Etalagekast van het Tropeninstituut Cellen Tropenmuseum: van koloniale rariteiten naar dynamische voorlichting Vrij baan I Doorzichtig Manege 7 1 b ka Ij', ik*. jLz ■k* "M A I IW r r In dozen I Geuren 13 AMSTERDAM 13 JUNI 1979 WOENSDAG 1855 1 „Het is voor mij een nachtmer rie geworden. Al ’t vertrouwde en schitterende materiaal is foetsie, schandalig. Hoe hebt u dit kun nen doen? Mijn hart huilt”. „Deze tentoonstelling van sma keloosheid en materiaalverspil- ling is meer dan schandelijk. Ik zou willen voorstellen de ontwer pers naar Timboektoe te trans porteren en verdere ideeën daar in een gat van minstens 150 meter diep te begraven”. 7 ff onder redactie van Theo van der Kaaij Til - Pr ■y ie vervolgens in Koninklijk Instituut voor de Tropen. Derde Wereld begint in de Dapperbuurt ~tr Informatie over visserij in Zuidoost-Azié. 9 1 In de nieuwe opzet van het museum past Directeur Bogaart: „Omdat we juist de De geschiedenis van het Tropenmuseum begint om streeks de helft van de vorige eeuw. Nederland was toen een koloniale mogendheid van formaat. Naast de handelmaatschappijen kreeg ook de wetenschap steeds meer interesse voor wat de tropen en met name „de Oost” te bieden hadden. De Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid kwam in 1864 op het idee om de geschenken van relaties van die maat schappij te gaan exposeren. De vader van de later beroemd geworden schrijver Frederik van Eeden, se cretaris van de maatschappij èn botanicus, werd met het beheer over de prille collectie belast. De taakstelling werd verbreed. Het komt in het kort neer op het verzamelen van wetenschappelijke kennis omtrent tropen en subtropen èn op het toegankelijk maken van die kennis. Het Tropeninstituut stelt zich voor ’n groot deel ten dienste van de ontwikkelingssa menwerking, waarbij zowel overheid als particuliere bedrijven en organisaties zijn betrokken. Voor de voor lichting over de Derde Wereld is vooral het museum van belang. Het Tropenmuseum kan dan ook worden beschouwd als de etalagekast van het Tropeninstituut. Het college van B. en W. hoopt met de wekelijkse publicatie een bijdrage te leveren aan de openheid en door zichtigheid van de besluitvorming. 'd m. r Voor dit bedrag koopt de gemeente de grond rondom de Hollandse Mane ge en krijgt het gebouw zelf voor niets. Van der Meijden ziet bij wijze van tegensprestatie af van een optie die hij heeft op grond aan de Jacob van Lennepkade boek Bilderdijkka- de. De gemeent heeft plannen voor de bouw van woningwetwoningen voor zowel het terrein rond de Hollandse Manege als genoemd terrein in de Kinkerbuurt. Een van de vele afspraken uit het programakkoord van de Amster damse politieke partijen in het ge meentebestuur wordt sinds een paar dagen nagekomen. De besluiten uit de vergaderingen van het college van B. en W. worden elke week openbaar gemaakt. Het gaat om alle afgeronde B. en W.-besluiten, uitgezonderd die besluiten waarvan het college vindt, dat „het openbaarheids-belang niet op weegt tegen andere belangen", bij voorbeeld als het gaat om de privacy van personen of mogelijkheden tot geldspeculatie. vanzelfsprekend ook een actieve benade-' ring van het publiek dat het museum bezoekt of van geboden activiteiten ge bruik wil maken. Er werd een educatieve dienst in het leven geroepen, waarvan de medewerkers zijn getraind in het begelei den van uiteenlopende groepen, van jong tot oud, van scholieren tot deskundigen. Ze kunnen daarbij gebruik maken van allerlei methoden, uiteenlopend van rond leidingen tot rollenspel, van cursussen tot doe-het-zelf-activiteiten. Ter aanvulling van de tastbare voorwerpen uit de Derde Wereld heeft het museum optimaal ge- Hij liet er geen gras over groeien en bracht alles wat van zijn gading was over naar de zolder van zijn Haarlemse woning. Een jaar later was die ruimte al te klein en het museum verhuisde naar het vroegere paleis van koning Lodewijk aan de Hout in Haarlem. In 1910 werd de Vereniging Koloniaal Instituut te Amster dam opgericht, met als doel wetenschappeijke activi teiten en museale presentatie te bundelen. In 1926 werd het huidige Tropenmuseum op de hoek van de Maurits- kade en de Linnaeusstraat, toen het grootste gebouw in de stad, officieel geopend. De naam van de vereniging veranderde eerst van Koloniaal in Indisch Instituut, Een groep deskundigen van justitie en van de Amsterdamse politie gaat bekijken wat op korte termijn kan worden gedaan aan de situatie van gedetineerden, die in cellen van het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie zitten. Begin mei stelden drie Am sterdamse GGD-artsen vast, dat een verblijf van meer dan een paar dagen op het hoofdbureau leidt tot ernstige psychische