scholen aan Eenhoornstraat faillissementen Pierewaaien voor de baron Opfrissertje Dienend jubileum „Morgenster” vervangt twee t PHILIPS >1 FORSE ADERLATING LAGER ONDERWIJS IJMUIDEN-WEST «WW® I few y - 19 7 9 1 3 JUNI 11 WOENSDAG IJMOND Udo y Topjaar Harde consequentie n - F j - a w a. - na. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) I 'PHILIPS Het schoolgebouw Eenhoornstraat 4 dat binnenkort leegkomt. 4 *1' - HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 12 juni in staat van faillissement verklaard: Hapes Aalsmeer B.V. in Aals meer, Oosteinderweg 289 en 291. Rechter commissaris: Mr. G. W. M. Bodewes. Cu- ratrice: Mr. L. M M. Buijs-da Costa, advo caat en procureur in Aalsmeer, Kanaal straat 15. De rechtbank heeft op dinsdag 12 juni na gedaan verzet vernietigd het faillisse ment van: A. D. Lensing, wonende in Haarlem, Brouwersplein 7, doch in het bevolkingsregister ingeschreven staande in Haarlem, Regentesselaan 17, uitgespro ken op 29 mei 1979, curator mr. J. Weer- meijer in Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. DE SCHRIJVER VAN deze rubriek was al eens eerder op Heukelum te gast, maar toen in de hoedanigheid van toeris tisch redacteur van de Damiatebladen, want Heukelum was gekozen om de H in de serie „Alfabetisch pierewaaien in ei gen land” kleur te geven. D a m i a t e Pers BV heeft de serie inmiddels ge bundeld en als boekje onder dezelfde naam „Alfabetisch pierewaaien” op de markt gebracht. Enige weken geleden al, maar het eerste exemplaar dat bij druk kerij Stuurman in Zaandam van de persen rolde, bleef tot nog toe bewaard en heeft nu uiteindelijk in kasteel Heu kelum zijn bestemming gevonden. 5 s CM K Na opheffing van de Emmaschool (IJ- muiden-Oost) eerder vanwege dit feit in het nieuws, noopt een snelle vergrijzing in het Velsense opnieuw tot een „aanpas sing” die voor de betrokkenen overigens niet onverwacht komt. Op de samenvoe ging, die met ingang van 1 augustus zijn beslag krijgt, wordt al sinds 1976 vooruit gelopen door nauwe samenwerking tus sen beide lagere scholen die aan de Een hoornstraat praktisch aan elkaar grenzen. De eerste klas aan de Calvijnschool kwam in dat jaar te vervallen. Na verdere in krimping resteren daar komend najaar de klassen 5 en 6. Gevoegd bij de zes overblij vende klassen van de Dr. de Visserschool is het leerlingenbestand net toereikend voor de nieuwe achtklassige school, na een prijsvraag onder leerlingen en onder wijzers „De Morgenster” gedoopt. De heer Borst heeft in IJmuiden-West de „gouden tijd” nog meegemaakt van vijftig nieuwe aanmeldingen bij de start van een nieuw schooljaar. Ouders moes ten voor 1970 nog naar scholen van gelijke (evangelische) richting verwezen worden. De kentering kwam toen Zeewijk eigen scholen kreeg en ook de vergrijzing zich begon te manifesteren. Met 210 leerlingen van 1968 een uitge sproken topjaar voor de Dr. de Visser school. Na de in veel opzichten toch wel ingrijpende fusie gaat De Morgenster in augustus verder met zegge en schrijven 187 leerlingen. Als.8-klassige school waar voor door het drievoudige afscheid bij de Calvijnschool twee nieuwe onderwijzers moeten worden aangetrokken. Zij komen tijdelijk voor één kalenderjaar op de loon lijst. „Daarmee wordt met verdere in krimping rekening gehouden. Een stap terug houdt geen waterdichte garantie in voor onze positie als school. Alleen wo ningbouw in de Velserbroek zal in Velsen weer voor wat doorstroming kunnen zor gen. Een qua leeftijd eenzijdige bevol kingsopbouw doet nu meer en meer scho len de das om”. Als 6-klassige school heeft de Dr. de Visserschool (nu 158 leerlingen) jarenlang in de dreiging geleefd van verdere inkrim ping. Met een nieuwe school is de situatie aan de Eenhoornstraat weer voor even op een nieuw spoor gezet. De onzekerheid blijft ook na de aangekondigde verhuizing voortbestaan. „Geen drastische verandering”, zegt de heer Borst terecht over de fusie. „Met schoolkampen, uitgaansdagen voor de leerlingen en ook nauwe contacten met de ouders vervullen wij een centrale rol als een van de vele christelijke scholen in de wijk. Ook dat blijft in de nieuwe situatie onveranderd.” Over de toekomstige be stemming van de in juli leegkomende Dr. de Visserschool is op dit moment