PROEFSCHRIFT SOCIOLOGIE: CSM verwacht meer KMS heeft forse Postreclame NOTA RAAD VAN BESTUUR IN ARBEIDSZAKEN Gemengde gevoelens over automatisering Meer Nederlands wegvervoer op Noord-Frankrijk rij rustig. Benzineprijs in Roemenië hoger Energiebesparing op TH-Eindhoven ontvangen hoeft niet winst te behalen I 0 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: vacaturelijst Handelsdelegatie op bezoek lis BIJ KANTOORMENSEN Rol vakbeweging 21 ECONOMIE DONDERDAG 1 4 JUNI 19 7 9 etsen 1 pompen en kompressoren uit voor raad leverbaar (Van onze redactie economie) UTRECHT. Van de gehuwde vrouwen met een academi sche opleiding is 71 procent in een beroep werkzaam. Van deze werkende vrouwen werkt 62 procent minder dan 25 uur per week. Dit blijkt uit het proefschrift „Vrouwen en beroepsparti cipatie” waarop de Bunnikse sociologe mevrouw drs. J. van Doorne-Huiskes vanmiddag is gepromoveerd aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. I -j' j Meeste academische vrouwen hebben baan 'ondsen (ADVERTENTIE) □teerd Veilig werken komt winst ten goede (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) 3 DEN HAAG. Investeringen speciaal gericht op veiligheid en gezondheid ter bevordering van het welzijn van de werknemers zijn wat het resul taat betreft moeilijk precies te meten. Niettemin moet men er vanuit gaan dat zij bijdragen tot gevoelens van individuele zekerheid en daarmee het totale bedrijfsresultaat ten goede zullen komen. DEN HAAG (ANP). Mensen die op kantoren werken hebben gemeng de gevoelens over automatisering. Op kantoren waar de automatisering al is voortgeschreden denken de men sen er minder gunstig over dan op kantoren waar moderne technieken, zoals computers en tekstverwerking door middel van beeldschermen nog voor de deur staan. Dat is aan het licht gekomen bij een onderzoek dat het Instituut voor Sociale Kommuni- katie en Marktonderzoek (ISK) heeft verricht in opdracht van de Vereni ging van Importeurs en Fabrikanten van Kantoormachines (VIFKA). aandeel in de transito-vergunningen. Dit is voorlopig met vijfhonderd verhoogd tot 8.200, maar dat vindt Nederland onvol doende. De Franse delegatie verklaarde vast te houden aan de opvatting dat Nederlandse overtreders, evenals dit met overtreders uit andere landen het geval is, voor een aantal maanden moeten worden uitgeslo ten van het vervoer op Frankrijk. 9.36 6,66 5,30 1.17 273,00 8.60 1,73 Dit schrijft de Raad van Bestuur in Arbeidszaken (RBA) in zijn nota „Sein op veilig werken”. De nota is bedoeld om in werkgeverskring de discussie over het in 1977 bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-Arbeid- ondersteunende functie kunnen vervullen. Daarnaast kunnen de vakbonden, volgens de RBA, door voorlichting en propaganda een belangrijke bijdra ge leveren aan de motivering van de werknemer. De Raad constateert in ieder geval een sterk gestegen be langstelling van de (internationale) vakbeweging voor veiligheids- en gezondheidszaken. De Raad van Bestuur in Arbeidszaken is niet onver deeld gelukkig met de activiteiten die de Europese Com missie tot nu toe op het gebied van de veiligheid en gezondheid op de arbeidsplaats heeft ontplooid. De reeds verschenen EG-richtlijnen en de voorstellen of ontwer pen op deze terreinen - vooral de richtlijnen in het kader van de opheffing van technische handelsbelemmeringen - komen in veel gevallen niet of maar gedeeltelijk aan de wensen van de werkgevers tegemoet. Daarom zijn er nu, vinden de werkgevers, regelingen die een ingrijpender karakter hebben dan voor het gestel de doel nodig is. Vaak bevatten ze onvoldoende waarbor gen voor