stoornissen bij de gedeti neerden. Dit omdat zij op het hoofd bureau afzonderlijk opgesloten zitten en veel minder bezoek kunnen ont vangen dan gevangenen in een huis van bewaring. B. en W. zeggen, dat zij „in meer algemen zin” wel wisten wat er aan de hand is, maar dat zij niet wisten hoe ernstig de situatie is. Het pro bleem komt voort uit het feit, dat in de nieuw geopende Bijlmerbajes on voldoende plaats is: een deel van dit gevangeniscomplex is door perso neelsgebrek nog niet in gebruik geno men. In een gesprek met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft burgemeester Polak erop aan gedrongen, dat de regering spoedig toestemming geeft voor de bouw van een nieuw cellengebouw voor het hoofdbureau. De Amsterdamse raad besloot een jaar geleden tot deze nieuwbouw, die bijna 14,5 miljoen gulden gaat kosten. gewone voorwerpen in relatie tot hun om geving een hoofdrol laten spelen, met daarbij de mensen die het gebruiken, is er voor de „kunst” vaak geen plaats meer. Nu ligt dat opgeslagen in dozen, maar we onderzoeken de mogelijkheid om de hele collectie toch onder de aandacht van het publiek te brengen door de depotruimte toegankelijk te maken. Het grootste ge deelte van de collectie ligt nu elders maar we hebben echt de belangrijkste stukken in het museum gehouden”. Deze uiterst negatieve geluiden, door bezoekers neergeschreven in het gasten boek van het Tropenmuseum, geven tref fend weer hoe grondig en drastisch het museum veranderd is na vier jaar voor publiek gesloten te zijn geweest. Gelukkig staat het aantal afkeurende reacties in geen verhouding tot de positieve geluiden. Het overgrote deel van de bezoekers is enthousiast over het Tropenmuseum- nieuwe stijl en onder de indruk van de beelden die worden getoond uit het leven van de mens in de Derde Wereld. Negen jaar geleden bij het 60-jarig be staan van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar het museum onder ressor teert, begon het denken aan een andere presentatie van de landen in de tropen en subtropen. Het prachtige, maar wat ver stofte museum met zijn koloniale raritei ten zou nieuw leven worden ingeblazen om als dynamisch voorlichtingscentrum de veranderingen in dit deel van de Derde Wereld en de problemen van de bewoners onder de aandacht van een breed publiek te brengen. Opvallend is, dat directie en staf van het museum in geen enkel opzicht hoefden te tomen aan de doelstellingen van de stichters van het museum in de vorige eeuw. Ook zij wensten destijds in 1871 „geen doode bergplaats van (Indi sche) rariteiten, maar ene levende instel ling”. Het Tropenmuseum zou het landelijk middelpunt moeten worden voor tentoon stellingen op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking en de relatie moeten tonen tussen Nederland en de Derde We reld. De omvorming van het kolossale gebouw aan de Linnaeusstraat in Amster- dam-Oost (het werd compleet leegge haald, gerestaureerd en gemoderniseerd) leverde echter een levendige discussie op die nog altijd niet geluwd is. „Oppervlakkig gezien lijkt het verschil met vroeger misschien niet zo groot”, zegt museumdirecteur Nico Bogaart, „maar de bezoeker zal spoedig merken dat hij in een geheel nieuw Tropenmuseum is beland. De voorwerpen werden voorheen altijd in hun oorzakelijk verband getoond. Dat wa ren meestal kunstvoorwerpen zoals in de meeste volkenkundige musea. Van de mensen die de voorwerpen hadden ge maakt, kwam men als bezoeker weinig te weten. In het Tropenmuseum hebben wij nu de mens uit de Derde Wereld en dan met name de tropische en subtropische landen centraal gezet. De kunstvoorwer pen hebben in veel gevallen moeten plaats maken voor hun gebruiksvoorwerpen. Wij kunnen daardoor de dagelijkse leefsi tuatie van de mensen laten zien, de snelle veranderingen waaraan hun wereld on derhevig is en de problemen die de men sen daarbij ondervinden. De Nederlander krijgt de gelegenheid om de mens uit de Derde Wereld hier te ontmoeten”. De Hollandse Manege aan de Von- delstraat/Overtoom is eigendom ge worden van de gemeente Amster dam. Het antieke bouwsel is hiermee van dreigende sloop gered, want de gemeente gaat proberen de manege te restaureren. De gemeenteraad moet de transaktie met F. J. van der Meijden Projektontwikkeling BV nog goedkeuren, want er is een bedrag van 1,5 miljoen gulden mee gemoeid. beid, Jamaica, Egypte of de Zigeuner. De speciale museumbibliotheek be schikt over 100.000 boeken en de video theek heeft een aanzienlijke collectie film- banden. De afdeling fotodocumentatie be zit een wereldberoemde collectie van 800.000 zwart-wit foto’s en 50.000 kleuren dia’s. Dit materiaal is beschikbaar voor de wetenschap, het bedrijfsleven, scholen, groepen