IN DUINEN BIJ REIGERSBOSSENLAAN n Bewakingsdienst moet jeugd weghouden bij tunnel Parkweg s burgerlijke stand JAfc Geldbedrag voor expositie ...»w I ZOMERMARKT KENNEMERLAAN IJMUIDEN 3 it 1 x 1 b J VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 JUNI 1 3 WOENSDAG 4 !FS i) Doorstroming Bezwaarschriften KORT VOOR OPENING NOG GEVAARLIJK TERREIN r o r Werkloosheid in IJmond gestegen door toeloop schoolverlaters zaterdag 16 juni Procedure T""O Meer dan 150 kramen met o.a.: verder: 31 Toewijzing (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De gemeente Velsen heeft gisterenavond tij dens een hoorzitting in het buurt centrum Zeewijk aan de Denne koplaan in IJmuiden aan de be woners van de wijk het plan ge presenteerd voor de bouw van een gezinsvervangend tehuis waaraan een woonwijk van 133 woningen gekoppeld is. In het te huis, dat is bedoeld voor lichtelijk gehandicapten die moeilijk voor zichzelf kunnen zorgen, is plaats voor 24 bewoners. Van de 133 woningen zullen er 78 in de wo- ningwetsector gebouwd worden in opdracht van de gemeente, de overige 55 woningen zullen wor den gebouwd in opdracht van de Stichting Eigen Woningbezit. Van deze woningen zijn er 18 ongesub sidieerd, de overige 37 huizen worden premiekoopwoningen. Fijne schotel gebakken vis niet gember^^H Snijd 700 g gefileerde vis in stukjes, zout ze N en bak ze in weinig olie. Fruit in aparte pan Doe meer met vis, omdat’t zo lekker is. A Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage 1 I i-k VELSEN - k f; - W - voor bouw van tehuis en Plan honderddertig woningen ruim -3 De direkteur van de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 35 ir Theu- ;meen prich- solang :>nder- ssades arbei- n aan e weg aatsse- komen üpper- [e ver- Isman- zorgen ientale is een Teunis landse >artici- hische loslim- thans janisa- ngssa- e van- ?ift tot ir Het gevelaanzicht van het gezinsvervangen de tehuis zoals het gepland is in het gisteren avond door de gemeente gepresenteerde plan. van 10.00 tot 17.00 uur 0 0 o o o 5 er een voerd ancië- uwing loeten Over de huur- en koopprijs van de wo ningen kon de gemeente nog geen exacte VELSEN. Het aannemingsbedrijf De Branding gaat na werktijd bij de zo goed als voltooide tunnel onder de Parkweg een bewakingsdienst instellen. Aanleiding is het optreden van baldadige jeugd in de afgelopen weken. Werknemers van het bedrijf, nu bezig met de afwerking van het tunnelproject, vinden steevast elke ochtend rood witte waarschuwingshekken aan de kant gezet die aanduiden dat de tunnel nog altijd voor de weggebruikers gesloten is. gegevens bekend maken. Toegezegd werd dat getracht zou worden de huurprijzen zo laag mogelijk te houden, terwijl de premiekoopwoningen ook betaalbaar ge houden zouden worden. Wethouder K. W. Bijl (CDA) verzekerde desgevraagd dat de achttien ongesubsidieerde woningen be neden de 270 duizend gulden zouden blij ven zodat voor deze woningen geen vrije vestiging geldt. De wethouder sprak na mens de gemeente de hoop uit dat binnen een periode van zes tot n^gen maanden met de bouw begonnen kon worden maar tekende daarbij aan dat dat alleen moge lijk zou zijn indien geen bezwaarschriften tegen het plan ingediend zullen worden. Is dat wel het geval dan kan de aanvang van de bouw enige jaren tegengehouden worden. Kritiek was er ook van het gemeente raadslid mevrouw J. Bos-de Boer (PvdA) die vooral vraagtekens plaatste bij de koopwoningen in het plan. „De beste plek ken in het bouwplan worden weer ingeno men door de duurdere (premiekoop-) en nog duurdere (ongesubsidieerde) wonin gen. Het lijkt erop dat wij op deze