VVD, CPN en CDA dekken Gedeputeerde Staten meer moties Nog 9 Circuit blokkeert h woningbouw Statenlid spreekt via Hoogovens met dubbele tong Wegaanleg over Rottepolderplein In de strijd voor meer wegen Schiphollijii trekt weinig reizigers I I 1^» te Jt; 9 1979 IJMOND 13 JUNI WOENSDAG (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) I I I I HAARLEM. Verschillende fracties in Provinciale Staten hebben bij de behandeling van het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied gewezen op de noodzaak van een regionaal railnet in de Amster damse agglomeratie. D’66 en CDA drongen in een motie aan op een samen hangend openbaar verkeers- en vervoersbeleid, dat noch door gemeentegren zen noch door al te grote invloed van rijkswege mag worden belemmerd. HAARLEM. Een vergissing van de typekamer van Hoog ovens heeft een merkwaardig licht geworpen op de activiteiten van het CDA-Statenlid H. J. M. Roozen (tevens wethouder van de gemeente Heemskerk). In een brief aan Provinciale Staten dringt ir. G. Wilmink, direkteur Personeel en Algemene Zaken van Hoogovens, aan op aanleg van de Noordelijke Randweg van Beverwijk. Op de achterkant van dit ingekomen stuk prijkt echter de tekst van een interne brief van een medewerker van Hoogovens aan diezelfde meneer Wilmink. En wat is in dit interne stuk onder meer zwart op wit te lezen? We citeren: „Het Statenlid Roozen (CDA) heeft Externe Planologie gebeld en aangedrongen op Hoogovens-druk in de vorm van een brief aan Provinciale Staten om daarmee bij te dragen aan het doorslaan van de politieke be sluitvorming ten gunste van de Noordelijke Randweg van Bever wijk.” '.WW Critici havenplannen bij IJ mui den minderheid in de Staten vormen (Van een onzer verslaggevers) ri- De monding van het Noordzeekanaal gezien vanuit het zuiden. Rechts boven de Hoogovens. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Staten bepleiten regionaal railnet (Van onze Haagse redacteur) in '9 n H. J. M. Roozen, wethouder llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Volgens het Eerste-Ka- merlid Voute (VVD) is de bezettingsgraad van de spoorlijn Amsterdam-Zuid-Schip- hol slechts 10 percent. In schriftelijke vra gen aan minister Tuijnman vraagt hij de bewindsman of hij het verantwoord acht om nog langer om de twintig minuten bijna lege treinen op dat baanvak te laten rijden. Voute laat duidelijk blijken meer voor inkrimping of opschorting van de dienstregeling te voelen. Er zijn al eerder in het parlement stemmen opgegaan om de trein tussen Amsterdam en Schiphol niet te laten rijden zolang het traject Schiphol-Leiden-Den Haag nog niet klaar is. Maar de minister voelde er toen weinig voor om het gedeelte tussen Amsterdam en Schiphol ongebruikt te laten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het grootste deel van de PvdA-fractie in de Noordhollandse Sta ten plus D’66, PSP en PPR wil niet mee- werken aan de havenplannen bij de noordpier van IJmuiden. Deze groep is echter getalsmatig niet opgewassen te gen VVD, CDA en CPN die wel voorstan- der zijn van de havenplannen. Dus zullen de Staten donderdag besluiten, dat deze plannen (-gemaakt door het zogenoemde Open Beraad tussen alle bij haven be trokken instantiesI door het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied niet onmogelijk moeten worden gemaakt. PvdA-fractieleider Geert de Boer dien de met betrekking tot de havenplannen twee moties in. In de eerste motie wordt geconstateerd, dat de noodzaak tot uit breiding van Hoogovens tot buiten de zeereep nog steeds niet is vastgesteld. Vorm en omvang van benodigde opslag- terreinen zijn afhankelijk van de uitbrei ding van hoogoven- en cokescapaciteit en de bouw van een nieuwe oxystaalfabriek. De plannen daarvoor staan nog niet vast. En dus is de noodzaak van uitbreiding in de richting