1 Tweejarige zwervers EEN FEEST MET TUINVERLICHTING i y Betere oplossingen voor pF k k 3 Planten op hydrocultuur: zorgeloos op vakantie gaan Ik 1 A Verbindingen Maten Constructie w Te koop of „wild” Water en voe ding Voordelen ■mm 'WOENSDAG 13 JUNI 25 1979 DRS 1I-II BERGEN WERKEN ZITTEN DRS I-I DOORSNEDE SLAAPKAMERTJE DOORSNEDEN TUS5ENVL0ER T 2 SLAPEN n_ _n v/»\ fl77mm ■Ml 120^ 160 cm O 210ci260cm iaapyloerSe in smalle kamer F zijn o Informatie Het tussenvloertje moet minstens 90, maar liever 150 cm vrij blijven van de korte wand waarin de kamerdeur zit. Dan kan de deur in ieder geval vrij open zwaai en. De ruimte naast de deur is de beste plek om een kleerkast e.d. neer te zetten. Onder het tussenvloertje kan een bu reau of knutseltafel worden geplaatst. Er staan in Nederland veel oude huizen met op de eerste verdieping naast twee of drie grote ook een vervelend kleine slaapkamer. Terwijl de rest van het huis ruim is, met op de bagane grond bijvoor beeld een royale kamer-en suite, is dit slaapkamertje aan de krappe kant. De oorzaak is de ligging boven de entree van het huis. Deze entree vaak met tochtpor- taai, is redelijk lang, maar smal. De breedte varieert in het algemeen tussen de 210 en de 260 cm De boven de entree gelegen slaapkamer heeft dezelfde afme tingen die samen met de vaak grote hoogte van meer dan drie meter dit kamertje tot een onaantrekkelijke pij penla maken. Deze pijpenla kan echter een fijne ka mer worden door er een heel simpel tus senvloertje in te „hangen”. Dan ontstaat er voldoende ruimte, speciaal voor wat oudere kinderen, die in hun kamer niet alleen willen slapen en huiswerk maken, maar ook vrienden ontvangen. Het tus senvloertje is slaapruimte een „kooi”), dus hoeft er in de kamer geen bed te staan. Dat scheelt meteen twee vierkante meter. Het tussenvloertje schept dus ruimte en maakt de ruimte visueel veel aantrekkelijker. Het tussenvloertje werkt namelijk als een verlaagd plafond in de hoge en smalle kamer. Het tussenvloertje bouwt u als volgt. De breedte van de kamer wordt overspannen door twee „moerbalken”. Deze steunen op twee balkjes, die u aan weerszijden tegen de muur bevestigt. Deze balkjes fungeren Op deze vier kinderbalken legt u de vloerdelen, zodat een ondiepe bak ont staat met de moerbalken als opstaande randen. In deze bak komt de matras te liggen. Neem vloerdelen met messing en groef, zodat er geen naden kunnen ont staan waardoor stof omlaag kan vallen. De vuistregel voor de benodigde afme tingen van de houten balken luidt: hoogte eentwintigste maal de lengte en breedte bedieningsmechanisme is sterk verbe terd) in resp. een één- of tweepersoonsbed veranderd kunnen worden. Controleer bij de aankoop van zo’n zit- slaapmeubel dat bedieningsmechanisme eerst eens degelijk; met een lastige toe stand hoeft u geen genoegen meer te ne men. Let ook op de constructie van de spiraal. Probeer het, in de winkel, gewoon maar eens uit. Sommige zitslaapbanken zijn nogal „rumoerig”: ze kraken en pie pen, en dat is niet zo prettig. Het nieuwe Lattoflex-systeem, dat voor zitslaapbanken van de huidige generatie vaak wordt toegepast (verende latten, op gehangen in rubbet-) is een puike oplos sing voor de dubbele functie van het meu bel. Zowel om op te zitten als om op te liggen is het ideaal, en „geruisarm Om in bed te kunnen klimmen timmert u een simpel laddertje tegen één van de moerbalken aan Maak het tussenvloertje niet te smal; 120 cm is wel het minimum, zodat er naast de matras ook nog ruimte overblijft voor een wekker en een boek. een derde maal hoogte. Een overspan- ningslengte van 240 cm geeft dan een minimum balkmaat van 38 bij 127 mm. Voor de kinderbalken komt u op mini maal 38 bij 76 mm. Dit zijn uiteraard geen verkrijgbare houtmaten, neem dan ook balken die boven dit minimum liggen, wanneer u in de winkel de leverbare dik- tematen uitzoekt. Het is overigens hele maal niet nodig om nieuw hout te nemen. Oude balken