ALS VRIJWILLIGE BESPARING NIET LUKT Meer aandacht Superworst Olievoorraad in zeven m wegvervoer stijgt OESO-landen afgenomen Marokko vreest ct. Meer jongeren zonder diploma op arbeidsmarkt Nederlands aandeel voor kwaliteit F* gevolgen van uitbreiding EG Turkse pond gedevalueerd tussen de bedrijven door Magere yoghurt halve liter tijdelijk d Conflict over omvang intensieve veehouderij Tussen Van der Stee en CDA Hoger personeel Philips tegen beleid aftopping *e l" MET 400.000 TON IN EEN JAAR WOENSDAG 1 3 JUNI 21 19 7 9 ECONOMIE 1 kabinet in de beschouwingen zullen worden betrokken. Airbus DEN HAAG. (ANP). Het totale Nederlandse internationale wegver voer (exclusief de Belgisch-Luxem- burgse Economische Unie) nam vorig jaar ten opzichte van het jaar daar voor toe met ruim 400.000 ton. Olie Prijsstijging Kerncentrales (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Algemene Energie Raad (AER) heeft in een brief aan minister Van Aardenne (Economische Zaken) een aantal bezuinigingsmaatregelen op aardolieprodukten voorge steld als blijkt dat de vrijwillige beperking van het gebruik met 5 procent niet zal worden gehaald. De minister heeft de brief inmiddels naar de Tweede Kamer gezonden, met de mededeling dat de opmerkingen van de Algemene Energie Raad door het bij de verdere beleidsvorming Zuid-Korea Uranium If® (ADVERTENTIE) 'ondsen oteerd (ADVERTENTIE) 59 n. tzin. •n.) Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. ïim, n. PARIJS (ANP). In zeven landen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zijn de olievoorraden in de periode van twaalf maanden tot eind maart van dit jaar met 1,8 procent verminderd tot 2,29 miljard vaten, zo heeft de organisatie berekend. 9,32 6,51 5,18 1,17 277,00 419,00 272,00 0,22 De Algemene Energie Raad noemt de situatie zorgelijk, omdat als gevolg van de verminderde olieproduktie niet voldoen de aanvoer mag worden verwacht voor zowel het gebruik gedurende de zomerpe riode, als voor het aanvullen van de voor raden voor de komende wintermaanden. Mocht de vrijwillige bezuiniging van 5 procent niet worden gerealiseerd, dan zal de voorraadvorming voor een komende mogelijk strenge winter ernstig gevaar lopen of zal er een grote activiteit plaats vinden op de „spotmarkt” voor ruwe olie, hetgeen het gevaar met zich brengt van een uit de hand lopen van de prijs van ruwe aardolie, aldus de brief. „Er resten thans nog enkele maanden om de geslonken voorraden aardoliepro- dukten aan te vullen, wil men in oktober deze voorraden weer op peil hebben. Dat betekent, dat snel concrete maatregelen nodig zijn wanneer mocht blijken dat de vrijwillige besparingsmaatregelen waar toe de regering heeft besloten niet het beoogde effect hebben”, zo schrijft de Algemene Energie Raad. Mocht blijken dat vrijwillige besparing geen effect heeft, dan zullen naar de me ning van de Raad maatregelen nodig zijn die het publiek op meer directe wijze de ernst van de problematiek onder ogen brengen, hetgeen waarschijnlijk alleen zal kunnen door het opleggen van maatrege len. „Daarbij moet worden voorkomen dat de te nemen maatregelen het hamste ren door het publiek bevorderen, omdat daardoor het effect van de maatregelen minder zal zijn en bovendien door onvol doende veiligheidsmaatregelen gevaarlij ke situaties kunnen ontstaan”, aldus de Algemene Energie Raad. EINDHOVEN (ANP). De Federatie Hoger Philips Personeel FHPP noemt de regeringsplannen met betrekking tot een wettelijke aftopping van de prijscompen satie een „botte bijl-methode”. Siers meent dat nogal wat jongeren bij het algemeen vormend onderwijs afvallen doordat ze niet tijdig zijn overgestapt op een beroepsgerichte opleiding. De kansen van jongens, die dit jaar van school ko men liggen volgens Siers weer beter dan voor meisjes. Dat komt omdat de laatste categorie veelal onderwijs heeft gevolgd in wat hij noemt de „zachte sector” (on derwijs en sociaal-medische beroepen). ü- Deze worst van 25 kilo is, hoe kan het anders, van Westduitse makelij. Daar im mers consumeert men niet alleen een enorme hoeveelheid worst per jaar (25 kilo), de keus is er bovendien groter dan in welk land ook. Er zijn in West-Duitsland zeker 1500 verschillende soorten en de meeste slagerijen hebben