een gelijke behandeling van gelijke gevallen. Het bedrijfsleven heeft dan ook - naast de formele raadpleging van de werkgevers op EG-niveau - behoefte aan mogelijkheden om via de nationale overheidsinstan ties een grotere stem te hebben bij de totstandkoming van Europese regels. Omdat wetgeving op het gebied van de veiligheid op de arbeidsplaats vele raakvlakken heeft met andere wetten - bijvoorbeeld de milieuwetgeving - vindt de RBA dat er een duidelijke bevoegdheden- en taakafbakening moet komen, met daarnaast een goede coördinatie tussen de betrokken ministeries. Het veiligheidsbeleid hangt ook samen met de bescher ming tegen ongewenste effecten bij het omgaan met en het gebruik van produkten. De RBA acht het daarom van groot belang dat maatregelen op de terreinen van ar beidsveiligheid en produktveiligheid goed op elkaar wor den afgestemd. Nederland hoeft daarin geen koploper te zijn, waarschuwen de werkgevers, want produktveilig heid is een zaak die internationaal moet worden aange pakt. AMSTERDAM (ANP). Als iemand wil dat zijn naam wordt geschrapt uit een namenbestand dat wordt gebruikt voor postreclame, moet dat zonder meer ge beuren. In de praktijk is een termijn van drie maanden hiervoor redelijk. DEN HAAG (ANP). Het toegestane aandeel van Nederland in het wegvervoer op Noord-Frankrijk is met ruim tien pro cent verhoogd tot 45.000 ritmachtigingen. Dit is eind vorige week in Parijs overeen gekomen tijdens besprekingen tussen de legaties van het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Franse ministerie van Transport. Over het con tingent voor het vervoer op Zuid-Frank- rijk kon nog geen overeenstemming wor den bereikt. Hiervoor is dus nog verder overleg nodig. Hetzelfde geldt voor het Nederlandse BOEKAREST (AP). Roemenië heeft gisteren de benzineprijzen met 38 procent verhoogd. In een bericht van het officiële persbureau Ager- pres stond dat de verhoging het ge volg was van de stijging van de olie prijzen op de wereldmarkt. De prijs verhoging moet zorgen voor een juis te samenhang tussen de prijzen in binnen- en buitenland. Tot nu toe werd de automatisering altijd vanuit het gezichtspunt van onderne mingsleiding en technologische mogelijk heden, dus „van bovenaf” benaderd. Het ISK wilde het nu eens vanuit de opvattin gen van lagere en middenkaders op kan toren benaderen, aldus G. Roelofsen van het ISK op de jaarlijkse ledenvergadering van de VIFKA in Den Haag. Volgens haar bestaat er onder kantoor mensen begrip voor de noodzaak tot auto matisering en wel met het oog op de produktiviteitsstijging, zowel wat omvang als kwaliteit betreft, en het behoud van het bestaande welvaartsniveau. Ook vond men automatisering onvermijdelijk ge zien de technische vooruitgang. In de praktijk wil dat echter niet zeggen dat met het arriveren van de brief met het verzoek, ook geen postreclame meer ver zonden dan wel ontvangen wordt. Het verwerken van de wijziging kost tijd. In een artikel van de code staat dat het schrappen van een naam door de bestand- houder, op verzoek van de betrokkene, „zonder enige restrictie” moet geschieden. iim, n. 150,00 55,50 8,60 90,00 16,10 50,50 143,70 34,00 58,50 50,20 73,00 30,00 55,40 120,00 106,00e 92.00 37,00 105,00 61,60 126,50 Over het gehele voorgaande boekjaar 1977-1978 behaalde de CSM een netto- EINDHOVEN (ANP). De Technische Hogeschool in Eindhoven gaat energie besparen. De hoge-schoolraad heeft be sloten dat er tussen kerst en nieuwjaar niet gewerkt zal worden. De sluiting van de hogeschool voor elf aaneengesloten dagen levert een gasbesparing op ter waarde van zestigduizend gulden. De tweeduizend personeelsleden van de TH krijgen een van de vier werkdagen in die periode cadeau. De overige drie dagen kunnen worden opgenomen als snipper dag. De werknemers worden in de gele genheid gesteld ook deze dagen te verdie nen door in een bepaalde periode elke dag een half uur langer te werken. wordt verzonden aan bepaalde groepen consumenten. 