die u nog ergens heeft liggen of die u van een sloop weghaalt zijn veel goedkoper en zien er, eventueel na een kwastje verf of lak, prima uit. Neem voor de vloerdelen een minimum dikte van 22 mm, bij een plankbreedte van 9, 11,5 of 14 cm. De kinderbalkjes hangt u onder de moerbalken met behulp van draadeinden (zie tek.). Boor verticale gaten door beide balken, steek het draadeind erdoor, rin gen erop en ten slotte draait u onder en boven twee rhoeren op de uiteinden. Daar na kunt u de draadeinden onder, respec- Drijvertjes zijn simpel zelf te maken. Prik in het midden van een schijfje kurk een gat en steek daar een katoenen lont doorheen. Bekleed de kurk met aluminium folie, zodat hij niet in brand kan vliegen. Neem een glazen bak en vul deze voor twee derde met (sla)olie. Plaats de drijvertjes op de olie en steek de lontjes aan. Tweejarig wil zeggen dat deze planten gedurende de eerste zomer van zaad tot kiemplantje opgroeien. Ze overwinteren dan en komen in het volgende voorjaar pas tot bloei. De meeste van deze tweeja rigen bloeien dan ook vroeg in het sei zoen. Denk maar eens aan de judaspen ning, het vergeet-mij-nietje en vooral de viooltjes, die al heel vroeg kleur brengen in de tuin. Toch zijn het niet allemaal vroegbloeiers. De stokroos en de IJs landse papaver bloeien nog laat in het seizoen. De meeste tweejarigen moeten in juni- juli rechtstreeks in de volle grond ge zaaid worden. Dat is eigenlijk een heel plezierige bijkomstigheid, omdat we dan alle andere zaaiwerkzaamheden en het snoeien al achter de rug hebben. Er is dan niet veel méér te doen in de tuin dan wat onderhoud. Bovendien laten alle tweejarigen zich heel makkelijk uit zaad opkweken. Wel moeten de jonge kiem- plantjes voor de winter uit het zaaibed gehaald worden en op de definitieve plaats in de border gezet worden. Tweejarigen passen eigenlijk in iedere tuin, en zeker in een vaste plantenborder voelen ze zich best thuis. We kunnen ze immers enigszins vergelijken met een vaste plant. Na de bloei strooien de plan ten rijkelijk zaad in het rond, dat dan ook vrij makkelijk weer kiemt. Zo kun nen we de vaste plantenborder eenvou dig telkens een ander aanzien geven door de kiemplantjes op die plaatsen te zetten waar we ze hebben willen. De tweejarigen zijn echte zwervers in onze tuin. Als ze er eenmaal in staan, zullen ze niet gemakkelijk meer ver dwijnen. Ze zaaien zichzelf heel sterk uit, maar, als we dat een beetje in de hand houden, is dat een heel plezierige eigenschap. Kortom, ze zijn de moeite van het proberen best eens waard en ze passen in het „nette” tuintje, mits we ze enigs zins in de hand houden, ook in de wilde of natuurlijke tuin. De vroegbloeiende soorten kunnen uitstekend kleur geven aan de tuin voordat de bloei van de zomerplanten begint. Deze laatste kun nen dan de leeggekomen plaatsen van de tweejarigen weer opvullen. Denk er eens aan, de tijd van zaaien is nu gekomen! Vingerhoedskruid, giftige maar fraaie border plant. Diverse tweejarigen zijn als plantjes bij tuincentra te koop. Dit zijn o.a. de violen, de madeliefjes, de duizendscho nen, de vergeet-mij-nietjes en de stokro zen. De andere soorten zult u vaak zelf moeten zaaien. Dit zijn de klokjesbloem, de muurbloem, vingerhoedskruid, da mastbloem, judaspenning, IJslandse pa paver en silene. Dan kunnen we in het wild nog de heerlijk geurende teunis- /if tegelijkertijd als „kinderbalkjes” voor de vloerdelen. Twee andere kinderbalkjes worden onder tegen de moerbalken ge hangen, zodat de overspanning wordt op gedeeld in drie velden van circa 80 cm Goede verlichting is mogelijk door een warm getinte TL-lamp in een lichtbak onder aan het vloertje te hangen. Tussen het vloertje en het raam, de lichtste plek van de kamer, blijft dan een ruimte van circa 2,5 meter in het vierkant over als zitplek. Het bankbed, een fors ruimteverslin- dend meubelstuk, heeft de laatste tijd een heel ander uiterlijk gekregen. Het pom peuze