zeker 70 soor ten in huis. Geen wonder dat ook dit jaar weer vijftig Nederlandse worstmakers hun licht gaan opsteken in Ausburg bij hun Westduitse collega’s. Rolls Royce heeft met Airbus Industrie SA een overeenkomst gesloten die het mogelijk maakt om de Airbussen A-300 en A-310 uit te rusten met motoren van het type Rolls Royce RB 211-524. Rolls Royce is nog aan het uitdokteren hoe de motoren het beste kunnen worden bevestigd. Een aantal luchtvaartmaatschappijen heeft al belangstelling getoond voor de Airbus met Rolls Royce-motoren. Volgens Wolfgang Oehme, president-di- recteur van Deutsche Esso AG, zijn de prijzen van ruwe olie in de afgelopen zes maanden zeker met 33 percent gestegen. Naar zijn mening zijn alle lagere ramin gen onrealistisch. Hij zegt dat de oliepro ducerende landen op het ogenblik zoveel mogelijk olie verkopen op de vrije markt. De hoogste prijs die daar tot nu toe is waargenomen is 38 dollar per vat van 159 Eter. Hij gelooft niet dat zich dit jaar tekorten aan benzine of andere oliepro- dukten in West-Duitsland zullen voor doen. Deze toename is te danken aan een grote toename van het vervoer op West- Duitsland. Dit aandeel bedraagt nu onge veer 70 procent. Met uitzondering van het vervoer op de Bondsrepubliek, Engeland, Polen en Portugal liep de vervoerpresta- tie, gemeten in ton vervoerd gewicht, vo rig jaar terug. 3 n 149,00 56,00 8,60 90,00 16,10 50,00e 146,00 3320 59,00 49,50 73,00 29,50 55,00 120,50 108,50 93,00 37,80 105,50 62,30 129,00 50,50 40,00 35,10 102,00 98,80 62,20 41,50 168,00 42,50 59,00 47,50 59,50 46,50 137,20 40,80 44,20 142,00 57,50 43,90 4,00 51,00 69,00 78,50 65,20 162,50 51,50 56,90 119,00 40,00 42,10 86,50 67,00 96,70 50,00 40,00 52,00 112,00 42,40 56,20 188,50 36,80 76,00 145,60 47,00 49,70 3820 52,90 305,00 187,00 148,00 380,00 sche m sen. dit euvel lan. In haar maandelijks overzicht van de ontwikkelingen op de oliemarkt zegt de OESO dat de Verenigde Staten, Japan, Frankrijk, West-Duitsland, Itahë, Neder land en Engeland in het eerste kwartaal van dit jaar in een tempo van 2,8 miljoen vaten (van 159 Eter) per dag op hun voor raden hebben ingeteerd. De OESO wijst er overigens op dat de vermindering van de aanvoer uit Iran in het eerste kwartaal grotendeels werd ge compenseerd door een grotere invoer uit andere landen en door tankschepen van uit het Midden-Oosten onderweg naar Eu ropa sneEer te laten varen. In maart was dit laatste echter niet meer mogelijk en verminderde de werkelijke aanvoer uit de OPEC-landen met twee müjoen vaten per dag. De aanvoer uit Iran was in maart 0,1 miljoen vaten per dag kleiner dan nor maal en in februari 0,4 miljoen. De gevol gen van de revolutie in dat land voor de olievoorziening van de zeven landen mo gen dus niet te hoog worden aangeslagen. De OPEC heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,6 procent meer geproduceerd dan in die periode van 1978. De Iraanse produktie bedroeg in maart al weer veer tig procent van de hoeveelheid die voor de revolutie werd gewonnen. een beperkt opensteEen van benzine pompen, ook langs autosnelwegen; invoeren van autoloze (zon)dagen; bevorderen van „car-pooling”, bij voorbeeld door het opensteEen van be- staande vrije taxi- en busbanen voor au to’s met drie of meer inzittenden. Met „car-pooling” wordt een systeem bedoeld, waarbij mensen bij toerbeurt met elkaar meerijden. In totaal werd er door Nederlandse ver voerders vorig jaar 25.351.350 ton over de weg vervoerd. Dit staat in het jaarverslag van de Stichting Nederlandse Internatio nale Wegvervoer Organisatie (NIWO). Naast al deze maatregelen kan volgens de Algemene Energie Raad worden ge dacht aan een verdergaande regeling met de olie-industrie, gericht op een meer stringente beperking van leveranties, re kening houdend met het leveringspatroon in voorgaande jaren en zo mogeüjk ook met reeds bereikte besparingsresultaten. Het merendeel van de dropouts komt er volgens Siers op de arbeidsmarkt nauwe lijks aan te pas en moet voor zover ze werk kunnen krijgen genoegen nemen met de laagste functies. HENGELO (ANP). Het aantal jonge ren, dat zonder diploma op de arbeids markt komt, neemt schrikbarend toe. Dit is de indruk van M. Siers, consulent voor de Arbeidsvoorziening