50,60 40,00 35,30 102,00 97,50 60,00 41,20 162,00 42,50 59,00 47,20 59,10 44.10 136,80 39,50 44,50 142,00 58,50 43,00 3,90 52,00 72,30 74,80 64,10 163,00 51,00 57,00 117,50 40,50 41,50 84,00 67,20 96.00 50,00 39,50 52,00 112,40 41,50 57,00 186.00 36,80 76,30 46,90 50,10 38,00 53,30 305,00 187,00 147,00 384,00 »che n sen. dit euvel tan. Zwanenburg tel. 02907- 35 41 gebiedt rekening te houden met de economische haal baarheid van voorschriften op het terrein van de arbeid somstandigheden. De Raad wijst daarbij op de internati onale concurrentiepositie. De overheid zal volgens de werkgevers bij de uitoefe ning van haar wetgevende taak de doelstellingen en de begrenzingen waaraan de uitvoeringsmaatregelen zijn gebonden, duidelijk moeten omschrijven. Het specifice ren van doelstellingen mag er in het algemeen niet toe leiden, vindt de RBA, dat de manier waarop die doelstel lingen worden bereikt in een dwingend voorschrift wordt vastgelegd. De onderneming zou voldoende speelruimte moeten krijgen om - rekening houdend met de specifieke bedrijfssituatie - zelf het vereiste veiligheids- en gezond- heidsniveau te realiseren. De RBA is van mening dat hij in de voorbereidende fase moet worden geraadpleegd over de te nemen wette lijke maatregelen. Het bedrijfsleven kan dan deskundig heid inbrengen en dat zou de motivatie om mee te werken aan het ten uitvoer brengen van een Arbeidsomstandig hedenwet verhogen. In het wetsontwerp zijn artikelen opgenomen over de geheimhoudingsplicht ten aanzien van zaken- en bedrijfsgeheimen. De werkgevers zijn van mening dat die plicht zich niet louter dient te beperken tot ambtenaren van de Arbeidsinspectie, maar moet worden uitgebreid tot elke andere autoriteit die in het bezit van dezelfde gegevens komt. Volgens de werkgevers komt de overheid ook nog een specifieke taak toe bij het onderwijs. Dat zou een belang rijke bijdrage kunnen leveren aan het bevorderen van een effectief veiligheidsbeleid. Het accent moet hierbij liggen op het beroepsonderwijs. De werkgevers zien de zorg voor veiligheid en gezond heid in de eerste plaats als een gezamenlijke taak van de werkgever en de betrokken werknemers binnen een bepaalde onderneming. De vakbeweging heeft in de RBA-visie op dat terrein een eigen inbreng in de centrale en bedrijfstaksgewijze overlegorganen. Ten aanzien van de overlegorganen op ondernemingsniveau zou zij een i 421,00 i 277,00 i 0,22 6,60 Mevrouw Van Doorne noemt het op merkelijk dat het merendeel van de ge huwde vrouwelijke academici zich er door belemmerende gezins- en andere om standigheden niet van laten weerhouden buitenshuis te werken. Hun motivatie blijkt dan vaak sterk genoeg om er toch een baan op na te houden. Werkt men eenmaal, dan blijkt het aantal uren dat men per week werkt wel van praktische omstandigheden af te hangen; motivatie heeft daar nauwelijks invloed op. Wat de vrees voor verlies van arbeids plaatsen betreft vooral oudere werkne mers (boven de 50 jaar) zijn wat bang dat zij zullen moeten afvloeien. Aan de andere kant leeft de gedachte dat automatisering op midden-niveau nieuwe arbeidsplaat sen zal scheppen. Ook bestaat de vrees van verlies van het persoonlijk contact door andere arbeids verhoudingen bij automatisering, dat de mens ondergeschikt wordt aan de machi