt in de motie, dat het om diverse redenen in beginsel ongewenst is in de Haarlemmermeer een nieuwe grote bouwlokatie tot stand te brengen. Niette min kan woningbouw in die gemeente onvermijdelijk zijn om het woningtekort in het zuiden van de provincie te vermin deren. Volgens de D’66-motie, is het niet reëel te verwachten, dat de bouwlokatie aansluitend op de Haarlemse agglomera tie eerder kan worden afgerond, dan bij het door GS vastgestelde aantal van 15.000 huizen. (De hoge kosten van verbin dingswegen en bruggen naar Haarlem moeten namelijk over een zo groot moge lijk aantal woningen worden uitgesmeerd, om deze kosten per woning zo laag moge lijk te houden). Die tussentijdse afronding is volgens de democraten wel bij Hoofd dorp mogelijk. Bovendien is de noordwes telijke kant van de Haarlemmermeer vol gens D’66 betrekkelijk kwetsbaar. De wij ken bij Hoofddorp liggen op fietsafstand van de Schiphollijn. Vandaar, dat volgens D’66 bij Hoofddorp moet worden ge bouwd en dat moet dan in dermate hoge dichtheden gebeuren, dat niet het hele aangewezen gebied ten volle zal worden benut. De uitbreiding dient te worden beperkt tot 600 meter van de rand van de bestaande bebouwing, aldus Ina Klaasen in een nadere uitleg van haar motie. Er is nog een argument waarom D’66 bij Hoofddorp wil bouwen. En dat is, dat deze partij de Haarlemmermeer niet ziet als een bouwplaats voor met name ook Zuid- Kennemerland. De groei van Hoofddorp komt met name uit de richting van Am sterdam. Station Hoofddorp is door GS zelf wel eens een voorstadstation ge noemd en aangezien de Schiphollijn in Amsterdam uitkomt, kan daarmee niet anders zijn bedoeld dan een voorstadstati on van Amsterdam. Voor Kennemerland Daartegenpver staan in de opvatting van het CDA nog 2500 woningen die bij Vijfhuizen moeten worden gebouwd in aansluiting op Haarlem-Schalkwijk. De rest, nog een grote tweeduizend wonin gen, moet volgens CDA-aanvoerder Ach terstraat worden gebouwd in aansluiting op de bestaande kernen van de Haar lemmermeer. Zoals bekend wordt deze opvatting in grote lijnen gedeeld door de VVD, die bij monde van de heer Alma maandag ook nog pleitte voor opneming van het bestemmingsplan Welgelegen- Noord bij Nieuw-Vennep (aan de noord- oost-rand daarvan). Daarbij wordt nog aangetekend, dat drs. Achterstraat onder bepaalde voorwaarden best woningbouw ten zuiden van de Hoofddorpse wijk „Graan voor Visch” in overweging zou willen nemen. Dat betekent, dat Hoofd dorp en Nieuw-Vennep wat betreft CDA en WD naar elkaar toe mogen groeien. Zwart er op, dat dezelfde geluidshinder geen beletsel was om het deelplan Hou- trak van het recreatiegebied aan te leg gen. En zo lang Amstelveen en Buitenvel- dert in verband met de geluidshinder niet werden afgebroken zou hij afzien van het pleidooi om in de geslagen gaten van Ruigoord weer woningen te bouwen. Thea Janssen-Quant vroeg in een motie eveneens het behoud van Ruigoord. Zij bepleitte dat GS zouden onderzoeken hoe het dorp blijvend kon worden betrokken bij de ontwikkeling van het recreatie schap Spaamwoude. Voor de grote partijen bleek echter het moment nog niet aangebroken om te er kennen, dat het Amsterdamse zand des tijds een zijkanaal te ver is opgerukt. Het PvdA-Statenlid Alberts was van mening dat Ruigoord toch zou moeten verdwij nen. En Amsterdams ex-havenwethouder en WD-statenlid Goekoop was het vol strekt oneens met handhaving van „de enclave Ruigoord”. Dat kost goud, was zijn mening. (Zoals bekend heeft een bankdirecteur nog onlangs voorgesteld het zand maar gratis uit te geven). TEl P M eeu G wei R poe 13.C DP T 19.( 04.( A die: wei IJn A das S tra; wei 184 G lan Ma 221 H vro S daj ll.< str; S ma klit ma O Marketing Praktijk O Marketing Assistent (NIMA-A) O Marketing Manager (NIMA-B) Q Marketing Management (NIMA-C) O Sales Engineering en industriële Marketing O Sales Management O Commerciële Praktijk Leergang Personeelszaken O Makelaar o.g. O Notuleren O rouw Actueel O Persoonlijke Vorming en Presentatie Q Dlrectie-secretaris Academische Studie Rechten O Praktijkgericht Belastingrecht O Bedryisrecht Bel voor inlichtingen (070) 264081 of zend deze bon naar het ISW. Antwoordnummer 40. 2500 XP Den Haag. Postzegel hoeft niet. N aam Winkelcentrum "De Bever", Beverhof 40-41 aan de Breestraat, Beverwijk. Het ziet er naar uit dat alleen de kleine fracties, althans D’66, PSP en PPR, mo ties zullen ondersteunen waarin wordt bepleit het zand rondom het dorp de re creatieve bestemming te geven, die in overeenstemming is met het feitelijke ge bruik van het zand op dit moment. Peter Zwart (PSP) kwam met een motie waarin werd voorgesteld de terreinen ten westen van het dorp niet de bestemming werkge bieden te geven, maar de bestemming „stedelijke-, dagrecreatie en groenvoor zieningen”. In een repliek op de opmer king van gedeputeerde Van der Knoop, dat Ruigoord was gelegen in de geluid- strog van de Zwanenburgbaan, wees (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen waarschijnlijk bakzeil moeten halen, waar het hun