Rembrandthuis Verslag van reis door Marokko in foto’s bij de SBK l Dubbel tekening gestolen uit streekgenoten exposeren Kagels koraalbewerkingen laten veel vragen open Muziek van Barraqué heeft z’n tijd gehad ’WfïWI 1 Nieuwe productie van choreograaf Stuyf is een lang adagio Geoffrey Madge speelt revolutionair werk Schaafwonden ASKO-koor levert opmerkelijk staaltje muziek-interpretatie r Koji Kondo door Conrad van de Weetering ALFABETISCH PIEREWAAIEN 2.3G 2.60 ft 4 i 17 KUNST WOENSDAG 1 3 JUNI 19 7 9 fa 3 F 3 in eigen land door Udo J. Buys I Prijs: 17.50 Poffertjes Pannekoek Een boekwerkje dat een gids voor u kan zijn! RESTAURANT Grote Houtstraat 21, Haarlem ■kJ JR-1 Spel op een grote, zwarte diamant AMSTERDAM (ANP). Uit het Rem- iar ?r, uur): Kuijken-en- (ADVERTENTIE) JOHAN VAN KEMPEN Hense Boekhout: journalistieke visie JOHAN VAN KEMPEN CEES STRAUS Musici luisteren een besnijdenisfeest met hun intrigerende spel op, ergens op het platteland in Noord-Marokko. Foto van Hense Boekhout bij de SBK in Haarlem. Musici zullen er ook komende donderdagavond (20.00 uur) bij zijn als er op de bovenzaal van de SBK speciaal voor de Marokkaanse gemeenschap in Haarlem een openingsfeest wordt gehouden. Bart Stuyf noemt zijn diamant in ge sprek een donkere bunker. In het pro gramma krijgt het de titel „kluft” (een dijkafrit), maar dan wel een kluft met valkuilen. Het gaat eigenlijk om een stuk beelden de kunst, een fraai object, dat door dan sers tot leven wordt gebracht. Die dansers kunnen er op lopen, glijden, vallen, groei en, schuin staan. Ze kunnen eikaars even wicht verstoren, de beweging van de liften voortzetten door zich vanuit een in elkaar gehurkte positie uit te strekken of die beweging neutraliseren door een omge keerde beweging te maken. De voorstelling begint met een demon stratie van canonische bewegingen en dan voegt Stuyf er steeds weer nieuwe elemen ten aan toe liefdesrelaties, humor, tek sten (Suja, suja egeltje), acrobatiek en lichteffecten waardoor het geheel een uur lang de aandacht volledig vasthoudt. Bij eerdere producties speelde Bart Stuyf meestal met reacties van mensen op bepaalde situaties. Nu opeens laat hij de gevoelens van die mensen meespelen ter wijl de eigen bewegingen van de dansers Daar kom je niet achter, dat weet je nooit bij een neo-dadaïst als Kagel. Maar dat de 47-jarige, in Keulen werkzame, Argentijnse componist foefjes of niet zorg heeft besteed aan zijn drievoudige partituur, staat als een paal boven water. Evenals het feit dat het ASKO-koor onder leiding van Jos Leussink alle zorg be steedde aan de instudering en uitvoering ervan. Qua organisatie is het betreffende voca le ensemble gelieerd aan het Amsterdams Studenten Kamer Orkest, dat evenzo be staat uit enthousiastelingen die zich willen bepaalde actie als de meeste mensen met zichzelf bezig zijn. Ze lijken zich trouwens vaak af te vragen waarmee ze bezig zijn. Zelfs als de fotograaf zijn mensen regis seert zie je ze in zichzelf gekeerd. Dat is op zich een knappe vondst want zelden zal het lukken om mensen in dit soort landen als de Arabische af te krijgen van hun belangstelling voor het fenomeen foto grafie. ook veelmeer uitgewerkt worden dan voorheen. Bart Stuyf: „Die „kluft” doet op zichzelf best iets, maar niet veel, dus we moeten het nu echt van de spelers hebben. Een criticus heeft eens gezegd: „Jullie zitten zo weinig aan mekaar, met dansen moeten mensen toch met elkaar te maken heb ben”. Ik denk dat ik dat goed in mijn hoofd geprent heb en nu probeer ik de mensen iets met elkaar te maken te laten hebben. Dat is dus een soort ontwikkeling in onze manier van werken”. DE bouw van de „kluft” duurde maar een dag, meent Stuyf. Maar het ontwikke len hield hem een jaar bezig. „Het bestaat uit 75 praktikabels die we zelf gebouwd