ne, het ontstaan van „onzichtbare” con trole, het verlies van eigen inbreng en creativiteit en de onmogelijkheid voor omscholing voor oudere werknemers. Volgens het ISK moet de arbeidsvreug de behouden blijven, wil de mens op kan toor bevredigend blijven functioneren. Dit betekent onder meer dat er al zo vroeg mogelijk een brede en permanente voor lichting wordt gegeven. Die moet gericht zijn op vergroting van het inzicht in de totale en de eigen taak. De individuele mens moet zichtbaar blijven en er moet ruimte zijn voor zijn persoonlijke bele ving van het werk, aldus enkele aanbeve lingen van het ISK. Dit instituut is ook van mening dat het persoonlijke onderlinge contact zoveel mogelijk gewaarborgd moet blijven. Ook het begeleiden en het betrekken van alle kantoormensen bij de automatisering vindt het ISK noodzakelijk. Het rapport over het onderzoek zal over enkele weken verschijnen. Deze aanbeveling heeft de Beoorde lingscommissie Code Postreclame en Huissampling gedaan naar aanleiding van een klacht. De commissie bewaakt de gedragscode voor reclame die per post AMSTERDAM (ANP). De Centrale Suiker Maatschappij (CSM) heeft over de eerste helft (1 oktober 1978 tot en met 31 maart 1979) van het lopende boekjaar een nettowinst behaald van ruim ƒ11,5 mln op een concernomzet van 387,2 mln, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. somstandighedenwet op gang te brengen. De RBA vindt het zaak dat de ondernemers zich tijdig rekenschap geven van de eventuele consequenties van die toekomsti ge wet. Het veiligheids- en gezondheidsbeleid - onderdeel van het algemene streven naar humanisering van de arbeid - maakt volgens de RBA deel uit van het totale onderne mingsbeleid en is daarin geïntegreerd. De leiding van een onderneming mag daarom niet volstaan met de formule ring van wat algemene beleidsdoelstellingen. Zij moet die doelstellingen vertalen in concrete eisen en dan liefst eisen die op de eigen organisatie zijn toegesneden. Daarbij kan de ondernemer de actieve betrokkenheid Onder praktische omstandigheden wor den gerekend: niveau van opleiding, werkgedrag in het verleden, leeftijd, aan tal en leeftijd van kinderen, tijd die de echtgenoot aan zijn beroep besteedt, de houding van de echtgenoot, de arbeids- marktsituatie en de woonsituatie. (ADVERTENTIE) Voor dit onderzoek werd in 1976 een meting verricht onder 675 vrouwen tussen de 25 en 65 jaar. Van de vrouwen met een baan werkt 41 procent als vakspecialist in loondienst, en 38 procent in het onderwijs. Een klein deel, 15 procent, oefent een vrij beroep uit en slechts zes procent heeft een leidinggevende of beleidvoerende functie. Onder de echtgenoten van de ondervraag de vrouwen bedroeg dit laatste percenta ge 28, onder niet gehuwde vrouwen met academische opleiding 17 procent. De grootste verschuiving in werkgedrag voltrekt zich bij de meeste vrouwen na de geboorte van hun eerste kind. Dan neemt ook het aantal niet-werkers toe. In de jaren tussen 1940 en 1960 oefende onge veer 50 procent van de gehuwde vrouwen met academische opleiding een beroep uit; de toename tot 71 procent heeft zich vooral voltrokken in de vorm van deeltijd functies. Gehuwde vrouwen zonder kinderen hebben voor 87 procent een baan; in deze groep is ook het aantal full-time wer kenden een stuk groter: 79 procent van hen werkt meer dan 23 uur per week. Mevrouw Van Doorne constateert dat de achterstand van de vrouwen in de beroepsparticipatie slechts kan worden ingelopen als vrouwen in gelijke mate als mannen in staat worden gesteld buiten de deur te gaan werken. Een van de moge lijkheden daartoe is een verkorting