in Overijssel. Hij heeft aan de hand van landehjke gegevens becijferd dat aheen in Overijssel al 3700 jongens en 2700 meisjes zonder een afge ronde opleiding uit het onderwijs stappen. Het toenemende probleem van deze zo genaamde „dropouts” wordt naar de me ning van Siers landehjk onvoldoende on derkend. „Het verschijnsel wordt helaas te veel op zijn beloop gelaten”, stelt hij. In de 24 Westerse industrielanden die zijn aangesloten bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) zijn de prijzen in april met 1,1 percent gestegen, zo heeft de OESO berekend. In maart steeg het prijspeü met 0,9 percent. In april bedroeg de inflatie in vergelijking met een jaar tevoren 9,3 per cent tegen in de voorgaande maand 8,4 percent. De prijsstijging van april betrof uitsluitend andere goederen dan levens middelen, voornamelijk energiegrond- stoffen. De prijzen van voedsel daalden overal. Joego-Slavië wü tot het einde van de eeuw twaalf kerncentrales bouwen, zo meldt het officiële persbureau Tanjoeg. De eerste Joegoslavische kerncentrale is bijna klaar. Zij staat bij Krsko aan de grens tussen Slovenië en Kroatië. Ver wacht wordt dat zij volgend jaar in ge bruik genomen zal kunnen worden. Over de vestigingsplaatsen voor de resterende elf centrales is nog niets meegedeeld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van der Stee (Landbouw) heeft het aan de stok met zijn eigen partij, het CDA, voor wat betreft zijn beleid bij het tegengaan van mammoetbedrijven in de intensieve veehouderij. Volgens het CDA-Kamerlid Van der Linden durft de minister geen duidelijke po litieke keuze te maken. DEN HAAG (ANP). Ook in ons land bestaat sinds een aantal jaren een her nieuwde belangstelling voor kwaliteit. Die aandacht heeft als duidehjk aanwijsbare economische reden de benarde concur rentiepositie van ons bedrijfsleven. Dit zei vanmorgen mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) bij de ope ning van de in Gouda belegde kwahteits- dag. Die dag is georganiseerd door het VNO, het Nederlands Christehjk Werkge versverbond (NCW), de Stichting Kwaü- teitsdienst uit Rotterdam en het Neder lands Normahsatie-Instituut (NNI). Van Veen zei dat men langzamerhand niet meer om een of andere vorm van kwah- teitszorg heen kan. De groeiende welvaart betekent niet aEeen de vraag naar meer, maar ook en misschien zelfs vooral naar beter. De concurrentie uit de landen met lage lonen dwingt tot grotere specialisatie in kwalitatief hoogwaardige produkten, al dus Van Veen. In een onder de leden verspreid bulletin worden de hogere Philipswerknemers op geroepen, deel te nemen aan een protest- bijeenkomst van de Raad MHP en de NCHP op 16 juni in Utrecht. Hij nam afstand van de minister in de Tweede Kamercommissie voor Land bouw en Visserij, die de nota bedrijfs- grootte en produktiebeheersing behandel de. Het Kamerlid zei dat de minister een verdergaand ontmoedigingsbeleid dient te volgen. Over enige tijd moet de Kamer stem men over een PvdA-motie die vraagt een wettelijke plafonnering van de bedrijfs omvang althans aanhangig te maken bij de Europese Gemeenschap. Het PvdA- Kamerlid Wöltgens denkt aan maximaal drie vohedige arbeidskrachten per be drijf. De minister wijst dit af omdat er bezwaren zullen zijn van de Europese Gemeenschap. Van der Linden zei zich terughoudend op te steüen wat het PvdA-voorstel be treft, maar voegde er aan toe dat de door de minister voorgestelde vestigingsrege- De groei van het Nederlandse wegver voer met 400.000 ton hield geen gelijke tred met de groei van de internationale wegvervoermarkt. Als oorzaken hiervan noemt de NIWO het kleinere marktaan deel waarmee Nederland genoegen moest nemen en het feit dat het Nederlandse wegvervoer in de concurrentie met het buitenland terrein heeft moeten prijs geven. een scherpere controle op snelheids limieten voor motorvoertuigen; gebruik benzine In de brief legt de Algemene Energie Raad de minister de volgende suggesties voor ter beperking van het gebruik van aardoheprodukten: Daarnaast geeft de Algemene Energie Raad maatregelen in overweging die pas op langere termijn een bijdrage kunnen leveren aan een verbruiksbeperking, maar niettemin toch op korte termijn een aanwijzing kunnen geven van