hebben en die liften volgens een pneumatisch systeem dat we ook zelf ontwikkeld hebben. In het begin hebben we een demonstratie gemaakt om te zien hoe sterk die liften zijn. We hebben er een zware balk op gelegd en die druk je zo kapot. Die lift drukt anderhalf ton. inzetten voor avant-gardistische muziek. De allemaal in het wit geklede koorleden gevorderde amateurs en conservatori umstudenten zetten zich met de stem vork in de hand vanwege de grillige inter- valsstructuur, volledig in om onder Leu- Stuyf beweert dat de dansers over hun angst voor het object zijn gekomen zij hebben geleerd er mee te werken, ook al zitten ze vol pleisters en schaafwonden. Het gevaarlijkste, meent hij, zijn de scher pe punten aan de bovenkant van de kluft. Om die reden dragen de dansers beenbe- Behalve Kagels bewerkingen van Bachs koralen, kon men op dit Holland Festival concert horen hoe goed Bach zélf compo neerde zonder een toevlucht te hoeven nemen tot griezeleffecten. Zulks door middel van het keurige klavecimbelspel van Colin Tilney, die de Zesde Engelse suite als intermezzo in het Kagel-pro- gramma vervlocht. Welke filosofische of niet-filosofische achtergronden de pro- grammasamenstelling van deze Holland Festival-produktie overigens ook mag hebben beïnvloed; het één sloeg op het ander als een tang op een varken. Maar smaken verschillen tenslotte en wie er alsnog een persoonlijk oordeel over zou willen vellen, kan met dat doel voor ogen morgenavond wéér in dezelfde Waalse Kerk terecht. Het is vaak het randgebeuren dat bij Boekhout alles te zeggen heeft, eerder dan de feitelijke situatie die alle mensen op de been heeft gebracht. Als zodanig maakt Hense Boekhout een „document humain” waaruit zijn oprechte liefde voor de gewo ne man spreekt. den die zojuist schoten hebben afgevuurd om zodoende van hun feestelijke stem ming te getuigen. Nieuwe poppen van papier, uitgevoerd door Koji Kondo, zijn in de kelder van de SBK te vinden. De Japanse, maar in Am sterdam wonende kunstenaar is een trou we exposant bij de stichting die zijn ont wikkelingen bijna op de voet volgt. Dit keer was er alle reden om Kondo naar Haarlem te halen want zijn stijl heeft zich ingrijpend veranderd. Zijn figuurtjes, ge plaatst in perspex kistjes en uitgevoerd in monochroom-wit, lijken nu zo weggelo pen te zijn uit een boek over natuurmys tiek. Het Perrot-element is verdwenen, daarvoor in de plaats kwam een heel middeleeuwse sfeer. (tot en met het einde van deze maand, geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur, op zaterdag van 11-17 uur en bovendien op donderdagavond van 20- 22 uur.). „Alfabetisch Pierewaaien door eigen land is een bundeling van verhalen welke eerder verschenen in Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijk- se Courant, Alfabetisch Pierewaaien is verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant en in de boekhandel. Amsterdam is een dubbel tekeningetje van Rembrandt gestolen met aan de ene zijde een kinderportretje en aan de ande re zijde een slapende vrouw. De afmetin gen zijn 9,1 bij 7,1 cm. In Galerie Goudkuil, Molenwerf 20-22 wordt vanaf volgende week woensdag tot en met 30 juni een expositie gehouden van keramiek van diverse kunstenaars. Daar onder bevindt zich ook het werk van Ger lach Baas uit Heemstede en Wim Borst uit Haarlem. Men kan er op dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur terecht, op donderdagavond van 19-21 uur en boven dien op zondag 24 juni van 14-17 uur. AMSTERDAM. Choreograaf Bart Stuyf werkt nu al jaren met de dansers in zijn bewegingsgroep Multi Media in bijzondere omstandighe den. Hij verkleedt hen als Michelin- mannetjes of als langharige knoedels en zet ze op stelten of op wandrekken, gehinderd door manshoge waaiers, lopend over verspreide kubussen of