van de werkweek en een verdeling van gezinsver- plichtingen over mannen en vrouwen. Zij vraagt zich echter af of arbeidsverkorting van deze zogenaamde „hogere” functies wel praktisch haalbaar is. VLISSINGEN (ANP). De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen (KMS) heeft op dit moment een vacature lijst van 140 personen. Bovendien wordt de bedrijfsschool maar bezocht door 70 leerlingen terwijl ze plaats biedt aan 120. Dit zei algemeen directeur J. van Looze van de KMS tijdens een bezoek dat de Zeeuwse Gedeputeerde P. G. van de Bos se van de KMS heeft gebracht. Volgens Van Looze is men bij de KMS optimistisch gestemd voor wat betreft de werkgelegenheid ook al is men niet geheel zonder zorgen (bij de KMS werken tussen 3700 en 3800 mensen). De kracht van de KMS in Vlissingen is volgens Van Looze gelegen in het feit dat men de activiteiten over verschillende onderdelen heeft ver spreid, namelijk nieuwbouw, reparatie, montage, machinebouw en licht metaal (aluminium)-bouw). De orderportefeuille van de nieuwbouw is tot en met 1981 verzekerd en de KMS heeft volgens Van Looze nog diverse ijzers in het vuur om nieuwe orders binnen te krijgen. Tijdens dit bezoek werd af gesproken dat de banden tussen het provinciaal be stuur en de directie van de KMS steviger zullen worden aangehaald. In Parijs is ook aan de orde geweest de kwestie van de ernstige overtredingen door Nederlandse vervoerders van de Franse beladingsvoorschriften. Van Franse zijde is nogmaals beklemtoond dat men dit als een zeer ernstige zaak be schouwt die ook doorwerkt in het stand punt inzake de vaststelling van het contin gent. winst van 17,5 mln op een omzet van 555,5 mln. In dat boekjaar maakte de levensmiddelengroep vier maanden deel uit van het concern. In het suikerbedrijf lag de binnenlandse omzet in het eerste halfjaar van het lopen de boekjaar boven die in dezelfde periode van het voorgaande jaar. Dit verloop bevestigt de eerder door de directie uitgesproken verwachting, dat de teruggang in de binnenlandse omzet tot staan is gekomen. In de levensmiddelengroep ontwikkelde de omzet zich in de eerste zes perioden (tot en met 17 maart 1979) in binnen- en bui tenland bevredigend en kwam hoger uit dan in dezelfde periode van het voorgaan de jaar. CSM verwacht, dat de omzet van alle produkten in de tweede helft van het lopende boekjaar volgens plan zal verlo pen. Rekening houdende met seizoensin- vloeden wordt voor die periode een netto winst verwacht, die enigszins lager zal zijn dan over het eerste halfjaar, zo blijkt uit een later uitgegeven halfjaarbericht. - van de werknemers bij veiligheidsactiviteiten stimuleren. I Hij is daartoe op grond van de Arbeidsomstandigheden wet trouwens verplicht, wat blijkt uit het wettelijk voor schrift om overlegprocedures te scheppen op de werk plek. Tevens krijgt de ondernemer de plicht door het geven van opleidingen en voorlichting die betrokkenheid te stimuleren. De RBA heeft geen moeite met het kleiner maken van risico’s tot een aanvaardbaar niveau met alle ter beschik king staande middelen, maar hij vindt wel dat maat schappelijk nut en maatschappelijk risico ter dege tegen elkaar moeten worden afgewogen. De werkelijkheidszin iF Op de luchthaven Schiphol is gisteravond een handelsdelegatie uit de Chinese Volksrepubliek aangekomen. De groep werd verwelkomd door de heer Wijsman, vice-voorzitter van de Nederlandse Centrale Handelsbelangen (links) en Mr. Bei/en, staatssecretaris van Economische Zaken. In het midden de Chinese vice-premier en minister van Buitenlandse Handel Liqiang.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21