en particulieren. Het museum is voor publiek geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 12 tot 17 uur. TM-Junior is op zondagmiddag ge opend voor individuele kinderen, re servering wordt aangeraden. De halfjaarlijkse blokkade van de Spiegelgracht voor auto’s door de Amsterdamse afdeling van de fiet- sersvakbond ENFB werpt vruchten af. Het gemeentebestuur heeft aange- kondigd maatregelen te zullen nemen om de levensgevaarlijke situatie voor het fietsverkeer op de Spiegelgracht en in de Nieuwe Spiegelstraat te ver beteren. De fietser, die de smalle gracht en straat in beide richtinge mag berijden, krijgt daar nauwelijks gelegenheid voor, omdat een constan te stroom auto’s richting binnenstad alle ruimte opeist vanwege de foutief geparkeerde voertuigen. B. en W. wil len meer ruimte voor de fietser creë ren door het voetpad direct langs het water van de Spiegelgracht te veran deren in fietspad. Om het autover keer van deze sluiproute te weren zal de rijrichting tussen Prinsengracht en Keizersgracht worden omge draaid. Binnenkort wordt de situatie weer anders, omdat op deze route de brug over de Keizersgracht gerepa reerd moet worden. De Derde Wereld begint inderdaad in de Amsterdamse Dapperbuurt. Eenmaal door de draaideur van het Tropenmu seum verstomt het stadsrumoer om plaats te maken voor het leven in Zuid-Azië, Zuidoost-Azië, Afrika bezuiden de Saha ra, Latijns-Amerika, Midden-Oosten en Noord-Afrika. De argeloze bezoeker wan delt als een toerist door een „souk”, een typische winkelwijk in Tunesië. De krui denier weegt koffie, de kleermaker prijst zijn stoffen aan en bij de koperslager klinkt het gedreun van hamer op aam beeld. De schaduwrijke straatjes bieden doorkijkjes naar een zondoorstoofd stads plein met daarop de moskee. Bij een kof fiehuis wordt tv gekeken: een programma over het probleem van de Palestijnse vluchtelingen. En overal geroezemoes, muziek en geschreeuw. De inrichting van het museum is niet per land, maar per regio. De Arabische wijk valt in veel meer Noordafrikaanse landen te zien. Net zoals de Afrikaanse hut model staat voor een reeks landen en het bamboehuis voor de bevolking in Zuidoost-Azië. Dwalend door het Tropen museum snuift de bezoeker ook de geuren op uit verre landen. De lucht van leem en koemest waarmee huizen worden ge bouwd en de lucht van wol en schape- stront in de tenten van de nomaden. Het museum gaat uit van semi-permanente exposities die basis-informatie verschaf fen. Dat betekent niet dat de natuurge trouw afgebeelde „slums” uit India over een jaar plaats moeten maken voor iets anders, het betekent wel dat nauwgezet in de gaten wordt gehouden of het getoonde de werkelijkheid blijft weergeven. Politie ke ontwikkelingen in de Derde Wereld kunnen ertoe leiden dat bepaalde gebrui ken worden afgeschaft of juist ingevoerd. Aan deze maatregel is een interne proefperiode vooraf gegaan. Het col lege vergadert twee keer per week, op dinsdag en vrijdag. De publicatie volgt elke donderdag in de vorm van een lijst die ter inzage ligt in de lees kamer voor raadsleden en burgerij op het stadhuis. •fr Spelende kinderen voor een garage in een „souk”, de winkelwijk van een Arabische stad. Het Tropenmuseum stelt zich verder tot taak met „journalistiek” opgezette, wisse lende exposities actuele gebeurtenissen en hun achtergronden te belichten. Een uitstekend voorbeeld hiervan is de toe stand in Iran voor en na de val van de Sjah. Voor het museum kwamen deze verwikkelingen net op een tijdstip dat het organisatorisch niet mogelijk was vol doende aandacht aan Iran te schenken. Vr Het Tropenmuseum gaat over mensen. bruik gemaakt van foto’s, dia’s, film en geluid. Eigenlijk heeft het al vier jaar bestaan de TM-Junior model gestaan voor het Tropenmuseum-nieuwe stijl. In deze „we reld werkplaats” maakten al duizenden kinderen spelenderwijs kennis met de Derde Wereld en leerden daarmee ook meer begrip op te brengen voor de zeden en gewoonten van hun schoolmakkertjes uit Marokko, Turkije of Suriname. Op dit moment staat TM-Junior in het teken van „Waar de mals vandaan komt”, een pro ject over de levensomstandigheden van de indianen in Latijns-Amerika. Soeterijn is de naam van het 185 plaat sen tellende theater van het instituut. Het ging vijf jaar geleden open en heeft zich in korte tijd een naam weten te veroveren in binnen- en buitenland. Veel van de toneel stukken die Soeterijn tot nu toe bracht werden gespeeld in de oorspronkelijke taal van de schrijver of van de theater groep. Vrijwel nooit was dat voor het publiek een bezwaar, door de sterke visu alisering van de tekst. Soeterijn stelt the-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13