stand punt over de Bovenkerkerpolder betreft. WD en D’66 onder andere zijn voor be bouwing van deze polder tussen Amstel veen en Uithoorn. Het CDA wil bebou wing van de Bovenkerkerpolder be spreekbaar maken. Zou dit uitmonden in een CDA-standpunt vóór bebouwing, datn is er een meerderheid die kan tomen aan de stelling in het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied, dat de Bovenkerkerpolder niet mag worden bebouwd. Dat zou, na de aangenomen motie over bebouwing van de Velser- broekpolder, tijdens de discussie over de NORON (Nota Ruimtelijke Ontwikkeling in Noord-Holland), de tweede bouwplaats zijn, die tegen de wi Ivan GS als zodanig wordt bestemd. Alle drie de in de Versted- leijkingsnota genoemde Noordhollandse bouwplaatsen bezuiden hst Noordzeeka- naap zouden dan worden benut (Hoofd- dorp-Vijfhuizen, Velserbroekpolder en Bovenkerkerpolder). Als argumenten voor bebouwifig van de Bovenkerkerpol der worden aangevoerd dat deze de vin- gerstructuur van de Amsterdamse agglo meratie versterkt en dat er goede open- baarvervoersmogelijkheden zijn (er ligt een spoorlijn, en de geplande railverbin- ding Amsterdam-Amstelveen zou naar de polder kunnen worden doorgetrokken). was de bouwplaats Haarlemmermeer niet nodig omdat in gaten en randen alleen al in Haarlem zelf, volgens D’66, nog ruimte is voor duizenden woningen. In de Zuider- polder zouden nog veel meer woningen moeten worden gebouwd, dan de 500 a 700 die GS willen toestaan. En ook zou naar de mening van Ina Klaasen de Waarder- p older met woningen moeten worden be bouwd, zodat een menging van wonen en werken ontstaat. Een station Haarlem- Oost zou zo beter kunnen worden benut. Bovendien zou de Velserbroekpolder naar haar mening voor woningzoekenden van Zuid-Kennemerland toegankelijk moeten zijn. D’66 kortom, vindt de hele NORON- lokatie een „onding” en kiest principieel voor bouwen in en aan de stad, omdat de oude steden al genoeg zijn leeg gebloed door de zuigkracht van nieuwe wijken „in de wei”. Het ziet er echter naar uit dat de formeel zuivere redenering door de poli tieke verhoudingen en de bestaande be stuurlijke patronen in de praktijk zal lei den tot het tegendeel van wat werd beoogd. Gedeputeerde Van der Knoop verklaar de namelijk niets te voelen voor een open stelling van de Velserbroekpolder ten be hoeve van Zuid-Kennemerland. De bouw plaats is uitsluitend bestemd voor de IJ- mond. Van een opvoering van de aantal len woningen in de Zuiderpolder wil het college evenmin iets horen. En weliswaar wil de PvdA het onderzoek naar de moge lijkheden van de open gaten van invloed laten zijn op de omvang van de bouw plaatsen. Voordat een dergelijke beleid sombuiging (van overloop terug naar de stad) ruimtelijke vruchten gaat afwerpen, zijn we ook gauw tien jaar verder. Intus sen blijven de woningzoekenden uit Zuid- Kennemerland dringen. De grote fracties zullen aan die drang geen weerstand kun nen bieden. Dat zal waarschijnlijk toch uitlopen op woningbouw in de Haar lemmermeer, waarbij de bouwvlek zich als gevolg van de opstelling van D’66 richting Nieuw-Vennep zal gaan uitstrek ken. Maar waarbij toch hoogst waar schijnlijk ook niet zal zijn te ontkomen aan een dichtgroeien van de twee kilome ter tussen Hoofddorp en de Haarlemse agglomeratie. Het is niet onmogelijk, dat een pragma tisch ingestelde partij als D’66 dit gevaar toch wel inziet. Een motie van de PSP zou in die situatie wellicht een oplossing kun nen bieden. De PSP stelt namelijk een uitbreiding voor van Hoofddorp in noord westelijke richting (richting Haarlem), waarbij onder meer een stuk van het Haarlemmermeerse bos zou worden be bouwd. Daarbij zouden toch de D’66-eisen (fietsafstand station en tussentijds af te ronden) overeind kunnen blijven. Voor de PvdA is de PSP-suggestie waarschijnlijk acceptabeler dan de uitbreiding richting Nieuw-Vennep. Ook het CDA zou zich misschien in die oplossing kunnen vinden. Achterstraat is immers zelf met de sug gestie van bouwen in het bos gekomen. (ADVERTENTIE) *VE (ADVERTENTIE) O Praktijkdipluma Bedrijfseconomie O Assistent Econoom O M.O. Economie O Bedrijfseconoom O Management in overheids organisaties Management Assistente O Middle Management O Management voor non-profit organisaties O Voorbereidend Hoger Management O Hogere Bedrijfsleiding O Public Relations J Organisatiekunde O Strategisch Management Kans op flatbouw tussen Hoofddorp en Nw-Vennep Zelfs met flats (als voor genoemde CDA- motie een meerderheid te vinden is). De bouwvlekken in het streekplan gaan zich bij een overwinning van CDA en VVD wel in een totaal andere richting uitstrekken, dan de oorspronkelijke be doeling was van het streekplan-ontwerp. Weliswaar vormen CDA en WD samen geen meerderheid in de Staten, maar PvdA kan zonder de hulp van de kleine fracties (D’66, CPN, PPR en PSP) die meerderheid ook niet vormen. Zoals ge meld is het juist D’66 - anders toch vaak de bondgenoot van de PvdA - dat nu overloopt naar het andere kamp.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 8