manier weekeinde kwam een inwoonster van Vel- sen beneden in de tunnel te vallen over een partij hardhout die daar nog opgesla gen ligt. De rood-witte afsluiting was aan de kant gezet toen het ongeluk zich voor deed; zoals dat de afgelopen weken bijna elke avond het geval is. Maandag kwam een 13-jarige IJmuidenaar met zijn fiets in de tunnel te vallen over een haspel met elektriciteitskabel. Op een tijdstip dat het werk volop aan de gang was. Met een lichte hersenschudding en oppervlakkige schaafwonden kon van een redelijk goede afloop worden gesproken. De tunnel blijft met de directe omgeving een favoriet speelterrein voor de jeugd. „Wij hebben onze hielen nog niet gelicht of ze komen massaal opzetten” zegt Baij- ens over de situatie die voor de betrokken jeugd en het nietsvermoedende publiek niet zonder risico’s is. de makelaars helpen aan een variant van het plan dat wij zes jaar geleden hebben tegengehouden”, aldus het raadslid. De wethouder verweet haar daarop stem mingmakerij omdat zij de zaken bewust anders zou voorstellen dan het in werke lijkheid was en trachtte de opzet van dit plan vervolgens te rechtvaardigen mid dels het toverwoord „doorstromingsbe- leid”. Dat argument legde echter niet al te veel gewicht in de schaal. „Het doorstro- mingsbeleid in de gemeente is flauwe kul, dat wordt in de praktijk al jarenlang bewezen”, aldus mevrouw Bos. Aan het begin van de hoorzitting gaven enkele leden' van het bestuur van de Pro- testants-Chnstelijke Stichting Tehuizen, voor Geestelijk Gehandicapten in Noord- Holland, in wiens opdracht het tehuis ge bouwd wordt, een toelichting over het tehuis en de toekomstige bewoners ervan. Daaruit bleek dat het om licht-gehandi- vier van de te bouwen woningen. Vanaf vandaag liggen de bouwplannen twee weken ter inzage op het stadhuis, gedurende deze termijn kan iedereen be zwaarschriften indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Daarna gaan alle op de zaak betrekking hebbende stukken (waaronder eventuele bezwaar schriften met de antwoorden daarop van het college) naar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met het verzoek om een verklaring van geen bezwaar tegen de bouwplannen af te geven. Wanneer deze verklaring is verleend kunnen de bouw vergunningen verleend worden, waarna met de bouw begonnen kan worden. Met dit plan is een eind gekomen aan een ontwikkeling die in 1973 werd inge zet toen een plan bekend werd dat op deze plaats, aan het eind van de Reigers bossenlaan, voorzag in een luxe bunga lowpark. Dit plan kwam al snel te verval len omdat een groep Umuidenaren een actiegroep oprichtte die met succes tegen dit bouwplan ageerde, vervolgens was korte tijd later voor het eerst sprake van een gezinsvervangend tehuis. De toenma lige staatssecretaris W. Meijer (PvdA) zag wel iets in dit plan maar vónd de locatie te exclusief. Er moesten wonin gen bijkomen, zo vond hij, zodat het te huis niet geïsoleerd zou worden van de woonomgeving. De gemeente ontwikkel de vervolgens een plan dat voorzag in de bouw van zestig huurwoningen. Volgens Gedeputeerde Staten was dit aantal on voldoende, waarna de gemeente het plan liet ontwerpen dat zij gisterenavond pre senteerde. Het college van GS heeft in middels laten weten met deze opzet ak koord te gaan. Oudhollandse ambachten, zoals spinnen, koperbewerken, tegelbeschilderen, kle derdrachtpoppen maken, smid, mande- maker, pottenbakken, bijenkorfvlechten. diverse sportverenigingen, muziekkorp sen, majorettes, een kinderkennis, een paardetram enz. enz. it van isulta- jk on- ingen. Ook over de toewijzing voor de huur- en