van de zee nog steeds niet aangetoond. In een tweede PvdA-motie wordt gecon stateerd, dat uitbreiding van de havenfa ciliteiten binnen de pieren nimmer een zelfstandig motief is geweest om met een kustaanpassing in te stemmen. Vestiging van een overslagbedrijf bewesten de zee reep kan pas in overweging worden geno men, als vaststaat, dat ten behoeve van het Hoogovenbedrijf aan een kustaanpas sing niet langer valt te ontkomen. Pas als daaromtrent dus zekerheid bestaat zou nog een afweging dienen plaats te vinden omtrent de vraag of uit velerlei oogpunt bezien de vestiging van een overslagbe drijf positief is te waarderen, aldus de motie. Naast deze twee moties was er nog één, waarin de noodzaak van een goederen spoorlijn vanuit Uitgeest door de duinen naar de kust in twijfel wordt getrokken. De indieners van de motie zijn er namelijk niet van overtuigd dat de spoorlijn ten behoeve van een eventuele haven bij de noordpier niet over het terrein van Hoog ovens zelf kan lopen. Reservering van het duintracé vanaf Uitgeest zou daarom niet nodig zijn. In de motie wordt aan GS gevraagd daarover besprekingen met de Nederlandse Spoorwegen en Hoogovens te beginnen. Ook D’66 acht de noodzaak van de ha- De publikatie van dit interne stuk van de direktie van Hoogovens was natuurlijk niet de bedoeling geweest. Het sprak van zelf, dat deze pijnlijke affaire in de staten discussie niet met de dekmantel der liefde zou worden bedekt. Want er is momenteel weinig liefde tussen bijvoorbeeld PvdA en het CDA. Een van de vele twistpunten tussen beide college-partners is nu juist de aanleg van wegen. De PvdA wil (samen met D’66, PPR en PSP) een groot aantal wegen alsnog van de streekplankaart schrappen. Het CDA, de partij van Roo zen, wil de wegen er juist ophouden. En een van de wegen waarover onenigheid venplannen niet aangetoond. Woordvoer ster Ina Klaassen betoogde, dat het plano logisch gezien ook geheel overbodig was om over deze plannen nu al een uitspraak te doen. Er is geen sprake van dat wij deze ontwikkelingen al of niet planologisch mogelijk maken. De zee reserveert name lijk zichzelf wel. En met de beslissing van de Staten om GS voor de havenplannen een uitwerkingsbevoegdheid te verlenen, doen de Staten een principeuitspraak over de gewenstheid van het streekplan- onderdeel in kwestie, zo stelde zij. Daar om zouden de Staten af moeten zien van uitspraken, die als een politieke wilsver klaring zouden kunnen worden uitgelegd. bestaat is de Noordelijke Randweg van Beverwijk. De PvdA-fractie was zeer ontstemd over de actie van Roozen. Roozen zelf verscherpte de irritatie bij de PvdA nog door het verwijt dat de PvdA-bestuurders onder druk van de PvdA-achterban plot seling voor tal van wegen het licht op rood hadden gezet, dat tot voor kort nog groen was geweest. PvdA-fractieleider De Boer en Van Ark wierpen her CDA-Statenlid voor de voeten, dat de PvdA in alle open heid tot politieke besluitvorming komt, iets wat kennelijk niet kan worden gezegd van het CDA. De CDA-er Reus mengde zich in de twist, met de opmerking dat de PvdA nu ook niet te farizeeërig moest gaan doen. Commissaris De Wit merkte op, dat het toch wat „ongebruikelijk was, dat interne notities werden verspreid”. Roozen bracht nog in het midden, dat er nog heel wat meer onvermoede contacten zouden blijken, als alles zich zo in ’t open baar zou afspelen. Ook de PvdA zou dan daarvan niet vrij blijken. Deze insinuatie pikte De Boer niet. Hij vond het een bijzonder ongepaste opmer king van de heer Roozen en herhaalde dat de PvdA juist werkt aan openheid in de besluitvorming. Het incident had wel als gevolg, dat de Statenleden de Noordelijke Randweg van Beverwijk spontaan gingen aanduiden als „Roozen-weg”. Overigens ziet het er niet naar uit dat de druk van Roozen via Hoogovens nodig was