zoals in zijn laatste productie, over een hoge perspex tafel terwijl het publiek hen via schuine spiegels van onderen af kon bespieden. Donderdag, gaat de nieuwe productie van Stuyf, onder de titel Kluft, in premiè re in het Shaffy Theater. Het gaat om een lang adagio, dat wordt uitgevoerd op een grote, doffe, zwarte diamant waarop zes dansers in verschillende kleuren zich voortbewegen over de schuine facetten. De diamant heeft drie liften die met be hulp van pneumatische systemen op en neer bewogen kunnen worden zodat de dansers langzaam kunnen verschijnen of langzaam kunnen wegzakken. Hense Boekhout maakte in de zomer van het vorige jaar een reis door het noordelijke deel van Marokko. Van die trip heeft hij een verslag gemaakt in de vorm van kleurenfoto’s die een goed beeld geven van wat hij onderweg heeft meegemaakt. De foto’s hangen bij de Stichting Beeldende Kunst aan de Ge dempte Oude Gracht 121 in Haarlem, ze vormen de expositie van deze maand. Uit Boekhouts werk spreekt een journalistie ke visie. Minder dan met het maken van mooie en esthetisch verzorgde beelden is hij bezig met het vastleggen van zijn ervaringen. van het publiek nog altijd reacties oproept als wezenlijke bijdrage in de zin van vernieuwing en van het opruimen van pretenties en geheiligde principes die de klassiekgerichte muziekpraktijk in zekere zin deden stollen, heeft deze mode zijn tijd toch wel gehad. Er kwamen tenslotte door Cage’s ma nier van doen zoals het als uitgangs punt kiezen van het magisch vierkant of, zoals bij Music of Changes, van het Chine se heilige boek I Ching, en het verheffen van inhoudsloosheid tot diepzinnige in houd en wat dies meer zij weer andere princieps voor in de plaats, die intussen op hun beurt nu ook weer (terecht) zijn afgewezen omdat deze, zo je wilt, dezelfde schijnheiligheid tot achtergrond hebben. Maar goed, het ging hier dan toch om revolutionaire muziek van destijds een van de thema’s van het huidige Holland Festival waar Geoffrey Madge met overtuiging op inspeelde en waarvan een goed bezet Bellevue ongeacht de waar dering, en „démodée” of niet” heeft kunnen kennisnemen. Overheersend thema in de foto's van Boekhout is het sociale gedrag van de lokale bevolking. Hij valt op een gegeven moment als toerist met zijn neus in de boter als er een besnijdenisfeest plaats grijpt. Maar wat je zou verwachten, de besnijdenis zelf of maar een glimp van het kind is niet te zien. Wel kiest Boekhout voor een prachtig beeld van de wachtende familieleden of een groepje belangstellen- De diefstal werd al op 29 mei ontdekt, maar is toen „in het belang van het onder zoek” niet in de publiciteit gebracht. Vol gens de politie overweegt de verzekerings maatschappij een advertentie te plaatsen, waarin een beloning voor het terugbren gen van de tekening in het vooruitzicht wordt gesteld. Het was voor de tweede maal binnen drie weken dat in het Rembrandthuis een diefstal werd gepleegd. Op 10 mei ver dween een zeldzaam boekje, dat met vier etsen van Rembrandt was geïllustreerd. Het boekje, getiteld „Piedra Gloriosa” had een verzekerde waarde van 40.000 gulden. „Er zitten allerlei veiligheidssystemen op, zo dat als iemand zijn voet er tussen komt, „ie dan automatisch stopt. Op een gegeven moment hoor je wel allerlei klik ken en klakken, en dat vinden wij ook wel vervelend, maar dat moet gewoon want als die kleppen omhoog komen dan moe ten ze op de rem vallen. Als de remmen dienst zouden weigeren en de lucht valt plotseling weg, dan vallen de dansers met een rotklap naar beneden dus dan verslijt je te veel spelers en dat zou zonde zijn. Die zijn nog steeds erg kostbaar”. schermers met schuimplastic stootkus- brandthuis aan de Jodenbreestraat in AMSTERDAM. Die oudere Franse heer, die alle mogelijke festivals schijnt af te