koopwoningen rezen nog wat vragen, zo wilde een der wijkbewoonsters weten of met name voor de premiekoopwoningen bewoners van een huurwoning in Zeewijk voorrang zouden krijgen. Die toezegging wilde de wethouder niet doen, middels een verwijzing naar zijn zogenoemde doorstromingsbeleid liet hij weten dat in principe iedereen die voldeed aan de nor men in aanmerking kon komen voor deze woningen. Wanneer de vraag het aanbod zou overtreffen zou de gemeente gaan toewijzen. „Dat wordt dus weer verloten”, verzuchtte een der aanwezigen vervolgens pessimistisch. Gezien de reacties van een aantal van de in groten getale opgekomen buurtbewo ners is het inderdaad de vraag of binnen die door de gemeente gestelde korte ter mijn met de bouw begonnen kan worden. Enkelen lieten tijdens de hoorzitting al weten geen bezwaar te hebben tegen de bouw van het gezinsvervangend tehuis aan de Reigersbossenlaan, maar niet ak koord te gaan met de daaraan gekoppelde bouw van de 133 woningen. „Acht jaar lang is het betreffende stuk duin herme tisch afgesloten geweest omdat het een natuurgebied was, zelfs de kinderen mochten er niet spelen”, aldus een der bewoners van Zeewijk. „Maar nu mogen er wel opeens woningen gebouwd worden. Tegen deze vernieling van de toch al zo schaarse natuur zal ik zeker bezwaar aan tekenen.” Diverse andere bewoners sloten zich bij deze verklaring aan, ondanks de bezwering van wethouder Bijl dat de kop peling van het tehuis aan de woningen van bovenaf was opgelegd zodat ook het te huis niet gebouwd kon worden wanneer bezwaarschriften tegen de woningbouw ingediend zouden worden. Enkele bewoners vroegen de wethouder nog in overweging te nemen alsnog een autoverbinding tot stand te brengen tus sen het nieuwe wijkje en de Heerenduin- weg om de Dennekoplaan in Zeewijk te ontlasten omdat deze route vooral in de spitsuren behoorlijk overbelast is. In het huidige plan zijn er alleen maar rijwiel- en voetgangerspaden van de wijk naar de Heerenduinweg en de wethouder toonde zich niet enthousiast hier verandering in te brengen. „Dat staat een integratie met de rest van Zeewijk in de weg omdat alle verkeer van en naar de wijk dan via de Heerenduinweg zou gaan. Bovendien creëer je zo een sluiproute die weer ande re gevaren met zich meebrengt”, aldus de wethouder. ir Het stuk natuurgebied aan het eind van de - voor het autoverkeer - doodlopende Reigersbossenlaan waar het gezinsvervangende tehuis en de 133 woningen moeten komen. Culturele Raad van Noord-Holland, de heer W Penders, beleefde dinsdagmorgen in Huize Beeckestijn in Velsen een prettig moment toen hij uit handen van mevrouw C. T. J. Anten-Butzelaar uit Driehuis een cheque ter waarde van 1500 gulden mocht ontvangen. Het bedrag is een gedeelte van de opbrengst van de Zomerpostzegelaktie en wordt besteed voor een tentoonstelling van het werk van de schilder Aart Roos. Deze overzichtsexpositie, die ter gelegenheid van het bereiken van de zestigjarige leeftijd van de schilder in de Grote Kerk te Edam wordt georganiseerd, is te bezichtigen van 22 juni tot en met 19 augustus. Het is een onderdeel van de „Toer-in”, die wordt gecoördineerd door de Culturele Raad van Noord-Holland. ir De nieuwe tunnel met bij de toegangen de bekende rood-witte afsluiting. Verwijdenng hiervan levert de laatste weken nogal eens misverstand op voor weggebruikers. 