om weerstand te bieden aan het rode kras-potlood van de PvdA. Het zit de socialisten namelijk niet mee, deze streek- plan-behandeling. Laat, bij de keus van de bouwplaatsen D’66 het afweten; bij het schrappen van autowegen zal de CPN waarschijnlijk het progressieve kamp verlaten. De communist Aarts liet althans weten de verlengde Coentunnelweg (A 8) noodzakelijk te achten. Deze autosnelweg moet volgens de progressieven evenals de noordelijke Randweg, achterwege blijven (nu het tracé van de Wijkertunnelweg zal worden verschoven). De CPN stapt echter over op de boot van VVD en CDA, en aangezien de communisten een „wipposi- tie” innemen, zal dat tengevolge hebben dat het progressieve bootje kapseist. (WD) en Aarts (CPN) sloten zich aan bij Gedeputeerde Staten, die zoals bekend de havenontwikkelingen bij IJmuiden plano logisch niet onmogelijk willen maken. Daarbij wordt vooropgesteld dat aan een aantal strenge milieuhygiënische eisen moet worden voldaan, voordat de Open Beraad-plannen zouden worden verwe zenlijkt. En geen advertentiecampagne van „Blij-dat-ik-rij” kan die wet matigheid veranderen. Eind 1981 moet het viaduct gereed zijn. volgende file. Want hoe breed je een weg ook maakt en hoeveel knelpunten je ook wegneemt, files liggen in dit veel te krappe land besloten in het autoverkeerssysteem. Tot de benzine op is. In de motie komen de indieners nog maals terug op de metro-kwestie. Bij de railverbinding tussen Amsterdam en Am stelveen zou de rails van zodanige con structie moeten zijn, dat het materieel zowel op dit tracé als op de metrolijn Amsterdam CS-Bijlmermeer kan worden ingezet. Daarbij hoorde uiteraard een ver binding tussen het station Amsterdam- Zuid (eindpunt Schiphollijn) en Amster- dam-Amstel. Deze onontbeerlijke verbin ding zou dan ook in het streekplan moeten worden opgenomen. De verdedigers van de motie (Ina Klaasen van D’66 en Van Westrienen CDA) maakten er geen ge heim van, dat ze de zogenoemde sneltram- verbinding tussen Amstelveen en Amster dam niet konden beschouwen als een werkelijk hoogwaardige snelle railverbin ding. (Door de vele haltes en het kruisende verkeer gaat de tram gemiddeld niet snel ler dan 25 kilometer per uur en in de binnenstad blijft hij net als andere trams en bussen in het autoverkeer haken). PSP en PPR vonden daarentegen een sneltram wel een belangrijke verbetering van het openbaar vervoer in de regio Groot-Amsterdam. De uitbreiding van het Amsterdamse tramnet zou niet beperkt moeten blijven tot een verbinding naar Amstelveen, aldus een motie van PSP en PPR, maar ook andere gemeenten in de regio Amsterdam zouden een aansluiting moeten krijgen. GS zouden moeten onder zoeken welke mogelijkheden er zijn om het Amsterdamse tramnet uit te bouwen tot een agglomeratienet. Volgens GS hoort de racebaan niet thuis in het natuurgebied rondom de badplaats. Het circuit is daarom ook van de plan- kaart weggelaten. Van der Knoop rea geerde met zijn opmerking over het cir cuit onder meer op een uitval van Zand- voorts wethouder en CDA-statenlid Van der Mije naar de toenmalige minister Gruyters, die Zandvoort een groeibeper- king heeft opgelegd. „De minister zei wel dat de woningen in Zandvoort toch maar werden betrokken door Amsterdamse fo rensen. Maar nu kunnen we de eigen kinderen van Zandvoort niet onder dak brengen, de Papen, de Keurtjes en de Kopertjes”, aldus het Zandvoortse sta tenlid. In twee andere moties worden strengere milieu-normen voorgesteld als voorwaar de voor eventuele havenontwikkelingen. In een vierde motie neemt D’66 het besluit op, dat een zeewaardse uitbreiding van het Hoogovenbedrijf niet in het streekplan wordt opgenomen. De nood zaak van uitbreiding van Hoogovens is namelijk niet aangetoond, aldus D’66. Tenslotte werd ook in een door PSP en PPR ondertekende motie stelling