bakbeest dat hij, op grond van constructieve eisen, nu eenmaal scheen te moeten wezen, is veranderd in een „nor- I maal” zitmeubel, waaraan de „bedfunc- tie” niet af te zien is. Juist voor degenen I voor wie een zitslaapbank een noodzake- I lijk kwaad is, omdat de beperkte woon- I ruimte dat nu eenmaal vergt, is dat een plezierige ontwikkeling. De moderne zitslaapbank is niet alleen I minder massaal, maar verhoudingsgewijs ook lang zo duur niet meer en evenmin zo I verdraaid lastig hanteerbaar. Er zijn zelfs, I zoals uit de foto blijkt, heel gezellige fau- I teuils en tweezitsbankjes van pitriet, die met een simpele beweging (want ook het Het is fijn om op een warme zomerdag tot laat in de avond in de tuin te blijven zitten. Bij een drankje met buren of vrienden nog wat lekker nagenieten van het avondeten of de barbecue. Met de zomertijd gaat dat allemaal goed tot een uur of tien, maar dan moet er toch extra verlichting komen. Sfeervolle verlichting, want de gezelligheid moet blijven. Welnu, hier een paar ideetjes om zelf te maken. Het materiaal ervoor heeft u al in huis. U kunt zó aan de slag met deze feestelijke vlammetjes en ze zijn in een wip gemaakt. Voor de lampion met gaatjes heeft u een leeg literblik nodig. Kleine blikjes geven ook een leuk effect. Maak het blik goed schoon en haal de wikkel eraf. Teken met viltstift op de buitenkant een patroon voor de gaatjes. Schuif het blik om een dik stuk (rond) hout, dat u ergens op vastklemt. Prik de gaatjes met een priem in het blik of sla ze er met een hamer en spijker in. Zorg dat het blik niet verbuigt. Hoe meer gaatjes, hoe beter het effect en hoe meer licht de lampion geeft. Plaats in het midden van het blik een waxinelichtje en hang het geheel op aan ijzerdraad. Gebruik geen gewoon touw, want dat schroeit kapot. Houd er ook rekening mee waar u de lampion hangt. Plaats hem nooit vlak onder brandbaar materiaal zoals een houten of rieten dak, boomtak e.d. Denk aan het brandgevaar! Neem voor de lampion met gleuven een literblik zonder ribbels. Verdeel de hoogte van het blik in vieren en snijd de middelste twee delen met een scherp Stanley-mes in repen van ongeveer twee centimeter breedte. Schuif het blik over een houten paal, zodat u voor het snijden een ondergrond hebt. Duw na het insnijden de repen naar buiten, zodat de gleuven gaan open staan. De snijranden zijn scherp, dus pas op uw handen. In de lampion komt een waxinelichtje en hij wordt aan een ijzerdraadje opgehangen. Voor het „vlammetje-uit-de-fles” heeft u bijna niets nodig. Boor een gat in de kroonkurk of draaidop van een fles en steek daar een dikke lont van gevlochten katoen door. In plaats van een kroonkurk kunt u ook een schenkkurk (met zo’n metalen pijpje erop) gebruiken. Omdat deze de fles beter afsluit, is hij veiliger. Vul de fles met reukloze lampolie en plaats de dop er stevig op. Als de olie erin getrokken is, steekt u de lont aan. Zet de fles vast in de aarde, zodat hij niet kan omvallen. Het is echter beter om echte op water gekweek te planten te gebruiken. Deze kunt u bij de goede bloemisterijen en tuin centra kopen of zelf stekken. Dat stekken gaat heel eenvoudig: zet een takje in een glas wa ter en zodra de water- wortels zich voldoende gevormd hebben heeft u een echte hydroplant. We moeten bij hydro- bakken ca. éénmaal in de 3 a 4 weken het reser voir met water bijvullen. Het juiste tijdstip kunt u vanzelf aflezen op de niveaumete'f' Maar een plant leeft natuurlijk nooit alleen op water, ze heeft ook voedsel nodig. Dat haalt de plant uit een voedingsoplossing die onder in de bak zit. Gemiddeld eenmaal in de vier a vijf maanden moet de hele voedselop- lossing worden vervan gen. Dit gaat met een speciale hevel erg ge makkelijk. tievelijk boven, de moeren afzagen en gladvijlen. De twee kinderbalkjes tegen de muur worden stijf met de moerbalken verbonden door metalen hoekverbin dingen. U bevestigt de kinderbalkjes tegen de