20 Juni wordt nu als datum genoemd van de officiële ingebruikstelling. Ge bruik van de nieuwe onderdoorgang ge schiedt voor de opening geheel voor eigen risico. De Branding heeft zich door plaat sing van de rood-witte afbakening volle dig tegen juridische gevolgen ingedekt maar neemt met een bewakingsdienst toch maar het zekere voor het onzekere. „Het publiek moet tegen zichzelf be schermd worden” zegt uitvoerder J. Baij- ens die het werk vanaf het begin in 1978 begeleid heeft. De voor tweewielers en voetgangers bestemde tunnel krijgt meer en meer een voltooid aanzien. Gewerkt wordt momenteel aan een hardhouten ba lustrade op de betonrichels aan de straat kant. Bedoeld ter verfraaiing en gelijk als beveiliging. Twee ongelukjes vormen voor De Branding de directe aanleiding voor extra toezicht na werktijd. In het capte mensen gaat van zestien jaar en ouder. De móesten van hen werken overdag in een sociale werkplaats of in het gewone bedrijfsleven en ’s avonds zijn zij in het tehuis. In het tehuis zijn ook 24 uur per dag begeleiders aanwezig om erop toe te zien dat de gang van zaken daar vlekkeloos verloopt. De 133 huizen wor den gebouwd in zes verschillende types, terwijl het tehuis ongeveer zo groot is als 1 1 gesnipperde ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, B/ 1 appel en 3 gembernootjes. Bestrooi dit vervolgens met wat kerrie, 1 flinke lepel bloem en voeg al roerend zoveel water toe tot een gebonden massa ontstaat. Giet deze over de vis en laat het geheel enkele minuten zachtjes stoven. Garneren met sla en schijven sinaasappel. Tagen tering n sub- wordt GEBOORTEN: M. Grijpstra-Been, z., IJmuiden; J. Neefkes-Schilp, z., Kromme nie; A. A. DijkstraDemmers, z., IJmui den; G. A. Swart-Larooij, d., IJmuiden; A. L. Hegeman-Villanen, d., Ursem; J. A. W. Dominguez Jiménez-Brachter, z., IJ muiden. OVERLEDEN: J. L. Uitzinger, echtge noot van: J. Mijs, Driehuis; F. J. T. Jan son, echtgenote van: J. Ravensberg, IJ muiden; G. Speelman, echtgenoot van: H. Nijmeijer, IJmuiden; K. Swaak, echtge noot van: E. M. Wilms, IJmuiden; T. Schil ling, echtgenote van: J. P. van Eerden, IJmuiden; E. Zwanenburg, weduwe van P. Keirsgieter, IJmuiden. IJMOND. In het gebied IJmond steeg in mei het aantal werkloze mannen van 720 tot 726. Dat is 1,8 procent van de mannelijke beroepsbevolking. Bij een ge stegen aanbod stond hier een eveneens toenemende vraag naar arbeidskrachten (van 903 tot 1086). Tegenover stijging van het aantal werkloze vrouwen in genoem de maand (van 517 tot 665) stond een daling van de vraag (van 78 tot 76). De ontwikkeling op de arbeidsmarkt in de vijf IJmondgemeenten (Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Uitgeest en Vel sen) wijkt gerekend over mei beduidend af van de landelijke en provinciale beeld. In Noord-Holland werd in die periode een daling geregistreerd van het aantal man nelijke werklozen (van 15.759 naar 15.165). De stijgende vraag die daartegenover stond (van 9.962 naar 12.927) correspon deert volledig met het beeld in de IJmond gemeenten. Identieke cijfers konden lan delijk genoteerd worden. De werkloos heid bij de mannen liep hier terug van 127.741 naar 119.637. De vraag naar man nelijke arbeidskrachten steeg landelijk van 54.734 naar 67.711. De maand mei steekt met de getallen 665 en 726 voor werkloze vrouwen en mannen ongunstig af ten opzichte van mei 1978. Voor beide categorieën waren de cijfers toen achtereenvolgens 459 en 698. De duidelijke piek in het aanbod van arbeidskrachten in de IJmond gedurende de maand mei komt voort uit de vrij plotselinge toeloop van schoolverlaters op zoek naar een passende baan. Na een lichte daling van het werkloosheidscijfer in de voorgaande maanden leidt dit vrij abrupt tot een ommekeer in de relatie vraag-aanbod op de arbeidsmarkt in dit gebied.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5