nog niets bekend. Binnen het protestants-christelijk on derwijs in IJmuiden-West heeft de fusie ook op het persoonlijke vlak verstrekken de gevolgen. Van de Calvijnschool geven de drie resterende leerkrachten alle hun baan op. Eén man gaat met pensioen, twee anderen, waaronder het schoolhoofd P. L. Wapenaar, benutten de mogelijkheid van vervroegde uittreding. De heer J. Borst, hoofd van de Dr. J. Th. de Visserschool, handhaaft zich bij „De Morgenster” in die functie. Na een perio de van de inmiddels opgeheven Insinger- school aan het Moerbergplantsoen en daarna de Bethlehemschool maakte hij in 1968 zijn entree aan de Eenhoornstraat. De sterke vergrijzing speciaal in IJmui- den-West ziet hij als direct gevolg van een straf doorgevoerd overloopbeleid. Van complete gezinnen heeft hij de kinderen van jong tot oud in de klas gehad. De allerjongste lichting bevolken nu de reste rende klassen. Pa en ma bleven IJmuiden trouw. Simpelweg, omdat dicht in de buurt geen andere woongelegenheid be schikbaar was. Van doorstroming kwam daardoor niets. Jonge gezinnen zochten noodgedwongen in Heerhugowaard of an dere typische overloopgemeenten. In een woonwijk met opvallend veel protestants- christelijke lagere scholen op een kluitje is opheffing dan wel inkrimping de enige consequentie van leerlingencijfers waar niemand omheen kan. Jan Hesselman: „Je hebt wel eens h laspost, maar die werk je dan diplomatiek de deur uit”. VLESEN. De protestants-christelij- ke schoolvereniging IJmuiden West doet in deze dichtbevolkte woonwijk nood gedwongen een stapje terug. Door gebrek aan leerlingen wordt per 1 augustus de opheffing aangekondigd van twee lagere scholen beide gevestigd aan de Eeen- hoornstraat. De Calvijnschool (Een hoornstraat 8) en de Dr. J. Th. de Visser school, sinds 1966 gevestigd op het adres Eenhoornstraat 4. Het laatste schoolge bouw komt leeg met ingang van het schooljaar 1979-1980. De twee lagere scholen gaan na een fusie als protestants- christelijke basisschool De Morgenster verder in het uit 1958 daterende schoolge bouw Eenhoornstraat 8. is een reis door het verleden. „Maar niets is gekocht, alles is ingebracht”, zei de baron toen al of het nu om de familiepor tretten gaat of de geldkist, die M i- chiel de Ruyter op een van zijn schepen had. „Mijn moeder is een Boetzelaar, de oudste Utrechtse fa milie, daar was De Ruyter aan geparen teerd”, aldus Van Heeckeren. „Ik leef hier als een suppoost, want ik heb geen cent. Ik moet me te barste werken met m’n 200 koeien en 36 paarden. Die koei en geven 2000 liter melk per dag, daar moeten we van leven”, zei hij me inder tijd al. En ook daarin is niets veranderd. VOOR WE WEG GAAN wandelen we met hem door de stoeterij. De meisjes die er werken, doen dat met het grootste plezier, anders hoeft het voor de baron niet. „Na verloop van tijd zeg ik: toe- komstloos of goed. Als ze blijven zijn ze wereldkwaliteit. Ze moeten ondanks hun jeugd tweede kunnen zijn; de paar den een en dat met grote liefde”, aldus de heer Van Heukelum, Rudolph Alexander baron van Heeckeren van Brandsenburg. Wanneer we weg rijden, zwaait hij ons na. Naast de spits op de vestingtoren waait de standaard met de kleuren van de familie in een vroege avondwind: een rood kruis op een geel veld fr»: -H VOOR LEZERS die de serie in de krant indertijd gemist hebben: „Alxabetisch Pierewaaien” brengt een toeristisch bezoek aan 26 plaatsen, streken of riviertjes, kris kras verspreid over Neder land. De A tot en met Z werden ingevuld door Arcen, Bomme- lerwaard, Cadzand, Doesburg, Exmorra, Frederiksoord, Goejan- verwelle, Heukelum, Ilpendam, Jeker, Kessel, Langbroek, Mids- land, Nigtevecht, Ootmarsum, Putte, Quadenoord, Ringvaart, Stolwijk, Tiengemeten, Urk, Vol- lenhove, Woudrichem, X (middel punt van Nederland), Yerseke en Zwiep, waar warme bakker Ger rit Postel de legende van de Witte Wieven weer tot leven heeft ge wekt. Het boekje, waarin ook tientallen foto’s van de beschre ven plaatsen zijn afgedrukt, is verkrijgbaar via al onze kantoren en de boekhandel. LANG NIET ELKE OBER heeft de ervaring dat de klant hem beje gent als een soort zesde- rangs koelie en hem min of meer brullerig be veelt even snel een slak- kie op tafel te zetten. Jan Hesselman heeft