lopen en met zijn gebogen gestalte ook al jarenlang een bekende verschijning is op de evenementen van het Holland Festival, stak gisteravond in de pauze van het door de pianist Geoffrey Madge gegeven recital in theater Bellevue, zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken: „C’est de la musique démodée”, beweerde hij met een afwijzend handgebaar tegen iedereen die maar horen wilde. ■fr Dansers van Bart Stuyfs Multi Media groep in een scene uit de nieuwe productie Kluft" ook de naam van het object waarop de voorstelling plaats heeft. (Foto Bob van Dantzig) Uit de tijd, inderdaad. Zijn opmerkin gen sloegen namelijk op de dan juist ge speelde sonate van Jean Barraqué. Veer tig minuten lang werd je daarbij gecon fronteerd met de pogingen van deze in 1973 op 45-jarige leeftijd gestorven Franse componist, om reeksentechnieken onder geschikt te maken aan een persoonlijke expressie. De aaneenrijging van alle vari aties die op papier een zeker intelligent verband vertonen, werken in de praktijk uit als een vervelend eenkleurig maar vooral buitengewoon spastisch aandoend geheel. Geoffrey Madge heeft het publiek de beperking van werkelijke expressie mogelijkheden om niet te zeggen de on machtige uitkomst van Barragqué’s werk wijze, in de nauwgezette weergave van deze sonate duidelijk aangetoond. AMSTERDAM. Bangmakerij lijkt het haast; sommige fragmenten van het Choral Book van Mauricio Kagel, zoals het ASKO-koor dat gisteravond in de Waalse Kerk in Amsterdam liet horen. Doodenge grafstemmen via de megafoon en gegil met een dalend glissando dat je door merg en been gaat. „O Mensch, be- wein dein Sünde gross”, komt er dan onheilspellend op je af, met een effect waar een vooroorlogse zwarte kousen gemeente niet van terug zou hebben gehad. Kagels eigen variaties op de koralen van Bach blijken aan de orde te zijn. Waarbij je overigens niet zo erg veel meer dan de tekst ervan die tenslotte juist niet van Bach is! kunt terugvinden. „Niet-lineai- re transpositie” noemt Kagel zijn trans formerende werkwijze. „Verkrachting” hoorde ik iemand in de kerk mompelen. Zou het de neerslag kunnen zijn van een werkelijk religieus beleven? Of kan het belachelijk maken van de buitenmuzika le, kerkelijk-godsdienstige lading die Bachs koralen meekregen, Kagels uit gangspunt hier zijn? sinks leiding-met-vaste-hand en met Mar- jès Bénoist op piano en harmonium, deze controversiële kunst tot klinken te brengen. Een opmerkelijk staaltje van wat buiten de professionele praktijk om, verantwoord tot stand gebracht kan worden. Boekhout is overdag als studiofotograaf werkzaam. In die hoedanigheid is hij ge specialiseerd in produktiefotografie, een tak waarin hij nauwgezet aan de eisen van zijn opdrachtgevers moet voldoen. Zon der zich daartegen te willen afzetten hij noemt het voldoen aan een aantal am bachtelijke eisen een uitdaging vindt hij van de reisfotografie een grote beko ring uitgaan die ook in zijn werk is terug te vinden. Zijn stijl van fotograferen zou je bijna naturalistisch kunnen noemen: Boekhout vindt zijn uitgangspunt in datgene wat hem voor de voeten komt. Hij heeft weinig behoefte om het beeld technisch te vervor men, het beheersen van enige eenvoudige technische regels is al genoeg. Bovendien heeft hij de durf ook daarvan af te wijken: in zijn opinie mag een plaat best wel eens bewogen zijn, te donker in het centrum of anderzijds slecht belicht. Het gaat om het moment dat hij heeft uitgekozen en die keuze maakt zijn werk ook persoonlijk omdat het om een heel aparte selectie van al die situaties gaat. Boekhout is met name geïnteresseerd in momenten die hij „dood” noemt, het tijdstip direct na een sentjes. „Ik vind de productie zelf eigenlijk nog veel te statisch”, zegt Stuyf, „en dat irri teert me mateloos, niet omdat