de ernst van de situatie: extra aankoopbelasting met een sterk progressief karakter op auto’s met een hoog energieverbruik; fiscaal stimuleren van dieselrijden. ling de weg naar grote bedrijven onvol doende afsluit. De minister verzette zich verder tegen een voorstel van de PvdA de intensieve veehouderij uit te sluiten van de WIR, de investeringspremieregelirig. „Dan ont staat een getto. De WIR geldt voor het hele bedrijfsleven”, zo zei hij. Zowel de WD als het CDA heten weten er voor te voelen de algemene premie te verlagen ten behoeve van een verhoging van de kleinschaligheidspremie. De PvdA pleitte verder voor een wette lijke regeling van de kwantumkortingen en -toeslagen in de contracten met de veevoederindustrie. De regeling moet niet aan het bedrijfsleven worden overgelaten. De minister zei hier niets voor te voelen. Zuid-Korea mikt dit jaar op een econo mische groei van negen percent. Volgepd jaar moet de Zuidkoreaanse economie met negen en in 1981 met 10 percent groeien, zo heeft het Economische Plan bureau van Zuid-Korea meegedeeld. In de afgelopen drie jaar bedroeg de economi sche groei in Zuid-Korea ruim tien percent. Ener gier aad: beperk Niet Blij n de Rij Exxon Minerals International, een dochtermaatschappij van het Amerikaan se olieconcern Exxon, gaat naar uranium zoeken in twee gebieden in het noorden van Spanje. Er is een onderneming opge richt waarin de Spaanse staat en Esso Minerals Spain elk voor 45 percent deel nemen. De overige tien percent van de aandelen zijn in het bezit van Petroleos del Mediterraneo, een particuliere Spaan se maatschappij. De twee particuliere on dernemingen hebben toegezegd dit jaar ongeveer een müjoen doüar aan het bodemonderzoek te zuüen uitgeven. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft in Den Haag zijn Marokkaanse collega Mo hamed Boucetta toegezegd dat Neder land, waar mogelijk, zal proberen ertoe bij te dragen dat de negatieve gevolgen van de uitbreiding van de EG voor landen als Marokko ongedaan worden gemaakt. De minister en staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken hebben met Boucetta en de Marokkaanse minister van Handel en Industrie, Azzedine Guessous, voornamelijk over EG-problemen gespro ken. De twee Marokkaanse ministers zijn inmiddels weer naar hun land terugge keerd. Marokko, dat een associatieverdrag met de Europese Gemeenschap heeft gesloten, vreest dat zijn uitvoer van landbouwpro- dukten naar de EG, vooral van tomaten en citrusfruit, door de toetreding van Grie kenland, Portugal en Spanje zal terug lopen. De werkgelegenheid hierin houdt geen gelijke tred met het toenemende aanbod van arbeidskrachten. ANKARA (ANP). Turkije is overge stapt op een dubbele wisselkoers voor het Turkse pond. Dit komt in feite neer op een devaluatie van het Turkse pond met 24 a 43 procent ten opzichte van westerse munten. Tot dusver bedroeg de officiële koers 26,50 pond per doüar, nu is dat 47,10 pond per doüar. Op deze regel bestaan echter uitzonderingen. Het betreft dan de aan koop van valuta om rekening te betalen uit hoofde van de invoer van ruwe ohe en kunstmest, terwijl ook de Turkse uitvoer van agrarische produkten een uitzonde ring vormt. In deze gevaüen bedraagt de wisselkoers 35 Turkse pond per doüar. Dit houdt in dat Turkse importeurs voor de invoer van essentiële grondstoffen als olie en kunstmest minder Turks geld op tafel hoeven te leggen dan voor de invoer van luxe produkten. Turkse exporteurs zuüen daarentegen hun prijzen in doüars van agrarische pro dukten ten opzichte van de prijzen van de andere goederen in hun exportpakket moeten verhogen. 5 Öc' N g- OG Door aftopping worden, aldus de FHPP, opnieuw de middeninkomens de dupe. De organisatie stelt verder dat af topping haars inziens geen oplossing brengt voor de werkgelegenheidsproble- matiek, terwijl het bovendien inbreuk doet op de al eerder bij Phüips gemaakte afspraken ten aanzien van prijscompen satie. Verder vindt de federatie dat een dergelijke maatregel „demoraliserend” zal werken. De totale opbrengsten van het wegver voer stegen, doch waren niet toereikend om de stijging van de kosten op te vangen, zo stelt de NIWO in het jaarverslag.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21