die ervaring ten minste niet. En Haar lemmer Hesselman kan het weten, want hij hakt al ruim veertig jaar met het obersbijltje, klemde op zijn twintigste voor het eerst het dienblad tussen de vingers en is deze maand vijfentwin tig jaar in dienst bij de familie Van Aken. „oom Jan”. „Dat vinden ze gewoon ’n voorrecht als ze me zo mogen noe men, ’n oudere ober”, zegt hij daar zelf over, „ik heb kinderen zien op groeien, die nu weer met hun eigen kinderen ko men en zeggen: dat is hem nou, ome Jan”. Hes selman is het school voorbeeld van de ouder wetse ober. „Ik vind het het gezelligste als ik ’n fijne tafel krijg, die je lekker kan bedienen. Met een kwinkslagje tus sendoor, om de mensen op hun gemak te stellen. Kinderen vinden dat ook prettig”, weet hij. Van standaardgrappen be dient hij zich daarbij niet. „Dat komt zomaar op. Ik werk met plezier, met liefde. Ik ben even min een kankeraar. M’n ST Baron van Heeckeren op de vos Oiina van zijn dochter Alexandra. „WAT VIND IK DAT AARDIG, wat vind ik dat vreselijk aardig”, sprak de baron, toen hij het eerste exemplaar ontving uit handen van GASTEN- HOEK-gastvrouw Tonnie Espino za - S m i t uit Aerdenhout. Hij mon sterde het boekje, waarvan mijn collega LeenvanBergeijkde vormgeving verzorgde, ’n ogenblik en bladerde toen naar de H van Heukelum, waar niet alleen zijn kasteel is afgebeeld, maar hij zelf te paard, op de vos O 1 i n a van zijn geliefde dochter Alexandra. „Het is het mooiste paard van Nederland. Er is al eens een ton voor geboden”, zei hij me indertijd tijdens het interview. Dochter Alexandra vertoefde toen nog in Preto ria in Zuid-Afrika, waar haar man, een1 De Vos van Steenwijk, ambassa- desecretaris was. „IK MIS HAAR onvoorstelbaar. Ze is het enige wat ik heb”, zei de baron toen al. En daarin is, nu dochter en schoon zoon in Hare Majesteits dienst in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba werken, niets veranderd. Overal in het huis prijken haar foto’s, die van een mooie blonde jonge vrouw. En keer ook als amazone. „M’n dochter is een uit muntend ruiter”, vertelt de baron, als we op het kasteel een glas sherry drinken. EEN WANDELING DOOR het kasteel De lieftallige GASTENHOEK-gastvrouwen Tonnie Espinoza- Smit uit Aerdenhout (rechts) en Sylvia Stolwijk uit Haarlem waren op het Kasteel Heukelum te gast en overhandigde baron Van Heeckeren van Brandsenburg het eerste exemplaar van het toeristische boekje „Alfabetisch Pierewaaien’ t mm*"11 EEN BERICHT UIT Heukelum: E d u- ardvanZurck, de Haarlemse sche pen, die in 1687 door de schilder T h e o- doorvanderScbuurop het lin nen is gezet, komt niet meer uit zijn lijst. De rusteloze Van Zurck daalde in het verleden met grote regelmaat van de wand en waarde dan rond in een van de hoge vertrekken die het eeuwenoude kasteel Heukelum rijk is. En dit is lang niet het enige spookverhaal waarover de inwoners van het aan de slingerende Linge gelegen ministadje Heukelum kunnen verhalen. „Er gebeurt nog veel meer achter de kantelen van de uit springende vestingtoren”, weten ze met grote zekerheid. Maar Van Zurck werkt er niet langer aan mee; die lijkt een punt te hebben gezet achter zijn ge spook. „De laatste tijd doet hij het niet meer. Misschien is de aardigheid er van af”, vertelde me dezer dagen de huidige bewoner van het kasteel, de minstens even schilderachtige Rudolph AlexanderbaronvanHeecke- ren van Brandsenburg VASTE KLANTEN van hotel Van Aken op het Houtplein kennen hem daar dan ook als a Bladerend door het boekje werd de baron geconfronteerd met zichzelf bij de H. van Heukelum. PM* kinderen zeggen altijd: pa komt opgewekt thuis en gaat opgewekt weg. En koppig ben ik ook niet”. EEN TEVREDEN MAN kortom, Jan Hes selman. André van Aken, de eigenaar van het hotel-café-restau- rant, beaamt dat. „Hij is allround en altijd opge wekt”. Van Aken onder streept die tevredenheid nog eens door Hessel man morgenmiddag, donderdag dus, van 5 tot 7 uur in zijn zaak een receptie aan te bieden, waarop iedereen wel kom is. Dat doet hij graag voor de man, die al bij zijn vader in dienst was en zelfs z’n school- strafwerk eens maakte. En zo’n ober zal je toch niet snel vinden Laat vader ns glimmen -- - i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11