het lang zaam is, maar ok mis er nog steeds iets in. Het is natuurlijk ook nog steeds niet af. We repeteren het eigenlijk pas een maand en ook dat is nieuw voor ons meestal werken we een jaar. Ik denk dat ik nu toch de meeste mogelijkheden behandeld heb. Het enige wat nu nog goed moet worden uitgewerkt is het licht. Als je het overdag ziet dan is er niets aan, dan lijkt het zo plat als een dubbeltje. Dus het licht moet het heel theatraal maken, dat scheurt die bun ker ook in tweeën want op zichzelf is ’ie veel te symmetrisch”. „En dan moeten we voor het publiek. Natuurlijk is zo’n gigantisch object een uitdaging, maar we zijn er zo intens mee bezig dat we gewoon niet meer weten waar we aan toe zijn. Na deze demonstra tie moet ik er nog veel aan veranderen, maar daarna moeten de spelers het zelf gaan doen. Ik bedoel, ik zit er alleen maar naar te kijken maar zij staan er bovenop. Er zitten genoeg dingen in waar ze meer door kunnen gaan en dat moeten ze zelf gaan invullen”. Terwijl de groep zich voorlopig bezig houdt met „Kluft” is hun succesvolle pro ductie Spiegels opgeslagen. Toch hopen zij het volgend jaar naar diverse plaatsen te brengen waar het nog niet gespeeld is. Kluft zal van 14 tot en met 30 juni iedere werkdag gespeeld worden in het Shaffy Theater in Amsterdam om 20.30 uur. Op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 juni (dus steeds op vrijdag en zaterdag) zullen er ook nachtvoorstellingen (aanvang 24.00 uur) gegeven worden. In het najaar komt „Kluft” in de Toneelschuur in Haarlem. Les Eléments etc. Manege (20.22 Woensdag, 13 juni Den Haag. Koninklijke Schouw burg (20.15 uur): Les Eléments etc. ’s Gravenhaagse Manege (20.22 uur) Bewth. Scheveningen. Appel Theater (20.30 uur): De Uit. Amsterdam. De Kleine Komedie (20.15 uur): De Club. Centrum Bellevue (20.30 uur): The Irish-Hebrew Lesson, Catechism for Israel. Waalse Kerk (20.15 uur): ASKO- koor. Theater Carré (20.15 uur): Mali, Na tionaal Ensemble I. Rotterdam. De Lantaren (20.30 uur): Laura Dean Dancers and Musi cians. De Doelen (20.15 uur): Poetry Inter national. Utrecht. Geertekerk (20.15 uur): Ra dio Kamer Orkest II. Donderdag, 14 juni Amsterdam. Stadsschouwburg (20.15 uur): Al gran sole carico d’amore. De Kleine Komedie (20.15 uur): De Club. De Brakke Grond (20.30 uur): Laura Dean Dancers and Musicians. Den Haag. Koninklijke Schouw burg (20.15 uur): ’s Gravenhaagse uur): Bewth. Diligentia (20.15 semble. Scheveningen. Appel Theater (20.30 uur): De Ui. Utrecht. Stadsschouwburg - blauwe zaal (20.30 uur): The Irish-Hebrew Lesson, Catechism for Israel. Muziekcentrum Vredenburg (20.15 uur): Nederlands Blazers En semble. Rotterdam. De Lantaren (20.30 uur): Stichting Dansproductie. de Doëlen (20.15 uur): Mali, Natio naal Ensemble I. De Doelen (20.15 uur): Poetry Inter national. De poppen worden nu met veel mystiek, met raadsels omgeven, maar over hun afkomst kan best wel het een en ander gefantaseerd worden. Dat is trouwens ook de ruimte die Kondo zijn kijkers gunt; zijn I beelden zijn rijk aan associaties. Wat het tweede programmagedeelte aangaat zal de eerder in deze recensie geciteerde Fransman die verder ook nog aan zijn omstanders verklaarde in de festivals altijd iets nieuws hoopte te kun- I nen horen evenmin aan zijn trekken gekomen zijn. Want evenals Barragqué’s I sonate behoort de dan met eveneel zorg door Madge gespeelde „Music of Chan ges” van John Cage, tot composities die in de (ohtstaans)jaren vijftig hun functie hadden, maar die anno 1979 hun effect allang verloren hebben. Toegegeven dat het met de vingers aan tokkelen van een snaar in de vleugel, het bewerken met allerhande stokken, het dichtslaan van de klep en het geven van een klap op de kast, bij een bepaald deel

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17