geno men tegen de havenplannen. Volgens deze motie zou het nader beleidsstandpunt over de havenontwikkelingen niet in het streekplan moeten worden opgenomen. Het weglaten van dat beleidsstandpunt betekende immers nog helemaal niet, dat havenontwikkelingen daarmee planolo gisch onmogelijk zouden worden ge maakt. PPR-woordvoerder Zuurbier be toogde, dat een maatschappelijke kosten- baten-afweging volkomen ontbrak aan de havenplannen. Een vergelijking tussen de Rotterdamse haven en die van Amster dam is als die tussen een supetmarkt en het buurtwinkeltje. Het buurtwinkeltje moet niet proberen te concurreren met de supermarkt maar zich specialiseren. Zuurbier waarschuwde voor al te ambi- tieuse plannen, waarvoor het maatschap- In een derde motie, onder meer onderte kend door PvdA, PSP, PPR en CDA, wordt op het belang gewezen dat de Ring- spoorbaan zou kunnen hebben voor het interne openbaar vervoer in de Amster damse agglomeratie. Op beide takken van de ringlijn (om de west naar Sloterdijk en CS en om de zuid/oost naar CS) zou dan het aantal haltes moeten worden ver hoogd. pelijk rendement ontbreekt: straks moet de gemeenschap niet alleen opdraaien voor de kosten van het zand van Joop (Joop den Uyl was wethouder van Am sterdam toen werd besloten tot de opsui- tingen in het westelijk havengebied), maar ook voor het zand van ome Willem (Gedeputeerde Willem van der Knoop). De Statenleden Roosen (CDA), Sanders HAARLEM. Aan de 47 moties die al waren ingediend bij de behan deling van het streek plan voor het Amster- dam-N oordzeekanaalge- bied hebben Provinciale Staten er dinsdagavond nog 14 toegevoegd. Het totale aantal is nu op 61 gekomen en er komen er nog meer. De Staten be spraken dinsdagavond de problematiek van de D’66 diende eveneens verschillende mo ties in over de haven en industrie in de IJmond. In de eerste wordt als besluit voorgesteld, dat de havenontwikkelingen in de IJmond niet zouden moeten worden betrokken in de uitwerkingsbevoegdheid van GD. Bij het ontbreken van een natio naal zeehavenbeleid bestaat namelijk geen grondslag om een beslissing te ne men over een zeehaven bij IJmuiden. IJmond en ook de tijd die hiervoor stond werd weer met een uur overschreden. Donder dagmorgen gaan de Sta ten verder met de be spreking van de proble matiek van de Zaan streek. De donderdag middag en donderdag avond blijven dan nog over voor de discussie en stemverklaringen over de vele moties en de eindstemming. Intussen beginnen sommige frac ties aardig door de hun toegemeten spreektijd Bij het Rottepolderplein tussen Haarlem en Halfweg zijn de werkzaamheden begonnen voor de bouw van een overbrugging van dit verkeersplein. De pijlers voor dit viaduct liggen al geruime tijd te wachten in de ring, die door het verkeersplein wordt gevormd. Als het werk klaar is, kan het verkeer tussen Velsertunnel en Badhoevedorp ongehinderd doorsuizen naar de HAARLEM. Het autoracecircuit in Zandvoort veroorzaakt niet alleen ernsti ge lawaai-overlast in bestaande woon wijken van de badplaats, maar blokkeert ook de huisvestingsmogelijkheden van de Zandvoortse woningzoekenden. Dit blijkt uit de beantwoording door gedepu teerde Van der Knoop Van vragen over bouwmogelijkheden op de Zeereep. Wo ningbouw op de Zeereep is uitgesloten zolang de herrie van de race-auto’s op het circuit nog voortduurt, aldus Van der Knoop. heen te raken. Zo moest de PSP dinsdagavond al een spreekbeurt voorbij laten gaan. De resteren de twee minuten be waarde deze fractie lie ver voor donderdag. Het lijkt er overigens veel op dat de fracties hun te kort aan spreektijd trachten te compenseren met moties. Via deze schriftelijke stukken kan men dan toch nog uiting geven aan gedach ten, waarvoor men mon deling geen tijd meer heeft. A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9