muur met behulp van keilbouten (links op de tekening), mits de muur stevig genoeg is. De woningscheidende muur zal dit ze ker zijn, maar de binnenmuur misschien niet. Dan moet de zwaartekracht door „afschuiving” op de muur worden overge bracht. Hiervoor werkt u ook weer met draadeinden, echter nu horizontaal dwars door de muur en de balk heen (rechts op de tekening). De moeren moeten goed worden aangedraaid, zodat het balkje stijf tegen de muur geklemd zit en zo de zwaartekracht overdraagt. Het gevolg van deze constructieve noodsprong is dus, dat in de aangrenzende kamer drie draadein den met moeren zichtbaar worden. Of dit acceptabel is moet u zelf beslissen. Omdat het opmaken van het bed moei lijk is, vormen een dekbed en een hoesla ken natuurlijk een uitkomst. Dekbedden zijn weer helemaal in de mode en in alle kleuren en maten te koop. K [o planten zg. waterwor- tels moeten hebben. Als we hier toch planten willen gebruiken die op aarde gekweekt zijn, dan moeten we in de eer ste plaats alle grond om de wortels verwijderen en deze goed schoon- spoelen. Daarna kan de plant in de kleikorrels worden geplaatst en wordt het geheel in een plastic zak geplaatst. In dit kasje kan de plant langzaam overschakelen naar een waterwortel- gestel. Wel zorgen dat het niet te vochtig wordt. bloem, de toorts en het vingerhoeds kruid vinden. Vanzelfsprekend gaan we deze niet uitsteken, maar wel kunnen we daar zaad van opvangen en dat ge bruiken. Waarschijnlijk zult u in eerste instantie een terugslag bij de planten waarnemen, maar al gauw zal de plant zich herstellen en kan de plastic zak verwijderd worden. T76 mm In de doorsneden is te zien, dat het vloertje tussen de twee lange wanden hangt en vrij blijft van de korte wanden. De onderkant van het tussenvloertje kan in een kamer van bijv. 325 cm hoog ca. 200 cm boven de vloer liggen. Met een con- structiehoogte van 25 cm blijft er dan nog ongeveer een meter over boven het vloer tje. Dat is voldoende om rechtop in bed te kunnen zitten. Hydrocultuur is duur der dan wanneer u uw planten gewoon in de aarde laat staan. Als u er wat geld voor over heeft, krijgt u er echter wel een stukje comfort voor terug en de kans is kleiner dat uw planten doodgaan. Zeker als u enkele grote (en kostba re) planten in uw huis kamer heeft staan, is het het overwegen waard. Voor een hydroplant hebt u in de eerste plaats een binnen- en buitenpot nodig. De binnenpot moet een soort mandje zijn, voorzien van sleu ven of mazen en als bui tenpot kan iedere water dichte pot dienst doen. Ten slotte zijn er nog kleikorrels nodig en een niveaumetertje om de waterstand te controle ren. Er zijn leuke en niet dure doe-het-zelf-setjes met alle benodigdheden in de handel om het eens te proberen. Op de foto ziet u zo’n doe-het-zelf-setje om zelf, eens het hydrosys- teem uit te proberen. In formaties: Gebr. Ypma BV te Zwanenburg. Over het algemeen be reikt men met groene planten de beste resulta ten, maar het allerbelang rijkste is wel dat de Vooral nu de vakan ties weer losbreken, be seffen we extra goed wat de voordelen van hydro cultuur zijn. Geen ge zeur met buurvrouwen of kennissen die de plan ten water zullen geven om dan na de vakantie vele van uw kostbare ka merplanten op sterven na dood terug te zien. Niet dat dat de schuld van de buurvrouw was, zij heeft heus haar best gedaan. Sommige ka merplanten kunnen er gewoon heel slecht te gen als ze onregelmatig of een onjuiste hoeveel heid water krijgen. Planten die op hydro cultuur staan, regelen zelf hun waterhuishou ding. De belangrijkste voor delen van hydrocultuur zijn: slechts éénmaal in de 3 a 4 weken water geven; planten met verschil lende eisen kunnen in één bak worden ge plaatst; kleikorrels schoon en reukloos, waardoor de kans op bo- demziekten uitgesloten is. Aarde daarentegen kan verzuren en er kun nen zich schadelijke schimmels ontwikkelen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25